Back To Top
Bahçeli ne yapıyor?

Bahçeli ne yapıyor?

 - Son Güncelleme: 12.01.2018 Cuma 00:41
- A +

Eğer akıllılığı, gücü ve imkanları azami etkinlikte kullanmak olarak tarif edersek, Bahçeli’yi muhakkak ki son iki yılın en akıllı siyasetçisi seçmek gerekir. 15 Temmuz sonrasında, AK Parti’nin devrilmeyeceği ve bürokrasinin Gülencilerden boşaltılacağı açık hale gelir gelmez, Bahçeli’nin Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı sistemini teklif etmesi ‘yaratıcı’ bir hamleydi. Böylece Erdoğan yeni koalisyonun taşıyıcısı haline gelirken, MHP de yeniden devlet mekanizmasına büyük bir dalga halinde girmiş oldu. Cumhurbaşkanlığı sistemi Meclis’in ve hükümetin işlevini büyük ölçüde buduyor ve uygulamada iktidarı ‘başkan’ ile bürokrasi arasında paylaştırıyordu. Böylece Bahçeli hükümetin parçası olmadığı halde siyasi risklerini taşımadığı bir iktidarın doğrudan en büyük yararlanıcısı, ana ortağı olabilecekti.   

***

Birçokları ‘bu kimin aklı’ diye sorsalar da, sonuçta şimdilik krediyi Bahçeli’ye vermemiz gerekiyor. Nitekim MHP lideri bir yıl önceki hamlesinin tesadüfi olmadığını bugünlerde bir kez daha kanıtladı. Bahçeli ne kendisinin ne de MHP’den bir başkasının cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağın ve Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı. Üstelik bunu herhangi bir ittifak anlaşması yapılmadan söyledi. Diğer deyişle pazarlık yapmaktansa Erdoğan’ı manevi borç altında bırakmayı tercih etti. Bu da akıllıca, çünkü yüzde beşe inmiş bir partinin pazarlık gücü fazla olmamakla birlikte, yüzde elli gerektiren bir seçimde yapabileceği marjinal katkı çok hayati olacak ve Erdoğan’ın bu katkıya ihtiyacı var. Dolayısıyla Bahçeli pazarlıktaki ilk teklifi yapmamayı sağlamış oldu. Şimdi Erdoğan Bahçeli’nin cömertliğine karşı bir öneride bulunacak ve Bahçeli de asıl teklifini kapalı kapılar ardında yapma imkanı bulacak.

Tabii Bahçeli söz konusu cömertliği yaparken işi ideolojik olarak sağlama almayı da ihmal etmedi. Grup toplantısında terörden haçlı heveslerine, Kudüs’ten Kerkük’e, PKK’dan IŞİD ve Barzani’ye  bir yelpaze çizerken,  hepsini Arap Baharı ve Gezi olayları üzerinden 15 Temmuz’a bağladı. Sonunda ‘bu milletin’ hiçbir kumpasa boyun eğmeyeceğini söylerken de sözü Erdoğan’ın kendince muhtemel rakiplerine getirdi.

Abdullah Gül’e de gönderme yaparak, Erdoğan’ın muhafazakar kesimden çıkabilecek her türlü rakibinin anlatılan o devasa komplonun parçası olacağını ima etti. Herhalde Erdoğan bu ‘yüce gönüllü’ alicenap jesti karşılıksız bırakmayacaktır. Ama Bahçeli işi sağlama da aldı… “Yenikapı diye başlayan bir ruhla, hareketle anayasada ve halk oylamasında beraber hareket ettiğimiz, bütün kurum ve kurallarıyla uygulamasına öncülük ve önderlik yapan partiyle beraber sonuç almanın Türkiye’nin hayrına olacağı inancındayız” dedikten sonra erken seçime karşı olduklarını, Erdoğan’a verilen desteğin ise 2019 ‘dan sonraki beş yıl için geçerli olacağını, “yeni sistemin iyice kökleşmesi ve kalıcı hale gelmesi için milli ve tarihi sorumluluk kapsamında süren iş birliğinin, doğacak ahlaki ittifakın gereğini gönül huzuruyla yapacaklarını” belirtti.

***

Görünüşte karşılıksız, ‘millet hayrına’ bir öneri sundu. Ama Erdoğan’ı hem kendi çıkarları hem toplum karşısındaki görünümü açısından epeyce dar bir alana sıkıştırdı. İki lider arasındaki benzeşirlik ve hedef birlikteliği, aralarındaki güç farkına rağmen ikisini giderek eşitliyor. Nitekim Bahçeli’nin Erdoğan’ı AK Parti içinden gelebilecek eleştiri ve muhalefete karşı koruma kaygısı da son derece gerçekçi. Çünkü öyle bir ihtimal MHP’nin de, liderinin de siyaset sahnesinden düşmesi anlamına gelebilir. Bahçeli AK Parti içine ‘sarkan’ politikası ile bir yandan Erdoğan’ı AK Parti’den ziyade iktidar koalisyonunun yanında tutuyor, diğer yandan da kendi ‘bekasını’ sağlama almaya çalışıyor.

Ülkenin siyasi tarihi yazıldığında son iki yıla damga vuran şahsiyet olarak Bahçeli’nin öne çıkacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Hem güç asimetrisine karşı partisini iktidarda tuttuğu, hem de siyaseti yeniden devlet alanına taşıyarak sistemin tahkimine hizmet ettiği için…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
YKD 17 Ocak 2018 15:50
Etyen her görüntüye CB' na antipati bağlamında bakmayı bırakman lazım. Subjektif ve etkisiz ''fun''ların seni yanıltmasın. Sığ sığ yazılar yazıyorsun. senden de sığ olan ''fun''ların poh pohaldı diye günü kurtardım sanma..
YKD 17 Ocak 2018 15:45
Devlet Devletinin tarafını tuttu. Kimse buzağıyı öküzün altına üleştirecem diye uğraşmasın, beyhudedir. Fetö ile AKPartinin kayığının aynı olmadığını anlayınca omuz verdi. Bu kadar basit..
karşıyakalı 11 Ocak 2018 23:29
bahçeli iç düşmanların ülke geleceği ile ilgili planlarını-sevinçlerini kursaklarında bırakıyor.2015 seçimlerinde 16 muhalif bazılarınında ihanet partisi olanlarla yapılan koalisyona ses çıkarmaz hatta sevinirlerken şimdi hoplamalarınıda milliyetçi-muhafazakar insanlar bir mana veremiyor.bu yazarlar karar vermeli.MİLLİMİ OLACAĞIZ YOKSA MİLLİ GİBİ GÖRÜNÜP BATININ PİYONLUĞUNA DEVAMMI EDECEĞİZ?
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 23:13
Kasap et derdinde koyun can derdinde. İnsanlar hayatlarının başka bir iktidarla daha iyi yürüyeceğini hissettiği anda sen seyreyle gümbürtüyü, taa millet gercek bir topluma dönüşüp , bir iktidara ihtiyacının olmadığını anlayıncaya kadar, işte o zaman kim bakar siyasetçiye, basit bir memura donuşur
Veli Nimet 11 Ocak 2018 22:49
Yazılanlara katılmamak elde değil, siyasi partiler sonuç itibariyle devlette/yönetimde yer almak için vardır. Eski sistemde mevcut oy oranıyla hükümette yer alma imkanı olmayan, yavru muhalefet kalan bir parti %50 barajında 45 alan bir partinin eline baktığı, kapısını çaldığı bir konuma geldi. Dahası yeni sistemde MHP halktan aldığı oydan çok çok fazlasıyla yönetimde var olacak. Sonuçta bu ciddi bir siyasi başarıdır.
Sorani Celal 11 Ocak 2018 21:32
Ege Denizi, Yunan Denizi hale geldi. Bahçeli'den tek çıt yok.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 23:35
8
Senin kafa Bahçeli ile bozulmuş.
Adam mhp 40. yilinda iktidar dedi dedi kimse inanmadi hatta makaraya aldi. Simdi hakkaten iktidar oldu.
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 11:08
0
Ruuanixda iktidar oldunuz haritadan silindiniz
karar okuru 2 11 Ocak 2018 18:20
bahçelinin neyi, niçin yaptığının hafiyeliğini ben anlamıyorum. pekçok köşe yazarı "bahçeli şimdi bunu niye yaptı" diye soruyor, pek çok okur da bu soruya cevaplarla aslında aynı şeyi soruyor: "bahçeli bunu niye yaptı?". Tabi bu sorunun haklı gerekçeleri var. son döneme kadar nerdeyse boğaz boğaza olduğu erdoğanla birden bire kolkola olunca insanlar doğal olarak "neden" diye soruyorlar. ancak yine de nedeni değil, yapılanı sorgulamak gerekli. çünkü yapılan önemli. olayları bu açıdan değerlendirmek gerekir.
cumali çiçek 11 Ocak 2018 18:02
Sayın levent ben bu şekil bir iktidar istemiyorum. Siyasette kazanmakta var kaybetmekte partimiz koç gibi adayını göstereydi de kaybedeydi. Ayrıca kardeşim dediklerine bunu yapanlar MHP ye ne yapmaz sorarım sizlere. Ben sayın Cumhurbaşkanının Kürt oylardan vazgeçeceğine inanmıyorum, dolayısıyla yarı yolda kalan sayın Devlet Bahçeli olacak gibi geliyor. Selamlar levent.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:31
Başlığınıza cevap mhp yi bitirip iyi partiyi güçlendiriyor.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 16:04
Levent oba aynen dedigi gibidir yada daha kotu seyler vardir. Yoksa akpartinin en iyi en temiz zamaninda agza alinmayacak seyler soyleyen adam bugun neden degisti. Yolsuzluk rusvet almis basini gidiyor borileri o koltuklari kaybedemez milyar usd lik servetleri gun yuzune cikar o yuzden onlar herseyi yaparda bugun bahceli nizasiz fazilasiz neden destek cikar. Aptallar inanir allah alah kudus gidiyor mevzu vatansa vs vs gibi hamasetlere. Bu millet dusunmedi basimiza feto geldi yarin neler gelir boyle. Ha rakipte yok umarim abdullah gul yada baska iyi birileri cikar yoksa ......
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:04
1
Bahçeli'nin Mayıs 2015'teki Konya mitinginde Erdoğan için söylediklerini okuyun yeter. Şaşar kalırsınız bugüne.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 00:40
1
2015 bakmaya gerekecek bir şey iki liderin de sağında solunda hain ve yavşak ların olduğu dönemde birbirlerini vurmamalari bile iyi dir...Bence tarih boyunca fetoya iltica diye ülkenin içine edenlerin hainlikleri tescillendik den sonra şimdi kucak kuxaga olması sorgulanması lazim
Seçim olmayacak 11 Ocak 2018 15:45
Etyen Bey lütfen samimi olun siz bu şartlar altında seçim olabileceğine cidden inanıyor musunuz :)))
SD 11 Ocak 2018 15:04
Erdoğan'ın hem MHP'nin, hem de Kürtlerin oyuna ihtiyacı var. Zıt kutuplardaki bu iki vazgeçilmez aktörü söylemleriyle küstürmemek durumunda? KBY referandumu konusundaki tavrının Kürtler arasında ne derece hoşnutsuzluk yarattığına da bağlı olarak, Erdoğan siyasi hayatının en zorlu dönemecine yaklaşıyor gibi. Bahçeli ise son derece zekice oynuyor siyaset oyununu. Kazanamayacağını bildiği seçime girmiyor. Yarışmayan "kaybetmez". Diğer yandan baraj düşmezse, Meclise girmesi zor görünüyor. İki kilit mesele: Kürt meselesi ve baraj.
emiralp 11 Ocak 2018 14:28
mhp yi iktitardamı tuttu? nerde ülkücüler kadrolaştı ki? özel harekat belki ama oraya da zaten ülkücülerden başka başvuran yok. Mhp'yi iktidarda tuttu daha çok DB ve avenesinin koltuklarını kaybetmediği şeklinde tevil edilebilir. Akşam eve gidip dizi seyredip fantezi kurarak memleketi yönettiklerini sağrısına kapılan yönetim seçim sandıklarını dar edecek bir Ülkücü kitle de var. En ummadığın keşfeder esrar-i derunun sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın. Türkiye'nin gerçekten ayakta kalan tek demoktarik gücü olan kentli ülkücüler oyunu bozacak.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 00:43
1
Kentli derken daha ülkü nun anlamından haberin yok ulkuculugu nerden bilicen
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:58
mhp den umudunu kesen yavru mankurtlar çok mutsuz ve ülkücülerden nefret ediyorlar. ne mutlu bize ki bu hainlerin nefret edeceği insanlar dan olmayı rabbim bize nasip etti.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:42
Yerinde bir analiz
Levent Oba 11 Ocak 2018 13:31
Devlet Bahçeli'yi sanki menfaat peşinde koşan, bunun için reelpolitik hamleler yapan ahlaksız ama akıllı bir siyasetçi gibi göstermeye çalışan yazınız , kendisine başbakanlığın teklif edildiği ama bunu Bahçeli'nin elinin tersiyle ittiği gerçeği karşısında zavallı duruma düşüyor
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 15:00
7
Tespit hatalı. 7 haziran seçimlerinde kim koalisyon yapsaydı başarısız olacaktı. Dolaysıyla fatura koalisyon ortaklarına kesilecekti. Bahçeli o yüzden yanaşmadı.
Cem 11 Ocak 2018 18:11
0
7 Haziran sonrasında en olası koalisyon AKP-MHP'ydi. Bahçeli bunu reddetmekle en büyük aptallığı yaptı.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 20:25
6
Cok guzel bir tespit. Bahceli nin politikalrindan kim rahatsiz; hdpkk, feto, chp ve etyen mahcupyan. sayin bahceli her kritik donemde ortaya cikti ve gerekeni yapti. bu zihniyet sayin bahceliyi erdoganin dumen suyuna girdi diye yazar cizer de, fetoculukten gurur duyan meral hanima hic bir seycikler demez.
Alp Er TUNGA 12 Ocak 2018 06:03
0
Levent Kardeşim, gözünü iyi aç. Eğer ülkücü olduğunu iddia ediyorsan Bahçelinin avukatlığını yapamazsın. Ülkücülüğü öldürdü cenazesini de kaldırdı bu adam. Neyi savunmaya çalışıyorsun? Bundan sonra ben MHP'liyim diyene acıyan bakışlarla tebessüm ederler sadece.
Tek torbada toplandılar..Allahın lütfu.
Son KHK seçime değil hayatının son kumarını oynamanın öncü aşamasıydı....Artık gemiler yakıldı....Kaybeden her şeyini kaybedecek kazanan herşeyi kazanacak...Son kumarını oynuyor....
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 18:24
0
''O koca iskender ki tuhaf matlar yapardı mat oldu olağan biçimde''
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 12:26
REis herkesi bir o yana bir buyana yatira yatıra sersem edecek ediyorda zaten.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 12:23
Yüzde 5 , bahse var misin bu nasıl bir kin dir .
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:39
2
Umut o umut...
cumali çiçek 11 Ocak 2018 12:18
Ben bir ülkücü olarak ve MHP den başka partiye oy vermemiş biri olarak Devlet Bahçeli başkanlıktan gidene kadar MHP ye oy vermeyeceğim. Ne demek seçime iki varken bir başka kişiyi desteklemek ve seçimden çekilmek bunu bizlere anlatamaz. Biz yıllarca partimiz iktidar olsun istedik.
levent 11 Ocak 2018 14:58
8
Cumali çiçek partin zaten iktidar olacak ittifak sayesinde MHP aday gösterseydi kazanma ihtimali yüzde kaçtı yıllardır MHP ye oy vermiş bir insan olarak cevap ver.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:47
0
Cumali parti gözetmeksizin yanlışların karşısında durduğundan dolayı tebrik ederim. 80 milyon bu görüşte olmuş olsa meclisteki tüm farklılıklar yanlış yapmazlardı. Sorun halk.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:50
1
Yanlışlıklarla dolu bir partinin kazanmasını istemek insancamı
ramazan gün... 11 Ocak 2018 19:57
0
parti işlerini sevmiyorum mhpden bahçeliden başka isim de bilmiyorum; burdan anla... sonra, davutoğluna 'bu millet bizi ne oldurdu ne oldurdu' diyen bir bahçeli hatırlıyorum. etyen fahri danımandı o dönem. galiba bahçeli o gün aslında kendine bir soru sordu ve cevabı üzerinden devam ediyor. buralarda 'bundan sonra akpye oy vermeyeceğim' lafı çok geçer; bazen bunun moderatörün 'zemin yoklaması' olabileceğini de düşünüyorum. lakin 'gerçeksen', tercihine kim karışabilir ki?..
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 12:15
Böylece Türkiye'deki yarı demokrasinin de sonuna geliyoruz. Ülkede demokrasi isteyenler bir reise biat etmek isteyenlerden az. Potansiyelli ülkeydi halbuki. Mundar oldu.
Uç Beyi 11 Ocak 2018 11:43
Sayın Yazar, her türlü siyasi önyargıdan arınmış şekilde yazıyorum. Tespitlerinizde hata yapmaktasınız. Şöyle ki; - Bahçeli kendi şahsi hırsı uğruna özelde koskoca bir partiyi bitirdi ve genelde de Türk milliyetçiliği ideolojisini ağır yaraladı. - Bahçelinin Sn. ERDOĞAN'ı desteklemesi çok fazla bir oy getirmez. Çünkü aklı başında milliyetçi ve ülkücüler partiyi terk etti. - Devlet kadroları kesinlikle milliyetçi ve ülkücülerle dolMUyor. Örneğin benim kurumumda bu sene emekli edilenlerin % 85'i FETÖ karşıtı milliyetçi kişilerdir. Yerlerin
Türk Mileti Kahramanlarına ,isim vermekte çok mahirdir.Mustafa Kemal'e ATATÜRK. Alparslan Türkeş'e BAŞBUĞ ,Sayın Devlet Bahçeli'ye BİLGE Lider Ünvanlarını vermiştir.Sayın Bahçeli'de Yerli ve Milli olmayan Siyasi Parti ve Düşünce sahiplerinin Kapılarına demokrasi içinde kapılarına şimdiden kikit vurmuştur.Nazar etmen ne olur millileşirseniz sizinde olur!!...
Mustafa Soylutürk 11 Ocak 2018 12:24
2
Uc bey''Aklı başında ''biri Böyle bir tesbit de nasıl bulnur....
Ben 11 Ocak 2018 11:21
Yetenekli Bay Bahçeli'nin geçmişte çok fiyaskoları olmuştur ama gerçekten son iki senedir AK Partiyi bir kukla gibi yönlendirerek büyük başarılara imza atıyor kendi adına. Bu başarılı performansından millet olarak memnun değiliz. Yakın gelecekte kendisinden geçmişte yaptıklarından daha büyük fiyaskolar bekliyoruz inşallah!
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 11:10
Aslinda bence asil trajediyi yaşayan Erdogan çünkü Turkiye de degisimin motor gücü olan partiyi destekleri %5 ve % 0.2 olan iki marjinal lider Bahceli ve Perinçeke mahkum edip statukonun muhafazakarı yaptı.
Oguz 11 Ocak 2018 11:07
Mahcupyan arastirma sirketi: MHP %5, IP %25..Devlet Bahceli gercek vatansever bir Türk Beyidir! Sizin gibi light'ler bunu anlamak istemezler..
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 11:44
3
20 yıldır başında bulunduğu partiye ne kazandırmıştır sayın Bahçeli? Seçim mi, başarı mı,bizim göremediğimiz başka bir şey mi? Tutarlı olunuz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:22
0
11:44 senin sevdigin kim, hangi bagdan tutat atar yaparsin? karanliktan konusma
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 11:03
Bahçeli kemençe çalıyor.. Sesi; FETÖ, PKK ve CHP'nin hoşuna gitmiyor...
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:52
0
4 bakana sesini çıkarmayan bir anlayışa saygı duyulmaz.
Pertecini 11 Ocak 2018 10:59
Kaba milliyetçiliğin hakim olduğu bir devlet düzeninde AB ideali tamamen sona erer, AİHM'de en çok tazminat ödemeye mahkum edilen devlet olmaya devam ederiz. Zeki Gençlerimizi ülkemizde tutmak mümkün olmayacaktır, fena halde beyin Göçü veririz. Yabancı yatırımcı da semtimize bile uğramaz. Ak Parti'nin reformist özüne Dönmesi Şart.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 12:10
7
ne ABsi?
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:05
2
ama bu söyledikleriniz zaten bana oy vermeyen kitlenin ülkeyi terketmesi ve benim iktidarda kalma şansımın artması demek. bunda ne kötülük var ki.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 16:18
0
Kötülük eti bile ithal etmen, reelde yüzde yirmileri bulan enflasyon, her dört gençten birinin işsiz olması, çatırdamakta olan ekonomi. Daha da sayılır ama nasılsa dibi görmeden aklınız başınıza gelmeyecek. İyisi mi yorulmadan bırakmak..
Okur 11 Ocak 2018 17:05
0
13:05 25 milyon kadar vatandaşı nereye gönderiyorsun, nasıl gönderiyorsun? Hadi bir mucize oldu, gittiler; bir ülke nasıl kaldırır onca emeğiyle, bilgisiyle, vergisiyle vatanına hizmet eden vatandaşın kaybını? Her hükümet değiştiğinde, muhalefette olanların hepsi memleketten gidecek olsa, ülke diyelim en çok 50 sene sonra boşalır. Kim o zaman iktidar olacak, partiler kimin partisi olacak? Vatan kimlere kalır? Bu ne akıldır?
Mete Okur 11 Ocak 2018 10:22
Bahçeli bu işi karşılıksız yapıyor.Bunu anlamınızı elbette beklemiyoruz.Ülkücüler arada hır gür yapsalarda adamlık konusunda ellerine su dahi dökülmez.Vatan söz konusu olduğunda siyasi ikbal kaygısı güdecek bir camia değildir ülkücü camia.Ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda ortaya bu tablo çıkıyor.Tabi sizin gibi realist kafa bu inceliği anlayamayabilir.Biz hesabi değil hasbiyiz.Anadolu irfanı,feraseti ,İslamın hikmetleri bize bunu söyler.Bu değerlerden yoksun zihinler mutlaka ardında bişeyler vardır paranoyasıyla hareket ede
M:Ç 11 Ocak 2018 13:03
6
Genellemek doğru mu bilemiyorum, MGV'nin ülkücü harekete elli yıldır çift şahsiyetli bir bakışı var. Bir bakış, kavgacı dövüşçü köpekçi, bir diğeri ülkücülerin civanmertliği üzerine. Pkk'lı öğrenciler eylem yapar, müdahale etmezsin ülkücülüğünüze yazık denir. Müdahale edersin onlar kavga ederken biz ders çalıştık olur adı. Bazen vatan sever ülkücüler, bazen derin devletin kullandığı ülkücüler. Bu riyakarlığı içim kaldırmıyor. Artık kabul edin. ülkücü hareket olsun, mgv olsun doğruları ve yanlışları olan iki ideoloji. Bazen fi
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:05
1
ver mehteri
ali ihsan 11 Ocak 2018 10:21
ERdoğan'ın başkanlığını engellemenin tek yolu MHP'ye çakmaktır; Ethem bey de ordan veriyor şırıngayı, fakat seviyesi çok düşük
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:55
bahceli tam feto akp yı devirmek uzere iken askerdeki vucunu kullanarak ve sonrasındada askerin bidaha ıktidarda guc edinmezini onlemek için akp yi baskanlık sisteminde deztekleyerek vatansrverlik göstermiş ve tarihe geçmiştir.vatanseverliğin destanını yazmıştır.etyen gibiler tabiiki bunu anlayamaz
HACI CAVCAV 11 Ocak 2018 09:30
Etyen Bey,çok kibar bir üslup kullanarak Ak Parti ile MHP'nin arasını açmaya çalışmış bu günkü yazısıyla.
KARAGÖZ 11 Ocak 2018 19:39
1
Etyen Bey, bir zamanlar bu ülkeye demokrasi adına çok değerli katkıları olmuş bir partiye, devletçi-kemalist MHP'den yar olmayacağını; MHP'lileşmiş bir AKP'nin ülkeye vereceği hiç bir umut olmayacağını anlatmaya çalışmış. Ulusçuluk gömleği deli gömleğidir, istesen de çıkartamazsın, önceki gömleğin gibi, demiş.
Sorgulayıcı 11 Ocak 2018 09:29
Sayın Bahçelinin tavırlarını vatanperverlikle izah etmek mümkün değil. Şayet hukuk devreye sokulmasaydı şu anda Mhp genel başkanlığı koltuğunda bir başkası oturuyor olacaktı. Reis Bahçeli'yi kurtardı. Karşılığında başkanlık sistemini aldı. Anlaşma burada bitebilirdi. Ancak Bahçeli kendi ikbalinin Reisin gölgesine girmekte olduğunu gördüğü için manevralarıyla Akpartiyi ittifaka mecbur etmeye çalışıyor. Yani olay koltuk davası. Bahçeli vatanperver davransaydı kurultaya gider, demokrasinin önünü açardı. Şimdi kendi ikbali için yaptıklarını m
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:19
Ilk defa katıldım yazına etiyenbey
ramazan gün... 11 Ocak 2018 09:04
böyle bir ihtimalin olabileceğini, 15 temmuzdan sonra yaptığı ilk hamlede dahi, bahçelinin hem kendi parti içinde hem de partisinin siyasal arena içinde pozisyonunu tahkim etmek için bu yola başvurmuş olabileceğini söylemiştim. veya bahçeli samimi de olabilirdi. ama sana söylediğimi tekrar edeyim: sürekli mutabakat arayan, koalisyon talebinde bulunan sen... bu da bir mutabakat; mutabakatın chp-hdp-ak parti arasında olması için çırpınan ve bunun ne demokrasiye faydalarını yazan sen neden buna bu kadar karşısın?
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:45
2
Ramazan bey (bana göre) iktidar olma hırsı ve hedefi olmayan bir siyasi parti, parti değildir. Olsa olsa "kanarya sevenler dernegi" gibi bir dernektir. Seçime kadar iki yıl, seçimden sonra beş yıl, toplam yedi yıl siyasi iradenden vazgeçmek, bunu rakip bir partinin hizmetine sunmak ne demek! Destek vermekle iltihak olmak arasındaki sınır nerede?
ramazan gün... 11 Ocak 2018 10:48
1
'siyaseti devlet alanına taşımak' ne demek? niye soruyorum; sana en temel eleştirim olarak 'sosyal hadiseleri siyasal alana taşıyıp, bu alana sıkıştırıyor olmanı' zikrediyorum arada. bu durumu senin 'demokrat metodunun' siyasal alanda iş görebilir olmasına bağlıyorum. mhp 'siyasi parti'; siyaseti nerde yapmalı? dersen ki, kemalist rejimi tahkim ediyor manasına; bahçeli, aktüel olarak yaptığı ile şu an sistem değişimini destekliyor...
ramazan gün... 11 Ocak 2018 10:57
1
'etnik milliyetçiliği' sevmiyorsun; kavmiyetçiliği. bende! aramızda bir 'gamıza' var. sen, demokratlık içinde bir yer bulamadığın için kategorik olarak karşısın. bu sebeple 'milliyetçilik' kelimesinden doğrudan irite oluyorsun. ben, 'kişinin tabi hali' olarak kabul ediyor (adamın kavmini red mi edeceğiz) fakat SİYASİ KİMLİK haline döndürülmesini reddediyorum. (bu bir; dinle!)
ramazan gün... 11 Ocak 2018 11:13
2
son olarak da; önümüzde bir 'olgu' var; üzerinden bahçeli niyeti okumalarını bırakalımda 'verili durum' hakkında -mesela- 'faşizme dur diyecek teklifimizi' belirtelim. neticede 'seçim aritmetikleri' ile ben değil sen ilgilisin; bu zamana kadar pratik alanda tüm söylediğin, seçimlerde 'bir oy nasıl tırtıklanabilir' cephesine sufle kaabilinden; sen bu değilsin (yalnız amma kızmışsın ak partililere, fikir konuşacak etyeni ara ki bulasın:)
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 18:03
0
Ramazan bıktırdın be kardeşim. Köşe yazarı ol.
ramazan gün... 11 Ocak 2018 21:55
0
en-nihaye... roma nizamında, roma işleri bunlar; ne pazarlık biter ne entrika... samimi olanla olmayan birbirine girer... mahşer yaşanır haberimiz olmaz... genelde 3 unsur: bir kılıç, bir para ve bir hatip... demokrasi oligarklar üzerinden işler; hep dedikodu, hep kayıkçı kavgası, bolca manüpülasyon; özgürsün sen, ama yetmez 'birey'de ilan ediyorum seni!...
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:00
Bahceli "basarili" mi? 20 sene baskanlik yaptigi partiyi kendi cikari icin parcalayan bir siyasetciye basarili denmez, bencil denir. Hem de hastalik derecesinde bencil. MHPye bir sempatim yok. Irkciligi din sosuyla karistiran bir ideolojiyi savunan bir partiden bu ulkeye hayir gelmez bence. Ama herkes benimle hemfikir olmaya mecbur degil. Halkin %15inin destekledigi bir partiydi. Bir ihtiyarin koltuk hirsi yuzunden acinacak duruma dustu.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:37
2
Bence suç koltuk hırsındaki ihtiyarda değil. Asıl suçlu olayın nereye gittiğini göre göre Bahçeli'yi koşulsuzca destekleyen partililerde ve oy veren seçmende. Yani "bir bildiği vardır" teslimiyetçiliğinde.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 11:17
7
Senin AK Parti ile ittifak yapan MHP'ye sempatin yok... CHP ile HDP ile ittifak yapsaydı bayağı bir sempati duyardın.
Karar okuru 11:17 cok merak ettim: Dolmabahce'de HDP ile beraber poz verdigi veya Barzani ile Megri Megri dedigi donemde de sempati duyuyordun degil mi AKP'ye?
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:34
0
Hdp nin çizgisini beğen beğenme ayrı bir konu. Takdir edilecek konu çizgisinden ödün vermedi hiç bir zaman.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:54
0
Eğer doğru adımlar atılmış olsaydı megri megri bugün alkışlarla söylenir huzur bulunurdu.
K.W 11 Ocak 2018 08:42
Bence MHP’nin AKP yanında görünüyor olması bile AKP’ye zarar veriyor. Bunun örneğini en son referandumda gördük. Tamam referanduma sunulan anayasal metin pek matah bir şey değildi fakat MHP+AKP birleşmesinin oy potansiyeli de %51 değil. AKP kendi sonunu hazırlıyor maalesef. Bu kadar güzel başlayan bir şarkının bu şekilde bitmesi çok üzücü.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:52
14
bir "AKP li" olarak uzulmeyin bu kadar:)) cunku bu şarki BITMEZ, bu bayrak INMEZ, vatan BOLUNMEZ...
K.W 11 Ocak 2018 11:47
2
Söylediğiniz şeyler için canı gönülden inşaallah diyorum. Ama “akp”li olduğum için değil, ülkeme güzel hizmetleri olan bir partinin bunu devam ettirememesine üzülüyorum. Zira partileriniz ve ideolojileriniz umrumda değil.
evin 11 Ocak 2018 07:49
sözde "ümmetçi" partiyle sözde "milliyetçi" partinin aynı çizgiye gelebilmesi için birinin bütün iddia ve görüşlerinden vazgeçmesi lazım. şu durumda hangisi vazgeçmiş görünüyor?
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 07:15
bir problem var yazdıklarınızda. "MHP de yeniden devlet mekanizmasına büyük bir dalga halinde girmiş oldu" diye ifade ettiğiniz bürokrasideki boşalan yerleri doldurma ameliyesine biraz misal arasanız hiç fena olmaz. son zamanlarda çokça dillendirilen bu hususu bir kaç bakanlıktaki arkadaşlar vasıtasıyla teyit etmek istedim ve şube müdürlüğü kadrosundan yukarıda sizin bahsettiğiniz türden bir dolgu/dalga hareketliliği gördüysem namerdim. iş olsun diye yazmıyorum bunları. herkes sizin dediğinizi söylüyor ama bunun karşılığı yok. lütfen tahkik ediniz. ta
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 07:03
"sn.bahceli sn.erdogana erken destek aciklamasiyla sadece gayrimilli unsurlarin kimyasini degil, malum odaklarin 2019 hesap ve oyunlarini da bozdu"... son anketkere gore sn.erdogana destek %66 ... yani buradan g.milli ve fitne-fesat unsurlarina yine ekmek cikmaz, gerisi temennileriniz ve hikayedir.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 06:20
Turkiye ve Millet kazanacaksa partimiz kaybetsin zihniyetinin millet gonlundeki karsiligi tartismasiz. Bu samimi ve YERLI-MILLI yaklasima ve fedakar insanlara sahip iki partinin 15 Temmuz kahramanlarina sahip olmasi, Yenikapi ruhuna sahip cikmasi tesaduf degil. Bunu "materyalist, cikar ve fesat akillarin" anlamasi beklenemez! Oyle ya, bie insanin en kiymetli hazinesi canidir. bunu nasil olur da iktidar, burokrasi veya baska dunyevi menfaati olmadan seve seve feda eder? Bu millet adam olmaz(!). Icinde yasadigi Yuce milleti ve koklu devleti hala taniyamayana da adam demezler..
Salih 11 Ocak 2018 05:25
Belki benim yorumumu beğenmeyip fetocu, ajan yaftalari yapistiracak olanlar var. Arabası olanlar arabanın motor arızası için kapirtaciyami gidiyorsunuz. Yada elektrik arızası için boyaciyami gidiyorsanız. Bunu birisi yapsa geri zekali dersiniz. Erdoğan ülkeyi 10 yıldır ülkeyi bu mantıkla yönetiyor. Faruk çelik, çalışma, tarım bakanlıkları yaptı. Soylu çalışma ve ıçişleri bakanlığı, İ yılmaz milli savunma bakanlığı ve MEB, Nabi Avcı milli eğitim ve turizm bakanlıkları, Müderrisoğlu sağlık ve çalışma bakanlığı. Bu mantıkla yönettiği içind
cevat karakalem 11 Ocak 2018 04:53
Bahceli su an icin iktidarin kimi konulardaki, Kurt Sorunu v.s. gibi, manevra kabiliyetini sinirlamis olabilir ama orta/uzun vadede bunun fazla pratik etkisi olmayacaktir. Kendi acisindan dogrusunu yapiyor gibi eger amacini siyasi arenadakii varligini surdurmek olarak dusunursek. Bir tespit olarak soyluyorum, temenni ile gercekler hep uymaz, Baskanlik secimi'ni Erdogan'in en azindan ikinci turda alamamasi neredeyse imkansiz. Hicbir rakip tum muhalif kanadi heyecanli bicimde, firesiz sandiga goturemez. Muhalefet meclis secimlerine odaklanmali ve nasil cogunluk oluruzun stratejisini gelistirmeli
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:31
0
Bence birinci turda alamazsa (normal şartlar altında) ikinci turda alması imkansız. Bence birinci turda ona oy vermeyenler ikinci turda karşısındaki adayda birleşecek.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:42
4
Gül alır. Gülün tabanı %10-15 ama ikinci turda kimsenin itiraz etmeyeceği bir aday olur. reisci düzeni istemeyen %60ı konsolide eder.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 04:06
İnş sevgili Bahçeli ve müttefikleri yaptıkları hizmetin karşılığını bu dünyada da alır, biz fanilere de bunu görmek nasip olur.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 03:58
AKP son yıllardaki performansını ancak bir MHP (buna Perinçek'i de ekleyebiliriz) ittifakıyla taçlandırabilirdi. Yakışmışlar, ne diyeyim.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 03:47
Bürokrasinin METÖ ve PETÖlerle doldurulduğu defalarca yazıldı çizildi. Hiç akıllanmayacak bunlar. Liyakat ve adaletin esamesinin okunmadığı bir ülke. Allah sonumuzu hayretsin. Bu durumu hiç rahatsızlık duymadan kabullenmiş olanlara da ne diyeyim, Allah'a havale ediyorum ve susuyorum.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 02:35
Ya bir karar verin, Bahçeli akıllı mı, değilm mi? Sabah başka, akşam başka yazıyorsunuz. Erdoğan’ı itibarsızlaştırmak için ne yapacağınızı şaşırdınız.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN