Back To Top
Hukuksuzluğa alışmanın anlamı

Hukuksuzluğa alışmanın anlamı

 - Son Güncelleme: 21.11.2019 Perşembe 09:29
- A +

Hukuka ve demokrasiye aykırı olan, bu ülke için bile çarpıcı uygulamalar ilk yapılışlarında biraz tepkiyle karşılanıyor, ikincisinde gürültü azalıyor, üçüncüsünde yok olup gidiyor.

Baskıya alışıyoruz, bu, iyi bir şey değil. Kişinin özgürlüğünden taviz vermesi kişiliğinden verdiği tavizdir. Kişilerin özgürlükleri bir zincirin halkaları gibi  birbirine bağlıdır, bir kaç halka koparsa zincir dağılır. Demokrasi siyaset ya siyasi tutum bunun farkında olan siyasettir.

Keyfiliğe, hukuksuzluğa alışmak, direnci ve kişiliği yok ettiği oranda, zorbalığın meşrulaşmasının kapısını açar, demokrasi ve gelecek için ölümcül sonuçlar üretir. Nitekim çok yerde açmış ve üretmiştir. Geçici sanılan zorbalık dönemleri böylece kökleşmiş ve kalıcı hale gelmiştir.

Türkiye’deki siyasi tepkisizlik bu bakımdan zaman zaman endişe veriyor. Şüphe yok, ülkede içten içe büyüyen bir itiraz hali var, ama sesler seçimlerden seçimlere duyuluyor. Sandık molaları arasında, sistemin parçaları keyfilik ve hukuksuzluğa adeta tümüyle duyarsız ve bu konuda hareketsiz. Yargı, siyasi partiler, özerk kurumlar, iş dünyası, sivil örgütler, basın buna örnek. Pek çoğunun faaliyeti, olan biteni doğrulamakla, olmadı uyum sağlamakla veya kendi varoluş alanını korumakla sınırlı.

O zaman kamuoyu açısından durum farklı olmuyor.

Hukuka ve demokrasiye aykırı olan, bu ülke için bile çarpıcı uygulamalar ilk yapılışlarında biraz tepkiyle karşılanıyor, ikincisinde gürültü azalıyor, üçüncüsünde yok olup gidiyor. 

Geçen hafta  Şanlıurfa’nın Suruç ile Mardin’in Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde HDP’li belediye başkanları görevlerinden alındı, yerlerine kaymakamlar kayyum olarak atandı. Bu atamalara birlikte HDP’nin kayyum atanan belediye sayısı 24’e yükseldi. Haber, basında bir kaç satırla olarak yer aldı. 

İki gün önce Bağlar Belediyesi’nin seçilmiş, HDP’li 6 meclis üyesinin yerine, kentteki farklı kurumlarda çalışan memurlar kayyım olarak atandı. Haber kendisine bir kaç internet sitesinde ancak yer buldu.

Türk demokrasisi daha önce yaşamadığı bir şeye tanık oluyor. Yerel seçimlerin üzerinde 6 ay henüz geçti. Ülkede toplam oyların yüzde 10’nu almış, TBMM’nin üçüncü büyük siyasi partisinin kazandığı belediyeler teker teker ve adeta sistematik bir biçimde elinde alınıyor.

Ülkede hakim zihniyet için bu gelişmeler sadece Kürtleri ilgilendiren ve hikmet-i hükümetle ilgili bir durum.

Nitekim, buna kapıyı açan kanuni yöntem de çok kişiyi ilgilendirmemişti.

Olağanüstü hal döneminde, Anayasa’nın 127. Maddesi hilafına, 674 sayılı kararnameyle İçişleri Bakanlığı’na seçilmiş belediye başkanı ve meclis üyelerini görevden alarak yerine kamu görevlisi atama yetkisi verilmişti. Böylece görevden alınan seçilmiş kişinin yerine bir başka seçilmişin gelme zorunluluğu ortadan kalkmış, kimi bölgelerde siyasi alanı “devletleştirme”, hukuk devleti dışına itme, hikmet-i hükümetle ele alma işlemi icat edilmiş, olağanüstü hal hukuku kendisinden sonraki dönemlere taşınarak genelleştirilmişti.

Bu durum sadece Kürtleri mi veya HDP’yi mi ilgilendiriyor dersiniz?

Seçmen iradesini yok sayan bu tutum, aslında, Kürt meselesi gibi, herkesi ilgilendirir, zira temsili demokrasi zemininin görülmemiş oranda tahrip olmasına işaret eder.

Ama Türkiye buna  alışılıyor.

HDP’li belediye başkanlarını görevden uzaklaştırma, yerlerine kayyum atama uygulaması HDP’de “sine-i millet” tartışmasını gündeme getirdi. Belli ki, demokratik ve siyasi hayata ilişkin bu tartışma da basını, çoğunluğu, diğer siyasi partileri ilgilendirmedi.

Demokrasinin temsili ilkelerinde ilk ciddi sarsıntıları AK Parti Genel Başkanı’nın kendi partisinden seçilen belediye başkanlarını, oyları onların değil kendisinin aldığı varsayımıyla, istifa etmeye zorlamasıyla yaşamıştı.

Bu konuda da infial sınırlıydı.

Alışıyoruz, doğal kabul ediyoruz.

Foucault’nun yıllar önce söylediği ve benim yazılarımda sık alıntıladığım gibi. “Kimilerine göre,  toplumun ya da bir topluluğun çıkarları gerektirdiğini düşünülüyorsa, hiç bir ölüm, cinayet, mağduriyet, haksızlık, gayrimeşruluk önem taşımaz, hak ve özgürlüğe dair ilkelerin anlamı olmaz...”

Bizde, bu günlerde, sadece kimileri değil, sanki çoğunluk böyle düşünüyor, rejim bunu şiar ediniyor. 

Bırakın politikayı, demokrasiyi, insani açıdan, vicdani olarak bile bu, utanç verici bir haldir.

Foucault sözlerinin devamı şöyle getiriyor: “Bu düşüncenin sahibi, ister siyasetçi, ister tarihçi, ister devrimci, ister cemaatçi, ister milliyetçi olsun, ister şu ya da bu haklı davanın yandaşı olsun, ahlaken özünde faydacıdır, strateji denilen algı hastalığının esiridir... Benim ahlakım bunun tersidir. Hayata bakışım, tek tek ve her özgürlük arayışına saygılı, insani, hukuki, evrensel değerleri tahrip eden her iktidara karşı tavizsiz olma üzerine kuruludur. Bu, basit, ama zor bir tercihtir.
Ama demokratik tercih budur.”

Erdem, mesafeli bakışı, vicdan ve insan hakkını iç içe soktuğunuz zaman oluşur. Baskı, taciz, tehdit karşısında düştüğü durumu, başkaları için üretmemek, keskin inançlardan, siyasi pozisyon ve hayat tarzı hükümlerinden uzak durmayı bilmek, erdemdir.

Alışmayın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 18:16
Ali bey. 10 yıl önce biz bunların takiyye yaptığını gerçek hesaplarının başka, bu günlerin geleceğini söylerken sizler bizi statükoculukla suçluyordunuz. Hep birlikte alkışladığınız RTE ve uyguladığı polikaların hayrını görün
sorgulayan 01 Aralık 2019 17:47
RTE bahçeli devletine hoş geldiniz, bu ülkede dinde imanda yargıda hukukta insan haklarıda rte bahçeli versiyonlarına göre düzenlenilmiştir. Bu ülke yeni tl ile birlikte yeni tc modelinide geçmiş durumda , yeni tc de atatürk sözdedir, üniversiteler ve sınavlar sözdedir, örtülü ödenekten hükümet başındaki istediği hırsızlığı yapar gazeteci ve aydınlar muhalefetin görevi hapislerde çürümektir. seçim ile görev başına gelenler yorulmasın diye yerine hükümet kendi adamlarını atar, milli araba tank uçak ne varsa yaptık ama bir türlü yollara çıkmaz tekereler kaportası kirlenmesin diye.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 09:54
Bu uygulamalar bir gün utançla anılacak. Bir zamanlar Tayip Erdoğanı hapse attılar şimdi de HDPlileri ve Demirtaşı. İşin kötü tarafı, hiç ders almıyoruz.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:38
Hay agzina saglik!! Bindik bir alamete gediyok kiyamete! Bu olanlar, gerilimi, nefreti, keskin kutuplasmalari çogaltabilir kaygisina kapilmamak elde degil!
melik 22 Kasım 2019 18:20
Avrupa standartlarına göre bir hukuk ve demokrasi türkiyede hiç bir zaman olmadı, var olan hukuk ve yasalar tekler sadece tek millet tek dil tek inançlar üzerinden kurulu türkiyede eğer gerçekten bir hukuk olsaydı bu karmaşalar bu kaoslar en son yapılan bu sivil darbe olmazdı. Bir ülkede bakan reislerin önünde elpeçe divan sıraya giriliyorsa bakanlar reisler kıç korkusundan 100 koruma ile geziyor camilere korumalı gidiyorsa o bakanların bir defa bu ülke niye bu hale geldi düye düşünmeleri gerekir. Avrupada hangi bakan koruma ile gezer? var olan yasalar önünde herkes yargılanırda ondan
sorgulayan 21 Kasım 2019 21:28
Kalemine yazına sağlık yazınının altına imza koyuyorum.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 18:03
Herşeyi kaybedip bir parti ve ideolojisinin tahakkümü altında kaldigimizda sahip olduklarimizin değerini daha iyi anlayacagiz . İyi, vatansever, namuslu insan olmak sadece muktedirin yanında veyahut safında olmakla mi olunuyor acaba
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 12:53
Hendek kalkışması devletin hafızasına kazınmışken hiç öyle romantik beklentilere girmeyin. Karşıdaki demokratik unsurlar değil düşmanın ta kendisi. Devlet bir daha acze düşmez ve devlet neyin ne, kimin kim olduğunu en iyi bilendir.
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 11:35
0
Neyin ne, kimin kim oldugunu iyi bilen aslinda devlet degil, Allah'dir.. sizin hendek kalkismasi ve dusman dedikleriniz hakkinda milli istihbarat, emniyet istihbarat, ordu ve halktan, dort koldan birden oluk oluk "pkk bolgeye hakim oluyor, devlet artik yok oldu, birseyler yapin!" diye Ankaraya istihbarat akarken hicbir sey yapmamalari, hicbir ilkesel kirmizi cizginin devlet tarafindan konmadan tam teslim modunda sessizce o hendeklerin yapilisini izlemelerinde bence bir tuzak vardi, ustumuze gelsinler, bekle, sonra buna tepki duyan halki arkana alip suriyeye daha hakli bir goruntu vererek gir!.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 09:59
1
Devlet, Allah mı her şeyi biliyor olsun. Devleti kim yönetiyorsa devlet odur. Faşist yönetiyorsa faşist, demokrat yönetiyorsa özgürlükçü olur devlet. Devlet, görülür, soyut değildir. Önce bunu öğren.
Adem Saracoglu 21 Kasım 2019 11:50
Kalemize saglik Ali bey, Hep söylüyorum, iyiki varsiniz;) Bu Kaos da yanliz oldugunu bilmemek insanin icine su serpiyor. Bu günlerde gececek, ama arkamiza bakip su dönemdeki tutumlarimizdan utanmamak gerekecek. Kalabaliklar nereye giderse gitsin, ben nerede duruyorum, önemli olan bu. Allah kimseyi durusundan utandirmasin.
Allah Kulu 21 Kasım 2019 11:36
Helak olan kavimlerin içerisinde hiç mi iyi insan kalmamıştı? Var idiyse neden onlar da kavimleri ile birlikte helak oldular? El Cevap: Elbette bu kavimlerin içerisinde iyi insanlar da vardı. örneğini Lut kavminde livata yapmayanlar vardı. Ancak onlar, yapılan kötülüklere itiraz etmiyor ve hatta buna rıza gösteriyorlardı. İmam Ali'nin deyişiyle ''bir topluluğun yaptığı işe (kötülüğe) rıza gösterenler o işte (kötülükte) o topluluğa ortaktır. Bir kötülüğe rıza gösterenlerin sonu da o kötülüğü yapanlardan farklı olamaz.
Aynen 21 Kasım 2019 14:02
3
Aynen. Bin yilin munafigi, Hacli-Sionlarin tescilli misyoneri Feto mikrobuna itiraz etmeyenler Fetoyle ayni akibete ortaktir. Mekanlari Gayya kuyusu olsun.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 09:02
Karar gazetesinde bugun yayimlanan "Turkiye demokrasi liginde sinifta kaldi" baslikli haberi okumanizi oneririm. Bu makalenin konusuyla ilgili bir haber. "Demokrasinin Kuresel Durumu - 2019" raporunda Turkiye ve Haiti temel haklarin dusuk seviyede oldugu iki ulke olmus. Ayrica "adalete erisme"de Turkiye, El Salvador, Haiti ile birlikte en dusuk performansi gostermis. 82 milyon nufuslu, potansiyeli buyuk bir ulkenin vatandasi olarak utanc duymamak mumkun degil.
Ehl-i İrfan 21 Kasım 2019 08:03
Hukuk, demokrasi ve insan haklarından bahseden bir medeni kişi öncelikle aşağıdaki evlatları dağa kaçırılan anne ve babaların feryadına kulak verir.İzan vevicdantaşıyorsa"HDPevladımızıgetirene kadar biz burada mücadelemizi sürdüreceğiz. Benim oğlum adalet mitingine katıldıktan sonra 2 gün nezarette kaldı, çıkınca dağa götürdüler. Evin tek oğluydu, anası hastadır zaten. Oğlumuzun devlete karşı düşmanlık beslemesini istemiyoruz. Allah'ın ve peygamberimizin yolunda giden insanlarız, kimseye zarar gelmesini istemiyoruz. Askeri de bizim, polisi de bizim, jandarması da bizim, herkes kardeşimizdir."
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 10:35
4
Yolsuzluk hırsızlık değildir.
KARAR OKURU 23 Kasım 2019 21:02
0
Yolsuzluk en ala hırsızlıktır. Hem de 85 milyondan yapılan hırsızlık
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 06:21
Hukuksuzluğa alışmayıpta millet Taksim meydanınamı çıksın? Bugün zararsız bir şekilde eylem için çıkanları polisler sadece yaka paça götürüyor. Böyle giderse yarın baskı, muhalefet artınca İran da, Mısır da göstericilere yapılanları Taksim’dede görmek şaşırtmayacak.
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 11:44
0
Biz zaten su anda Misir'iz, daha otesi Kuzey Kore'dir..
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 06:04
Geçti Bor'un pazarı... Ya da atı alan Üsküdar'ı geçti... Artık hiç bir şey kanuna aykırı değil, zira kanun yok.
David Kelly 21 Kasım 2019 04:24
Afgan Irak Suriye Libya Filistinlilerin hakki hukuku mu ki Batili SIRTLANLAR 30 yildir tepelerine bomba yagdiriyor, insanlarini soykirima tabi tutuyor, zenginliklerini caliyorlar? Siz israrla dunyada hic olamayan hak-hukuktan bahsediyor ve Batili SIRTLANLARIN ''Demokrasi goturuyoruz'' diye islam ulkelerinde yaptigi katliam, soygunlari HAKLI/mesru gostermeye calisiyorsunuz, NEDEN? Siz hangi dunyada yasiyor kimin hukukundan bahsediyorsunuz? Siz ya akli melekelerinizi yitirmissiniz ya milletle alay ediyorsunuz.
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 11:43
0
Onlar gavur, peki ayni seyleri yapinca bunlar ne?? Ben batiyi onaylamiyorum, ama hirs/cikar/dinden ahlaktan uzaklasma/yayilma/algi yonetimi vs.de icin icin batiyla aynilasan bu tayfayi da onaylamiyorum.. tezat yok gayet tutarli.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 04:10
Ape Ali, eline sağlık. Korkuyla yönetilen toplumlarda zaman içerisinde ayar bozuluyor. Fikirler kisirlasip Vicdanlar köreliyor. Bunu Popülizm ile harmanlayınca ortaya sadece tek benim doğrularım kalıyor. Yaşasın diktatörlük! Yasasin yeni TC!
Bedr 21 Kasım 2019 02:56
Insanlar korkuyor; sokağa çıkan Hain ve terörist denilip içeri atılıyor. Milliyetçilik ve Devletçilik sayesinde insanlar başta olan her hükümete destek oluyor; kendisi zarar görse bile. Mesela çiftçiler: en fazla isyan etmesi gerekenler, ama çoğunluğu yine Akp'ye oy veriyor! Bir de bizim bu 'Kismet', 'Kader' algılarımız herşeyi kabullendiriyor!
musto 21 Kasım 2019 02:23
Yaşadığımız gerçekleri gözardı edemeyiz.İktidar hukuğu katletti kamu imkanlarından sadece yandaşları yararlanıyor iktidara yakın değilseniz çevrenize faydalı proje üretseniz destek bulamazsınız.25 yıldır köyümüzü PKK destekçisi bir ailenin fertleri yönetir.Biri emekli olur emekliliği yaklaşan,diğeri seçilir açık,açık,propaganda yaparlar yerine göre pkk kartı göstererek kendilerine göre adalet sağlarlar.Fazla uzağa gitmeye gerek yok Kayseri de oluyor.İnanın kimsenin rahatsız olduğu yok tehlike olarak görülmüyor insanlar gülüp geçiyor.Orada durum farklı ufak bir fısıltı insanlarda korku yaratır.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 13:30
2
Misto arkadas tetikcilige soyundu.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 13:38
2
Kimsenin rahatsiz olmadigi ve tehlike olarak görmedigi aile seni neden rahatsis ediyor.Onlar HDP'li olduklari icinmi rahatsizsin Misto.
kk 21 Kasım 2019 14:06
0
Neresi Sariz mi
musto 21 Kasım 2019 16:05
3
14.06 Batıya göç tarım işçisi çoban vd işler için geldiler niye topraklarınıza dönmüyorsunuz,böyle bir memleket nerde bulunur eline vur ekmeğini al memlekette olsa ya örgüt yada başka birileri malına ortak olur.Sarızın adı kaldı Pınarbaşı Bünyan Sarızı geçti.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 15:59
2
13.30 Onlar bizi bilir biz onları gençken böyle bir ayrım gayrım yoktu yinede yok.Onlar Rus işgalinde Ağrıdan kaçmışlar Ermenilerden boşaltılan köyümüze yerleşmişler,Ağrıdaki aileleri pkk destekçisi içlerinden terörden ölenler olur saklamazlar.Bizim ailede siirt ,Batman bölgesinde teröre karşı savaşır.Anlayacağınız her şey o bölgelerde oluyor batıda sadece konuşuluyor kin güdülmüyor.Millet boş hayallerinize gülüp geçiyor adam yerine koymuyor.
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 01:58
Kim derdi ki Ak Parti hukuksuzluğun timsali olacak. Vaybe. Nereden nereye...
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 11:39
0
Bir dönem herkes FETÖ'den korkuyor, kimse sesini çıkartmıyor hatta yeri gelince onları göklere çıkarıyordu. Herkes koşa koşa onların safına katılıyordu. Foyası meydana çıkınca herkes FETÖ düşmanı oldu, herkesin dili çözüldü. Eleştiren eleştirene. Şimdi de dilinde "Reis çok yaşa" var.
Ali baba 21 Kasım 2019 01:21
H,D,P sine,i millete çekilmeli, ovada siyaset yapmana imkan verilmiyorsa,ki verilmiyor,,', Kûrd halki için Daglara yol gôrûnûr Daglara,,,H,d,p,, belediye ve parlementodan derhal çekilmeli, milletvekillerinin istifasindan erken seçim çikar, erken seçim,
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 01:20
Bir kesim alismiyor, ancak baski/korku yuzunden disavurum zayif gorunuyor.. bir de bir toplum ahlaken zayifsa guc, para, itibar, konfor gibi tatminlerle satin alinabilirligi yukseliyor ve iste temel dogrulardan uzaklasip uykulu bir kitlesel curume boyle boyle yayiliyor.. tabii tarihin etkisi de baska onemli bir faktor: padisahin "Allah'in yeryuzundeki golgesi", halkin da "reaya (suruler)" oldugu yuzlerce yillik bir yapidan, gene Allah uzerinden var olan bir yapiya gecis kolay oluyor.. hepsi de sakincali ve fakat insanlar agir sorunlar(gazab-i ilahi) kapiyi calmadan motive olmuyorlar:(
KARAR OKURU 21 Kasım 2019 01:09
Foucault'u herkesin okumasi lazim.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:46
0
O zaman, bu olanlara ses çikarir, tepki verir hale gelir miyik? O da libos!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN