Back To Top
Doğu Türkistan davası

Doğu Türkistan davası

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 08:43
- A +

Emin olun, Çin açısından baktığınızda bu başlık bile problemli. Çünkü “Doğu Türkistan”a “Doğu Türkistan” dediniz. Ne diyecektiniz? “Şincan özerk bölgesi.”  Birisi Doğu Türkistanlıların dili, diğeri Çin’in. Çin dilinde Şincan (diğer ifade biçimiyle Sinkiang) ilhak edilmiş ülke anlamına geliyor. Doğu Türkistan, bağımsız bir Türk-İslam yurdunun adı, Şincan ise sömürgeleştirilmiş bir Türk-İslam vatanının...

Ben yazı hayatına girdim gireli, bir “Doğu Türkistan davası” olduğunu biliyorum.

Doğu Türkistan’ın son başbakanı merhum İsa Yusuf Alptekin Bey, Türkiye’ye sığındığı günden başlayarak vefatına kadar, gözlerinin görmez olduğu dönemlerde bile, insanların yüreğine ulaşarak Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü anlatmaya çalıştı.

Şunu biliyorum: Dönemin ABD Başkanı Reagan’a, Suud Kralı Fahd’a, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Demirel’e “Doğu Türkistan’ı unutmayın, orada insanlar acı çekiyor ve bir vatanın kimliği değiştiriliyor” diye mektuplar yazdı. Bunu biliyorum, çünkü mektuplarını ben yazdım. Benden sonra da tarihçi yazar Veli Şirin Bey yazdı.

Niye Amerika’ya, Suudlular’a yazdı? Çünkü kendisinin gücü yoktu; orada Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerinin kendilerini savunacak gücü yoktu. Mazlumlar her kapıyı çalarlar çünkü.

***

Yine yazı hayatına girdim gireli Türkiye’nin Çin ile Doğu Türkistan üzerinden ilişkisi hep “sıkıntılı” olmuştur. Çin’i ne yapmalı, Doğu Türkistan’ı ne yapmalı?

Doğu Türkistan’ı unutamıyorsunuz, çünkü kardeşiniz, çünkü ülkenizde oradan göç etmek zorunda kalmış insanlar var, Çin’e tavır koymakta tereddüt ediyorsunuz, çünkü dev bir ekonomik güç ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyorsunuz. Ne yapacaksınız?

Bir de Doğu Türkistan sürekli gündemde, çünkü oradan yoğun insan hakları ihlali haberleri geliyor. Bu haberler, Türkiye gündeminde karşılık buluyor. Her dönemde iktidarlara soruluyor: “Doğu Türkistan’daki acıyı görmeyecek misiniz?”

İşin bir de Amerika boyutu var hiç kuşkusuz.

Yeşil Kuşak teorilerinden beri Asyalı Müslümanlar Amerika’nın gündeminde. Amerika Sovyet Rusya’ya karşı, güneyden bir Müslüman kuşatması geliştirmeyi stratejik planlarına dahil etmiş. Bu Amerikan stratejisi.

Bu strateji Sovyet-Çin hakimiyeti altında bulunan ya da Sovyet tehdidine maruz kalan Müslüman toplumlar-ülkeler nezdinde nasıl bir karşılık bulmalı?

“Bu iş Amerikan çıkarlarına hizmet eder, bir emperyaliste karşı başka bir emperyalistle birlikte olmak bize yakışmaz, en iyisi Sovyet-Çin hakimiyeti altında kalmaya devam edelim” mi denmeli, yoksa “Kurtuluş için bir ümit veriyorsa onu değerlendirmeliyiz” mi denmeli?

Mesela Afganistan’da Sovyet işgaline karşı Mücahidler ABD kuvvetleriyle birlikte karşı koymayı tercih ettiler ve işgali püskürttüler. (Sonra iktidar paylaşımı noktasında birbirlerine girmeleri ayrı bir konu) Çeçenistan’da ise mücahidler yalnız kaldı ve Rusya Grozni’de tarihte eşine ender rastlanan bir vahşet icra etti.

Acaba Amerika Doğu Türkistan davasını Çin’e yönelik kuşatmasında araç olarak mı kullanıyor?

Türkiye’de ve dünyada, Doğu Türkistan adına ve Çin karşıtı bütün eylemler Amerika’nın soğuk savaş stratejisinin uzantısı mı?

O yüzden Türkiye’de Doğu Türkistan’a sahip çıkan islami çevreler, farkında olarak olmayarak Amerikan politikalarına alet mi oluyorlar?

Hele bir kısmı iktidarı zaafa uğratmak için Amerikan çıkarlarına uygun olarak Çin ile ilişkileri bozmaya mı çalışıyor?

***

Öyleyse...

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik uyguladığı “Çin usulü” eritme, dönüştürme, nüfus yapısını bozma projelerine karşı sessiz kalmak, toplama kamplarını görmemek, en küçük itiraz seslerini zindanda çürütmeye itiraz etmemek... Türkiye’nin “Orada yanlış şeyler oluyor” tarzındaki cılız tepkisini bile yadırgamak...

Bu mudur?

Şunu biliyorum:

İsa Bey, “Aman Türkiye’nin başına bir şey gelmesin” diye çırpınırdı. Onun için dünya ülkelerinden yardım isterdi. Çin’e laf anlatamadığına göre başka ne yapacaktı? Türkiye’nin taşıyamayacağı bir yükün altına girmesi değildi istediği. Ama Çin ile ilişkide bir de “Oradaki kardeşleri”ne dair bir gündem maddesi olsun, diyordu.

Gündemde bir Abdurrahim Heyit maddesi bulunması Türkiye’ye zarar vermez. Aksine Çin nezdinde “Türkiye ile iyi ilişkinin şartları”ndan birisi olur. Şayet Türkiye’nin stratejik değerinin ve Çin nezdindeki artılarının farkında iseniz...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Recep 12 Şubat 2019 23:36
Bazıları çok nankör oluyor, hafazanallâh!
düşkün melameti 12 Şubat 2019 21:15
sayın yazar uygur türkleri zulm altında ancak ülkemizi yöneten akp neden sessiz kalıyor çine neden ültümatom vermiyor biz vatandaşlar olarak ne yapabiliriz bizi aydınlatınız lütfen allahın selamı ve dualar üstünüze olsun allah türk milletini korusun amin
Tatar Beyi 12 Şubat 2019 21:14
O topraklar bize atadan kaldı. Tapusu bizdedir binlerce yıldı. Bir çabulcu gelip elimden aldı. Bu ne eziyettir bu ne zulümdür.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:33
Cin'de Uygurlarin yasadigi bolgeye "Dogu Turkistan" diyorsunuz da Turkiye'nin guneydogusuna "Kurdistan" diyenlere neden kiziyorsunuz?
Karar okuru 12 Şubat 2019 22:19
2
Şincan çince ilhak edilmiş demek. Yani Mao orayı ilhak etti. Hakkı olmayan birilerinin toprağını zorla aldı. Doğu Türkistan'ı Şincan yaptı. Güneydoğu Türküyle, Kürdüyle, Müslimanıyla, Fransız, İngiliz gibi emperyalistlerin elinden savaşarak tekrar alınmış ortak mülkiyetimizdir. İstersen biraz düşün. Kurtuluş savaşını oku bence. Orada verilen mücadeleyi öğren. Yani orası ortak mülkiyetimizdir.
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 00:22
15
Dunyadaki butun ulkeler birilerinin topragini zorla alarak kurulmustur, bu ulke de dahil.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:21
Ötükenlikurt sen adsız'cı mısın.Öyleyse açıkça yaz.
Hersoy 12 Şubat 2019 16:24
Tencere dibin kara, seninki benden kara misali bu olay; Çin’e laf söyleyebilmek için kendi demokrasi ve insan haklari karnemizi düzeltmemiz lazim. içerdeki hukuksuzluklar oldugu müddetçe biz olayi BMye bile götüremeyiz.
EK kardeşim kıyas olmayan iki şeyi kıyas ettin.1- Çin ve Uygur iki ayrı ırk değil iki ayrı millet.2- İki ayrı din ve kültür.3- İki apayrı coğrafya ve tarih.4- Çin tüm gençleri asimile kamplarında tutuyor ve her Türk Uygur evine casus ve hükmeden bir Çinli yerleştirmiş..Bunların hangisi bizde var.Fakir bir Türk fakir bir Kürt' le beyaz/ zengin Türk' ten her yönden daha kaynaşık içiçe.Aksi de gerçek.Nisbi coğrafi farkın görüntülerine takılmayalım lütfen.Sonra buluşacağımız Antep çöplüğü bile bulamayız!.
Amerika saldıran ayı ise Rusya saldıran domuz Çin ise saldıran sırtlan.Hiç birine güvenilmez.Güvenmek oyuna gelme oyalanmadan başka bir şey değil.Ama taktik ve mecburiyet olarak birine yakın durma veya kısa dönem işbirliği olabilir.Ayı bize saldırırken sırtlan da ona saldırsa elbet memnun oluruz.( b.s.Nursi' den mealen).
Denizci Alperen 12 Şubat 2019 15:20
Bu dünya düzeninde fay hatları biriktikçe birikiyor , dur bakalım bu kadar vahşetin , zulmün , kan dökmenin sonu nereye varacak ve hesabı nasıl kesilecek , Geçen gün de İbrahim Kiras'ın Çinle aramızı bozan yazısına da yorum yapmıştım. Tekraren yazayım " Allahu alem dünyada bir yerlerde Kürşat ve Kırk Serdengeçtisi Çin sarayını basmak için gün sayıyorlardır inşallah " kardeşlerimiz çok ama çok sahipsiz kaldı Muhsin başkanımızdan sonra Türk dünyasının mazlumları da hamisiz , korumasız kaldı .Yardımına muhtacız ya Rabbel alemin
ÖTÜKENLİKURT 12 Şubat 2019 13:54
Yorumlara ve yazınıza bakıyorum, çok kişi olaya Doğu Türkistanlı Müslümanlar gözlüğüyle bakıyor! Bunun sebebi ülkemizdeki Araplaşma nedeniyle mensubiyet duygumuzun dumura uğraması! onlar UYGUR TÜRK'Ü. Müslüman olmaları ayrı konu! Belki içlerinde budist de var, Şaman da! Fakat hepsi Türk ve bizim kan kardeşimiz! milli kimliğini kaybeden toplumlar, hayat damarlarını kesmiş olurlar! TÜRK OLMAKTAN KORKMAYINIZ. TÜRK ALLAHIN SEVGİLİ KULUDUR...
Muhtefi. .. 12 Şubat 2019 19:45
4
Nasıl bir TÜRK şaman ve budist oluyorda sonra ALLAHIN SEVGILI Kulu oluyormuş.:))).. ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR. ..ŞEREF İSLAM DİNİ ile olur. .TÜRKLER elbette İSLAM 'a Hizmet ile bu SEREFE Nail oldular. Oluyorlar..Biz Bu Anladigimiz Turklerle (Alperenler,Hacibektaslar) Ehl ı Beyt Aşıklari ile Beraberiz..Paganizm ve benzeri Dusunce Disiplinleri ile değil. .kendi türkünü Çalıp ,,kendin kendine söylersen sıkıntı yok...İSLAM Dini IRKÇILIKTAN Beridir. .Vesselam. !
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:18
1
Kan kardeşi ne yahu? bu devirde ergen saçmalıkları.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:46
1
"Turk Allahin sevgili kuludur" nerede yaziyor bu? Hz. Muhammed boyle birsey mi demis? Yahudiler de biz Allahin sevgili kuluyuz diyor. Kime inanalim? ...Bir kere saf kan Irk diye bir sey yoktur; herkes melezdir. 2 bin senelik aile agacinizda kimler oldugunu bilseydiniz bunu daha iyi anlardiniz. Tarih boyunca Irklar, milletler, kavimler, kulturler birbirine karismistir. Ozellikle Anadolu gibi bir yerde. isterseniz DNA testi yaptirin goreceksiniz.
musto 12 Şubat 2019 22:13
1
13.54 Arab ne yaptı sana sen yokken bizler bizansı fethe gelmiş insanlarız.PKK ile uğraşmakta birde sizle uğraşmayalım benmi dedim sana git suriyeyi karıştır insanların evini başına yık milliyetcilik lafla olmaz vatan sevgisiyle olur.
musto 12 Şubat 2019 22:57
8
Kan kardeşin Timur geldi yaktı yıktı gitti senin aklın bu kadar.
E.K 12 Şubat 2019 13:36
Turkiye Cumhuriyeti olarak Cinlilere "Sinkiang" yani Sincan ozerk bolgesi demeyin, burasi Dogu Turkistan desek ve Cinliler de bize: Madem oyle, siz niye Guney Dogu Anadolu yerine Guney Kurdistan demiyorsunuz dese, cevabimiz ne olur.?..... Sadece bir soru, kimse kizmasin. Yazi icin tesekur ederiz.
Turgay 12 Şubat 2019 14:53
4
Al sana sapla samanı karıştıran biri daha. Doğu Türkistan binlerce yıldır Türklerin vatanı gir Google'a Çin seddine bak nerede. Senin Kürdistan dediğin yer neresi hangi Kürt devleti burada kurulmuş Türkler buraları Kürtlerden mi almış. Diyarbakır da veya başka bir yerde Kürtlerden kalma bir tarihi eser var mı ? Yok o zaman ikisini karşılaştırmak en azından cahillik.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:19
10
Ona bakıyorsak Yunanlılar Anadolu'da çok daha fazla eser bırakmış.
abrek 12 Şubat 2019 12:09
konuyu dönüp dolaştırıp kürdlere getiren zavallılar çin türkmenlere türkiyenin verdiğinin yüzde birini versin ordaki insanlar razı olur yok gerçekten zulumün ne olduğnu anlamak için ise bu laflarınız emin olun Allah size bu duyguyu tattırır dilin serbes dinin serbes (şeytana bile tapa bilirsin) ekonomide batıdaki vatandaşın ürettiği nin ödediğinin yüzde birini öde elektiriğe para verme suya para verme dövlet bize bohmirrr de sonrada doğu türkistan daki zulum le kendini aynı kefeye koy o kefeye girerseniz çıkamazssınız zerre ırkçılık veya millet üst
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:58
26
Küçücük çocukların analarından öğrendiği dilde eğitim eğitim alması birilerinin, devletin yüksek lütfuna mı bağlımı olması lazım. Allah'a inandığını söyleyip, yaradılıştan gelen hakları yasaklayanlar ve buna sessiz kalanlar dilsiz şeytanlarıdır.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 22:03
87
Devlet Dogu Anadoluya onlarca sene hizmet goturmedi. Neden? Birkac nesil dogudaki koylerde elektriksiz, kerpic evlerde yasadi. 1993de 2 binden fazla Kurt koyu buldozerlerle yerle bir edildi. Yuzbinlerce Kurt vatandas kendi ulkelerinde multeci oldu. Anadilde egitim hakki da hala yok. Burnunuzun dibinde olanlari gormemezlikten, duymamazliktan gelerek dunyanin oteki ucunda "kan kardesi" sandiginiz insanlarin haklarini korurken cok vicdanlisiniz maasallah...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:48
Meseleye hukuk ,insan hakları açısından bakmalıyız. perinçgiller bahçiligiller otağına savrulan bir hükümetten beklenebilir mi ? Zor, onlar şimdi koltuğunu korumak için meydanlarda beka naraları çekiyor.... Çin zulmü devam ediyor perinçgillere göre ABD doğu Türkistan ı karıştırıyor. Allah doğu Türkistan lı müslümanlar a yardım eylesin...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:35
Ne yazıkki Doğu Türkistan, Filistin, Çeçenistan, Bosna, vb mazlum halkların acıları milliyetçi islamcı siyasetçilerin ellerinde istismar ediliyor. Filistinliye bağırıp, İsrail ile ticaret sarmaş dolaş, Türkistan diye gaz ver.", Çin den para dilen... Halkların acıları siyaset bezirganlarının bu ellerinde istismar edilmeye devam ediliyor
Timur 12 Şubat 2019 10:06
Sayin yazar, Cin su anda insanlik icin en kötü ve tehlikeli bir ülke. Türkiye gidip bunlardan birde kredi aliyor. Derinden giderek ülkeleri ekonomik olarak isgal ediyor. Amerikanin karsiligi cin olamaz. Cin severler bunu kendi cikarlari icin yapiyorlar, yoksa cini hic kimse sevmiyor. Afrikada ne yaptiklarinizdan haberiniz varmi? Ingilizlerin fransizlarin yaptiklarini yapiyorlar.
yellow 12 Şubat 2019 13:21
1
cin deildir o cin olsa duramazssın çin dir o
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:52
Doğu Türkistan, Irak Türkmenlerine, Suriye Türkmenlerine özerklik fakat Kürt ler istedi mi bölücülük oluyor.
KAFKASYALI 12 Şubat 2019 12:35
6
09:52, keşke Kürtler adına hareket ettiğini iddia edenler, emperyal akılca kulaklarına fısıldanan, " salla düşecekler" dolduruşuna gelip, hükümetin Kürt açılımını hendeklerde kanla boğmasalardı. 80 yıl sonra ilk defa dil ve kültür üzerindeki kısıtlamalar kalkmış, Kürtler için federal bir yapıya dahi varabilecek olumlu bir süreç başlamıştı. Buna dört elle sarılmak yerine, emperyalizme taşeron olmayı seçenler, sonucuna da katlanacaklar.
musto 12 Şubat 2019 13:09
1
Uygurlar tarih sahnesinde yazılı dili olan bağımsız bir devlet tarihi Cengiz hanı etkilenmiş savaş sonrası Çin'e ikram edildi. Fol ,yok yumurta, yokken Irak Kerkük, türkmen şehirleri yağmalandı birilerine güvenerek bumu sizin özgürlük anlayışınız.
HACI MURAT 12 Şubat 2019 09:46
Türkiye'nin Çin'le iyi ilişkiler kurarak Doğu Türkistan'a yardımcı olması uygun olur.Tepkisel davranışlar göstererek faydalı olmak zor görünüyor.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 07:33
Mesele, Türklüğü bırakın insan hakları meselesidir. Bir müslüman zülme uğrayan kardeşlerine çeşitli bahanelerle sırtını dönemez. O zaman insanlığımızı kaybederiz. Olayı en azından Birleşmiş Milletlerin ve Dünya'nın gündemine taşımamız gerekiyor. Doğu Türkistan'a sahip çıkamazsak Anadolu'ya da sahip çıkamayız...
evin 12 Şubat 2019 07:33
idlib'de savaşan binlerce uygur türkü nasıl oraya gitti? hangi bağlantıları kullandı? bunlar çine dönerse ne olur? türkiye neden bunları destekliyor yıllardır? sorular sorular...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 02:52
Ya Türkiye Cumhuriyetinin Kürtlere yaptiklari?
musto 12 Şubat 2019 13:10
4
Ya kürtlerin yaptıkları nerde orda yaşayan ermeniler, nasturiler süryaniler, keldaniler,ezidiler ,arablar buhar olup uçtularmı.
Musto devsirmesi,ne 12 Şubat 2019 19:06
13
Musto sizin tarihi çok iyi biliyor insanlik.kendi tarihini birde yabanci tarihçilerden arastir,turke TÛRK tarihini epey sattiniz, kerkuk turkleriyle ilgili lozon belgelerine bak,
Demokrat, mûslûman 12 Şubat 2019 01:51
Sahi yûz binlerce kûrd vatandašimiz neden ceza evlerinde, kûrdlerin yasadigi iller birer, toplama kampina çevirdik, uygur turklerine istedigimiz haklari, kûrdler içinde istesek,
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:46
3
Kürtler toplama kamplarında mı? Yoksa İstanbul'da,İzmir'de,Türkiye'nin her yanında mı?
09 46 ya 12 Şubat 2019 11:57
61
Uygur türklerine medeni çinliler insan diskisi.bok. Yedirmediler. Ya bizim çok övündügümüz .devletimiz ve türk askerimiz. Yesilyurt da.Kürt köylülerine insan. Diskisi..bok..yedirdi. Yesilyurt köylüleri diye yaz GOGLE de. Bir git o bölgeye gör. Toplama kamplarinda Farki yok
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 12:37
3
Onu sen hendekçilere soracaksın, her riski göze alıp 80 yıl sonra Açılımı başkatankara değil.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:18
5
Toplama kampı değil ama hapishaneler dolu. Sanki tüm Uygur Türkleri toplama kamplarında
BK 12 Şubat 2019 17:36
3
Bu arkadaşın kürd illeri dediği yerleri onlara verelim ama bir şartla: İstanbul,Ankara,İzmir,Antalya,Adana,Mersi vs bütün türk illerindeki bu düşünceye sahip arkadaşlar buraları terkedip o kürd illerine gidecek ve buralarda bundan sonra ikamet edemeyecek.Varmısın Demokrat,müslaman?
Demokrat.mûslüman 12 Şubat 2019 18:58
38
Sen ve senin gibi dûsûnenler tam bir sirp irkçi ortadoks dûsuncesi, gôzum, federasyon en gûzel yonetim bicimidir, batidan doguya, dogudan batiya, giden,Kalan. Insanlar kalip kalmamada kendileri karar verirler,Sen resmen insanlari sûrgün etmek istiyorsun, gônullû birliktelik, en bariz ôrnek avrupa birligi,esas bôlûcülügü ,irkçiligi siz yapmaktasiniz,
Karar Okuru 12 Şubat 2019 01:46
Aman biz el atmayalim. Dogu Turkistan'in durumu da Suriye olmasin. Son yillarda dis islerimizin sicili hic parlak degil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN