NASA'dan 'astronomik' uçuşa erteleme

NASA'dan 'astronomik' uçuşa erteleme

NASA, üzerindeki madenlerle 10 kentilyon dolar değerinde olan asteroide yönelik başlatılacak keşif uçuşunu ertelediğini duyurdu. Fırlatmanın belirsiz bir tarihe ertelendiği belirtilirken, 11 Ekim'de yapılması planlanan uçuş gerçekleşseydi uzay aracının 2026'da asteroide iniş yapmış olacağı belirtildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Psyche adlı asteroit keşif görevini askıya aldığını duyurdu. NASA'dan yapılan açıklamada bu yıl için planlanan metal asteroit misyonu, devasa asteroidin incelenmesi ve kaynaklarının kullanılmasını ele alacağı duyuruldu.

Metal yüklü Psyche asteroidinin yaklaşık değerinin 10 kentilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

FIRLATMA ERTELENDİ

shiftledete.net'in haberine göre NASA’dan gelen son açıklamada, Psyche için geliştirilen uzay aracının, 11 Ekim’deki fırlatışından önce beklenmedik gecikmeler yaşadığını belirtildi.

Uçuş yazılımını test etmek için yeterli zamanın olmayacağını dile getiren ajans, fırlatmanın belirsiz bir zamana ertelendiğini açıkladı.

2026'DA ASTEROİDE ULAŞACAKTI

Fırlatma 11 Ekim tarihinde gerçekleşseydi uzay aracı 2026'da Psyche'ye ulaşacaktı.

Fakat metal asteroidi inceleme misyonunun iptal edilmesi yeni araştırmanın ne zaman yapılacağına dair de bir belirsizlik yarattı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN