Back To Top
NASA'dan bir ilk: Uzayda sadece kadınlar yürüyecek

NASA'dan bir ilk: Uzayda sadece kadınlar yürüyecek

NASA\'dan bir ilk: Uzayda sadece kadınlar yürüyecek
- A +

İlk kez NASA'nın uzay yürüyüşü yapacak astronot ekibi sadece kadınlardan oluşacak. Bugüne dek uzaya gönderilen 500'den fazla kişi içinde kadınların oranı yüzde 11'den az. Uzay yürüyüşü ekipleri de ya tümüyle erkek ya da kadın-erkek karışık oldu.

Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Anne Mcclain ile Christina Koch tarihi uzay yürüyüşünü 29 Mart'ta gerçekleştirecek.

Kadın astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecek. 7 saatlik uzay yürüyüşü sırasında karadan desteği de yine kadınlar verecek.

NASA'nın Teksas eyaletindeki Johnson Uzay Üssü'nden uçuş kontrol direktörü Mary Lawrence ve Kristen Facciol, uzaydaki iki kadın astronatı yönlendirecek.

213 KEZ UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Facciol, "Heyecanımı kontrol edemiyorum" diye tweetleyerek kadınların sevincini paylaştı.

NASA verilerine göre bakım, onarım, yeni teçhizat denemesi ve bilimsel deneyler için 1998'den beri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 213 uzay yürüyüşü yapıldı.

Bugüne dek uzaya gönderilen 500'den fazla kişi içinde kadınların oranı yüzde 11'den az. Uzay yürüyüşü ekipleri de ya tümüyle erkek ya da kadın-erkek karışık oldu. Uzay uçuşlarının 60 yıllık tarihinde uzay yürüyüşü eğitimi almış iki kadının bulunduğu sadece 4 misyon oldu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN