Google, intihar etmeyi düşünen kişilerin yakınlarını böyle uyaracak! 15-29 yaş arasında en yaygın ikinci ölüm nedeni

Google, intihar etmeyi düşünen kişilerin yakınlarını böyle uyaracak! 15-29 yaş arasında en yaygın ikinci ölüm nedeni

Google, intiharla ilgili arama yapan kullanıcıların yakınlarına, önceden oluşturulmuş mesajları SMS olarak gönderip yardım çağrısında bulunacak. İşte detaylar...

ABD'li yazılım şirketi Google, intihar girişimlerini önlemek için bir dizi önlem alıyor. Şirket, Google aramaları yapan kullanıcıların yakınlarına, önceden oluşturulmuş mesajları SMS olarak gönderip yardım çağrısında bulunacak.

Google'ın bu çalışması, Uluslararası İntiharı Önleme Derneği (International Association for Suicide Prevention) ile ortaklaşa oluşturuldu.

Konuyla ilgili bilgiler ve yönlendirmeler Suicide & Crisis Lifeline bilgilerinin hemen altında görünecek. Bununla amaçlanan ise kişiyi güvendiği biriyle iletişime geçirmek.

İNSANLARIN KRİZ ANINDA DESTEK ALMASI SAĞLANACAK

Webrazzi'den Candeğer Muradoğlu'nun haberine göre, Google'ın bu alanda çalışan üst düzey yöneticisi Megan Jones Bell bir kişi duygusal olarak savunmasız kaldığında ne yapacaklarını, kendilerini nasıl ifade etmesi gerektiğini bilemediklerini söylüyor.

Bell, Google'ın Uluslararası İntiharı Önleme Derneği iş birliğinde oluşturulan mesajların insanların kriz anlarında destek almasına yardımcı olacağına belirtiyor.

google-intihari-onleyecek.jpg

YOUTUBE'DA DA ÖNLEM ALINDI

Google, Youtube'daki yeme bozukluklarını doğrudan teşvik eden videoları da yasakladı. Bu davranışa teşvik edebilecek içeriklere baskı uygulamaya başladı. Ayrıca geçen yıl duygusal kriz yaşayan insanların yaptığı aramaları tespit etmek için yapay zekayı kullanmaya başladı. İntihar ile ilgili bir terim arandığında ilk sırada kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Suicide.org görülüyor.

15-29 YAŞ ARASINDA EN YAYGIN İKİNCİ ÖLÜM NEDENİ İNTİHAR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yayınladığı rapora göre, dünyada her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor. Buna göre her yıl yaklaşık 800 bin kişi yaşamını sonlandırıyor. İntihar vakaları 15-29 yaş arasındaki gençlerde yol kazalarının ardından en büyük ikinci ölüm nedeni olarak gösteriliyor.

İntihar davranışının sonuçlarının sadece bireyi değil, toplumu da derinden etkileyen yıkıcı bir durum olarak tanımlanıyor. Bu yüzden intihar, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN