Back To Top
WhatsApp iOS kullanıcıları için yeni grup özelliklerini devreye soktu

WhatsApp iOS kullanıcıları için yeni grup özelliklerini devreye soktu

 - Son Güncelleme: 02.07.2018 Pazartesi 11:16
WhatsApp iOS kullanıcıları için yeni grup özelliklerini devreye soktu
- A +

WhatsApp Haziran başında grup ayarları için sunduğu güncellemenin ardından şimdi de iOS kullanıcılarına daha fazla seçenek sundu. Artık grup yöneticileri 'çok kafa şişirdiniz' deyip grup üyelerinin mesaj atmasını engelleyebilecek.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, grup sohbetlerini geliştirmek için bir süredir üzerinde çalıştığı ‘Mesaj Gönder’ özelliğini nihayet kararlı sürüme yayınlayarak tüm kullanıcıların hizmetine sundu. Güncelleme hem iOS hem de Android için yayınlanmış olsa da Android güncellemeleri biraz daha uzun sürmektedir. Bu nedenle özelliğe bugün içinde erişemezseniz yarın tekrar deneyin.

Bildiğiniz gibi WhatsApp gruplarında yöneticilerin yetkileri oldukça sınırlıydı ve çoğunlukla yeni üye ekleme-çıkarma gibi işlerle ilgilenirlerdi. Bu durumun yanlış olduğunu düşünen WhatsApp, bir süre önce yayınladığı özelliklerle grup yöneticilerine grup üzerinde kullanabileceği daha fazla yetki getirmişti.

Mesaj gönder de, WhatsApp’ın grup yöneticilerinin yetkilerini arttırdığı bir başka özellik. Mesaj gönder özelliği sayesinde grup yöneticileri diledikleri zaman grup sohbetini mesajlara ve dosya gönderimine kapatabiliyorlar. Sohbet kapalı olduğunda grupta yalnızca yöneticiler mesaj ve dosya paylaşımı gerçekleştirebiliyor.

Grup sohbete kapalı olduğunda üyeler, mesaj yazamayacaklarına dair bir uyarı ile karşılaşıyorlar. Sohbet kapalı olduğunda üyeler grup sayfası üzerinden doğrudan yöneticiye mesaj atabiliyorlar. Böylece önemli bir duyuru gerçekleştirileceği zaman yönetici grup sohbetini yeniden aktif edebiliyor.

Kalabalık WhatsApp gruplarında yoğun bir sohbet dönmektedir. Bu nedenle önemli bir duyuru yapıldığında arada kaynayabiliyor. Bu özellik, önemli bir duyuru yapılacağı zaman grup sohbetinin kesilmesine ve yalnızca duyurunun gerçekleşmesine imkan sağlıyor. Ayrıca yönetici, geceleri sohbeti kapatarak sabah yüzlerce bildirimle karşılaşmaktan kurtulabiliyor.

Mesaj gönder özelliğini kullanabilmek için iOS uygulamanızı 2.18.70, Android uygulamanızı ise 2.18.201 sürümüne güncellemeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özelliğin Android kullanıcılarına ulaşması biraz zaman alabiliyor bu nedenle özelliğe hala erişemiyorsanız yarın tekrar deneyebilirsiniz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN