Back To Top
İktidarın dili

İktidarın dili

- A +

Muhalefet ittifakının cumhurbaşkanlığı için tek adayda anlaşamamasına karşın Meclis’te hatrı sayılı bir ağırlık oluşturma ihtimali, iktidarın tepkisel davranmasını tetiklemiş gözüküyor. 

Erdoğan muhalefetin kendisini iktidardan indirme hedefini fesatlığın delili olarak sunabildi. Bazı rakiplerini kurallara yaslanarak yarış dışı bırakmak ister gözüken iktidarın, sandık üzerinden yönetime talip muhalefeti gayrı meşru davranmakla suçlaması garipti. Oysa Erdoğan’ın başkan olma arzusu ne denli meşru ise, rakiplerinin onun yerine başkasını seçme, ya da parlamento çoğunluğunu elde etme isteği de o denli meşru.

Ancak Bahçeli’nin meşhur sosyal medya paylaşımı meseleyi ‘çok farklı’ bir kıvama taşıdı. Bahçeli tam da seçime gidilirken muhalefeti ‘demokrasiden umudunu kesmekle’ suçlayabildi ve şu anki iktidara gözü kapalı destek vermeyi ‘demokrasi’ olarak tanımladı. Ayrıca FETÖ ve PKK’yı laf kalabalığı içinde kullanarak, seçim ortamının ‘milli davaya ihanet’ oluşturan bir dinamiğe teslim edildiğini de iddia edebildi. Oysa ülkeyi seçime götüren bizzat kendisiydi ve böyle bir tehlike var idiyse, bir buçuk yıl sonra tehlikeyi bertaraf ederek seçime gidebilirdi…

Bahçeli’nin mesajı siyasi tepkiselliğin siyasetçileri ne denli zora sokabileceğinin de örneğiydi. Gül’ün muhtemel adaylığını ‘Türkiye düşmanlarının’ sinsi hesapları ile bağdaştırmak gibi akla ziyan önermeler bir yana, sanki kendisine düşermiş gibi, Gül’ü kardeşliğin gereğini yapmaya davet etti. Böylece AK Parti içindeki kişisel ilişki hukukunun bile kendi uhdesinde olduğu mesajını vermekten çekinmedi.

Bahçeli’nin çelişkilerle dolu, yarışma ahlakını sindirme zorluğu yansıtan ve neredeyse siyasi görgüsüzlük olarak adlandırılabilecek paylaşımı, aslında bizzat söylediği ‘freni patlamış yük kamyonu’ benzetmesine cuk oturmaktaydı. Bu ‘deneyimin’ ardından iktidar kanadının yapacağı en akıllıca iş, ağızları bir süre kapamaktı belki, çünkü söylenen her laf pek de makbul sayılamayacak bir yönetim anlayışına muhatap olduğumuzu düşündürtüyordu.

Ancak Bahçeli bildiği yolda gitmeyi sürdürdü ve ‘Cumhur ittifakını’ milletin ta kendisi olarak tanımlarken, muhalefet ittifakını da ‘sahte ve sanal’ ilan etti. İktidar koalisyonuna karşı konumlanan her türlü insan, grup ve kurum da bu arada şu ibarelerle yaftalandı: “Hain, tabansız, temelsiz, meymenetsiz ve edepsiz… Kavli yalana bulanmış, karakteri yozlaşmanın çukuruna batmış… Vefasız ve vicdansızlar… Fesat ve fitneye mihmandarlıktan geçinen sefalet yuvaları…”

Herhalde bu tanımlamalar MHP liderini kesmemiş olacak ki şöyle devam etti: “Sizin neyiniz milleti temsil etmektedir ki ittifakınız millet olsun? Millet değil zillet, millet değil illet çatısı FETÖ harcıyla örülmüştür. CHP 15 Temmuz’un rövanşını almak isteyen ne kadar kripto damar varsa siyasi omurgasına bağlamıştır. CHP İP’e çıkmış; İP CHP’ye dolanmış; ipsiz sapsız, şuursuz ve sorumsuz fesat bloğu düşe kalka, ine çıka, siyasi medcezir eşliğinde bina ve tesis edilmiştir.” 

***

İktidarın kendi ittifakına güzellemeler yapıp, oyunun kuralına uyarak bir araya gelen muhalefet ittifakına bu tavır ve kelimelerle saldırması, herhalde “Türkiye’nin ihtiyacı” olduğu söylenen sağlıklı siyasi ortamın oluşmasına hizmet etmiyor… Belki iktidar ortakları seçimi kazanmak açısından muhalefeti gayrı meşru ilan etmenin yararlı olduğunu düşünüyorlar ama siyasi tarihimiz bunun çoğu zaman ters teptiğini söylüyor.   

Belki de bu bir siyasi strateji değil, sadece duygu hezeyanı, gizlenen korkunun açığa çıkmasıdır. Ancak sebebi her ne ise, iktidar kanadının kullandığı dil ve sergilediği tavır bile, bu zihniyetin niçin ülkeyi yönetmekte zora düştüğüne, her alanda tam yetkiye sahip olmasına rağmen tıkandığına ve sonuçta erken seçime mahkum hale geldiğine ilişkin işaretler taşıyor.

Not: Erdoğan faiz ‘belasının’ enflasyonun sebebi olduğunu söyledi ve döviz yüzde iki arttı. Ekonominin durumunu kavradığını belli eden bir laf etseydi muhtemelen yüzde iki düşerdi. Ağzını açmasaydı hiç olmazsa yerinde kalırdı…  Lobi yine memnun olmuştur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2018 15:01
Emekliye verilecek bayram hediyesi, faize sert tepki, Kudüs ~İstanbul hat motivasyonu, gençlere meclis yolu, kadınları baştacı söylemi, Doğan medyaya havlu arttırılması kurtarır diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 22:39
Bu akşamki son haber: ''Erdoğan İngilterede İngilizlere birlikte geleceği kurabiliriz.'' dedi. Halbuki onlara ihtiyacımız mı var ve dünya 50 dende büyüktür.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 21:11
Yazık vaktime boşa bi yazı daha okudum bi de üstü ne yorum yaptım
Insiyator. .. 13 Mayıs 2018 17:16
İç siyaset birinci önceliğim değildir. Toplumun üst tabakası (sanat, sinema, edebiyat, ekonomı, felsefe vb) alt tabakayi belirler menfi veya musbet dünyanın heryerinde, hercagda sosyolojik gerçektir. .bu hükümet mükemmel değil tabi ki ama BAĞIMSIZ Siyaset guttugu için algı ve kumpaslar başladı. K.koreyi geri bıraktılar IRAN'a saldıriyirlor, hemde ortadoğu dinci usaklarla. Bizede ayrı tezgah :)). $ uckagiti vb oyun ve hile ile geliyorlar. Ye-mez-ler. :)).bagimsizligim karakterimdir demiş atalar. Osmanlı vb. Çıban başı emperyalism ve siyonistler. Acil İran vb ül
Enes 13 Mayıs 2018 22:38
1
Her yazıda benzer yorum yapıyorsun.
d 13 Mayıs 2018 16:57
Akşama kadar avrupa ve ingiliz diyoruz ama sonra ey ingilizler türkiyeden ev alın yatırım yapın diyoruz.Proje üretiyor çocuklarımız ama devlet sahip çıkmıyor avrupa alıyor.Söylenenlerle yapılanlar bir değil yani birileri için devlet ötekileştiriliyor.Mesela güneş enerjisi varken biz yapabilecekken neden simense veriliyor.Doğal gaz geliyor yabancı kazanıyor,teşvik ya yabancı yada yabancı ortaklıklar alıyor.
karar okuru 13 Mayıs 2018 14:40
Bu millet taa anayasa değişikliğine evet diyerek yolunu çizmiştir!Bundan sonra söylenecek tüm sözler bence boştur!Tren çoktan kaçmıştır!Demokrasi,seçim,siyasi partiler ve hepsi sadece göstermeliktir!Bunu herkesin anlaması gerekir...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 15:07
1
Ne çok umutsuz olun, ne de büyük hayallere kapılın. Muhalefet ilk kez doğru ve kurallara uyan bir strateji uyguluyor. Bize düşen olabildiğince çok insana ulaşmak ve Millet İttifakı'nı desteklemek. Kesin kzanırız diyemiyorum ama kazanma ihtimali en yüksek olan mücadelelerden biri yürütülüyor. Allah sıkıştığımız cendereden çıkmamızı nasip etsin hayırlısıyla.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 15:58
3
Zararın neresinden dönülürse kârdır.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 16:01
2
Komşunu şikayet et dedi bu olacak şey mi halk buna destek verdi inanılır gibi değil.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 13:53
Enflasyon döviz işsizlik azalmadığı sürece faizin inmesi hayal.
karar okuru 2 13 Mayıs 2018 17:21
0
üretim artmadığı sürece enflasyon, döviz, işsizliğin azalması hayal.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 22:29
0
Sadece üretimin artması da yetmez, kilo başına daha yüksek değere sahip ürünler, yani yüksek teknoloji üretmemiz ve bunu da ihraç etmemiz gerekiyor. Yani bu jenerasyondan pek umut yok, aklı başında bir hükümet gelirse, gelecek jenerasyona inşaallah.
Insiyator. .. 13 Mayıs 2018 13:28
Bu hükümet ÇITAYI cook yükseltti. .:)).bilmem kazanır mi. Kazanamaz mi olaki diğeri geldi. :))..bir önceki Hükümeti geçmezse Maddi ve Manevi tepe, takla gider. Belki de iyi olur biraz ara vermeleri. .hiç zannetmiyorum bu gerici ve ideolojik saplantılı bürokratik oligarsi zihniyetli kişiler fayda versinler. İşleri kıl ve kılık kıyafetle uğraşmak. Akıl, bilim değil. ..daha ASANSÖRDE ANLASAMIYORLAR..:)))..keşke medya, inernet.vb teknoloji olmasa o zaman çok güzel yonetirlerdi. Çağdaş ve laik hikayeleriyle :)))..sayın Aydın yazarda yırtıyor kendini ama hikaye. .
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 15:13
4
Yükselen çıtada dolar 4.3 TL, benzin 6 TL, enflasyon çift haneli, eğitimde oecd ülkelerinde son sıradayız, cari açık tavan yapmış durumda, vergiler inanılmaz yüksek, genç işsizlik yüzde 20'den fazla. Siz geçmişte kalmışsınız. Kılık kıyafetle uğraşan kimse yok. İnce'nin kardeşi başörtülü ve bu meselenin kapandığını söyledi. Ayrıca akıl ve bilim dolu vaatleri İnce veriyor. Ben Erdoğan'ın ağzından endüstri 4.0 duymadım. Çağdaş ve laik olmak da gayet güzel bir şeydir ve hiç kimsenin tekelinde değildir. Ortadoğu çağdaş değil, laik değil v
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 12:49
Brova her yazinizi okudugumda daha da bilgileniyorum. Turkiyede bu kadar iyi siyasi analiz yapabilen kimse yoktur. Kaleminize saglik.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 12:37
Sen erdoğan i boşver gel bakayım murammi yi yaz muhalefet ne istiyor dövizi nasıl dusurecek faizi nasıl sifirlayacak hele bir yaz etiyen bey pkk yi nasıl bitirecek vatanımızı nasıl koruyacak bi yaz hele
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 15:14
2
Bundan önce sormanız gereken Erdoğan bu kötü durumu nasıl yarattı ve nasıl düzeltmeyi vaat ediyor? Ondan sonra muhalefete de sorarsınız.
Okur 13 Mayıs 2018 22:53
0
Aklı olan, hiç değilse kendi çoluk çocuğunun geleceğini düşünen vatandaş, bu soruları hem iktidara hem muhalefete sorar. İktidara sorulması gereken ek bir soru daha var tabii: Madem bu sorunların nedenlerini ve çözüm yolunu en iyi siz biliyordunuz ve biliyorsunuz, neden sorunların doğmasını engellemediniz, şimdi neden hemen engellemiyor da gelecekte bir gün engelleyeceğinizi vaat ediyorsunuz?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 12:13
Ülkenin oy oranına göre en etkili partisi MHP! Ülkemiz standartlarında gayet etkili hamleler yapıyor Bahçeli, ve gemisini yüzdürüyor, güce ortak oluyor. Yaptıkları gayet mantıklı seyler. HDP konusunda da devlet bi karar versin artık, pkk ile bağlantılı ise YSK neden seçime girmesine izin veriyor? Resmî ve legal bir parti ise bu gürültü niye?
Okur 13 Mayıs 2018 23:16
0
Sorulması gereken, “kendi gemisini yürütmek”memlekette gelir dağılımı, iç barış, geleceğe güven açısından ne denli yararlı. Vatandaşı MHP´nin kendi gemisini yürütüp mensuplarına koltuk sağlaması değil, yaptıklarının kamu yararına olup olmaması ilgilendirir. HDP yasal ve meşru bir parti olduğu halde bunca gürültü olmasının nedeni de, insanların kanaatlarini somut gözlemlere, somut delillere göre değil de, sağdan soldan duydukları ve korkularının etkisiyle oluşturması sanırım.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 11:51
Bu yazıyı okurken 2001 krizi öncesi anayasa fırlatma hikayesi geldi aklıma: aslında ne oldu? O zaman da bugün de olan şey aynı:ekonomi battı ve iktidardakilerin herhangi bir beyanı ile bu tür dolar oynaması normal!!! Yani öyle konuşsa ne olacak konuşmasa ne olacak, son 5yılda doların ne kadar arttığına bakın, 2kuruş artmış çok mu yada ne fark eder?! Ha ama 2001'den beri değişen şu var: o zaman yazarkasa atan tüm haberlerde flaş flaş diye yer buluyordu bugün insanlar aynısebepten kendilerini yakıyor ama medya tıssss! Bu da medyanın devalüasyonu!!!
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 11:47
Artık yeter nefret dili istemiyoruz
akif 13 Mayıs 2018 11:34
Bahçeli çelişkili değil ne demek istediği de, ne dediği de net. Bahçeliye kızanları anlıyorum 24 haziran sonuçlarını şimdiden öngörenler elinden geleni yapıyor. Ama neyi değiştirebilirler ki. Not: Faiz haramdır o lobi beğense de beğenmese de. Kim söylerse söylesin doğru olan da budur.
Okur 13 Mayıs 2018 23:46
0
Faiz haram diyorsan, dış ülkeden faizle borç alarak yol, köprü, havaalanı, nükleer santral falan filan yapmayacaksın; ayağını yorganına göre uzatacaksın. Kendi çiftçine destek vereceksin, dışardan besin maddesi ithal etmek için de borca muhtaç olmayacaksın. Fabrikalarını, limanlarını yabancıya satmayacaksın, kendin üreterek milli geliri artıracaksın vs. vs.. Tüm bunları yapmak istemiyor ya da yapamıyorsan, “faiz haramdır” demenin bir yararı yok
utanmaz adam 13 Mayıs 2018 11:22
anladığınız manada 'kim kimin arkasında' diye yazılar yazan, muarizına 'müptezel, top, geri zekalı, çakal' kelimeleri ile saldıran, sorulunca 'mizah olsun diye veya siyaseten' cümleleri ile demokratça savuşturan adam, şimdi 'eziklenince' dilden şikayetçi!.. sureta şikayetçi olduğu popülizm ve faşizmin demokrtik mekanizmanın tam merkezinde mevcut olduğunu görmeyip, ortaya çıkan netice halinde 'kayıkçı kavgasında' yenilince iktidarın 'kabalığından' şikayetçi olması!.. sorarlar -robert kolejli- adama: madem uçmayı bilmiyon, ne diye 'böyle' yapıyon?.. (fı
karar okuru 13 Mayıs 2018 11:19
Rica ediyorum birileri RTE ye söylesin kur faiz hakkında hakikaten konuşmasın kardeşim. Dolar borcum varrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
Ben 13 Mayıs 2018 11:08
Muktedir Devlet Bey yine muhalefete saldırmış. Kendimi bildim bileli birilerini vatan haini ilan eder durur. Zamanında Erdoğan'ı da ilan etmişliği vardır. O yüzden dediklerini çok dikkate almak gerekmese de mevcut hükümet bir dediğini iki etmiyor. Devlet Bey ne dese ittifaka mecbur kaldıkları için sineye çekiyorlar sanki. O da geç gelen iktidarının keyfini sürüyor. Bakalım hainler, işbirlikçiler ve saire söylemi ile daha ne kadar idare edecekler? Sonra da birileri milleti bölmeye çalışıyor derler.
OYLAR SAADETE 13 Mayıs 2018 11:04
"Cumhur" ittifakı dönülmez akşamın ufkunda. Seçimlerde millet artık sırtında kambur olmuş bu ittifakı sandığa gömer. Oylarımız SAADET PARTİSİNE.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:50
Düşünüyorum düşünüyorum Erdoğanın bu kadar Bahçeli ve Mhp nin dümenine girmesink kavrayamıyorum.Fetöcülerden sonra özellikle askeriye olmak üzere bürokrasi içerisindeki darbeye meyilli olanlara karşı milliyetçiler devletçiler ile işbirliği yaparak olası bir başka darbeyi önlemek için mi mhp ye bu kadar yanaştı? Ya da kafasındaki Türkiye bu mu? Gerçekten anlaması zor
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:47
Partilerle birbirinizle uğraşıp didişmeyi bırakıp şu ekonominize bir bakın.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:44
Öncelikle Müslüman bir Kürt olarak kendi payıma şunları söyleyebilirim:benim şahsen tvlerde, gazetelerde, olur olmaz her yerde aynı simaları görmek ve bunların tuti kuşu gibi durmadan aynı şeyleri söylemelerini dinlemek sıkıcı olmaya başladı. Ak parti kendi çizgisinden çok uzaklaştı. Öyle ki Bediüzzaman hazrelerinin yüzüne kezzap dökecek kadar düşmanlaşan türkeşin parti kırıntılarından medet ummak düştüğü durumu açıkça gösteriyor. Ha bi de Kerkük olalıynda rte bin Barzani üzerinden Kürtlere hakaret edip saldıragan tutumunuda gördükten son
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 19:32
0
Aynen bende senin gibi düşünüyorum. Bunlara oy moy yok
KARAR OKURU 14 Mayıs 2018 12:48
5
Oldu madem, AKP'ye vermeyelim oyumuzu... Gidip Üstadı yıllarca hapishanelerde yatıranlarla kol kola girenlere yahut da bizi tükrüğüyle boğacak PKK'nın siyasi kanadına (bu kuşun diğer kanadı silahlı terörist malum) verelim!
israf olmus 13 Mayıs 2018 10:27
Devlet beyin bu cok degerli beyanlarina ehemmiyet verip hakkindaki mutalaalarinizi yazmaniz israf olmus bence. Daha hayati konularda ogretici yazilarinizi bekliyoruz...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 09:57
Farklı bir sitemim var.. Sokaktaki gençliğin dili öyle bir hale gelmiş ki, insan ailesiyle çarşıya çıkmaya pişman oluyor.. Bir benzeri de TV'de var.. Artık TV açmaya pişman oluyoruz.. Siyasiler birbirlerine galiz tabirler sayılacak sözler söylemekten vazgeçsinler... Güzel örnek olsunlar bu millete.. Zira küçüğü kalkar büyüğüne bakar...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 13:37
1
Millet ittifakının söylemi gayet güzel insanın ne geriyor ne sıkıyor.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 14:36
1
şu 16 yıldır eğitilen yerli ve milli çocuklardanmı bahsediyorsunuz.
Cengiz Temelli 13 Mayıs 2018 09:10
Mesnevi 1.cilt 1270. beyit : Peygamberimiz dermiş ki " İnsan Sözünde gizlidir " Fransız düşünürü Bifor de "Üslubu beyan / Aynıyla insan ! Yoruma ihtiyaç var mı ?
Ehl-i İrfan 13 Mayıs 2018 09:09
Muhalefet ve muhalefetin peşine takılan" müzmin muhalif "muharrirler “Türkiye’nin diz çöktürülmesi” üzerine şekillenmiş Batı’nın “grand stratejisinin” taktik aparatı olarak kullanıldığının farkında bile değiller. İster kabul etsinler, ister etmesinler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Türkiye, Batı’nın giydirdiğideligömleğini yırttı attı. Hatta yerli ve milli olanların uzun yürüyüşünü başlattı. Artık bunu kabul edin de, işimize bakalım. Bu "yapı sökücü"," muhalif dil" ile ne sizler ne de bumillet,buasilmilletbirşeykazanmaz.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:39
3
Ak Parti=Türkiye değildir.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 12:23
3
İyi ki ' Ehl'i İrfan ' sın, eğer olmasaydın neler söylerdin merak ediyorum. Havanda hava dövdüğünün farkında bile değilsin. Daha kimin bopçu oluğunu bile bilmiyormuş gibi davranabiliyorsun. Seni ibiş seni... Ağababalarına iyice yaranmış olabilirsen kemiği kaparsın. Uyar sana ve yorumuna.
Yusuf 13 Mayıs 2018 12:55
3
Ey ehl_cahil kardesim gozlerini acta iyi bak Tarimi bitirdiler hayvancilik can cekisiyor ( yedigin et ve un mamulleri fiyatindan Anlarsin). Egitim sistemi dersen icler acisi.Temel karamollaoglu gecen iyi bir atasozu paylasmisti . Yapilan bu bina ve yollarin yenilmeyecegini yani betonun yenilmeyecegini anlayacaksiniz . Ama cok gec Olacak.
Yusuf 13 Mayıs 2018 13:14
1
O kadar guzel bir gomlek ki turkiye ucuyor kardesim. Dolar Euro ucuyor. Size gore hepsi disaridan yapiliyor. Sen uretimi desteklemezsen olacagi budur
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 13:50
2
Yapma be söylediğine sen inandın mı
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 14:34
0
yerli ve milli manifesto.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 14:35
2
Tabi canım, seçim yapmayalım. Muhalefet olmasın. Mutlak monarşiyle Erdoğan ölene kadar kalsın, Bahçeli yardımcısı olsun. Muhalif kimse yerli ve milli değil, herkes fetöcü, terörist size göre. Bu nobran diliniz yüzünden insanlar "TAMAM" diyor. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinde uygulanan parlamenter sistemi Batı'nın deli gömleği diye nitelemek de baya yüksek bir kafa. Biz hiçbir zaman erişemeyiz böyle kafaya.
Kamil 13 Mayıs 2018 09:07
Bu yazının neresini düzelteyim, baştan sona melayani içi boş tespitler var
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 13:51
0
İşine gelmediyse neden zaman kaybediyorsun.
HACI MURAT 13 Mayıs 2018 08:37
16 Yıl boyunca gidilen her seçimin önünde benzer sözler söylenmiş,iktidar olmanın yıpratıcılığından bahsedilmiştir. Ama her seferinde halkımız muhalif takılanları yanıltmıştır.Bu sefer de yanıltacağından şüphe etmiyorum.Her şeyden önce Erdoğan'ın karşısında göz dolduran,bu insan ülkeyi Erdoğan'dan iyi yönetebilir denebilecek bir aday yok.Bunu muhalefetin kendisi de biliyor.Bildiği içindir ki,uzun süre A.Gül'ü aday gösterebilmek için uğraştılar.Gül'den ümidi kesince çaresiz kendi liderlerini aday gösterdiler.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 14:32
3
Siz partizanca baktığınız için göremiyorsunuz. Hepsi de gayet göz dolduran, kariyerli ve karakterli insanlar. Hepsinin diploması var. İnce'nin ve Akşener'in mitinglerini izlerseniz gayet güzel vaatleri ve projeleri var. Erdoğan'ın ne projesi var? Yargı bağımsız olacak, cari açık düşecek diyor. 16 yıldır niye yapmadı? Atatürk'ten fazla yönetti bu ülkeyi.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 08:26
hepiniz oradaydiniz
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 08:25
İktidarda iki kaybedenin ittifakı var. Birincisi AK Parti kurulduğunda hangi iddialarla yola çıktıysa bugün tam tersini yapıyor ve onca gösterişe, devlet gücüne rağmen, medya tekeline rağmen yeni hiçbir şey söyleyemiyor. Diğer kaybeden ise malum Bahçeli. Kendi partisi ikiye bölünmüş biri koca ülkeyi birleştirebilir mi?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 08:11
Cumhur İttifak’ı diyorsunuz ama Millet İttifak’ı dilemiyorsunuz.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 06:02
Medta o kadar iktidar partisi elindeki muhalefet yok ve iktidar partisi ve destekcisi kendi kendine bagiriyor, kavga ediyor, kendi kendine muhalefet ediyor hissi veriyor
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 05:57
Esasen soylem bakimindan tencere yuvarlandi kapagini buldu, Bahceli’nin soylemi AK parti sozcu ve genel baskani soylemi ile paralel, sadece daha cok siifat cesitliligi var. Temel bey bu ittifakta olsaydibsoylem bakimindan uyumsuzluk olurdu.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 02:01
CHP'nin adayı, okeyde Akşener'e yancı olurum diye bas bas bağırıyor sen iktidarın dilene takmışsın... Eleştirilerin ancak AKP seçmenini AKP'de kavileştirir.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 01:36
Muhalefete toz kondurumyan ikircikli tavrınız, gözlerden kaçmamaktadır. Ülke ekonomisine üç kat büyütüp bugünlere taşıyan bir iktidarın ekonomiden anlamadığım iddia etmek, laf ola beri gele kabilindenden anlam bulmaktadır. Faiz-enflasyon önermeleriniz dışında ki her türlü önermeyi yanlış olarak değerlendirmektesiniz.Bu alanda otorite olma yeterliliğiniz nereden kaynaklanmaktadır?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 02:09
2
İktidarın borcu 5-10 kat büyüttüğünü, ne var ne yok herşeyi sattığını ve de her yeri betonla donattığını söylemeyi unutmuşsunuz. Bu da bir tür büyüme tabii.
TürediBirTip 13 Mayıs 2018 03:59
3
heytt huytt diye atarlandığımız abd , AB, ve japonya parasal genişlemeye gitmeselerdi hala 90 lı yıllardaki enflasyon ile ugrasiyor olurduk. türkiye %106 ile enflasyon rekoru kırdığı 1994 - 99 yılları arasında dünya enflasyon liginde sondan 22. idi.. %12 13 ile suan aynı ligde cok daha gerilerdeyiz. ancak edebiyat yaparsınız. güya birşeyler söyler durursunuz. gerçekleriniz ise beton olmuş. abd de enflasyon yüzde 4 lere geldiğinde ve parasal genişleme son bulduğunda sizin gibilerde '''kandırıldık'' der işin içinden çıkarsınız.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 05:53
2
Esasen yazilanlanri yazabilmek icin ototite olmaya gerek yok, bir objektif ve biraz da sorgulayici olmak yetiyior, koru korune her durumda bir yere baglanmamak yetiyor
Okur 13 Mayıs 2018 05:59
2
Ne diye Mahçupyan otorite mi değil mi tartışmasına giriyorsunuz? Bizzat AK Parti seçim manifestosunda bile cari açıktan bahsedilmiyor mu örneğin? Borç alarak büyürseniz, aldığınız borçla üretmezseniz, sonunda enflasyon olur. Faiz oranları da enflasyonla orantılı yükselmez ise, millet parasını bankaya koymaz, yabancı para gelmez. Bu dış borçların faizlerini yükseltirken cari açığı da artırır. Cari açık artınca, hem kur artar, hem borçların faizleri daha da yükselir... Ülkenin durumu bu- ister AK Partili olun, ister CHP´li, farketmez!
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 08:14
0
Lütfen veri rica ediyorum sizden 2003’ten beri, 2001 baz alınamaz çünkü kriz sonrası, ülke dolar bazında ne kadar büyümüş, borçlar ne kadar artmış? Ama verileri TUİK’ten alacaksınız, doğru olmama olasılığı var, napalım yine de kanı edeceğiz.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:22
0
Üç kat derken, dış borçtan, enflasyondan, işsizlikten, hasım olduğumuz devlet sayısından falan mı bahsediliyor acaba?
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:43
0
Evet Özel sektör borçlarında 3 kat büyüyen ekonomi demek istediniz herhalde.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 11:46
0
Ağzına sağlık TürediBirTip. O parasal genişleme yüzünden bu hale geldik zaten.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 01:32
Kendi milletine bunca hakaret bunca suçlama neyin sebebi olabilir?Olsa olsa bunca şatafat ve ihtişamlı yaşamalarının 24 Haziran'da bitme ihtimali.. Öyle olacak ki yeniden çözüm sürecini hayata geçirmek için yollar arayıp durmaları,Adil Öksüz'ün Türkiye'ye gönderilip muhalefet partileri hakkında iftira artırılabileceği söylentileri doğru çıkmaz umarım..
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 10:36
0
Konu bu kadar ayan beyan ortaya çıktıktan sonra yapmaya kalkarlarsa bu artik muhalefete değil ak partiye zarar verir. Daha acik ifadeyle Milletin tamamını aptal yerine koymak olur.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 00:28
Kellim kellim la yenfa( konuş konuş faydasız). Arap atasözü.
Murat 13 Mayıs 2018 00:27
Bahçeli İYİ partiye çalışıyor. Bahçeli ile ittifak yaparak seçim kazanan bir parti var mı? Erken seçime giderek oy kaybetmeyen bir parti var mı Türkiye tarihinde? Erken seçinde en avantajlı parti seçime ilk katılan parti olmamış mıdır Türkiye tarihinde? Bahçeli bunaları bilmeyecek kadar saf birisi mi? Kafamda deli sorular!!!
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 14:40
0
getirdiği gibi götürecek. bencede halılık payı var
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 00:10
Bu kadar ağzından çıkanı kulağı duymayan birine muhtaç hale gelmiş iktidarın haline güleyim mi ağlayayım mı...
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 16:10
0
Bırakın yandaşlar ağlasın biz de biraz ohhhh diyelim.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 00:07
Syn Bahçeli en son vatansever bazı ülkücülerin (!!!) hapisten salıverilmesini telkin etti. Bakalım iktidarı daha ne kadar parmağında oynatacak. Bir kez insan şaşmaya görsün, Allah başlarına böylelerini musallat eder. Çok eğleneceyük, çookkk.
cevat karakalem 12 Mayıs 2018 23:54
Bahceli'yi ciddiye almak bile mantikli degil.Birakalim kendi halinde ne derse desin,cayla puskevit yesin.Aci olan AKP gibi bir olusumun Bahceli yonetimindeki MHP ile beraberlik kurmasi.Erdogan ve AKP gerckten Turkiyeicin br sansti. "-ti" diyorum cunku artik verebilecekleri fazla bir sey kalmadi.Halbuki halkin ruhuna bu kadar yakinda dokunan bir olusum daha uzun yillar verimli bir sekilde ulkeye fayda saglayabilirdi.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 16:10
0
Onu dinlemiyorum bile.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2018 23:53
Akpartinin bu secimleri agustostan hazirana almasini sadece ekonomik krize baglamamak gerekmis. Cunku gercekten moral olarak cok kotuler. Motivasyonlarini kaybetmis durumdalar. Eger agustosa kalmis olsa altin tepsiyle vereceklermis iktidari.seneye kalsaymis tamamen kaybedis olurdu akp acisindan. Baksaniza akp kurmaylarina 45 gun var secime ama sanki dunden havlu atmis gibiler. Bide muhalefete bakin hepsi cok motive. Ve buda sandiga muhakkak yansir.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 13:22
13
23:53, Sen bir dahaki seçimlerde de aynı şeyleri söyleyeceksin. Yenilen doymazmış.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2018 16:04
0
13:22 siz kazanırsanız ekonomi kaybedecek 2013’ten itibaren olduğu gibi.
KARAR OKURU 14 Mayıs 2018 13:21
2
16:04, Fetösüz AKP ekonomiyi batırdı diyorsun. Bir de şöyle bak, 17-25 Aralık 2013'te yargı darbesi ile AKP'yi deviremeyenler o tarihten sonra, darbe teşebbüsü dahil, her türlü alicengizi deniyor.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2018 23:52
Surekli elestiri dozu artan, artik imasiz aciktan uyaran yazilar, yazarin kafasinin artik perdesiz sekilde betan edilecek tarzda iyice attigini gosteriyor. Gec oldu, ama cok da guc olmadi en azindan...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN