Back To Top
PKK'lı Mazlum Kobani’ye mavi tik veren Twitter, Hamas ve Hizbullah'ın hesaplarını kapattı

PKK'lı Mazlum Kobani’ye mavi tik veren Twitter, Hamas ve Hizbullah'ın hesaplarını kapattı

 - Son Güncelleme: 04.11.2019 Pazartesi 22:12
PKK\'lı Mazlum Kobani’ye mavi tik veren Twitter, Hamas ve Hizbullah\'ın hesaplarını kapattı
- A +

Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan terörist PKK'lı terörist Mazlum Kobani'ye 'mavi tik' veren sosyal medya platformu Twitter, Hamas ve Hizbullah ile ilişkili hesapları kapattığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, 'Twitter’da hukuk dışı kurumlara ve şiddet eğilimli aşırıcı gruplara yer yoktur' denildi.

SiberBülten'de yer alan habere göre terörist Mazlum Kobani'nin sosyal medya hesabını onaylayan Twitter, Hamas'ın hesaplarını kapattı. Filistin’in Gazze Şeridi’nde seçim ile iş başına gelen Hamas ile Lübnan’da siyasi bir parti olarak da faaliyet gösteren Hizbullah bir çok ülke tarafından terörist örgüt olarak kabul ediliyor. Ülkeler örgütlerin siyasi faaliyetleri dışında sivilleri hedef alan silahlı eylemler içerisinde bulunduğundan bu örgüt ile ilişkili kurum ve kişilere ambargo uyguluyor.

HİZBULLAH'IN YAYIN ORGANI DA KAPATILDI

Karardan bir hafta önce bir grup Amerikalı siyasetçi Twitter’ı ABD tarafından terörist olarak kabul edilen gruplara siyasi propaganda imkanı verdiği için Twitter’ı eleştirmişti. Kapatılan hesaplar arasında Hamas’ın çeşitli dillerde yayın yapan adreslerinin yanında Hizbullah’ın yayın organı Al Manar da bulunuyor.

2014 yılında Hamas ile İsrail Ordusu arasındaki Gazze Savaşı sırasında da Hamas’a ait hesaplar Twitter tarafından kapatılmış fakat Hamas kısa bir süre sonra yeni hesaplar açabilmişti. 2018’de İsrail’in isteğiyle Hamas ve Hizbullah’a yakın 22 hesap yine kapatılmıştı.

TERÖRİST MAZLUM KOBANİ’YE 'MAVİ TİK'

İsrail ve ABD’nin isteğiyle Hamas ve Hizbullah’ın yöneticilerinin, medya organlarının ve bu örgütlerle ilişkili kişi ve kurumların hesaplarını kapatan Twitter, Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyi’nde mücadele verdiği terör örgütü YPG’ye karşı aynı tutumu sergilemiyor.

Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan ve Suriye’de PKK’nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) başında bulunan Mazlum Kobani’ni adına oluşturulan hesaba ‘ayrıcalıklı hesaplar’ için verdiği mavi tik özelliğini verdi.

'MAVİ TİK' NEDİR?

‘Mavi onay rozeti’ olarak da bilinen mavi tik, kullanıcının kontrolündeki hesabın onaylanmış olduğu anlamına geliyor ve hesabın orijinal olduğunun bilinmesini sağlıyor.

Gerçek ismi Ferhat Abdi Şahin olan ve Şahin Cilo veya Mazlum Kobani gibi farklı kod adları bulunan örgüt lideri, PKK’nın üst düzey liderlerinden biri.

Twitter’da 2019 Ekim ayında açtığı hesabın yaklaşık 90 bin takipçisi bulunuyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN