Back To Top
Avrupa'yı sallayan ilk Galatasaraylı Sabri Mahir Bey'in bilinmeyen hikayesi

Avrupa'yı sallayan ilk Galatasaraylı Sabri Mahir Bey'in bilinmeyen hikayesi

 - Son Güncelleme: 16.12.2019 Pazartesi 16:56
Avrupa\'yı sallayan ilk Galatasaraylı Sabri Mahir Bey\'in bilinmeyen hikayesi
- A +

Türk spor tarihi birbirinden ilginç hikayelerle dolu. Ancak bizler medyatik ve popüler yapılmış biyografilerden haberdarız. Karar TV'de yayınlanan Topsuz Alan, tarihin tozlu rafları arasında kalmış ancak tarihçilerin bildiği bir hikayeyi gün yüzüne çıkarıyor: Sabri Mahir Bey...

Sabri Mahir Bey, ressam olma hayaliyle geldiği İstanbul'da Galatasaray Lisesi'ne kayıt yaptırarak buradaki futbol takımının sol açık oyuncusu olma şansını elde etmişti. Gösterdiği futbol performansından çok maçlardaki 'atarlı' tavırlarıyla seyircilerin dikkatini çekiyordu.

Rum Elpis ve Struggles takımları ile oynanan maçlarda çıkardığı kavgalar sonucunda İstanbul Hükümeti'nin dikkatini çekmişti.

Dönemin etkin yazarlarından Tevfik Fikret'in Galatasaray Lisesi Müdürlüğü'nden uzaklaştırılması üzerine kararı protesto etmek için gençleri örgütleyen Sabri Mahir Bey'in peşine polis düşer. Ve kahramanımız soluğu Fransa'da alır. 

Böylece her dakikası heyecan dolu film gibi çarpıcı bir hikaye başlar...

Spor tarihi üzerine çalışan Burak Tut, Diyarbakır'dan başlayıp, Fransa, İngiltere ve Almanya'ya uzanan Sabri Mahir Bey'in hikayesini anlatıyor:

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN