Tropikal Mavi Spix Papağanı'nın soyu tükendi

2011'de yayınlanan animasyon filmi Rio ile tanınan tropical Mavi Spix papağanının soyunun tükendiği onaylandı. Uzmanlara göre bunu nedeni, dünyanın bu bölgesindeki yüksek ormansızlaşma oranı.

Tropikal Mavi Spix Papağanı'nın soyu tükendi

BirdLife International'ın raporuna göre, 2011 yılında yayınlanan animasyon filmi Rio ile dünya kamuoyunda bilinirlik kazanan tropikal Mavi Spix Papağanı'nın son örneği 2000 yılı civarında görüldü ve türün soyu tükendi.

Euronews'ten Burak Ortahamamcilar'ın haberine göre; Kuşları, yaşam alanlarını ve küresel biyolojik çeşitliliği korumaya çalışan küresel bir koruma organizasyonu BirdLife International'in 8 yıl süren çalışmasında soyu tükenme tehlikesinde olan 51 kuş türü incelendi.

SEKİZ TÜRÜN DÖRDÜ GÜNEY AMERİKA'DA

Soyunun tükendiği doğrulanan veya şüphelenilen sekiz türün dördü Brezilya'da olmak üzere beşi Güney Amerika kıtasında yaşıyordu. Bazı kuşlar üreme programlarında hayatta kalsa da, türlerin artık vahşi doğada nesli tükenmiş olarak kabul ediliyor.

Rapora göre bu sekiz türün soyunun tükenmesi, dünyanın bu bölgesindeki yüksek ormansızlaşma oranının yıkıcı etkilerini yansıtıyor.

BirdLife direktörü Dr. Stuart Butchart çalışma sonuçlarını “Son yüzyıllarda kuşların yok oluşlarının yüzde doksanı adalardaki türlerde görülüyor. Bununla birlikte, sonuçlarımız, esas olarak habitat kaybı ve sürdürülebilir olmayan tarım ve ağaç kesimi nedeniyle oluşan bozulmanın, kıtaları kaplayan büyüyen bir yok oluş dalgası yarattığını doğruluyor". sözleriyle değerlendirdi.

Çalışmada dört kuş türü ise Kritik Olarak Tehlike Altında (Muhtemelen Soyu Tükenmiş) olarak yeniden sınıflandırıldı.

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN