WhatsApp'ın 'gizlilik sözleşmesi'ni kabul etmeyenlere ne olacak?

WhatsApp'ın 'gizlilik sözleşmesi'ni kabul etmeyenlere ne olacak?

WhatsApp, bir süredir gündemden düşmeyen gizlilik sözleşmesi hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Şirket kullanıcıların sözleşmeyi onaylamaları için son günü 15 Mayıs olarak açıklarken, kabul etmeyenlere adım adım sınırlama getirileceğini duyurdu.

2021 yılının başında duyurulan fakat gelen tepkilerden ötürü yürürlüğe konması ertelenen WhatsApp gizlilik sözleşmesi hakkında yeni bir gelişme yaşandı. ABD merkezli sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan WhatsApp, bir süredir kullanıcılarına 'zorunlu' tuttuğu gizlilik sözleşmesi ile gündemde. 2 milyara yakın kullanıcıya sahip mesajlaşma platformu WhatsApp konu ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı.

SON ONAY TARİHİ 15 MAYIS

Platform gizlilik ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hala kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağını açıkladı. Söz konusu açıklamada kullanıcıların yeni gizlilik politikasını kabul etmeleri için son günün 15 Mayıs olduğu yinelendi.

ADIM ADIM ERİŞİM YASAĞI 

Açıklamada belirlenen tarihten sonra hala bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin WhatsApp'tan yavaş yavaş sınırlandırılacağının altı çizildi.

Buna göre, ilk olarak kullanıcılar sözleşmeyi kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim alacak ve bir süre sonra bu bildirim kalıcı hale gelecek.

Daha sonra kullanıcılar aramaları cevaplandırabilecek ancak sohbet listelerine erişemeyecek. Bir sonraki adımda kullanıcılar bu özellikten de mahrum kalacak.

NE OLMUŞTU?

WhatsApp, güncellenen "gizlilik ilkesi" ile ilgili yoğun tepki almasının üzerine erteleme kararı almıştı.

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, son güncellemeyle ilgili kafa karışıklığı olduğunu belirterek, yeni hizmet şartlarını içeren güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs'a kadar ertelediğini duyurmuştu.

Sürenin yaklaşmasıyla birlikte gözler bir kez daha gizlilik sözleşmesinin detayları yeniden gündem oldu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN