Back To Top
Şehir tiyatrolarındaki ‘tasarruf’ elzem miydi?

Şehir tiyatrolarındaki ‘tasarruf’ elzem miydi?

 - Son Güncelleme: 25.09.2019 Çarşamba 09:05
- A +

Evvelsi akşam Haber Türk’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘doğal olarak’ sorulan sorulardan biri şehir tiyatrolarının repertuvarından üç edebiyatçımızın oyunlarının kaldırılmasıydı.

Doğal olarak diyorum zira Sayın İmamoğlu’nun seçim kampanyasına damga vuran vaadi “herkesi kucaklamak ve kuşatmak” ve “gönülleri kırmak ve incitmek değil gönülleri almak” idi. Dolayısıyla durum ne olursa olsun üç aylık icraatlarının içerisinde böylesi bir tasarruf yer almamalıydı. Çünkü bazen şartlar bunu gerektirir. İmamoğlu, yapılan tasarrufun sadece Necip Fazıl’ı, Mustafa Kutlu’yu ve İskender Pala’yı kapsamadığını, kaldırılan oyunlar arasında “emekçiyi, sınıfsal meseleleri anlatan, sol bakışlı bir oyun” olan rahmetli Mehmet Baydur’un Yangın Yerinde Orkideler isimli oyununun da yer aldığını açıkladı.

***

Şimdi benim asıl dikkatimi çeken iki hususa geliyoruz. Birincisi repertuvardan kaldırılan Yangın Yerinde Orkideler oyununun “sol bakışlı bir oyun” olduğunu söylemesi üzerine gazetecilerden birisi “kendisini sağda mı solda mı tanımladığını” sorması üzerine verdiği şu cevap:

“Ne sağdayım ne soldayım. Bu kavramlar 1960’larda kaldı, ben sosyal adaleti, refahı savunan sosyal bir demokratım.”

Sayın İmamoğlu’nun kendisini sağda ya da solda tanımlamaması elbette güzel bir cevap. Ancak verdiği bu cevap Necip Fazıl’ın, Mustafa Kutlu’nun ve İskender Pala’nın oyunları için yaptığı tasarrufu sol bakışlı bir oyunu da kaldırdım örneğiyle bile ikna etmeye yetmez.

Kaldı ki sorun ne sağcılık ne solculuk. Sağcı olsaydı, solcu olsaydı ne olurdu ki? Bir belediye başkanı ideolojik olarak kendisini bir yerlerde de tanımlayabilir. Sorun nerede teşkil eder? Bir kamu görevini üstlendiğinde vatandaşlara kapsayıcı değil dışlayıcı davrandığına, eşit değil kayırmacı davrandığında… Bunun içerisine kültür hizmetleri girdiği gibi işe alma ve işten çıkartmalar da dahildir.

İşte bu sebeple “adalet duygusu yaratmak istiyorum” diyen İmamoğlu bu sözün gereğini yapmalıdır.  Adalet duygusunu yaratmak istiyorum temennisi siyasi bir söylem olarak kalmamalıdır, yani söz başka icraat başka olmamalıdır. Bir siyasetçi toplum nezdinde bir kere güven duygusunu kaybettiğinde bir daha o duyguyu tesis etmekte zorlanır hatta bir daha telafi edemez.

***

Dikkatimi çeken ikinci ve önemli hususa geliyorum. Toplumun siyasetçilerden “partiler üstü bir tavır beklediğini” söyleyen Sayın İmamoğlu şöyle dedi:

“Toplum partiler üstü bir tavır bekliyor, kimden; belediye başkanından, kimden; cumhurbaşkanından, bakandan. Yapamayan, toplum gözünde ivme kaybeder. Her partinin benden memnun kalmasını sağlayacağım ki CHP’nin söylemleri yerini bulsun.” (23 Eylül 2019)

1989 seçimlerinden bu yana Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin marka şehirlerini CHP’ye kazandırmayan seçmen tabanının 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin kulağını çekerek CHP’ye bir fırsat vermesinin sebebi de tam olarak bu.

CHP’ye İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Antalya’yı, Mersin’i kazandıran sadece kendi seçmen tabanı değildi, toplumdaki CHP’deki değişimi ve dönüşümü gören kesiminin önemli bir kısmıydı.

CHP eski sözcüsü Aydın Milletvekili Bülent Tezcan yenilenen İstanbul seçimlerinin akabinde kaleme aldığı “Mazbataya Giden Yol” başlıklı yazısında 2019 yerel seçimlerini CHP’ye kazandıran dinamikleri özetle şöyle anlatıyor:

“Kemal Kılıçdaroğlu 2010 yılında CHP Genel Başkanı olduğunda ‘parti reformunu’ öncelikli hedef olarak kabul etti. Parti reformu sadece örgütsel bir dönüşümü ifade etmiyordu. Onu da içine alan ama esas olarak, dil, üslup, siyaset yapma tarzını da kapsayacak şekilde geniş bir yapısal dönüşümü hedefliyordu. Partinin ilişki kurduğu klasik tabanla yetinmek parti içi iktidarı güvence altına alabilirdi, ama ülkede iktidar yolunu açmıyordu. Bu nedenle geniş kesimleri kucaklayacak bir geniş tabanlı siyasete ihtiyaç vardı.”

***

Değişim kolay değildir. Oldukça sancılıdır. CHP’nin yaratıcı yıkım yaparak, değişim ve dönüşüm kararına parti içinden ve parti dışından itirazlar olmuş. Sayın Tezcan şöyle anlatıyor:

Kılıçdaroğlu, parti içinden ve parti dışından gelen birçok itiraza rağmen parti reformu ve geniş tabanlı siyaset yolundan sapmadı. Gelin birlikte hatırlayalım:

Necmettin Erbakan anma gecesine katıldı diye laik tabandan, doğu ve güneydoğuya heyetler gönderdi diye milliyetçi tabandan tepkiler eksik olmadı. Ancak buna benzer birçok adım CHP’nin her kesimle temas kurulabilecek bir parti olduğunu gösterdi.”

Mesela ben CHP’nin 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumunda soluğu Anayasa Mahkemesi’nde almamasına şaşırmış, CHP’nin beni şaşırtan tavrını takdir de etmiştim. Sayın Tezcan da partilerinin bu tavrının ezber bozduğunu kabul ediyor:

“16 Nisan 2017 Anayasa Referandumunda ise belki ilk kez ezberler bozuldu. Anayasa Mahkemesi’nden medet ummayıp millete gidip, bugüne kadar ‘CHP Anayasa Mahkemesi’ni millet iradesine tercih eder’ şeklindeki yerleşmiş algıyı yıktı ve o kesimle aradaki duvarı büyük ölçüde sarstı. Kullanılan kucaklayıcı dil, kutuplaştırma siyasetine darbe vurdu. Demokrasi, hukuk gibi ortak paydaları çoğaltarak atılan adımlar ittifak siyasetinin önünü açtı ve geniş tabanlı siyaseti oluşturdu.” (30 Haziran 2019, Cumhuriyet Gazetesi)

Sayın Tezcan’ın yazısındaki en çarpıcı ifade “sarsmak” kavramıdır. Evet, CHP toplumun değerleriyle ve ihtiyaçlarıyla buluşan her adımda hem CHP’nin klasik tabanını sarstı hem de yıllarca CHP’ye mesafe koyan kesimleri. İşte bu sarsıntının bir neticesi olarak CHP’ye asla eli gitmeyecek olan kesimler 2019 yerel seçimlerinde bir fırsat verdi.

***

CHP için asıl imtihan şimdi başlıyor. CHP’ye oy verenler geçmişin CHP’sine değil değişen CHP’ye oy verdiler. Dolayısıyla CHP, kendisine verilen fırsatı nasıl değerlendirecek? CHP’li belediyeler CHP kitlesi içindeki rövanş isteyen nefretle dolu olanlara karşı herkesi kapsayıcı davranan, toplumun bütün kesimlerini kuşatan bir yöneticilik sergileyebilecek mi? 

İşe alımlarda ve işten atmalarda liyakat ve ehliyet ilkesine göre davranabilecek mi?

Yani toplumun ‘adalet’, ‘demokrasi’, ‘temel hak ve özgürlükler’, ‘hukuk’ gibi temel sorunları konusunda toplumu iyi bir şekilde ‘sarsmaya’ devam edebilecekler mi?

Yönetime geldikleri yerel yönetimlerde “hukuku”, “adaleti” tesis edebilecekler mi? Çünkü hukukun olduğu yerde toplum ve insanlar sert kutuplaşmanın içinde olmazlar.  Çünkü artık toplum kızgınlıkların, nefretin, karşılıklı yapılan “biz ve onlar” kavgasından yorgun. Artık “onlar da bize yapmışlardı” rövanşının bitmesi gerekiyor. Kan davası gibi siyasi rövanşizm de artık toplumumuzdan silinmelidir.

Velhasıl kelam…

Ekrem İmamoğlu yüzde yüz gerekli dahi olsa bir tasarrufta bulunurken iki kez düşünmelidir. Yaptığı tasarruf toplumun bir kesiminde nasıl  karşılık bulacak? Üç aylık icraatları içerisinde gerçekten de elzem miydi?

Dün bu konuyu yazan değerli büyüğüm Taha Akyol “CHP’li belediyeler ‘sıra bizde’ hastalığının sınavındalar!” demişti. Oldukça doğru bir tespit.

Dolayısıyla herkesi kucaklayacağını, kuşatacağını vaat eden Sayın İmamoğlu, şehir tiyatrolarında tasarruf yapmaktan daha önemli yapacağı işlerin olduğunu bilmeli. Sonuçta dünya marka şehirleriyle yarışacak bir şehrin belediye başkanlığını kazandı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:05
Sayin yazar Siz istanbulda oturup chp ye oy verdiyseniz her kesime barışacağım diye inanıp mi verdiniz de böyle bir chp güzellemesi yapiyorsunuz
erol. 27 Eylül 2019 09:53
elzemdi..yaklaşık 400 bin lira harcanmış.1 defa sahnelenmiş..oyun itibar görmemiş seyirci tarafından.1 yıldır öyle bekletiliyor..seyircinin beğendiği oyunlarla devam..sanatla ilgili konuları sanatçılara bırakmalı...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 23:19
Yalandan eleştiri yapmak buna denir
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 22:02
Liyakat! Tiyatroda da liyakat! Sanatta da liyakat! Herkes yerini bilecek! Nazım Hİkmet'ler, Yakup Kadri'ler, Halide Edip'ler kenarda duruyorken ne Kutlu'su, ne Pala'sından bahsediyorsunuz ya siz?? Bu ne cüret!? Muhafazakar yazar ayağına mütedeyyin insanlara çöp izlettiniz senelerce!! Asıl ideolojik sizsiniz! İçeriğine bakmadan sırf muhafazakar yazar diye arka çıkıyorsunuz! Nazım'da, Hailde Edip'de muhafazakar insanların izleyemeyeceği ne var!? Hak, aşk, adalet, sevgi, vatanseverlik! Bunlar mı!?? Bu ne cehalet, bu ne kendini bilmezlik!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 19:31
Yanlış hesap Bağdat'tan dönmeli.Ya Kutlu ve Pala'nın oyunları tekrar konmalı.Ya da milletin sırtından lüx maaşlı ve israflı tiyatrolar özelleşmeli.
Adalet Yakın 25 Eylül 2019 19:26
Şehir Tiyatroları'nda oyunları koyup kaldırmayı belediye başkanları değil sanat direktörleri yapar. Bir sanat direktörünün kararına belediye başkanı karışmaz, karışamaz, karışmamalıdır. Bu soruyu belediye başkanına değil İstanbul Şehir Tiyatroları'nın başındaki şahısa sorsaydınız tatmin edici bir cevap alırdınız. Mesela İskender Pala'nın ideolojik sebeplerden değil de edebi yetersizlik sebebi ile kaldırılmış olma ihtimali kanımca çok büyük. Farzı misal ona harcanan parayı bir Herald Pinter ya da bir Haldun Taner oyununa harcamak istemesi artistik olarak çok makul bir istek.
Murat Doğrusöz 25 Eylül 2019 18:55
Chp kaybettiği vesayet gücünü tekrar elde etmek için Demokrasi,Hukuk,Adalet'ten dem vurup,Millet'e şirin görünmeye çalışıyor.Bunun Riyakarlık,Takiyye olduğunu görmek için alim olmaya gerek yok.Katranı kaynatsan olmaz şeker,Chp gücü tekrar ele geçirirse,Ülke ve Millet'in ocağına incir diker
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 18:28
KONDA BAROMETRE ölçtü. Soru şu: “Hayallerinizi gerçekleştirebilmek için bir şeyden vazgeçmeniz gerekseydi aşağıdakilerden hangisinden vazgeçerdiniz?”. Cevap seçenekleri: Ülkem, ailem, dinim. Katılımcıların yüzde 63’ü “ülkem”, cevabını vermiş. Kimmiş bu %63, diye merak edenlere: Kendini modern olarak tanımlayanlar (Hadi, sekülerler, diyelim.) %58; geleneksel muhafazakarlar %66; dindar muhafazakarlar yüzde 63. Keşke nereye gitmek istersiniz, diye de sorsalardı. Batı’ya ağız dolusu söven dindarların, ABD ve Avrupa ülkelerini seçeceğine bahse girerim.
aylanbebek 26 Eylül 2019 11:12
0
suriyelilere ıraklılara afganlılara bakın oyle soruya cevap verin. tv'de bir soru soruyor suriyeliyi eve alrmısın diye. herkes önce alırn tabi diyor! sonra.. bu suriyelileri yüzde altmışüçlülere zimmetliyeceksin!
bi garip 25 Eylül 2019 17:00
chp bu ulkenin maddi ve manevi degerleriyle sorunu olan, daha dogrusu bu soruna sahip olan sistemin ki biz buna emperyalizm diyoruz Turkiyedeki siyasi partiler subelerinden biridir. Dolayisiyla da ana hedef olarak bu gorevden vaz gecmesi imkan haricidir. dolayisiyla Elif abla size kocamaaan bir "GUNAYDIN" demak isterdim ama bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 15:39
Bence gerekçeyi iyi açıklayamadılar. Keşke o oyunların kaç kez oynandığı, kaç kişinin izlediği açıklansaydı? Siz bari Elif hanım pireyi deve yapanlara katılmayın. Biraz sabırlı olun, gelecek uygulamaları bekleyin. ..
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 15:08
Devlet sanatı desteklemelidir ama bunu yaparken milletin parasını harcadığını asla unutmamalıdır. Sanatçılar da nasıl olsa devlet destekliyor diye eserlerinin bir anlamda pazarlamasını yapmaktan kaçınmamalıdır, sanatseveri cezbetmeye, izleyici çekmeye çalışmalıdır. Orta yol bulunacak, aklı selim her zaman kazanır. Sonuç olarak hesap vermeme kültüründen kaynaklanan akp dönemi savurganlığı bitti, bunu herkes kafasına koymalı.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 14:56
Başkan oyunları kaldırmakta haklı. Kendisi tek kişilik oynayacak. İsrafa gerek yok.
Adanalı 25 Eylül 2019 14:09
Tarkan, Sezen konserleri 150 bin Necip Fazıl oyunu 360 bin. Bu bile yeterli nedendir
semiramis 25 Eylül 2019 11:53
Devletin, belediyenin tiyatrosu, operası bilmem nesi olmamalı. Devlet eliyle sanat falan çağ dışı uygulamalar.
umut 25 Eylül 2019 13:45
1
devlet yada kurumlar el atmaz ise maddi olarak ayakta kalmak mümkün değil. hele ki bu günlerdeki halkın ekonomik sorunlarının ön planda olduğu durumunda!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 15:29
1
Devlet sanatı ve kültürü desteklemek zorunda. Siz özel tiyatro ve konserlerin fiyatlarını biliyor musunuz? Ayda kaç kez gidebiliyorsunuz?
Adamın biri 25 Eylül 2019 11:01
Kusura bakmayın ama 2015 bir sürü oyuncu İBB tarafından görevden uzaklaştırılırken sesini çıkarmayanların, iki yıldır oynamamış, bir oyunuyla yüz binlerce liraya mal olan Necip Fazıl oyunu kaldırılmış diye bu kadar yüksek perden saldırıya geçmeleri tek kelimeyle iki yüzlülüktür. Ne oldu o zamanlar iyidi de şimdi tiyatro aşkınızmı geldi diye sorarlar adama.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:02
Elif hanım sizin söyledikleriniz geçim derdi olmayan toplumlar için geçerli. Biz geçim derdindeyiz İskender pala falan beni ilgilendirmez.
karar okuyucusu 25 Eylül 2019 10:35
CHP'nin değiştiğini düşünmek iyi niyetten öte birşey değildir...
"Sultan Recep'(!) 25 Eylül 2019 10:11
Mademki konumuz,israf bir kac tane örnek vermek isterim.Istanbul seciminin tekrar yenilenmesi 50 milyon TL.Bunun hesabini kim verecek,Ali Ihsan Yavuz degil herhalde(!)Bestepe Sarayi'nin günlük masrafi 4,5 milyon TL.RTE'nin aylik maasi da 59 bin TL,iste bir kac tane örnek,bu sayfa uzar gider,kimin umurun da ?
musto 25 Eylül 2019 09:37
Adam 3 ay olmuş göreve başlayalı sadece eş, dost,cemaat, tarikat belediye kesesinden altlarına çektikleri araçlardan 300 milyon,tl tasarruf yapacağını bunun gibi yüzlerce israf kapılarının kapatılacağını 25 senedir bu belediyenin kaynaklarını geleceğin iktidarı için kullandığını sadece balık hafızalılar unutmuş olabilir.Korkular devri sabık yaratırlar'mı: Nasıl olsa geriye dönük ceza verilmesinin önü açıldı.25 yıl öncesinden bu güne kadar olan eski defterleri tek,tek açalım karıştıralım ne tür kokular çıkacak görelim.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:32
SGK nasıl soyuluyor? Sarayın masrafları nedir? İtibardan tasarruf elzem midir? Devede kulakla değil deve hamuduyla gidiyor ne olacak? Balık nerden kokar? Sağlıcakla!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:19
Kılıçdaroğlu büyük bir değer. Kim ne derse desin. Baykal ve yandaşları gibi Ulusalcılara rağmen CHP yi evrensel sola yaklaştırmak kolay değil.Onun için de proje diyorlar. Doğrudur. O Anadolu vicdanının projesi. Tıpkı Seyit Rıza gibi. Türkiye öyle ya da böyle gerçek solla buluşacak. Elif Hanım elinize sağlık, uyarılar gayet yerinde. İmamoğlu bu uyarıları mutlaka dikkate alacaktır. Çünkü düşündüğünüz gibi bir adam.
molla 25 Eylül 2019 09:14
ALKIŞLAMAK İÇİN KURULAN Karar ,DOLAYISIYLA SİZE DE GÖSTERMİŞ OLUYOR Kİ, CHP'Lİ HİÇBİR KİMSW ALKIŞLANACAK BİR İŞ YAPMAZ. HELE DE İNANANLARA İYİ RÜYA BİLE GÖRMEZLER.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:07
Elif Hanım bir Çek prag Çeeek prag şimdi oldu. Egemen güçler ve Bağışla bizi patron yazısı bekliyoruz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:59
CHP CHP'dir.
evin 25 Eylül 2019 08:44
istanbulun tek opera sahnesinin olduğu atatürk kültür merkezi çürümeye terk edildiğinde ve ardından acımasızca yıkıldığında neredeydin elif hanım?
KaRaR oKURu 25 Eylül 2019 08:31
Ne mağduriyet ama... Doğru dürüst oyun yok Elif hanım. Önce tiyatroya gidin derim. Bir gidin görün sonra köşede yazın Allah Aşkına. Eleştirilmesi gereken İmamoğlu değil, tiyatroların sığ oyunları, taraflı oyunları, tiyatronun halidir. Bu hale getirenleri eleştirin önce.Tiyatro, sanat ile ilgisi olmayan yoz kafaliları eleştirin önce. DT sahnelerinin yarısını kapatan anlayışsız güruhu eleştirin bakalım. Sanata ilgisi ve saygısı olmayan kafayla uğraşın önce.Yani sizin mahalle özelestirisini yapın öncelikle. Görelim. Saygılar.
Kutlar 25 Eylül 2019 08:30
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. 1)Reis Bey oyunu son kez 7 Nisan 2018'de sahneye konulmuş, seyirci olmadığı için bir daha da oynanmamıştır. 2) Reis Bey her sahnelenişin maliyeti 368 bin liradır. 3)2018'e kadar bu oyunu izleyen var mı aramızda? Bırakın izlemeyi, oynandığından haberi olan var mı? 4)7 Nisan 2018'de, AKP'li belediye, seyirci olmadığı için Reis Bey oyununu durdurduğunda neden kimse tepki vermedi? 5)Hiç bir oyun sonsuza kadar repertuvarda kalmaz.
Krr okr 25 Eylül 2019 08:18
Tiyatroya kimler gidiyor? Daha bilinçli olan sol görüşlü veya eğitimli sağ görüşlü gençler. Yani yüzde 90 AKP ye oy vermeyen kesim. Bazı oyunların seyircisi çok az, çünkü birileri illa muhafazakar oyun sahneleyecekler ya. Kaldırılan oyunlar içinde zaten sahnelenmeyen sadece ismi olan var. Bir kaç yıl önce konusu Eski İstanbul olan onlarca oyun vardı, gına gelmişti. Sanki başka eser yokmuş gibi. Sadede gelelim... Tiyatro izlemeyen kesimin şu yazarların eserlerini niye kaldırdın kardeşim demeye hakkı yok. Bu kadar.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:54
8
'daha bilinçli olan sol kesim 'dersen sana cevap :daha sarhoş olan sol kesim.,kendini böyle tanırlar.Malum, kafa güzel olunca borçlar alacak olur.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:14
Bizim gibi ideolojik olarak kutuplaşmış bir toplumda, siyasilerin herkesi kucaklaması, herkese eşit mesafede durması imkansız kadar zordur. Bunun için kamu, kültür sanat faaliyetlerinden elini çekmeli. Tiyatro belediyelerin işi değil. Yılın sanatçısını seçmek Kültür Bakanlığının işi değil. Birileri seçimini doğru bulacak, birileri yanlış. Niye kurumunu yıprattırasın ki? Niye toplumsal sürtüşmeye odun taşıyasın ki? Rekabete açılmayan, kamu tarafından korunan/beslenen sanatçı ne sanatını geliştirebilir ne muhalif dilini. Şakşakçılıktan öte geçemez.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 06:44
O, bu ayrımı yapmadan maliyeti yüksek olan oyunları kaldırması en doğru davranış şeklidir. Kendisini bunu konuda destekliyoruz.
Okuyucu 25 Eylül 2019 06:29
CHP’ye güvenilir mi? İşte İmamoğluna oy veren müslümanlar şimdi görün zulumleri. Adamlar seçim meydanlarında kuzu postuna büründüler ve şimdi işbaşında 28 Şubatı özlemiş gibi davranıyorlar. CHP iktidarı zulümdür denektir bunu hala anlamadı mı zavallı müslümanlar?
selman 25 Eylül 2019 08:24
3
Altı üstü bir tiyatro oyunu kaldırılmış, ne zulmü? İyi misin? Madem bu kadar tiyatro hastasısınız, kurun bir iki özel tiyatro, doya doya oynayın, izleyin. Bu arada hayatında kaç kere tiyatroya gittin acaba :)
Ehl-i İrfan 25 Eylül 2019 06:32
Daha cok beklersiniz...Yazinin icinde de var dil ve uslup ile ...imaj ile kandiriyorlar...Icerik ayni ve cikiyor...Parlatmalariniz işe yaramadi...ve yaramayacak ta....iyi bir şovmen...kelimeleri ezberlettirmişler....
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:04
4
Yapma ya uzmansınız herhalde. Niyet okuyucu olmak ilkelliktir. Biraz sabır!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 06:25
"Herşey güzel oldu... olacak"
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 06:03
Biz ne yaptık? İzlemedik. Sanatta ve kültürde bir çıkış yapamadık. Suçu başkasına at rahatla lütfen olmaz. Bize de birkaç söz söyleyin alınmayız gücenmeyiz demeyi çok isterdim ancak bu bile mümkün değil.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:04
6
Bu üç oyunun izlenme problemi yoktu. Ekerm kendi oyunlarını oynayacak. Onun için bunları kaldırdı. Ama bunu söyleyecek kadar delikanlı değil.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 05:54
Bizim mahalle önce oyunlara gidecek hak ettiği değeri verecek. Sonra eleştirecek. Bu kolaycılık diye düşünüyorum. Yeni oyunlar talep edilebilir. "KARAR" da sinemaya,tiyatroya dair haftada ayda kaç tane yazı çıkıyor. Çıksa bile okunma oranı ne? Maalesef sanatta ve kültürde bir mesafe ALAMADIK. Kim diyor? Başkan!
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:51
4
O dediğin yazıların düzenli yayınlandığı tek gazete karar. Ve karar okuyucusu da buna ilgili. Sen de biraz oku derim.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:54
0
Tiyatro yazısı kim yazıyor? İsim alayım. Lütfen! Bir de aylık tiyatro duyuruları bizim mahalle ve genel için...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:14
0
Okuyucu yorum sayısı size fikir verir. Ne kadar çok değil mi? Sanat kültür yazılarında... Dürüst olalım kendimizi kandırmayalım.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 03:49
Bir gunde magdur olmasaniz ya... 1400 yillik hikaye.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 09:17
0
1400 yıl derken saygısızlık etme. Mağdur kimse ona söyle. Dini kullanan ahmaklar gibi hakikâti zayi etme.
Muhtefi. . 27 Eylül 2019 00:05
0
03:49...Sen kimsin bilinmez ama .! Tahmin Edebiliyorum...mesrebini ;)))..
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 03:41
Elif hanım CHP nin değiştiğine sen gerçekten inanıyormusun. Ekrem İmamoğlu sürekli yalan söylüyor, Kemal Kılıçdaroğlu sürekli yalan söylüyor, yalan söyleyenler den hayır gelmez bunu böyle bilin, sonra çok pişman olursunuz.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 07:45
3
CHP kolay değişmez ama senin gibi iflah olmaz fanatikler hiç değişmez. Başkalarına bu kadar kolay iftira atıyor olman beni senin zihniyetinden uzağa götürüyor. Allah sen ve senin gibi müfterilerden memleketi korusun.
Alparslan Tekin 25 Eylül 2019 07:51
5
Sayın Erdoğan sürekli doğruları söylüyor değil mi?
KaRaR oKURu 25 Eylül 2019 08:23
3
CHP olumlu anlamda)(yetmezse de) çok değişti de, iktidar ikilisi de kul hakki yemede ustalasti. Yatacak yeriniz yok. Ne dünyada ne ahirette.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:27
2
Bana müfteri diyen kardeşim eğer burda yaptığımız yorumlar bile bizi birbirimize düşürüyorsa artık bundan sonra yorum yapmıyorum hakkınızı helal edin.Rabbim iktidarı ve muhalefeti ıslah etsin ve İslam aleminin yardımcısı olsun. Ben herkese hakkımı helal ediyorum.
Eleştiri; AKP içinse mehter marşı gibi, CHP içinse nihavent makamında...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:52
0
Dost acı söyler. Atalarımız öyle buyurmuş
Ahmet 25 Eylül 2019 00:27
Ekrem İmamoğlunun mazbatası iptal edilince Ekrem İmamoğlunun makam odasından indirilen Atatürk resmine seyirci kaldınız siz kimin hakkını arıyorsunuz.. Biz Ekrem İmamoğluna Atatürkçü diye oy verdik şehir tiyarolarında Atatürk düşmanları yer alamaz hepsi bu kadar..
Krr okr 25 Eylül 2019 08:24
1
Mesele müslüman görünüp kul hakkı yiyenlerin eleştiri yapması. Hayatlarında tiyatro kapısından girmemiş adamlar gelmiş çamur atıyorlar. Mamaları kesilince ağlıyorlar.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 08:53
0
Yuh artık! Asıl Ekrem Bey'e bu kafalar zarar veriyor. Bu ülkenin her değeri bizimdir. Bağnaz ideolojiler çöpe...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 23:48
Katran dedik... Anlamadınız...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN