Back To Top
‘Gri alan’ve sağduyu

‘Gri alan’ve sağduyu

- A +

Suriye’de Rusya/İran ekseni ile gerilimin Esat üzerinden görünür hale geldiği bir noktada, Almanya ve ABD ile karşılıklı anlayışa dayalı bir politikaya geçilme ihtimalinin değeri daha da artmış gözüküyor. Öte yandan Almanya veya ABD’nin kendi yaklaşımından taviz vereceğini de beklememek lazım. Ama ara yollar her zaman bulunabilir, çünkü siyaset zaten esas olarak farklı aktörlerin deklare edilmiş yaklaşımları arasındaki ‘gri alanda’ işlev kazanır. Türkiye de önümüzdeki dönemde Almanya ve AB ile ilişki tazeleme, ABD ile ise Kuzey Suriye’ye ilişkin olası yapılanmalar konusunda ara noktalar geliştirme şansı yakaladı. Buna karşılık Batı dünyasında Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığı, Suriye siyasetinin ise tamamen Kürt odaklı olduğu kanaatinin yerleştiğini görüyoruz.

***

Kürt meselesinin temelde tarihsel geçmişten bugüne bir demokrasi konusu olduğunu düşünürsek, Türkiye’nin dış politikasının ancak reel sorun yarattığı ölçüde Batıda ciddi anlamda önemseneceğini, aksi halde iç siyasetteki tıkanıklığın uzantısı olarak okunacağını tahmin edebiliriz. Buna adil yargılanma hakkı ihlallerini, sivil toplumun tırpanlanmasını, basın özgürlüğünün daraltılmasını ve özerk kamu kurumlarının yıpratılmasını eklediğimizde, dışarıdan bakıldığında Türkiye’nin asıl sorununun demokratik ilke ve teamüllerden uzaklaşma olduğu görülüyor. 

Bu durum Türkiye’yi Batı açısından ‘sağlam’ bir partner değil, geçiştirilecek, oyalanacak, idare edilecek, ama tüm bu olumsuz algıya karşın eğer demokratik bir hamle yapabilirse hızla yeniden sahiplenilebilecek bir müstakbel ortak yapıyor.

Diğer deyişle Türkiye Batılı ülkelerle arasında ‘gri alanı’ yeniden siyasete açma gayreti gösterirken, kendisinin de küresel dengeler açısından bir ‘gri alanda’ yer aldığını idrak etmek durumunda. Buradan çıkış demokratikleşme kapılarının yeniden açılmasıyla yakından bağlantılı. Türkiye’nin sağduyu sahibi olduğunu göstermesi, tehditlerin azalması ile birlikte hak ve özgürlükler üzerindeki baskının hafiflemesi, keyfiliğin bitmesi, kamu kurumsal yapısının kişiliğine kavuşması, devlet yönetiminde ciddiyet ve rasyonalitenin geri gelmesi gerekiyor.    

Görünen o ki Erdoğan ve hükümet de bunu az çok istiyor. Ama ‘açılmanın’ nereye kadar doğru olacağını öngöremiyorlar… Sağduyu gösterme eğilimi mevcut, ancak bunun dozu hakkında kuşkular var. Erdoğan’la ilgili olarak cumhurbaşkanlığı referandumu öncesinde de bir sağduyu beklentisi vardı. Birçok AK Partili önerilen taslağı beğenmediği halde, kazandığı takdirde Erdoğan’ın ‘yumuşak’ bir tarza geçeceğini ummuşlardı. Ama tam aksi oldu…

Şimdi yeniden bir muhtemel sağduyu açılımı öncesindeyiz. Sorun şu ki, kişi etrafında yoğunlaşan merkezi ve hiyerarşik karar alma yapısı veri iken, ufak sağduyu adımları ile soruna çare olunamaz. Büyük sağduyu hamlesi ise kamusal alanın ani genişlemesi ve kısmi radikalleşmesine yol açarak yönetimi paralize edip onu daha da otoriterleşmeye sevk edebilir.

***

Öte yandan sağduyu açısından da bir ‘gri alan’dan söz edebiliriz. İktidar bu ‘manevra alanında’ tedrici, sınırlı ancak sürekli ve birikimli bir normalleşme süreci yaratmaya çalışabilir. Böylece devletin ve hukukun ‘cıvatalarının’ gevşediği bir dönemden çıkılıp, yaraların sarılmasına, hasarların giderilmesine girişilebilir. Bu hamle seçimleri kazanma ve sonrasında ülkeyi yönetebilme becerisi sağlayabileceği gibi, küresel dengeler açısından Türkiye’yi ‘gri alandan’ çıkarıp sahici konuşma ve ortaklıkların dünyasına taşıyacaktır.

İktidarın bunu becerememesi, ya da cesaretinin veya aklıseliminin yetersiz kalması halinde, hem gerekli sağduyuyu sergilemesi hem de değişen koşullara uyum sağlayabilmesi çok zor gözüküyor. Büyük ihtimal çaresizliğin, sertleşmenin, kutuplaştırmanın ve tek adam yönetimine bağımlılığın artmasıdır. Bu da hem seçimi kazanmayı ve kazanılsa bile sonrasında toplumu normal yollardan yönetmeyi zorlaştırır hem de Türkiye’yi içinde bulunduğu ‘gri alana’ uzunca bir süre daha mahkum edebilir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 08:27
Turkiyenin şu an yapmasi gereken en onemli şey insanlar arasindaki kutuplasmanin giderilmesi bunun yapilabilmesi icin liyakat adalet hukuk gibi kavramlarin yeniden canlandirilmasi gerek. Bunlari Ab ye girelim ulkemizi muasir medeniyet seviyesine cikarmak icin degil once ulkemiz icin yapalim. Evet Ab onemli muasir medeniyet seviyesi onemli ama evin temeli saglam olmadan kat cikmayalim. Zaten biz bunlari yapinca ulke gelismeye baslar. Muasir medeniyete ya da baska gelismis ulkeler seviyesine ancak birlik olursak geliriz. Kutuplaşırsak bu mumkun olmaz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2018 00:05
0
....' Bunlari Ab ye girelim ulkemizi muasir medeniyet seviyesine cikarmak icin degil once ulkemiz icin yapalim. Evet Ab onemli muasir medeniyet seviyesi onemli ama evin......', haklısınız; AB'ye girmeyelim, muasır medeniyet seviyesine de çıkmayalım, peki, nasıl 'birlik olursak....' oluruz ki? Gördüğün gibi, ben, baştankarayım, tıraşa-mıraşa gelemiyorum.
Ali Hakan 22 Şubat 2018 08:11
#Bazıları merdivenin sonuna kadar eriştiğinde onun yanlış duvara dayanmış olduğunu anlar#. C ALTA Başka sorum yok.... pardon, başka sözüm yok.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 07:47
Iktidar gercekten cok kotu. Islak Osmanli Suriye Sunni eyaleti hayalleri yerine gercekci bir siyaset izlemek gerekiyordu. Kurtlerin hamisi biz olmaliydik. Hukumet eger muhalefetle birlikte Kurt acilimini gerceklestirseydi ve Suriye'de islak osmanli imparatorlugu hayalleriyle yangina korukle gitmeseydik, durum cok farkli olabildi. Bu hukumetin iki ozelligi var. 1. Beceriksiz 2. Asiri Islamci. Ulke felakete gidiyor. Bu kadar polarizasyon olamaz. Ben sahsen eski bi AKP sempatizaniydim 2007 ye kadar. Ne zaman muhalif AKP iktidar olup devletlesti, gucu ele alinca kendisi devletci oldu.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 18:48
1
asıl beceriksiz olan muhalefet. Yoksa iktidar bu kadar güçlü olmazdı.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 23:12
0
Hersey dogru asiri islamci lafi yanlis analiz, bana Göre. Asiri islamci nedir? Neyapti bu hukumet Islam adina. Zaten gercek Islam olsaydi suan sorunlarimiz minimize olmustu.
cevat karakalem 22 Şubat 2018 04:37
Bati ile iplerin koparilmamasi bile Rusya'ya karsi elimizi guclendiren bir etken.Zaten cikarimiza olan uygun diplomatik usuller dahilinde,eksen kaymasi gibi sacmaliklari gundeme bile getirmeden,karsilikli muzakereler yapmak.Kurt Sorunu en onemli meselemiz suphesiz ama bence cozumde temel nokta demokrasi anlayisindan daha derinde.Kurt Fobisi'nin yikilmasi lazim ve bu asil toplumun kendisinde gereken bir degisim.Bolge insanina "baskasi", "pazarlik sonucu kimi tavizler verilmesi gereken bir grup" gozu ile bakilmasi asil sorun.Degisimler lutuf degil hizmet olarak yapilmali, pazarliksiz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 19:09
9
Kürt fobisi çoktan yıkıldı, hemde bu Cumhurbaşkanı sayesinde. 80 yıl uygulanan Kürtlerin "Dağ Türkleri", Çerkeslerin "Kafkas Türkleri" olduğu masalı Erdoğan ve AKP sayesinde tarih oldu. Asıl sorun, üst aklın bu sorunun çözümünü istememesidir. Türkiye'yi köșeye tutmak gerekiyor onlarca. Bunun yolu da sorunlarla boğușuyor Türkiye yaratmaktadır..
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 03:55
Cumhur başkanlığı sisteminde cumhurbaşkanıni kürt oyları belirler bir yandan milliyetçi söylemlerle ülkücü oylarına talip olurken ki ülkücü lerin cogun devlet bahçeli gibi düşünmüyor. Diğer yandan pyd ve mhp işbirliği oy kazandirmaz seçim kaybettirir.
karar okuru 2 22 Şubat 2018 19:03
2
Normalde yaptırılan saray nedeniyle bile seçim kaybetmesi gerekirken seçim kazanıyorlar. İsrail ile yapılan anlaşma nedeniyle seçim kaybetmesi gerekirken kazanıyorlar. Onun için, bu tür yorumlar çok havada kalıyor. Zaten seçimin nasıl kazanılıp nasıl kaybedileceği öyle kolaylıkla biliniyor olsa iktidar hiç kaybetmez.
KARAR OKURU 22 Şubat 2018 00:39
Gerçektende bir "Sağduyu" yazısı olmuş sayın Mahçupyan.tesekkurler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN