Whatsapp neden boykot ediliyor? İşte yerine kullanılabilecek mesajlaşma programları

Whatsapp neden boykot ediliyor? İşte yerine kullanılabilecek mesajlaşma programları

Whatsapp'ı neden siliyoruz, yerine ne kullanacağız, merak konusu oldu. Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu Whatsapp'ın Gizlilik Sözleşmesi'nde yaptığı değişiklikten rahatsız olan kullanıcılar; Telegram, BİP, Signal, Dedi gibi yerli ve yabancı mesajlaşma uygulamalarını tercih etmeye başladı. İşte, Whatsapp'ın alternatifi olan en iyi mesajlaşma programları...

Dünya genelinde 2 milyar kullanıcısı bulunan Whatsapp, 'Gizlilik Sözleşmesi'nde yaptığı değişiklikle kişisel verilerin, şirketin diğer kardeş kuruluşu Facebook ile paylaşılacağını duyurdu. Örneğin, Facebook hesabı olmayan bir Whatsapp kullanıcısının demografik bilgileri artık Facebook veritabanında yer alabilecek. Whatsapp kullanıcıları bu sözleşmeyi onaylamazsa, uygulamadan faydalanamayacak. Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu şirketin duyurduğu bu değişiklik, kullanıcılarda kaygıya neden oldu.

GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ'NDEKİ DEĞİŞİKLİK NE ANLAMA GELİYOR?

ABD merkezli Whatsapp'ın 8 Şubat 2021'de yayına alacağı yeni gizlilik politikası, Facebook ve Whatsapp verilerini birleştirecek. Bu birleştirme ile kullanıcılar Facebook Pay gibi Facebook servislerini Whatsapp'ta kullanabilecek. Bununla birlikte Facebook ekosisteminden reklam ve tanıtım içerikleri de Whatsapp'ta gösterilmeye başlayacak. 4 Ocak 2021'de güncellenen Gizlilik İlkeleri'nin tamamını Whatsapp yardım merkezinden inceleyebilirsiniz.

Whatsapp bu hafta yayınladığı bir bildirimle kullanıcılara güncellenen Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul veya reddedilmesi için 8 Şubat 2021'e kadar zaman tanıdı. Whatsapp'ın yeni gizlilik ilkelerini kabul etmeyen kullanıcılar bu tarihten itibaren Whatsapp'ı kullanamayacak. Facebook ve Whatsapp verilerinin birleştirilmesi 2016'dan beri tartışılıyor. Verilerin birleştirmesindeki sakınca daha önce Avrupa Birliği Gizlilik Birimi tarafından da dile getirilmişti.

WHATSAPP'IN YERİNE KULLANILABİLECEK EN İYİ UYGULAMALAR

Whatsapp'ın Gizlilik Sözleşmesi'nde yaptığı değişiklikten rahatsız olan kullanıcılar, yeni alternatifler aramaya başladı. Yeni ve güvenli uygulama arayan kullanıcılar, yerli mesajlaşma uygulamaları olarak BİP, Dedi, Laff, Viatori'yi tercih ederken, yurt dışı merkezli mesajlaşma uygulamaları olaraksa Telegram, Signal, Google Hangouts, Skype, Messenger, Line, WeChat, Viber, Discord, Zoom, Google Duo gibi alternatifleri inceliyor.

Türkiye'deki Whatsapp kullanıcılarının BİP, Telegram ve Signal programlarına yoğun ilgi göstermesi dikkat çekiyor. Apple Store'da Rusya merkezli Telegram ilk sıraya yerleşirken, Elon Musk'ın takipçilerine Signal'i önermesi, uygulamanın ciddi bir kullanıcı tabanıyla buluşmasını sağladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Turkcell'in geliştirdiği BİP'i kullanacağını duyurmasının ardından sadece bir günde 100 bin indirme gerçekleşti.

whatsapp-image-2021-01-09-at-235756-27.jpeg

YERLİ YAPIM MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

BİP

Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen Turkcell'in BİP Messenger uygulaması, tıpkı diğer iletişim uygulamaları gibi başkalarıyla sesli ve görüntülü görüşmeler yapmanıza olanak sağlıyor. Yüksek kalitede görüşmeler yapabileceğiniz uygulama sayesinde istediğiniz zaman mesajlaşabilir veya resim, video gibi dosyalarınızı rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Tıpkı Whatsapp gibi uçtan uca şifrelenmiş güvenlik sistemiyle BİP, verilerin gizliliğini koruyor.

BİP nasıl indirilir: Turkcell'in BİP Messenger uygulamasını Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery'den indirebilirsiniz.

DEDİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) hazırladığı Dedi uygulaması, telefonunuzda kullanabileceğiniz bir diğer basit, hızlı ve güvenli anlık mesajla uygulaması olarak dikkat çekiyor. Tıpkı diğer benzer uygulamalar gibi sesli ve görüntülü aramalar yapabileceğiniz uygulama vasıtasıyla resim ve video gibi dosyalarınızı da rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bir sohbet içerisinde 'Kaybolan Mesajlar' özelliğini aktif hale getirdiğinizde, gönderdiğiniz mesajın karşı taraf okuduktan belli bir zaman sonra silinmesini sağlayabilirsiniz.

Dedi nasıl indirilir: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun geliştirdiği Dedi uygulamasını Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirebilirsiniz.

LAFF

Türk Telekom’un kullanıcılarına sunduğu iletişim ve mesajlaşma platformu, ücretsiz olarak sesli ya da görüntülü konuşma yapmanıza olanak sağlıyor ve resim, video ve ses dosyalarını paylaşmaya izin veriyor. Kısacası Whatsapp ve Telegram'da yaptığınız her şeyi Laff Messenger ile de yapabilirsiniz. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri de HD kalitede görüntülü konuşma deneyimi sunması.

Yerli yapım Laff ile ilgili konuşan Türk Telekom Dijital ve Siber Güvenlik Ürün Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Demir, "Laff Messenger, tamamen kendi iç kaynaklarımızı kullanarak ‘görev gücü’ mantığı ile gerçekleştirdiğimiz 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Türk Telekom kullanıcılarının bir süredir aşina olduğu Wirofon mesajlaşma platformunun da mimarı olan ekibimizle birlikte, tüm dünya trendlerini inceleyerek hem küresel hem de kendi kültürümüze hitap edecek, tüm mobil platformlarda kullanılabilecek evrensel bir anlık iletişim uygulaması olarak Laff’ı geliştirdik" ifadelerini kullandı.

Laff nasıl indirilir: Türk Telekom'un Laff uygulamasını Google Play Store ve Apple Store'dan indirebilirsiniz.

VIATORI

Yerli yapım Viatori, kullanıcı etkileşimlerini ödüllendiren, metin, fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Viatori'de kullanıcılar fotoğraf ve video çekebilir, diğer kullanıcılarla takipleşebilir, mesajlaşabilir, paylaşımlarına Artırılmış Gerçeklik özellikli filtreler ekleyebilir ve sosyal etkileşimlerinden kazanabilirler. Viatori Ar-ge'de, Instagram'ın story özelliğinden daha iddialı Dream adlı kısa video paylaşım konsept geliştirmesi bulunmaktadır.

Viatori nasıl indirilir: Bayram Yıldırım ve Tamer Yıldırım'ın kurucuları olduğu Viatori uygulamasını Google Play Store ve App Store üzerinden indirebilirsiniz.

teenagers-using-smartphones-1.jpg

YABANCI MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

TELEGRAM

Telegram, Rusya merkezli bir mesajlaşma programıdır. Whatsapp'ın benzeri olan uygulama, daha güvenli bir mesajlaşma platformu olduğu iddiasıyla online mağazalarda yer alıyor. Ücretsiz kullanılan Telegram'ı hem mobil cihazlardan, hem de masaüstü bilgisayarlardan kullanmak mümkün. En önemli artısı ise, 1,5 GB'a kadar dosya paylaşabilmek.

Telegram nasıl indirilir: Masaüstü/dizüstü bilgisayarlardan internet tarayıcısı aracılığıyla girilmesinin yanı sıra Telegram'ı Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery'den indirmek mümkün.

SIGNAL

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulamasıdır. iOS, Android ve masaüstü uygulaması bulunan Signal; metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

Signal nasıl indirilir: SpaceX'in sahibi Elon Musk'ın, mesajlaşma programı olarak artık Signal kullandığını açıklamasının ardından uygulama yoğun ilgi gördü. Signal, Google Play Store ve Apple Store mağazalarından ulaşılabilir.

SKYPE

Skype, internet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir yazılımdır. VoIP teknolojisini kullanan uygulama, yazılım geliştiricileri tarafından kodlandı. Özellikle ABD'lilerin çok ucuza konuştuğu Skype ile dünyada milyonlarca insana internet veya telefonla konuşma imkanı sağlanıyor.

Skype nasıl indirilir: ABD'li Microsoft'un sahibi oldu Skype'ı Google Play Store, Apple Store ve Microsoft Store üzerinden indirerek kullanabilirsiniz.

MESSENGER

Messenger uygulaması Facebook'un geliştirdiği yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme sağlayabilen bir anlık mesajlaşma servisi ve yazılım uygulamasıdır. Facebook'un web tabanlı sohbet özelliğiyle entegre edilmiştir. Messenger ile Whatsapp'ın aynı şirkete ait olduğunu hatırlatalım.

Messenger nasıl indirilir: Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu şirkete ait Messenger uygulamasını Google Play Store ve Apple Store'dan mobil cihazınıza kurabilirsiniz.

GOOGLE HANGOUTS

Google tarafından geliştirilen anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformu Hangouts, 15 Mayıs 2013'te hizmete girdi. Program; Google Meet, Google Chat ve G Suite'in yerini aldı.

Hangouts nasıl indirilir: ABD merkezli Google'ın en kapsamlı mesajlaşma programı olan Hangouts'a Google Play Store ve Apple Store'dan ulaşmak mümkün.

WECHAT

WeChat, Çin'de geliştirilen sesli ve yazılı mesajlaşmaya yarayan bir mesaj servisidir. Bu uygulama Android, iPhone ve Windows Phone işletim sistemlerinde kullanılabilir.

WeChat nasıl indirilir: Whatsapp'ın yasaklı olduğu Çin'de çok popüler olan WeChat uygulaması, Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery'de yer alıyor.

LINE

Line, Japonlara ait bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır, Line Corporation tarafından yapılan program, aralarında etiketler, home, timeline ve resmi hesaplar da bulunan çeşitli interaktif ögelerle entegre bir şekilde ücretsiz metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti sunuyor.

Line nasıl indirilir: 52 ülkede en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan Line'a, Google Play Store ve Apple Store'dan ulaşmak mümkün.

VIBER

Viber, akıllı telefonlar ve masaüstü işletim sistemleri için mobil ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkanı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine resimli, görüntülü ve sesli mesajlar göndermesine de imkan veriyor.

Viber nasıl indirilir: 2013 yılında dünya genelinde 200 milyon kullanıcıya ulaşan, sadece telefon numarası ile kayıt olunabilmesi dolayısıyla pratik olan Viber, Google Play Store, Apple Store ve Huawei App Gallery üzerinden indirilebilir.

ZOOM

ABD'nin Kaliforniya kentinde 21 Nisan 2011 tarihinde kurulan teknoloji şirketi Zoom, görüntülü telefon ve çevrimiçi sohbet hizmetleri sağlıyor. Uygulama aracılığıyla telekonferans, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim yapmak mümkün. 2020'de ortaya çıkan koronavirüs (covid-19) salgın hastalığı nedeniyle alınan karantina önlemlerinin ardından Zoom kullanımında önemli artış yaşandı. Zoom'un işgücünün büyük bir kısmı Çin'de yer alıyor.

Zoom nasıl indirilir: Canlı konferans açabilmek veya izleyebilmek için öncelikle uygulamayı Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirmek ve ardından ücretsiz kayıt olmanız gerekiyor.

DISCORD

Discord, video oyunu oynayan oyuncular için geliştirilen görüntülü-sesli-yazılı iletişim programıdır. 21 Temmuz 2019 itibarıyla 250 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Discord; Windows, macOS, Linux, iOS, Android ve web tarayıcısı üzerinde çalışabiliyor.

Discord nasıl indirilir: Genellikle 'gamer'lar tarafından kullanılsa da Discord'u iş, okul, eğlence ve iletişim amacıyla kullanmak mümkün. Discord'u Google Play Store, Apple Store ve Microsoft Store'dan indirebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN