Back To Top
Ilıcak’ın isteği KHK’lıların da dileği

Ilıcak’ın isteği KHK’lıların da dileği

 - Son Güncelleme: 26.09.2019 Perşembe 09:38
- A +

Üç yıldır cezaevinde yatıyor, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu ve bir yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

Nazlı Ilıcak'ın "Yargıda bulamadığım adaleti sizde arıyorum, beni bu kuyudan çıkarabilir misiniz" ricasına şu pişmanlık sözleri de eşlik ediyor: "Size haksızlık ettim, özür dilerim, FETÖ size kumpas kurdu, ben de bu tuzağa düştüm..."

Cumhurbaşkanı'nın bu af dileğine ne tepki verdiğini bilmiyoruz ama FETÖ'nün canını yaktığı kumpas mağdurlarından tepki var.

Özrü, önce hayatı karartılan FETÖ mağdurlarından dilemesi gerektiğini söylüyorlar. Haklılar da...

Kumpas davalarının önde giden savcısı Zekeriya Öz'le kartopu oynadığı günleri hatırlatıyor ve asıl, hayatına kastedilenlerin affına sığınması gerektiğini söylüyorlar. Haksız da değiller...

'Alet olurken düşünecektin, hiç suçumuz yokken haksız yere ne çektiğimizi anladın mı şimdi, ama çok geç' diyenler var. Yalvarsa yakarsa da acımayacak, gözünün yaşına bakmadan hiçbir zaman affetmeyecek olanlar...Kim ne diyebilir?

Fakat hepsi 'ne hali varsa görsün, oh olsun, beter olsun, müstahak, az bile, yaptığı yanına mı kalacaktı' katılığında değil.

Rövanş yerine adalet isteyen, intikamcı yaklaşmayanlar da çıkıyor. 'İçerde çürümeye terk edilsin, bir daha gün yüzü göremesin' hıncına kapılmayan, zor da gelse öfkesini bastıran, 'hak yerini bulsun ama adil yargılansın, hukuk çiğnenmesin' görüşünü savunanlar...

FETÖ zulmüne uğrayanlardan Ahmet Yavuz Paşa mesela. Twitter'dan izliyorum.

"Keşke bu mektubu Türkan Saylan’a, Ali Tatar’a, Cem Aziz Çakmak’a yazsaydı! Darbeci ya da FETÖ’cü olmayabilir ama işbirlikçi! Ve elbette adil yargılanmalı" demeye varıyor dili. Takipçilerinden destek de görüyor sağduyusu.

FETÖ'yle, yalnızca suçluların cezalandırıldığı tavizsiz bir mücadeleyi savunurken 'bırak yanarsa yansın, su veren itfaiyenin...' toptancılığına yenilmeyen bir tiviti de şu:

"KHK ile atılanlar arasında suçsuzluğu kanıtlanmış olanlara hakları iade edilmelidir. Bu kişilere yapılan haksızlık FETÖ’nün ekmeğine yağ sürmektir. Suçsuzları açlığa mahkûm etmek bir mücadele yöntemi olamaz. Yarınların sorun yumağını büyütür."

Suçluyla suçsuzun ayırt edilmesine, kurunun yanında yaşın da yakılmamasına çağrı, toplumu intikam sarmalından çıkaracak hayati bir duyarlılık.

Sadece KHK mağdurları için değil. Bu ayrımı yapmayan, suçla ceza arasındaki orantıyı kaçıran, somut suç yerine afaki yorum ve kanaatlere dayanan yargı kararları için de geçerli...

İstanbul KHK'lılar Platformu'ndan bir heyet, dün gazetede görüşmeye geldi. Geçen hafta Karacaahmet'te eylem yapma fikrinin nereden çıktığını anlattılar.

Hepsine 'diri diri toprağa gömüldükleri, yaşayan ölülere döndürüldükleri' hissi hakim. Mezarlık metaforunu düşünerek bulmamışlar o yüzden, kendiliğinden gelişmiş.

Ölüme terk edilmişlik dışında, Ilıcak'la buluştukları bir duygu daha var. Yargıdan aldıkları takipsizlik ve beraat kararları bile mağduriyetlerini gidermeye yetmediği için, adaleti siyasetten bekliyorlar.

Özür, af dilemek açısından tabii ki benzer değil konumları, Ilıcak'tan ayrılıyorlar. Fakat OHAL Komisyonu'nda bulamadıkları şeyi, onlar da siyasi iradede arıyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'yla görüşmüşler. İktidar partisinden de kulak verecek, suçsuzları bu kuyudan çıkarmak için ellerinden tutup Cumhurbaşkanı'na götürecek  bulunmaz mı!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:29
Kadının arsiz ve hirsiz oldugu yerde adalet aramak nafile. Karakusi kanunlari hakim malesef memlekette.
Muhtefi. . 26 Eylül 2019 23:17
Fetoyu (niyetini, taktigini vb) bilmeyen yok-tur. .Uzayda yaşamıyorsa. !..hepsi, hepimiz biliyorduk. Takılıyorduk :)) aramızda Oglum bak MANGIRI,KOLTUGU kisadan kapmak istiyorsan Fetoslarada bir, iki sohbete katıl sonra Durumunu göre Köşe kaparsın. :)))..Caycisindan, Yurtta çalışanına hepsi biliyordu. Fakat PİRAMİDİN neresinde ise o kadar biliyordu. Lamı, Cimi yok. Bu gunler elbette geçer. Fakat YARADANA Yalvarilmali herseyden önce.Pislikten temizlenmek için gerisi kolay. İnşallah. Ama Hala Pusuda bekleyen ve Göklerden Mucize bekleyenler var!
ali namlı 26 Eylül 2019 22:21
Nazlı Ilıcak bir çok insan gibi Fetöye sempati duymuş ,fikir ve düşünceleriyle yanında yer almış dolayısıyla '' aldanmış '' olabilir . Bu konuya bulaşan ve fakat asla yargı önüne çıkmayan bunca siyasetçinin yanında , suçlu olan yargı mensuplarının 10-13 yıl cezayla paçalarını kurtardığı bu ortamda ve de buna sebep olanların elini kolunu sallaya sallaya gezdiği , at izinin it izine karıştığı bir ortamda bu kadına verilen ceza adil mi ; herkes elini vicdanına koysun öyle düşünsün ! Bu kadın eline silah alıp darbeye mi kalkışmış Allah aşkına !!!
derviş 26 Eylül 2019 19:56
Zulme karşı hakkı savunduğunuz için tüm KHK lılar size minettardır. Duygularımız cümlelerle ifade edilecek gibi değil.Sizin gibi bir kaç kişide olamasa artık ne müslüman imajı kalacak nede din ortada. Bizi takipsizlik yada beraat aldığımız halde AİHM e batının adalet ve merhametine muhtaç edenler utansın
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:27
Ilıcak nihayet çoktan olması gereken noktaya geldi. FETÖ ile iktisatlı olup hala İnkâr, yalan, algı, kurgu peşinde koşanlar beyni tıkanmış iflah olmaz olanlardır. Samimi olarak bu çıkmazı görüp, af dileyenlere devlet de şefkat göstermelidir ama bunun taktik bir oyun değil, gerçek bir dönüş olduğundan emin olunduktan sonra.
Soru soran 26 Eylül 2019 18:17
Devleti oluşturan önemli parçalardan üçünün MİT, Asker ve Emniyet istihbaratı olduğunu düşünüyorum. Fetöyü bu üç birim öğrenip tedbir alamadı ise sade vatandaş nasıl bilebilirdi? Denilebilirki; üç birim fetö tarafından ele geçirilmişti, onun için fetö hainliği öğrenilemedi. Bu düşünce mantıken yanlıştır. 15 Temmuz'da görev yapmakta olan MİT, Asker ve Emniyet çalışanlarının ihraç edilenlerden kat kat fazla olduğunu düşünüyorum. Bu çoğunluk içinde fetöden haberdar olan hiç kimse yok muydu? En az bir kişi vardı: Hanefi Avcı. 2010 da fetönün kitabını bile yazdı. Ya diğerleri? Niçin beklediler?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:31
Soruyorum Suçu ispatlanamayan fetoculer ne olacak? Kendimizi nasıl güvende hissedecegiz? Bize yassttiklari travma yanlarına kar mı kalacsk?
Ahmet Faruk 26 Eylül 2019 16:05
Hem katil, hem tecavüzcü, hem hırsızlık yapmış adamın, hakim karşısında " pişmanım" demesine benziyor.
nuri 26 Eylül 2019 17:00
2
eee Doğru tabi ki, Osman Öcalan değil ki televizyona çıkarılsın, ya da elini kolunu sallaya sallaya gezsin.siz yanıldım deyince oluyor, başkası deyince olmuyor...konuşacak çok şey var da yazıp siliyorum yazıp siliyorum...
Yasemin 26 Eylül 2019 15:17
Ülkemizin halini her gün içimiz yanarak yaşıyoruz. Nazlı hn. İşbirlikçi idi gazeteci idi tecrübeli bir insandı. Bilerek yaptı. Binlerce insan mağdur oldu, çocukları çok ağladı. Ben affetmiyorum...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 14:24
Suçlu suçsuz yargılanan herkes yatacak diyen mi var? Ilıcak örneğinden hareket edelim. Ilcak'ın suçsuzluğu ıspatlandı niçin yatıyor algısı oluşturuluyor. Öyle bir şey yok. Ilıcak, suçluyum diyor ama pişmanım özür diliyorum diyor. Eyvallah bu da insani bir durumdur. Ama ceza almasına mani değildir.
Karar okuru 26 Eylül 2019 12:58
Dara düşene, çaresiz kalana,haksızlığa uğrayana,derdini anlatamayan,duyuramayana,gür ses,tutan dost el olmak lazım.İten el olmamak lazım.Çığlıklar gerçek, duymak lazım.Kulaklar sağlam,numara yapmamak lazım.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:51
Sadece Kamu da mı mağdur.FEM Dershanesinde çalistiğimizdan örgüt üyesi ilân ettiler.Kamu yüzümüze kapandi.Allah adili mutlaktır.
''...onlar da siyasi irade de arıyorlar.'' O zaman yargının tarafsız ve bağımsızlığından nasıl bahsedeceğiz.Papaz davası gibi ,Alman gazeteci gibi bir durumdan mı bahsediyorlar?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 11:48
Acımayın diyenden acıma dilenmek; ne acınası bir durum.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 19:26
1
11:48, etme bulma dünyası!
kARAR OKURU 26 Eylül 2019 21:12
0
eden bulurla gidersek inan bu ülke düzelmeyecek hocam. aynı süreç tekrar edip duruyor, bunu kıracak ne bir kişi, ne de bir kesim var. (ben sanırım göremem de gençleri bilmem diyeyim )
Yargıda aklanin gelin denilen kişiler aklanıp geldikleri halde işlerine iade edilmiyorlar. "Yargı kararı bizi baglamaz idari dava açın kazanın gelin" diyorlar. Bu sefer de 3-5 sene idari dava sürecek. Ondan sonra Allah kerim. Kim öle kim kala. Bir de "Devletin istediği ile çalışma hakkı vardır. Sizinle çalışmak istemiyor" gibi devleti özel sektörle karıştıran ve Anayasa ve kanunlardan bihaber grup var. Bir başka grup da "sabredin geçecek" diyor. Gel de sabret. Kimse "yahu bunlara yapılan haksızlık, hukuksuzluktur, yapmayin ALLAH' ın gücüne gider, sizi çok kötü cezalandırır demiyor.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 11:12
Adeletten umut kesip siyasetten medet umuluyorsa birileride buna çanak tutuyorsa elimizi başımıza koyup düşünmemiz lazım. Bu durumdan nasıl kurtulur.
karar okuyucusu 26 Eylül 2019 09:53
Akif bey teşekkürler...Evet sayın cumhurbaşkanımız bu konuya el atmalı..beraat takipsizlik alan,adli işlem görmeyen vs insanları bir an önce işine aşına iade etmeli..darbeye katılanlar,soru çalanlar vs gibi suç işleyenler de tabiki cezasını çekmeli...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:13
Ilıcak'ın af için "başkan"a mektup yazması, düşüncelerindeki çarpıklığı çok güzel ortaya koyuyor. Senelerce "ben demokratım" havasında gezen, belki gerçekten demokrat olduğu inancı ile kendini kandıran Nazlı Hanım'ın düştüğü durum, ders çıkarmasını bilenler için önemli...
yokk 26 Eylül 2019 09:14
masallah
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:43
Yarın adalet dizede lazım olabilir 80 yaşına kadar hayatı ve yaptıkları yazıları ortada darbelerin karşısında ömür tüketmiş hapis yatmış bir kahraman kadına haksızlık etmiyor musunuz dün yapılan yanlışlar bugünü haklımı kılıyor dün ergenekondan yatanlara haksızlık yapılırken iktidar kimdi asaletten kim sorumluydu ve adalet bakanı kimdi ülkeyi n ılıcakmı yönetiyordu
HEMSINLI 26 Eylül 2019 01:48
Hemsinli devamAkit cevap hakkimi yayinlamadi ufak bir yorum icin beni fetocu yaptilar allahim Turkiyede yasayanlara kolaylik versin saygilarimla
HEMSINLI 26 Eylül 2019 01:41
Sayin Akif bey bugun sizinle ilgili olmayan ama sizin yazdiginiz konuyla iliskili bir durum belirtmek istiyorum Turkiyedeki vahim durumu gostermek icin bir iki gun once Akit gazetesinden bir yazar eski adalet bakanini Feto orgutunu niye farketmedi anlaminda bir yazi yazdi bende yorum bolumune Cumhurbaskani yaverini fark etmedi o nasil fark etsin diye bir yorum yazdim aman allahim hemen beni gorunen fetocu yaptilar benki 32 senedir Iskocyada yasiyorum isim kebapcilik devletin verdigi evde kalirim 100 de100 ATATURKCUYUM ne kimseden bir sey istedim ne kimse bir sey verdi cevap hakkimi kullandim
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:59
Ilicak kanuna aykiri birsey yapmadi. Ergenekon davasinda butun AK Partili siyasetciler, yandas gazeteciler ve aydinlar bu davanin Turkiye'de askeri darbelere son verecek bir olay olduguna inaniyorlardi. Suclanan 4 bakanin da yolsuzluk yaptigina bugun de suphe yok. Yolsuzlugu elestirmek de suc olamaz...Ilicak, Gulen tarikatinin askeri darbe yapacagini nereden bilebilirdi ki?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:30
10
Tabi ya çok masum bizde çok safız. Daha darbeden iki gün önce : çok yakında ülke aydınlığa kavuşacak diyordu. Fetö adına kitaplar yazıyordu. Bilmesek burada yutturacaksınız
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 14:01
3
Ulke aydinliga kavusacak demek darbeyi bilmek anlamina mi geliyor? iste iddianamede de boyle sacma sapan tahminler var. Feto hakkinda kitap yazmak da suc degildi o donemde. Bunlar suc unsuru degil, delil degil, darbeci oldugunu ispat eden seyler degil. Bir avukata sor sana soylesin.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:33
Kimi kime şikayet edeceksin? Onları o kuyuya atan iradeyle çıkaracak irade aynıysa...
musto 26 Eylül 2019 00:26
Biraz cesur ve mert olun bir halt karıştırdıysanız kıvırmayın ülkenin Genel kurmay başkanı ve değerli komutanları çete lideri ve üyeliğinden yargılandılar dik durdular eğilmediler. Sizlerin peşinden giden sizleri dinleyen ve sizlere inanıp oy veren halka acıyorum.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:12
NAZLI ILICAK HANIMEFENDİ SEKÜLER YAŞAM TARZINI SEÇMİŞ AZ ÇOK MİLLİK VASFI OLAN DEMOKRAT BİR İNSANDIR.neden o safta yer almış bilinmez.Kendi ifadesi ile TUZAĞA DÜŞÜRÜTÜLDÜĞÜNÜ BEYAN ettiğine göre BİR ÇOKLARI GİBİ ODA KASET MAĞDURU OLABİLİR. TAYYİP BEYİN HİÇ OLMAZSA AF YETKİSİNİ KULLANARAK O HANFENDİYİ GERÇEK YERİNE İADE ETMESİNİ GÖNÜL ARZULAR.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN