Back To Top
Belge ideal, gereken uygulama

Belge ideal, gereken uygulama

 - Son Güncelleme: 12.03.2019 Salı 08:39
- A +

Türk Yargı Etiği Bildirgesi yayınlandı. İdeal ölçüler belirlenmiş.
Adalet bakanı Abdulhamit Gül bildirgenin sunumunda konuştu; o da bildirge ile aynı özü taşıyan değerlendirmeler yaptı.

Bir yandan bakılırsa “Bunlar zaten yargının olmazsa olmazı” demek gerekir, ama bir başka yandan bakılırsa, yargının yeniden bir “Etik değerler bildirgesi” ile Türkiye ve Dünya kamuoyu önüne çıkması kaçınılmazdı, denir.

İhtiyaç mıydı, kesinlikle.

Bildirgenin açıklanması her şeyi bir anda güllük gülistanlık hale getirir mi, zordan öte.

Bir kere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün iyi niyetinin altını çizmek gerekir. Problemi görüyor olmak ve tedavi için çare arıyor olmak da o iyi niyetin uzantısıdır.

Bildirgeyi okudum. Her madde, başlıklarıyla da içerdiği maddelerle de, bir yargı insanı için olmazsa olmazlardan oluşuyor. Bağımsız, tarafsız, insan onuruna saygılı, insan hakları konusunda hassas, herkese eşit davranan, dürüst ve tutarlı, yargıya olan güvenin temsilcisi, mahremiyeti gözeten, mesleğe yaraşır şekilde hareket eden, yetkindir ve mesleğine özenle davranır… 

Bunlar evrensel anlamda yargı mensubunda aranan değerlerdir, ayrıca sayın Bakan’ın da ifade ettiği gibi bizim medeniyetimizin ana dayanakları arasındadır.

Böyle bir bildirgeye geliş ve yargının ana ölçülerinin yeniden hakimlere -savcılara hatırlatılması Türkiye’de bu alanda problemler yaşanıyor olmasının sonucudur.

***

- Olağanüstü dönemler Türkiye’de yargıyı etkilemiş, o dönemin etkin güçleri yargıdan normalin dışında beklentiler içine girmişlerdir. Bütün Cumhuriyet tarihinde bunun örneklerinin bulunduğunu yazarak gelmekteyiz.

- Bizde, kitle iletişim araçları problemli konuların yargıda halledilmesine razı olmama eğiliminde olmuşlar ve yargıdan önce yargısız infaz yapmayı gelenek haline getirmişlerdir.

- Yargı sürecinde hakim ve savcıların adil yargılama yapacaklarına güvenmek yerine, dışardan süreci etkilemek gibi yöntemler alışılagelmiş sapmalar durumundadır.

- Bazı durumlarda savunma yapmak, cesaret meselesi haline gelmektedir.

- Sanığa peşin suçlu gibi bakmak genel sapmalarımızdandır.

- Siyasi, askeri, mali, mafyatik güç odaklarının kimi zaman tehditle, kimi zaman başka yollarla yargı üzerinde sonuç alabildiği de bir gerçektir.

***

Şu saydığımız hususlar bile yargının sakatlanması için yeterli olabilir.

Türkiye’nin bu alanda fotoğrafını çektiğimizde, elimize çok hoş görüntüler çıkmıyor.

15 Temmuz sonrası yaşanan süreç yargı açısından başlı başına değerlendirilmesi gereken bir mahiyet taşıyor. İçişleri Bakanı’nın verdiği bilgiye göre 511 bin kişiye gözaltı uygulanmış, 30 bin kişi tutuklu… Bir ‘Mor Beyin’ olayı yaşandı, 10 bine yakın insana “Pardon” dendi. Sayın Bakan sık sık “Pardon” diyen bir adaletin sorunlu bir adalet olduğunu daha önce ifade etmişti. Ben biliyorum, ilk derece mahkemesi savcısında başlayan bir yanlış delil kullanımı, mahkeme tarafından kopyala yapıştır usulü ile karara yansıyor, onu kopyala yapıştır usulü ile İsti’naf kullanıyor, onu Yargıtay kullanıyor… Niye? Çünkü böyle zamanlarda böyle karar vermek, yargı mensupları için daha garantili oluyor. 

15 ay tutuklu kalıp iddianamesi yazılmayan, iddianame yazıldığında da üç ay sonra mahkeme günü veren bir yargı insanları içerde tutmayı sorun telakki etmeyen bir yargı görünümü vermez mi?

Yargıya siyasetin en tepe noktalarından görevlendirmeler yapıldığı, bazen karar örnekleri sunulduğu bir zeminde, yargıcın bu etik değerler çerçevesinde karar vermesi kolay olmuyor. “Viran olası hanede evladü ıyal var” öz deyişi, böyle durumlar için söylenmiş olmalıdır. 

Gene de böyle zamanlarda Adalet bakanlarının “Etik hassasiyet”in peşinde olmaları çok çok önemlidir. Dışardan bakıldığında onların konumunu da riskli görsek bile, hani denir ya, tarihe not düşülmüş oluyor hiç olmazsa.

Adalet bir ülkenin medeniyet seviyesini gösteriyor. Dünyada adalet konusunda sorunlu ülkeler arasında zikredilmek iyi bir şey değil. Terör vs gibi zorluklarımız var, doğru,  ama o zorlukların içinden bile adaleti bulup çıkarmaktır hüner. Tüm adalet kırılmalarını “Ne yapalım”a bağlamak değil.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Mart 2019 19:50
Allah razı olsun.Önemli bir konu.Büyük alım İbni Haldun adaletin olmadığı yerde Devlet çöker der.Son yüz elli yılda adalete ,hep güçlüyü savundurttular,hakkı değil.
KARAR OKURU 13 Mart 2019 17:30
"Atalet(Tembellik)adaleti incitir.Dalalet(Sapkınlık)perişan eder." "Adalet boyun eğerse;Taş üstünde taş, omuz üstünde baş kalmaz." "Eğer hakkı seviyorsan; Hakkı Hakkı'ya değil, hak edene vermelisin." Muhterem hocam Adalet olmazsa olmaz.Görüşlerinize tüm kalbimle katılıyorum.Kuvvet kanunda olmalı.Kanun kuvvette olmamalı.Haklı olan güçlü olmalı.Haksız olan değil. Hürmetlerimle!
KARAR OKURU 13 Mart 2019 09:11
Anlaşılan şu ki bu tür yazıların yorumlarını bayaga bir takip edip kasıtlı olarak çok beğenilen yorumlara eksi veren birileri çokça var.
Adaletin bana göre olanını severim! Bu kadar adalet,adalet feryadı olduğuna göre yanlış giden birşeyler yok mu ? Ey kendini muhafazakar demokrat sayanlar nerdesiniz .Adaleti bizim gibi düşünmeyenler içinde savunmadıkca asla ve asla iki yakamız bir araya gelmeyecek .Örnek mi istiyorsunuz ! Vaktinde Başörtüsü mücadelesinde bizimle beraber mücadele etmiş liberal demokraların bu günkü hallerine bakın !
Niye Geyik yapıyoruz.Şu an Türkiye de olan olaylar özelinde Adalet ve hak'tan yana eylem ve fikir ortaya koymamız gerekmez mi!Havanda şu dövmek güzel demek ki! 1.C.Başkanımın sorumsuzluğu yalan,hakaret,iftira etme suç işleme hakkı veriyor mu? 2.Bir kulu hiç bir yasanın sınırlayamaması doğru mu? 3.Eğer RTE bulunduğu görev,sahip olduğu yetkisi başka birine geçse,bu kişi de RTE ye hakaret,iftira etse,yargıyı ve hakimleri cezalandırma aracı olarak kullansa razı olur musunuz? 4.Bir yönetici istediği kişinin mal, can, şerefine el atabilsin mi? 5.Islam ve i
M.Nuri Görenoğlu 12 Mart 2019 21:39
‘’YARGI ETİĞİ BİLDİRGESİ’’ BU İFADENİN BİZZATİHİ KENDİSİ ‘SORUNLU’ DEĞİL Mİ? SANKİ MİLLİLİK VASIFLARINA VURGU YAPILAN ZAMANLARDA DEĞİL DE MİLLİ ŞEF DÖNEMİNDE LİSANIN KENDİSİNİ HEDEF ALAN ZAMANLARDAKİ GİBİ UYDURULMUŞ BİR YIĞIN KELİME İLE BİRŞEYLER SÖYLÜYORMUŞ GİBİ YAPILMIYOR MU?BELKİ DE BANA ÖYLE GELİYOR!!!
KARAR OKURU 12 Mart 2019 20:06
Bunlardan adalet bekleyenler akıllı sayılamaz. Kağıtlara ne yazarsa yazsın. Günümüz mahkemelerinin siyasi yanı varsa onlar resmen "Katolik Engizisyon" mahkemelerinden farksızdır. Önce bu kafa çöpe atılmalıdır.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 17:38
Yargıdaki adaletsizlikler sürüp giderken Yargı Etiği Bildirgesi yayınlamak bu hukumetin yaptığı ironik uygulamalarin bir örneği daha...
KARAR OKURU 12 Mart 2019 16:45
Hukuk amr ile zeyd'in maceralarından ibarettir :)
Hersot 12 Mart 2019 16:00
Bizim kadar güzel belge/bildiri hazırlayan bir başka millet yoktur sanırım, sanki eksiklikler olumsuzluklar başka hükümetlerce ve başka adalet dağıtıcıkarı tarafından yapılmış da şimdi yeni gelener düzeltmek için kolları sıvamış sanırsın. Adında “adalet” olan bir partinin hükümetlerince yapılan bunca hukuk katliamına şahit olduktan sonra inanması güç geliyor.
Aliiiii 12 Mart 2019 15:11
Memlekette “kanun enflasyonu” var. Her naneye kanun çıkarıyoruz. Hakimlerin takdir yetkisi siyasetin izin verdiği kadar. Adamsendecilik oynuyoruz. Her şeyi kanunla düzenleyendeyiz. İnsanlarda vicdan olması lazım, savcılar, siyasetçiler dahil. Kanunu bir siyasi korkutma olarak kullanıyoruz. Herkes için şöyle ; Yargı istediğimizi söylerse iyi, başka söylerse tu kaka. Ortak adalet hissimiz bile yok.
karar okuru 12 Mart 2019 15:05
Sürekli yalan haber üreten bir gazetenin haberi ile bir Belediye başkan adayına kumpas kurmak ve bunu hükümet sözcüsü bir kişinin tv lerden haykırması ve hemen olayı ideolojik hukuka sevketmek nedir Allah aşkına. İşin dahada kötüsü adam çıkmış savunmasını yapıyor birkaç tv hariç kimse yayınlamıyor. Birgün önce suçlama konuşmaları bütün tv lerden canlı yayınlanıyor. Ahlaksızlığın adaleti olurmu sn yazar siz söyleyin. Sen istersen yargı etiği de ne dersen de. Ben kendi şahsıma aklımla alay ettirmem ettirenler düşünsün derim.
İbrahim Erdoğan 12 Mart 2019 14:34
Eh, adli alanda ülkemizdeki uygulamaları kıyısından köşesinden de olsa, eleştirebilmek bile artık cesaretten sayılır oldu..
E.K 12 Mart 2019 12:35
Adaletimiz orumcek agi gibi...kucuk sinekler takiliyor, essek arilari delip geciyor...Adalete guven cok sarsilmistir...Alni secdeye geliyor diye Adalet bakanligini din tuccari Gulencilere teslim ettiler...Sonra menfaat catismasi olunca terorist diye Gulencileri atip yerlerine torpilli olanlari doldurdular..126 ulke arasinda 109. siradayiz ve dusuyor...bunlar sorun degil ama nedense uc-bes kisinin ezan esnasinda bilerek/bilmeyerek cikardigi gurultu memleket meselesi haline geldi...mesele memleketin sorunlarina cozum uretmek degil oy devsirmek...sark kurnazligi..!
DOĞRUCU DAVUT 12 Mart 2019 10:54
Rahip Bronson olayında mahkemeler bizde bağımsızdır dedik. Az zaman sonra yargı ‘andın okunması’ ile ilgili kendilerince ters karar verdi. Yargı kararına saygımızın olmadığını belirttik. Aslında demek isteniyor ki; “BEN YARGININ BANA GÖRE KARAR VERENİNİ SEVERİM.”
KARAR OKURU 12 Mart 2019 18:59
37
"Verin papazi, alin papazi. Biz yarginin seyini yapariz"...Hatirliyor musunuz bu sozu? Bu bir itiraf degil de nedir?
DOĞRUCU DAVUT 12 Mart 2019 21:27
1
Tepki veren yorumcular; bilgi doğru, bilgi doğru olduğundan yorum doğru. Olumsuz tepki vermenizin sebebi nedir?
KARAR OKURU 12 Mart 2019 10:47
Milli gelirimiz 1000$ düşmüş, hukuk ve adaletle ilgisi var mıdır acaba?
ENSAR 12 Mart 2019 10:46
Doktorlar Hipokrat yemini ediyor, devlet memuru ve milletvekili yemin ederek vazifeye başlıyor. Yetiyor mu? Yetmiyor. Demek ki eksik kalan bir şey var. O eksiğe kafa yoralım.
Muhafazakarların muhalefetten iktidara gelişleriyle imtihanları çok çetin oldu. Haksız İstiklal Mahkeme karar ve uygulamalarını anlata anlata taraftarlarını motive edip taban buldular ve tabanlarını genişlettiler. "Adalet mülkün temelidir" sözü aslında Hz. Ömer'in sözüdür, Fatih bile kadı tarafından yargılandı ve ceza aldı deyip keyiflendiler. Kendileri iktidar oldu. Sonuç bu. Yanlış anlaşılmasın ben de muhafazakarım. Ne zaman adam oluruz? mottosunun cevaplarından birisi "Yanlışı savunmadığımız zaman." Yanlış velev ki bizim sevdiklerimiz tarafından
GÜNÜN SORUSU: Adının tamamı adalet olan (Adalet Partisi) parti döneminde bile adaletin hükümran olamadığı güzel ülkemde adının yarısı adalet olan parti ile adalet hükümran olabilir mi?
Savcı: :“Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor.” Yargıtay Başkanı: “Yargıçların vicdanları ile cüzdanları arasında sıkıştı” Adalet Bakanı: “Ben CHP'lileri işe almayacağım da MHP'lileri mi alacağım” Cumhurbaşkanı: "Adaletli olsun diye 'bir sağdan bir soldan astık” Orhan Gencebay: "Adaletin bu mu dünya?" Türkiye 2019 ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 126 ülke arasında 17 ülkeyi arkada bırakarak 109. oldu.
HACI MURAT 12 Mart 2019 09:40
Türkiye'de devletin en tepesinde şiir okumaktan dolayı hapis yatan bir insan var.Yani adaletsizliğe uğramanın ne demek olduğunu bilen bir insan.At izinin it izine karıştırılmaması gerektiğini söyleyen de O.Yargının 367 kararına muhatap olan,Genelkurmay başkanını terör örgütü lideri suçlaması ile yargı içeri attığında buna itiraz eden de O.Yargı bağımsız bir güç.Adaletin tecelli edeceği yer yargıdır.Adalet talepleri konusunda doğru muhatap seçmek lazım.Öte yandan normal bir insan adalet olmasa da olur diyemez.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 20:31
45
Hayir Haci Murat. Turkiye'de yargi kagit uzerinde bagimsiz bir guc. Uygulamada degil..Akp adaletsizliklere ugradi. Bu nedenle kendilerini desdekledik...Ancak, adalet getiremediler..Yada sadece kendilerine getirdiler. Turkiye dunya adaletin esit erisebilirligi konusunda 126 ulke arasinda 109. sirada...Rahip Brunson terorle sunlaniyordu. Serbest kaldi. Ayni suclardan suclanan gazeteciler iki kez muebbet giydi...Nerede burda adalet? Partizanligimiz, dogruyu gormemizi engellemesin..saygilar.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 09:11
başına bir iş gelmesi gerekenleri üst düzey siyasiler ''anons'' ediyor. hatta, bir kısım medya bile aynı y/etkiye sahip görünüyor. bu görünüş adaleti imkansız kılıyor.
Slm Ahmet agabeyim magduriyetleri dile getirdin oldumu ya halbuki dogrulari yaziyon suclularin yakasindan tutun hukuktaki cesasi neyse verin eyvallah ama ofkeyle hareket edip tabandaki safiyane herkesin temenna durdugu o eski orgute tekabul etmeden onceki donemlerdeki hayirdir sevabtir diye sorumluluk bilnciyle tesvikte ve katki vernleri diyeyazmistimki en buyuk destegi zten kendileri vermisti ne istedilerde vermedik itirafi ortadayken arif oln anladi bir topluluga olan ofkeniz sizi adaletsizlige seketmesin ikazinida biliyorlarken bilmemki adaletsizlikler nassi tecelli gorecek hurmet
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:18
Aksaklıklar söyleniyor zaman zaman ama uygulama yok. Devletin yasal kabul ettiği kullanildiklarinda suç oluşturmayan eylemlerden dolayı hayatımızla (çoluk cocuk) oynanıyor. Nerde adalet ben ADALET istiyorum ADALEEETTTT. Var mı sesimi duyan yok.Bakan Bey arasıra adaletin geleceğini söylüyor sonrası yok. Artık Allah'ın adaletini bekliyorum.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 06:21
Yargiyi kimin etkiledigini, hukuku kimin yok ettigini herkes gibi siz de biliyorsunuz Sayin yazar. Adalet Bakani da biliyor; onun icin ne soyledigi onemli degil, cunku samimi degil. Su yazilan iddianameleri okumuyor mu Adalet Bakani? Neden mudahale etmiyor da sadece konusuyor? Kendi doneminde bile isinden atilan, surgune gonderilen hakimler de var. Eli kolu bagli, birkac kelam ederek duzelir mi isler?
MSP dönemi,biz manevi kalkınmayı gerçekleştireceğiz polis sayısını azaltacağız denirdi. Eğer bir ülkede polis sayısı artıyorsa o ülkede eksik bir şeyler vardır.Adalet hakim sayısı, polis sayısı artırılmakla gerçekleşmiyor.Kumpas kuran hakimler savcılar polisler adli tabipler gördük görüyoruz yaşıyoruz.Önce ahlak ve maneviyat, cafcaflı lafların faydası yok.insanlarımız bozulmuşsa,iftiralar atılıyorsa,Emniyet adliyeden birileri ayarlanıyor sa oradan adalet çıkmaz.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 02:08
TC. ANAYASASI DIYOR Kİ; Yeni çıkan yasalar aleyhde geriye dönük işletilerek hak kaybına sebep olamaz..#EmeklilikteYaşaTakılanlar
Davut Doğrucu 12 Mart 2019 01:44
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz." Belgeden bol ne var ülkede? Hangisine uyuluyor? Eski meclis başkanı, son Başbakan'ın "etik"i nasıl anladığını ifade etmesine ne kadar oldu? .... Allah'ta umut kesilmez!
karar okuru 12 Mart 2019 00:53
bir akrabam tam iki yıl cezevinde yattı polis değil asker değil devlet memuru değil bir oto lastikçisi geçen hafta ilk defa mahkemeye çıktı mahkeme 15 dakika sürdü serbest bırakıldı iki ailenin geçiminden sorumluydu suçu kimse yokmu derneğinde gönüllü ALLAHrızası için şimdi bu akrabama adalet var diyebilirmisin sayın yazar
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:45
Aynen öyle Ahmet Abi. Toplum yargıdaki etik ilke ve kuralların pratiğini görmek istiyor sadece kağıt üzerinde olanını değil. İnşallah bakan beyin bu çalışması somut bir netice verir.
Marasli 12 Mart 2019 00:24
Dört elif miktarı gülmem geliyor. Değişen yok ülkede. İkinci demirel dönemi işliyor ülkemde... Hukuk varmı sn taşgetiren sizi talimatla kim dergiden gönderdi ..
Aydinoglu 12 Mart 2019 00:05
Bosuna masal anlatip kendimizi kandirmayalim Turkiyede hukuk ve demokrasi yok , Birileri bize hepiniz marabasiniz bizim istedigimiz kurallar ve sinirlar icinde yasayacaksiniz bizim bastigimiz paralari alip calisip tedavul edip bize geri vereceksiniz bize degerlenmis para ureteceksiniz basiniza siyasetciyi koydum diyor. Gerisini konusmayalim bile....
Aydinoglu 12 Mart 2019 21:51
0
Fikrime karsi olan arkadaslar, para mal ve hizmetlerin takasini saglayan bir aractan ibarettir, toplum kendi icinde durust ve sozunu tutan insanlardan olusursa bankaya gerek kalmaz, olup biten olaylari birde bu acidan okuyun, o zaman islahatci islama neden bu ulkede hayat hakki taninmadigini anlarsiniz. Islamin ussul esasi sidk dogruluk ve durustluktur. Yasanan tum ekonomik krizlerin sebebinin bankacilik sistemi oldugunu gorun. Islamin dogruluk durustluk ekseninde dirilmesinin calisan ve uretende mulkiyet devrini baslatacagini anlamaya calisin. Buna kim itiraz ediyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN