Twitter'da bunu yapanların paylaşımları görünmeyecek! Resmen duyuruldu, bu etiketleri yazan şimdi yandı

Twitter'da bunu yapanların paylaşımları görünmeyecek! Resmen duyuruldu, bu etiketleri yazan şimdi yandı

İş insanı Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasının ardından platformda radikal değişiklikler devam ediyor. Twitter, erişimi düşürülen gönderilere ekleyeceği etiketleri resmi olarak duyurdu. Etiketler hem gönderiyi paylaşanlar, hem de gönderiyi görüntüleyenler tarafından görülebilecek. İşte, Twitter'da etkileşimi düşürecek paylaşım kuralı...

Twitter, şirket tarafından görünürlükleri düşürülmek üzere işaretlenmiş tweetlere etiketler ekleyecek. İlk olarak bu özelliği geçtiğimiz hafta duyuran Twitter'a göre, etiketler, şirketin nefret söylemi içeren tweetlerin erişimini düşürme sürecine şeffaflık getiriyor.

Webrazzi'den Tuğçe İçözü'nün haberine göre, erişim düşürme eylemi ise Twitter'ın içerikleri kaldırma politikasına yeni bir katman ekliyor. Zira şirket şimdiye kadar şikayet edilen Tweetleri kaldırıyor ya da içeriklerin platformda yer almalarına müsaade ediyordu. Bu içerik yönetimi yaklaşımı, şirketin belirttiğine göre erişim özgürlüğüne karşın ifade özgürlüğünü de desteklemekte.

twitter-yasakli-etiketler.jpg

NEFRET İÇEREN PAYLAŞIMLAR GİZLENECEK

Paylaşılan bilgilere göre etiketler hem gönderiyi paylaşanlar hem de gönderiyi görüntüleyenler tarafından görülebilecek. Genel olarak tweetlerde şöyle bir ifade yer alacak:

Görünürlük sınırlandırıldı: bu Tweet Twitter'ın nefret içeren davranışlara yönelik kurallarını ihlal ediyor olabilir.

Twitter'ın bu kuralları uygulama politikasına göre, bu tür etiketlere sahip tweetler, arama sonuçlarında, önerilerde veya akışlarda görünmeyecek. Yani söz konusu tweetler hem 'Sizin İçin', hem de 'Takip Edilenler' akışlarında görünürlüğünü yitirecek. Buna ek olarak, görünürlüğü azaltılmış gönderilerin yanına reklam yerleştirilmeyecek.

GİZLENEN TWEET İÇİN İTİRAZ EDİLEBİLECEK

Ayrıca Twitter, bu tweetlerin etiketlenmesinde hatalar olabileceğini dile getiriyor. Bu nedenle gönderi yazarları geri bildirim göndererek bu duruma itiraz edebilecek. Yine de şirket, geri bildirim bırakmanın, bir yanıt alma ya da tweet'in erişiminin eski haline getirilmesiyle sonuçlanmama ihtimalinin olduğunu ifade ediyor.

Şu an için erişim düşürme politikasının alıntılanan tweetlerde de geçerli olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Alıntının erişiminin düşürülmesi halinde kullanıcılar, alıntı paylaşmak yerine ekran görüntüleriyle ilerlemeyi tercih edebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN