Back To Top
İnandığını bilgi sanmak

İnandığını bilgi sanmak

- A +

Taraflardan biri temelsiz bir önermeyi savunmasına rağmen konu fazla uzamışsa, bilin ki orada artık bilgi değil inanç tartışılıyordur. Faizle ilgili son söylenenler bu açıdan çok hayırlı oldu. Öncesinde ekonominin durumu ve yönetimi ile ilgili bir sorunun konuşulduğunu ve ekonomi gerçekliği ve bilimi çerçevesinde cevap arandığını varsayarak yazılar yazmıştım. Yanılmışım… Erdoğan’ın iki cümlesi benim yanılgımı ve tartışılan olayın gerçeklikle veya bilimle ilgisinin olmadığını ortaya koydu.   

Erdoğan şöyle dedi: “Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler de bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulur. Çünkü ekonomide her kötülüğün anası faizdir… Bunu böyle bilmemiz lazım… Bu işi çözmemiz lazım ve çözeceğiz, er geç çözeceğiz. Çünkü bizim aldığımız bu noktadaki eğitim budur. Biz Corc’un ağzına bakarak hareket edemeyiz.”

***

Yukarıdaki kısa paragraf Türkiye’de daha bir süre enflasyonun niye inmeyeceğini, dengelerin sağlanamayacağını ve ekonominin uzaklaşmakta olduğu sağlıklı yapısına geri dönemeyeceğini açıklıyor.    

Erdoğan faizin enflasyonun nedeni olduğuna dair önermesinin gerçekliğe tekabül ettiğini düşünüyor. Ona göre bu muhtemelen apaçık bir doğru. Kendinden o kadar emin ki ‘bunu bilmeyenler de bilsin’ diyebiliyor. Ancak söz konusu önermenin dayanağına ilişkin pek de bilimsel gözükmeyen bir başka önerme öne sürüyor: “Çünkü ekonomide her kötülüğün anası faizdir.” Niçin böyledir, elimizde ilave bilgi yok. Ama başka bir şey var... Erdoğan ‘bizim aldığımız bu noktadaki eğitim budur’ derken ekonomi eğitimine değil, din eğitimine atıfta bulunuyor. İnsanların genelde aldığı eğitimden, yani kişiden ve kimlikten bağımsız bir bilim öğreniminden değil, kendi kimliği nedeniyle edindiği ve inandığı eğitimden söz ediyor.

Diğer deyişle ‘benim kimliğimde’ yani İslam’a göre enflasyonun nedeni faizdir demiş oluyor. Böylece gözlemleyenin dinine ve ideolojisine göre ekonomi biliminin değişebildiğini anlıyoruz. Erdoğan iyi bir Müslüman olduğu için, faizin ‘kötülüklerin’ anası olduğuna inanıyor ve mademki enflasyon ‘kötü’ bir şey, o zaman onun da faili faizdir diye düşünüyor. Bazı ülkelerin niçin enflasyonu artırmaya çalıştıklarını, niye bilerek ‘kötülüğü’ davet ettikleri meselesini fazla ‘derin’ olduğu için bir yana bırakalım… Ekonomide bizatihi ‘iyilik’ ve ‘kötülük’ gibi inanç ve ahlak alanının kavramlarının kullanılmasının gerçekliği anlama açısından pek faydalı olmadığı açık. Faizin günah ve belki de cehennem algısı ile ilişkisinden hareketle, onu enflasyonun nedeni yapacak kadar bilimsellikten uzak bir noktaya savrulmak sıradan insanlar için mümkün olabilir. Ama Türkiye’yi yöneten birinin buna inanması ve inandığını gerçek sanması ‘herkes için’ bir sorun.

Bu kadarla kalmıyor… Erdoğan “bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulur” diyor. Yani tüm ekonomi yönetimini kendi varsayımına katılmaya zorluyor ve aksini savunmaya yelteneceklere gözdağı veriyor. Kendi inancının çerçevelediği kanaatlerine ‘bilimsel gerçeklik’ payesi verirken, bunu bir hikmetmiş gibi sunuyor. Cümledeki ‘kusura bakmasın’ lafı, tepedeki hikmet sahibi birinin, alttakilere karşı tahammülünün bittiği ve müdahale etmek zorunda kaldığı ana tercüman oluyor.

Nihayet bütün bu retorik “biz Corc’un ağzına bakarak hareket etmeyiz” cümlesi ile tamamlanıyor. Böylece ekonomi biliminin kökü dışarıda, gayrı milli bir nitelik arz ettiğini anlıyoruz. Yabancıların ürettiği bilim enflasyonu faizin nedeni olarak öne sürerken, meğerse bizim içimize ‘kötülük’ sokulmak istenirmiş… Bize de milliyetçi davranıp bilimi değiştirmek düşermiş… 

***

Gerçekliğin bilgisi ile ahlakı ayırt edemediğiniz ve bu durumu dine sığınarak aşmaya kalktığınızda, bir şeyleri bildiğinize inanır hale gelirsiniz ama inandığınızın ne olduğunu gerçek anlamda bilemezsiniz.

Tevekkeli değil, enflasyon bir türlü inmiyor ve bu hükümet’, itiraf edemese de, faizi sürekli yukarı çekmek zorunda kalarak ‘günaha giriyor’… 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur 09 Nisan 2018 18:01
Ne diyor din alimleri inananlara; Dini sorgulama. Din inanmaktır. Hiç kimsenin dini inancını ve neden inandığını sorgulamıyoruz. Ama ekonomi din değildir !!! Ekonominin dinamikleri arz ve talep, üretim ve tüketimdir. Bunun da din ile hiçç alakası yok !!!
Karar Okuru 06 Nisan 2018 11:25
İşte buna siyaset pratiği diyoruz.
karar okuru 05 Nisan 2018 21:10
bu hükümet din iman diye diye,insanları dinden soğuttu.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 20:33
Faiz elbette cook büyük etken fakat Müslüman sonra MÜMİN olmak lazım. İSLAM tevhidtir. Olmaz. Olamaz. Müslüman toplumunda gelir adaletsizliği. Çünkü meşhur Hadis. İman etmedikçe CENNETE Giremezsiniz, BİRBİRİNİZİ SEVMEDİKÇE 'de İMAN ETMİŞ olmazsınız Üçüncü safhası var ooo daha çok aşar beni,bizi.(istisna vardir) Samimi olarak İNSANIN UYKUSU kaçar bu Mübarek Hadisten daha cooook yolumuz vaaar. .inşallah Kalblerimiz Birgun bunu anlar. Daha komşuya selam vermede aciziz nerde kaldık mangir isini konuşacağız. .
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 20:22
Bilgi bilimi (epistemolojik) olması için Ontolojik (varolus).açıdan Tez,antitez ve sentezle Zahir alemde etki eden şeye BILGi denir. Yüce İSLAM Dininde'de Böyledir. .zan bilgi değildir. Husn u zan bir TEZ dır. Pratikte karşılığı olması lazım yoksa kuruntudur. Yüce İSLAM dini onun için der ALİMİN uykusu CAHİLİN Ibadetinden üstündür. Hz MEVLANA'nin Mesnevide cook örnek var..ama biz ne yazık ki uyuduk zan ve kuruntularla iş yapıyoruz. İşi ehline ver der İSLAM. .demez sakalına, biyigina, sarigina. Salvarina bak. :))) Acizane
okuyucu 05 Nisan 2018 19:03
Cahil ve zahid ile sonuca ulaşan, yani hakikata varan bir müzakere yapabilmek, deveye hendek atlatmaktan da zordur. O nedenle sayın yazar bu tiplerle tartışmada yarar görmemekte her bakımdan haklıdır.
Karar'cı 05 Nisan 2018 18:39
Bilgi ve akıl ile bilinir, iman ile inanılır. Elektriği, motoru, uçağı, atomu, füzeyi, bin bir tıbbi ilaç ve aracı, bilgisayarı bulanlar, yapay uydularla evreni keşfe çıkanlar, ürettikleri silahlarla dünyaya hükmedenler ve 300 milyonluk 22 Müslüman Arap devletini 5-6 milyonluk nüfusla susta durduranlar, bunların hepsi inandıklarına göre değil, bilip öğrendiklerine göre bu duruma yükseldiler. Hz.Muhammed gaza ve gazveleri, Fatih İstanbul'u zaferle kazanırken de bilgi vardı. Macar Urban'a döktürdüğü top ile yıktı Bizans surlarını.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 19:11
3
18.39, İman bilgiye mani mani değildir. Tam aksine iman için de akıl şarttır. İman ile aklı birbirinin alternatifi gibi göstermek cahilliktir.
Karar takipçisi 05 Nisan 2018 18:37
Karar Gazetesinin görüşlerinin %80ine katılmam. yazarlara devamlı muhalif yorumlar yazarım. Ama gazeteyi tebrik ederim. Yorumlarım sert olmasına rağmen onaylanıyor. teşekkürler Karar
Karar okuyucusu 05 Nisan 2018 19:30
1
Şu anda Türkiye'nin en bağımsız ve özgür kalabilen gazetelerinden biri Karar'dır. Belli saplantılara kapılmadan ve ayrıca gündemi izleyip samimi şekilde yorum yapan yazarlar da burada. Yazdıklarına katılırız katılmayız, ama ciddiyetlerine laf söyleyemeyiz. Tebrik ediyorum.
Faiz tüm kötülüklerin anası ise neden asgari ücretlinin aldığı borcu faizi ile geri alıyorsun ? Bu ne yaman çelişkidir !!!!
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:54
16
17:45, Tayyip ideal olanı söylüyor. Yapılanın ideal olduğunu söylemiyor...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 21:21
0
Çarpıtmışsın da KO 18:54, seni hangi idea çarptı?
Karar okuru 05 Nisan 2018 17:35
Bu kadar açık ve net bir analizden sonra ne denebilir ki! Korkum İslami eğitimin bir yansıması olan faiz karşıtlığı, gerçek hayatta asılsız çıktığında, yani ekonomideki bozulmanın sebeplerinin faiz değil de bambaşka şeyler olduğu kanıtlandığında, korkarım ki İslami eğitim de yanlışlanmış olacak. Neden deist ve ateistlerin sayısı İmam Hatipliler arasında bile çığ gibi artıyor sorusuna cevap, galiba işte bu körükörüne eğitimin gerçek hayatla çelişmesidir.
iyi düşünün 05 Nisan 2018 17:24
Devlet sopasıyla senin gibi düşünmeyenleri hizaya getirirsen evine götürecek ekmekte olmaz çocuğuna iyi eğitim sunacak okulda olmaz..Karar sizin ey ahali...Ya kendin gibi olmayanlara hayat hakkı veren bir düzene onay vereceksin ya da fakirleşmeye devam diyeceksin..
Yok öyle yağma 05 Nisan 2018 17:16
Demokrasi insan hakları adalet ifade özgürlüğü yargı bağımsızlığı kontrol ve denetim mekanizmaları yoksa kusura bakma kardeşim Ekmekte yok..tercih sizin .....
İflas ederken... 05 Nisan 2018 17:14
Başarısız iflas etmiş her siyasetçi günün sonunda Dine ve Milliyetçilik lobisine sarılır...Çünkü başarısızlıklarını ve toplumsal çöküntüyü örtmenin en kullanışlı yolu budur...
Bir ülke düşünün ki kara düzende yönetilsin ve siz o ülkede kalkınma refah barış huzur bekleyeceksiniz :))) Size bir şey diyim mi herkes hak edildiği gibi yönetilir :)))
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 16:13
Mahçupyan hangi bilgiden bahsediyorsun. Bütçe açığını kapatmak için Suud Prenslerini bir otelde rehin tutup milyarlarca dolar haraç almak hangi ekonomik bilgiye dayanıyor. İşiniz gücünüz riv, irv...
kemal yonucu 05 Nisan 2018 18:56
0
Siz, başka bir yazıya yorum yaptınız herhalde, çünkü çok alakasız olmuş. Mahçupyana hakaret etmek istiyorsanız direk yazınız...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 20:29
0
anlatsa anlayacak misin
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 15:27
Etyen geç bu masalları.... Amerikanın ekonomisi Türkiye'den çok daha berbat yönetiliyor. Ama Amerika dipçikle işleri hallediyor. Gücü yettiğine haraç kesiyor. Tayyip'in elinde de Nükleer başlıklı füzeler olsa ne faiz kalırdı ne enflasyon. Emperyalistlerin şerefsizlerin kazançları, hangi ekonomi bilgisi ile izah edilebilir.
Adalet Yakın 05 Nisan 2018 17:33
0
İzlanda’nın, Yeni Zelanda’nın, Güney Kore’nin kimseye dipçik vurduğunu ne gördüm, ne duydum. Dipçiğimiz yoksa “abi ama beni dövdüler” diye oturup ağlıcaz mı? Her işin bir yolu yordamı var. Ve evet Amerika bile ekonomisini faiz karşısında dengelemezse batar.
Adalet Yakın 05 Nisan 2018 17:35
0
Pakistan’da nükleer silah var. Enflasyon, faiz yok mu orada? Keşke her şey o kadar kolay olsaydı.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:45
2
Pakistan'da sivil idarenin kumandasında bir nüklüer silah yoktur.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:46
1
17:35, Pakistan'ın nüklüer savaş kabiliyeti yoktur.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:51
3
15:27, Saydığın ülkeler Çiftlik Bank mandıraları gibidir. Amerika bütçe açığını ormandaki aslanın yaptığı gibi kapatıyor... O da askeri güç ile oluyor... Semiz, semiz öküzler de insan hakları adı altında besili tutuluyor....
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 22:27
0
Amerikan ekonomisi kötü yönetiliyormuş. Siz hangi gezegende yaşıyorsunuz? Çevrenize bir bakın. Şu memlekette yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz bindiğimiz herşey şey Amerikan markası. Bu sanal olmayan dünya. Sanal dünya ise tamamen Amerikan. Ekonomisi bu kadar kötüyse bu markalar nereden geliyor? Size zorla mı bunları yediriyorlar. Beğenmiyorsanız yemeyin. Başka gezegene gidin.
Kısa ve Öz : Ne kadar Demokrasi ve Hukuk o kadar Ekmek....Demokrasi ve Hukuk yoksa ülke kara düzende yönetiliyorsa Sefalet ve Çürümede kaçınılmazdır...Herkes kararını versin...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:17
6
15:12, Bunu Tayyip dese kıyameti koparırdınız. Milleti açlıkla tehdit ediyor, diye...
Din İstismarı 05 Nisan 2018 15:10
Din siyasetin Faizidir..Evet Faiz her kötülüğün anası ise Siyasette dini faiz olarak kullanmaya teşebbüs etmekte en büyük İHANETTİR !!!
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:15
0
15:10, Bir yanlışın olmasın. Tefeciler dinden pek hoşlanmaz...
"milli" piyango 05 Nisan 2018 15:08
daha cazip hale getirilecegi ifade edilen piyango ve iddaa da gunah degil midir Etyen bey? Ikisini de devletimiz organize ediyor. Bunlardan hic bahsedilmiyor ne hikmetse... galiba beka sorununu dusunmekten vakit kalmiyor veya cam film kadar muhim degil. wc artik 1 TL sukur
Reçete 05 Nisan 2018 15:07
1 Kürtlerin tüm haklarını iade edeceksin..2-Alevilerin tüm haklarını iade edeceksin..3-Gayrı müslimlerin tüm haklarını iade edeceksin 4-Dini siyasetin faizi olmaktan çıkarcaksın 5- Yargı bağımsızlığını ve Kuvvetler ayrılığını tesis edeceksin 6- Hukuku yeniden tesis edeceksin..7- Nefret suçlarına caydırıcı hükümler getireceksin...Tüm bunlar sağlanırsa eve ekmek götürebilirsiniz..Aksi halde karın tokluğuna devam diyeceksiniz.Seçim Sizin....
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:26
10
15:17, Ak Parti ima ettiklerinin hepsini çözüm sürecinde yaptı, ekmeği bırak az daha vatan elden gidiyordu... Bu millet o tünele bir daha girmez. Bu memlekette İslam'ın dışında her şey özgürdür. Diyarbakır'daki hendekleri İslam adına kazacaklardı da sen gümbürtüyü görecektin...
Kararsız 05 Nisan 2018 14:52
Mahcupyan size göre 1. Bilgi kaynağı bilimdir. Ama biz müslümanlara göre nassdır. O sebeple lütfen az geri durun.
Müslüman 05 Nisan 2018 14:50
Demokratik sistemde bir müslüman siyaset yapmaya kalkarsa materyalist ve deistler tarafından taşa tutulur. O sebeple çözüm kökünden olmalı. İslami bir nizam gerekli..
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 15:33
1
Haklısın kanka; acayip demokratik bi sistemde Müslüman siyaset yapıyor. Harbi şimdi ne demokrasi ama vay beee vayyy üfffff. Bari bi güncelleme yap ta çalmayı, çırpmayı, rüşvet, yolsuzluk, torpil, kul hakkı bunları da yeniden güncelle, baktın dine uymuyon bari dini kendine uydur da için rahat etsin. Demokratik müslümansın ne de olsa:)
Erdem Çelikkol 05 Nisan 2018 16:37
3
Katılıyorum. Fakat islami nizamınızı canlılardan uzakta bir yerde kurarsanız lütfen...
Hakikat Buhranı 05 Nisan 2018 16:59
3
ateistlerin deistlerin taşa tutulduğunu çok gördüm de ...senin örneğine pek denk gelmedim...Hayaller aleminde yaşıyorsunuz..Yazık...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:11
2
16:37, İslam Nizamı insanlar içindir. Diğer canlılar mes'ul değildir. Onun için senin endişelenmene gerek yok....
vatandaş 05 Nisan 2018 13:47
Bir yasal düzenleme (KHK) ile kamu bankalarının faizi %5 olarak sabitlensin. Bir de böyle denensin. Faize karşı eleştiri var ama karşılığında yapılan bir icraat yok.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:18
verdiğim örneğin sahte olaması umarım gerçeği değiştirmez diyen sizdiniz bi durun daha onun şokunu atlatamadık...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:17
yavru mankurtlar ve gezi zekalılar haydi hep birlikte: tayyip şaşırma, faizime dokunma.
Makyajlarını dökülüyor 05 Nisan 2018 17:03
0
İşçiden memurdan alınan borcu faizi ile alan devleti yöneten kim ? Cevap ver bakıyım ?
d 05 Nisan 2018 13:01
Eflasyon,faiz vs.Bunları üretimsizlik ve cari açık belirler.Siz ithalatı arttırılsanız vatandaş borçlanır ne ile dolarla e hani doları kullanmayacaktık.Yoksa dolar bozdurarak birilerinin cebini mi doldurduk.Dolar yakıtı yakıt araçları araçlar gıdayı etkiliyor.Faiz yükseltmek bilinçli yapılıyor şu anda
engineer 05 Nisan 2018 12:53
bir cemaatin görüşüne göre faiz haram değildir, haram olan "riba" dır, vade farkı bu hükümdendir, yqani paranızın değeri dolar yada altın cinsinden 100 tl ise dolar yada altın 110 liraya çıktığında 10 lira faiz alma haram olmaz, 10 liradan bir lira fazla alsan haram olur diye iddia ediyorlar, ne dersiniz?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:03
1
Diyanete sor. Burası yeri değil.
engineer 05 Nisan 2018 15:11
0
sana sormadımki , burası neyin yeri neyin yeri değil bir listesini ver de yorum yazanlar yorumlarında dikkate alsınlar, lüzümsuz..
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:58
0
15:11, Bekle, Molla Mahcupyan Hazretleri bir cevap verir o zaman...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 12:38
Kafirin her sözü küfür olmadığı gibi Müslümanın her hareketi de İslam değildir Din'i Kur'anda ve Asr-ı Saadetten öğrenin Bakın nasıl bir Ekonomi var orda ! Şayet kusurlu beşerden öğrenirseniz görmek istediğinizi görürsünüz.. Faiz'in nedeni enflasyon değildir. Tek nedeni var. O da Bediüzzamanın dediği gibi "Sen çalış ben yiyeyim" çirkefliğin neticesidir. Banka sahipleri kadar zalim insafsız çirkef ve bencil kim var?? İslam bu yüzden Faizin HER TÜRLÜSÜNÜ yasak etmiştir Yaşadığınız gibi inanmazsanız İnandığınız gibi yaşamış olur
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:10
0
Faizin tek nedeni yoktur. Çok nedeni vardır. Said Nursi'nin söylediği şey faizin nedenlerinden biridir. Said Nursi'nin enflasyon bilgisi olsaydı illa ki onu da söylerdi. Zeki insandı.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 17:12
0
Ey aziz. Enflasyon 21. Yy çıkmış birşey değil. Asrın Müceddid asrın fetvasını verir
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 18:31
0
17:12, Sen asırları şaşırdın. Senin Said Hocan bir önceki asırda yaşamadı mı? Yoksa sen başka Hoca bulamadın diye o asırda mı yaşıyorsun.. Çağlar üstü olan Kur'an ve sünnettir. Onun bunun hocası değil...
Özgür Adam 05 Nisan 2018 12:20
Sayın Mahçupyan,Faizlerin Düşmesini istemek faydalı bir davranıştır,Ülkemizde Beka Sorunu Öncelikli Sorundur.Suriye deki Tünel ve Hendeklerin aynısı Güneydoğuda yapıldı,birazda bunları duysak Sizden.Ayrıca Ekonomi Bilimi Küresel Güçlerin İstediği Şekilde Şekillendirilmekte olduğu gerçeğini Toplumların Sefilleşmesindende,Mahkum edilmesindende ,.Finans Vakıflarının manipulasyonlarla uyutmaya çalışmasından bahsetseniz ne güzel olacak. Saygılarımla.
Pespaye bir düzen 05 Nisan 2018 14:52
0
Özgür sen bence çık dışarı biraz hava al :))) Adamın ne yazdığını bile okumadan Trolcülük oynamaya gelmişsin...!!!!
harun 05 Nisan 2018 12:02
Gerçekten enflasonu düşürmek istiyorsak cari açığı çözmek lazım, Enerji konusunda dağıtım şebeke iyileştirmesi ve nükleer İmalat konusunda acil hammadde üretimi külçe/PUR/Granül/Çelik Proses sanayii teşviki ve piyasayi boğan gecekondu sanayiciliğinin zor kullanılarak bertarafı,(üniversitelerin ilk 30u hariç kapatılıp meselk eğitim kurumuna çevrilmesi)
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:33
Bir kanun cikarilsin, ziraat bankası faizsiz kredi versin, enflasyon düşsün, hepimiz mutlu olalım.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 12:55
51
Tayyip yaptı diye siz gene karşı çıkarsınız...
Okur 05 Nisan 2018 14:26
0
Eğer merkez bankası kanun çıkartılıp faizsiz kredi verirse ne olur? Ekonomist arkadaşlar bu soruyu cevaplayıp bizleri aydınlatırmısınız lütfen.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:29
Ben istiyorum soyluyorum, yol gosteriyorum, israrla tavsiye ediyorum, şiddetle yapin diyorum ama sorumlu kisiler dedigimi yapmiyorlar. Butun sıkıntılar soz tutmayan kisilerden kaynaklaniyor.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:19
Faiz dinen haramdır. Ekonomik olarak felakettir. Hiç bir ekonomi faize mecbur değildir. Tayyip düşmanlığ yüzünden “Türkiye ile İran savaşsa iranın yanında savaşırım” ne demekse faizi savunmak da odur. Hükümetin faizden kurtulması için tavsiyelerde bulunulabilir. Ama Etyenin yaptığı iş değil.
Adalet Yakın 05 Nisan 2018 12:32
0
Son zamanlarda AKP oy verenleri arasında en çok gözlediğim şey sorulara ve konulara verilen cevapların konuyla ve soruyla alakasız olması. Mesela buradaki gibi ekonomi konuşurken olmayan bir “iran-türkiye savaşı” ya da çarpık yapılaşma konuşulurken ‘ülkenin “beka” sorunu’ diye cevap veriyorlar. Çeperden merkeze gelen kesim bir şekilde bir ana akım medyanın eliyle hayal dünyasına, gerçeklikten uzak bir yere çekiliyorlar. Gerçek sorunların konuşulup, tartışılamadığı bir yer oluyor Türkiye.
Okur 06 Nisan 2018 06:26
0
12:32 Bu benim de dikkatimi çekiyor. Bir de, insanoğlunun bilebileceği herşeyi biliyorlarmış gibi bir eda! Bir konuyu anlamak için hiç emek vermeye, okumaya, düşünmeye, tartışmaya gerek yokmuşçasına, uluslararası ilişkilerden nükleer enerjiye, tarihten cari açığa her konuda ahkam keserken, emek verenleri de küçümseyen, hatta olmadık kötü niyetler yakıştıranlar da az değil. Oysa cehalet ne farz ne de sünnet.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:05
Din acisindan faizin doktora tezi gibi finanscilari ve ekonomistleri de dahil ederek incelenmesi ve ona gore karar vermek gerekir. Yasaklanan faiz devlet ve devletin yetki verdigi kurumlar tarafindan denetim ve gozetim altinda verilen faiz mi? Faiz yasaksa alternatif ne? 100.000 tl lik evini kiralayan para alirken 100.000 tl parasini bankaya koyan faiz almasin mi?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 12:17
3
Faiz kira değildir. Öyle olsaydı ona da kira derlerdi. 100.000 TL parası olan ev alsın, hem ekonomi canlansın hem de kira alsın.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 12:47
0
Kira ayri faiz ayri diye basit cevap olmaz. Peki 100.000 tl lik altin verip, al bunu kullan bana ilave 3 gr altin ver desem ve ona da altin kullanim bedeli desem? Adi faiz degil diye faiz olmayacak mi? Biraz beyin biraz lurfen
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 14:13
0
12:47, Bunlar ihtisas isteyen konular. Menkul değerler dinen kiralanamaz. Altın, döviz, para menkul şeylerdir. Kira ancak gayrimenkuller için geçerlidir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 15:57
0
12.47 bu faiz bu kadar lafizla ilgili kolay degil onu diyorum. Hedef aldim mal grubunun fiyati % 15 artarken, bankaya parayi % 10 ile koymussam, aslinda bir sey kazanmis olmuyorum, aksine % 5 kaybetmis oluyorum. Bu durumda ben ilave bir sey yemis olmuyorum, daha az yemis oluyorum.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 19:19
0
12:47, Faizli banklar reel faiz üzerinden kazanç sağlar. Yani enflasyon dışı faizden. Sizin dediğiniz çok nadir rastlanır, istisnai durumlardır, bu da bankaların faiz maksadını değiştirmez.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:38
Hocam, bunca ekonomi dersleri aldık, iktisat okuduk, yetmedi ekonometri üzerine master yaptık; üstelik 72 bunca yaşın deneyimleri...hepsi boşunaymış meğer!.. Keşke Mısıra gidip El Ehser'de okuyup işin gerçeğine vakıf olsaydık!.. Vah bunca zamanımıza...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:20
44
Boşuna okumuşsun
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 23:56
0
Boşuna okumuşsun diyen arkadaş. Sen okudun acaba?
Okur 06 Nisan 2018 06:33
0
23: 56 Okusun okumasın, herşeyi bilen havada tepeden konuşup yargılamanın hazzını duyuyor herhalde! O da yetiyor anlaşılan…
1 05 Nisan 2018 10:16
Yüksek Faiz ekonomiyi daraltır, düşük faiz de ekonomiyi büyütür. Bunun doğru olup olmadığını test etmek için kriz dönemlerinde (ekonominin daraldığı dönemlerde) faizin nasıl aşağılara çekildiğini batı ekonomilerine bakarak görebilirsiniz. Düşük faiz dönemlerinde para üretime gider ve ekonominin arz tarafı büyür, bu ise fiyatları aşağı çeker (enflasyonu dibe çeker), yüksek faiz dönemlerinde herkes üretimden kaçar ve ekonominin arz tarafı daralır, bu ise fiyatları yukarı çeker (enflasyonu yukarı çeker). Bilgilerinize sunulur!
Keynes 05 Nisan 2018 11:38
2
Bu söylediklerinize kimsenin itirazı yok. Fakat yüksek faizin Türkiye'de riskin fazla olması, kırılganlığın, istikrarsızlığın, bilinmezliğin, terörün ve OHAL'in sonucu olduğunu, Türkiye normalleşmeden faizlerin de düşmeyeceğini, yönetenlerin ise artan istikrarsızlık ve kutuplaşmadan oy devşirdikleri için Türkiye'nin normalleşmesi ve içinde bulunduğu cinnet ortamından kurtulması için adım atmayacaklarını bildiğinizi de yorumunuza eklemeniz gerekir. Saygılar.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 12:48
2
bilgin yanlış, faiz bir sonuçtur, faizin yükselmesine neden olanda enflasyondur, milleten aldığı verginin hepsini betona asfalta silaha harcarsan olacağı budur, belediyecilik yöntemleri ile bir ülke yönetilirse bu hale gelir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:13
1
bu arkadaş imam hatip ekonomi yüksek mühendisliği bölümünü yüksek derece ile bitirdikten sonra, önce yüksek lisans, sonra tam doktorasını tamamlamış, şimdi de aynı kurumda prof. olarak görevine devam ediyor. bu nedenle en zor soruyu bu arkadaşa sormak istiyorum. şimdi bizde faizler yüksek mi yoksa düşük mü?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 09:43
Etyen bey, son dönemde ak partiyi elestiren yazılarınız iyice artti. Böyle yazılar yazdığınız icin güçlüler size kızmıyor mu ? Mesela daha once danışmanlığını yaptığınız Davutoglu, partime zarar veriyorsun demiyor mu ? Yoksa siz milletin gazını almakla mı görevlisiniz ? Böyle gizli bir göreviniz mi var ? Insan sormadan edemiyor ...
Kararsız 05 Nisan 2018 14:13
6
Etyen Beyin köşe yazısı bir ekonomi yazısı olmaktan çok siyasi bir yazı olmuş ve sırf Tayyip düşmanlığı yapayım diye işi "yumurta-tavuk" hikayesine çevirmeye çalışmış. Faiz-Enflasyon olayını "yumurta-tavuk" babında anlayanlara da diyecek bir şeyim yok.
ÖTÜKENLİKURT 05 Nisan 2018 09:40
Muhteşem bir yazı... Sizi tebrik ediyorum sayın yazar, beyninize, yüreğinize sağlık...
aspnetturkiye.com 05 Nisan 2018 12:25
6
adam ne isaya ne musaya yaranabiliyor herşeyin altında bi bit yenigi arıyorsunuzda bide milli olsanız
İnsan 05 Nisan 2018 18:37
0
aspnetturkiye; toprak gözünüzü doyursun, bütün medya ikdidarın şakşakçılığını yapıyor, bunuda millilik diye yutturuyorsunuz, doğruyu söyleyen 3-5 adam kaldı onlarada gayri milli (hain) damgası vuruyorsunuz.
Okur 06 Nisan 2018 06:47
0
aspnetturkiye, Herhalde sizin gibi „milli“lerin tuzu kuru ki cari açık, enflasyon, sermaye çıkışı, bunun sonucu yüksek kur, daha fazla enflasyon, daha fazla cari açık vs. size vız gelip tırıs geçiyor! Bizim derdimiz tuzu kuru olmayan vatandaşlarımız, yurttaşlarımız! Tuzu kuru olmayanlarların „gayri-milli“ olduğu da sizin kuruntunuz!
Faizler düşürüldü mü ki? Diğer bir ifade ile: Sorun İnandığını bilgi sanmak mı dır; Yoksa, sözü fiil sanmanız mı dır?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:06
0
Kesinlikle inandığını bilgi saymışsın. Biraz ekonomi oku istatistiklere bak. Enflasyon olmayan ülkelerin faizlerine bak. Enflasyon çıktığı an faiz yükselir. Enflasyon düştüğü an faiz düşer. Bir şeyler değer kaybederse diğeride kaybeder. Oku diyorum ama okuduğunu anlamak kapasite meselesi. Cebine giren para ile alım gücüne bak en basiti.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 13:16
3
11:06, yani enflasyon ile faiz arasında böyle bir ilşki varsa, faiz düşerse enflasyon da düşer diyen Erdoğan haklı olmuyor mu ?
Okur 06 Nisan 2018 07:03
0
13:16 Çocuk anadan doğar, ama ana çocuktan doğmaz! Enflasyon ve faiz ilişkisi de onun gibi. Enflasyon faizlerden yüksek hızla artınca, millet parasını bankaya yatırmıyor, bu bir. Enflasyonla birlikte Türk lirasının da değeri düşerken faizler de düşük olunca, yabancı para sermayesi için de Türkiye´de yatırım cazibesini kaybediyor. Kur yükseliyor, cari açık olumsuz etkileniyor vs. derken giderek Türkiye´nin borç yükü artıyor, parası azalıyor.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 09:13
Faiz ve enflasyonla ilgili dini referans alarak yapilan ve ekonomi ilminin genel kabul gormus kurallari ile bagdasmayan bu beyanatlar, bir kisim hocalarin kadinlarla ilgili yaptiklari malum izahatlari kadar din ve dindarlik algisina zarar veriyor olabilir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:08
2
Kadınlar hocaların dilinden çıksın artık. Kadınları erkeklerden değil kadınlardan dinleyinde toplum gelişsin. Erkekler kadınlar üzerinde konuşmaya utansın artık.
engineer 05 Nisan 2018 09:02
“Enflasyonun anası da babası da faizdir." bu sözün oya tahvil edildiğinde kaç oy ettiğni siz de biliyorsunuz sn Etyen bey, bilmiyormuş gibi yazıyorsunuz, ama biliyorsunuz.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:01
0
Yapma beee kandırılmışsınız. Faizin nedeni enflasyondur.
hasan baran 05 Nisan 2018 09:00
siz de dahilsiniz inandığını bilgi sananlar listesine.
metin 2 05 Nisan 2018 08:40
Dinimiz faizin haram olduğunu açıklamakla ekonomi için son derece zararlı olan faizin bugün insanlığın huzur ve barışı için ne kadar zararlı olduğunu da açıklar.Çünkü fakirin daha fakir,zenginin daha zengin olduğu bir dünya emin olun huzurlu bir dünya değildir.Dünyanın önde gelen ekonomistleri ve devletleri bile bu hakikati kabul ediyorken ekonomist olmayan Etyen beyin de artık bunu kabul etmesi lazım değil mi?Velevki haramlığını kabul etmesin.
metin 1 05 Nisan 2018 08:33
BİZİM MARXİST BİLDİĞİMİZ Etyen bey meğer kapitalizmin esası olan faizin bir numarılı savunucuymuş.Kendince din bilim çatışması üzerinden Erdoğanın önerisini mahkum edip bilimin tarafını tuttuğunu açığa vuruyor.Etyen bey!bu din bilim çatışması hristiyanların bir mirasıdır.Böyle bir sorunumuz yoktur.Bizim dinimiz gökleri,yeri,insanı ve bunların bağlı olduğu kanunları açıklar.İnsanı yaratan ALLAH emin ol ki ekonominin de nereye varacağını biliyordu.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:31
0
Yazarın tespitlerini teyit etmişsiniz. Muhtemelen farkında da değilsiniz. Ben de sizin gibi mutlu olmak istiyorum.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:34
2
Cok dogru, zaten bu konuda Muslumanlar acayip ilerlemisler dir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:52
0
Etyen Bey Marxist miymis? :))) Bak ne diyor bu yazinin basligi: inandigini bilgi sanmak...
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 08:19
Dolarlarinizi Liraya cevirin kampanyasi vardi bi ara.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:33
0
O ters tepti. Ağızları yandı. Gerçi meydanlarda "milletim lirasını dolara çevirdi" diye bağırıyorlardı ama olsun, siyaset böyledir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 08:05
Faiz enflasyon iliskisindeki, dine dayanan, dindar olma cabasiyla soylenen, bizatihi dine ve algiya zarar veriyor olabilir mi?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 07:03
Sayın düşünür. Düşün bakalım. İktisat teorisyenleri : insan ihtiyaçları sınırsız. Kaynaklar sınırlı diyor. Düşün. Gerçekten öylemi? Bu bir önerme kanun değil. Yanlışlayalım hemen. Madem öyle 1 m insan varken mi dünyada zenginlik fazla 8m kenmi? Bu nemenem kaynak ki hala bitmedi. Düşün düşünür düşün. Faiz sülüktür. Bir ülkenin kanını emer. 500 tl peşin olan konut. Faizle 900 tl .fark nedir sayın düşünür. Düşün.batının şakşakcışığını değil düşün.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 10:40
0
bilgiden uzak ve anlamsız bir yorum
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:04
0
Neresinden başlayalım bilemedim. Tarım devriminden mi, elektriğin icadından mı, sanayi devriminden mi... Melese uzar da uzar. Birkaç soruyla kısa keselim. 300 yıl önceki gelir dağılımı ile bugünkü arasında fark var mı? Güneşin ömrü nedir? Bütün ülkeler neden suyu daha verimli kullanmak için milyarlık projeler geliştiriyorlar? Hükümetimiz niye nükleer santral yaptırıyor? Biz ihtiyacımızdan fazlasını tüketmezsek faiz düşer mi? Tarım ürünü olan mısır doğada kendi kendine yetişebilir mi? Haydi biraz çalış, sonra konuşalım.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 22:10
0
Yok biz mısırı uzayda yetiştiriyoruz.
HACI MURAT 05 Nisan 2018 06:54
Devri bitmiş.1930 model dünyadan kopuk.Din,vatan,beka dışında topluma yeni bir şey söyleyemeyen pili bitmiş siyaset.Potansiyel olmayınca başlangıçtaki çıkış hedefi dağılıp ufalıyor.
hiciv 05 Nisan 2018 18:41
0
HACI MURAT; evrim mi geçirdin, gerçekten hacca mı gittin bu ne sözler!! tebrikler :))
ali akçay 05 Nisan 2018 04:59
AK parti 2002 İktidara geldiği günden beri Türkiye nerdeyse 2 Trilyon Tl borç almış. Vatandaş arası borcu ise kimse bilmiyor.. Milletten toplanan bir çok haksız vergi hariç. Devletin elindeki satılan mal varlıkları ve araziler ve özelleştirmeler hariç. Dünyada ihtiyaçlar arz ve talep üzerine kuruludur. Faizi durdurmanın tek yolu, borç para almamak. Yani Ayağını yorganına göre uzatacaksın. Adama demezler mi, sen neyine güvendin de 2 Trilyon YTL borç yaptın... Türkiye şu an dünyanın faiz cenneti. Sayın Cumhurbaşkanının yapaçağı tek şey b
Ben 05 Nisan 2018 03:49
Faizlerin baskı ile yarın sıfırlandığını düşünelim. Ne olur? Herkes kredi çeker, parayı kullanır. TL bollaşır. Yabancı parası olan TL'ye girmez çünkü getirisi sıfırdır. TL bollaşınca enflasyon olur fiyatlar artar. Döviz fiyatları artmaya başlar çünkü TL'ye göre nispeten kıttır. Sonuçta Türk bankaları döviz borçlarını ödeyemezler çünkü %0 olan kredi getirileri borçlarını karşılamaz olur. İki kere iki dört, bunun sonucu yeni bir 2001 krizidir. Batan bankalar, fırlayan döviz, finansal iflas...
Baglam Herseydir 05 Nisan 2018 01:50
Enflasyonun faizle iliskisi bir yana, "ekonomide her kotulugun kaynagi faizdir" (adaletsizlik ve yolsuzlukla beraber tabii) dusuncesi, begenin veya begenmeyin, Islam inancina gore kesinlikle dogrudur. Ancak bu bir din-bilim uyusmazligi degildir, çunku "ekonomi bilimi" dediginiz sey ozunde bir "ekonomi felsefesidir" aslinda. Faiz sadece Islam'da degil, neredeyse tum modern oncesi kulturlerde hor gorulmustur. Bununla birlikte bugun Turkiye veya herhangi bir ulke faiz sisteminden çikabilir mi? Iste bu maalesef çok zordur çunku en dibinden en ucuna kadar topyekun bir toplumsal degisim gerektir
külyutmaz 05 Nisan 2018 01:03
Ekonomideki başarısızlık anında tepki verir ve hata yapıldığı anlaşılır.Malesef eğitimdeki başarısızlık skandaldır ve ha deyince düzelmez.İsteyenler devletin bütün imkanlarını kullanarak 'kendi' çocuklarına 24 saat din eğitimi verebilirler.Payıma düşecek masrafı şimdiden helal ediyorum.İstemeyenlerin ( mesela benim ) çocuklarımın değerli zamanlarını boşa harcamasınlar.Aklıma gelmişken...Başkalarının çocuklarına zorla din eğitimi verenler neden kendi çocuklarını Afganistan'a değil de özel okullara ya da Amerika'ya gönderiyor?
Has Parti 05 Nisan 2018 00:47
Son yıllarda okuduğum en guzel mizah yazısı. Bu gidişle bu gazetede Demirörenlere hediye edilecek.
cevat karakalem 05 Nisan 2018 00:45
Islamiyet'te faizin kabul edilmedigi yaygin bir gorus. Uzerinde tartisilabilir gunumuzdeki anlaminin ne olmasi gerektigi. Ama asil onemli husus su: Gercek musluman eger faizin haram oldugunu dusunuyorsa faiz almaz, alanla is yapmaz vs. Ama kendisinin bu tutumundan yola cikip "faiz olmazsa enflasyon olmaz" demez. Haram oldugu icin muslumanlar domuz eti yemiyor ve bu bit inanc meselesidir. Yememeleri gunumzde domuz etinin hijyen olmasini degistirmez ama bu hijyenlik de dini acidan artik yenilebilir anlamina gelmez. dinin kurallari "oyle emredildigi icin" uygulanir.
Oguz 05 Nisan 2018 14:30
1
Kurani Kerimde Faizin Allaha ve Peygamberine karsi savas ilani oldugu yaziyor, ama sen faizin islamda kabul olmadiginin yaygin bir görüs oldugunu yaziyorsun. Bu inkara yakin bir inanis sevgili kardesim.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 00:26
KHK ile faizi indirebilirse ben de kendisine inanacağım. Halihazırda faizi şu veya bu şekilde indirememesi için hiç bir sebep yok. Merkez bankası bağımsız demeyin buna gülemem bile.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 00:24
Tanrı delileri imandan sorumlu tutmaz. İman sadece aklı olanlar içindir. Bilgi de öyle. Aralarında bir çelişkinin yoktur. Çelişki var zannedenler ya imanı ya bilgiyi akledememiş olanlardır.
KARAR OKURU 04 Nisan 2018 23:52
Etyen Bey, bildiğine iman edenin, imanı fırıldak olur. Çünkü bilgi değişken bir şeydir.
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 02:11
1
Ülkeyi imanlı yöneticiler mi, bilgili yöneticiler mi yönetsin istersiniz?
KARAR OKURU 05 Nisan 2018 11:04
1
Bilgili ve imanlı yöneticler yönetsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN