Back To Top
İyi Parti taşları yerinden oynatabilecek mi?

İyi Parti taşları yerinden oynatabilecek mi?

- A +

Siyaset alanının kutuplaşması yeni siyasi aktörlerin sahneye çıkmasını zorlaştırır. Her iki tarafta yaşanan bloklaşma, partileri tahkim eder, seçmen bağını pekiştirir ve parti içi siyaseti de kadük eder. Bütün siyasi enerji ‘öteki’ tarafa nasıl zarar verilebileceği üzerine yoğunlaşırken, kendi içindeki yanlışlar göz ardı edilir. Siyaset giderek bir rekabet sisteminden uzaklaşıp, düşmanca duygu ve stratejilerin arenası haline gelir…

***

Bizdeki durum da esas olarak böyle… Bir tarafta yüzde 45 civarında oyu tek başına taşıyabilen, aynı anda kategorik sevgi ve nefret nesnesi olabilen AK Parti var. Diğer tarafta ise dar kimliksel ve ideolojik kalıplara sıkışmış MHP ile HDP ve tarihsel yükünü durağan bir siyasi pozisyona tahvil ederek kendisini dondurup korumaya almış CHP… AK Parti ve CHP kutuplaşmanın getirilerinden memnun oldukları için, eleştirel siyasi enerjiyi neredeyse zararlı buluyorlar. Küçük partilerde ise ya ideoloji nedeniyle katı bir disiplin söz konusu, ya da rekabetin ufalanma anlamına gelebileceğinden korkuluyor.

Sonuçta Türkiye siyasi sistemi 2016 başından bu yana bir derin çatışma, içe kapanma ve savunma atmosferine kaymış durumda. Ülkeyi yönetme konusunda işbirliği arayışı olmadığı gibi, herkes diğerinin yanlışından ‘ekmek’ çıkarmayı siyaset olarak görüyor.

Böyle bir ortamda Meral Akşener’in İyi Parti’si doğal olarak her kesimden insanın ilgisine mazhar oldu. Bu hareketin temsil ettikleri ya da söyledikleri nedeniyle değil, sırf yeni bir alternatifin gündeme gelmesi sayesinde. Soru İyi Parti’nin bu potansiyelini somut siyasi bir getiriye tahvil edip edemeyeceği… Nitekim önümüzdeki bir yıl gerçek bir sınav niteliği taşıyacak. Çünkü başarı, partinin siyasetteki boşluğu ne denli doğru algıladığı ve bazı temel kriterler ışığında ev ödevini ne derece iyi yaptığıyla bağlantılı olacak.

Herhangi bir partiyi değerlendirirken en azından on ölçüt söz konusu. Partinin ideolojisi, programı, siyasi kimliğini hangi konu ve kavram etrafında kurguladığı, kadrosu, sosyolojik ve sınıfsal temsil yeteneği, ülkenin ana meseleleri karşısındaki pozisyonu, kritik konjonktürlerde aldığı tavır, toplumla temas becerisi, genel söylem yelpazesi ve kullanılan dil.

Bunların hepsi aynı oranda önemli olmayabilir. Geleneksel olarak partinin ideoloji ve programı öne çıkarılsa da, Türkiye’nin siyasi ortamı açısından bunun bugün için fazla bir işlevi bulunmuyor. Aynı şekilde temsil yeteneği veya siyasi kimliğin oluşturulması da giderek ikinci plana itilmiş gözüküyor. Çünkü kutuplaşma atmosferi, ‘kilidi açacak anahtarın’ arandığı bir ruh hali üretti. Bundan yararlanabilmek ise, ‘değişimci’ bir siyasi görünümde ne denli ısrarla durulabildiğine ve inandırıcı olunabildiğine bağlı...

Dolayısıyla en önemli iki noktanın, üretilecek kadronun ‘kalitesi’ ve Kürt/Alevi meselelerinde ortaya konacak ‘açılımcı’ mesaj olacağını öngörebiliriz. Eğer parti bu ‘açılımları’ yeni ve daha kuşatıcı bir milliyetçilik anlayışı ile bütünleştirebilirse, kısa vadeli cazibenin ötesine geçip siyasette kalıcı bir yer edinebilir. Kritik hiçbir konjonktürün atlanmayıp, her birinde özgün bir duruş sergilenmesi ve çatışmacılıktan uzak söylem/dil tercihi de partinin şansını önemli ölçüde artıracaktır.

***

Unutmamak lazım ki Akşener’in hamlesi kendine özgü bir konjonktürün yarattığı imkan sayesinde gerçekleşebiliyor. 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte, MHP’nin devletçi ve ulusalcı siyasete yaklaşması ve cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi… Taşlar bu şekilde yerinden oynamasaydı İyi Parti’ye yer açılmazdı. Ancak marifet bu açılan yere girip orayı tahkim etmek değil, söz konusu fırsatı diğer taşları da yerinden oynatmak üzere kullanabilmek.

Akşener ve partisi bunu becerebilecek mi, hep birlikte göreceğiz…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Tatar 15 Kasım 2017 11:11
Etyen bey tokiler konusunda görüşleriniz nelerdir, depremle ilgili, tokiler kaç derece depreme dayanıklı, görüşlerinizi merak ediyoruz.
İsmi Mahfuz 15 Kasım 2017 12:11
1
İstanbul'da TOKİ konutlarında yaşayan bir vatandaş olarak eğer bu konutlarda İran'da ki gibi yandaşlar tarafından suistimal edildi ise vay halimize...
Sabır 15 Kasım 2017 21:32
0
Son derece önemli bir soruna işaret etmişsiziniz. Partileri konuşmaktan, vatandaşların birçok temel sorunlarını konuşamaz hale geldik! Deprem, nükleer santral, tarımsal ürünlerdeki fiyat artışları, asgari ücret, işçi sağlığı ve iş güvenliği ... Bunlar, siyasi tercihlerinden bağımsız olarak, tüm vatandaşları ilgilendiren, üstelik de acil sorunlar. Partilerin tartışmalarında da maalesef bahsi pek az geçen, bir iki ileriye dönük vaadde bulunulup geçiştirilen sorunlar. Vatandaşlar olarak bu konularda ne kadar çok soru sorup, bilgilenip, partileri de bu konulardaki görüşlerini net olarak açıklamaya teşvik edersek o kadar iyi.
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 00:34
Oynatır adana CHP ve iyi parti diyecek
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 00:14
İyi parti basbayağı milliyetçi bir parti, en azından ana omurga net şekilde MHP kökenlilerden oluşuyor. Bu ana omurganın altında çeşitli derecelerde milliyetçi hassasiyeti olan liberal, muhafazakar ve hatta sol kesimler de var. Bu ittifak toplumun rahatlıkla etrafında birleşebileceği bir ittifak, ekseri hissiyatlarla uyumlu, kendilerini de tanımladıkları gibi tam manasıyla merkez. Etnik bölücülere yer vermeyen, hilafet rüyaları görmeyen, Atatürk ile ve cumhuriyet ile barışık ve bunların destekçisi bir oluşum. İktisadi görüşleri de merkezde, ne liberal ne de devletçi, tam ortada karma bir model, Durmuş Yılmaz gibi rüştünü ispatlamış bir adam ekonominin dümeninde, bunlar şimdilik halka epey güven verdi.
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 00:13
Güdük beklentiler veya temenniler, gençler bilmesede biz orta yaşlılar akşenerin vekil ve bakanı olduğu çillerin DYP si döneminde nasıl yolsuzluklar ile yanıp kül olduğumuzu, yol kenarlarında öldürülmüş cesetler bulunduğunu, mafya egemen bir ülke olduğunuzu hatırlıyoruz
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 19:54
3
MHP kökenliymiş. Feto kökenli desene
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 00:08
Bence Hürriyet ve yandaşları İyi partiyi gazlayarak daha önce HDp ile yaptıkları gibi Erdoğan a karşı yeni daha geniş bir cephe oluşturmaya çalışıyorlar. Burda İYi Parti'nin başarı kriteri MHP den kopan oyları konsolide etmesi ve daha sonra HDP ve CHp ile birleştirerek ortak bir cepheye dönüştürmesi. Hürriyet şimdiden HDp li şirin oğlan ve eşi ile ilgili haberlere yani hazırlık çalışmalarına başladı. CHP hemen sus pus oldu. Hürriyet gillerin yaptıklarını izleyip kendilerine bir şey kalacak mı diye bekliyorlar. Ben Hürriyet i bu açıdan çok başarılı buluyorum. Ayrıca birazcık haber ve gazla görüşleri bir anda değişen manipülasyona bu kadar açık bir toplum olduğumuz için de çok eğleniyorum.
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 09:10
0
6 milyonu yok sayan bir anlayış ile vatanseverlik ancak takkiye olur.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 23:07
Taşları bilmemde. Chp yi oynatır.
behram... 14 Kasım 2017 22:20
Yazdığınız şartları diğer İP (işçi partisi) de yerine getirirse Maral2ın İP'i kadar başarılı olur...
B 14 Kasım 2017 19:10
İyi parti MHP'yi ve CHP'yi bölecek. Bahçeli'den memnun olmayan MHP'liler ile Kılıçdaroğlu'nu beğenmeyen CHP'liler bir araya gelmiş olacak. AK partiye ise hiç bir şey olmayacak... Bu dediğimi yazın bir kenara. Bunun sebebi şudur. AK partiye oy verenler Erdoğan'ı çok sevdikleri için oy vermiyor. Tamamen ülke'de sabit ve koalisyonsuz bir yönetim istiyorlar. İstikrar istiyorlar. Siz hiç AK partiden çıkıpta görevini terkettikten sonra partiyi eleştireni gördünüz mü. Eleştirenler olsa da yine bu partiye oy verirler.Çünkü parti menfaat ötesinde manevi değerlere bağlı kuvvetli bir taban tarafından destekleniyor. Kemalist statükoya karşı ellerindeki tek kozun bu parti olduğunun farkındalar. Hoşunuza gitse de gitmese de bu böyle.
Özgür 15 Kasım 2017 17:20
0
Ben sizinle aynı düşüncede değilim. Çünkü halkımızın dini, imanı paradır. Vatandaş cebindeki parasının azaldığını gördüğü an babasını tanımaz. Bu AKP olsa bile. Ayrıca İYİ parti AKP'ye mecburen oy veren eski merkez sağ seçmenden ve vatansever Kürt seçmenden oy alabilme potansiyeline sahip.
nuray 14 Kasım 2017 19:00
Akşener ilk önce "15 temmuzdan sonra çoook şeey değiiişeceeek"sözüyle ne kastettiğini açıklasın.Sonra taşları yerinden mi oynatır yoksa kafasını taşlara mı vurur KARAR verir.
Yalan söyleyenin gözü çıksın mı? Bu gazetece karalamaya rastlamadım. İlkeli bir yayın çizgisini takip ettiğini düşünüyorum. Kuraklık zamanında çölde vaha gibi. Peki, böyle bir gazetenin okuru olarak, hangi siyasi çizgiye yakınlık hissederseniz hissedin yalan yorum yazmak size yakışıyor mu? Başka gazetelerde sizin yorumlarınızı, köşe yazısı olarak yazanlar var. Hiç yorulmayın. Ağız tadınıza uyan yazılar okuyarak mutmain olun. Gerçekte ne oldu? Meral Akşener, "15 Temmuzdan sonra çok değişecek" demedi. Demeden de 15 Temmuz'u kastedemez. 15'inden sonrası ifadesi ağzından çıktı ama kastı MHP kongresi'nin tarihi olarak belirlenmiş 15 Mayıs'ta idi. MHP'de kongre tarihi yılan hikayesine döndü, mahkemelere taşındı, üzerinden zaman geçince troller 15'i sözünü, sözüm ona uyanıkça 15 Temmuza bağladı. Süreci anlatalım da öğrenin Nuray Hanım. MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre talep etti. MHP genel merkezinin talebi kulak arkası etmesi ve imzalara rağmen gereğini yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu. Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 8 Nisan’daki ilamıyla MHP olağanüstü kongresinin toplantıya çağrılması ve gerekli işlemlerin icrası hususunda bir çağrı heyeti teşkil etti. Kararda 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığına yer verildi ve bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği' belirtildi. Genel Merkez çağrıyı tanıdı mı? Hayır. Heyet de mahkeme kararına dayanarak, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegeleri davet etti. Aksi durumda vazifenin ifasında geri durmak suçlamasıyla baş başa kalacaktı. Bu mahkeme kararını tanımamak ile eşdeğer görülecekti. Çağrı Heyeti işini yaptı. Her neyse devam edelim. Muhalif MHP’liler 15 Mayıs Pazar günü olağanüstü Kurultay’ı toplamak üzere hazırlıklara başlamıştı. Mahkeme kararları, Tosya, Gemerek derken. Adalet Bakanlığı müdahil oldu iddiaları eşliğinde Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “Kurultay yapılmasın” kararının icrasında sorun olmadığını belirtildi. Ankara 25. İcra Dairesi Ankara Valiliğine bir yazı göndererek, kongrenin engellenmesini istedi. Ankara Valiliği de açıklama yaptı ve 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermedi. İşte MHP içinde kongre savaşının özeti bu.. İYİ Parti'nin kurulmasına giden süreç de böyle.. Bu parti polis barikatları arkasında delege iradesine, sonra da millet iradesinin parti genel başkanlarından üstün olduğunu gösteren bir vaat ile geliyor. Buna göre, Yeni Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu düzenlenecek. Sandık güvenliği sağlanacak, sandığa giren oy devletin namusu olarak korunacak. Ve en önemlisi, genel merkezi tasarrufları milletvekili seçiminde genel merkezin kontenjan oranı yüzde 5' düşürülerek sınırlanacak. Milletvekili adayları üyelerin oyları ile doğrudan seçilecek, dolayısıyla milletin iradesi partilerin başına tebelleş olmuş tek adamların (Bahçeli, Kılıçdaroğlu, Erdoğan vs.) gasp edilmeyecek. Kürsü dokunulmazlığı dışında dokunulmazlık kaldırılacak. Genel seçim barajı yüzde 5’e düşürülecek. Türkiye milletvekilliği ihdas edilecek, %2 oy alan SP'de, yüzde 1 alan İP'de, mecliste olacak. İşte demokratik mücadelenin içinden gelmenin çıkarılmış dersler.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 18:50
Özal, 1980 öncesi Milli Selamet Partisi'nden İzmir milletvekili seçilmeyi kıl payı kaçırdı. Seçilseydi 12 Eylül'de tarihe karışacaktı. Erdoğan, 1991’de Refah Partisi’nden milletvekili seçilip meclise girseydi 28 Şubat’ta tarih olacaktı. Meral Akşener, Bahçeli’nin entrikalarından imkan bulup, MHP genel başkanı olsaydı, önümüzdeki seçimde barajda boğulacaktı. YENİ PARTİ başarılı olacak mı, sorusuna bir de, göklerin gözüyle bakmalı, derim. MEDET YA RAB !!!
bezgin 14 Kasım 2017 17:39
valla, Iyi PArtiye oy atacagim gunu sabirsizlikla bekliyorum
Abdullah 14 Kasım 2017 17:39
Bu sayfada ne kadar da âlim yorumcu varmış be..Yazardan çok bunları okumalı, insanın ufku açılıyor!..
Burak Bediroğlu 14 Kasım 2017 17:23
sandık zaten sos verecek yiyene şimdiden afiyet olsun!....
Quasimodo 14 Kasım 2017 17:14
Yaşadığım kent MERSİN ve çevremdeki insanlara bakarak şunu söyleyebilirim.İyi partinin başlangıç aşamasında hedeflenen rüzgarı yakalayamadığını düşünüyorum.(Yaşadığım kent %90 hayır oyu kullanan MHP’lilerin bulunduğu bir kent-Dolayısıyla çevremde yüzlerce küskün MHPli var-Doğrudan Akşenerin çekirdek kitlesi)Evet sağ cenahta bir kıprdama var ama bunun bir iktidar alternatifi olması bence şu an için mümkün değil.İktidarın hataları ve ötekileştirme politikaları zaman içerisinde AKP dışında alternatif arayan muhafazakar seçmenin rağbet etmesine neden olabilir.Ben sayı yapmak üzere oyuna dahil olduğunu düşünmüyorum İYİ partinin,ribaundları toplayacaklar gibime geliyor.Kaldıki tahminimce 5 puanlık küskün MHPliler ve en ağır topu Koray Aydın olan ve milliyetçilikte MHP ve AKP ile yarışması mümkün olmayan bir partinin zaten iktidar alternatifi olma şansı yok.Şu FETÖ kurdurdu yok bilmemne komplo teorileri adamlara haksızlık oluyor sanki
Burak Bediroğlu 14 Kasım 2017 15:25
İyi Parti Dediğiniz Erdoğan, Bahçeli düşmanlığından oluşan ve Kılıçtaroğlu muhaliflliği sosuyla sunulan bir oluşumdur!... Bu menüyü kim yer? Bundan ikdidar çıkar mı?.....
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 16:11
4
Biz yeriz, yani Türkiye... Evet, buradan iktidar çıkabilir... Çünkü İYİ Parti'yi Erdoğan, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu kurdurdu... Biz beceremedik, beceremiyoruz, dediler... Yeni parti/partiler kurulsun, halk da onları seçsin, denesin, dediler... Böylece, Türkiye'nin İHTİYACI olan yeni bir oluşum kuruldu ve önümüze geldi. Yenileri de olabilir, olsun da... Seçimlere kadar başkası olmaz ise, İYİ Parti menüsünü yiyeceğiz, ona şans tanıyacağız. Defalarca kime tanıdığımız gibi? Erdoğan'a, Bahçeli'ye ve Kılıçdaroğlu'na verdiğimiz şanslar gibi...
uhuvvet 14 Kasım 2017 14:13
Bir parti bir ihtiyaca binaen ortaya çıkmışsa, arkasında bir rüzgar, başında da halkça kabul gören bir "karizmatik lider" varsa Türkiye siyasetinde taşları yerinde oynatmaması mümkün değildir. Çok basitleştirerek söyleyecek olursak, İyi Partinin ortaya çıkmasının iki temel sebebi var. Birincisi, insanların Erdoğan ve politikalarından bıkmış olması. Kitlelerin Atatürk'e yeniden ve artarak teveccüh göstermeleri bir şey ifade etmiyor mu? Fakat bu teveccüh ve araçsallaştırılan Atatürk imgesi geçmiştekine göre daha farklı. Önceden Kemalistlerin otoriter politikalarının aracıydı Atatürk. Şimdiyse Atatürk'ün kazanım olarak kabul edebileceğimiz (cumhuriyet, bilimsellik, laiklik, modernizm, barışçı dış politika, vs.) çağrışımlarına sarılıyor insanlar. Buradaki yönelim önemli. Aracın ne ya da kim olduğu değil. Şu halde İyi Parti, hem Erdoğan'dan ciddi anlamda bıkılan hem de saymış olduğum ilkeleri temsil etmede -artık tarihe karışması gereken bir parti olan- CHP'nin yetmiyor oluşunun doğurduğu ihtiyaç ortamına bir cevap mahiyetinde ortaya çıkmıştır. İkinci sebep ilkinden çok da bağımsız değil. Seçim barajı seçmeni belli başlı partilere mahkum ediyor. İyi Parti %10'u geçme potansiyeli taşımasıyla bir umut gibi ortaya çıkıyor. Halbuki numunelik de olsa bir tane Kürt barındırmayan, göstermelik olarak Aşık Veysel'in torununu davet edip hepi topu bir tane Alevi üye bulunduran bir parti ne kadar umut olabilir? Ya da ne kadar umut olmalıdır? İsteğim odur ki seçim barajı tamamen kaldırılsın, tüm görüşler TBMM'de temsil edilsin, ak koyun kara koyun belli olsun. Birçok seçmenin baraj yüzünden kitle partilerine kerhen oy verdiğini ve aslında gönüllerinde ikinci bir parti yattığını biliyorsunuz değil mi?
Ali ırmak 14 Kasım 2017 12:40
İp. de Bir ideolojisi var Erdoğan ,Bahçeli Biraz da Kılıçtaroğlu Muhalif ve düşmanlarından bir de çapsızlıktan medyada yer bulamayan kendine yer arayan kendini yazar yorumcu sanananlardan oluşan bir yapılanma !... Çözüm odaklı hiç bir şey yok!.. Varsa yoksa Düşmanlık ..Ülkenin düşmanlıklara değil Kardeşliğe ve çözüm üretmeye ihtiyaçı var!...Bu yapılanmaya bu anlayışa oy verilir mi?...söylemleri nefret üzerine kurgulanmış....
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 15:25
3
"İyi" kayı kelime anlamı olarak "kuvvet ve kudret "anlamına gelir.ip yazarak aşağıladığınızı mı zannediyorsunuz?oysa ben de size pekala aktrol diyebilirdim,ama demiyorum!...edep illaki edep!
Sabır 15 Kasım 2017 20:12
0
Sayın Karar Okuru 15:25, Bence İP sözcüğü parti ismi olarak kulağa hoş gelmiyor ama sonuçta zararsız denebilir. Nihayet ip işe yarar birşeydir, ipsiz sapsız olmaktan iyidir. Tabii nefret söyleminin maalesef giderek yaygınlaştığı memleketimizde sözümüze ne kadar dikkat etsek, başkalarının haysiyetini incitmemeye özen göstersek o kadar iyi. Fakat sanırım birçok kişi, kendi görüşlerini somut ve tutarlı bir şekilde temellendiremedikleri için, kısacası bilgi ve fikir kıtlığından, kendi siyasi tavrını, çıkarlarını korumak için farklı görüştekileri aşağılama yolunu seçiyor.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:39
Başta AK Parti olmak üzere, halk mevcut bütün partilerden o kadar bezmiş, o kadar zarar görmüş, o kadar kaçmak istiyor ki, denize düşmüşüz yılana bile sarılmaya razıyız... O derece... İYİ Parti bu durumu iyi gördü ve zamanlaması çok yerinde... Onlara şimdi çok önemli bir düşüyor... Bu iş zaten şimdilik sadece onlarda... Halk bu işi onlardan bekliyor, bekliyoruz... Diğerleri artık ağzıyal kuş da tutsa boş... Başta AK Parti... Peki nedir o iş? Şudur efendim, çok basit: Türkiye partisi olmak, Milli Takım kadrosu kurmak... Seksen milyona ulaşmak, eşit durmak ve eşit davranmak... İYİ Parti bunun uğrunda olduğunu bile gösterse, tüm samimiyetleri ile... Türkiye de onları, millete hizmet noktasında layık oldukları yere getirecektir, getireceğiz...
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 20:38
3
onun için ak parti %50 cepte geziyor.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:01
İyi parti başarılı olup, olmayacağını ekonominin gidişatı ve kendileri belirleyecek. Lakin Ak Partiyi hiç bir partinin bu kadar korkutmadığı bir gerçek. Bütün medya, sosyal alem ve kara propaganda organları Meral Akşeneri hedef almış gözüküyor. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler...
Abdurrahman Serdar 14 Kasım 2017 11:41
Ak Parti, bir usanmışlığın, ezilmişliğin ve idarede g apaçık görülen aczin, kapışmanın ürünüdür. Şu sırada öyle bir atmosfer yok, bir kere. Sadece ve sadece MHP'de reaksiyon gösteren kişilerin zarureten bir Partiye dönüşmesi zorunluluğu doğdu. AKP ye tercih için İyi Partinin nesi var ? AkpLi niye geçsin bu Partiye CHP ye " " " " " " ? Altı oku daha mı iyi temsil edecek ? Devrimleri daha mı iyi koruyacak ? HDP ye tercih edecek bir tarafı var mı ? Daha mı kürtçü, daha mı evrensel ? Daha mı dinsiz ? Saadet ve BB:lik Partisinden daha mı dindar, daha mı milliyetçi ? Milletvekilleri diğerlerinden daha mı düzgün ? Ham hayallere, Milleti zorlamıya çalışmayın. Yığınla paralarıveya yurtdışından destekçileri varsa ona bir şey diyemeyiz !
H.A.N 14 Kasım 2017 14:36
1
Hayır, devletin dini adalettir diye bakıyor. Daha mı fazla şöyle, böyle iddiası yok. Kim nasılsa öyle. Asgari müşterek ve kavga dilinden uzaklaşmayı vaat ediyor. Bu başarı için gerekli ama yeter şart. Kesinlikle başarılı olur demiyorum ama demokrasi için ümit verici. Başarının ölçüsü diğer siyasi aktörleri terbiye etmesi olarak da görürsek fena başlamadı denilebilir. Türkiye'de kısmen CHP hariç, o da tam olarak değil, milletvekili seçimlerinde parti kontenjanı %5 ile sınırlama iddiasıyla çıkan başka parti var mı? Millet iradesi doğrudan tecelli edecek. Usanmışlık, ezilmişlik atmosferi her yerde olmaz. AK Parti doğduğunda da yoktu. AK Parti demokratikleşmeyi iktidar ele geçirme stratejisi olarak gördü ve şimdi demokrasi önemsiz addediyor. İşte tersinden kendini üreten hastalık bu.Başka bir şey değil. Erdoğan ve arkadaşları yola çıktığında herkes bir defa olsun şaşı bakmayalım, fırsat verelim diyordu. Şimdi ise sicil amiri kesilmişler. Çelişkiler. Ne zaman olacak biliyor musunuz? Türkiye yanı başındaki ile huzur ve sükûn içinde yaşamayı kafasını duvara vura vura öğrenince. Toplum kendi bilir. Siyasetin konusu mu bilmem kimin dindarlığı, siyaset adalete yer versin, liyakata.. Buradan zaten en hayırlı olan çıkar. Var mısınız? Sistemi ele geçir, sonra kapat. AK Parti nasıl kurulmuş.. İlginç. HDP'li Meral Akşener'e oy verebileceğini söylüyor. Hiç gocunmuyorum. AK Partililer Cemil İpekçi rey vereceğini ilan ettiğinde erkekliğe sığmaz, ben vermiyorum mu dediler. Herkes farklı beklentiler belki de asgari müştereklerin değerini anladığından ittifaka doğal yoldan varıyor. Belki de tam bu yüzden bir fırsat ayağımıza geliyor.
Denizci Alperen 14 Kasım 2017 11:03
Türk milliyetçileri 12 eylül 80 darbesinden önce güneydoğu vilayetlerimizde " Kon " adında kürtçe ülkücü bir dergi çıkartıyorlardı . Şehidimiz Muhsin Yazıcıoğlu ve Lütfü Şehsuvaroğlu abimiz tarafından , Ülkücüler o zaman böyle özgüven sahibi ve kucaklayıcı idiler , Meral Akşenerin kendisini bilmiyorum amma abisi o kuşaktan İnşallah Kürt meselesine bölge insanının vatan ve millet bağlayıcılığını artırıcı bir çözüm bulurlar Pkk yı değil vatandaşı çözüm ortağı görselerdi bu problem daha suhuletle çözülürdü.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 10:16
İyi parti umarım hdp ye yapılan haksızlıkların farkına varacaktır. Demirtaş davası ortada kaldı. Vebali büyük bakalım hangi hakim savcı bunun günahına girecek. Adam ailesiyle ortada bir yere kaçmadı. Tüyap kitap fuarında 2 gün izdiham yaşandı ve 1 kanal dahi bunu göstermedi. 6 milyon 10 milyon taraftar yok sayılıyor.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 10:54
21
tamam da yasin börü ne olacak, hendeklerde türk ordusunun önüne atılan çocuk yaştaki kürt gençleri ne olacak , davulla zurnayla askere giden anadolunun fakir asker gençlerimiz ne olacak, abd yle kanka olup çözüm sürecini başlatan iradeye düşman kesilmek ne olacak, güneydoğudan yüzde 1 oy alan ulusalcı chpeyle beraber iyi salladık partileri düzenlemek ne olacak, 15 temmuzu güvenii evlerde seyreden , ağaç söz konusu olunca aslan, tank söz konusu olunca kedi kesilen hdp nin milletvekilleri ne olacak...
harun 14 Kasım 2017 11:00
8
Efendi hukuk populariteye göre işlemez, -partinin destekçisi de taraftar değildir- adam!ın çağrısıyla 60 kişi linç edildi ayıptır, günahtır bi de vebalden söz ediyosunuz
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 11:43
0
İra terör yaptığı gün terörü çözmek amaçlı görüşme yapılıyor. Bu durumda ölenlere Allah rahmet eylesin ama daha fazla kişinin ölmemesi adına terör sorunu çözülmeli. Yasin in ve diğerlerinin ölümünden herkes utanç duysun çözüme ulaştırmak için mücadele etmeyen herkes sorumludur.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:20
0
Yasin Börü Eren Berkin Elvan Ali İsmail Korkmaz hepsi anne baba evladı. Hiç biri ölmemeliydi. Allah ın verdiği canı Allah alır. Bu gözle yaklaşılmalı.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:25
4
KARAR OKURU 10:54 arkadaşa bir ek de ben yapayım... türkiye türklerindir anlayışını logosu yapan, bu güne kadar yapılmış bütün darbeleri destekleyen, kürt- türk düşmanlığın her fırsatta kaşıyan yayınlar yapan medye organın da saz çalan demirtaşı ağzı açık izleyen sizler ne olacaksınız... hiç utanmazmısınız...
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:45
0
. Powell’ın açıklamalarından gördüğümüz üzere devletler kendi sınırları dışına çıkmadan terör örgütleriyle müzakere edip terörü daha kolay bitirebilir. Terör örgütüyle bir “it dalaşı” şeklinde geçen süreçler masum insanların ölmesinden başka bir sonuç getirmiyor. Bu yüzden devletler terör gibi hassas konularda milliyetçilikten vazgeçmeli..
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 14:04
1
demirtaş, kürt düşmanı , türkiye türklerindir medyasın da saz çalarken ekran başın da alkış tutanların şimdi birilerine hesap sorması ilginç. azcık da kendinizi hesaba çekin, nasıl oldu da emperyalist abd yle kanka olduk kendi ülkemize düşman olduk diye.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 15:26
3
Saz çalmak ne büyük dert olmuş sizlere. Müzik ruhun gıdasıdır. Ruhsuzsanız tabi ki anlamayacaksınız.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 20:48
1
KARAR OKURU5 15:26... o kadar yapılan eleştiriden onumu anladın, hiç ironi diye birşey duymadın mı , olabilir duymayabilirsin herkesin cahilliği kendine de, ne diye klavyenin başına geçip cahilce yorum yapıyon da beni sinirlendiriyon... alayınızın sonun da t yok harbidennn ya...
KARAR OKURU 15 Kasım 2017 07:55
0
20.48 milyonlar beğenmiş alkış tutmuş sanane. Türkü söylemek saz çalmak bu dönemde nedense sorun oldu. Helal olsun çok güzel çaldı ve söyledi.
eski siyasi mevtalar, ulkenin cia/abd nin yogun etkisindeki ve en cok faili mechul (!) olaylar doneminin bir icisleri bakani etrafinda yapilanmanin hic elestirilmeden ic huzuruyla ve midesi kalkmadan kabul edilmesi, fetullahci olsaydim gururla aciklardim/iktidar olunca fetocu polisleri saliverecegim gibi IYI! beyanlari, MHP ye cekilen operasyonlarda kocbasi olmasi... Gecen secim oncesinde CNNTurk ve AD ve diger yandas medyada "birlikte AKP/MHPyi sallamak icin parlatilan" Sazci cici cocuk Demirtastan ne farki var?
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 15:33
3
Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!… Burada sen hangisisin kararını ver.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 15:37
1
Senin meziyetin nedir?
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 10:12
Halk maalesef hazımsız arkadaş meclis babanın yeri değil bırak insanlar mecliste temsil edilsinler.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 10:04
nihayet! bekliyorduk mahcupyandan Aydin Dogan medyasiyla amac birligi icinde cici IP yazilarini.... sasirtmadiniz! bu arada sizin ozur dileme ozelestiri adetiniz yok( oysa vir yazinizda bunlar entellekturlin ozellikleridir demistiniz!) . Ama abd/israil kontrolundeki Barzanistan projesine Turkiye engel olunca "kurt halkini acligs mahkum etmek vicdansizlik vs" turu iftiralar atmistiniz. Dun Barzaninin partsinden ve eski Basbakan N.Barzani " Turkiye her zaman oldugu gibi yine yardim etti kurtaricimiz oldu; Irak merkezi hikumetinden bile cabuk bize ulasti" aciklamasi yapti. ..ne diyelim el oglu duyar, kardesin(!) duymaz... bilmez, gormez, gornek istemez.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 09:57
Hangi görüşten olursa olsun 80 milyon mecliste temsil edilmeli. Mecliste hazımsızlık söz konusu halkın parasıyla hazımsızlık yapma hakları yok.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 11:01
1
Faşistin biri gördüğünüz gibi mesajdan hoşlanmadı. Faşist olanların çocukluğuna indiğinde travmalarla büyüdüğü ortaya çıkıyor.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 12:55
0
Meclisin tapusunu almıştır sadece ben olayım istiyordur.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 09:08
Ben İyi partinin beklenen başarıyı yakalayamayacağını düşünenlerdenim. En fazla barajı geçer ve mhp'yi de barajın aşağısına çeker diye düşünüyorum. Sanki mhp'nin bir alternatifi gibi kurulmuş bir parti görünümde. Türkiye'nin en temel meselelerine el atabilecek ve çözebilecek bir kadro ve anlayış göremiyorum. Örneğin kürt sorunu, alevilik meselesi, eğitim, adalet, ekonomi alanlarında iyileşmeyi nasıl sağlayacak? Beklenen ve özlenen demokrasiyi bu partide bulabilecek miyiz? Bana kalırsa en fazla cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tura kalır ve bu turdada kaybeder gibi. Ama diğer yüzde 50 birleşir ve istisnasız oy verirse kazanma durumu olabilir. Ancak benim için mesele kazanması değil Türkiye'nin başlıca sorunlarına çözüm getirilmesi. Bence toplumun geneli hem ak parti tabanını hem de merkeze yakın sol tabanı kapsayacak bir partinin kurulması gerektiği düşüncesi içinde. Bu partiyi de ancak mevcut şartlarda Abdullah Gül kurabilir. Bu partinin ise 2. bir ak parti olacağını ve yenilenmiş haliyle reformlara devam edeceğini düşünüyorum. Ak parti ve Erdoğan için en büyük rakip Abdullah Gül'dür. Bunu kendileri de çok iyi biliyor ve bence en çok ondan çekiniyorlar. Ha buna Abdullah Gül cesaret eder mi bilemem. Ama bence Ak partinin alternatifi bir partinin kurulma şartları oluştu. Eskiden bu şartlar yoktu. Ama şimdiki vaziyette durum ve koşullar tamamen alternatif parti kurulursa eğer beklenen başarıyı yakalayacağını gösteriyor. Bu kurulacak partinin ülkenin temel sorunlarını tamamen çözebileceğini söylemek çok iddialı olur. Ama ak partinin yıllar önce bıraktığı reformlara kaldığı yerden devam edecektir. İlk işleri de büyük ihtimalle ohali kaldırmak olacaktır. Bu ise hem insanlara hem de ekonomiye rahat bir nefes aldıracak, geçici veya kalıcı bir bahar havasının esmesine, Ab müzakerelerinin tekrar başlamasına yol açacaktır.
A.K.C 14 Kasım 2017 10:55
2
Elbette sizinki de bir değerlendirme ve haklı olmadığınızı iddia edecek pek veri yok. Etyen Mahçupyan'ın bekleyip görelim anlayışına daha yakınım. Ancak Abdullah Gül ve Davutoğlu'nun Erdoğan'a rakip olmaktan ısrarla kaçındığı kanaatindeyim. Gül siyasi olarak zirveyi görmüş bir kişilik, saygın bir CB olarak kalmayı tercih ediyor. Hatta bazılarına rahatsızlık verse de bir bilen, akil olma vasfını da cesaretsizliği yüzünden heder etti. Davutoğlu ise tekkeyi bekleyen çorbayı içer düşüncesiyle tercihte bulundu. Siyaset bir risk işi. Akşener her iki isimden daha cesur ve cesaretinin arkasında sanırım temiz sicili yatıyor. Herkesin olmadık iftira-isnatları ve mahkeme önünde sunulmayan gelişigüzel delilsiz yakıştırmaları Türkiye'nin geldiği noktada herkesin canını sıkan manzaralardan biri ile Akşener arasında duygudaşlık kurulmasını da sağlıyor. Sanılanın aksine zaten inanmamak üzere yaşayanlar ve inanmak üzere yaşayanlar arasında dengeyi ikinciler üzerine bozuyor bu yaklaşım. Milliyetçilik 21. yüzyıla uyarlı bir yorumuna ulaşma imkanımız var, Etyen Mahçupyan başarının da geçtiği güzergahı böyle tanımlamış. Sanırım cemaat milliyetçiliğinin aşıldığı, Türkiyenin toplum olduğu evreye geçmekten bahsediliyor.
CUMHURİYET kızı 14 Kasım 2017 08:59
Ülkemizde merkez sağ bitiktir.merkez sağ adına birazcık kafasını kaldırana da Tayyip Erdoğan o múthiş kurnaz taktikleriyle ortadan kaldırmıştır.ülkede ne huzur var nede hukuk,adalet,demokrasi var.akp hegemonyasını kırmak için(Türkiye"deki seçmen profilinide göz önüne alarak)akp faşizminden kurtulmak için"İYİ"partiyi destekliyorum..bu cenderen çıkmak için,normalleşmek için bu oluşumu destekliyorum.Túrk siyasetinin sıkıştığı,umutların azaldığı bir nokta da bağrından bir sîyasi hareket çıkardılar.boynuna ip geçirilen Túrk milleti nefes almaya başladığı zaman taşlar yerli yerine oturacak ve herkesin kendisini ifade etme imkanı doğacaktır. 16 nisandan beri ağlamadığım tek gece yok."en son umutlar ölür" diye bir söz vardır.kurtuluş savaşı işte bunun bir sonucuydu.her şeyi öldúrmúş yok etmişler ama bir tek şeye gúçleri yetmemişti Umut... Bir umut... Bir kıvılcım... İnşallah başarılı olurlar.
M.Ahlatcı 14 Kasım 2017 08:35
Boştan yere akıl verip kendini yorma Akşenerden hiçbir cacık olmaz. Tavırları yapmacık, geçmişi karanlık. Bizim toplumumuz kocasını kalabalık içerisinde aşağılayan tiplerden hazetmez.
K Soylu 14 Kasım 2017 07:47
Üzerindeki FETÖ şüphesini açığa kavuşturmadıkça hiç bir şansı yok.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 07:44
Enflasyon,eğitim,Suriyeliler,dış politika,işsizlik,gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi meselelere mantıklı ve makul çözümler,fikirler üretebilirse İyi Parti başarılı olabilir.
evin 14 Kasım 2017 07:13
15 yıl sonra ortaya çıkan "mustafa kemal atatürk" aşkının sebebi bu olmasın?
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 10:56
16
“Atatürk’ü ruhu faşist, söylemi Marksist çevrelerin tekeline mi bırakacağız” diyen Erdoğan CHP için “amorf parti” ifadesini kullanarak “Atatürk'ü milletimizden kaçırmalarına rıza göstermeyeceğiz'' olay budur anlayın artık...
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 18:55
0
10.56, RTE "gerçek" Atatürk'ü yeni tanıdı, diyorsun. Onu bu konuda da kandırmışlar, diyorsun. Eyvallah !
Abdullah birisi 14 Kasım 2017 06:43
Akpin fetö ile dirsek teması yıllarında ve danismanlik dümen suyunda bütün akp.eleştirilerine karşı yılmaz bir savunucun her fırsatta akp yi elestirmesinin ve akp yi bertaraf edecek potansiyellere karşı sempatiyle yaklaşması bugünün akp sinin atatürkçü söylemlere sarılması kadar inandırıci geliyor..o kadar..sayın mahcup olmayan....
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 06:42
AKP-CHP-MHP-iyi Parti...Bunlar milliyetci partiler, demokrasi, insan haklari, hukukun ustunlugu, humanist bir egitim sistemi gibi seylere kulak asmayan, hatta ayak bagi olarak goren zihniyete sahip bu partiler. HDP de Kurt milliyetciligi ile tanimlanan bir parti olduguna gore su anda bu ulkede ilerici bir siyasi guc yok. Ben iyi partinin baraji gecebilecegine inanmiyorum ama MHPnin de baraji gecmesini engelleyebilir. Baska bir islevi de olmaz.
cevat karakalem 14 Kasım 2017 05:47
MHP AKP'ye yanasmasa da artik soyleyecegi bir sey kalmamisti, ancak bu yaklasim alternatifsizlikten ona oy veren, ozellikle Ege ve Akdeniz'de yogunlasmis, secmeni secmeni iyice bir arayisa itti. Eger Iyi Parti radikal soylemler icine girmez ve acikca yanlis adimlar atmazsa %8-12 araliginda oy alabilecegini dusunuyorum. Kucumsenmemeli, Turkiye'de yeni partilerin yasama sansinin ne kadar az oldugu dusunulurse. Muhtemelen en cok DYP'ye benzeyen bir tarz takip edecekler.
Tora Bora 14 Kasım 2017 05:39
Cumhurbaşkanlığı sisteminde iki partiye yer var. Ayrıca partiler arası ittifakada açık. Tek başına meclise girmenin pek kıymeti harbiyesi kalmadı gibi...mesele "başkan" olarak hükümeti kurmakta. Türkiyenin siyasi olarak %50 - %50 olarak bölündüğü de bir gerçek. %50+1 alan hükümeti kurar. İYİ Parti seçimlerde kiminle ittifak kuracak ona bakmak lazım. Muhtemel patnerleri CHP-HDP ve bir kaç küçük parti gibi gözüküyor... Ayrıca "başkanlık sistemi" konusunda fikirlerini bilmiyoruz.
KARAR OKURUYUM 14 Kasım 2017 10:35
3
Nasıl bilmiyoruz? Ben bilmek için hususi gayret sarf etmediğim halde öğrendim. Sizin de öğrenmenizi sağlayabilirim: İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönülecek. Adil tarafsız bağımsız, çağdaş hukuk düzenini, hukukun üstünlüğünü ve bireyin haklarını esas alan, demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü yeni bir anayasa yapılacak. Kvvetler ayrılığı, kontrol ve denge sistemini güçlendirilecek, Tabii afet, salgın hastalık, durumlarının haricinde KHK olmayacak, Yeni Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu yapılacak. Sandık güvenliği sağlanacak, sandığa giren oy devletin onuru olarak korunacak. Milletvekili seçiminde parti genel merkezlerin kontenjan oranı yüzde 5 ile sınırlanacak yani milletvekili adayları üyelerin oyları ile doğrudan seçme imkanı tanınacak. Kürsü dokunulmazlığı dışında dokunulmazlık kaldırılacak. Genel seçim barajı yüzde 5’e düşürülecek.Anayasa değişikliği ile partiler arasında aldıkları oy oranlarına göre, baraj şartı aranmaksızın, nisbi olarak paylaştırılacak şekilde 100 kişilik Türkiye Milletvekilliği ihdas edilecek.
ORHAN 14 Kasım 2017 19:11
2
10:35 REKLAMCI MISIN SEN KARDEŞİM?PR İŞİNİ SEN Mİ ÜSTLENDİN İYİPARTİDE?BOŞUNA UĞRAŞMA İŞE YARAMAZ.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 03:03
gereksiz bir yazi daha
KARAR OKUYUCUSU 007 14 Kasım 2017 10:10
1
O vakit okuma kardeşim. Silah zoruyla mı okutuyorlar. Yoksa Mahçupyan okuyacak ve küçümseyici yorum yazacaksın diye tembihli misin?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN