Back To Top
Ceylanpınar’ın faili hâlâ aramızda

Ceylanpınar’ın faili hâlâ aramızda

- A +

Her gün yeni bir soruşturma ve tutuklama dalgası ile karşılaşan toplumun süregelen davalara ilgisi haliyle azalıyor. Davalar ucuca ekleniyor ve anlamayı bir yana bırakın, takip edilmeyi bile zorlaştıran, ancak unutarak başa çıkılan bir heyula oluşturuyor. ‘FETÖ ile mücadele’ kapsamındaki adli süreçlerin diğerlerinden daha önemli hale gelmesi ile birlikte, daha öncekiler sanki çoktan tozlu raflara yerleşmiş dosyalara dönüşebiliyor.

***

İşte o dosyalardan biri bu ayın başında garip bir sonuç ve o sonucun nasıl bir garabeti ima ettiğini ortaya koyan bir sessizlikle karşılandı. 22 Temmuz 2015’de Ceylanpınar’da iki polisin gece evlerine girilerek infaz edilmesi davasında, iki buçuk yıllık tutukluluğun ardından tüm sanıklar beraat ettiler. Bu cinayetler önemliydi, çünkü PKK’nın olağan yöntemlerini çağrıştırmasa da, örgütün askeri kanadı HPG tarafından üstlenildi ve akabinde çatışmasızlık süreci geri dönüşü olmayan şekilde sona erdi. Gerçi sonrasında PKK Yürütme Komitesi üyesi Karayılan ve Eş Başkan Bayık ‘biz yapmadık’ açıklaması yaptılar ama etkisi olmadı.

Böylece çatışmasızlık sürecinin sembolik bitiş anını temsil eden cinayet dosyası sessizce kapatılmış oldu… Anlaşılan şu an için istenen de bu. Çünkü medyanın genelinde olay kısa haberle geçiştirildi ve merak konusu yapılmadı. Neyse ki Cumhuriyet’te Ayşe Yıldırım, Serbestiyet’te Alper Görmüş gibi mesleğini icra eden birkaç gazeteci hâlâ var…

Görmüş’ün derlediği bilgiler ışığında olayı hatırlayalım… “Cinayetten bir gün sonra polis, GBT faaliyeti sırasında  durdurduğu bir aracı ve içindeki dört genci (dayılarının taziyesinden döndüklerini söyleyen iki kişi ve onların iki arkadaşı), aracın üzerinde haciz göründüğü gerekçesiyle karakola götürür. Gençler, başkaca bir şeyle suçlanmayacaklarına o kadar emindirler ki GBT sonucunu karakolun bahçesinde sakince beklerler.” Hatta yiyecek almak üzere gidip tekrar dönerler…

Sonrasını Yıldırım’dan okuyalım: “İki buçuk yıldan fazladır tutuklu olan dört isim hakkındaki tek elle tutulur ‘delil’ polis imdat hattına yapılan iki ihbar telefonu. İkisi de birbirinin aynı olan telefonlar. Vicdanlarının sızladığını söyleyen ve polisleri vuranların isimlerini vereceklerini söyleyen kişiler. Nereden biliyorsunuz sorusuna ise ‘Abi ben bunların hepsinden haberdarım’ diyen ya da ‘Orayı çok fazla karıştırma’ yanıtını veren iki kişi. Oysa polislerin öldürüldüğü evde onların hiçbirinin parmak izi bulunmadı. Tam aksine eve hiç gitmediğini söyleyen bir polis memurunun parmak izine rastlandı.

Sanıkların lehine olabilecek deliller görmezden gelindi. Olay günü sanıkların nerede olduğunu gösteren HTS kayıtları ise hiçbir kopyası alınmadan savcılık tarafından imha edildi.

Gençleri tutuklayan hâkim Nurettin Bulut, 15 Temmuz sonrası “FETÖ”den tutuklandı. İddianameyi hazırlayan savcı Mehmet Kıvanç Kılsızoğlu genç yaşına rağmen terfi edip Ankara’ya Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne hâkim olarak atandı. Söz konusu merkezde darbe girişimi sonrası 14 savcı gözetiminde “FETÖ” şüphesiyle arama yapıldığını ekleyelim… Otopsi savcısı dahil 22 polis “FETÖ”cü olduğu suçlamasıyla açığa alınıp, tutuklanıp, ihraç edildi.”

***

Buradan birkaç sonuç çıkarılabilir… Bir, cinayeti kimin işlediği konusunda adaylardan biri PKK olmakla birlikte, Görmüş’ün değindiği üzere içlerinde provokatörlerin bulunması şaşırtıcı olmaz. Örgütün yararcı bir bakışla cinayeti üstlenmesi,  sonrasında provokasyonun farkına vararak inkar etmiş olması mümkün. Ancak PKK’nın olayın faili olmaması da mümkün…   

İki, yine Görmüş’ün altını çizdiği gibi, taraflar çözüm sürecini bitirmeye çoktan istekli oldukları için, provokasyonun üstü elbirliği ile örtülmüş gözüküyor.

Üç, söz konusu provokasyon için en büyük aday ise ‘derin’ Gülen yapılanması. Ne var ki iktidar/devlet suçsuz insanların onların eliyle tutuklanıp cinayetle suçlanmasından ve böylece cinayetin faili meçhul kılınmasından hiç rahatsız gözükmediği gibi, her nedense bugün de Ceylanpınar’ı ‘FETÖ ile mücadele’ kapsamında görmüyor…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
HAKİKAT 13 Mart 2018 21:07
HTS kaydı her zaman BTK dan talep edilebilir yok edilmesi diye bir durum olamaz, PKK eylemi daha olay sabahı üstlendi, millet lanetleyince Sılho Demirtaş kandilden habersiz gençler yapmış dedi. Siz daha neyin peşindesiniz ?
KARAR OKURU 14 Mart 2018 10:00
0
emin bir iddia gibi. araştırmaya değer bence.
acı gerçek 13 Mart 2018 17:27
eli kanlı bir terör örgütünün sözlerine mi itibar ediyon sayın mahçupyan.pkk biz uyuşturucuda satmıyoruz diyordu ama bal gibi uyuşuturucu sattığı ortaya çıktı.aynı terör örgütü haraçda toplamıyoruz diyordu çatır çatır insanlardan haraç topladığı ortaya çıktı.pkk yalanlarına bu ülkede inanan bir kaç kişiden birisin sayın mahçupyan.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 20:06
2
acı gerçek: nedense aklıma YÜCE ATATÜRK geldi, şöyleki Atatürk kurtuluş savaşı sırasında"Kürt kardeşlerimin hürriyeti, refah ve ilerlemesinin vasıtalarını sağlamak için sahip olmaları gereken her türlü hukuk ve imtiyazların verilmesine tamamen taraftarım". savaştan sonra"Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türktü bugün de Türktür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır".
ilker 13 Mart 2018 13:53
bu tip komplolar emperyalist ve kapitalist zalimlerin surekli kullandigi yontemdir.ornegin 11 eylul saldirilarida boyledir.katil amerikan yonetimi afganistan isgalini mesru gostermek icin 11 eylulu planlamis ve kendi vatandaslarini oldurmekte tereddut etmemistir. guneydogu ve ortadogudaki cinayetlerin arkasindada abd nin derin gucleri ve yerli isbirlikcileri oldugu kesindir.genel resim budur.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 14:44
1
Bu yorumu bir yere kopyala her gün farklı mecralarda kullanırsın. Hemde zahmet çekmemiş olursun.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 13:53
Kripto FETÖ ve seviyesiz hakaret trollerinin halk günü "adalet" yazıları günü!
HACI VAK VAK 13 Mart 2018 13:31
Demokrasi ve yargıya güven tam olsa ( en az güveniliyor araştırmalar gösteriyor ) millet ve yazar açıkça dile getirmeye çalışır . Fakat durum ortada insanlar çekiniyor . O zaman VAK VAK VAK diye bağırmak lazım .
HACI VAK VAK 13 Mart 2018 13:28
Cevabı aslında düşünen her kafa bulabilir . Neden örtüldüğü ve sonucun ne olduğu ortada . Fetö şüphesi bile olayın örtülmesine engel olamamış . Olay çok derin ve karmaşık demekki . Yazar bile ima ile anlatıyor . ARİF olan understand . VAK VAK VAK
KARAR OKURU 13 Mart 2018 12:01
Etyen Bey, size göre iktidar Fetöyü yargılasa kabahat, yargılamazsa kabahat. Harbiden iktidarla kafayı bozmuşsunuz...
KARAR OKURU 13 Mart 2018 12:50
3
fetö yargısının haksız yere hapse tıktığı binlerce insan ve karar var, iktidar; işene gelen ve taraftarı olanlara yapılan haksızlığa müdahale ediyor mağduriyetlerini gideriyor, muhalif olan ve taraftarı olmayana karışmıyor,
Sen mahkeme misin? 13 Mart 2018 13:52
8
12:50, Nereden biliyorsun haksız yere yargılanıyorlar, sen mahkeme misin? İfadesi alınıp suçsuz zannedilen tanıdıklarım var şimdi yurt dışına kaçtılar. Demek ki mahkemeler henüz bütün Fetöcü kahpeleri tespit edebilmiş değil....
KARAR OKURU 13 Mart 2018 21:10
0
KO 13:52, farklı bir yaklaşım sergilemişsin de ' Demek ki mahkemeler henüz bütün ....' kısmında birşeyler karışık gibi. Devletin savcısı soruşturmayı açar, mahkemeler 'TÜRK MiLLETi' adına yargılar, karar verir. Demek ki sorun varsa sorumlusu da olmalı. Ona yorum yazabilmelisin. Ayrıca, 8 Mart geçti, anormal cinsiyetçi kelimeleri kullanmakta ısrar etmemelisin. Biraz gayret... Çünkü o kelime yargı ve karar içeriyor ki bu da senin haddin olamaz.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 21:56
0
KO 21:10 Kime cvp yazmışsın anlamadım
KARAR OKURU 13 Mart 2018 23:24
0
KO 21:56 (?), biraz gayret; anlarsın. Hala anlayamadıysan derdine 'yanarım'. (KO 13:52).
KARAR OKURU 14 Mart 2018 02:01
0
21:10, Kadınlara değeri bir güne indiren medeniyetle bağı yok. Ayrıca kahpe cinsiyet belirten kelime değildir. Kadının kahpesi en fazla bir kaç kişiyi satabilir, erkeğin kahpesi cümle dostlarının satar, Fetöcü kahpe ise vatanını satar.
cevat karakalem 13 Mart 2018 07:33
Cozum Sureci baslibasina bir muamma.Isin orgut ile pazarlik seklinde ele alinmasi bastan stratejik bir hataydi. Yapilmasi gereken bolge halkinin da "biz" demek oldugunu anlayip taleplerini lutuf olarak gormeden makul sekilde karsilamakti.Bu arad da orgutun baskisi,tehditlerine karsi her turlu guvenlik tedbiri,operasyonu vs. yapilmaliydi.Sehirlerde o kadar yiginak yapmasina nasil izin verildi hayret.
Arrow Colt 13 Mart 2018 02:29
Burda önemli olanın ne olduğunu düşünmemiz gerek, bazen görünen şey aslında görünen şey değildir görünmeyen şeydir, ufo gibi, ısıtıcı olan ufo değil bonibon olan ufo, belki uzaylılar da tulumba tatlısı seviyor olabilir, bilemezsiniz.
külyutmaz 13 Mart 2018 02:06
Toplumsal cıvıtmanın yaşandığı zamanlarda pek az adam ayakta kalır.Alper Görmüş de onlardan biri.Tarafını belli etmek için 'milli bıyık' bırakan adam var yahu... ? Hiç yakışmamış.Al şunu da kestir berberde.
muhammed 13 Mart 2018 00:43
tesekkurler muslumanlara vicdani ahlaki hatirlattiginiz icin.
İnsan 13 Mart 2018 12:25
9
Yazar müslümanlara vicdanı ve ahlakı hatırlatmıyor, vicdanlı ve ahlaklı olmak müslümanlığın olmazsa olmazlarındandır. tanımlamanız çok yanlış
KARAR OKURU 12 Mart 2018 23:35
cok onemli sorun adalet ve adil olmak... Cinderesi ve Afrinde PKK/PYD teroru nedeniyle can korkusu ile 5 yildir siginaklarda yasayan gunes yuzu gormeyen insanlar Turk ve OSO askerlerini ve Turkiyenin derya gibi merhametlu sefkatli elini gorunce dua,bayram,zilgit, cosku ile karisik sitem de ediyor "5 yil once nefen gelmediniz, esim-kardesim-cocugum hayatta olurdu" diye. bu teror sorununu kurt sorunu olarak dayatmaya calisan siz sn.yazar, hic sorumluluk hissrdiyor musunuz?
Trollükte zor 13 Mart 2018 11:07
3
Tipik devlet trolleri yazısı
KARAR OKURU 13 Mart 2018 13:17
7
Yazı ile ilgili fikri olmayıp sadece yorumcuların paçalarına saran hakaret ulaması senin işin çok kolay olmalı! Ama bilesin ki hayatta olmayan o masum sivil insanların kanı sana da bulaşmıştır! idrakine uyarmı bilemem ama Milli Şair Akifin şu mısralarını sana ve zihniyetine ithaf ediyorum: "..Bakmayın, hem tükürün çehre-i murdarımıza! Tükürün: Belki biraz duygu gelir ârımıza!Tükürün milleti alçakça vuran darbelere! Tükürün onlara alkış dağıtan kahbelere! Tükürün Ehl-i Salîb'in o hayasız yüzüne! Tükürün onların aslâ güvenilmez sözüne
İnsan 13 Mart 2018 13:22
2
yoruma "cok onemli sorun adalet ve adil olmak" cümlesiyle başlayıp . Yorumu;.Bu memlekete kalemeni satmayan, namuslu, şerefli ve cesaretli 3-5 yazardan biri olan "Etyen bey'e çamur atarak bitirmek, bu ülkenin geldiği hali anlatmaya yeter.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 13:47
5
İnsanlık ve trolluk rumuzlu faşist fedailere: Yazarı tanrılaştırmak, eleştirilmez, fetiş veya put kabul etmek gibi bir acziyetiniz, saplantınız olabilir.Bu da benim demokrasi, sağlık, fikir özgürlüğü anlayışıma ters değil:) Ama senin gibi düşünmeyenlere bulaşmadan, insan isen, trol isen, terörsevici, işbirlikçi hain...vs her ne halt isen düşünceni açıklamayı öğrenmelisin. Yazardan, yazıdan rol, benden de değerli vaktimi çalma...neşt!
KARAR OKURU 13 Mart 2018 13:50
3
Yoruma yorum yapan hakaret ehline atfettiğim şiir eksik kalmış: ... Medeniyet denilen maskara mahlûku görün: Tükürün maskeli vicdânına asrın, tükürün! Hele İ'lanı zamanında şu mel'ul harbin, "Bize Efkar-ı umumumiyesi lazım Garb'ın"; Oda ALLAHI bırakmakla olur herzesini, Halka iman gibi telkin ile, dinin sesini Susturan aptalın idrakine bol bol tükürün
İnsan 13 Mart 2018 18:41
0
bak hele ya; Akif le cvp veriyor, sen Akifin nerde nasıl öldüğünü biliyormusun, Akif yaşasaydı; "kopyala yapıştır medeniyetine" tükürürdü.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 23:32
Bu soruların cevaplarını asla vermeyecek bu devlet. Ne zaman ki Türkiye halkları devletin karanlık dehlizlerine ulaşıp, tüm pislikleri ortaya saçtığında öğreneceğiz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN