Türkiye'de kanserden ölümler azaldı

Türkiye'de kanserden 
ölümler azaldı

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sağlık taramaları ile erken teşhis konulması sayesinde, Türkiye'de kanserden ölüm sayısının azaldığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği kanser taramalarının, Türkiye'de kanserden ölümleri azalttığı açıklandı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, dünyada artan nüfusla birlikte kanserli hasta sayısının arttığını belirterek "Kanserde erken tanı çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı ve Kanser Savaş Daire Başkanlığı bu konularda büyük çaba sarf ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu erken teşhis tarama yöntemleri ve bu konuda insanların bilinçlendirilmesi sayesinde daha çok hasta, kanserin erken safhalarında teşhis edilebiliyor" diye konuştu.

Erken teşhis yoğun tedaviyi azaltır

Kanserin erken teşhis edildiği taktirde hastanın birçok ilaç ve yoğun tedaviye maruz kalmayacağını söyleyen Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

"Her kanserin erken tanısı ve teşhis edilme yöntemi yok. Özellikle meme, bağırsak, prostat ve rahim ağzı kanserlerinde Sağlık Bakanlığı'nın tarama programlarından yararlanılıyor. Akciğer ve mide kanserlerinde tarama programlarını kullanmak pek mümkün olmuyor.

Bunlarda da hastanın şikayeti olduğunda uygun olan doktora gidilerek erken teşhis edilebiliyor. Bakanlığın tarama yönteminde; meme kanserinde memografi, rahim ağzı kanserinde örnek alınması ve çeşitli testler, prostat kanserinde PSA muayenesi, bağırsak kanserinde de kolonoskopi yapılarak erken teşhis yapılabiliyor. Erken teşhisin sonucunda sadece cerrahi müdahaleyle kanserden kurtulabiliyor"

Kurtulma oranı yüzde 30 arttı

Coşkun, geçmiş döneme göre erken teşhis sonucu meme, bağırsak, prostat ve rahim ağzı kanserlerinden kurtulmada yüzde 30 oranında artış olduğuna dikkati çekti.

Coşkun, "Sağlık Bakanlığı bu hizmeti vatandaşlarımıza sunuyor. Birçok il ve ilçede kanser erken teşhis merkezi açıldı. Bundan sonra halkımızın bundan faydalanıp gitmesi gerekiyor. Hekimlerimizin de vatandaşlarımızı bu hizmetlere yönlendirmesi gerekiyor. Devlet her türlü imkanı sunuyor, vatandaşlar bunlardan faydalanmalıdır" diye konuştu.

Belirtileri ciddiye alın

Özellikle kadınlarda meme kanserine yönelik mamografi ve rahim ağzı kanseri taramalarının 40'lı yaşlarda yapılmasını tavsiye eden Coşkun, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bunları rutin olarak öneriyoruz ama daha erken yaşlarda olsa bile bütün şikayetlerin önemsenmesi gerekiyor. Mide rahatsızlığında 'gastrittir, yanmadır' deyip geçilmemesi gerekiyor ya da bağırsakta bir kanama olduğunda bu 'hemoroiddir' deyip geçilmemesi gerekiyor. Öksürük, kanlı balgam, sinüzit gibi rahatsızlıklarda da hastanın doktora başvurması gerekiyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN