Back To Top
‘Eşcinsel’deki ‘eş’ büyük bir aldatmaca

‘Eşcinsel’deki ‘eş’ büyük bir aldatmaca

 - Son Güncelleme: 06.07.2019 Cumartesi 10:00
- A +

Eşcinsellik kelimesi haziran aylarında çokça zikredilmeye başladı son yıllarda. Sebebi Fransızın honneur dediği onur kelimesinin ahlaksız bir yürüyüşle birlikte zikredilmesi. İnsanlar kimi zaman eksiği olan, en çok ihtiyaç duyduğu şeyden kendinde varmış gibi bahsedebiliyor. İhtiyaç hissediyorlar demek ki. Bal bal demekle ağız tatlanır mı tatlanmaz mı? Ben tatlanacağına kanaat getirenlerdenim. Mehmed Akif merhum buna pek kanaat getirmiyor:

“Sade bir bal deyivermekle ağız tatlansa

Arı uçmuş diye kaçmış diye hiç çekme tasa”

Demiş. Bu beyti pek bir severim ama içeriğine pek katılmam. Özellikle Rabbimizin ism-i şeriflerini anmanın ağız ve kalbi ballandıran ayrı bir tesiri olduğuna inanırım.

Onurun bile bu güruha yakışmaması mevzu-u diğer. Türkçede eşcinsel kelimesi ilk ne zaman kullanılmış? Nişanyan 1968 yılında Milliyet Gazetesinin kullandığını tespit edebilmiş ilk. Kubbealtında, Çağbayır’da, Mehmet Doğan’da ve başka sözlüklerde bir tarihe denk gelemedim.

İsmet Zeki Eyüboğlu’nun Türkologlar tarafından çok haksızlık edilen etimoloji sözlüğünde eş kelimesinin anlamları irdelenirken eşmek, kazmak ile irtibatının yanı sıra koşmak anlamını taşıdığı da kayda geçilmiş. Eş ile iş kelimelerinin de birbiri ile irtibatlı olduğunu yazmış Eyüboğlu. Eş kelimesindeki ş sesinin işteşlik, karşılıklılık gibi anlamlar kattığını hemen hemen hepimiz biliyoruz. “Eş” kelimesini bir de şöyle görmenizi önereyim: “Emek” kelimesini çoğumuz isim olarak algılıyoruz. Kelimeyi bir de yapmak, etmek gibi mastar eki almış bir fiil olarak görmeyi deneyin lütfen:  e-mek. Fiilin “e-” köküne “-ş” gelmiş; böyle düşünün. Daha da fark etmeniz için şöyle diyelim: “t” getirseniz etmek, “ş” getirseniz eşmek. “Ğ” getirin, eğmek, “m” getirin emmek, “r” getirin, ermek, “s” getirin esmek, “v” getirin evmek (acele etmek, yürümek), “z” getirin ezmek.

Evet, tam da böyle yaparak kelime kökünün hangi anlam kökünden hangi anlam gövdesine doğru şekil aldığını az çok gözlemleme imkanınız olur. 

Divanü Lugatit Türk’te eş kelimesi karı koca anlamında geçmiyor, eşler ve eşiler kelimeleri var; kadın, soylu kadınlar anlamına geldiğini yazmış Kaşgarlı Üstadımız. Böyle denmesinin uzun bir hikayesi olduğunu da belirtmiş ama hikayeyi anlatmamış. İnsan şu kadar yıl sonra merak ediyor, o hikaye neydi acaba? Lugatte eşek var eşcinsel yok. Süheyl-ü Nevbahar’da 14. yüzyılda karı koca anlamında eş geçiyor.

Eşit kelimesini burada irdelerken eşit kelimesinin uydurma bir kelime olduğunu, nesebi gayri sahih bir kelime olduğunu zikretmiştik. Kadın erkek eşitliğini savunanların kafalarındaki mana ile Türkçenin ses anlam kurallarını dikkate alarak bir kelime uyduracak olsalardı “ş” ile değil “z” sesi ile bir kelime kurmaları gerektiğini ifade etmiştim. Yani eşit değil ezit, hatta kelime sonuna daha doğru bir ek getirecek olursak, mesela “-k” sesi, şunlar çıkar karşımıza: ezik, ezek, ezen, ezeş. “Ş” ile “z” sesinin farkının ve etkilerinin iyi anlaşılması için konu ile alakalı önceden yazdıklarımıza göz atılmasını tavsiye ederim.

“Eşcinsellik” ile “Cinsiyet Eşitliği” kelimeleri birbirinin manaca önünü açan isimlendirmelerdir. O sapıklığa asla “eşcinsellik” dememeli. Zihinlerimize atılmış büyük bir kazıktır cinsel sapkınlığı eş ve cinsel kelimelerini birleştirerek isimlendirmek.

Cinsi sapıklığın eskiden birkaç adı vardı. Onları buraya yazmayacağım. Son derece kerih, kötü görülen bir hal idi. O kelimeleri kullanmak bile edebe uygun görülmezdi. Önce kelimeyi karı kocadan birini ifade eden eş kelimesi ile kurarak ilk şeytanlığı yaptılar. Kelimenin ruhunda farklıların bütünü oluşturması manası var. Aynıların bir bütünü oluşturması manası asla yok. Ayakkabının eşine bakarak bile bunu anlayabilirsiniz. Bir ayakkabının eşi (sağ ayağınızın ayakkabısı diyelim ona) asla bir sağ ayak ayakkabısı değildir; sol ayağın ayakkabısı diğerinin eşidir.) Bir erkeğin eşi karısıdır. Aynılardan eş olmaz. Onu Türkçede “z” ile ifade ediyoruz; diz, omuz, göz, ikiz, üçüz.

Cinsiyet eşitliği diyerek konuşmaya başlayanlar ilkin feminizmi savunarak mevzuyu başlattılar. Oradan olmayan bir kavram yarattılar. Yaratmak kelimesini asli anlamı ile alacak olursak aslında yaratamadılar, yaramayan bir şey ortaya sürdüler. Bir ucube. Bir haramzade. Dedem Korkut’un hiç tavsiye etmediği bir kadın tipi var, ona uyan tipler ortaya çıkardılar.

Bunlardan nasıl kurtuluruz? Çok şey yapmak lazım ama ilkin okullarda sapkın Batıcı yetiştiren bu ucube ders kitapları toptan kaldırılıp yüzde 70- 80 oranında ilkokuldan itibaren bir kısım klasik edebi eserler, Yunus Divanı, Eşrefoğlu Rumi, Muammediye, Battalname, Dede Korkut, Pendname, Hz. Ali Cenknameleri, Fuzuli, Sezai Karakoç kitapları ders kitabı haftada en az 20 saat ders olarak konmadıkça bu insan tipinin düzelmesini kimse beklemesin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 06:15
Bu konuda ogrenmemiz ve dusunmemiz gereken cok detaylar var. Bazi insanlar nasil 6 parmakli doguyorsa, bazilari da cinsel icguduleri olarak erkek/Kadin den ziyade arada ya da ikisini de hissedecek sekilde olarak doguyor. Genetik olarak ic yapilari oyle. Bir arkadasim cinsiyet degistirdi, hala dusunuyorum nasil davranacagimi. Kabul ediyorum cunku onu dislayacak halim yok. Sizin bir arkadasiniz boyle bir surecten gecse dislar misiniz, destek mi olursunuz, yoksa uzak mi durursunuz?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 18:09
Gereksiz bir yazı.
Fatma Ünal 10 Temmuz 2019 21:48
2
Yazar "gerek" kelimesini de vaktinde incelemişti. Gerek ne demektir, senin bunu pek bildiğini sanmıyorum.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:00
2
LGBT oluşumuna benim de çok eleştirim var ama tek derdimiz bu sanki. Haksızlıklara, hukuksuzluklara hiç değinilmiyor, sanki bütün ülkenin derdi bunlar. Olaya bu açıdan bakın. Son olarak Asım Bey'in Yeni Akit ekolüyle paralel gitmesi üzücü.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:02
Bu lgbt li tipler gündemde tutuldukça adeta reklamları yapılıyor. Yazmayın,çizmeyin,kaale almayın,haber yapmayın bunları.
Muhtefi. . 06 Temmuz 2019 15:34
Bi de INSAN KAYNAKLARI departmanı diye bir cümle yok mu?.inanılır gibi değil.yavaş,yavas zihinler işgal ediliyor. Onur.!.Escinsel vb kelime oyunları ile cici gösterilmek isteniyor Hristiyan dünyada bile büyük oranda NEFRET EDİLİYOR ki. Hele bizde bazı Geniş meşrep varlıkların dillerini kipirdatmalari yok mu,sözüm ona Gaz-teci , sanatçı, müzisyen vb Aklimizla alay ediliyor. :Can Yucele sormuşlar Gay&den Solcu,Komünist olurmu. Arkasını tutamayandan hicbir sey olmaz !! Hastalığı Normallestiremeyiz. !.felaket olur bu. !
H.K. 07 Temmuz 2019 22:35
1
Bir de "Hayat Kadını" ifadesine/tanımlamasına ne dersiniz? Hayatı ve kadını nasıl meşrulaştırıp yüceltiyor değil mi ama? Bu yazıda irdelenen "eşcinsellik" kelime olarak dışardan bir tercüme iken "Hayat Kadını" pek öyle değil. Bu ifadeyi kim ortaya atmış da Türkçe'de kabul ettirebilmiş, merak ettiğim konulardan biridir...
Muhrefi. . 09 Temmuz 2019 11:30
0
Aynen öyle. Ne.biçim isimler öyle. İnsanın bilinc altını etkiliyor. Dikkat etmemiz lazım bu ve benzeri isim ve kelimelere. Kendini bilen İrfan sahibleri kullanmaz bu kelimeleri. Kalite, Beyefendilik Ayrıntılarda saklıdır .Dikkat ederim Konusmalarina,Yazmalarına Yakinlarima,Medya yazar,çizerlere ve Devlet, Siyasi Sahsiyetlere .ona gore onem veririm..:)..acizane
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 14:37
Burada LGBT seviciliği yapanlar ortalama Karar okuyucusunu temsil ediyorsa vay halimize. Demek ki siyasi iktidarın yanlışlarını eleştiren, ona yalakalık yapmayan, Müslümanlığı tasallut değil haklara riayet olarak gören dindar/Müslüman bir kitle sandığımız bu topluluk, Müslüman takiyyesi yapan, en kibar ifadesiyle vulgar bir liberteryanlıktan öteye gitmeyen ve fakat aslında evvelce pek de aşina olduğumuz, din deyince irtica, Müslüman deyince gericiyi anlayan, sorulunca da biz müfsidlerden değiliz, bilakis ıslah edicileriz diyen kişilerden ibaretmiş. Allah sonumuzu hayreylesin
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 14:06
Bir zamanlar dünyaya ahlak dersi veren Türklüğünüzden ecdadınızdan utanın..Hiç olmazsa insanlığınızdan utanın.. O da yoksa Allah'tan utanın... Allah'a imanınız yoksa bilimden ve ilimden utanın.. Hangi fayda var bu işte.. Nerde aile nerde neslin devamı.. Nerde onurunuz... Allah kadın ve erkeği birbiri için yaratmışken siz kalkmış özgürlükten bahsediyorsunuz.. Babanızın veya evladınızın böyle rezil işte olmasını ister misiniz?
Halil 06 Temmuz 2019 13:42
Eşcinsellik fıtratın dışına çıkan bir sapmadır.Bunun neyini savunuyor bazıları? Üçüncü kişilere neymiş! Toplumda zaten pek çok kötülük normal hale geldi, bir de bu hal mi normal görülecek? "içimizdeki sefihlerin yüzünden bizi helâk eder misin Allah'ım!"
KARAR OKURU Ahmedâ 06 Temmuz 2019 12:47
Sayın yazar! Son paragrafta saydığınız kitapları okutmaktan daha önemli olan topluma rol model olacak insan sorunudur. Kirli siyasetin eğitim de dahil her alanı araç olarak gördüğü bir ortamda sağlıklı sonuçlar beklemek beyhudedir.
sara 06 Temmuz 2019 12:06
lgbt ler ,zina yasak degil ama şeriati savunan islami ilkeleri topluma vaad eden siyasi bir parti yok.şeriati savunanlara hemen abd-suud patenli ışıd yaftası vuruluyo.çok enteresan!!.
Karar Okuru 06 Temmuz 2019 13:15
2
İslamcı aşırıların efendisi her zaman ABD dir yoldan çıktıları anda efendileri gerekli tedbiri alır. ABD son yıllarda birçok sözde islam ülkesini tarihten sildi. Irak, libya, Afganistan vb. Ağlamak yetmiyor adamlar akıllı, bizim akıl yetmiyor işte
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 11:30
Yeminler olsun ki siz 17. yüzyılda yaşıyorsunuz. Bu insanlar ne yaptı da ahlaksız ve onursuz oldular? Bu öfke, nefret neden? Üçüncü bir kişiye zararı dokunmadığı ve karşılıklı rızaya dayanan her eylem ve ilişki meşrudur. Kimin kimle sevgili olacağına karar verebilme ve onları ahlaksız ilan edebilme hakkını nasıl olur da kendimde görürüm diye hiç sormuyor musunuz kendinize Allah aşkına?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 13:53
4
Karşılıklı her ilişki nasıl oluyor da meşru oluyor? İnsanın eşi kendi rızasıyla başkasıyla olursa bu nasıl meşru olacak? Allah aşkına sözünde Allah'a olan aşktan bahsediyorsun. Allah'ın çirkin deyip şiddetle cehennemle uyardığı rezil bir şeyde Allah'ın aşkı nerde kalıyor? Yazar efendi eşcinsellik kelimesinin aslında yapılan işte olduğu gibi mana bozukluğu olduğunu söylüyor. Tıpkı senin bu pis işte yaptığın anlatım bozukluğu gibi
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 15:14
5
@13.53 Herkes sizin doğrularınıza göre yaşamak zorunda değil ki. Elbette iki kişinin rızasına dayanan her eylem meşrudur. O eylemi icra edenler sizi de o eylemi icra etmek için zorlarlarsa meşruiyet orada biter. Oysa eşcinseller sizi eşcinsel olmaya zorlamıyor. Zorlasa da olamazsınız zaten, o ayrı. Bu bir tercih meselesi değildir. İnsanların duygularına ve eylemlerine karışmayın. Eş meselesine gelince, ilk yorumumdaki "üçüncü bir kişiye zararı dokunmayan" ifademe dikkatinizi çekerim.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 17:19
4
Lütfen Biyolojik olarak ve tıbben çirkin ve pis bir işi güzelleştirmeyin... Eşcinsellerin hareketlerinde 3. Kişinin zarar görmediğini kim söylüyor. O kişilerin evlat ve kardeşleri anne ve babaları zarar görmüyor mu? İki kişinin rızasına dayanan her eylem nasıl oluyor da meşru oluyor? Bir kişinin rızasıyla eroin alması veya intihar etmesi meşru mu? Konuyu farklı bir yere çekmek niyetiyle değil ama şu örneği vereyim.. 30 yaşındaki bir adam ile 15 yaşındaki bir kızın rızalarıyla evlenmelerine devlet izin verseydi ne yapardınız? Elbette kıyameti koparırdınız... Ancak daha beterini makul görüy
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 22:28
2
@17.19 Nitelemeleriniz tamamen öznel. Biyoloji de tıp da bilimdir. Bilimler olguları pis ya da çirkin diye sınıflandırmaz. Size pis ya da çirkin gelen bir şey başkasına gelmeyebilir. Neden insanları sizin değerlerinize riayet etmeye zorluyorsunuz? Eroin kullanmak ya da intihar etmek de çirkindir ve fakat elbette meşrudur. Kişinin kendi bileceği iş. 15 yaşındaki kız örneğiniz de kız yetişkin olmadığı için geçersiz. Devletin izin vermesi de bir şeyi değiştirmez. Meşruiyetin kaynağı devlet değildir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:29
0
Bir dayı yeğen vakası vardı hatırlarsanız...ikisi de reşitti kanunen...karşılıklı rıza da vardı ama bu aralarındaki ilişkiyi meşru kılmıyor..ne yasalar önünde ne de toplum vicdanında...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:55
0
Meşruiyetini kaynağı nedir? Elbette devlet değildir.. Bak sana öğreteyim.. Meşruiyet kelime olarak Şeriata uygun anlamına gelir. Bu çirkin eylemin şeriata göre uygun olmadığını söylemeye gerek yok sanırım.. Bir şey çirkin ise nasıl oluyor da meşru oluyor? Eroin ve intihara meşruluk perdesini de giydirin ya.. Yazık... Tıb, ciddi bir şekilde hastalık riski taşıyan (makattan... ) bir eylemi elbette pis olarak nitelendirir... Hakikaten iğrenç bir şeyi savunuyorsunuz...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 11:17
bomboş bir yazı
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 11:06
Homofobi, homolugun bir koludur. Homoseksuel gordukce homoseksuelligin yayilacagini sanmak kendi cinsel durtulerinden suphe etmektir. Cok gayle oturduk kalktik hic aklimiza boyle seyler gelmedi. Adam zaten gay naapsin simdi gizlensin mi hayat boyu?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 08:41
Ne komik bir yazı. Sözde entellektüel kabuk içinde çiğ bir nefret. Yeni akit gazetesinde de ekonomik sorunların toplumu saran ahlaksızlıktan kaynaklandıgını yazanlar var. IŞID mantıgı
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 17:22
3
Senin ki ATE MANTIĞI. Homoluk bir hastalıktır tedavi edilmesi lazım. İSLAMIN YASAKLADIĞI BİR ŞEYİ MÜSLÜMANI DİYEN HİÇ KİMSE KABUL ETMEZ.
ismail eser 06 Temmuz 2019 08:19
haftada en az 20 saat....anlamadığımız konularda ahkam kesmeye başlayınca böyle oluyor demekki...haftalık ders saatinin 40 olduğunu kabul edersek bunun 20 saatini “eşcinsellikle mücadeleye” kalan 20 saatini de işte matematik, fizik, kimya, biyoloji, sosyoloji, felsefe, edebiyat, spor, müzik gibi gereksiz derslere ayırdık mı tamam...neslimizi kurtarmış oluruz. “... bu insan tipinin düzelmesini....” burası zirve yaptığınız yer olmuş...alan turing’in hayatını okuyun ve insanlık için. sizmi o mu daha hayırlı karar verin derim ben...ya da kimin düzeltilmesi gerekiyor sizin mi onun mu....
Zerrr 06 Temmuz 2019 06:42
Escinsel kelimesinin hickimse tarafindan iyi algilandigi yokki yani bir proje olsun sevimli gelmiyor ki hatta escinseller bile kendine escinsel demiyor gay falan..yani anlamadim anlamsiz bi yazi olmuz afedersiniz
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 06:42
Bu yazı Karar gazetesnine hiç yakışmadı. Eşcinsellik karşıtı olabilirsiniz, ancak kullandığınız nefret dili, okullardaki eğitimi eşcinselliğe neden göstermeniz son derece cahilce. Siz Nerede, hangi çağda yaşıyorsunuz?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 04:52
Gültekin’deki gül de büyük aldatmacaymış
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 04:47
Köroğlu da mı yasaklı Ayvaz yüzünden?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 03:40
Niye cinsi sapıklık olarak görüyorsun? Bazı kişiler kendi cinsine meyilli oluyor. Hayvanlar aleminde bile olan bir şey bu. Eşcinselleri kabul etmek sizi eşcinsel yapmaz korkmayın. Eşcinsellik yayılan bir hastalık değildir. Bazı anneler erkek çocuklarının eşcinsel olduğunu küçükken anlıyor. Bunlardan nasıl kurtuluruz demişsin? Çok talihsiz bir ifade. Zeki Müren, Bülent Ersoy dinleyipte eşcinsel olan birini mi gördün? Size ne kime ne?
karar 06 Temmuz 2019 03:14
son paragraftaki öneri iyi olmakla birlikte hani şu nas olmayan istanbul sözleşmesinin de imzalayanlar tarafından düzeltilmesi gerek.
Karar Okuru 06 Temmuz 2019 02:49
Batıda kilisede, bağnaz ve kapalı toplumlarda, merdiven altı sözde dini eğitim veren yerlerde de eşcinselliğin ötesinde, pedofili gibi sapkınlıklar görülüyor. ABD de çok ünlü bir eşcinsellik düşmanı papazın eş cinsel olduğu ortaya çıkmıştı. Eşcinselliğe uzak durmak, dikkat etmemek ve eğitimle sağlıklı cinselliği sağlamak yerine aşırı düşmanlıklar biraz enteresandır. Bazen kendinden korkan bilinçaltının tepkileri olur bu ölçüsüz davranışlar. Mutaassıp toplumlarda iş enseste bile varır. Şu ünlü lut kavmi batılı filan değildir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 02:32
Sözcükleri dert ettiğiniz kadar insanları dert edinseydiniz;sokak sokak dolaşıp hakkı tebliğ ederdiniz. O zamanda bu yazıyı yazmayı hak ederdiniz. Anlattığınızın doğru olmasından çok siz doğruları kaç gönle girip anlattınız. Diyânette çalışan veya tebliğ vazifesi olan müslümanlar nerede? Cami hocaları gelin anlatalım diyor maalesef;Efendimiz ayağına mı çağırmış yoksa kapı kapı,sokak sokak gidip tebliğ ve temsil mi etmiş? Sözlük biriktirin ancak Hakk'a uyanmış insan biriktirmekten hesaba çekileceğimizi hatırlatayım. Asım Bey haydi sokağa,sokak iyi gelir. Kalplere sokulmak için...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 11:16
1
Sokağa çıkmadığını nereden biliyorsun, birlikte mi yaşıyorsunuz, yazıyı beğenirsin, beğenmezsen itiraz yazını yazarsın ama böyle basitçe değil, gerisi lafıgüzaf
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 02:10
Sorular: 1) Mevlana Celaleddin Rumi'yi unuttunmu? 2) Neden yüzde 70-80 oranında istiyorsun. Yüzde 100 olsa daha iyi olmazmı ama?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 00:41
Aldatmaca;aldatan karşı taraftansa çok sözümüz var. Aldatan bizdense bizden değildir,diyemiyoruz. Savrulmanın temel nedeni bu... Temsilde,davranışta örnek olamadık. Ötekileştiren dille gençleri kaybettik. Yusuf Kaplan, sıkıntı müslümanlarda diyor İslamda değil. Asım Bey sözcüklerin nasıl kullanıldığından çok sözcüklerin içini boşaltan bizleri konuşsak. Din,ahlak,adâlet gibi temel kavramları ne hale getirdik? Mesele "eş" kelimesi olsaydı sadece. Dua ile...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN