Teknikerlerden Danıştay'ın Şantiye Şefliği kararına tepki

Danıştay'ın aldığı kararla artık tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olamayacak olmasına Teknikerler Derneği'nden sert tepki geldi.

Teknikerlerden Danıştay'ın Şantiye Şefliği kararına tepki

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik'in bir kısım maddelerinin iptali istemiyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) başvurusuyla açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik'in 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesiyle birlikte, tekniker ve teknik öğretmenler şantiye şefliği yapamayacak.

Danıştay'ın kararına tepki gösteren Ankara Teknikerler Derneği Başkanı Ertan Kılıç, "Şantiye şefliği yönetmeliğini sürekli gündeme getirerek teknikerleri alan dışına itmeye çalışan zihniyet, mimar ve mühendislerin haricinde teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlerin çalışma alanı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun yargı müracaatı ile birlikte yargımızın gündemini de meşgule yöneltmekte, eksik ve yanıltıcı bilgileri dayanak göstermeye çalışmaktadır" dedi.

"Lise öğrenimi üzerine 2 yıl teknik Ön Lisans eğitimi alarak, toplamda 14 yıl süren eğitim – öğretim sonucunda tekniker yetiştirilmektedir. Teknikerlik öğrenimi, mimar ve mühendislerde olduğu üzere AB ECVET Kredi Sistemi ve Y.Ö.K. Ulusal Yeterlilikler Çerçevesine tabiidir" diyen Kılıç, "Yargı, mühendislerin ve teknikerlerin eğitim transkriptlerini dikkate almalıdır" ifadesinde bulundu.

İstihdam alanlarında mühendislere kapıların sonuna kadar açıldığını öne süren Kılıç, "Teknikerlerin istihdam dışı bırakılmak istenmesi Meslek Yüksek Okulu eğitimini, teknikerleri tanımamaktan, teknikerlerin nitelik ve liyakatinin yerilmesinden kaynaklanmaktadır" açıklamasında bulundu.

Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Marmara, Düzce, Van vb. Depremlerde kontrol edilmesi gereken milyonlarca yapı varken,yeni yapılarda, otoyol, köprü, baraj vs. devasa yapılarda mimar ve mühendis zorluğu yaşanırken Şantiye Şefliğinde Teknikerlerin yok sayılması, bilime, akla, mantığa ve evrensel eğitime ters düşmektedir.

TMMOB'un yapısı ve güçlü mali yapısı, teknikerlerin
mesleki haklarına yönelik orantısız gücün kullanılmasına yol açmaktadır. Oysa ki ülkemizde 160 farklı branşta tekniker yetiştirilmekte, mezun potansiyel 4.000.000’a yaklaşmaktadır.

Böylesi devasa teknik bir kitlenin mesleki odasının kurulmaması, ortada bırakılması Türkiye’nin en değerli kaynağı olan yetiştirilmiş teknik insan gücünü yok kılmaktadır. Mimar ve mühendisler yapı konusunda her yetkinliğe sahiplerse, İnşaat yapım sürecinde usta, kalfa, işçi yerine mimar ve mühendis istihdamına gidilmesi daha uygun olur. Asıl hukuka uygun olmayan davranış, teknikerlerin şantiye şefliğinden uzak tutulmasıdır. Bu kararın yüksek yargıdan tekrar döneceğine inancımız sonsuzdur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknikerlerin önemini çok iyi bilmektedir"

DANIŞTAY'IN ALDIĞI KARAR

Danıştay ilgili dairesince alanın kararla “Tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olarak belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapıların büyük bir bölümünde, yeterli objektif bir sınırlandırma ve bilimsel bir kriter getirilmeden şantiye şefliği gibi yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının uygulanması görevini yerine getirmelerine olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı, bu denli geniş bir alanda şantiye şefliği görevinin tekniker ve teknik öğretmene verilemeyeceği sonucuna varılmıştır” gerekçesiyle Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik`in 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN