Back To Top
Babam için annem

Babam için annem

 - Son Güncelleme: 08.03.2019 Cuma 08:33
- A +

Annem son birkaç senesini Alzheimer olarak yaşadı. Nerede ise dünyadan kopmuştu. Yemeklerini bile kız kardeşlerim veriyordu ağzına. Sonra göçtü bu dünyadan. 13 yaşında evlenmişti babamla. Babam 16’sındaymış. Annem gidince babam öksüz gibi kaldı kendi evinde. Etrafında evlatların olması yetmiyordu. Bir gün bana şunu söyleyecekti:

- Oğlum annenizin orada yatağında nefes alıp vermesi önemliymiş.

Birlikteliklerinde tartışma vs olmamış mıydı? Tabii ki olmuştu. Ama işte bugün onsuzdu, yalnızdı ve yüreğinde bir burkuntu vardı. Bir yıl sonra o da gitti sevgili hanımının gittiği dünyaya.

Konya’da Ömer Kuşçu diye değerli bir insan vardı. Bir gün önce rüya görüyor, kısa süre önce vefat eden eşi yanındaki yeri göstererek “Ne zaman geleceksin yanıma?” diyor. Ertesi gece yolculuk başlıyor.

Bizde kadın aslında böyledir.

Onsuz olunamayandır. Onsuz yüreklerin darlığa düştüğü kişidir.

Ninedir, annedir, eştir, kayınvalidedir, yavukludur, nişanlıdır, kız kardeştir, teyzedir, haladır, evlattır… Evet, evlattır…

***

Benim oğullarım var, kızım yok, oğullarım zaman zaman annelerine “Bir kızınız olsaydı, derler, kız başka, onun sevgisi, şefkati başka” derler. Oğullarımızdan da memnunuz, herbiri Rabbimizin armağanıdır, ama ne bileyim, kız evlat sıcaklığı da içimizde özlem gibi durur.

Hatçe Ninemin iki elinin sıcaklığını yüzümde hâlâ hissederim. Güllü Ninemin her bayram verdiği küçücük mendiller de saklıdır yüreğimde.

Annem 60’lı yaşlarında torunundan öğrendiği Kur’an’ı dizinin üstündeki yastığa koymuş, babamın önünde okurken gözlerimin önüne geliyor. En masum çizgilerle… 10 çocuk dünyaya getirmiş, büyütmüş… Fedakarlığın anıtı…

Eşim hanımefendi… Onun en dar zamanlarda nasıl bir sığınak olduğunu nasıl anlatabilirim ki… Dağ gibi yüreği vardır yaslandığınızda içinizi durultacak…

Ablalarım, kız kardeşlerim, annemden sonra anne sıcaklığı duyduğum insanlar…

Adem’le beraber oldular ilk yaradılıştan beri. İnsanlıkta eş oldular. İnsanlığı rahimlerinde taşıdılar. İnsanlıkla merhamet arasında bir bağ varsa -ki vardır- insanoğlu onu anne rahimlerinde genlerine yazdı.

Kadın hep hayatın içinde oldu. Çalıştı, çalıştı, çalıştı. Erkekten az mı çalıştı, çok mu, her ikisi de oldu farklı zamanlarda… Ama kadının herkes dinlenirken rahminde bebek büyütmek gibi bir çalışması var ki, onunla hiçbir şeyi kıyaslamak mümkün değil.

“Cennet anaların ayakları altındadır” Her kadın cennet yolcusudur, Allah Rasulü’nün baktığı yerden bakınca…

İşkence, dayak, ölüm… Bunların kadınla birlikte anılıyor olması, oralarda insanlık değerlerinin dumura uğradığının göstergesidir. İslamsızlığın dip yapmasıdır. Bir İslam ülkesinde bunlar oluyorsa, insanlarla İslam ilişkisinin derin aşınma yaşadığının işaretidir. Herkesin kendi yüreğine bakmasının zamanı çoktan gelmiş hatta geçmiş demektir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü... Gün, bir yılda kaç kadın öldürüldü, kaç kadın tecavüze uğradıyı sayma günü değil, gün, insanlara insanlık eğitimi verme günü.   

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güner Kozan 11 Mart 2019 04:54
Ahmet bey tesadüfen ilk kez bir yazını okudum.Cemaat ve siyaset dikkatimi çekti ardına diğerlerine baktım.Yazılarınız çok naif,ince ve çok dikkatle,özenle seçilmiş kelimeler çok beğendim.Kafama takılan şey cemaat liderlerinin bu kadar zengin olmasına,lüks içinde,saltanat sürer gibi yaşamasına aklım ermiyor.En lüks arabalar,konfor,ayrıcalık ve eleştirilemez oluşları.Bence her cemaat elindekilerini dökse masaya yatırsa sanırım ülke reaha ulaşır.Ekonomik sıkıntı kalmaz.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 15:54
Bende sizin anlattiginiz gibi bir aileden geldim halde cogu fikirlerimizin benzedigini hic sanmiyorum ancak bu yazinizda benim de hissedebildigim duygulari ifade etmissiniz.Tesekkurler
KARAR OKURU 08 Mart 2019 22:06
Yüreğinize sağlık..,
KARAR OKURU 08 Mart 2019 20:11
: Gündemi gavur belirledi yazıyı tasgetiren abimiz yazdi: Birazda SOKAKLARA, is YERLERINE, reklam malzemelerine meta haline getirilen kadınlara kullanılıp atılan kendisine bakmaktan çocuklarını yetistiremeyen kadın hakkı diyerek yuceltilen ama anneliği elinden alınan annelerden bahsetse keşke AKİİİİL ADAMLAR
KARAR OKURU 09 Mart 2019 11:37
0
Bu yazıdan da bunu anladıysanız pes yani be arkadaşım.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 12:32
1
Guzel bir yazı lakin okuyucu yanlış anlamışsa yazarin sucu ne
KARAR OKURU 08 Mart 2019 19:58
Bir toplumda kadın sefilleşirse o toplum alçalır. Bugünün de yarının da erkeklerini yetistiren kadındır. Allah kadınla erkeği birbirlerine örtü olsunlar diye yaratmıştır. Ana başa tâç imiş/her derde ilaç imiş/ bir evlat pir olsa/ anaya muhtaç imiş
Muhtefi. .. 08 Mart 2019 18:53
Kadınları hor gören toplumlar Sürünmeye MAH-KUM-DUR. ...Çok fazla söze gerek yok. Hepimiz biliyoruz aslında neyin ne.olduğunu. !...ama nefsimiz (seytaniyet) ağır basıyor. . (İstisna hariç )
KARAR OKURU 08 Mart 2019 16:35
Duygusal, incelikleri bir Kadınlar Günü yazısı olmuş, Teşekkürler. ..
Kel Hasan 08 Mart 2019 16:14
"Kadın, anne ve eş olursa erkek egemen dünyada kendine biçilmiş rolü oynamış olur" diye bir ezberleri var malum çevrelerin. Aşağıdan itibaren okumaya başladım. Buraya yazdığımda en son yorum olan 13.53. dekinde bu ifadelere rastladım. Bunlara ne söylesek boş. Eminim erkek doğsalardı kadın düşmanı olurlardı.
Mesele derinde 08 Mart 2019 20:21
2
Ben erkeğim zaten. Kadın eşit haklara sahip bir birey, bir öznedir demek nasıl erkek düşmanlığı oluyor, biraz açar mısın? Bir de hangi malum çevredenim merak ettim. Bana malum değil, onu da bir anlatıver.
Güzel de... 08 Mart 2019 13:53
Kadın; anne, evlat, kızkardeş, eş, vb erkek odaklı sıfatların nesnesi değildir. Eşit haklara sahip bir birey, kendi başına bir öznedir. Bir erkeği tanımlarken bağlam dışı baba, koca, oğul, vb diyor muyuz?
KARAR OKURU 08 Mart 2019 18:17
2
Yüreğiniz buz kesmiş sizin,kadın yaratılış vazifesini (erkek gibi)gerçekleştirdiği sürece mutlu olur ve mutlu eder.Yaratılış gayenizi öğrenin,anlayın sonra da dönüp dünyaya bakın, kadın olmayınca insanlığın da olmayacağını anlarsınız.Sizce kadın gezip tozan,ailesine yemek pişirmeyen, sadece nefsi doğrultusunda yaşayan mıdır?Biz kadın-erkek beraberce imtihan olmaya gelmişiz şu arza.Tek dünyamız yok bizim,iki dünyamız var. İnsan,Kadın-erkek ortak yapımıdır,tek başına hiç biri olamaz,olsa da eksiktir
KARAR OKURU 08 Mart 2019 20:06
1
Hangi yaşam koçuna gittiniz? Biz de ders alalım.
Denizci Alperen 08 Mart 2019 12:54
Rabbim tüm hanımefendilere sağlıklı , hayırlı uzun ömürler nasib eylesin. Yuvanın temeli kadındır.Türk töresinde Kadının yeri eşinin hemen yanıdır. Babası Çanakkale şehidi 2 yaşında yetim kalan rahmetli Babaanneciğim " evladım Erkek ağaca çıksa papucu yerde kalmaz siz kızlarınızı okutun derdi " bugünün dünyasında da eğitimli kız evlatlarımızın erkeklere göre daha fazla sorumluluk sahibi olduğunu herkes söylüyor , görüyor. Rabbim sayılarını artırsın.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:41
Rabbim yokluklarini gostermesin iyiki varlar kadinlar annelerimiz eslerimiz.lakin bazen o kadar ucube oluyorlar ki kadin degil sanki farkli bir yaratiga donusuyorlar.zamanin kadini pijamayi cek diziyi ac bön bön tv yada telefona bak modunda zaman geciriyor dunya yangin yeri iki haber izle tepene binerler,sampiyonlar ligi finali izliyorsun sana dusman gibi bakiyor gel de o maci izlerken yasadigin hazzi anlat.hep kendi istekleri olsun ilk gunki gibi olsun istiyorlar.fitrata ters bu.gun buyo gezdir ertesi gun yokla bugunde gidelim mi diye yok bugun dinlen dun gittik zaten diyen kadina rastlamad
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:27
Çok anlamlı, çok etkileyici bir yazı olmuş; minnetler.Hocam eğitimin olması gereken çerçevesini bir kere daha çizmiş.Bir an önce uygulanabilmesi dileklerimle saygılar sunuyorum.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:09
Allah razı olsun Harika bir yazı olmuş.karanliga küfretmek yerine İslam in güzel yaşanmış gerçeklerini anlatmak lazım
KARAR OKURU 08 Mart 2019 10:27
Ahmet Taşgetiren hocamız, teşekkürler ne eklenecek, nede söyleyecek bir şey yok, anne babanın hali ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi, Allah razı olsun
KARAR OKURU 08 Mart 2019 10:31
ahmet bey, doğu kültüründe kadın maldır, parayla alınır, parayla satılır. başlık parası bile satılan kadının bedelidir. şimdi eğitim, şehirleşme ve beraberinde gelen ekonomik bağımsızlık kadınlara birey olmayı ve haklarını savunmayı öğretiyor. kültürel kodrlarımızın derinlerindeki mal (köle) kadın algısı bu durumu kölenin sahibine isyanı olarak algılıyor ve isyanı şiddetle bastırmaya çalışıyor, olmadı malını telef ediyor, hastalık yayılmasın diye.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 20:56
1
Arkadaş neyin kafasını yaşıyorsun bilmiyorum. Cahiliye ve modern dünya ile islamı karıştırmışsın. Biraz kitap okuyalım. Uzaylı gibi degerlendirme yapmayalim.
hep karar okur 08 Mart 2019 10:11
çok beğendim ...ne kadar güzel bir anlatım..banada annemi ninemi özletti.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 09:55
Elinize sağlık...
HACI MURAT 08 Mart 2019 09:14
İyi bir Ahmet Taşgetiren yazısı.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 09:13
Taşgetiren benim hanım kendini melek gibi görüyordu bu yazıyı okursa peygamberliğini ilan eder emin ol.
karar okuru 08 Mart 2019 09:09
Tebrikler hocam . çok haklısınız. herkesin bugün ve her gün erdemli kadın ve annelik üzerine yazıp çizmesi gerekiyor. İşin en kötü yanı biz ilim irfan geleneğimizin fedakar ve vefakar kadınlarını yetiştirememiz.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 08:41
Bir kadın olarak; muhteşem bir yazı olmuş, yüreğinize sağlık.. Ve bu naif zarafetiniz için teşekkür ederim elbette..
KARARında 08 Mart 2019 08:18
Ahmet Hocam yazınızı özellikle ilk yarısını duyğulanarak okudum. Duygularımızı canlandırdı. Son bölüme gelince ; Neden olumsuzlukları konuşuruz da iyilikleri güzellikleri konuşmayız diye düşündüm. Oysa bilinçlenme güzelliklerle anlatılırsa daha iyi iz bırakır diye düşünüyorum..iyilikler güzellikler yararlı olmak fıtren insanın kabul edeceği hasletler kötülük ve zararlı olanlar da red edeceği hareketler ise iyilikleri daha çok anlatalım
Yusuf 08 Mart 2019 08:11
Ne güzel yazmışsınız Ahmet bey.
kırkaltı 08 Mart 2019 08:07
el hak dogrudur rabbim cennetin de cemalini seyreyleyen kullarından eylesin allah .
KARAR OKURU 08 Mart 2019 07:56
Yazınız bugüne ağlayarak başlamama sebep oldu. Yaşanmışlıklar demekki böyle bişey. Allah cc ahirete göçen tüm analara ve babalara rahmetiyle muamele etsin inşallah..
KARAR OKURU 08 Mart 2019 07:31
Ahmet Bey Allah Rahmet Eylesin, Dizilerde ve reklamlarda sergilenen kadın tiplemeleriyle yetişiyor körpe beyinler.Bir filozof "Bir ülkenin mevcut ve gelecekteki halini merak ediyorsaniz o ulkenin kadinlarina bakın"demiş Maalesef ekseriyetle pek ümitvar değilim Ama çabayida elden bırakmayacağız.Siyasetin ve Kurumlarin bu konuda istenen duyarlılığı sergilemedigide bir gerçek.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 06:44
Allah senden razı olsun.seviyorum Allah için seni.Rabbim yâr ve yardımcın olsun.
Biz ihtiyarlama'yıda hep anne babamızda görürüz.Onunla yaşlanırız.Anneler yaşlanırken de bizi terbiye ederler.Konuşurken de,Ak saçlı başını alıp elime kara hülyalara dalmak,belki geçmişe dalmak.Belkide çocuklarımız bize bakarak,bizim yaşadıklarımızı yaşayacaklar kim bilir?
musto 08 Mart 2019 02:57
Bizim oralarda kız istemeye gelenlere biz kız vermiyoruz oğlan alıyoruz derler.
Ali baba 08 Mart 2019 01:26
Degerli bir yazi, kuranda yada hadislerde varmi, cennet analarin ayaklarinin altindadir diye ? bôyle birsey okumadim,
KARAR OKURU 08 Mart 2019 01:14
Süper. Her gün okunması gereken bir yazı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN