Back To Top
Putin-Trump cinayeti örtemiyor

Putin-Trump cinayeti örtemiyor

 - Son Güncelleme: 06.12.2018 Perşembe 01:58
- A +

Acaba Rus lider Putin ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MbS)’ın kameraların önünde “Çak yapma”ları, Kaşıkçı cinayeti bakımından ne anlama gelmekteydi?

Trump’ın, “Cinayetin arkasında o olabilir de olmayabilir de...” gibi cinayeti ortada bırakmayı tercih eden bir anlam mı? “Eğer Suudi Arabistan olmasaydı, Orta Doğu’da büyük bir üssümüz olmazdı. İsrail’e bakın, Suudi Arabistan olmasa İsrail çok büyük bir sorun içerisinde olurdu” gibi stratejik hesaba bağlayan yaklaşım mı?

G-20’deki o görüntüyü hatırlarsanız, orada Putin’in yılıştığına bakarak, Veliaht Prens’e “Üzerinde Kaşıkçı cinayetinin gölgesi var ama, bak dünyanın önünde sana nasıl gülücükler savuruyorum” der gibi hareket ettiğine kanaat getirebilirsiniz.

MbS böyle bir uluslar arası tahtırevalli üzerinde dans ediyor ve dünyanın iki süper gücü bir cinayetin üzerini örtme konusunda adeta yarış ediyor.

Ama ah şu medya olmasa.

Ah şu güçler ayrılığı gibi bir şey olmasa.

Rus medyasına söz yok. O rada Putin ne söylerse o. Rus Meclisinde de “Ne oluyor?” gibi bir sorgulama gerçekleşmesi beklenemez.

Ama Amerika’da bir medya var. O medyanın her yaptığını aklıyor değilim ama çoğulcu bir yapı içinde, bir şekilde bir “Molla Kasım” çıkıyor.

Sonuçta öldürülen kişi bir gazeteci idi ve Amerika’nın en ünlü gazetelerinden birisinde, Washington Post’ta yazıyordu. Washington Post da gerçeklerin üzerine yatabilir miydi, olmaz demiyorum, etik duyarlılık üzerinden bazen paspas gibi geçilebilir, dünya hali ama burada olmadı.

H H H

Amerika’da bir de Başkan’la aynı şekilde düşünme-hareket etme zorunluluğunda olmadığını bilen temsilcilerin bulunduğu Senato-Temsilciler Meclisi var. Orada de her şey, en ahlaki boyutta gündeme gelir görüşünde de değilim, çarpılmalar her zaman beklenebilir, ama gerçeğin peşinde koşan ve bunu cesaretle gündemde tutan insanlar da bulunabilir. Nitekim, hem Cumhuriyetçilerden hem Demokratlar’dan temsilciler cinayetin peşini bırakmıyor.

CIA Başkanı Gina Haspel Trump’ı da bilgilendirdi, Trump, “Olabilir de olmayabilir de...” diyerek aslında olayın üstünü örtmekten yana olduğunu gösterdi ama herkes bu sözün “Olabilir” kısmımın daha çok gerçeği ifade ettiğini anladı.

CIA Başkanı sonra, Senato’dan bir grup temsilciye brifing verdi. Toplantıya katılan senatörlerden biri (Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham) “İçeride duyduklarım Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens MbS’nin sorumlu olduğu yönündeki kanaatimi pekiştirdi. Mümkün olan en yüksek seviylede onun suç ortağı olduğunu düşünüyorum” dedi. Diğer bir cumhuriyetçi senatör Bob Corker ise “Eğer Veliaht Prens mahkeme önüne çıkarılsaydı 30 dakika içinde suçlu bulunurdu. Veliahd Prens’in ölüm emri verdiği, cinayeti kontrol ettiği, nelerin yaşandığını net bir şekilde bildiği, önceden planladığı konusunda hiçbir şüphem yok” dedi.

Prens G-20’ye geldi. Putin onunla çak yaptı. Trump bir şey demedi. Biraz Macron biraz Kanada Başbakanı Trudeau “Ne oldu?” diye sorar gibi oldu biraz da Cumhurbaşkanı Erdoğan onu “Selamsız” bıraktı. Acaba Prens “Oh be!” demiş midir?

Bence diyemez. Deyim yerindeyse literatüre girdi bir kere.

Türkiye’deki Suud Konsolosluğunda güpegündüz işlenen vahşice bir cinayetin Suudi Arabistan’ın şu sıralar en güçlü adamının bilgisi, müdahalesi olmadan gerçekleşemeyeceği gerçeği örtbas edilemez. Suud Konsolos’un eli armut mu topladı cinayet işlenirken, polis çağıramadı mı, öldürülmekle mi tehdit edildi, yoksa işbirliğinin içinde miydi? O işbirliğinin içinde ise, dünya çapında kopacak fırtınadan devletinin sorumlu tutulacağını hiç mi düşünmedi, bu cinayet, bizzat Prens’in makamında işlense ve o da seyretseydi gene de sorumlu olmayacak mıydı?

Amerika ya da Rusya, dünyada pek çok cinayetin örtbas edilmesinde stratejik çıkar ortaklığı yapabilir. Ama şu hadise, bu çarpık işbirliğini en vahşi boyutta ortaya koyuyor.

Amerika 450 milyor dolarlık bir alış verişle, Rusya başka bir stratejik bedelle örtmeye çalıştı cinayetin üstünü. Dünya bunu gördü.

Dünyanın gördüğü bu kötülüğün bir yerinde, İslam dünyasından bir aktörün bulunması ise bizim için işin en vahim tarafı. Haremeyn-i Şerifeynin izzetini korumak en çok Müslümanlara düşüyor.

 

18-12/06/ahmet-tasgetiren.jpg

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 17:37
rus medyası bir yerden tanıdık gibi geldi:)
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 13:39
ABD' de cok guclu bir kuvvetler ayriligi bilinci ve kurumlasmasi var. Bu nedenle kongre uyeleri prensin yargilanmasi icin bastiriyor, Trump' a karsi. Turkiye' de boyle baskandan bagimsiz ve hele baskana karsi dusunebilecek ve karsi cikabilecek bir kisi ve kurum var mi? hemen hesabini gorurler, bunu da bir marifet zannederler. Oysa kuvvetler ayriligi kaliteli yonetimin temel mekanizmasidir.
Cinayeti kameralardan naklen izleyenler; bir uçak dolusu haydut, elini kolunu sallaya sallaya, ülkeme girip, işini bitirdikten sonra ülkelerine dönerken müdahale etmeyenler; şüphe pojektörleri konsolosu gösterirken, Kaşıkçı’nın kaybolmasından günlerce sonra, zanlıyı vip salonundan uğurlayanlar; dururken; Trump'ı , Putin'i yazmak ...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:16
Amerika basını türk basının dan çok özgür. ABD ve AB ülkeleri vatandaşları bizden çok daha rahat eleştirilerinde..Adam çıkyor kendi başkanı na çatlak diyor bir başkası farklı şeyler söylüyor bizde aman Yarabbi , yağcılık ,yalakalık hepsi var. Birisi eleştiri yapamıyor hemen vatan haini ajan provokatör oluyor ...Adam bu gün karar gazetesini eleştiriyordu aykırı yazılar çıkyor ve karar hangi boşluğu dolduruyor, yazık böyle adama ne demeli ,eleştiriye farklılığa tahammülü yoktur.....
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 12:10
Tam bir çaresizlik yazısı. Olayın özeti, parası ve silahı olan her zaman haklıdır. Hele sonraya kalan işten hiç korkma. Türkiye zaten sanal olan karizmasını fena çizdirdi ama içerideki necip halkımız prensi şah mat ettiğimizi sanıyor. Prens biraz korktu , bunu da zafer hanemize ekleyebiliriz.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 11:07
Putin ve Trump iki tane psikolojik vakıa hiç sevmedim ki Allah bize buyuruyor ki kâfirler i dost edinmeyi,Erbakan'ın o sözü hakikaten yerinde birisi canavarın alt dişi birisi de üst dişi ,,, çok anlamlı bir söz
evin 06 Aralık 2018 07:19
suudi konsolosun ülkesine dönmesine izin veren kimdi? suçlu olduğunu bile bile neden gitmesine izin verildi? onu da mı trump yaptı yoksa?
Ben 06 Aralık 2018 05:22
Müslümanlar hac ve umreye gitmeme cezası verseler bu zalim Suud yönetimine. Kimse oraları bir sene boyunca ziyarete gitmese nasıl olur? Ama var mı bunu yapabilecek bilinç...
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 18:45
0
harika bir şey olur, hem de bu ekonomik ortamda dövizler ülkemizde kalır...
Olmasydı yapacaktı. Bunlar mutezili cerbezeler.Olan bir şey, olmasaydı yapacaktıyla değişmez. Bu düşünce değil, zihin savrulması inanırsan hezeyan.Kulumun bana zannı üzere muamele ederim buyurur Rabbimiz.Projecinayeti deşifre eden bu hüsnüzan sırrıdır.Allah'a güvenen millet ve liderliğin iyi zannı olmasaydı,Kaşıkçı' nın nişanlısı dışarda bekler miydi.La yaağlemu gaybı illallah.
BAKINIZ : İşârâtü'l-İ'câz 06 Aralık 2018 13:11
0
La ya'lemu gaybe illallah & Said-i Nursi. :))
Siradan biri 06 Aralık 2018 01:56
Masallah hocam her yazida cumhurbaskanimiza bir guzelleme... yuregi yaniyor, selamsiz gecti vs. Ama sizi de anliyorum. Yillarca kendisine itimad ettiniz. Icinizde hala bir umut var heralde. acikcasi bende kalmadi.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 00:34
Türkiyede Erdoğan ne derse basın da o. Rusya ve putinden ne farkı var. Kasikci olayı olmasaydı Erdoğan da çak yapacaktı. Yarin herşey unutulur Erdoğan da gider selmanin iki yanagindan öpüverir.
KARAR OKURU 06 Aralık 2018 03:42
2
Türkiye'nin derdinin Kaşıkçı olduğunu sanmıyorum. Öyle olsa konsolosun gidişine izin vermezlerdi. Gazeteci olduğu için mi, fail-i meçhul olduğu için mi dert etsin? İkisinden de bizde bol bol var ama devletin umurunda değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN