Back To Top
Kadim öğütler

Kadim öğütler

 - Son Güncelleme: 26.05.2019 Pazar 08:45
- A +

28 Şubat günleriydi. Bir kaymakam, Cuma günü vaaz eden hocayı çağırmış ve uyarmıştı:

-Vaazında güncelleme yapma.

Hocanın yaptığı şuydu: Kur’an’dan ya da Hazreti Peygamber’in sözlerinden bugünün hadiselerine denk düşenleri almış, uyarılarda bulunmuştu. Belli ki kaymakama göre uyarılar zamanın uygulamalarına yönelik eleştiri niteliğine bürünüyordu.

-Yapma bunu, diyordu kaymakam bey, soyut, kimsenin üzerine uyar gözükmeyen şeyleri anlat sen.

O zaman bunu yazmıştım.

Aslında farkında olmadan o günkü kaymakamın istediği şeyi insanlar kendileri de yaparlar. İslam’ın ölçüleri soyut planda güzeldir, idealdir, ama kendi hayatımızla irtibat söz konusu olduğunda hatırlanmaz.  Yani kendimiz için “Güncellemeyiz” o ölçüleri.

Bir süredir “Siyasi alanda İslam’ın ahlak ölçüleri” üzerine okumalar yapıyorum. Hani hatırlarsınız, Taha Bey, ısrarla “Sen yazmalısın” demişti, hatta tv 5 ekranlarında böyle bir çalışma yaptığımı ilan etmişti.

Okuyorum işte.

Aslında Altın Öğütler isimli hacimli çalışmamda bu alanda pek çok malzeme var. Ama daha geniş bir okuma ile, inşallah, güzel bir kitap ortaya çıkacak.

Bugün, İslam kültüründe “bilge yöneticiler” anlamında “Hulefa-i Raşidîn” diye nitelenen Hazreti Peygamber (s.a.v)’den hemen sonra gelen 4 Halife’den bazı sözleri paylaşmak istiyorum sizlerle. O sözler o tarihlerde kalmasın, diye. “Haydi o erdem abidesi insanların bütün zamanlar için kalıcı değer taşıyan sözlerini kendi siyasi yolculuğumuzda güncelleyelim” diye.

Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer, Hazreti Osman, Hazreti Ali (Allah onlardan razı olsun) anıt insanlardı. Sade insan olarak da, bir devlet reisi olarak da güzel örnekler ortaya koydular.

Hazreti Ebubekir diyor ki:

-Herhangi bir yericinin yermesinden korkarak hakkı söylemekten çekinen kimsede hayır yoktur.

-Kendini beğenmişlikten sakının. Topraktan yaratılmış ve yine toprağa dönecek olan, sonra da haşeratın azığı olacak bir kimse neyle gururlanabilir ki?

-Mazlumun bedduasından sakının ve kendinizi ölüme hazırlayın.

-Müslümanların işlerini deruhda ederken ellerini kanlarından, mideni mallarından uzak tut, haysiyetini kırma. Güç ve kuvvet ancak Allah’ın elindedir.

-Gizli ve aleni tüm davranışlarında Allah’tan kork. Çünkü O seni ve yaptıklarını görür.

Hazreti Ömer diyor ki:

-Müslümanları dövmeyiniz ki zillete düçar olmasınlar. Onları haksız yere methetmeyiniz ki şımarmasınlar. Kapılarınızı yüzlerine kapatmayınız ki kuvvetliler zayıfları ezmesin. Kendinizi Müslümanlardan üstün görmeyiniz ki zulme düçar olmasınlar.

-Bana hatalarımı gösteren adamdan Allah razı olsun.

-Günah işlemekten vaz geçmek tevbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.

-Şunu iyi biliniz ki bir zalime karşı hakkı haykırmak, kişinin ölümünü yaklaştırmayacağı gibi rızkına da engel olmaz.

-Allah’tan korkanın öfkesi kabarmaz.

Hazreti Osman diyor ki:

-Ey insanlar,  kimsenin görmediği, vakıf olmadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

-Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz, ecelin geldiğinde seni bırakıp da başkasına gitmez. Sanki başkasını bırakıp da sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin.

Hazreti Ali diyor ki:

-Elbiseniz eski de olsa kalbleriniz yeni ve temiz olsun.

-Allah’ın kullarına zulmedenin ibadullah tarafından davacısı Allah’tır. Allah da bir kimsenin hasmı oldu mu o kimsenin tutunabileceği tüm hüccetler batıldır.

-Tebaya karşı kalbini merhamet, muhabbet, güzel muamele ile doldur. Sakın onlara karşı ganimet yiyici bir arslan kesilme.

-Sakın hiçbir affından dolayı pişman olma. Bir de sakın “Ben kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler” deme.  Çünkü bu kalbe fesat, dine zaaf verir. İnsanı mağrur eder, gurur da insanı helake götürür.

-Haiz olduğun kudret sende azamet ve tekebbür hasıl ederse, üzerindeki Allah’ın kudretini düşün. Sakın Allah ile azamet yarışına kalkışma.

-Sana müşavir olacakların en kötüsü senden evvel şerlilerle beraber olan, onların suçlarına ortaklık eden kimselerdir.

-Sakın yüzüne karşı medh edilmeyi isteme.

-Hiddetine, gazabına, eline, diline hakim ol.

Kutadgu Bilig’den:

-İnsan gönlünü çıkarıp avucuna koyarak başkaları önünde mahcup olmadan dolaşabilmelidir.

Bütün bunları kendi kişiliklerimizde “güncelleme”ye var mıyız?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuyucusu 27 Mayıs 2019 18:29
Hocam, 28 Şubat'ı Allah kahretsin. Bugün nasıl durum, memnun musunuz? Demokrasi ve bağımsız yargı olsa daha açık yazarım ama kollar omuzlardan kırık. Hürmetlerle baki selamlar.
TEZAT 26 Mayıs 2019 18:32
Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım saatten fazla bekletmesinin ardından yolculardan gelen tepkiler üzerine istifa etti. İdarecilerimiz bu gibi yaşanan güzel örnek davranışları da dikkate almalılar.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 18:03
ne yapalım falcılara uyup her şey çok güzel olacak diye nemi seçip belediye başkanı na oy verelim.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 17:01
S- Nasıl iyilikten fenalık gelir? C- Muhali taleb etmek, kendine fenalık etmektir.... Zerratı günahkârlardan mürekkeb bir hükûmet, tamamıyla masum olamaz. Demek nokta-i nazar, hükûmetin hasenatı seyyiatına tereccuhudur. Yoksa seyyiesiz hükûmet muhal-i âdidir. Ben öyle adamlara, anarşist nazarıyla bakıyorum. Zira onlardan birisi -Allah etmesin- bin sene yaşayacak olsa, âdeta mümkün hükûmetin hangi suretini görse, hülya ile yine razı olmayacak. Şu hülyanın neticesi olan meyl-üt tahrib ile o sureti bozmağa çalışacak. RN-Münâzarât/16
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:04
0
Nilinen malumu ilan etmişsiniz. Ne güzel. Lakin sorun hangisinin tereccüh gösterdigidir. Ayrışma burda ortaya çıkıyor. Ancak meseka hayatı genel olarak iyi birisi haksız yere adam öldürse ne olur. Bunun iyiliği çok cinayeti görmeyelim denmez. Bu nedenle nicelik ve nitelik iyi belirlenmeli. Zulüm yapılan bütün iyilikleri yok eder. istibdat bütün hasenatını örter. taammüden ısrarla yapılan hatalar bütün güzellikleri iptal eder.
Okur 26 Mayıs 2019 16:25
Hocam liyakattan hiç bahsetmemişsiniz. Tüm dinler derki, işi ehline veriniz. Türkiye'nin temel sorunu liyakattan yoksun insanların iş başında olması. Şimdi dünyayı çözümleyemeyen bir din adamı,bir imamdan biz ne öğreneceğiz. Örneğin şimdi bir yasa çıksa imamlara ve din görevlilerine maaş ödemesi asgari ücretten yapılsa ve denlseki bu işi Allah için yapacaksınız vallahi camilerde imam kalmaz. Burdan siz anlayınınız, Ahlaki çöküş neden oluyor.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 22:18
1
dünyayı çözümlese ne olur. din adamı din adamıdır. tübitakda görev yapamaz, yapmamalı.
Taki 26 Mayıs 2019 15:33
Taşgetiren hoca bu yazıyı kime yazmış, günümüzde bunları söyleyecek ya da uyacak kişi ya da kişiler var mı yok mu? sorular uzayıp gidiyor. ben onu bunu bilmem, lafı ortaya koyarsın sahibi gelir alır..inşallah
KARAR'DA KARARLI ADAM 26 Mayıs 2019 15:05
"Sakın ben kudret sahibiyim,emrederim itaat ederler deme.Çünkü bu kalbe fesat,dine zaaf verir. İnsanı mağrur eder,gurur da insanı helâke götürür"Hz Ali(Keramallahu Vecheh).Birilerine direkt söyleyemediklerinizi,büyüklerin sözleriyle dolaylı olarak söylemeye çalışmışsınız.Bu da bir yöntem tabi.Zaten anlayan anlıyor.Acaba faydası ve etkisi olur mu.Hiç sanmam,ama siz sorumluluğunuzu bildiğinizden,bir nebze de olsa ötede yırtmak için,belge niteliğinde olmuş.Güzel nasihatlar,Allah cümlemize uymayı ve uygulamayı nasip etsin.Rabbimiz öğrendiklerini yaşayanl
ati 26 Mayıs 2019 14:31
bu yazıyı en çok c. başkanı okusun isterdim!
Karar Okuru 26 Mayıs 2019 16:43
0
Okurmu acaba?
karar okuru 26 Mayıs 2019 14:19
Başta nefsim olmak üzere hep başkalarını suçluyor, kendimize bakmıyoruz. Sanki nefsimiz ölümden ders almış da başkalarını ibret almamakla itham ediyoruz.Esas hata burada gibi geliyor bana. Firavun'u suçluyoruz. Bütün gücümüzle Firavun olmaya çabalıyoruz. haksız yere makam, servet, ordu hepsi Nemrut'ta da vardı. Nefsime bu kadar şeyler verilse ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Bu da bizim zaaflarımız. suyun başına geçince neredeyse uluhiyet iddia ediyoruz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 14:06
Sitematik bir eğitim olmadan ne bu yazılarla ne de el yordamı kitaplarla bu iş olmaz olmaz olamaz. Olmadığı da besbelli. Yıllardır aynı terane. Sen ilk degilsin ki. Belki de bilmem bin kaçıncısın. Yazdin bir yazı. Oh ne güzel okuyanlar hemen hizaya geldi. Muhterem ve muhteremeler öyle bir dünya öyle bir fıtrat yok. Yok yok. Fıtrata inat mucize keramet mi bekliyorsunuz her işinizde. Yavv bi zahmet 50 yılı plânlayın da bu işi öyle yapın. Bakın sonuç aldığımızı siz de göreceksiniz. Böyle derme çatma fantezilerle olsa olsa kendinizi bile kandıramazsınız.
ali namlı 26 Mayıs 2019 16:08
0
Evet, ülke genelinde topyekün bir eğitim /öğretim olmadan ayrıca çok sağlam , adil ve güçlü bir adalet olmadan, hukukun üstünlüğü olmadan bir netice alınamaz !
Şeytanın Avukatı 1 26 Mayıs 2019 13:38
Osmanlıdaki ıslahatnâmelerde, eleştiri konusu olan meseleleden bazıları; rüşvetin yaygınlaşması, adaleti geciktirmesi, faziletin lügatlarda kalması, adalet duygusunun yok olması, sosyal sınıflar arasındaki uçurumların, iç borçlanmanın, israfın, vergilerin, işsizliğin sosyal dengeyi alt üst edecek derecede artması, fiyatların yükselmesi, liyakata önem verilmemesi, üretimin düşmesi, kamu hizmetinin aksaması, bürokrasinin bozulması, iktisâdî yapının çökmesi, köylünün ağır borç yükü ve tefecilerin baskılarından bunalıp, topraklarını terk etmes
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:33
Sabahlara kadar da yazsanız hiçbir şey değişmiyor. Kimse aldırmıyor.Ustune alınmıyor. At izi it izine karışıyor, adalet çığlıkları atılıyor, dile getiriliyor. Bize yine zindan zine ağaç kökü görünüyor. Tarih okusan ne olur öğüt okusan ne olur. Alleme ı cihan olsan ne olur. Çok okuma nin bilmenin dindar yaşamanın dürüst olmanın bir faydasını görmedim bu dünyada korkarım yavaş yavaş öbür tarafı da kaybediyorum. Bu da benim adaletten sonraki iman cigligim. Allah diyorum. Selam ve dua ile.........
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:09
2
Görmediysen göremediysen demek ki o saydıkların sende hiç olmamış.
Karar okuru 26 Mayıs 2019 12:26
-"Herhangi bir yericinin yermesinden korkarak hakkı söylemekten çekinen kimsede hayır yoktur." -"Şunu iyi biliniz ki bir zalime karşı hakkı haykırmak, kişinin ölümünü yaklaştırmayacağı gibi rızkına da engel olmaz." -"Elbiseniz eski de olsa kalbleriniz yeni ve temiz olsun." --Haiz olduğun kudret sende azamet ve tekebbür hasıl ederse, üzerindeki Allah’ın kudretini düşün. Sakın Allah ile azamet yarışına kalkışma." Bu öğütlere uyan bir muktedir var mı sizce?
KARAR OKURUfransa 26 Mayıs 2019 11:58
Slm simdi ise hatalardn adaletsizliklerden haksizliklardan yana bi uyari elestiri yaparsan vay ki vay nasil yazar dersin hakaret hain main tehtitler halbuki bu abide sahsiyetler bildikler halde uzucu olanda bu allah izan vere su mubarek ramazani serifi hurmetine duamiz olsun hurmetler
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 11:42
Sizde kaymakamın dediklerine uymuşsunuz.mazlumlar sahipsiz kimsesiz senden başka dile getiren yök.muslumanim diyenler oruclarin luxs yerlerde aciyorlar.uc beş sene sonra emevi tarihini çok okuruz gibi geliyor .müslümanlar emin vasfını kaybetmemeli.
Halil 26 Mayıs 2019 11:09
Bazı yorumcular ne kadar çok bilmiş ve ön yargılı! Her yazıya itirazı ne kadar seviyoruz.Kendimizi sorgulamaya hiç yanaşmıyoruz.Herkes kendi doğrularıyla mutlu!
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:19
0
Ne ön yargısı. Yaşadığımız gördüğümüz konular düşünceler olaylar tecrübeler. Bu konularda yorum yapmayalım mı. Yanlış bulduğumuz zaman ifade etmeyelim mi. itirazdan ne kötülük gelir. Olsa olsa yanlış varsa düzelmesine vesile olur. Hem de farklı düşüncelere o da gelişmeye giden yolu bizlere açar. Tek seslilikle, vaaz dinler gibi papağanvari üslupla geldiğimiz nokta ortada. Batıdan 200 sene bilim ve ahlak noktasında geriyiz. Allah'tan ki sapasaglam dinimiz imanımız var.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 10:26
Türkiye gerek ekonomik olarak yerlerde sürünüyor demokrasi hukuk insan haklarının durumu içler acısı toplumsal huzur ve barış neredeyse yok olmuş adalete inanç güven sıfıra dayanmış eğitim din eksenli hale getirilmiş bu durumda hala kendisinde sıfır hata arayan iktidar var bütün mesele büyümemizi istemeyen dış mihraklar. Ve içimizdeki hainler öyle mi dersiniz...!
Şuayb oğuz 26 Mayıs 2019 10:13
Keşke bu öğutlerden kendin ibret alsan
KARAADALETR OKURU 26 Mayıs 2019 09:33
Düşmanına bile eman vermiş bağışlamış bir geleneğimiz varken nasılsa ( Acırsanız acınacak duruma düşersiniz) egeldik Vallahi benim kırk yıldır okuduğum kaynaklar# merhamet edinizki merhamet göresiniz # der bayram öncesi Devletimiz her zulüm döneminden önce yaptığı gibi atmışlar yetmişler seksenler den sonra kader mahkumlarının sevindirecek bir haberle karşımıza dikilse nerdesin ey adalet çağrısına bir cevap verilse inanın bu ülkede kriz falan kalmaz bereket artar terör durur ve bütün dünya toplansın gelsin namerttir dönen vatana hizmetten n kem
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:28
Hocam iyi güzel yazmışsınız da bizim millet işine gelmeyen şeyleri anlamaz, bildiğinden vazgeçmez. Cahiliye döneminin alışkanlığı gibi. Nuh der, peygamber demez misali.. Ebu cehil şakkı kamere inanmış mıydı? Zor hocam zor, hala dünyaya ayar vemeye kalkıyor, hamasi nutuklar atmaya devam ediyoruz.
Kemal Nakıs 26 Mayıs 2019 09:28
Kadim öğütleri evlerimizin, dükkânlarımızın en güzel yerlerine astık. Bilgelerin bilge sözlerini sanal alemde 1 dakikalığına paylaştık, ama gelin görün ki; şu mübarek ramazan ayında bile ülke Edirne'den Kars'a bir hesaplaşma alanına dönmüş, cinayetler, hırsızlık, kavga, kaos ve kargaşa... Suyu esas bulandıranlar ise suyun başındakiler
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:06
Cafer Yeşilöz Ahmet abi iyiki varsın Gönlümüzün pasını açıyorsun İyiki varsın Unutturulan gerçek gündemizi Hatırlatıyorsun, İyiki varsınız Yanlız değilim.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 07:56
Yazınızı okudum. Yazdıklarınızı anladım. Söylenenlere dikkat ettim.... Sonra dönüp toplumumuzda olanlara baktım...! UTANDIM... UTANDIM... UTANDIM..!
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 06:58
Kim dinleyecek sizin öğütleri hadi dinledik kim uyacak. Yok yok Islam kalmadı artık nefisle gidiyoruz. Istikametimiz belli Allahım korusun gidiyoruz dibine doğru. Inşallah doğruyu görür döner kurtuluruz.
KARAR OKURU Ahmed 26 Mayıs 2019 04:08
Taşlama var ama kime karşı olduğunu bir türlü çıkartamadım sayın yazar.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:50
Sen bu öğütleri ölçü edinip ona göre hareket ettin mi yada öğütlerin geregini yaptın mı.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:49
Doğruyu söylemek her kişinin değil er kişinin kârı dır... Herkes bu işi yapmakla görevlidir ancak herkes bu işten çekinir...Aman bana çocuğuma bir şey olmasın diye...Ancak Hakk'ın hatırı Âlîdir hiç bir şeye fedâ edilmez diyenler çatır çatır doğruyu zâlimin yüzüne haykırır... Allah bizi bunlardan eylesin...
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:02
Kul Himmet ustadimla ne ilgisi var yazinin anlayamadim. Iyiki yazinin tamamini okumadim. Islamciya islamci nameleri. 1400 yilin bitmeyen hikayeleri. Simdi yeni seyler soylemek lazim. Torunlarinizin buna ihtiyaci olacak.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 07:59
0
Anlayarak bi kez daha okumaya ne dersin Belki aradigin bir çok şeyi burada bulabilirsin
son adam 26 Mayıs 2019 02:36
Ahmet hocam, sizin yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ama yazılarınıza yapılan yorumlari alınmayan lütfen ama daha da büyük bir keyifle okuyorum. Türkiyede hala düşünebilen insanların olması bana umut veriyor. Vesselam.
son adam 26 Mayıs 2019 02:32
Ah hocam ah, zaliminden korkarken zalimlesir mi insan. Ne olacak bu kadar mazlumun ahı? 28 şubat döneminin muhturasini ben yazdım diyen Perinçek villalarda, Nazlı ılıcak içeride. Suya sabuna dokunmamakla olmuyor.
KARAR OKURU 2 26 Mayıs 2019 02:28
Sakın halka yaptığın iyilikleri onların başına kakma. İcraatlarını mübalağalı gösterme. Sakın... Ben tam bir kudret sahibiyim, emrederim itaat ederler deme. İnsanlar hakkındaki bütün kin düğümlerini çöz... Seni intikama sürükleyecek iplerin hepsini kes. Çevrendeki kişiler içinde en ziyade onu beğenmelisin ki... Sana acı gerçekleri herkesten çok o söylesin. Öyle kimselere itibar etmelisin ki... Yanlış bir harekette bulunmak istersen, sana yağcılığa kalkışıp, teşvik etmesin.
KARAR OKURU 1 26 Mayıs 2019 02:28
Hazreti Ali, devlet adamlarına "Dikkat et" diyor: Öyle icraat yapmalısın ki... Hak itibariyle en ortası, adalet itibarıyla en yaygını olsun... En çok da halkın rızasını sağlasın. Toplumun hoşnutsuzluğu karşısında şahısların rızası hükümsüz kalır. Kodaman takımı kadar iyi günlerde yükü ağır basan, kara günlerde yardımı az dokunan, adaletten hoşlanmaz, istemekten usanmaz, verilince şükür bilmez bir topluluk yoktur... Onun için eğilimin daima topluma dönük olmalı ve onların refahına dikkat etmelisiniz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:11
Malesef o guzide insanlar biribirilerinin velisi idiler. Şimdi ise hakkı söyleyen Candan soylemedigi için karsisindakiler dinlemiyor. Evet hz ömer diyor ki Hasan'ın babası olmasaydı ömer mahfolurdu diyor. Bu sözlerin her birinden sual okunmaz hikmetine binaen. .... vesselam.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:08
Tekrarlanacak olan Istanbul secimini AK Parti kazanirsa halkin %50si buyuk haksizliga ugramis olacak. Secimin gerekcesiz iptali zaten iki taraf arasindaki ucurumu iyice derinlestirdi. Baskanlik sistemine evet oyu verenlerin vicdani rahat mi, merak ediyorum. Sizin vicdaniniz ne durumda Sayin yazar?
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:08
Reise açık mektup gibi olmuş.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:07
Burada ki sorun müslüman , hristiyan veya musevi olmak değil bence ya da ateist , sosyalist, faşist olmak da değildir ; insan önce vicdanlı , ahlaklı , merhametli ve ilim irfan sahibi olacak zaten insanı insan yapan bu değerler değil midir
KARARLI KARAR OKURU 5 26 Mayıs 2019 01:38
Hangi mazeret, eloğlunun doğru yol için kucakladığı çarelere, öz sahibi olduğumuz halde sahip çıkmama gafletine örtü olabilir. Kutay, Cemal; Tarih Ne Zaman İbrettir?, Yeni Asya Yay.İst.1980
KARARLI KARAR OKURU 4 26 Mayıs 2019 01:38
bu çapta varlık gösterebilmek iddiasında ve durumunda olan bütün devletler için öğrenilmesi şart ebedî mirastır. Amerika olarak biz bu hakikatı daha evvelinden idrak ve takdir edebilseydik, cihan siyaset sahasındaki çok hatalarımızdan uzak kalabilirdik.” Biraz merak edebilsek, sanırım, Amerikalıların Osmanlı Devleti’mizin devlet idaresindeki tarzı ve felsefesi üzerindeki alâkasının, günümüzün devlet kadromuz için de, hemen hemen onlar kadar, ibretli ve faydalı olacağı inancına varırız. İnsaf ile düşünmek gerek:
KARARLI KARAR OKURU 3 26 Mayıs 2019 01:37
Hatırlamalıyız ki, üniversitelere devletin son dönemi Meşrutiyet’te, “bilimler evi” mânâsına “Darü’l – Fünûn”; profesörlere, ders veren anlamına “müderris” diyorduk. Sarı Mehmet Paşa’nın “Devlet Büyüklerine Öğütler”ine, 20. yüzyıl Amerikalısının verdiği değeri gösterebilmek için sadece dipnotların müstakil bir kitap olacak kadar hacimli olmasını yeter bulmayan Prof. Rayt, kendisinden sonrakilerin de konuya emek vermeye devamını istiyor, şöyle diyor: “Osmanlı Devleti’nin cihan hakimiyetinin felsefesi,
KARARLI KARAR OKURU 2 26 Mayıs 2019 01:36
adlı kitabına verdikleri ad dikkati çekiyor: “OSMANLI DEVLET İDARESİ SANATI…” Bizim Sarı Mehmet Paşa’mızın, devlet büyüklerimize öğütlerini bu adla diline çeviren ilim adamı, Princeton Üniversitesi tarih profesörü Walter Rayt. Eserin havasına sadık kalmak için olacak: tek nüshanın otantik sahifelerinin fotokopisini olduğu gibi almışlar ve Osmanlılık havasını zedelememek için de emeğin sahibini ve ûnvanını şöylece ifadelemişler: Musahhihi, Princeton Darü’l – Fünûnu müderrislerinden Walter Rayt…
KARARLI KARAR OKURU 1 26 Mayıs 2019 01:36
Son yıllar da, Osmanlı Devlet Felsefesi’ni tesbitleyen eserler bir bir ele alınıyor ve üzerinde ciddî–ilmî emekler verilerek karar mevkiinde olanları, seleflerinin benzer yanlışlarından korumak için ellerine veriliyor. Çoğu tek olan asıl metinler üzerinde, yıllar sürmüş emeklerden sonra Amerikanca’ya çevrilmiş, Osmanlı Devlet Felsefesi’ni özetleyen temel eserlerden biri sayarak dillerine çevirdikleri Defterdar Sarı Mehmet Paşa’nın “Nesayihü’l – Vüzera Vel-Ümera” (bugünkü söyleyişimizle “Devlet ve İdare Adamlarına Öğütler”)
Harun ÖZEREN 26 Mayıs 2019 01:33
Düşünürlerden böyle isabetli nasihatler yakışır.İ
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:16
"Siyasi alanda Islam'in ahlak olculeri uzerine okumalar yapiyorum" demissiniz. Bosuna vaktinizi harcamayin Sayin yazar. Ben de gencligimde Sosyalizm uzerine okumalar yapardim. Bunlarin gercek hayatta karsiligi yok. Islam da, Hristiyanlik da, Musevilik de, Sosyalizm de kotuluk yapmaya cok elverisli inanclar/ideolojilerdir. Kapitalizm de zaten temeli esitsizlik, haksizlik uzerine kurulmus bir duzen. Insan denen canlinin en guclu durtusu bencilliktir. Bencilligin oldugu yerde de ahlak, adalet, vicdan, esit hak ve hurriyetler, vs olmaz. Bencilligi frenlemek icin tek care hukuk devleti kurmak.
hasan 26 Mayıs 2019 01:31
4
Islami internetten ogrenme herkesi de kendin gibi bencil zannetme sosyalizm okumaya devam et
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 08:27
1
Internet tuccar hocalardan daha sogru soyler. Egmeden, bukmeden. Ama isteyen tas tabletleri de tarcih eder. Demokrasinin guzelligide burdan.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 26 Mayıs 2019 12:59
0
Okumaya ve düşünmeye devam edin sevgili kardesim. Gerçek islama cok yaklaşmissiniz. Kuran da da benzer ifadeler var. Örn "Muhakkak ki insanoğlu zalim ve cahildir" gibi. Ancak bu bir genel özellik olmasina rağmen Allahtan korkan hakka ve adalete uyan son derece iyi insanlar da olduğu yine ayetlerde var. Önemli olan kemiyet değil keyfiyet yani kalite. Islami bir bütün olarak alin ve değerlendirin. Bu dünya imtihan dünyası. Esas olan ebedi olan ahiret.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:53
Bugün, hala, hem siyasette, hem dini yorumda olumsuz etkisini yaşadığımız Emevi iktidarına, destek, yardım, yataklık için, herkesin gördüğü ve bildiği işlerde bile Allah’a muhalefet eden, üçüncü halifeyi, raşidlerden saymak, düğmenin iliğini karıştırmaktır hocam.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:56
3
Üçüncü halifeyi, raşidlerden saymak niçin yanlış oluyor biraz açabilir misiniz? Haşa Allah'a nasıl muhalefet etmiş, ağır bir itham değil mi?
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:44
0
Hepsini Allah'a havale etsek, haklarında sui zan beslemesek daha müslümanca ve insanca olmaz mı? Ayrıca da tarihteki siyasi kavgaları inancımızın bir parçası yapmasak.
Şöyle 01:56 : Emaneti ehline vermedi. Yönetime liyakat ehli olmayan akrabalarını getirdi. Gelir dağılımını, aşireti Ümeyye oğullarının lehine, ümmetin aleyhine bozdu. Fakir halk isyan edip Medine’yi bastığında, orada yaşayan sahabenin büyük kısmı, haksızlık yaptığı için kendisine sahip çıkmadı. İsrafı engellemedi. Şam valisi Muaviye devasa saray yaptı; onu korudu; ümmetin malı çarçur ediliyor diyen sahabeyi sürgüne gönderdi. Bu işi beceremiyorsun, o koltuktan kalk, diyen ashaba, bu koltuğa beni Allah oturttu kalkmam, dedi.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 15:28
0
İslamiyette bozulma ve yozlaşma maalesef yeterli dirayeti , adaleti ve hakimiyeti gösteremeyen Hz.Osman döneminde başlamıştır.
KARAR OKURU 1 26 Mayıs 2019 18:14
1
13.44 Kişiyi değerlendirirken hayatının sadece bir dönemini baz almak yanlış ve eksik olacaktır. Değerlendirmeyi bütün hayatı üzerinden yapmak gerekir. İktidar dönemi 12 yıldır. İşlerin kötüleştiği son yılları ele almak ilk yılları ihmal de yanlış ve eksik yaklaşımdır. Hz. Ali de Rasulullah da birkaç kez Hz. Osman’ın cennetlik olduğuna işaret etmiş, hatta bir keresinde Hz. Osman’ın da içinde bulunduğu on kişiyi (Aşere-i Mübeşşere) cennetle müjdelemişti.
KARAR OKURU 2 26 Mayıs 2019 18:15
0
13.44 Hz. Osman dönemi olumsuzlukları için tespitleriniz ve zikrettiğiniz hususlar “yalın” olarak ele alındığında doğrudur, yaşanmış olumsuzlardır. Yer darlığından burada anlatamıyorum. Dört Halife Dönemini anlatan herhangi bir kitabı okuduğumuzda olumsuzlukların elbette hepsinin değil ama büyük bölümünün makul izahatının olduğu görülecektir. Nihayetinde Hz. Osman bir insandır, bir halifedir (peygamber değil.) hatasız değil, yanlışları olmuştur. Artıları, eksileri değerlendirilirip; tarihi konumu belirlenmiştir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:20
0
18:14, 13:44, üçüncü halifenin yönetimi ile raşidlik makamını hak etmediğine dikkat çekmiş. Aşiretini koruma, devlete yerleştirme siyaseti sonucu, arkasında bıraktığı bürokrasi, ümmetin yeni halifesine biat etmeyip, on binlerce insanın ölümüne, Müslümanlar arasına kan girmesine sebep olmuştur. Temel kuraldır : Bir kötülüğe sebep olan, o kötülüğü işleyen gibidir.
KARARLI KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:51
Sen söylersin söz içinde sözün var/ Çalarsın çırparsın oğlun kızın var/ Şu dünyada üç beş arşın bezin var/ Tüm bedesten senin olsa ne fayda. Kul Himmet Üstadım gelse otursa/ Hakkın kelâmını bile getirse/ Dünya benim deyip zapta geçirse/ Karun kadar malın olsa ne fayda.
KARARLI KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:34
Hazreti Ömer diyor ki: “Şunu iyi biliniz ki bir zalime karşı hakkı haykırmak, kişinin ölümünü yaklaştırmayacağı gibi rızkına da engel olmaz.”Bu söz ile “Her söylediğin doğru olsun fakat her doğruyu her yerde söyleme.”sözünü nasıl bağdaştırıp, nasıl net bir sonuç çıkarabiliriz?
musto 26 Mayıs 2019 00:33
Hocam cennet ile müjdelenen insanların söyledikleri ve uygulamaları arasındaki çelişkileri günlerce eleştirsek bitmez. Hocanın dediğini yap gittiği yola gitme.Bir kaymakamdan bahsediyorsunuz şu anda diyanet siyasallaşmış iktidar ne emrederse ona göre vaazlar veriliyor camiler akp'nin parti şubesi olarak çalışıyor cumhuriyet tarihinde islamiyet bu kadar siyasallaşmamıştı Hoca yalan söylemediği için sürgün edilebiliyor.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:39
19
Bu yorumu yapan kişi belliki ne camiye gidiyor nede vaaz dinliyor.genelde camiye gitmeyen veya gitsede vaaz dinlemeyenler böyle temelsiz ve mesnetsiz iddialarda bulunuyorlar.vaaz ve hutbelerin kur'an ve sünnet merkezli siyasi mesaj ve kaygılardan uzak olduğunu vaaz ve hutbe dinleyenler gayet iyi bilmektedirler.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Mayıs 2019 01:49
5
“Hocam cennet ile müjdelenen insanların söyledikleri ve uygulamaları arasındaki çelişkileri günlerce eleştirsek bitmez.” diyorsunuz ve büyük bir bühtanda (Bühtan: Bir kimseyi yapmadığı bir şeyi yapmış olmakla itham etme, iftirâ) bulunuyorsunuz. Cennet ile müjdelenen bu insanların söyledikleri ve uygulamaları arasındaki çelişkilerine örnek verebilir misiniz? Biliyorsunuz hukukun en temel ilkelerinden biri şudur: İddia eden, iddiasını ispatla mükelleftir.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:29
1
1) 01:39, AKP başkanı, yanında "din müdürü" varken, cami açılışında siyasi konuşma yaparsa, din müdürünün memurları neler yapmaz ki ? 2) 01:49, Allah'ın, isim isim cennetle müjdelenen listesi (İlginçtir ki, o, onlu listelerin, hepsi aynı on isim değil...) yapacağını düşünüyorsan bil ki, o tanrı, Kuran'ın Allah'ı değildir.
musto 26 Mayıs 2019 14:39
0
Kusura bakmayın bir kısmını detaylı olarak açıkladım anlaşılan sn editör kendi aklınca sakıncalı bulmuş olmalıki benide iftiracı duruma düşürdü bu siyasal islamcılar Allahın bildiğini kuldan saklamayı kendilerine görev addetmişler.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:25
Adalet adeta ekmek kadar gereklidir onu yok eden yok olmaya mahkumdur
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:28
Adaletin kuvvetli, kuvvetlilerin de adaletli olmaları gerekir. (Pascal)
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:04
Güncelleme yaparsanız birisi çağırır neyine
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN