04.06.2020  16:09
SON GÜNCELLEME: 
05.06.2020  02:55
KAYNAK: 
KARAR.COM

Sosyal medyada ırkçı akım: George Floyd challenge

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemler devam ederken, bazı ırkçılar ise sosyal medyada iğrenç bir akım başlattı. Floyd'un öldürülme anını yeniden canlandıran kişiler fotoğraflarını sosyal medyadan, "George Floyd challenge" yazısı ile paylaştı.

+
-

ABD başta olmak üzere birçok ülkede büyük tepki çeken ve protestolara sebep olan George Floyd'un ölümünün ardından ırkçılar arasında korkutan yeni bir "eğlence" ortaya çıktı. ABD'de yaşayan ırkçılar Floyd'un öldüğü anı yeniden canlandırarak sosyal medyada paylaşmaya başladı.

ABD’nin efsanevi insan hakları savunucusu ve aktivisti Martin Luther King JR.’ın en küçük kızı olan Beatrice King, sosyal medyada paylaşılan korkunç ve ırkçı fotoğrafları takipçilerine duyurarak, ırkçılığın bitmekten ziyade arttığını gözler önüne serdi.

"IRKÇILIĞI BİTİRMEYE ÇALIŞMALIYIZ"

Kişisel Twitter hesabından fotoğrafları paylaşan King, “Kimseye saygısızlık etmeden ırkçılığa karşı protestoyu eleştirmek yerine ırkçılığı bitirmeye çalışmalıyız” ifadesini kullandı.

Beatrice King’in paylaştığı fotoğraflarda, çok sayıda ırkçı, George Floyd’un ölüm anını “yeniden canlandırırken” görülüyor. Polis memuru Derek Chauvin, geçen hafta Minneapolis’te güpegündüz yol kenarında Floyd’u yüzüstü yere yatırmış ve boğazını diziyle sıkarak ölmesine sebep olmuştu.

DİĞER HABERLER
Egemenlik hakkımıza saldırıyorlar
Erdoğan'ın planı Kasım'da erken seçim
ABD ve Rusya'dan sonra Fransa da karıştı
Radyasyon riski var mı?
Libya Libyalılarındır
Sakarya'da motosikletiyle bağ direğine çarpan genç hayatını kaybetti
F-16'lar Kuzey Irak'ta hedefleri vurdu