Uzmanından uyarı: Ani hava değişiminde kalp krizi riski artıyor

Uzmanından uyarı: Ani hava değişiminde kalp krizi riski artıyor

Hava dalgalanmaları ve iklim değişikliğinin kalp krizi riskini artırdığını söyleyen Prof. Dr. Bilal Boztosun, konuya ilişkin araştırmalar olduğunu ve sonuncunda genel olarak kalp krizi riskinin, sıcaklıktaki her 14 derecelik dalgalanmada yaklaşık yüzde 5 arttığının gösterildiğini açıkladı.

Hava sıcaklıklarının ani değişmesinin kalp krizi riskini artırdığı konusunda uzmanlar uyarıyor. Prof. Dr. Bilal Boztosun ise yaşanan hava dalgalanmalarının kalp krizi riskini artırmasının yanında buna küresel ısınmanın yarattığı iklim değişikliklerinin de neden olabileceğini belirtiyor.

30 BİN HASTADAN ALINAN VERİ İNECELENDİ

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun konuya ilişkin olarak, "Ani değişen hava sıcaklıkları kalp krizi riskini arttırıyor. Hava sıcaklığındaki dramatik değişikliklerin kalp krizlerinde önemli bir artışa yol açıyor. Hava sıcaklıklarının ani değişiminin, kalp hastalıkları riskini arttırdığını gösteren birçok çalışma yapıldı. Bir araştırmada 2010 ile 2016 yılları arasında kalp krizi tedavisi gören 30 binden fazla hastadan alınan veriler incelendi.

Eldeki bulguları hava durumu kayıtlarıyla ilişkilendiren araştırmacılar daha yüksek sıcaklık dalgalanmasının önemli ölçüde daha yüksek kalp krizi riskiyle ilişkili olduğunu gözlemledi. Genel olarak kalp krizi riskinin, sıcaklıktaki her 14 derecelik dalgalanmada yaklaşık yüzde 5 arttığı gösterildi" açıklamasında bulundu.

'KALP KRİZİ RİSKİ SOĞUK HAVALARDA YÜKSELİYOR'

"Düşük hava sıcaklıkları, hava sıcaklığındaki dalgalanmalar ve kuvvetli rüzgar kalp krizi riskini soğuk havalarda ciddi oranda yükseltiyor" diyen Prof. Dr. Boztosun, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü ani gelişen soğuk havada kan basıncı yükselir ve damarlarımız büzüşerek kalbe, beyine ve diğer organlarımıza daha fazla kan pompalamasına neden olur. Soğuk havalarda damarlarda pıhtı oluşma riski yükselirken kalp krizi ve felç riski artar. Özellikle yaşlı hastaların ve çok küçük çocukların vücut sıcaklıklarını kontrol edebilmesi zordur. Bu nedenle anormal ve birden düşen hava koşullarında bu kişiler daha yüksek risk altındadır."

'KÜRESEL ISINMA SICAKLIKTA DALGALANMALAR YAPIYOR'

Prof. Dr. Boztosun, iklim değişikliği ile ilgili endişelerin arttıkça bu konudaki araştırmaların giderek daha önemli hale geleceğini belirterek, "Küresel ısınmayla birlikte hava sıcaklığındaki dalgalanmalar artıyor. Buna bağlı olarak sıcaklıkta büyük günlük dalgalanmalara neden olabilir. Yapılan çeşitli araştırmalar dış ortam sıcaklığındaki bu tür dalgalanmaların potansiyel olarak artan sayıda kalp krizine yol açabileceğini ve gelecekte küresel kalp sağlığını etkileyebileceğini öne sürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN