Back To Top
Bindiğin dalı kesmek

Bindiğin dalı kesmek

- A +

Kuzey Irak’taki referandum göreceli olarak sakin bir ortamda gerçekleşti. Her yönden gelen itiraz ve tehditleri düşünürsek, içeride de çatışmalı bir atmosferin oluşması mümkündü ama öyle olmadı. Dendiğine göre Arap ve Türkmenlerin bir bölümü sandığa gitmedi ve beklendiği üzere yüzde 70 üstü katılım ve 90 üstü evet oyuyla referandum tamamlandı.

Bu olay zaten istikrarsız olan Irak’ta yeni bir sayfanın açılması demek… Daha istikrarlı veya tersi bir noktaya gidip gidilmeyeceğini ise aktörlerin davranışları belirleyecek. Referandumun Irak anayasasına aykırı olduğunu söyleyenler, Irak merkezi hükümetinin aynı anayasaya göre IKBY ile ilişkisinde uyması gereken onlarca maddeye uymadığını da dikkate almalılar. Diğer deyişle referandum olmasa da, Irak böyle devam edemez ve bütünlüğünü koruyamaz durumdaydı.    

Diğer taraftan Barzani’nin çeşitli nedenlerle hırsa kapıldığından, stratejik bir hata yaptığından söz edebiliriz ama milliyetçiliğin gözünün ‘kör’ olduğunu bizzat kendi tarihimizden de biliyoruz. İş o noktaya geldiğinde, nasıl baskı ve tehditle Türkleri durdurmanın mümkün olmadığını düşünüyorsak, Kürtlerin veya diğer milletlerin de durdurulamayacağını öngörmemiz gerekir. Farz edelim ki bu adımdan sonra bir Kürt-Arap çatışması ihtimali arttı… İyi de, bizim kullandığımız taktikle bunu durdurmak mümkün olmamış gözüküyor. Demek ki biz de yanlış yaptık… Barzani’nin referandumu ertelemesi veya iptal etmesi için bir müzakere yolu vardı ve kullanılmadı. Irak merkezi hükümetinin de bazı şeylere ikna edilmesi gerekiyordu ve yapılmadı.

***

Hele Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın söyledikleri gibi bu olay ulusal güvenliğimizi ‘en üst düzeyde’ tehdit ediyorsa, herhalde çok daha dikkatli bir strateji izlemek gerekirdi. Çünkü açıkça görülüyor ki uyguladığımız dış politika çizgisi referandumu engellememek bir yana, Kürtlerin psikolojik olarak Türklerden uzaklaşmasına, IKBY’nin İran’a mahkum olmasına ve hatta belki de PKK’ya yakınlaşmasına neden olacak.

Olayın başında Türkiye en avantajlı aktördü. Irak’ta bir denge unsuru olabilecek, hakemlik ve arabuluculuk yapabilecek tek güçtü. Şimdi ancak İran dolayımı ile denklemde yer alan bir ‘yabancı’ unsur olarak kalma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Binali Yıldırım doğru bir tespitle “Etnik ve mezhepsel çatışmalar, derin siyasal ve toplumsal çatlaklar oluşturuyor ve terör örgütleri kan, şiddet, insanlık dışı eylemlerden oluşan bu çatlakları dolduruyor” demişti… Ama şimdi biz kendimiz bu türden bir çatlak yaratılmasına destek vermiş, en azından engelleyebilecekken engellememiş olduk.

Şimdi istediğimiz olmadı diye çıtayı yükseltiyor, enerji vanasını kapatmaktan söz ediyoruz. Irak Türkiye’nin dış ticaretinde üçüncü ülke konumunda ve IKBY bunda büyük pay sahibi. Vana kapatılırsa biz petrolü başka yerden alırız ama ihracat düşer, büyümeyi olumsuz etkiler ve yurt dışında aranan paranın maliyeti daha da yükselir. Maksat ille de ders vermekse sorun yok… Ama başkasına ders verme uğruna kendine zarar vermeyi Türkiye toplumuna anlatmak kolay olmaz.

***

Bu gerilimde muhalefet ise ilkel siyasete devam ediyor. Hükümetin nasıl olsa vaat ettiğini beceremeyeceğini umarak milliyetçilik çıtasını yükseltiyor. Böylece hep beraber irrasyonel bir tutumu ‘millileştiriyor’, Ortadoğu’da kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. Burada da durmuyor, Barzani’yi ‘duygusal’ olmakla suçlayıp kendimizi bunun dışında tutarken, “anlayacağı dilden konuşmayı biliriz” deyip Rudaw TV’yi Türksat’tan çıkarıyoruz…

Bir an için düşünün… Bu tutum IKBY’nin bağımsızlıktan vazgeçmesini sağlar mı? Yoksa tam aksine tek çıkışın bağımsızlık olduğu fikrinin tüm Kürt dünyasında yaygınlaşmasını teşvik mi eder?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ramazan gün 29 Eylül 2017 09:07
ah!.. söylemeyi unuttum. tabi aşağıda söylediklerimin hepsi, 'özgürlük, eşitlik' in yegane temsilcisi demokrasi ile olur dimi. zaten bunu bilmeyende yok. baba bu nasıl bir çiğ kafa alameti ise, özgürlük ve eşitliğin birbirinin ZITTI olduğunu hiç görmeyen-bilmeyen ve demokrasinin ise bunlarla yanyana durmaktan -durmasa da olur- başka hiçbir alakasının olmadığını farketmeyen 'denişik' zamanlardayız... ama olsun; bu da bişeydir...
ramazan gün 28 Eylül 2017 21:25
barzani bu referandumu neden yaptı?.. abd bir kürt devleti kurmak istiyor diyenler haklı. şimdi bu referanduma karşı çıkması sonrası, öyle diyenlere 'ne oldu abd bir kürt devleti kurmak istemiyormuş' diye nanik yapanlarda... zira BAŞKA ŞEYLERDEN BAHSEDİYORLARDI. abd, ab, dilediği gibi yönetilebilir ve halihazırda güdümüne aldığı pkk ve uzantıları üzerinden bir kürt devleti tesis etmek istiyordu. ve bu vasıta ile, islami zemini yüksek peşmergeyi kontrol altına alıp, zihni kodlarını dönüştürmek ve özellikle sufi yönü ağır basan bu kürt kimliğini baskılamak... barzani cepheyi görmüş olabilir mi?.. batı tarafından imkan ve hareket alanı açılarak yükseltilen ‘batıcı kürtler’, nihayete geldiğinde Müslüman kürtlere hayat hakkı tanımayacaklardır… kürtlere destek vererek, sünni kürtleri ayıklamak; bir taşla birkaç kuş… kimbilir! Lakin böyle düşünmemin diğer sebebi, bu formülün tersyüz edilmiş halinin bizim işimize çok yarayacak olduğunu düşünmem. Barzani üzerinden kürt meselesine irade koyulsa ve –mesela- federatif veya özerk bir kürt devleti oluşumu gerçekleşse idi, pkk artık türkiyenin meselesi olmaktan çıkacaktı. (hem ekmek korkumuzda deva bulur, Barzani petrolüne de yatardık; yani o yönden kaygılananlarda müsterih olsunlar) suriye ve iran dahi kürt meselesini kürtlerle halletmek zorunda kalacaklardı. Harita ister vandan ırak ortasına kadar kürdistan federasyonu olarak, ister edirneden ırak ortasına kadar federetif yapı olarak çizilsin, netice kürt meselesinin, kürdün meselesi haline döndürülmüş olması olacaktır ki; maksat hasıl olmuştur…
ramazan gün 28 Eylül 2017 21:12
birde sonrasına bakalım: abd ve ab referandumu pek de tasvip etmiş görünmüyor. iran ve ırak zaten malum... barzani yine bir açıklama yapmış ve türkiyeye bir heyet göndermeyi istemiş... dönüp dönüp geldiği kapı türkiye... neden?.. ilhak etmek istedi olmadı. gel sen işgal et dedi olmadı. referandum yaptı ve yine sana döndü... o bir kürt. ama herşeyden önce o bir SÜNNİ!.. ve islami hassasiyetleri yüksek bir kürt kesiminin temsilcisi... gidecek yeri yok. ve türkiye bir türlü kemalist zihniyetten çıkamıyor. mustafa kemale yeniden birleşme teklifi ile geldiği söylenen ırak kralına bir şapka hediye edip göndermesi gibi... belli ki 'gücümüz yok' hissiyatındayız. farketmediğimiz ise, kimsede mecal kalmadığı... korkuyoruz ve mesela etyenin bu yazıda enjekte etmeye çalıştığı ASIL gibi, 'ekmek korkusu' ile korkutuluyoruz. barzaniyi karşımıza almaktan ise, malikiyi almalıydık; tarafsızlık saçmalıktır, yoktur böyle bir şey; ancak ölüler tarafsız olur bir de gölgeler...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 19:03
Rus petrol şirketi Rosneft, 10 gün önce KBY ile 1 milyar Dolarlık doğal gaz boru hattı anlaşması imzaladı. Oradan çıkacak doğal gaz Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya satılacak. Peki, Rusya bu yatırımı boşuna mı yapıyor? Bugün Ankara'ya inen Putin bizimkilere muhtemelen şöyle diyecek: "Öyle zırt pırt 'vanaları kapatırız' demekten vazgeçmenizi önemle tavsiye ediyoruz." Du bakali nolcek?
ramazan gün 28 Eylül 2017 18:29
maaşallah, muhalefeti iktidarı herkes barzani referandumuna karşı. etyen bile 'türkiye daha rasyonel davranaydı referanduma gerek kalmazdı' derken, zımnen onaylamadığını da beyan etmiş oluyor. işte hep bahsettiğim mesele bu; ÖZ İRADE EKSİKLİĞİ... hemen herkes birinci dünya savaşında çekilmiş sınırlara ve oluşan 'fiili duruma' razı; tek itiraz edilen şey, BAŞKALARI TARAFINDAN 'icat çıkarılarak' rahatımızın bozuluyor olması... cezaevindeki hücresini kanıksamış ve serbest bırakılmasından kaygılanan bir mahkum gibi... hayat böyledir işte, seni daima VAROLMA CEHDİNİ tekrar tekrar sergilemeye davet eder; batı neden topyekün bir yerlere taarruz halinde sanıyorsun, dünya barışı, sevgi ve kardeşlik için mi?.. bizim ölü olduğumuzun ilanı 'yurtta ve cihanda sulh' etiketi ile aleme beyan edilmiş ve çörçil tarafından tasdik edilmiştir. AK parti ve erdoğan vesilesiyle, hayat değil ama 'irkilme' alametleri görülse de, iradesizlik ve üzerimize yapışmış uyuşukluktan çıkış söz konusu değildir. NE OLMAK İSTEDİĞİMİZE karar vermemiz ve sonraki her işimizi buna göre şekillendirmemiz gerekir; kendi irademizi tecelli ettirmek... böyle olsa, 'razı oluşlarımız' bile İRADE ALAMETİ olacaktır... kürt meselesi... birinci dünya savaşında çekilmiş sınırlar üzerinden kürt meselesini konuşmak insan aklı ile alay etmektir. sonra, 'referandum kabul edilemez'... tüm irade şartlarını kaçırmış ve olan olduktan sonra, mevcut üzerinden devam edelim: NEDEN EDİLEMESİN?... bu cümle, batının koyduğu iradenin yansıması; sen o tavrın meyvelerini devşirecek taraftamısın ki, atlıyorsun... etyen de aynı; 'rasyonellik kriterlerini' daima oradan getiriyor. oysa ratio, 'külli akıl'ın değil, 'kendi için' akılın alametidir. iran ile oluşan mesafeyi dahi, batının irana olan mesafesi ile eşitleyerek algılıyor...
Geçen gün sevgili Hrant Dink’in bir konuşmasından kısa bir bölüme denk geldim. Herhalde bu sözleri bugün sarf etse, onu kimseyle paylaşmayan kesimler kendisini linç ederdi. Sn.Markar Esayanın bugüngü yazısından:.... Şöyle diyordu Hrant Dink… “Bugün Amerika geldi Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti oluşturmak üzere, Kürt kardeşlerimiz için orası bir çekim alanı oldu. Ne oldu, bir başka bir şey mi oldu, bir ümit mi oldu? Bu çok tehlikeli. Amerika bu, gelir o kendi hesabına yapar, işine bakar, işi bittiğinde de çeker gider. Ondan sonra burada tekrar insanlar birbiri ile kendi ilişkisi içinde kalır. Geçmişte İngilizlerin, Fransızların, Rusların, Almanların şu topraklar üzerinde oynadıkları rol neyse bugün aynen tekrarlanıyor. Geçmişte Ermeni halkı onlara güvendi, ama yanıldılar. Çünkü onlar geldiler, kendi işlerini, kendi hesaplarını yaptılar, çekip gittiler.”
ramazan gün 28 Eylül 2017 19:32
1
aynı minvalde bugün aklıma geldi: almanlar polonyaya girdiği için savaş ilan eden ingilizler, savaşın sonunda, yunanistana karşılık polonyayı sovyetlere sattılar... İŞTE BU İŞ BÖYLE YAPILIR... kürdün de türkün de, başkasının kurduğu oyundan 'kendi kaderini tayin hakkı'nın çıkmayacağını idrak etmesi gerek...
oğuz 28 Eylül 2017 16:58
Dış ve iç istikrarsızlık ve kaotik durumlarda hükümeti ve Erdoğanı eleştirmek ve her şeyin suçlusu olarak onu göstermek hastalığı muhalefet çevrelerini ele geçirmiş durumda Dış tehditler söz konusu olduğunda kaldı ki bu ayan beyan var Hükümet ve Erdoğanın çok fazla belirleyici olmadığı ve olamayacağı aşikar adamlar maşalarını terör örgütlerini ve aşiret gruplarını kullanarak iran Türkiye gibi ülkelerin sınırlarını yeniden belirleme ve yeni ortadoğu haritası oluşturma amacında olduklarını gizlemiyorlar. ABD eski dış işleri bakanı condoliza rice 2000 li yıllarda ortadoğuda 22 ülkenin sınırları yeniden çizilecek diyor. yine ABD eski dış işleri bakanı marc grosman yine aynı yıllardaTürkiyenin güneydoğusunu bizden alıp yerine iranın güney azerbaycanını bize teklif edebiliyor. ABD daeşi kurup önce işgal etmek istediği yerleri teslim edip sonra PKK/PYD yi oralara yönlendirerek suriyenin kuzeyini anahtar teslim bağışlayan ABD batının ve israilin oyunlarını düzenbazlıklarını hala anlamayanlar için bunun iki açıklaması var ya erdoğan düşmanlığı gözlerini kör etmiş erdoğan zarar görsün erdoğan gitsin de ülke ne olursa olsun düşüncesindeler ya da diğerini söylemek istemiyorum o ülkelerin gönüllü eliçileridirler kullanılıyorlardır
raci 28 Eylül 2017 16:19
Barzani uzerinden birseyler gizleniyor, bakmayin soylenenlere, gundem bile bile degistiriliyor, madem meşru degil referandum niye üzerinde bukadar duruyoruz? Erdogan hep diyor biz kiskaca aldikmi Suriye Iran Irak turkiye, bir kürt devleti kurulmaz ehh oylede yapiliyor ozmaan mesele nedir? Yoksa ekonomi cokmek üzerimi onumu sakliyoz, iceride sikintilar cok buyuk, erdogan görev suresi bir bitsin görun yaygarayi, sayin yazarim gizlenen nedir onu aciklayin onu! Saygilar
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:28
Bu Barzani düşmanlığı ve savaş tam tamları, dar boğaza giren ekonomiyi perdelemek ve %40 vergi artışı yaparken tepkileri dindirmek için bir taktik olmasın?
recep 28 Eylül 2017 22:18
1
Hadi hükümetin gerekçesi bu diyelim,sizin barzaniseviciliğinizin sebebi ne?
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:25
Hangi taraftan olursa olsun ırkçı şoven milliyetçiliğe veya herhangi bir dinsel inanca dayalı devlet ve hükümet anlayışı halkın başına bela getirmekten başka bir işe yaramaz. Çözüm geniş platformda azınlıkların haklarını da güvence altına alan birleşik (çoğulcu bile değil) demokratik yönetim anlayışından geçer. Çözüm her milleten anlayıştan dinden halkımızın evrensel demokratik değerlerde birleşmesinde yatmaktadır. Nihayetinde böyle olmazsa her zaman başımız ağrır
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:28
eğer ayı seni ağacın tepesine kadar takip etti ve üstüne geliyorsa yapılacak tek şey bindiğin dalı kesmektir. Kesmezsen zaten ayı seni oldürecek, kesersen ve sağ salim yere düşmeyi becerirsen ayı senden çok daha ağır olduğu için onun daha ağır yaralanıp veya ölüp peşine koşamaması ihtimali daha yüksek olacağından bazı durumlarda bindiğin dalı kesmek paçayı kurtarabilmek şansı anlamı ifade edebilir. Bu kadar geniş ihtimalleri de galiba bir tek erdoğan düşünebiliyor zira bu dalı kesebilmek için erdoğan gibi de cesaretli olmak gerek.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:43
1
O gelen ayı değil kedi. Senin gözlerin bozuk.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 17:57
2
karar okuru! gerçekten de müthiş zeka. ayının düşüp öleceğini birtek erdoğan düşünebiliyor, onun düşündüğünü de birtek sen anlayabiliyorsun. yalnız erdoğan kandırıldığında kim kandırmış oluyor? ayı mı, ağaç mı?
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 23:49
0
Sn yorumcular burada bahsi geçen ayı barzani ve kürtler değil.onlardan bir ayı çıkmaz.buradaki ayı abd ve ab vede israil.pes yani bunu damı anlamadınız.
ferit 28 Eylül 2017 13:58
Adam öyle bir köşe yazmış ki, dünyada devletlerin onlarca katı millet var. ancak bu milletler devletlerin çatısı altında yaşamaya devam ediyor. efendinin yazdığını duysalar yarın referandum yapıp, ertesi gün bağımsızlık ilan ederler. yahu koskoca OSMANLI ne milletlere hükmetti, ama ne yaptılar, kaşındılar, kendileri zararlı çıktı, yine kaşınırlarsa yine zararlı çıkan kendileri olur. tarih bunu böyle yazdı ve yazmaya devam edecek. 2+2=3+1
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 18:05
2
Tabii, tabii, Balkanlar da kaşınmıştı. Bugün AB üyesi oldular. Osmanlıdan kopmayacaktık diye kara kara düşünüyorlardır kesin. Böyle ishal yorumlar yapmadan önce insan bir etrafına bakar ya.
ramazan gün 28 Eylül 2017 12:53
'b korku yok mu bu korku; başıma gelecekten de beter!'... napolyon
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 12:14
''Yine de birkaç paragraflık alıntıdan iki cümleyi “İsveç başbakanı şöyle demiş” diyerek kullandım. Görünen o ki palavraymış, okuyuculardan özer dilerim. Umarım örneğin geçersizliği yaşanmakta olan gerçeğin üzerini örtmez.'' diyerek kendi bindiğiniz dalı kestiniz onu nepcaz...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:29
1
Bazı şeyleri ayırt etmekte zorlanıyorsunuz galiba. Mahçupyan kendi bindiği dalı keserse hiçbirimize bir şey olmaz. Ama hükümetin bindiği dalda biz de milletçe oturuyoruz. Bilmem anlayabildiniz mi.
Ahmet Şen 28 Eylül 2017 11:39
Baştan söyleyeyim bağımsız bir Kürt devletine karşıyım. Ancak benim gerekçelerim ulu orta söylenenlerden biraz farklı. Evvela şu hakkı teslim etmek gerekiyor; ilkesl olarak bakıldığında Arab'ın, Türk'ün, Fars'ın kendi devletini kurmaya hakkı varsa Kürd'ün de hakkı vardır. Muhattabımızı adam yerine koyalım önce. Peki neden bağımsız Kürt devletine karşıyım? Bahsettiğim kavimlerin kurdukları devletler insanlarına ne getirdi kan, göz yaşı ve sefaletten başka. Vatandaşlarına refah, huzur, özgürlük verebildi mi? Bu devletler dünya kültür ve bilimine katkı sağlayabildi mi? Bu devletler dünya üretiminde, dünya siyasetinde söz sahibi olabildi mi? Bu sorulara benim cevabım koca bir HAYIR. Şimdi defalarca denenmiş aynı acı tecrübeyi Kürtler de yaşamak istiyor. Bölgemizde refah ve huzur istiyorsak eşit ortaklar olarak her kesin kendini birinci sınıf gördüğü daha büyük devletlere veya devlet birliklerine ihtiyacımız var. Bu konuda Kürtlerin elinde çok büyük bir fırsat var. Bu birleşmenin harcı olabilirler. Dilerim hepimiz aklımızı başımıza alır, "yaptırmayız" diyerek hem bizim hem Kürtlerin milliyetçilik şehvetini tahrik etmeden Araplar, Türkler, Farslar, Kürtler... 'hep birlikte nasıl büyük bir devlet oluruz' u konuşmaya başlarız.
Köroğlu 28 Eylül 2017 13:13
1
Milli devletler kurulmasındansa çoğulcu demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayalı geniş devletler olması bence de hem daha güvenli hem de daha verimli. Bunun olabilmesi için herkesin kendi kimliğini rahatça yaşayabildiği, özgür ve güvende hissettiği bir ortam olması önemli.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 11:37
Sayın yazar , bir ülkede istediğiniz kadar endişe ve sıkıntılı durum bulabilir ve bunlar üzerine sayısız yazılar yazılabilinir. Bunlara güvenip yönetim değişikliği ümidi kişiyi taze tutar. Yazana herkez haklı olduğunu söyler, gaza getirir. Bir ümit fırtınası kopar. Lakin birde gerçekler vardır. Bu gerçek herdefasında hayalin yüzüne sağlam bir tokat gibi çarpı verir de bunun kızgınlığı insanda mantıksız hareketlere evrilir. Bu ülkenin gerçeği sayın erdoğandır. Politikaları ve siyasetini küçük görmek her defasında muhalefeti kendi içinde çıkmaza itmektedir. Bu çıkmaz iyi kötü her tezata koşulsuz sempetati duymanıza vesile olur. Buda politik kısıra sokarki ne yaptığınızın farkına vardığınızda iş işten geçmiştir. Şimdi bazı insanlar sorgusuz sualsiz, nasıl batı hayranlığındaysa; bu ülkenin mert anadolu insanıda zatı muhtereme saygısı ve sevgisi çok yüksektir. Bu sebeplerdendirki 19 seçimleri sonucunda ETEK tutuşması yaşanabilir. Millet yine makarna kafa ve koyun olarak dillendirilebilinir. ANCAK bu gerçeği değiştirmeyecektir. :) saygılarımla....
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 10:57
hocam bu konu çok zor. okuyucu kitleni tanımadınmı henüz yoksa. senin okuyucu kitlende bu konuyu anlayabilecek insan sayısı çok az. hem sen muhalefeti yani chp yi de kötüledin ki okuyucu kitleni yaralar bu tip tutumlar. daha basit konularda yazılar bekleriz senden
ferit faydasıçok 28 Eylül 2017 10:49
binilen dal kesileli 6 yıl oldu ama civarda başka ağaç olmayınca insanlar daldan düşmek ne demek anlayamadı
nuray 28 Eylül 2017 10:30
Barzani kürtlere ve türklere pkk nın verdiğinden daha büyük zarar verecek.Pkk kürtlerin temsilcisi değilse, illegal bir şekilde ben yaptım oldu diyerek terörist israil gibi gaspla devlet kurmak isteyen barzani de kürtleri temsil edemez.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 09:59
Ekonomiyi tepetaklak edecek kararlar verilmesine nasıl alkış tutulur anlamadım.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 09:56
%40 vergi artışı geliyor ve insanların sesi çıkmıyor. Nasıl bir milletiz amlamadım gitti? %40 zam alan varmı? Kamu harcamaları savumma harcamaları karşılamacakmış.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 12:28
19
bu millet nerelerden nereye geldigiinu cok iyi bilir.enflasyonun %100 lere yaklasylyigi gunlerden tek Haneli rakamlara indigi gunlere... herseyin bedeli var vergi adaleti hic olmadi bu ulkede ama adgari ucreyli disinda sesi cikan olmadi
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:42
2
Trolün biri de bize ölümü göstermiş, sıtmaya razı olalım diye. Nasıl olsa kümesteki mazbut kazların tüyü de tükenmez. Gelen yoluyor, giden yoluyor. Pardon, memura ne zam vermiştik? %4 müydü? Hah haaa...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:39
0
Dövizin %150 arttığı Tl nin eridiği yakın tarih değilmi yoksa 2 den 3.5 e çıkan neydi?
YUH 28 Eylül 2017 16:37
1
Memurdan başka yaşayan yok zaten bu ülkede.Aman memurlar aç kalmasın biz sürünsek de olur. Allah gözünüzü doyursun be.Ödenekler,ikramiyeler,ek bilmem ne ücretleri,memurun kayınvalidesi bile istifade edip para alıyor.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:58
5
4x4 ile tofaşın vergisi aynı olmamalı adaletsiz MTV ye son! pahalı arabalara binip hava atıp gösteriş yaparken bu hava ve gösterişin de MTV sini ödeyeceksiniz, ne var bunda? Tabi çok etkilenecek kesim en çok gelire sahip olup en çok gürültüyü yapan kesim malum
konvoy 28 Eylül 2017 21:33
1
Şu vergi zammını bile savunabiliyorsunuz ya, size her şey müstahak.
külyutmaz 28 Eylül 2017 09:36
2019 seçimleri için ülke savaş tehdidi altında tutulmak zorunda.Seçimler yaklaştıkça bölgedeki her olay kaşınacaktır demiştim ama galiba Erdoğan işi daha sıkı tutuyor ve seçimlerin yaklaşmasını beklemiyor.Suriyede artık gıkımız çıkamadığı için elimizde ne varsa onunla yetiniyoruz.
atilla pehlivan 28 Eylül 2017 09:04
dış politikayı pek de idrak edemediğim halde, ben bile, referanduma karşı ülkece benimsenen tutumun bir işe yaramayacağını, ardından da ağır bir prestij kaybı ve savrulma yaşanacağını öngördüm. sanki savaşacakmışız gibi yığınak yaptık ve bu arada ''savunma giderlerimizi arttırdık''''' diye 25 milyarlık bir yeni vergi paketi yarattık. savaşmayacaksak, savaşmamıza izin verilmeyecekse, geri çekileceğimiz aşikar. o halde; bundan sonra '' bırakacağımız izlenim'' çok tehlikeli.başka kürt gruplar için hayli cesaret verici olacaktır.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 08:54
Meselenin ABD/BATI/İSRAİL projesi olduğunu gözlerden uzak tutup, sadeceTürkiye-Barzani meselesi gibi sunmak ne kadar gerçekçi ve bilimsel? Bu küresel ve siyonist akbabalar için proje aparatları olan Barzani= PKK/PYD=DAEŞ/İŞİD olduğu gerçeğini görmeden sağlıklı değerlendirme yapılamaz.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 10:38
5
İyice koptunuz artık
karar okuru 2 28 Eylül 2017 11:47
3
"Meselenin ABD/BATI/İSRAİL projesi olduğunu..." bilip ırak hükümetine karşı barzaniye her türlü desteği verip (barzaninin adamlarının maaşını ödemek için verilen para da dahil), barzaniyi güçlendirmek sonra da barzaniye ve referanduma karşı gibi davranmak ve hiçbir işe yaramayacağı (akpnin yaptığı herşeyi doğru kabul ederek beynini kullanmaktan kurtulan kesim hariç) herkes tarafından bilinen dayılanmanın asıl amacının aslında türkiyeyi daha kolay yönetmek olduğunu, yani akpnin amacının ülke değil, iktidarda kalabilmek olduğunu anlamak lazım artık.
Dexterds 28 Eylül 2017 12:11
4
ABD-BATI nin "dunyayi yoneten gizli gucler" in, "ust akil" in oyle kahve koselerinde ki insanlarin kolayca anlayacagi projeler kuracagini sanmiyorum... Turkiye'nin Kurtlere dusman edilmesi, gezi olaylariyla soven milliyetci kimlige burunup icine kapatilip dunyadan soyutlanmasi falan olmasin asil proje... "Ust akil" Tr nin gelismesini istemiyor, Ak Parti hukumeti de son 4-5 yildir soven milliyetci kuru siki muhafazakar aptal politikalariyla ulkenin gelismemesi icin elinden geleni yapiyorsa, belki de asil plan budur, ne dersin?
fazıl 28 Eylül 2017 08:32
Düşünmek mi? Nerdeeeee!
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 08:16
Sayın yazar , bir ülkede istediğiniz kadar endişe ve sıkıntılı durum bulabilir ve bunlar üzerine sayısız yazılar yazılabilinir. Bunlara güvenip yönetim değişikliği ümidi kişiyi taze tutar. Yazana herkez haklı olduğunu söyler, gaza getirir. Bir ümit fırtınası kopar. Lakin birde gerçekler vardır. Bu gerçek herdefasında hayalin yüzüne sağlam bir tokat gibi çarpı verir de bunun kızgınlığı insanda mantıksız hareketlere evrilir. Bu ülkenin gerçeği sayın erdoğandır. Politikaları ve siyasetini küçük görmek her defasında muhalefeti kendi içinde çıkmaza itmektedir. Bu çıkmaz iyi kötü her tezata koşulsuz sempetati duymanıza vesile olur. Buda politik kısıra sokarki ne yaptığınızın farkına vardığınızda iş işten geçmiştir. Şimdi bazı insanlar sorgusuz sualsiz, nasıl batı hayranlığındaysa; bu ülkenin mert anadolu insanıda zatı muhtereme saygısı ve sevgisi çok yüksektir. Bu sebeplerdendirki 19 seçimleri sonucunda ETEK tutuşması yaşanabilir. Millet yine makarna kafa ve koyun olarak dillendirilebilinir. ANCAK bu gerçeği değiştirmeyecektir. :) saygılarımla....
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 07:02
Konu ne olursa olsun, uysa da, uymada da Etyen Bey bütğn mskalekerini "biz de yanlış" ysptık diyebilmek için yazıyor.
sefure 28 Eylül 2017 06:22
akp sadece son 4 yılda içte ve dışta o kadar yalnızlaştı ki gerçekten inanılmaz...birileri yalnızlaştırma politikası uyguluyor belki ama kendi yaptıkları da bunu engellemek yerine körüklüyor...bu saatten sonra özgür bir ortamda yapılan adil bir seçimi akpnin kazanması ihtimalini görmüyorum...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 20:03
1
"Bu saatten sonra", ilk yüz yıl içinde, Türkiye'de, "özgür bir ortamda" yapılacak "adil bir seçimi" beklemiyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN