Back To Top
Necip Fazıl’ı seviyor ama yeter mi!

Necip Fazıl’ı seviyor ama yeter mi!

 - Son Güncelleme: 25.09.2019 Çarşamba 09:18
- A +

Şehir Tiyatroları'nın repertuvarından şu üç oyun, güncelleme gerekçesiyle çıkarılmıştı: Necip Fazıl'ın Reis Bey'i, Mustafa Kutlu'nun Mavi Kuş'u ve İskender Pala'nın Aşk Bir Zamanlar'ı...

Muhafazakar dünya görüşünden, aynı fikri-siyasi tandanstan isimlerin seçilmesi, haklı bir tepki çekti.

Ben de Twitter'dan eleştirmiş, ideolojik ayıklama izlenimi veren bu güncellemeden dönülmesini istemiştim.

Partizan kayırmayı, ideolojik dışlamayı AK Parti yaptığında yanlışsa CHP yaptığında doğru mu olacaktı?

Üstelik İmamoğlu, kutuplaşmayı bitirme ve kapsayıcılık vaadiyle seçilmişti. Çelişmiyor muydu?

Maalesef cevaplar inandırıcılıktan uzak, özürler kabahatten beter...

İmamoğlu'na sorulduğunda, en fazla Necip Fazıl'ı ne kadar sevdiğini, İskender Pala'yı ne çok okuduğunu, Mustafa Kutlu'ya ne biçim muhabbet beslediğini söylüyor.

Kasıt ve önyargıyla yaklaşılmadığını kanıtlamaya, sevgi saygı terennümleri yeter mi peki?

Hak taleplerine karşı "Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse en birinci Alevi benim, en başa beni yazın" savsaklamalarından farkı ne?

Dışlama iddiasını 'var mı benden çok seven, var mı benden çok sayan' argümanıyla çürütmek de en fazla o kadar ikna edici!

Ha, bir de 'israf' gerekçesi var tabii...

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, "İsrafla mücadele burada da sürüyor. Proje bazlı oyunların büyük maliyete sahip olduğunu gördük. Şehir tiyatrosu oyuncularına yer açmak için proje bazlı oyunları en aza indirmeyi planladık" diyor.

İmamoğlu'nun da başvurduğu bir savunma...

Buna dayanan 'siz ne anlarsınız sanattan tiyatrodan, sanki çok izlermiş gibi bir de kalkmış konuşuyorsunuz, gitseydiniz de boş salonlara oynatılmasalardı, seyircisiz oyun kaldırılmayacak da ne yapılacak, saldırmaya bahane işte' aşağılamaları da ikramiyesi!

Bilmeyen de israfı önleme savını gerçek zannedecek.

Reis Bey boş çekiyordu, zaten o yüzden geçen sezon hiç sahnelenmedi. Mavi Kuş sinek avlıyordu. Sırtındaki kamburdan kurtuldu İstanbul, vergilerimiz havaya savrulmayacak artık, ha!

Aliyyülala! Fakat 'kara delik gibi korkunç para yiyorlar, yazık günah, hem arpalığa döndü, verimsiz ve hantallaştılar, vatandaşın cebinden beslemek zorunda mıyız, izletsinler kendilerini de giden parasını ödesin, gitmeyen niye ödüyor' diye tiyatrolar özelleştirilmek istendiğinde ayaklananlar söylüyor bunu.

Sanattan tiyatrodan tasarruf olabiliyormuş demek ki...

Ayrıca, o zamanlar doluluk yüzde 50'lere kadar düşmüştü. Bilet ücretleri, seyirci başına maliyetin 10'da birini ancak karşılarken hem de.

Bu arada...Önceki sezon, 600 binli seyirci rakamlarıyla yüzde 90'lardaydı Şehir Tiyatroları'nda doluluk. Geçen sezon için hedef bir milyon seyirciyi tutturmaktı. Yakalandı mı, yaklaşıldı mı, geçildi mi; açıklansa da bilsek...

Kısacası; yalan değillerse geçmiş sezonlar için açıklanan rakamlar öyle demiyor.

Reis Bey'e Devlet Tiyatroları'nda repertuvara girince ara verildiğini, sahnelendiği iki sezonda 20 bin izleyiciyi geçtiğini, izleyicisizlikten kaldırılmadığını, Mavi Kuş içinse 'biletlerinin tükendiği, yok sattığı' duyuruları yapıldığını ve üç oyunun da kadrolu oyuncularla oynandığı, yeni sezon için provalarının yapılıp dekor ve kostümlerinin hazırlandığını da koyun üstüne.

Doğruysa bunlar, onca masraf çöpe mi atıldı şimdi, israftan yerlerine yeni oyun harcamaları koyarak mı kaçınacaktık, acelesi neydi, gelecek sezon beklenemedi mi?

Nümunelik diye, göstermek için bile olsa bari biri bu sezon tutulsa, bunca zorlama bahane aranmayacakken değdi mi? Ne gerek vardı cidden?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dr. 25 Eylül 2019 23:42
Keşke doğruları bilseniz de gerçekleri yazabilseniz.İzlenmiyor işte. Bu oyunlar izlenmiyor.Zoraki tiyatrodan sanattan bihaber siyasal dinci (islamci demiyoruz) taifenin kendi görüşlerine tonla yatırım yapıldı ve izlenmedi.Neden sizce? Adam evde oturmuş elinde kılıçla Diriliş Ertuğrul izliyor, davasını koruyor güya. Bilim yok, sanat yok, kültür yok, medeniyet yok adamda.Tiyatronun yolunu bilmez.Devlet Tiyatrolarınin yarısı kapandı İstanbul'da.Akif bey neredeydi o zamanlar.Yoksa Netflix daha mı cazipti.Aynaya bakın lütfen.
Hüseyin Şenel 25 Eylül 2019 17:37
Sn. E. İmamoğlu’nun önünde ki 4 sene içinde bu benzeri golleri yiyeceği kesin..Bu golleri resmi(!) rakip takım atmayacak..Partideki değişime ayak uyduramayan,uydurmak istemeyip hayatından memnun olan(=Kurallarını KENDİ BEKA’larına göre koydukları,”Parti içi”, ”Gazi Meclis” ve eh piyangodan çıkarsa “Yürütme”deki hakimiyetin mutlak,süresiz kendilerinde olduğu Parlamenter sistemi isteyen sözde partili yetkililer),ve değişime kökten karşı olanlar atacak..Tabii ki çözümü var..
KADİR Amca 25 Eylül 2019 15:18
Reis Bey 2018 Ekim ayından beri Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından halen oynanmakta, oyunun İstanbul turneleri var. İzleyin derim, ADT çok daha başarılı. Kaldırılan oyun, yüz binlerce liralık üç boyutlu bilgisayar animasyonlarını gereksiz yere, sırf israf olsun diye kullanıyordu.
KuKLa 25 Eylül 2019 14:30
İki sezonda 1 Mart 2017 - 7 Nisan 2018 arası, 21 bin kişi izledi Reis Bey'i. Akif kardeşim de bilir ki, meraklısı izler, 1 yıl geçince izleyici azalır. 7 Nisan 2018'de maliyet ve seyirci azlığı nedeniyle oyun durdurulduğunda neden tek laf edilmedi? Her sahnelendiğinde oluşan maliyet detayı : 3D animasyon, mapping (animasyonlar ile oyuncuların iç içe gösterildiği sistem) kiralama 248 bin TL ve malzeme maliyeti 120 bin lira olmak üzere toplam 368 bin TL.
Levent 25 Eylül 2019 14:13
Bir oyun 360 bin YTL olabilirmi? Asıl yazarın bunu sorgulaması gerekirken, ve hangi şirkete sipariş verildiği açıklanmasını beklerken konu saptırılmış.
Adamın biri 25 Eylül 2019 11:08
İki yıldır oynamamış bir oyunuyla Necip Fazıl kaldırıldı ve yüz binlerce liraya mal olan ancak tiyatro ful çekse bile kendini çıkaramayan bir oyun kaldırıldı diye bu derece yaygara çıkarılması yanlıştır. Madem o kadar tiyatro sevdalısınız diğer kaldırılan (Muhafazakar caimiya içinde sembol olmayan.) yazarlarında oyunları kaldırıldı onları eleştirin birazda. O zaman burada yapılmak istenen bu konudan siyasi rant elde etmekden başka bir şey değil.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:01
Kanal 7, Haber 7 ve Ülke TV’nin de sahibi olan aşiret holdinginin, son sekiz yılda İBB’den aldığı (Yani AKP yönetiminin verdiği.) işlerin toplamı BİR MİLYAR YÜZ MİLYON lirayı aşkın. İmamoğlu, tiyatro konusunu gündem yapanların (Yani İBB’yi sömürenlerin.) dikkat dağıtma operasyonlarında, oyuna geldi. Hadi onunkine acemilik, diyelim. Yılların ustaları Taha Akyol, Elif Çakır, Akif Beki bu yemi nasıl oldu da yedi?
Süheyl CALISKANOGLU 25 Eylül 2019 10:25
Sayin Ekrem Imamoglu,Türkiye icin bir kazanc,karakterli,bilgili,donanimli bir siyaset adami,yolu bahti acik olsun,AKP ve militanlari birgün Ekrem Imamoglu'na Cumhurbaskanligi adayligi icin icin oy verirlerse bu benim icin sasirtici olmayacak..
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 19:19
0
Kusura bakma bende imamoğlundam umutluydum ama oda kindar çıktı
Bozoklu 25 Eylül 2019 09:53
CHP zihniyetinden tarih boyunca hayır gelmedi ki şimdi gelsin. CHP'den düşünce hürriyeti demokrasi, hoşgörü bekleyenlerin vay haline..
Takipci 25 Eylül 2019 09:25
Belediyeler asli islerini yapsınlar, nedir bu Tiyatro, Spor, Tarikat...? Sivil Toplum'un isleri olmasi gereken bu alanlar maalesef belediyeler tarafından Yandasa hizmet amaciyla kullaniliyor.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:22
Sayın Beki Prag sanat günleri ne zaman? Cuma'nın Makarası diye bir oyun gişe yapar mı? Aydınlatıcı sanatsal bir yazı bekliyorum. Sizi seviyorum,sağlıcakla!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:02
Necip Fazıl kimdir, neden Türkiye’de %1’lik bir kesim için tapılacak derecede değerlidir? Ne yapmaya çalışmıştır, izinden gidenler ne yapmaya çalışmaktadır? Birde onu yazalım-okuyalım.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 13:02
0
Büyük doğu hareketi/dergisi/partisi nedir? Anayasası nedir? Bu yoldan gidip ne yapılmak istenmektedir?
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:47
1) Rasim Özdenören elli yıllık hikayeci. Öyle ahım şahım bir hikayeci falan da değil. Hikaye antolojilerini tarayın bakın, çoğuna girememiştir. Ama AKP ona defalarca ödül verdi. Ölçü ne? Bizim adamımız/bizim abimiz! 2) Rasim Bey’in başında olduğu Hece Dergisi, Selahattin Demirtaş’ın hikaye kitabı SEHER hakkında birkaç satır yazı yazdı. Yerden yere vurdular. Niye? Bizim olmayan adamdan niye bahsedersin, diye. Bu BÖLÜNMÜŞ memlekette herkesi aynı anda memnun edemezsin. Her grup şeytanını taşlamak için vecd halinde fırsat kolluyor. Yorumlar bunu açıkça gösteriyor.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 21:07
1
8.47, Anlamak mı istemiyorsun, İmamoğlu ben ayrımcılık yapmayacağım diye sağ seçmenden oy aldı.
Coşkun Yılmaz 25 Eylül 2019 08:47
Akif Bey: CHP zihniyeti kronik hastalığı olan bir zihniyettir, iflah olmaz. Ah keşke seçimlerden önce bunu anlasaydınız. Kaderin cilvesi işte, elden ne gelir. AK Parti sorumsuz mu bu olanlardan? Elbetteki hayır. Onlarıda güç ve kudret sarhoş etti. Milletten uzaklaştılar. Kazanmayı hep çantada keklik zannettiler. Çünkü güçlü alternatifleri yoktu.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:36
eleştirmenimsinin eleştirmsi
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:16
İmamoğlunun maskesi çok çabuk düştü. Maske taktığını bilenler için şaşırtıcı bir durum değil.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:49
1
Biraz sabır... Utanacaksınız! Harama(israfa) bile haram diyemeyen anlayışı Rabbim yerin dibine sokar.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 06:41
halkın parasını korudu. izlenmeyen oyunları kaldırmasının neyi yanlış? izlense kaldırmazdı. yani şimdi esnaflara sorun, satılmayan ürün alırlarmı ? almazlar bu da aynı. art niyet aramayın gerçekçi olun biraz
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:04
5
Bu üç ouyun da izlenen oyunlardı. Siyaseten kaldırıldılar. Ama sebebini mertçe söyleyemiyorlar. Kendilerine oy veren sağcı seçmene yalan konuşuyorlar. Sol seçmen zaten memnun.
KARAR 25 Eylül 2019 06:35
Merak etmeyin CHP ve İmamoğlunun zulmü daha başlamadı. Göreceksiniz bize 28 Şubatı aratmasınlar.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:54
4
Çok beklersin. Çok istersin ama boşuna beklersin.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 05:34
Şikayet etme yerine izleyip destek olmak daha şık olurdu. İzlemeye gitmeyenlerin yazı yazma eleştirme hakları var mıdır? "Sen sahip çıkarsan bu oyunlar kalkmayacatır." Tabi bu zor olanı... Seviyor gibi yapanlar yanlış yapıyor da sevenler ne yapıyor? Eylem yok konuşuyor yani hamaset oh ne âlâ! Çık bir hareket başlat,bu oyunları kapalı gişe oynat,al arkana sanatsever bizim mahalleyi ama zor. Neden? Çünkü sanat ve kültürde maalesef başarıyı yakalayamadık, en üstten al sana cevap! Maalesef!
Bedr 25 Eylül 2019 00:11
Kusura bakmayın, ama Necip Fazıl AKP sayesinde ülkemizde moda edildi. Ve şimdi onun üzerine fırtına koparılması biraz zül duruyor. Gerçi CHP de kendi yazarlarını topluma az pazarlamazdı! Bırakın insanlar istediklerini okusunlar. Tiyatroya giden bir milletiz sanki!
Mustafa 25 Eylül 2019 00:14
"Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir" boşuna denmemiş. Sonunda ara sıra göstermelik de olsa Ak parti den fırsat bulup CHP 'ye muhalif yazılar yazmak fena fikir değil. "Ben tarafsızım neyi görüyorsam onu yazıyorum" demek oluyor. Tabii biz yersek.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 23:40
AKP'ye Molla Kasımlık yapmaya çalış, İmamamoğlu'nu yalvararak eleştir...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 05:44
2
Ucuz üsüp işte bu! Nerde yalvarma var? Eleştiride nezaket dili olamaz mı? Bir ekmek verir misiniz diyen çocuk parayı uzatınca bakkal para vereceksen niye yalvarıyorsun,demiş. Eğitim şart!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:08
1
5.44, Bu nezaket demek kalıcı değil. AKP eleştirilirken unutuluyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN