Back To Top
AK Partililerin draması

AK Partililerin draması

- A +

Bu ülkenin yakın siyasi tarihinde en olumlu sayfalardan biri AK Parti’nin ortaya çıkmasıdır. İdeolojik olarak devletçi merkezin dışında bırakılan talep ve tercihlerin merkeze akmasını ve onu yeniden tanımlamasını ifade eder. Ama ‘olumlu’ olmasını sağlayan özellik bunun ötesindedir…

***

İlk kez bir iktidar hareketi böylesine cemaatleşmiş bir toplumda rövanşist olmamış, laik ve dindar cemaatler arasındaki mesafeyi kısaltıp, sosyolojik geçişleri kolaylaştırmıştır. Buna teknik konularda rasyonel yönetimi, özgürlük alanlarının genişlemesini ve kimlik meselelerinde açılımcı yaklaşımı ekleyin. AK Parti’nin siyasi kimliği 2013’e kadar bu revizyonist duruşun uzantısıydı ve o nedenle de oyu yüzde elliye ulaştı. Eğer aynı çizgide devam edilseydi hiç kuşkunuz olmasın yüzde altmışa doğru da çıkardı…

Ne var ki 2013 sonrasında Erdoğan ile AK Parti’nin ortak aklı arasında bir mesafe oluşurken, güç de adım adım lidere doğru kaydı. 2015 başından itibaren ise artık her şeyi kendi kafasındaki doğrulara göre ve tek başına yapmak isteyen bir Erdoğan vardı. O noktadan sonra AK Parti’nin bütün olumlu niteliklerinden uzaklaşmaya başlaması, devletçi ve milliyetçi statükoya yanaşması ve ‘başkanlık’ uğruna MHP’nin desteğine muhtaç hale gelmesi şaşırtıcı olmadı…

Bugün dramatik bir dönemeçteyiz. Uzun yıllar tek başına ve yüksek halk desteğiyle ülkeyi yönetebilecek olan bir parti, kendi eliyle kendisini kazanamama ihtimalinin önüne getirmiş durumda ve kazanabilmenin bedeli olarak da özgün siyasi kimliğinden feragat etmeye hazır.

AK Partililer için soru bu sıkışık durumdan herhangi bir çıkışın mümkün olup olmadığı… Cevap aslında ilk on yılın içinde gizli. AK Parti’nin toplumun hem bir adım önünde, hem de bir adım gerisinde olabilmesi lazım. Değişimi taşıma, kritik momentlerde sorumluluk alma ve dirayet gösterme açısından toplumun önünde olup güven vermeli, özgüven aşılamalı. Öte yandan toplumun çeşitliliğine, dinamizmine, yaratıcılığına ve tercihlerine kapı açmalı. Bunun için gereken özgürlük ortamını sağlamalı. Topluma yaklaşımında samimiyet, açıklık ve tevazu sergilemeli.

İlk işlev liderlik kapasitesi gerektiriyor ve AK Parti’nin bu alanda eksiği hiç olmadı. Erdoğan ise bu alanda konsantrasyon güç ve iradesine sahip olduğu gibi, bunu halka yansıtabilecek yetenekte biri. İlk on yılında AK Parti’nin bazıları için şaşırtıcı özelliği, bu liderliğin etkisine rağmen partinin toplumun ‘takipçisi’ de olabilmesiydi. Halkın teveccühü bu iki özelliğin bütünleşmesi sayesinde büyümüştü… Bugün de AK Partililerin samimi arzusunu sorsak, muhtemelen Erdoğan lider olarak kalsın ama ‘doğru’ davransın diyeceklerdir.

Ne var ki siyasette ihtiraslar çarpışıyor ve daha keskin ve sebatkar olan kazanıyor. AK Parti içinde de Erdoğan ‘bu yolu yürüdüğü’ kendi arkadaşlarını siyasetin kenarına iterek tek başına yönetmek istediğinde karşısına direnç çıkmadı. Ve AK Parti kısa sürede bütün iç kurumsallaşmasını işlevsiz hale getirecek bir tek adam idaresine kaydı.

***

Şimdi soru bu dramatik geçişin nereye yöneldiğidir. Çünkü Erdoğan’ın her şeyi kendi bildiği üzere ve tek başına yönetme isteği, kaçınılmaz olarak liderliği zorunlu kılacak durumların yaratılmasını ya da toplumun tehditkar bir dönemden geçildiğine inandırılmasını gerektiriyor. İç ve dış siyasette kritik momentler sürekli kılınmaya, tehlikeler abartılarak kalıcı hale getirilmeye çalışılıyor. Ancak bu tutumun bariz bir sonucu var: Tüm kararlar için lidere müracaat ediliyor, başka kimse inisiyatif almak istemiyor, ortak akıl buharlaşıyor, yaranmacı davranışların getirisi artıyor, iktidar çevresinde oportünist bir kültür oluşuyor ve AK Partilik, kariyerizm ve militanlığın ötesine geçmeyen reisçiliğe rehin düşüyor.    

Hastalığın teşhisinde de tedavisinde de AK Partililer açısından herhangi bir belirsizlik yaşanmıyor muhtemelen… Ama doğruları hayata geçirmek zor… Muhafazakar alemde itiraz kültürü zayıf. Yanlış kendi yolunda gidip tıkanana kadar doğruya geçiş pek mümkün olmayabiliyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:57
CHP, Ak Partinin yaptığı hizmetleri, yapacağım diye vaat ediyor. Hangisi drama düşünmek lazım.
Abdullah hasan 11 Haziran 2018 00:17
Muhafazakar alemde değil itiraz kulturunun zayıf olması , muhafezekar alemden ayrılmış muhafezekar gorunumluler. Sanki CHP de itiraz kültürü işliyor , parti başkanı değişiklik tarzı bile bunu açıkça gösteriyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:15
0
Itıraz kulturu kotu bır sey degılkı akp de yok chp de mı var demen sürekli bır karsılastırma yapmak gıbı bır mecburıyet ıceeısındemısınız o karşılaştırmaya gırsek tezın zaten curutulur onemlı olan dogru olan ne benım ıcın senın ıcın onlar ıcın bu ülke ıcın herseyı savunma durtusuyle bır saldırıymıs gıbı algılamak artık hastalık boyutunda.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:42
0
CHP'de herşeye rağmen her zaman bir muhalif damar hayat buldu ve parti içinde varlık bulabildi. İnönü'nün karşısına Ecevit, Erdal İnönü'nün karşısına Baykal, Baykal'ın karşısına Sarıgül, Kılıçdaroğlu'nun karşısına İnce çıkabildiler. Ak Parti'de böyle birşey mümkün olabilir miydi? MHP'de örneğin olabildi mi? Saadet'te oldu mu? Kabul edelim ki muhafazkar sağ cenahta partiler tam anlamıyla lider partileridir. Peki ya lider fazlasıyla yorgun ve giderek yönetme kapasitesini kaybediyorsa?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 14:33
1
10:42, Ama CHP iflah olmadı.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 00:05
Akp ve erdoğan 2002 de neyse 2018 de de aynısıdır.bunu söyleyen ben...16 yıldır mağdur ve mazlumum...sadece değişen ,bu yıllar içinde yanıma da başkalarının gelmesi...bu mübarek gecede sadece yapabildiğim Allaha havale etmek bunları...birde 24 haziranda bunlara oy vermemek...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 22:37
Muhafazakar Musluman kelime oyunudur. Tipki ılımlı, liberal, anti falan, filan .ISLAM birdir. Eksiği, gedigi yoktur. Bilimde, teknolojide, sosyolojide, ekonomide. Cevrecilikte vb heryerde. Eksik varsa bizde'dir..Müslüman fitne, fesadi sevmez. TEVHİD EHLIDIR. .Vatan Sevgisi İMANDANDIR. sıkıntı yobaz dinci ve ideolojik yobaz taklitçi düşüncelerdır. .her siyasinin eksiği vardır. Millet takdir edecektir. Bir partinin değişmesiyle herşey gulluk, gülistan olmaz
ramazan gün... 10 Haziran 2018 21:59
(6) erdoğan, bu üzerine atılı olanı açıktan reddetmediği sürece 'samimi' olarak görülecek ve kazanacak!. bunu reddetmediği sürece ekonomi kötü de olsa 'olumlu' kabul edilmeye devam edecek.. iran!. ekonominin en iyi olduğu zamanda şah devrildi; buna batılı otoriteler ve bizzat şah çok şaşırmıştı!. ah!. yine de o 'hayatın sırrını verecek soru'da ısrarlısın tabi; ak partiye vereceğim; üzerine atılı 'değişim'i tamamlasın diye.. son cümlen için; dibi bulmadan harekete geçmemek de bir metoddur; varoluşçu davranış!.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:41
Her seçimde eskiye döneceģiz diye oy istendi verdik.Ama Mhp'ye benzedik çıktık.Biz kendi kendimize yapıyoruz ne yapıyorsak.
ramazan gün... 10 Haziran 2018 21:39
(4) havayı kokluyorum sadece; bir rüzgar esiyor 'kıbleden' belli.. kayıkçı kavgasına dahil olmaktansa, teknemin yelkenlerini bu rüzgarla dolduruyorum.. kimseden bir şey beklemiyorum; elini uzatma bana, birlikte yaşamaktan, dostluktan demokratlıktan bahsetme; yalan söyleme, art niyetli hesaplarını bana dayatma yeter.. metodumuz farklı belli ki; sen kurnaz tilki; kelimelerin arasından kıvrılarak, ben, 'kelimenin altında cümlelerin üstünde' varolan 'ahlaki sıçramalarla' ilerlemek durumundayız.. ve ehveni şerler dünyasındayız; kimseye ideal dayatamam!..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:34
İftar yemeklerini kim karşılıyor. Muhtarlar yemekten doymadılar.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:54
2
Sana mı soracaklar?
ramazan gün... 10 Haziran 2018 21:30
(3) bu adamlar 'şiir' deyince aklıma tek mısra geliyor; 'nerede o dağ gibi insanlar, nasıl doğdu bu fareler'!. kardeşlik deyince 'birlik oldu birlikte savaştıklarımızla; bedeli ihanet oldu kanımızın'!.. bilmiyorum.. içimde kalmış son 'ahlak kırıntısı' ile atılıyorum bir 15 temmuz gecesi; şiir gibi dualar okuyor birileri tenhalarda; kafatasımda çınlıyor, duyuyor ve saldırıyorum.. öyle büyük bir 'sevinç' kaplıyor ki içimi orda 'anlatamam'; 'gafil ne bilir meydanı celadetteki envarı safayı'; çok büyük bir safa-sevinç olum; ama gerçekten bilmiyorum!..
ramazan gün... 10 Haziran 2018 21:22
(2) ezileni görmek bir yana 'rahatsız' olup üstünü örten bu adamlar, açılan iklimde bir kaç yola dağıldılar; çünkü 'güneşli güzel günlerdi; KERTENKELELER İÇİN'!. hangi taşa çıksa güneş vururdu miskin gövdelerine!. iktidar, muhalefet.. bense eski biçimiyle olmasa da hala eziyet çekmekteyim; olmasını umuyorum hala!. nasıl?. farzet bilmiyorum.. 'zeki müremde bizi görecek mi?'; onu da bilmiyorum; zira zeki müreni sevmiyorum; görse ne görmese ne, diye düşünüyorum; ve sana kızıyorum; bunu bana niye soruyorsun ki?.
ramazan gün... 10 Haziran 2018 21:14
(1) bir taraftan konuşuyorum; birşey söylüyorum. mesela 'ahlak' dedim diyelim. 3 dakikada tüketiliyor!. hiç doymayan canavar gibisiniz. ve iş hemen hangi partiye oy vereceğize geliyor. bilmiyorum, çünkü ben bir taraftan konuşuyorum. tüm söylediklerimden sonra, bir netice halinde bana bu soruyu soruyorsan zaten; bana vermede kime verirsen ver; sana ihtiyacım olmadığını anladım. kendini bir 'adet' olarak gören, bir oya tevdi eden sen ne işe yararsın ki?. birileri bir tarafta eziyet çekerken, birileri 'sinik' şiirlerine 'mazlum' kafiyeleri arıyordu..
dyncy 10 Haziran 2018 20:04
"Devletçi ve milliyetçi statükoya yanaşması" bir tercih mi ,yoksa karşıtların sürüklediği bir zorunlu konum mu ? Tahlile tabii.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 19:55
Etyen bey 2013 yılından itibaren hafızasını kaybetmiş sanırım.17-25 aralık yargı darbesi, gezi kalkışması ve 15 temmuz darbe girişimi başka bir ülkede mi oldu acaba? Bunlardan ala iç ve dış tehdit olur mu? Bu girişimlerden her hangi biri başarılı olsaydı nasıl bir türkiyede yaşıyor olacaktık.Erdoğanın güçlü liderliği olmasa bunları atlatmak mümkün değildi.Türkiye yönetimi türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülke.ne zaman ki erdoğan gibi batı ile elit şartlarda müzakere etmek isteyen bir lider çıktı o zaman bu liderin adı diktatör oldu
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 19:23
Kıraathane # Yaparsa Ak parti yapar# Ne günlere kaldık fabrika , iş ,tarım diyeceklerine kıraathane diyorlar
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 18:05
Ak parti özüne dönmeli yoksulluk yasaklar yolsuzluklarla uğraşmalı nefret dilini bırakmalı
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 23:24
0
Çok geç
mehmet 10 Haziran 2018 17:17
erdoğan mitingde delil gösterin man adası olayında mahkeme sizi mahkum etti diyor. sanki mahkemenin erdoğanı suçlu bulmasının imkanı varmış gibi. adamlar belgeleriyle ispat ettiler. mahkemeye verdikleri dekontları imha edip mahkemeleri düşürmediniz mi? resmen dalga geçiyorlar milletle. müstahakmıyız değilmiyiz görecez bakalım ay sonunda
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 22:10
0
Millet dalgayı hakediyor. Boşverin. Hakim eski fetocuymuş. Tutuklanmış ve sonra serbest bırakılmış. Mecbur kalmış ne yapsın hakim.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 17:10
AKP tarihi misyonunu tamamlamış, liderinin kişisel hırsları nedeniyle ilkel milliyetçi çizginin en uç noktasına savrulmuş bir çıkar örgütlenmesine dönüştü. Yaslandığı ideoloji topluma bir gelecek vaatetmediği için parti olarak ayakta kalması mümkün değildir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:56
Türkiyede siyaset lidere dayalı yapılır çok bilgili yazar bunu Tayyip yapınca sorun oluyor sanırım kim chp de kılıçtaroğlunun yaptıklarını kabul ediyor değişen ne yerinde duruyor karşı gelenler tavsiye ediliyor bunları görememek üzücü sayın yazar
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:01
0
Biz degisemeyiz boyle gidelim, kaderimize razi olalim, daha iyi olmak icin hicbirsey yapmayalim. Adamin biri de cikip bir tavsiyede bulunursa ona da sitem edelim. Bu zihniyetle sonsuza dek bir adim ileri gitmek mumkun degil.
Okur-I 11 Haziran 2018 04:29
0
Vallahi beni ülkeyi kimin yönettiği değil, ülkenin nasıl yönetildiği ilgilendiriyor. Kimseye, tabiri caizse, kara kaşı gözü için oy vermedim, vermem de. Sırf dini imanı için de vermem; nihayet herkesin sevabı da günahı da kendine! Siyasal tercihlerin böylesine kişiselleştirilmesini de ülke için son derece sağlıksız buluyorum. Nihayet evlatlarımıza gelin ya da damat seçmiyoruz!
Okur-II 11 Haziran 2018 04:31
0
Velhasıl, toplumsal düzenimiz hakkında belirleyici bir seçime giderken, yani sırf biz değil, gelecek nesillerin nasıl bir anayasal düzende yaşacağına dair temel ilkelere karar verilecekken, Kılıçdaroğlu ve Erdoğan gibi iki faniyi karşılaştırmanın yararı nedir anlamakta zorlanıyorum. Başka sorular sormak gerek. Örneğin, “tarımsal üretimden toptan vazgeçilsin, besin maddelerini ithal mi edelim; yoksa tarımsal üretime mi ağırlık verelim” gibi sorular? Sonra seçim bildirgelerine bakıp, akla yatan partiye oy vermeli.
Mustafa Soylutürk 10 Haziran 2018 16:34
Madolyonun asıl yüzü bir başdanışmanın dramı .ne analizi ?..Şuuraltı M.H.P.düşmanlığı ile yazıya sos vermiş...Resmen bir tükeniş..iflas etmiş bir kalem.M.H.P. düşmanlığından beslenen bir ruh hali.....Sonsuz çöküş..Fikren bitiş....Kibirde yok oluş !....
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 17:03
1
Mhp kaldı mı:))
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 17:18
0
arkadaş özeleştiri vermiş..
fazıl 10 Haziran 2018 18:15
1
Son üç cümlen çok ilginç olmuş !!!
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 19:30
1
Mhp' ye oy verdim. Ama bu seçimde oy moy yok kardeşim.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 20:26
1
Sanki Bahçeli konuşmuş gibi. Çok iğrenç duruyor gerçekten..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:02
1
Sonsuz çöküş..Fikren bitiş, kibir.... Bu kadar laf kalabaligi icin bos beles biri olman lazim. Tam bir millet kahvehane musterisi... Caylar Devletten..
musto 10 Haziran 2018 15:32
13.05 istersen koç gurubu şirketlerini bir gez,ne kadar insan çalışıyor görmek,istersen görürsün. 2000 yıllara kadar boğaziçi ünüversitesinde yüzlerce başörtülü öğrenci okuyordu kendi çocuğum dahil,taki dinbazlar piyasaya çıkana,kadar bunlara karşıda sahte atatürkcü ve rektörler mücadelesini tüm ülkeye yüklemeyin,insan kaynakları şirketlerinide,gücünüz yetiyorsa uyarın işe alımlarda baş örtülü tercihimizdir imalarından.bu insanlar bu,ülkenin insanları başka gidecek ülkeleri yok.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:29
51
Dinbaz kelimesinin kullanimindan islerin duzelmedigi anlasiliyor zaten. Odasina uc tane Ataturk resmi asarak prof olanlar vardi cok yakin zamanda mesala ama yabanci dili bile yoktu. Ahmet Necdet Sezer gibi...Anayasa profosoru yapmislar ama AB yasalarini takip edecek yabanci dili yok. Akp’ye ofke bu rantin kaybedilmesinden geliyor sanirim. Basortuye ofke psikolojiden kaynaklaniyor. CHP bunu hallederse kendi oyunun cogunu kaybeder zaten. Onlar kendilerine baska parti kurarlar. Is bankasinda basortulu calisan var mi? Migrosta basortulu calisan gormuyorum mesela?
Salih 10 Haziran 2018 17:23
0
Dinbaz = din shirbazi, dini plotik emelleri icin kullanan kisi
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 19:44
1
Dinsiz, dinsizligi politik cikarlar icin kullanan. Bizim taraftan bakinca boyle.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:08
0
"Odasina uc tane Ataturk resmi asarak prof olanlar vardi cok yakin zamanda mesala ama yabanci dili bile yoktu. " Simdide Uskudar meydanina Mekke maketi koyup basbakan, bilketvekili, dekan, rektor, vs olanlar var... Demekki bu iste ne aldik yegenim, bu isin sagi, solu, dinlisi dinsizi, fark etmez... Aglayan senin anan sonunda. Bu kafaylada devletten cay ve kek parasini vermeye devam edersin...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 21:13
1
Basortusunu yasaklayan FETOculerdi. Sirf magduriyet yaratip basa gescmek icin. Ama ellerinde patladi. Baskasina yaradi. Ataturkcu dusuncenin insanlarin giyimiyle isi olmaz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 15:15
Akp muhafazakar bir parti değil, ilk yıllardaki başarısını da buna borçlu. CHP veya MHP muhafazakar denilebilir ama Avrupa Birliği’ne üyelik icin caba gösteren, DGM’leri kaldıran , askerin sivil siyasetteki ağırlığını azaltan, Kurt sorunu konusunda risk alan , liberal kesimin bile bir zamanlar destek verdiği partiye muhafazakar dememeli. O Akp reload olsa da oy versek...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:56
Ben yillardir Ak Partiye oy veriyordum simdiiii yine verecem. Opps cok mu belli oldu.
Biz çok belliyiz... 10 Haziran 2018 14:55
103
Ben de 17-25 Aralık sürecinden sonra Ak Partiye oy veriyorum. Şimdi yine vereceğim. Çok belliyiz. Çünkü Ak Parti Fetöden kurulandan beri daha çok oy alıyor...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 14:00
0
Tabiki verin tamam.
karar okuru 10 Haziran 2018 11:38
Neredeyse son 250 yıldır demokrasi ve özgürlükler için peşinden koştuğumuz Batılı “gavurların” hayatımızı feda ederek demokrasiye sahip çıktığımız anda bizim yanımızda değil, terör örgütlerinin yanında yer almasını da bir paradigma değişimi olarak görüp,ve bu paradigma değişiminin de fitilini ateşleyen Erdoğan oldu. Onların da kurdukları denklem bozuldu. Bunca zamandır bize birlikte yürümenin biricik şartının demokrasi olduğunu söyleyen Avrupalılar, demokrasinin bombalandığı ve halkın kendisini bu hain saldırıya siper ettiği anda ter
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:58
7
Sen daha çok koşarsın. Bilimde geri kaldıkça daha da çok koşarsın. Gavurlardan para istemeyi biliyorsunuz. Ne işi vardı sayın cumhurbaşkanın ve şimşeğin londrada...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:07
11
Bilim degil teknoloji olacak ikisi farkli. Ataturkcu dogmada bilim diyorlar ama teknoloji olacak dogrusu.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:33
3
11:38 Yazıdaki muhataplar,batılı"gavurlar" ve malum terör örgütleri" hdpkk,ypg,pyd,deaş,fetö" siz neden üzerinize alınıyorsunuz anlamadım ve manidar buldum.....! 3,5 satırlık yorumunuzda imla,mantık ve nezaket noksanlıklarınızı görünce bilimde geri kaldığımız açıkça görülüyor!..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 14:18
1
Batili "gavurlar" demis. Batililara tirnak icinde kufur etmis. Kibar kufurbaz...Kufurbaz ama gavurlarin her icadini kullanmak, hastalaninca gavur ilaciyla iyilesmek gururuna dokunmuyor.
okur 10 Haziran 2018 14:25
0
1) Dogam: doğruluğu deneyden geçirilmeden, sınanmadan kabul edilen, olduğu gibi benimsenen ve bir öğretinin ya da ülkünün dayanağı yapılan sav. Bilimle dogma demek tanımı ile uymaz bir kere. Bilim ve teknoloji farklı şeyler doğru ama bu kavramlara birlikte ilerlerler sen bilimde ilerlemeden teknolojide ilerleyemezsin... Kavramlara ideolojik bakmaktan vazgeçin artık.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 15:22
1
Kendı ulkende darbenın zemınını hazırlarsan abside abdsıde iranıda hatta irak ve surıyesıde darbecılerı destekler ıstedıgı gıbı at kosturmak isteyeceklerdir senın gorevın boyle bır zemını yaratmamak latın amerıkaya afrıkaya bakın butun darbelerın arkasında abd ve emperyal gucler vardır emperyalızımın amacı bu zaten o yuzden benım ulkemde darbe oldu vay efendım benı nıye desteklemıyosunuz serzenıslerı garıp bıraz sen yapman gerekenı yapmadan sekerı elınden dusmus cocuk gıbı aglıyorsan devlet yonetımını dunya darbe ve darbeler tarıhını bırak
1897 10 Haziran 2018 18:36
0
senin demokrasini seveyim.ne kafa ama.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 18:42
13
11:58, Bildiğin bir şey m var. İngiltereye gitmek için senden izin mi alacaklar.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 22:17
0
Su anda gavur komputuru ile yaziyon...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 22:40
2
14:18, kimse gavurların deli olduğunu iddia etmiyor. Gavurluktan kurtulmak için iman etmek gerekir, icad yapmak değil. Deliye, gavur ya da Müdlüman denmez. Gavur da, Müslüman akıl ile olunur.
Ejder 10 Haziran 2018 11:17
yıllardır ak parti ye oy verdiğim halde, bu seçimde ak partiye oy vermeyi hiç istemiyorum, aksine ders verme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Fakat alternatif olarak bir parti de göremiyorum. Saadet e belki; ancak saadetin de fetö konusunda mücadele tavrı nasıl olacak(ak parti mücadele ediyor; ancak mağdurları bir türlü görmek istemiyor, grmüyor, diline dahi almıyor-sinir bozucu bir durum), ikincisi saadete verilen oyun chp ye destek sunması. ittifak dışı girmiş olsaydı saadet, o zaman epey ağır basardı. ancak bu hali muallak. durum budur benim nazarımda.
musto 10 Haziran 2018 12:50
2
bende 65 yaşımdayım ve daima muhafazakar partilere oy verdim ve bugüne kadar halkı kutuplaştırmadan başka,bir şey yapmadılar benim göremediğim chp,de ne gördünüz bizleri aydınlatırmısınız
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:05
25
Ben cevap vereyim: Basortululeri universiteyi sokmamayi yada kamuda vermemeyi kutuplasma olarak gormuyor musuz? ki bugun CHP’lilerin kendi sahsi sirketlerinde basortululer yine ise giremiyor. Varsa gosterin?
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:22
0
11.17 yani siz çok zekisiniz, bizler çok aptalız. Kastınız anlaşılmayacak sandınığınıza göre.
Ejder 10 Haziran 2018 13:23
1
şu an ak parti seçim için geçmişte şöyledi böyleydi deyip, kampanyasını bunun üzerinden yürütüyor, evet ben bunu günün gerçekleri açısından doğru bulmuyorum, çünkü ekonomi ortada, farklı düşünen kesimlere karşı bakış açısı ortada; bunlar için vaatlerin en olacak, bana onlara açıkla, fetö den dolayı mağdurlar var hala binlerce, bunlar için bir kelam sarfetmiyorlar, bunlara kızıyorum, asıl söylenilmesi gerekeni söylemiyorlar. Gelelim chp ye; evet ben bir asker çocuğum, annemin başı kapalı iken, tsk da nasıl bir hal vardı, onu biliyorum, chp o
okur 10 Haziran 2018 14:30
1
"Basortululeri universiteyi sokmamayi yada kamuda vermemeyi kutuplasma olarak gormuyor musuz?" Bu durum yillardir CHP'ye mal ediliyor. Ancak CHP'nin son tek başına iktidari 1950 ve yasak 1980 de geldiğin CHP kapatılmış bir partiydi ortada yoktu bille.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 15:36
1
Chp artık 90 ların chpsı degıl turban meselesıydı katı laıklık anlayısıydı bunlar artık gerıde kaldı chp de gecmısınde bu yaptıklarının yanlıs oldugunu 16 yıldır gordu statukoyu kaybetmesı muhalefet olması zamanında ezenın bugun ezılen olması chpye cok sey kattı kanınca chp asla o eskı chp olamaz cunku zaman degıstı ınsanlar degıstı fıkırler degıstı daha cogunlukcu bır demokrasıyı uygulamak zorunda kalacaktır bu tarıhın akısıdır bugun tarıh bunu tum ıktıdarlara ve adaylarına bunu dayatmaktadır
demir 10 Haziran 2018 16:46
11
chp’nin nesi değişti!? başörtüsünü yasaklamasa bile küçük görecek, küçük düşürecek, sonra da insanın aklıyla alay eder gibi “bakın başörtülüler ezik, başörtüsü ilerlemeye engel” diyecek. chp mütedeyyin insanları baştacı yapacak değil! elinizi vicdanınıza koyun, aklınızı başınıza alıp bir düşünün!
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 17:10
1
Ekonomi başörtüyü maalesef solladı.
KARAR OKURU 12 Haziran 2018 00:10
0
14:30, CHP sandıktan çıkmasa bile, ülkenin gidişatına dipcik yardımı ile yön veriyordu. Ak Parti bu işi bitirdi. Millet Ak Partiden bunun için vaz geçmiyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:08
Yine mükemmel bir analiz.Teşekkürler
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:07
1
Evet bencede chp değıştı.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:04
AK Partinin oyu yuzde elli demek zaten MHP’den oy aliyor demek. 2010’den beri boyle. Hic mi gecmis secimleri incelemiyorsunuz. MHP’nin asiri milliyetci secmeni yillardir CHP’ye oy veriyordu zaten. Onlar simdi Iyi partiye oy veriyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:06
0
Senin hesaba göre CHP nin gerçek % 15, öyle mi?
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 10:32
Erdoğan'ın en büyük hatası her şeyi ben bilirim edası her konuda görüş belirtmesi bide partide küskünlük yarattı kimse karşı çıkamıyor elestiremiyo partide ortak akıl olmuyor ben ne dersem o anlayışı partiyi zayıflatıyor şu anda sahada kimse çalışmıyor haziran seçimlerindeki hava var partide heyecan sıfır
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 10:29
Kesinlikle katiliyorum.muhafazakar kesimde olmasi gereken itiraz ve muhakeme vasiflarindan zirnik yok. Acinacak durumdalar. Hahahaha Bu arada yazida bahsedilen itirazin ne oldugu ne olmadigi bellidir. Degisik mecralara sallanmanin luzumu yoktur.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 10:18
Muhafazakar kesimde “kendi icinde itiraz” kulturu zayif, takdirin de, odulun de cezanin da Allah’a havale durumu var. Muhafazakar kesimde itirazin guclu oldugu yer, kendisi gibi olmayanlara karsi. Muhafazakar kesim kendisi gibi olmayanlara karsi hosgorulu, adil ve liyakatli olmak zorunda hissetmiyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:04
16
Laik kesim cok hissediyor ya bu dediklerinizi..al birini vur otekine
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:55
0
Muhafazakar kesım 7 hazırandan bu yana elestırıyor 1 kasımda akp mıhafazakar kesımın bu sessız ısyanını bastırıp tekrar ıktıdara geldi ve bence muhafazakar kesım akp ye bır şans daha vermıstı eskı kodlarına gerı don dıye ancak akp bunu yapmadı ama bugun sartlar daha farklı adaylar farklı seçenekler arttı akp muhafazakar kesıme bu dayatmayı artık yapamaz ve akp nın kaderı bu sessız çoğunluğun elinde herseyın bır sınırı var bence bu kredıyı bıtırdı ak partı
Okur 11 Haziran 2018 05:31
1
11:04 Kamuda başörtüsü hakkı için mücadeleye, sizin “laikler” diye küçümsediğiniz dünya kadar hukukçu, gazeteci, yazar destek verdi. Ancak, sonradan “laik” diye bu sefer onların tepesine binildiğinde, o kendi ya da eşi başörtüyü takıp da yükselenlerden kimse yanlarında yoktu. Muhafazakar kesimde geleneksel “vefa”, “dayanışma” hissi sanırım özellikle son on yılda çok zayıfladı. Sanki ülkede gelmiş geçmiş başörtüsünden başka acı yokmuş gibi bir duyarsızlık...
ramazan gün... 10 Haziran 2018 09:53
(3)bugün batı medeniyeti yerine islam medeniyeti yükselebilse idi bilim yine olacaktı ama niteliği böyle olmayacaktı. belki ve fazlası, bugünkü 'ihtiyaçlara cevap veren' teknolojik aletlerin yerini başka ürünler alacaktı. daha daha, belki ihtiyaçlar bambaşka şeyler olacaktı... kitabın adı yanlış olabilir; tuncayın ingilizce ve ispanyolcası iyidir.. tarihçiler biliyorsa söylerler.. tuncayın bildiği diller bile hangi medeniyetin yükseldiğinin işareti...
Nuri 10 Haziran 2018 12:32
0
what can ı do sometimes
ramazan gün... 10 Haziran 2018 09:49
(2) kitabın adı; ilk duyduğumdan beri aklımda (doğru tercüme olmayabilir, ama konusu bu olan bir kitap) ne lüzumsuz kitap olduğundan, osmanlıda bilim yoktu diyenlerden, konunun bilimsel olup olmadığına, kadar epey bir konuşmuştuk. 'baba, bir medeniyet yükseldikçe, mensuplarının ilgilendiği konularda böyle latifleşir, naifleşir; bilimde, sosyalde edebiyatta vb..' gibi bir şeyler söylediğimi hatırlıyorum. ve her medeniyet -mesela- 'bilim' gibi rengi olmayan bir sahaya kendi rengini verir..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 09:43
Demokrasi ve hukuk devleti isteyenlerin dramasi AK Partililerin dramasindan cok daha buyuk. Ne Erdogan kaybeder bu secimi, ne de AK Parti'nin oylari azalir. Secimden sonra birkac muhalif ses de susturulur tek din, tek dil, tek adam, tek medya olur. Ondan sonra da tut keli perceminden.
ramazan gün... 10 Haziran 2018 09:35
(1)tuncayı aradım geçen. 'tuncay, okulda ahmet suphinin (hoca) sizi arşiv düzeltmeye götürdüğü zaman, geri döndüğünüzde bana kantinde isminden bahsettiğin kitabı hatırlıyor musun?' yok, ama? 'YER ALTI SULARININ ÜZERİNDE YAŞAYAN İNSANLARIN PSİKOLOJİLERİNE ETKİLERİ gibi bir şey miydi? benim aklımda böyle kalmış'.. evet, böyle bişeydi, ama biliyorsun kitap osmanlıca idi ve bizim osmanlıca dandik.. 'tarih?' bilmem. '1600-1700?' olabilir hacı, ne iş şimdi bu, nerden aklına geldi?. 'hiç. çoluk çocuk napıyor?' iyiler. (...)
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 09:04
Erbakan ve düşünceleri muhafazakar değildir. Muhafazakarlığın varmak şstediği yerin kendisidir. Bu yüzden olacak, hem yazar, hem okurlar Erbakan’ı bu konudan uzak tutmuş.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 08:43
Ak Parti muhafazakar itirazın kurumsal halidir. Ak Patiye itiraz, muhafazakarların itirazını yok saymaktır. Etyen bunu bilecek tecrübededir.
Derin itiraz... 10 Haziran 2018 08:10
Muhafazakarlık bakımından, Demirel Menderes’ten, Özal Demirel’den, Erdoğan da Özal’dan iyidir. Muhafazakar kesimin, zamanın şartlarına uygun, derin bir itirazı var...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 07:47
Dert Ak parti neden değişti meselesi değil, yazarın gerçek derdi “ak parti niçin benim istediğim gibi davranmıyor”
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 15:30
0
Yazar istese yapardı bu dedıgını bıraz yalakalık az dalkavukluk az rıyakarlık neden olmasın dımı? Yazarın erdoğanla ne alıp veremedıgı var kı bu yastan sonra kısısel olarak ne derdı olabılır merak ettım açıkçası bunu da soylersen sevınırım artı yazar erdoğana danısmanlıkta yapmıs haydı bakalım kafamda deli sorular:)
cevat karakalem 10 Haziran 2018 07:46
Genel yorum: Belli bir sure yazmayacagim Karar'daki yazilara cevap. Denilenler genelde dogru ama hep, hepimiz icin gecerli bu, donup dolasip ayni seyleri soyluruz. Artik denilecek seyler, en azindan temelde, bitti gibi guncel hakkinda. Ayrica Ramazan'in son 10 gununde tefekkurre ayirdigim zamani arttirmaya calisiyorum. Aslinda genelde yapacagim herhalde. Hem huzur, hem var olmanin anlamlanmasi, Kuran'la, yradilisla ve en nihayetinde, elden geldigince, Allah ile yakinlasma. Allah'im sana hamd olsun bize verdigin her turlu maddi,manevi nimetler icin.
Mehmet 10 Haziran 2018 10:55
1
Buna negatif puan vermek neden ? Adam günlük kavga dövüşten uzak bir süre geçirmek istiyor. Üstelik de 10 numara vicdanı olan birisidir, burada yorumları okuyanlar bilir. Lütfen içimizdeki acımasızlışı bir kenara koyalım.
Nuri 10 Haziran 2018 11:01
3
Allah kabul etsin ibadetlerini ... Allah ülkemizi fitnecilerin şerrinden, bize bizden gibi davranıp dışarda mevzilenenlerin şerrinden korusun. Eğer aldanıp da fitneyi üreten sen isen senden, ben isem benden korusun.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 11:12
14
Din ve Allah i hatirlatan kelimelere alerjiden ote kin ve nefteti olan bir insan elbette ki olumsuz verir cevat a.zira bu onun vazifesidir.Cevat sen cok yasa..cok guzel soylemissin..Ramazan ayinin rahmet ve bereketinden faydalanmadan Ramazan bizi terk edip gitmesin insallah..bu mubarek aydan temizlenmis, yeniden dogmus olarak cikmak nasip olsun bizlere..bu guzel ayin gidisiyle memleketimiz de yeniden dogsun, uzerindeki bu karabuluttan kurtulsun.
Mehmet 10 Haziran 2018 07:41
Yazi aslinda ideolojik saplanti icinde olmayan her insanin dort cumle ile surekli soylediginin daha entellktuel ve kuramsal hali.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 07:14
Muhafazakar alemin 15 temmuzda sergilediği tavır sanki biraz itiraz gibi olsa gerek.hem de TC tarihinde benzeri görülmemiş türden bir itiraz.öte yandan eğer zayıf bir itiraz kültürüne sahipse muhafazakar alem bunu 80 sene kendisini ezen laik alemin otoriter baskıcı,tehditkar eğitim ve devlet sistemine borçlu olsa gerek.. muhafazakar olmalarina değil.
Halkvari söylence 10 Haziran 2018 06:51
Hiçbir partiye güvenim yok, herkes alenen yalan söylüyor; bir de yüzüme bakarak ve gülerek söylüyorlar ya, beni bu kahrediyor! Benim tek arzum, inşallah bu siyasetçiler taşıdıkları virüsü şehirlerden öteye, yani köylere bulaştırmazlar. Şehirdeki insanların kafası bir hoş, herkes bir yerden hipnoz edilmiş. Hapiste doğup, şu an orada büyümek zorunda kalan çocukların müsebbibi olanlar! Umarım siyasi tercihleriniz, umarım ideolojileriniz, umarım birini iktidara taşıma isteğiniz o çocuklardan daha değerli değildir. Umarım devlet kılıfına uydurduğunuz
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 03:48
Ak parti dogru zamanda dogru yerde ve dogru insanlar ile birliktelik olarak memlekette ciddi bir donusum yasatti. Ama bugun bu mantalitenin artik cok gecerliliginin kalmadigini goruyoruz. Bunun alametlerine lutfen meydanlardan bakiniz. Gecmis ve Chp halen bir numarali arguman. 16 yil sonunda hala bunlari diyorsak bir yerde kusur var demektir. İsin garibi aslinda gecmisi anlatma konusunda haklilar. Ama kendilerini anlatmalilar ve yahu biz neler yapmisiz simdi neden yapamiyoruz diyip bir guzel dusunmeliler. Umarim dogru yolu yeniden bulurlar. Fakat yol bitmek uzere bunu da gormek gerekir.
reisçi 10 Haziran 2018 03:17
Muhafazakarız... Ve bize giydirilmeye çalışılan esaret gomleğini yırtıp atmışız. Itirazımız var Reddediyoruz kurulu düzeninizi Bir bir inlerinize giriyoruz Parçalıyoruz putlarınızı Defalarca itiraz ettik Meydan okuduk Yiğit tayyipler çıkardık içimizden Siz korkak kılıçtarlar bile çıkaramadınız.. Biz her seferinde yendik sizi Bir daha yeneceğiz Hainlerin inlerine gireceğiz..
Quasimodo 10 Haziran 2018 04:09
5
Parçaladık,yendik... Ne bu kin,bu öfke? Belki iş arkadaşınım,belki yan komşun,belkide ilkokuldan gülüp eğlendiğin can dostun. Ne yapıyorsun sen,holiganmısın? Savaşamı gidiyorsun? Nasıl yıkadılar beynini? Bıraksalar dişlerinle sökeceksin etlerimi.Bir kızım var 2 yaşında,tek derdim onun ve ülkemin geleceği! Ne yaptım ben sana,senden farklı düşünmekten başka?
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 05:40
2
Merak etme senin hain dediğin %50 bilmem farkında mısın?
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 08:17
36
4:09, Neden hemen üzerine alındın? Arkadaş farklı düşünenlere değil hainlere laf ediyor. Sen hain misin?
böyle buyurdu KUR AN... 10 Haziran 2018 09:19
2
yetiştirilen KİNDAR senmisin, çok yazık.. içinde sevgiden kırıntı yok galiba... bu hınç ve öfke ile ilerleyemediğini göremedin mi ... işin diğer tarafıda şu, asla DİNDAR falan olamazsın, DİN, sevgi saygı, merhamet, ahlak,toplum sevgisi ister maalesef... hem biliyormusun, DİNİ olanın KİNİ olmaz, bunlar birbirine ters unsurlar...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 09:27
0
Tamda mahçupyanin altini çizdiği saplantinin yada sapkinliğin canli örneğini vermis reisçi. Ama sunu unutmamak lazim Akparti içinde azimsanmayacak bir kitle bu holiganliğin farkinda. Bu kişiye tapinmanin kökeninde kimliksiz kişiliksiz silik sahsiyetlerin ve buna bağli cehaletin olduğu biliniyor. Umarim düzelir.
............... 10 Haziran 2018 10:33
0
01.06.2018 cuma günü 13.00 esin, 08.06.2018 cuma günü12.32 sadi, 09.06.2018 c.tesi günü 12.29 sadi. bugün sahurdan sonra reisçi...
Sorgulayıcı 10 Haziran 2018 03:16
Gelinen noktada kırsal seçmenin kömür dağıtılması, yaşlı bakım parası ve bir yakınının mevsimlik işçi olmasıyla yetinmesi isteniyor. Şehirli seçmene de baş örtüsü sorununu çözdük, sağlık sistemini geliştirdik diyorlar. Biz gidersek eski Türkiye gelir diyerek korkutuyorlar. Bütün dünyanın bize düşman olduğu algısı üzerinden korkuyu derinleştiriyorlar. Şehirli seçmenin bir kısmı bunlarla ikna oluyor. Ancak bir başka kesim var ki daha çok demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet ve liyakat istiyor. Ak partinin bu grubun taleplerini karşılama şa
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 03:14
Amerika aslında s-400 lerin türkiyenin eline geçmesini istiyor,başka nerde inceleyip müdahil olup kontrol edebilirki...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 12:20
2
amerika şimdiye kadar s 400' leri 50 kere incelemiştir..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 03:11
İşte budur yüreği yanan Müslüman demokrat ak parti demokrasi hikayesine yazık etmeyin
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 03:03
Millet kıraathaneleri tüm dertlere çare olacak....
Bir Okur 10 Haziran 2018 14:53
0
İçi yanan Millet kıraathanelerine gidecek. Yaşasın.....
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 18:15
8
Okumaya düşman kara cahil, kıraathane istemez...
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:47
Sapla saman birbirine karışmış, bir defa bedel ödeyen Devlet Bahçeli olmuştur, partisi bölünmüş buna rağmen teslim olmayıp Erdoğana destek vermiştir. Ak parti 2013’ten sonra da açılıma her türlü riski alarak girmiş kazılan Hendek’lerle, yakılan şantiyelerle, sokak çatışmalarıyla ve verilen sözlere rağmen silah bırakmayıp iyice azan terörle ciddi bedel ödemiştir. Patlayan bombaları unutmadık, şimdi huzur var, asaiş var, bunlardan mı rahatsız oldunuz sayın yazar!
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 03:08
1
Yok canım daha neler.Mahkemeye müdahale edilip MHP kongresi iptal ettirildi.İktidarın bu jesti olmasaydı.Bahceli koltuğu çoktan kaptırmıştı olacaktı.Bahçeli bu iyiliğin altında kalmayıp Erdoğan'ı destekledi.Hendekler, bombalar yönetim zaafiyetinin sonucudur.İktidarın yaptığı hataların bedelini millet ödüyor sen ne anlatıyorsun be.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:17
0
o hendekler kazılırken ak parti neredeydi..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 14:24
15
Hendekleri kazanları iyilikle ikaz ediyordu. Baktı ki laftan anlayan yok, onları kazdıkları hendeklere gömdü. Bu kadar basit.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:13
0
"Hendekleri kazanlari iyilikle ikaz etme"nin maliyeti bayaa agir oldu gibi degil mi? Farkindamiziniz bilmem ama surekli "Reis"in egitim maliyetlerini oduyor Turkiye... Bazilarinin "Reis"in ogrenme maliyetlerinin artik altindan kalkilamaz hale geldigini farketmesi daha ne kadar surecek cok merak ediyorum.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:44
Tüm bunlar geçici koalisyona bağlı.bir seçim kaybetmekle tüm gücünü yitirecek bir ak parti var.vesayet kuracak kadar gücü yok o yüzden muhalifler gibi seçim kaybetse bile etkinliğini devam ettiremez.yazık gerçekten.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:43
Çok güzel bir analiz.iyiki varsınız.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:43
"...Muhafazakar alemde itiraz kültürü zayıf. Yanlış kendi yolunda gidip tıkanana kadar doğruya geçiş pek mümkün olmayabiliyor...." ta sizin aleminiz/cemaatiniz/Teseviniz??? kendi konservatif aleminiz de itiraz ede ede, sorgulaya sorgulaya, ezber boza boza, aynı şeyleri yapmadan farklı sonuç bekleyerek:)"üst aklın yokluğunda, tıpış tıpış demokrasinizde mutlu mesut bahtiyarsınız... yolun sonuna gelindi....geçmiş olsun
Salih 10 Haziran 2018 02:31
Bir haftadır erdogani araştırıyorum . Erdoğan sandığım gibi zeki camdan okumadan konusabilen bir lider değil. Digerleride aynı. Üstelik erdoganin kazanma hırsı ve bu uğurda yaptigi şeyler çok rahatsız etti. Diğer adaylarda aynı sanki babalarının malını veriyorlar. Ülke gırtlağına kadar borçlu üstüne habire vaadler. Bu seçimi kim kazanırsa kazansin en yakın zamanda bir seçim var. yeni bir oluşum yeni bir beyinle. Babacan olur inşallah. Bu sıkıntıdan ülkesini seven popülist olmayan biri çıkarır bizi. Vererek değil üreterek. Dağıtarak değil topla
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 04:07
6
Dostum babacan adam ülke bu kadar borç çıkmazının içine duşerken gıkını çıkartmadı şimdi bizim kurtaricimizmi olacak. Şimdiye kadar kendisinden beklenen en küçük bir çıkış tavrı gosteremeyen, risk alma yandan bu ülkeye bir fayda gelmez kanaatimce
Mehmet 10 Haziran 2018 07:27
2
Temel karamollaoğlu neyi satıp, neyi dağıtmaktan söz ediyor ? Temel reis sanayi kurmaktan başka birşey vaat etmiyor, asgari ücret 10bin, emekliye 100bin diyenler chp, akp ve iyi parti.
Salih 10 Haziran 2018 14:18
0
Babacan ses çıkardığı için pasifize edildi. Dahada ileri giderse fetocu denilir tikilir içeri. Bu kadar adalet ve hukukun olmadığı bir yerde konuşmak için hapsi ve zulmü göze almak gerek. Hakim kannatten karar verebiliyor. Delilsiz karar veriyor. Örgüt üyesi olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme var. Uyduruktan hüküm veriyor.
Salih 10 Haziran 2018 14:25
0
Ben feto hastanesinden 31.12.2013 de ayrıldım tazminatim için bank asya dan çek verdiler mart ayı sonuna. Parayi çektim iki ay orda kaldı ev alıncaya kadar. Buna istinaden soruşturma açtılar. Soruşturma da hakkımda 5 tane tanık var üç ü gizli. Biri örgütün abisiydi demiş serefsiz alakası yok. Biri cüz dagitirdi demiş bir kez da dağıttım kayinvalidem için. Bu fetoculer öyle uyanık ki alakası olmayanlari içeri attırmak için iftira atiyorlar. Ben fetocuysem bu ülkenin hepsi fetocudur. Sadece 28 bin lira iki ay kalmış iki yıl sürdü soruşturma.
Salih 10 Haziran 2018 14:51
0
Eğer suçlu olsam amerika daki gibi ecnebinin kucağında gezecegime girer iceri yatarım. Vallahi 31.12.2013 sonrası ne gazete burs dergi sohbet bunların hiç biri yok. Üstelik felç oldum. Gerçek fetocu kendini kurtarmak için iftira atıyor sen uğraşıyorsun. Bunun adı itirafcilik. Allahtan saglam delillerim vardı. Bir gün bile göz altı olmadı ama canımı sıktı. Demekki serefsizlerin sözü bu ülkede muteber. Onlarla aynı kefeye koyulmak beni üzdü. Benim gibi durumu delili olmayanlar kuzu gibi bir sene yattı bir halinin sözü ile.
Salih 10 Haziran 2018 02:25
Herkesin derdi kendi ne menfeat sağlama derdi. Yahu ülke gidiyor. Bu borç bu faizle ve cari açıkla ödenmez. Osmanlının yiklisindaki durumdan bile kötüyuz. Bir yanda rusyanin kucaginda geziyoruz. Biryanda abd. Rusya abd girdiği ülkeden çıkmaz. Yarın bu ikisi savasirsa bu füzeler bizi vurur. Rusya abd savasında ab abd, arap ittifakında rusya dan yana olursak osmanlı gibi kaybederiz. Abd tarafında olursak rusya bizi kendi silahıyla vurur. Biran önce esaretten kurtulmaliyiz. Ya kendi füzemizi yapalım yada hiç almayalım.
Efe Ataroğlu 10 Haziran 2018 17:10
2
Çok haklısın, dış ilişkilerde dost/müttefik değil arkadaş olmak elzem. Azerbaycan istisna olabilir. Her olası çatışmada da İsviçre gibi tarafsız olmalıyız.
Salih 10 Haziran 2018 02:19
Bugunku yasadigimiz problem lerden çıkış yolu devletin küçülmesi yani lüks ten uzak durmasi hizmet sektöründeki şoför muhtar ve imam odaci gibi giderlerden kurtulması. Emeklilik ve memur sisteminin düzenlenmesi ve maaşlarinin kisitlanmasi. Tahsil edilebilir ve hakkaniyetli bir vergi anlayışına geçilmesi. Üretime yönelik gerekli ve çağdaş bir eğitim sistemine geçilmesi ile mümkündür. Burdan dinsizlik gibi çıkarım yapmayın ben emekli ve imam hatipliyim. Bugün bunları feda etmezsek yarın ülkeyi feda ederiz.
Salih 10 Haziran 2018 02:12
Sorun ne ak parti ne de erdogan sorun ülke meselesi. Ne yapmalıyız ki bu darboğazdan çıkabiliriz. Fed piyasaya sürdüğü dolarları istiyor, bir yıl içinde 185 milyar dolar ödeyeceğiz ekonomik verilere ve ülkeye güven yok. Borç faizleri $ cinsinden %8 . Büyük firmalar ya borç ödemiyor yada yapılandırma istiyor. Yakında ab de parasal genişlemeyi tersine çevirirse işimiz zor. Kahvede bur laf vardır balin ile bir yere kadar. Artık hüner isteyen icraatlar gerekli. Bence su an adaylar içinde belki temel bey de vardır gerisinden zerre umudum yok. Hepsi bol keseden ver
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:07
akp önceden iyiydi sonradan bozuldu minvalindeki hiçbir yoruma katılmıyorum. bugünlere gayet planlı programlı bir şekilde gelindi erdoğanın bu planın ne kadarından haberi vardı bilemem. ama kesinlikle bir bozulma söz konusu değil. baştan bozuktu zaten. tabiki ilk geldikelrinde biz sizin canınıza ot tıkıycaz, muhalefet edeni hain ilan edicez, ekonomiyi mahvedicez, yolsuzuklukta tavan ahlakta dip yapıcaz diyecek halleri yoktu. önce bir parmak bal çaldılar sonra herşeyimizi... ve dindar kesimi müthiş yozlaştırdılar. en büyük zararlarıda bu
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:56
0
evet çok doğru, bir de bu "mış"gibi yaptıkları durum için bizim reyiz çok "pragmatist" diyorlar! takiyyeciliğin post-akp adı!" yersen! Etyen bey daha önce yediği için yüzleşmemek uğruna geçmişi farklı algılıyor-ilk dönemde akp'nin başka türlü davranma şansı yoktu, ne zaman orduyu çökerttiler o zaman takiyye bitti! tıpkı ermenilere yapılanlarla yüzleşememe psikolojisi gibi
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:39
Mükemmel bir analiz yazısı.Erdoğan çok güçlü bir lider, devlet yönetiminde ortak aklı,istişare kültürünü devam ettirebilseydi.Kendi gibi düşünmeyenlerin fikirlerine kulak vermiş olsaydı.Türkiye kurumsallaşabilir,ülke her alanda şu an bulunduğundan çok daha iyi bir düzeyde olurdu.Ancak o eşik aşıldı.Artık sorun çözemeyen,kurumların işlemediği, ona danışmadan karar alamayan,biat kültürünün öne çıktığı bir devlet yönetim(yönetememe)tarzı inşa etti.Buradan çıkış yok.Değişim şart artık TAMAM.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:38
Aslında biliyorsunuz ama fazlası söylenmiyor.Resim ortada statüko zafer kazandı .Reis bu gidşle çok kalır.sistem hep aynı değişen bir şey yoktur cumhuriyetin kuruluşundan beri aynı ,şahıslar değişir ama sistem değişmez. Erbakan direndi bırakmadılar Özal aynı bırakmadılar.Demirel hep gitti geldi vaziyeti idare etti. Erdoğan tüm kurucu ekibini tasfiye etti , birazda dini söylemlerle biraz hamasetle vaziyeti idare ediyor .Ama Türkiye de hukukun üstünlüğü yok ,bir beka sorunu tutturulmuş gidiyor ,her şey taru mar ve olağanüstü hal. bakalım ülkemiz
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:28
Muhafazakar kesim bu secimde itiraz edecek. Dip dalga geliyor. Bu cirpinislar sebepsiz degil.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:43
4
Muhafazakar kesim.itiraz etmez edemez..esyanin tabiatina aykiri.beceremez.ben boyle dusunuyorum
Mehmet 10 Haziran 2018 07:32
1
Ben saadete oy vereceğim önce onu söyleyeyim, ama bence saadet epey düşül bir oy alacak. Çünkü muhafazakar kesimin pek çoğunun vicdan ve ahlak anlayışı 28 şubatçılarınkiyle benzeşti. “Birşey bana değil de karşıdakine zarar veriyorsa önemsizdir.”
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:13
1
7:32, SP yeni değil, bütün seçimlerde çok düşük oy alıyor. O yüzden muhafazakarları aşağılamak için söylediklerinin aslı yok.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:20
Evet Sn. Ocaktan Durumu tüm doğrularıyla ortaya koymuşsunuz. Defalarca yazmıştım. BİZ GİTMİŞ, BENNNN GELMİŞTİR. Tedavisi ve telafisi oldukça zor bir durum olduğundan, Muhataplarını İstirahate almak gerektiğine inanıyorum. Doğruları için Teşekkürederiz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 02:49
0
sn.Mahçupyan olarak düzeltir, özür dilerim
Nuri 10 Haziran 2018 11:29
3
Bayrak da tektir ama bir ülkeyi temsil eder.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:03
Yazinin ilk cumlesini okudum, sonra gulmekten kalanini okuyamadim.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 04:04
0
Beyinsizler için yazılmadı zaten bu makale tabiki okuyamazsın çünkü düşünmek zor iştir değilmi
Metin Erbay 10 Haziran 2018 05:23
1
Bir cümle okumayla yapacağın yorum da bu kadar olur zaten.
Nuri 10 Haziran 2018 12:23
7
Yorum ve cevaplar... tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Muhalefet etme hastalığı bu olsa gerek.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 13:15
0
Nuri sen başka işle meşgul ol daha iyi.
Karar okuru 10 Haziran 2018 15:31
1
Yorumuma yorum yapan ahmaklar, siz hic ironi nedir bilmez misiniz? Anlayamayanlar icin daha acik yazayim: Yazar ilk cumlesinde Ak Parti’nin ortaya cikmasinin son donem siyasi hayatimizin en olumlu gelismesi oldugunu yazmis. Yorumumla soyledigim sey su: Bu tespit gercek degil sadece saka olabilir. Bilakis Ak Parti su andaki problemlerin en buyuk musebbibidir. Eger hala anlayamadiysaniz, dilerim ki sadece oructan olsun.
Nuri 10 Haziran 2018 18:12
0
01:03 yorumuna son 5 sene için katılmıyorum öncelikle bunu belirteyim... yorumuna yapılan cevaplara gelince, okuduğunu anlamaktan bahsetmiş cevaplarında arkadaşlar (Allah'ın sopası yok :) robotlaşmış kafalar ironiyi anlamaz hocam bunu eksi ve artıya basılma sayılarından da anlayabilirsin. Sanırım bu siteye bir grup dadanmış artı eksi yönlendirmelerde bulunuyor ama bunu çok bariz yapıyor.
EMG 10 Haziran 2018 00:47
"2015 başından itibaren artık her şeyi kendi kafasındaki doğrulara göre ve tek başına yapmak isteyen bir Erdoğan var...Bugün AK Partililerin samimi arzusunu sorsak, muhtemelen Erdoğan lider olarak kalsın ama ‘doğru’ davransın diyeceklerdir." İki doğru tesbit. Birinci tesbitin acı karşılığı bunun değişmeyeceğidir. İkinci tesbitin acı karşılığı ise bu talebi ancak içlerinden geçirebilecekleridir. Kimse bunu dillendiremeyecektir artık. Geçmiş olsun.
Akademisyen 10 Haziran 2018 00:43
Yazı özeti: “2013’den sonra her şey günlük gülistanlık iken AK parti bir anda değişmeye başladı”. Sayın yazar, bir konuyu iç ve dış gelişmeler ışığında bütüncül olarak ele alırsanız samimi ve doğru olursunuz. Gezi ile başlayan, 17/25 Aralık, Suriye’ bataklığı, Hendek olayları ve en son vatan haini FETÖCÜ’lerin darbe girişimi ile gelinen bir süreçten bahsediyorsunuz. 2013 sürecine kadarki olaylar silsilesi bugüne kadar aynı şekilde devam etseydi, mevcut iktidar bu hale gelir miydi. Adil ve insaflı analiz yapalım lütfen.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 01:26
4
Peki bahsedilen degisime mazeret olarak sunulan olaylar kimin sucu? Bunlari da konusalim. Insafli olalim.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 04:03
1
Bahsettiğiniz iş ve dış gelişmeler AKP'nin kendi elleriyle yaptıkları, sebep olduklarıdır.
Altu 10 Haziran 2018 04:05
1
Bütün sosyal olaylar belirli bir diyalektik sonucu ortaya cikar. Cumhurbaskaninin mevcut tavri yazdiginiz olaylari tetikledi. Bu olaylar da iktidari daha sert bir tavra yönlendirdi. Kisacasi sizin söyledikleriniz yazara muhalif degil tamamlayici nitelikte olabilir. Bir baska konuda her ne kadar bu bir köşe yazisi olsada yazarin mevcut birikimine göre çok basit kaliyor. Konulari kisiler uzerinden aciklamak hem yetersiz hem de olaylari tam olarak kavramamiza engel oluşturuyor. Etyen beyden beklentim kisisel analizler yapacaksa bile en azindan bütün paydaşlar açısından konuyu tek t
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 08:13
0
Akademisyen hukuk fakülteleri ne durumda? Dekanları görüş beyan edebiliyor mu?
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 08:31
24
Yaşananlar, 40 yıl boyunca Müslümanları siyasetten uzak tutan, kendisini hoşgörü şampiyonu gösteren hain Fetö hareketinin, Ak Parti tarafından imha edilmesinden ibarettir. Ak Partiyi, ilk on yılında Fetö için suçlayanlar 17-25 Aralık sürecinde bile Fetönün yanında yer alanlardır. 15 Temmuz hain saldırısı olmasa, Fetöye yapılacak her türlü temizlik oparaysyonunun karşısında olurlardı. Hatta 15 Temmuza rağmen Fetönün cezalandırılmasına itiraz eden kahpeler var.
Akademisyen 10 Haziran 2018 13:05
10
01:26 ve 04:03, sizlere kesinlikle katılıyorum, AK parti kendi eliyle hazırladı bu süreci: nitekim NATO’dan tek taraflı bağımlılık yükünü yıkmak isteyerek, devleti ilelebet kendi şahsi meta’sı gören FETÖ’ye dur diyerek, iyi niyetle barış açılımına silah ile karşılık veren PKK’ bitirme noktasına getirerek ve Türkiye’nin bağımsız dış politika yürütme iradesini ortaya koyarak bu süreci bugüne getirdi. Aksi takdirde, suya-sabuna dokunmadan ne güzel yürüyordu işler değil mi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 00:43
Büyük usta büyük hedefine ulaştığında artık istesede istemesede yeni çırak dönemi başlayacak, ancak o zaman mevcuttan dönüşümün şartları oluşabilir
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 00:33
Etyen Bey, muhafazakar olmadan muhafazakarlar üzerine söz söylemeye gayret ediyorsunuz. Gayretiniz takdire şayandır. Ama muhafazakarlığın hayrına değildir.
TAMAM. 10 Haziran 2018 00:32
ABBAS VAKİT TAMAM! AKŞAM DİYORDUN YA. İŞTE OLDU AKŞAM.
Etyen Bey "Muhafazakar alemde itiraz kültürü zayıf." diyorsunuz. Haksızlık ediyorsunuz. Muhafazakar alem bir asırdır itiraz ediyor. İtirazlarına karşılık veren her ne ise, bütün noksanına rağmen, ona sahip çıkıyor. Muhafazakar alemin başka yapacak çok bir şeyi yok. Çünkü Allah'ını sevenin defansa çekilme zamanı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN