Back To Top
E Devlet şifremi unuttum, şifremi nasıl yenilerim? E Devlet giriş sayfası

E Devlet şifremi unuttum, şifremi nasıl yenilerim? E Devlet giriş sayfası

 - Son Güncelleme: 01.10.2019 Salı 15:22
E Devlet şifremi unuttum, şifremi nasıl yenilerim? E Devlet giriş sayfası
- A +

E Devlet şifremi unuttum, şifremi nasıl yenilerim? E Devlet giriş sayfasını ve şifre işlemlerini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Bir çok hizmetin yer aldığı e-Devlet sisteminden sorgulamalarınızı ve bazı belgeleri dakikalar içerisinde almanız mümkün. Son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için sisteme T.C kimlik no ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. EDevlet şifremi unuttum, ne yapmalıyım diye merak edenler sayfamızdan şifre işlemlerini görebilir, detaylı açıklamaları inceleyebilirler.

Online olarak 473 kurumun 3 bin 929 hizmetinden faydalanılabilen E-Devlet şifre işlemleri hakkındaki bilgileri sayfamızda sizlerle paylaşıyoruz. E-Devlet şifre alma ve unutulan şifrelerin yenilenmesi ile ilgili tüm detayları sayfamızdan görebilir, eDevlet giriş ekranına ulaşabilirsiniz. 

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM İŞLEMLERİ NELER?

Profilinizdeki iletişim bilgilerinden cep telefonu ya da e-mail adresinizi doğruladıysanız, E-Devlet şifrenizi unutur, kaybeder ya da çaldırırsanız şifre yenileme işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadıysanız tekrar PTT Şube ya da merkezlerine bizzat giderek yeni bir e-devlet şifresi almanız gerekiyor.

E-DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET ŞİFRE YENİLEME

Daha önce e-Devlet şifresini almış olanlar ise uzun süre girmedikleri için e-Devlet şifresini unutmuş durumdalar. Bu yüzden de e-Devlet şifresini nasıl yenileyebileceklerini merak ediyorlar.

e-Devlet şifre yenileme işlemi için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezi ile görüşmek,

PTT şubelerinden yeni şifre zarfı almak, (4 TL işlem ücreti)

Daha önceden cep telefonu onaylandıysa, cep telefonuna gelen SMS kodu ile şifre sıfırlamak

Daha önceden e-posta onaylandıysa, e-posta adresine gelecek olan kod ile şifre sıfırlamak,

İnternet bankacılığı yoluyla müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi sayfasına giriş yaparak e-Devlet şifresine ihtiyaç duymadan e-Devlet'e giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısıysanız, bunlardan biri ile de sisteme giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Öte yandan yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Elçilik ve Konsolosluk yardımıyla ücretsiz olarak e-Devlet şifresini temin edebilirler.

E DEVLET İLE HANGİ KURUM SORGULAMALARI YAPILIR?

E devlet uygulaması ile hangi kurumlarda hangi işlemler yapılabilir? E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan her işlem resmi bir işlemdir. Yapmış olduğunuz herhangi bir işlem sonucunu bilgisayar çıktısı olarak alıp, resmi kurumlarda kullanabilirsiniz. Resmi kurumlar vermiş olduğunuz bu çıktı belgesinin takibini kolaylıkla yapabilmektedir. Bu işlemi belge üzerinde bulunan barkod sayesinde yapılabilmektedirler. Günümüzdeki resmi kurumlar artık belgeleri genellikle E-Devlet çıktısı şeklinde istemektedirler.

E-Devlette 473 kurumun birbirinden farklı bir çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir ve gün geçtikçe yapılabilecek işlemler arttırılmaktadır. Neredeyse kurumlara gidilip hallolabilecek bütün işlemler E-Devlet aracılığıyla yapılabilir hale gelmiştir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN