Sen misin Rus kulüplerini Avrupa kupalarından men eden! Rusya, UEFA'dan intikam alıyor!

Sen misin Rus kulüplerini Avrupa kupalarından men eden! Rusya, UEFA'dan intikam alıyor!

Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini işgal etmesi sonrasında UEFA, Rus kulüplerini Avrupa kupalarından men etmişti. Bu kararın 7 yıldan önce değişmeyeceğine yönelik açıklamaların ardından Rusya Futbol Federasyonu radikal bir kararla UEFA'dan ayrılarak AFC'ye dahil olacaklarını açıkladı. İşte, Avrupa futbolunda taşları yerinden oynatacak gelişmenin detayları...

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından uluslararası spor müsabakalarından men edilen Rusya, Asya Futbol Konfederasyonu'na (AFC) katılmak için görüşmelere başladı.

RUSYA'DAN ŞOK KARAR: AVRUPA'DAN AYRILIYOR!

Rusya Futbol Birliği (RFS) Yürütme Kurulu, 22 Aralık 2022 Perşembe günü yaptığı toplantı sonrası basın açıklaması yapan Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksandr Dyukov, önümüzdeki hafta kulüplerle birlikte UEFA'dan ayrılmayı düşündüklerini bildirdi.

Dyukov, önümüzdeki hafta kulüplerle birlikte video konferans yoluyla UEFA'dan ayrılma seçeneklerini değerlendireceklerini belirtirken, kararın 27 Aralık 2022 Salı günü alınabileceği sinyali verdi.

rusya-futbol-federasyonu-baskani-aleksandr-dyukov.jpg
Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksandr Dyukov

AVRUPA TURNUVALARINDAN MEN EDİLMİŞTİ

UEFA ve FIFA, 28 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'daki askeri operasyon nedeniyle Rus kulüpleri ve Rus milli takımlarının uluslararası müsabakalara katılmasını askıya almıştı.

Rusya A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerinden men edilmiş, EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme aşaması kurasına katılamamıştı.

Dyukov, Rusya'nın futbolda yüzünü Asya'ya dönmesi ile ilgili müzakerelerin sürdüğünü aktarırken, bu konunun Rus futbolunun en azından önümüzdeki 10 yıl içinde nasıl gelişeceği üzerinde etkisi olacağının altını çizdi.

asya-futbol-konfederasyonu-afc-hangi-ulkeler-var.jpg

"UEFA, RUS TAKIMLARINI 2027 YILINA KADAR TURNUVALARA ALMAYACAK"

Nihai kararı salı günü vereceklerini söyleyen Dyukov, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"AFC'ye geçişi şimdi ciddi olarak değerlendiriyoruz, çünkü 31 Aralık'a kadar bu fırsat penceremiz var. 2026 Dünya Kupası'na yetişebilmek için çekilme başvurusunda bulunmalıyız.

Eğer bunu şimdi yapmazsak Avrupa müsabakalarına girme ihtimalimizin olmadığını anlıyoruz. O zaman bir sonraki turnuvalara 2027'den itibaren erişebileceğiz. Yani futbolumuz 4 yıl kaybedebilir. Bu dikkate alınmalı.

Kulüplerimize gelince, büyük çoğunluk Asya Futbol Konfederasyonu'na geçişi destekliyor. Bazıları kayıtsız şartsız, bazıları ise orada oynamamanın Avrupa'da hiç oynamamaktan daha iyi olduğunu anlıyor."

uefa-uye-ulkeler-hangileri.jpg

UEFA'DAN AYRILMA SÜRECİ BAŞLIYOR

Dyukov, Rusya'nın AFC'ye geçişine karar verilmesi durumunda sürecin iki aşamadan oluşacağını vurgularken, önce UEFA'dan ayrılacaklarını, ardından yeni organizasyona katılabileceklerini söyledi.

"UEFA'dan çekilme süreci, futbolda 'sonbahar-ilkbahar' şemasına göre mevsimlere karşılık gelen mali yılın sonunda mümkündür" diyen Rusya Futbol Federasyonu Başkanı, UEFA'ya mali yılın bitiminden en az 6 ay önce, yani 31 Aralık 2022 tarihine kadar bildirimde bulunulması gerektiğini, aynı zamanda ayrılmadan önce bunu yapmak isteyen federasyonun UEFA'ya karşı tüm mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini aktardı.

UEFA VE FIFA RUSYA'NIN AVRUPA'DAN AYRILMASINA SICAK BAKIYOR

Dyukov, Rusya'nın şu anda Avrupa'daki spor organizasyonlarına dönüş ihtimali görmediğinin altını çizerken, AFC'nin ise Rusya'yı kabul etmeye hazır olduğunu ekledi.

Federasyon Başkanı, açıklamasında, "UEFA'da doğal olarak kimse kabul edileceğimize dair yazılı bir garanti vermeye hazır değil. Ancak itirazımızı değerlendirmeye hazırlar ve bizi kabul etme olasılıkları fazlasıyla yüksek" diye konuşurken, FIFA'nın ise Rusya'nın AFC'ye geçiş kararına zaten itiraz etmeyeceğini bildiklerini ifade etti.

infantino-ve-putin.jpg
FIFA Başkanı Gianni Infantino ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

"RUSLAR BİR DAHA AVRUPA KUPALARINDA OLUR MU, EMİN DEĞİLİM"

Kulüplerin Asya'da oynamaya hazır olduğunu yineleyen Dyukov, "Kulüplerin yarısı tartışmasız geçiş konusunda anlaşıyor. Asya büyüyen bir ekonomi ve büyük bir ticari potansiyel var. Katılan ülkelere bakıldığında 4 milyar nüfusun ve büyük ekonomilere sahip olan ülkelerin olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

UEFA, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi nedeniyle Rus futbol takımlarının gelecek sezon da Avrupa kupalarından men edildiğini ve EURO 2028 ve EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonaları ev sahipliği başvurularının geçersiz sayıldığını açıklamıştı.

Mayıs ayının sonunda konuşan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Rus kulüplerinin tekrar Avrupa kupalarında oynayabileceğinden emin olmadığını söylemişti.

putin-ve-ceferin.jpg
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin

"RUS KULÜPLERİNİN UEFA KUPALARINA 7 YILDAN ÖNCE DÖNMESİ ÇOK ZOR"

İtalyan spor gazetesi Sky Sport Italia'ya konuşan Ceferin, Rusya'nın uluslararası müsabakalardan çıkarılmasıyla ilgili durumu değerlendirdiği konuşmasında, "Hepimiz önceki aylardaki durumu hafife almıştık. Hiç kimse böyle bir çatışmanın patlak vereceğini hayal edemezdi. Başladığında ise hepimiz birkaç hafta süreceğini düşündük. Rusya'yı Avrupa müsabakalarından men etme kararından sonra Ukrayna'daki durumun ne zaman değişeceğini tahmin etmek çok zor. Bu nedenle Rus kulüplerinin tekrar Avrupa kupalarına katılabileceğinden emin değilim" ifadelerini kullandı.

Rusya'da faaliyet gösteren oyuncu danışmanlık ve menajerlik hizmeti Prosports Management'ın başkanı German Tkachenko, ülkenin UEFA'ya ne zaman döneceği ile ilgili açıklamasında, "Sanırım Rus kulüplerini Avrupa'da daha uzun süre göremeyeceğiz. En az 5 ya da 6 yıl sürecek. 7. yıldan sonra ise Rus takımları, düşen reyting nedeniyle sıralamalarda en alttan başlamak zorunda kalacak" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN