Back To Top
Erdoğan ne yapıyor?

Erdoğan ne yapıyor?

 - Son Güncelleme: 12.01.2018 Cuma 00:27
- A +

Bahçeli’nin aday olmama ve Erdoğan’ı sadece cumhurbaşkanlığı seçiminde değil, sonraki beş yıl boyunca da ‘bila bedel’ destekleme vaadi, beklendiği üzere hemen karşılığını buldu. İki liderin dili o denli benzeşikti ki, bunun müşterek bir hamle mi olduğu, yoksa zaman içinde Erdoğan ve Bahçeli’nin gerçekten birer ruh ikizine mi dönüştüğünü irdelemekte zorlanabilirsiniz.

Erdoğan’ın da temel hedefi “Geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen” diye tanımladığı kişilerdi. Bunların AK Parti ile ilgili söz söyleme hakkının olmadığını öne sürdükten sonra şöyle devam etti: “Bunlar AK Parti olarak milletimizle birlikte verdiğimiz hayati mücadelede en küçük desteklerini görmediğimiz, karşı saflarda silüetleri beliren kişilerdir… Bu birlikteliği, beraberliği, dayanışmayı zedeleyenler bilsinler ki artık bu kervanın samimi yolcuları değildir. Biz bu yola çıkarken ahdederek çıktık. Bu ahitle çıkarken de sadakatin aslolan bir kavram olduğunu bilerek çıktık. Bu trenden düşenler, düştükleri yerde kalırlar… Siz hiç merak etmeyin. Türkiye’nin istiklali için hayatını ortaya koyarak çalışanlarla dikensiz bahçelerde kendi ikbali için yollara düşenlerin farkını milletimiz çok iyi biliyor.”

***

Bunlar gerçekten de ağır sözler. Karşıda bir muhatabın olmaması, belirsiz bir hedefe doğru kör ateş yapılmasının siyasi anlamı da ağır: Erdoğan, AK Parti tabanına hitap edebilecek bir adayın çıkmasından bariz şekilde çekiniyor. Öyle ki partiyi kontrol altında tutarken, kendi tercihleriyle uyuşmayan herkesin partiden uzak kalmasını istiyor ve sadakati de bu çerçevede tanımlıyor. Diğer deyişle muhafazakar kesimde ‘kaçak’ olmasın diye uğraşıyor. Ama kullanılan dil o denli orantısız ki, dinleyenler böyle bir kaçağın ‘yakın ve açık’ bir tehlike teşkil ettiğini hemen anlıyorlar.

Söz konusu tedirginlik ve tepkisel duruşun dayandığı gerçek, saha çalışmalarında kendisini göstermeye başlamış durumda. Parlamento için sorulduğunda, toplumun yüzde 25-30 oranının kararsız olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanlığı alternatiflerinde de aynı oranda kişi ‘mevcut hiçbir lideri’ beğenmediğini söylüyor.

Diğer değişle şu anki kararsızlar ve mevcut liderleri beğenmeyenler sandığa gitmezler ise, iktidar cenahı için sorun yok. AK Parti artı MHP oyların yüzde ellisini aldığı gibi, Erdoğan da en az yüzde altmışla ilk turda seçilebiliyor. Ama ya mevcut cumhurbaşkanı adaylarının dışından, ‘hiçbir lideri beğenmeyen’ kesimin oyunu alabilecek bir muhafazakar aday çıkarsa? Böyle birinin parlamento seçimlerinin yönünü de etkileme şansı olması bir yana, Erdoğan’ın ilk turda seçilmesini engelleyebilir ve hatta ikinci turda seçimi de kazanabilir…

Şu an için böyle bir adayın çıkma ihtimali yüksek değil. Ama anlaşılan o ki iktidar açısından riskler o denli yüksek ki bu yönde en ufak bir ihtimal bile şimdiden, seçime neredeyse iki yıl varken engellenmek isteniyor. Bu denklemdeki kritik veri, mevcut liderleri beğenmeyenlerin içinden hiçbir seçimde oy vermeyen veya kronik reddiyeci olan vatandaşları bir kenara bıraktığımızda, geriye kalan ‘siyaset küskünlerinin’ önemli oranda AK Partili olması…

***

Bu veriler ışığında Erdoğan da kendi hedefleri açısından belki de en akıllıca olanı yapıyor. Bir yandan MHP’nin yüzde beş oyunu yanında tutarak siyaseti domine ediyor, diğer yandan da muhafazakar bir adayın çıkma şansını bloke etmek üzere, siyaset alanını tümüyle ideolojik hale getirmekten ‘uyarı’ salvoları atmaya her türlü aracı kullanıyor.

Bu tehdit algısı iki partiyi ve iki lideri kısa zamanda toplum nezdinde tekleştirecektir. Kendilerini ‘yerli ve milli’ diye adlandırmanın, tüm rakipleri ‘gayrı’ yerli ve milli yapacağını umma üzerine kurulu bir stratejinin iki yıl daha sürdürülmesinin maliyeti ise şimdilik gündemde gözükmüyor. Çünkü alternatif aday çıkmazsa maliyet de yok diye düşünülüyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Önemi yok erdemin 15 Ocak 2018 09:25
Bir de şu var, iktidar radikalleştikçe muhalefet de radikalleşmeye başladı. Bu önümüzdeki dönem için öncü bir gösterge.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 18:10
Ne Kadar uğraşırsan uğraş Tayyip Erdoğan Başkan olacaktır, Allahın izniyle.
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 00:30
3
Başkan olunca göğe mi ereceksin.Nedir bu takım tutar gibi hareket
B 13 Ocak 2018 10:11
Sayın yazar kendi temennilerinizi gerçeklerle karıştırmayın. Türkiye'de yaşıyoruz. 15 temmuzu gördük. İnsanların iktidara nasıl sahip çıktığını gördünüz. Hayal kurmayın lütfen.Halk özel harekat kuruluyor. Buda tuhaf. SA gibi birşey herhalde. Yoksa tarih tekerrürden ibaret mi. Dün Almanya, bugün Türkiye. Endişelenmeyin. Tarihi iyi bilen biri olarak Rusya ile savaşa girmezsek dünyanın en gelişmiş devleti olabiliriz.
ramazan gün... 12 Ocak 2018 23:58
demokrat metodun 'sayısal çoğunluk yerine fikirlerin DEĞERLERİ üzerinden işlemesi' meselesi... hiç bir fikrin diğerinden üstün olmadığı 'görelilik' bakışı ile ilerlerken, birden bazı fikirlerin diğerlerine göre daha 'değerli' olma durumuna nasıl geçilebiliyor?.. her değer bir sıfata işarettir; iyi, doğru, güzel; hepsi bunda toplanır. çoğulcu toplumda bir fikrin diğerinden daha değerli olduğunun KRİTERİ nedir?.. (bu kriter demokrasi ideası olacaktır; hatırlarsan bahsetmiştim)soru güncel: görece demokrat toplumdan bir iktidarı nasıl çıkaracaksın;
Eşitsizlerin eşitliği... 13 Ocak 2018 14:36
0
Eşitsizlerin eşitliğini iddia etmek yanlış bir şeydir. Anarşi doğurur. Sayısal çoğunluğa itirazın temelinde de bu problem vardır. Günümüzde demokrasiler; kendilerini korumak adına (!) birden bire tükürdüğünü yalayan zombilere dönüşüyor. Demokrasi ile eşitsizlere eşitlik vaat endenler, kendi düşüncesi azınlığa düşünce cuntacı oluveriyor. Demokrasinin bu açmazlarını göremeyen lay lay lom bir güruh, devekuşu mutluluğu yaşıyor.
ramazan gün... 13 Ocak 2018 19:23
1
ben senin düşmanın değilim (biliyorsun); demokrat yapını yoketmek değil derdim. bırak 'dağıtayım'; sonra toplayacağım. eksiğin; ahlaki zemin ve şahsiyet; başka varsa -şimdilik-bilmem. demokrat toplumdan 'özde beklenen' cemiyet ve fert adına islamın vazettiği bir takım ahlak düsturlarının 'kaal değil, hal' ifade etmesi; adı üstünde HAL bu; ikna ile elde edemezsin, SEMBOL ŞAHSİYETLER üzerinden davet edebilirsin.
Zafer çalışkan 17 Ocak 2018 18:00
0
Ne demek istediğinizi her kesin anlayabileceği. Şekilde yazın anlaşılmıyor
Ahh Nuray ahhh Patronuna söyle ev ödevine iyi çalışsın :))
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 14:45
1
Nuray menfaatlerinden mahrum kalacak bırakın saçmalamaya devam etsin.
70 li yıllarda Demirel zamanında Milliyetçi Cephe adı altında koalisyolar kuruldu ve bu koalisyonlar neticesinde ülkedede istikrarsızlık kaos ekonomik dar boğaz ve terör aldı başını gitti..Ha keza 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde de bu Milliyetçi Cephe ülkeyi yönetiyordu...demem o ki Milliyetçi Cepheler bu ülkeye hiç bir zaman yarar getirmemiş aksine ülkeyi 20 yıl geriye götürmüştür..Bu sadece Türkiyeye özgüde durumda değildir...Milliyetçi Koalisyonlarca yönetilip huzur ve refah ülkesi olan bir tane örnek ülke gösteremezsiniz..Bu gidilen yol yol değildi
Bir gece yarısı KHK sı ile Meclis kapatılır mı? İnsanın aklına gelmiyor değil:)
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:05
5
Meclis açık mıydı ?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:40
14
korler sagirlar birbirlerini agirlar.
Bahçeli Erdoğan ve Perinçek :)) 2018 de bu üçünün aynı menzilde buluşacağını söyleselerdi hadi be ordan derdim :))) Bu Milliyetçi Cephe seçimi kazansa bile bu ittifakın Türkiyeye yararından çok zararının olacağı aşikardır..
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:07
2
Türkiye mi dediniz ? Biz "dava" diyoruz ! Soru sırası sizde. Eğer, "dava" ne derseniz, walla ben de bilmiyorum. :))
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 14:47
2
22:07; Zaten dava nedir bilsen söylediğinden utanırdın...
Matruşka 12 Ocak 2018 21:01
Bahçeli ile yola çıkanların menzili pek hayra çıkmadı bu mukadder bir sondur....
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 20:32
Sahi şu son çıkan KHK niye çıkarıldı yoksa evde aksesuar olsun diye mi :)))
Bugün Erdoğan çıksa ben aday değilim dese :)) Troller gece uyuyabilir mi :)))
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:08
1
Menfaatleri söz konusu olduğundan uykuları kaçar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 14:44
2
Trollerin sonunu Allah bilir. Hatayı yapandan daha çok günahkarlar. Asıl sahtekar onlar. İlahi adalet onları bulacak. İnanın rahat edin.
Tek bildiğim bir gerçek var o da Bahçelinin kendisine verilen görevi icra ettiği...Evet o verilen görevi yürütüyor...Bazılarınız hala Bahçeliyi normal Siyasetçi gibi değerlendirme yanlışına düşüyor..Oysa Bahçelinin MHP nin başına gelmeside verilen bir görev gereği idi...Bahçeli bir Siyasetçi değil bir Görev Erbabıdır..Anlayan anlar umarım...
Dost Tavsiyesi 12 Ocak 2018 20:16
Akp ye kalsa seçimde Erdoğandan başka hiç bir aday dahi olmamalıdır hatta gerekirse muhalefet partileride olmamalıdır onuda biz yaparız havasındalar..Bunlar 1000 yıllık devlet geleneği olan bir ülke için pek hayra alamet işaretler değil...
Erol Ozmen 12 Ocak 2018 20:11
boyle giderse yine eskide kalan kisir cekismelere donulecek gibi birseyi begenmeyen hemen muhalif oluyor kendisine siyasi bir olusum yapiyor zaten bu FETO da benzer sebeplerden cikmisti bencilik benim olsunculuk gecmiste de boyleydi iyi konusan milleti kandirir oyunu aldiktan sonra tanimazdi disaridan demokrasi dersleri devamli artarak gelirdi ama ne siyasi yapi nede burokratik yapi demokrasiye uygun yapilandirilmadigi icin secimden secime milleti kandirma araci olark kullaniliyordu demek istedigim sudur Turkiyede egitimden kaynaklanan sorunlar cozulmeden siyasi denge saglanamaz REIS hakli
KARAR OKURU 18 Ocak 2018 13:42
1
Eğitim sorunu çözülemeyecek bir düğüm haline getiriliyor ne yazık ki
Erdoğan'ın dili Bahçeli'nin diline yeni benzeşmedi. Onun dili 7 Haziran'dan beri Bahçeli'nin dili. O da üstadı Necip Fazıl gibi "aydınlanma" sonucu, MHP'lileşmeye karar verdi. Ülkücülerin, Bahçeli'nin yerine aradığı Başbuğ, Erdoğan olacak gibi.
Sonuçta siyaset de çığrından çıktı...
OHAL Rejimi ve sonuçları 12 Ocak 2018 20:17
4
Ülkede meşru siyaset yapma kanalları kapanmıştır...
Vatandaş 12 Ocak 2018 19:01
Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz....Maalesef halk olarak hep lafa bakıyoruz!Hitabeti iyi olan kazanıyor!Adalet,eğitim hak ve özgürlükler konularında yerimizde dahi sayamıyor geri gidiyoruz.Yani insanlığımız elden gidiyor.Biz hala oyunda ve oynaştayız...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 21:20
1
ABD seçimleri arefesi. Anketler havada uçuşuyor. Harvard'a bağlı bir kuruluş da Trump'a ve Clinton'a oy verecek olan gençlere soruyor: Oy vereceğin adayı güvenilir buluyor musun? Gençlerin yaklaşık yarısı "hayır" diyor. Yetişkinlerle yapılan anketlerde bu oran %40'a yakındı. Medyasıyla, holdingleriyle, lobi ve reklam şirketleriyle çark böyle işliyor. Seçtiğin, seçeneğin yok aslında. Mısır'da da tahtı oğluna bırakacak olan Mübarek'le dalga geçerdi halk, "Mısır'da demokrasi var. İki oğlumdan birini seçebilirsiniz" diye.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:47
Mhp ile koalisyon kuran iflah olmadi bu seferde olmaz. Bu koalisyon temelinden sorunlu islerin dahada kötüye gittigi bir türkiyede 2 yil sonra kazanma sansi yok hatta bugün bile secim olsa % 50 yi bulamaz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:54
1
tespitten ziyade temenni gibi geldi bana şahsen.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 20:51
8
Neyapsin hep ile mi koalisyon yapsinlar
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 21:47
2
inşallah
ramazan gün... 12 Ocak 2018 18:16
'Bunların AK Parti ile ilgili söz söyleme hakkının olmadığını öne sürdükten sonra'(...); ayrılmış adamın söz hakkı niye olsunki?..'Erdoğan, AK Parti tabanına hitap edebilecek bir adayın çıkmasından bariz şekilde çekiniyor.'(...) iktidara talip herhangi bir partinin rekabet ortamında böyle bir 'çekince' üzerinden tedbir alması değil, almaması 'ahmaklıktır'...'kendi tercihleriyle uyuşmayan herkesin partiden uzak kalmasını istiyor'(...) parti köy kahvesi değildir; bir sebep, bir hedef ve bir tercih üzerinden birlik belirtir. 'başka tercihler' başka parti
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:57
1
ramazan, 600 karakter sınırına sevineceğim hiç aklıma gelmemişti. sen benim demokrat yapımı yok edeceksin. parti üyeleri ile kurşun askerler arasında ufak bir fark var. kurşun askerler akp üyesi olabilir ama bütün akp üyeleri kurşun asker olmayabilir.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 20:04
0
Ahmaklik kismi dogru geri kalani fazlalik olmus.
ramazan gün... 12 Ocak 2018 20:16
2
yukarıda yazdıklarımı ben beğenmedim. sebebi yanlış olması değil; parti işlerini pek sevmiyorum, haliyle keyif vermiyor... peki yukarıdaki cümleleri niye 'alıntıladım'?.. etyenin dili kullanmasına dair. böyle yapıyor. birinci cümleye bakın mesela ve verdiğim cevaba; mesele apaçık. burdan sonra kuracağı 'asıl meram' içeren cümlesi için bir 'zihni çekim alanı' oluşturmaya çalışıyor; bu 'alınırsa' diğeri tabi olarak tutarlı hale geliyor...(yapmasın mı? yapsın)
ramazan gün... 12 Ocak 2018 20:22
3
ak partili ak parti muhaliflerine... 'ben ak partiliyim ama ak parti şöyle yaparsa veya böyle yapan ak partiyi desteklerim'; bu cümle manasız.ortada vakıa var; her ne ise o talep ettiğin yapmıyor belli ki, yapmayacak. o halde ak partili 'olmayı' bırak!.. BEN AK PARTİLİ DEĞİLİM mesela; ak partiden 'beklentilerimi' karşıladığını düşünüyor ve onu destekliyorum. kimden ne bekleyeceğini bilmezsen ömrün hayal kırıklıkları ile geçer; bu kadar basit...
ramazan gün... 12 Ocak 2018 20:25
4
ak partiden beklentimi sorun... 'şeçimi kazanması':)) hepsi bu kadar; hemi vallahi hemi billahi:))
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 12:20
2
Söğüt gölgesinde yatan mısın, dalında öten uğursuz kuş musun be mübarek '' ramazan gün'', ötüp duruyorsun... da iktidarın sorumluluğundaki bazı şeylerin kötüye gittiğini hala anlayamadın? Yazar, yazmasın mı?
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 14:41
1
Ramazan yanlışları desteklediğine göre epeyce nemalanıyorsun. İlahi adalet var yaşa gör.
ramazan gün 12 Ocak 2018 20:38
5
yazının 'çatısına' bir eleştri: nesnesi olmayan 'muhayyel bir aday'a %30 peşinat vermen ne izan, ne rasyonalite ile bağdaşır usta. bu 'son derece kurnazca' bir cümle; buradan tartımaya girecek karşı taraf daima kaybetmeye mahkumdur; takdir!.. demek istediğin gül ise... adam vardır 'kendinden ışıktır', adam vardır bir ışık altında parlar-tecessüm eder. gül ikinci kısımdadır; kendi ışığı yok.
kemal akalp 12 Ocak 2018 18:04
Sayın Mahcupyan son iki yıldır sende savruldun,neye dayanarak MHP.nin oyunun % 5 olduğunu söylüyorsun,en taraflı yoklamada bile % 9-10 civarı,bu oran temennin ise oda tutmayacak,Akşeneri şişirme gayretlerini millet yemiyor çünkü FETO üyesi olmasa bile sempatizanı,Bahçeli reel politika yapıyor ve sistemin değişikliğine göre hareket ediyor
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:59
1
kemal, mhpnin zaten normal oy oranı neydiki o kadar kişi ayrıldıktan sonra %10 olsun. allah zeka vermişki anket sonuçlarına hemen inanmayın diye.
18:59 Anket sonuçlarına Erdoğan inanıyor, yetmez mi ? İki yıl daha beklerse evdeki bulgurdan olacağının kesin farkında. Ekonominin iki sene dayanabilmesi mümkün değil. Ya baskın seçim yapacak. Ya da hiç seçim yaptırmayacak.
karar okuru 12 Ocak 2018 21:03
2
bahçeli seçimde memleketinden aday olsun yine seçilemez.
atlantadan 12 Ocak 2018 17:54
yazara hakaretler yaziyorlar demokrasi isteyenler. bu kisiler daha baslangicta demokrasiyi reddetmiyorlarmi. her kez ahlak sinirlarini asmiyacak sekilde istedigini yazar cizer cunku allah her bireyi farkli yaratmamismidir? hepimiz farkliyiz dogdugumuzdan beri sabahtan aksama ikizimizi olsa ayni yere baksak yinede harkli bilgiler depolariz. dolayisi ile bir birimizi severiz sevmeyiz ama assagilama yada hakaret o edenin icindeki hayat nefretini ortaya koyuyor. kendini bilen insan zaten bu kisilerin hakaretlerini kaale almaz. aldigi tek sey karsisindakinin insan sevgisizliginin boyutu...
karar okuru 2 12 Ocak 2018 17:41
gülün açıklaması ile ilgili 2 yorumum yayınlanırsa eğer, okuyun, yazdıklarımı aklınızda bulundurun. muhtemelen süreç içinde yazdıklarımı hatırlarsınız. özellikle de bu satranç oyununda erdoğanın şansının olmadığı değerlendirmem size abartılı gelebilir. erdoğanın, gülün açıklamasına gösterdiği tepkinin şiddeti, aslında durumun ne kadar ciddi olduğunun göstergesidir.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:36
2
Ben ikna oldum kardes.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 19:03
1
her iki yorumumum altına yorum yazan karar okuru! belli ki aynı kişisin. ama beni ikna etmeye çalışman önemli değil. zaman içinde durumu görürsün. Şike olmaması durumunda (var olan ortam zaten şikeli ama daha farklı, şu anki duruma göre bile şike olarak kabul edilecek durumdan bahsediyorum) erdoğanın satrancı kazanma ihtimali yok.
karar okuru 2 12 Ocak 2018 17:34
akplilere müjde! gül kabusunuz devam edecek! abdullah gül, bugün, ohalin uzatılması ile ilgili olarak "umarım son kez uzatılır" şeklinde açıklama yaptı. bu açıklama reise yeni bir eleştiri. yani reisin tehditleri sökmedi. gül, geri adım atmayacağı mesajını verdi.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:35
3
Sahsen bu mujdeye ne kadar sevindigimi tahmin bile edemezsin. Insan gercekten hayret ediyor.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 16:45
Demokrasi var diyenler hdp den Selahattin Demirtaş tan tek bir kelime dahi edemiyorlar. 10 milyon taraftarı olan bir insana nasıl sessiz kalabiliyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 17:59
14
teror orgutunun vesayeti ve yonlendirmesiyle siyaset yaptigi, milletvekili adaylarinin kandilde belirlendigi, silah zoruyla oy topladigi kisacasi demokrasi ile alakasi olmadigi icin olabilir mi acaba? ustune ustluk basta yasin boru ve arkadaslari olmak uzere 50 vatandasin kani eline bulastigi icin de olabilir. demokrasi ve barisin ici daha once hic bu kadar bosaltilmamisti.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 18:27
5
nıray çizmeyi aştın. 6 milyon seçmeni olan bir partinin eş başkanı bahsettiğin. Önüne gelene terörist diyemezsin. Suç değil mi bu?
nuray 12 Ocak 2018 18:59
9
Teröriste de terörist demeyeceksek ne diyeceğiz?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 19:17
3
Nuray hn., TCK 267'yi bir okuyuverin ve sonra da klavyenizi yavaşça yere bırakın.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 19:25
3
Terörist fetocu sensin Nuray. Her dönemin adamı olmana ne derler biliyormusun? Cahil.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 19:40
3
Nuray Feto balasını ülkenin başına bela ettiniz ülkeyi soydurdunuz sonrada birilerine terörist deyip milleti kandırmaya çalışsanda boş. Baş terörist sizlersiniz. İlahi adalet senin gibileri geçte olsa bulacak şimdilik mutlu ol. Trollüğe devam yanlışın yanında dur doğruya terörist de. Sen inandın mı buna.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 23:23
4
bence demokrasiyi belediye başkanlarına firca atan pkk militani caycilara anlatmalasiniz. :) bi cayci "10 milyon taraftari olan " bi insana hesap soruyor. iste hep bunlar demokrasi
okur 13 Ocak 2018 00:38
0
19:17´de belirtilen TCK. MADDE 267 „iftira suçu“ ile ilgili.
Necip Güven 12 Ocak 2018 16:43
Erdoğan başka bir adayın çıkıp kendi başkanlığını engellemesinden korkmuyor çünkü böyle bir kişi ve toplumda başka bir lider mevcut değil. Ama davasına ölümüne inanan her lider gibi , zamanında kendi yanında olup onu anladığını düşündüğü kişilerin , zamanında onlara karşı savunduğu karşıt kesimlerle şimdi yanyana olmasını hazmedemiyor. Tamamen dış düşmana dayalı milli bir dava sözkonusu olmasa, Bahçeli neden Erdoğanın yanında olsun ki? Milli bir sebep olmasa ve Erdoğanı devirebilecek bir alternatif olsa Bahçeli onun yanında olabilirdi,
KARAR OKURU 18 Ocak 2018 13:49
0
Çok iyi niyetlisiniz
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:38
"-Ama ya mevcut cumhurbaşkanı adaylarının dışından, ‘hiçbir lideri beğenmeyen’ kesimin oyunu alabilecek bir muhafazakar aday çıkarsa?-" Bütün referansın Erdoğan'a göre șekillenmesi, ondan başka hiç bir kimsenin Türkiye için elle tutulur bir vizyonu olmadığını gösterir. Siz de bu satırlarla aynen bunu teyit etmiş oldunuz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:27
ne yapacak ? ayagina kursun sikiyor...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:25
ben muhafazakarim..erdogan in karsisina rakip cikabilecek adayda muhafazakar olsun diye hic bir beklentim yok..bakroundu ne olursa olsun..gercek anlamda 'demokrat' olsun yeter..boyle dusunen baska dindarlar da var..merak ettigim nokta su : dindar ama gercek anlamda demokrat bir aday ciksa kemalist kesimin ne kadari benim dusundugum gibi dusunebilir ?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 16:46
1
sen merak etme kemalist kesim şu an muhtemelen çoğunlukla meral akşener e verecek. ama babacan gibi daha kabul görecek biri çıkarsa ona da oy verirler.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:18
0
aynen, adil ve demokrat olsun, isterse üç bacaklı olsun. Hangi dinden ve milletten olursa olsun, kendini dindar sanan biri olarak oyumu gönül rahatlığıyla ona vereceğim.
KARAR OKURU 18 Ocak 2018 13:53
0
Kimseyi ötekileştirmeyen Adil demokrat bir lidere bütün kesimden insanlar oy verir
Muhalefet açık ve net bir dille İktidara şu teklifi sunmalı :1-Derhal amasız mamasız OHAL kaldırılmalı 2-Basın ve Medya üzerindeki tüm baskılar derhal sonlandırılmalı 3-Seçim barajı kaldırılmalı-Bu şartların yerine getirilmediği bir düzende kesinlikle Seçime gitmeyeceklerini ve Aday göstermeyeceklerini 4-Bu hukuksuz düzende seçimden çıkacak hiç bir sonucun meşru olmadığını Tüm Türkiyeye açıklamalıdırlar..
Seçim olur mu olmaz mı zor soru.Kanımca seçmenin önüne Anayasa Değişikliğini içeren bir paket ile seçime gidilir.Mevcut durum artık kim başkan olurun çok ötesinde
ABD yaşayan bir arkadaşım bana aynen şunu söyledi siz gerçekten seçim olacağına inanıyor musunuz :)) Niye dedim oda bana sen son çıkan KHY ya tekrar göz at:)) Çok geriye gitme dedi :)))
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:40
15
16 yıldır, bütün seçimler yapılıyor ve birileri hep kaybediyor.... Kazanan da malum..
nuray 12 Ocak 2018 21:43
8
The final,midyata giderken,muhalefet oyunu son vermelidir,ittihat ve terakk,seçime ve ötesi vs yorumlarını yazan darbeci fetöcüye cevabımı neden yayınlamadınız?Sizin de bir karın ağrınız mı var?
Nuraya Cevap 12 Ocak 2018 21:56
1
Nuray önüne gelene Fetöcü darbeci Terörist diyebilme cürretini nerden alıyorsun..Sizin gibi düşünmeyen herkes terörist hain öyle mi? O zaman dükkanı kapatalım seçim meçim filanda yapmayalım !!!!
nuray 12 Ocak 2018 23:14
9
Benim gibi düşünmeyen herkes terörist veya hain değil.Sadece teröristler ve hainler terörist ve haindir.Fetö ağzıyla konuşanlar,pkk ağzıyla konuşanlar.
nuray 12 Ocak 2018 23:17
6
ABD den yani pensilvanya dan.Bunu daha önce de yazdım ama yayınlamadınız.Fetöcülerin yorumları nı yayınladığınız kadar bizimkileri de yayınlayın.
The Final 12 Ocak 2018 14:15
İktidarın çıkardığı KHK lara bakınca Bahçelinin ısrarla mantık sınırlarını aşacak derecede Ak partiye eklemlenmesine bakınca ve elbette muhalefetin bu kaotik durumda edindiği akıl almaz tavra bakınca bana sanki bu aktörlerin hiç birinin seçime hazırlanmadığına işaret ediyor..
15 Temmuzdan 1 gün önce iktidar tarafından yürürlüğe konulan EMASYA protokolü ve sene başından çıkarılan tartışmalı ve her türlü tehlikeye müsait KHK nın çıkarılması bana pek te Bahçeli ile Ak partinin seçim ittifakına girdiğine dalalet etmiyor..Aksine başka bir arka plana hazırlık var...Yaşayıp göreceğiz...
Seçim ve Ötesi 12 Ocak 2018 14:06
Herkes iktidarın seçime hazırlandığını ya da seçime odaklandığını sanıyor ve görünür sahnede bu emareler var..Amma zahirin arkasında iktidarın seçime hazırlanmadığını aksine başka bir şey hazırlandığını görmemek için ya çok saf ya da çok iyi niyetli olmak gerekiyor:)
Bahçeli kendisine verilen rolü oynuyor iktidarda son çıkardığı tartışmalı KHK ile kendi rolünü oynuyor...Benim bu hamlelerden anladığım ne iktidar ne de muhalefet seçime hazırlanmıyor...Peki sual şu neye hazırlanıyorlar...
Adalet yok mahkeme yok kanun yok Anayasa rafa kalkmış...Böyle bir ülkede yapılacak bir seçimden çıkacak hiç bir iktidar meşru değildir olamazda..O zaman muhalefet hala mecliste kalarak bu gayrı meşru düzene neden hayat suyu veriyor..Muhalefetin yapacağı tek şey var oda 2019 seçimlerine girmeme ve aday çıkarmamaktır..Buyursun Erdoğan tek aday olarak Başkanlık seçimine girsin...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 19:31
5
Çoğ uyanıksen, çoğ... Ama, yemezler, muhalefetsiz demokrasi olmaaaaaz.
Adalet yok mahkeme yok kanun yok Anayasa rafa kalkmış...Böyle bir ülkede yapılacak bir seçimden çıkacak hiç iktidar meşru değildir olamazda..O zaman muhalefet hala mecliste kalarak bu gayrı meşru düzene neden hayat suyu veriyor..Muhalefetin yapacağı tek şey var oda 2019 seçimlerine girmeme ve aday çıkarmamaktır..Buyursun Erdoğan tek aday olarak Başkanlık seçimine girsin...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:59
Erdoğan: "2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır." Ya tamam siyaset yapıyorsun filan da, diğer partilere oy veren 20 milyondan fazla insan var. Sonra da "beni sevmiyorlar" diye şikayetleniyorsun.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 15:46
81
Onlar, Erdoğan ağzıyla kuş tutsa ondan nefret etmeye devam edecek olanlardır, yani bir kıymeti-harbiyeleri yoktur.
Serdar 12 Ocak 2018 12:36
Demokrasi çok sıkıntılıymış, keşke krallıkla yönetiliyor olsaydık da, şu oy verme belasına girmeseydik. Çünkü hepsi birbirinden kötü, kimi seçeceksin? Krallığın yanında sadece vatandaşın taleplerini krala iletecek bir temsilciler meclisi olsa yeterdi. Ama gönlümden geçen Abdullah GÜL'ün parti kurarak, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan vs yi de yanına alarak seçime girmesidir. Oyum kesinlikle onlaradır!
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 13:08
1
Abdullah Gül’ün birşey yapacağını zannetmiyorum,Ahmet Davutoğlu uzak dursun ama Ali Babacan imzayı toplayıp Cumhurbaşkanı adayı olursa benim de oyum onadır.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 14:31
1
13:08 yav durun allah aşkına. adam sessiz sakin yerinde oturuyor. şimdi vay babacan da muhtemel rakiplerin içinde diye durup dururken adamla uğraşmaya başlayacaklar.
Hhh 12 Ocak 2018 12:34
Erdoğanın taktik basit2008 den beri diyorum önce yanına sonra karşısına. Kimseçilirse seçilsin farketmez geleceğe umutla bakan sayımız azaldı. Bahçeli erdoğanı niye destekliyor çünkü celladı olacak bahçeli bu kez öncevyanina sonra karşısına al taktiği tutmayacak
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:27
Sual=bu iktidar yarın kendi yaptıracağı kamuoyu yoklamalarında sandıktan çıkamayacağını görür ise burada bir seçim olur mu?
Zelil 12 Ocak 2018 13:49
0
Son KHK neden çıktı biraz düşün..O KHK masa örtüsü olsun diye çıkmadı :)))
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 21:10
0
12:27, Bu kafaya göre, bir kere seçim kazanan ilelebet memleketin başında kalması gerekir.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:17
''Bir yandan MHP’nin yüzde beş oyunu...'' yarın mhp yüzde 10 alsa etyen bey şöyle der: örneğin yalan veya sahte olması gerçeği değiştirmez... ilginç yüzü de kızarmıyor artık.
Abdullah Gül Pısırık edilgen bir siyasetçi Tayyip Erdoğan'ın rakibi olamaz donanımlı da değil hatip hiç değil Ak partiyi de bölemez.Tayyip Erdoğan'ın kaygısı boşuna
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:40
2
Erdoğandan daha donanımlı olduğu kesin.
bilgin 13 Ocak 2018 00:29
0
Bize güçlü kişi değil, tıkır tıkır işleyen güçler ayrılığına dayalı demokratik parlamenter sistem lazım.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 15:37
0
Yav donanımlıydıda neden bu kadar çok yanlışa imza attı. Başbakandan gelen her yanlışa sessiz kalıp mutemet gibi imzaladı. Sessiz efendi olması yaptığı yanlışları yok etmedi. Bugün geldiğimiz noktada payı büyük değil mi ?
Mustafa Soylutürk 12 Ocak 2018 11:44
Hiç birlideri beğen beğenmeyen kesimlerin Adayı Ahmet Davutoğlu ,Cumhurbaşkan yardımcısı Mahcupyan ve Meral Akşener,Karamolaoğlu.%30 kararsız %25 İp .% 4 SP =% 59 Seçim sonuçları Gözümüz aydın ufkun açık olsun Türkiye'm...Kimse alınmasın.Yazar değilim !. Araştırma şirketim yok !..Ben gönlümden geçeni yazdım.....
Dün Bahçeli ne yapıyor bugün Erdoğan ne yapıyor :)) Yarın da muhtemelen Muhalefet ne yapıyor :)) Bence hepsi kendilerine verilen rolü oynuyor...Çünkü seçim olmayacak...
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:28
10
Niye size Fetö gene darbe mi yapacak dediler...
Karar Okuruna Cevap 12 Ocak 2018 13:48
1
Karar okuru ister AK Partili ister herhangi bir partili ol...Şuan ülkenin içine düşmüş olduğu şu vaziyette hiç kimse adil serbest ve demokratik bir seçimin olmayacağını gayet iyi bilir.Adam sana manzarayı anlatmış..Sense hala 15 Temmuzu nasıl istismar ederim ordan nasıl oy devşirimin ucuz oyunculuğundasın...
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 00:04
6
15 Temmuzu istismar edecek tiynetteki biri, 15 Temmuzu engellemek için canı pahasına meydanlarda olmazdı. Kanser tedavisinde sağlam hücreler de zarar görür. Ama kimse tedaviyi engellemez. 40 yıllık bir maziye sahip FETÖ kahpeleri ile mücadeleyi bahane edip siyasal zemine isim takmak kansere razı olmaktır.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 11:09
Bingo
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 10:50
sen anlamazsın etyen
burak sahin 12 Ocak 2018 10:43
bu siyaset küskünü tabiri dikkatimi çekti. mesela ben bir tek olmadığımı bilsem de yine de böyle bahislerde geçecek kadar çok bir kitle olmadığını düşünüyordum. bir daha oy kullanmayacağıma yemin etmiştim. karımın da kullanmaması beni çok mutlu eder. ne tür pisliklere ortak edildiğimizi bilemiyoruz. bu kirli işleri meşrulaştıran/meşrulaştıracak olan oylardan biri de benim olsun istemiyorum. adım da "siyaset küskünü"ymüş, iyi oldu öğrendiğim : )
SD 12 Ocak 2018 11:30
0
Küskünler kulübüne hoş geldiniz. Ben "siyaset küskünü" kavramını tercih etmezdim. Zira küsülen siyasetin kendisi değil, sıkıştıklarında ahlaksızlığa, yalancılığa, iki yüzlülüğe v.b. yollara başvuran icracıları. Siyaset tarihi sayısız örnekleriyle doludur. Yani avukatınız sizi dolandırınca hukuka küsemezsiniz makul olarak. Bizde siyaset de bir meslek olmuş artık. 20, 30 yıl boyunca yapılan şeye hobi denmez ki. Ama hayatımızı, çocuklarımızın geleceğini etkilemese iyiydi.
SD 12 Ocak 2018 11:47
0
Özür dilerim düzeltiyorum, "Para kazanılarak 20, 30 yıl boyunca yapılan şeye hobi denmez ki" diyecektim.
Okur 13 Ocak 2018 01:02
0
Siyaset geniş anlamıyla başkaları hakkında da karar alma çabasıdır. Demokratik düzende partiler kamusal alanda seçmenin teveccühünü kazanmak için yarışırlar, ki yasa yapıcı, yönetici olarak tüm vatandaşları ilgilendiren konularda karar alma yetkisini alsınlar. Bizim seçim sistemimiz uyarınca, siz oy vermediğiniz zaman da siyasete ortak oluyorsunuz, zira belli bir partinin - halihazırda AK Parti ´nin - iktidara gelip bizzat sizin yaşamınız hakkında da karar vermesini desteklemiş oluyorsunuz. Lafın kısası, siyasetten kaçmanın yolu yok.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 10:29
Erdogan kendisine yararli olan insanlari kullanip ihtiyaci kalmadigi anda cope atan bir siyasetci. Bahceli'nin de kullanim suresi 2019 secimlerinde biter. Bahceli, Tugrul Turkes'in akibetine ugrayacak.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 11:16
1
Güle bile bunları yapan rüzgar ters estiğinde bahçeliye neler yapmaz. siyasette ilkesizlik diz boyu. halk izin veriyor buna.
Pertecini 12 Ocak 2018 10:09
Bakalım uluslararası çevreler başkanlık seçimine müdahale edecek mi, ederse nasıl edecek?Ellerinde Erdoğan'ı çok zor durumda bırakacak kozları olduğu belli. Misal Zarrab Davası.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 11:14
1
Yahu bu nasıl bir mantık? Erdoğan'ı zor durumda bırakan bakanların ve bürokratların rüşvet alması değil de rüşvetin açığa çıkması mı?
nuray 12 Ocak 2018 17:46
7
Müdahale edecek halleri mi kalmış onların.Fetöcüleri avutuyorlar işte.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN