Back To Top
Niye yerimizde sayıyoruz?

Niye yerimizde sayıyoruz?

 - Son Güncelleme: 09.01.2018 Salı 00:39
- A +

Kemalistler laikleşip Batılı modern yaşam tarzına geçilerek ‘ileri’ bir medeniyet seviyesine gelineceğini sanmışlardı. Sonuçta şekilsel ve yüzeysel modernlik anlayışında tıkanıp kalan, siyasi ufku olmayan ve toplumun geri kalanına ‘dokunamayan’ bir cemaat ürettiler. Muhafazakarlar da kendi değerlerine sahip çıkarak maddi gelişmeyi başarmanın ‘ileri’ bir medeniyet seviyesini getireceğini sanıyor. Oysa sonuçta kendi cemaatlerini o değerlerin eprimesinden beslenen oportünist bir kültüre taşımaktalar.

İki taraf da aynı yanlışı yaptı ve yapmaya devam ediyor… Birtakım değerlerin bizatihi medeniyet üretebileceğini sanıyor ve bu nedenle de o değerler bir süre sonra maddiyatçı gelişmenin, giderek yozlaşmanın parçası olmaktan kurtulamıyor. Mesele sahip olduğunuz değerler değil, söz konusu değerleri kendi hayatınız bağlamında tanımlar ve yeniden üretirken sahip olduğunuz zihniyet.

***

Eğer özgürlüğe ve farklılığa tahammül edemeyen bir zihniyetiniz varsa, elinizdeki değerler kalıplaşıyor, mutlakiyetçi ya da keyfi referanslara bağlanıyor, içleri kuruyor ve manevi/entelektüel gelişmeyi engelleyici bir işlev kazanıyor. Siz istediğiniz kadar ‘Batılılaşın’ ya da tersine ‘yerli ve milli’ olmaya çalışın, bu arada istediğiniz kadar konservatuar, üniversite açın veya yol, köprü, hava alanı yapın… Sonuç değişmiyor… Yerinizde sayıyorsunuz.

Farklılıklara sahip çıkarak yaşatan, her türlü aykırılığa ve yaratıcılığa kapı açan kalıcı ve güvenilir bir özgürlük dünyası yaratmadıkça, bunu sistemleştiren bir demokratik düzen oluşturmadıkça, cemaatçiliğin cenderesinden çıkıp paylaşmaya hazır olmadıkça ve bütün bunları mümkün kılan bir tevazu geliştirmedikçe Türkiye’nin ‘ileri’ gitmesi hayal…

Ne yazık ki bırakın bu yola girmiş olmayı, hatta bunun üzerine düşünmeyi, tam aksi yönde beklentilere sahip olmaya ve bu bakışımızın ‘doğru’ olduğu yanılgısıyla yaşamaya devam ediyoruz. Bu eşiğin geçilmesinde liderlerin önemli katkısı olabilecekken, bizdeki liderlerin her biri kendi meşrepleri doğrultusunda farkına bile varmadan ‘geriliği’ olumluyor.

Fransa dönüşü uçakta sorulan bir soruya Erdoğan şöyle cevap vermiş: “ Biz vurduk mu oturturuz. Ne PKK bir şey yapabilir, ne YPG!... Bu konuda kararlıyız, bunu herkes bilecek. Bizim medyamızın da bunun bilincinde olması lazım. Konuya ABD değil Türk’ün bakışı ile bakın. ABD lafa gelince, ‘Biz terör örgütünün karşısındayız’ diyor. Ondan sonra da DEAŞ’a karşı yine bir terör örgütü olan YPG’yi yanına alarak mücadele ediyor. Medyadan bazıları da tutmuş, ‘Ne yapsın ABD, tabii ki onlarla yürütecek bu işi’ diyebiliyor. Milli ve yerli olmak, yanlışa düşmemek açısından da önemli...”

Yani, medya hükümetin hedef ve politikasına göre haber oluşturup yayın yapmalı… Doğru vatandaş tavrı devletin duruşuna sahip çıkmaktır… Aksine bir tutum sizi yabancı yapar… Ve de eğer yerli ve milli olursanız yanlışa düşmezsiniz.

Bu yaklaşımın medyayı devletin uzantısı olarak gören klasik Kemalizm’den farklı olmaması bir yana, medyayı gerçeklerden kopuk bir işlev olarak tasavvur etmesi de ziyadesiyle sorunlu. Erdoğan’a kalırsa örneğin ABD’nin Suriye politikası üzerine gerçeklere dayanan nesnel bir analiz yapmamamız lazım. Çünkü gerçeklerin bilinmesi Türkiye’nin yaratmak istediği gerçeklik algısına uygun düşmüyor.

***

Gerçeklik yerine onun belirli şekilde algısına dayanan bir siyasete muhtaç hale gelmişsek, zaten gerçeklik alanında başarılı olamamışız demektir. Davasında haklı ise, Türkiye’nin gerçeklerden uzak durmak değil, aksine o gerçekleri her fırsatta gündeme taşımak gibi bir kaygısı olması gerekir. Gerçekliği es geçerek siyaset oluşturmanın hiçbir ülkeyi daha iyiye veya ileriye götürdüğü bugüne dek görülmedi. İktidarlar da yanlışa düşmek istemiyorlarsa, kendi halklarını toplu halde kendini kandırmaya değil, gerçekleri görüp tartışmaya ve ülkeyi ileri götürecek politikalara destek vermeye davet etmeliler…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
atlantadan 11 Ocak 2018 18:43
bazen disaridan bakmanin yararlari oluyor bazende tabiki bir cok detayi kaciriyoruzdur uzaktan. ama yakindanda bir cok sey kacirila biliniyor yada daha iyi gozuke biliyor. sanki iki tarafta esit. gercek dogru ikisinin karisimi desek daha dengeli olur sanki. eminim cok seyin farkinda bile degilimdir .buradan tarafimdan boyle gozukuyor. Cumhurbaskanimizin ucakta dedigi dedigi vurdukmu oturturuz lafinin nedenlerine bakinca esatindan perezinden barzanisinden merkelinden obamasindan daha niceleri ile yapilan mutabakatlarla sonra olanlar hic bir birini tutmuyor. donen tarafta turkiye degil
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 09:47
Yazınızdaki fikir genel anlamda doğru olabilir. Fakat verdiğiniz örnek Cumhurbaşkanımızla ilgili olanı genel fikrinizi doğrulamıyor bence. Yeniden örneğinizle genel fikrinizi düşünün derim.
atlantadan 11 Ocak 2018 06:58
cumhur baskanimizin ilk once zaruri ihtiyaclarimiza gozumuzu doyurmasi ( bu arada turkiyedeki saglik guvencesini amerikada % 5 bulamazssiniz) sizce guzel degilmi? insanlar ac olduklari icin turkiyede batinin sadece yuzeysel gorunurlulugune kapilip batililigin bu olduguna inaniyor. yuzu bu kadar amerikaya donmus bir turkiyenin goremedigi kaybolmaya yuz tutumus kendi degerlerini ve olani korumaya calismasi sizce dogru degilmi? turk milletinin 1000 yildir doguda persler guneyde araplar batida bizanslilarin tarihsel baskilarinin altinda yasadiginida biliyoruz su anda olani korumak dogru degilm
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 06:34
tasin altinda her zaman erdoganin eli var 2003 tezkeresinden baslayip kurt sorununla devam edip neredeyse her hafta bir sehit verip onlarin cenaze namazina katilip bu yuku omuzlarinda tasiyan ve siyasete basladigindan beri yerden yare vurulan ve butun dunyanin gizli gizli ibretle baktigi bir erdoganin memleketi hakkinda biraz kabuguna cekilmesi ve okadar yasanan olaylardan sonra her sey den suphe duyarak davranislari dahada muhafazakar olmasi normal degilmi etyen bey? insan kendisine normali secer baskasi hakkinda hep ideal olmasini bekler.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 22:56
FETÖ'nün , Amerika'nın İsrail'in gönüllü Yeniçerisi olmak bu Azgın Azınlığı rahatsız etmiyor da " kayık " mı rahatsız ediyor?
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 15:06
Laiklik ve bati degerlerini (hukukun ustunlugu, bireysel haklar ve demokrasiyi) bugunku AKP nin degerleriyle kiyaslayabilmek ancak vaktinde AKP yi destekleyen bir yazarin vicdanin rahatlatmak icin ikiside yanlis demeye siginmasidir. Baska siginacak yeriniz kalmadi Sayin Mahcupyan.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 20:20
3
Yanlis tanimissiniz..Mahcupyan kula kulluk etmez, evelAllah..siginacaksa Yaradana siginir..o kadar..
Ali Adıyaman 10 Ocak 2018 00:55
Neden yerimizden sayıyoruz çünkü Tanrı müslümanları terk etti çok yalan söyleyip rüşvetçi oldukları için
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 21:56
Etyen Bey'e yorumculardan bir kısmı, sık sık, danışmanlıktan alındığın için, AKP'yi eleştiriyorsun diye, kendilerince laf çarparlar. Şu yazıdaki tez ve tespitleri bugünkü AKP yöneticilerinden anlayacak biri var mı da, Etyen Bey orada olsun ? Bugünkü AKP'ye danışman olarak Bahçeli yeter.
karşıyakalı 09 Ocak 2018 21:36
siz varken toplumu kandırmak kimin haddine.sizler varken bu ülkenin kalkınması zor.bu zihniyet osmanlıyı yıktı türkiye cumhuriyetini yıkamayacak.
ramazan gün... 09 Ocak 2018 21:14
bide çok evhamlısın abi; akşam eve giderken sokağın köşesini nasıl dönebiliyorsun hayret! referandum geçerse mahfoluruz dedin geçti, ekonomi batacak dedin geçti, en son sisi mısırı gibi oluruz dedin, olmayız dedik. ya bu dediklerinde samimisin, bu durumda fena 'vesvese' yiyiyorsun, veya iktidara sallamanın dayanılmaz konformizminden mada kör atışı yapıyorsun; ikincinin sebebi 'maksat' içerir. erdoğan kliği hala bir değişim belirtiyor. bir tünel düşün, bu tünelin içinde debelenmek yerine ya önünden ya arkasından çıkılmalı; yanlışı doğrusu sonra konu
ramazan gün... 09 Ocak 2018 18:54
demokrat zihniyetin metodu 'ikna', öyle değil mi? diğer yandan 'ikna metodu' diye de bişey var. -mesela- diyalog, diyalektik, galibiyet, seçim, otoriter dayatma ve savaş; bunlar da iknaya dair. barış barış diyenler açısından; öyle kendinden menkul barış diye bişey yoktur; barış tarih boyunca savaşın meyvesi olmuştur. birinin, birşeyin barışı olur; roma barışı, osmanlı barışı, -belki- paix amerikana (bu ne biçim barışsa) bence erdoğan -pkk için- demokratik metodu çözüm sürecinde denedi; bu konuda samimi olduğunu düşünsem de seni buna 'ikna' edemem.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 21:33
1
ramazan, "neren doğru ki" diyeceğim de yine de biraz düzeltmeye çalışacağım. 1. ikna demokrat zihniyetin metodu değildir. demokrat zihniyette başkalarının fikirlerinin kabul edilmesi de vardır. 2. diyalog, diyalektik, galibiyet, seçim, otoriter dayatma ve savaş farklı farklı yöntemlerdir ve her biri kendi içinde farklı unsurlar taşır. hepsini birşeyin varyasyonu gibi almak tam bir facia. 3.- Barış savaşın meyvesi değildir. o senin söylediğin barış antlaşmalarıdır. barış ile barış antlaşmaları farklı olgulardır. karar çok fazla izahata müsaade etmiyo
ramazan gün... 10 Ocak 2018 00:49
4
olmamış... ya biliyorsun ya kaçıyorsun... demokrat kaçış; kelimelerin seyyaliyetinden faydalanarak sıvışma... 1-diğeri seni ikna eder manasına 2- bunlar 'iknanın YÖNTEMLERİDİR', yani metod 3- barış antlaşmaları ile barışı ayırmak; laf... anlıyor (mu)sun!..
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 17:18
Davutoğlu'nun Danışmanı olduğunuzda şu an kayığına bindiğiniz zihniyetteki biri aynen şöyle nefretini size kustu: Bir Ermeni ve Danışman... Ben de sizi akıllı bir adam zannedip savunmuştum... Erdoğan olmasaydı ne Davtoğlu Başbakan olurdu ne de siz ..... Yazık.
17:18, Etyen Bey, bir dönem Davutoğlu'nun danışmanlığını yaptı diye her sözü Davutoğlu'nun da düşüncesidir anlamına gelmez. Bu hem Davutoğlu'na hem de Etyen Beye saygısızlık olur. Davutoğlu ve Etyen Bey dünya görüşleri çok farklı iki insandır.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 18:08
2
Hmmm... AK Parti cenahı pek gergin bu ara. Ellerine bir de akılmetre almışlar. Hakaretin bini bir para.
ramazan gün... 09 Ocak 2018 18:09
5
bunu ben niye görmemişim... bana lazım... kim?.. nerede?.. biraz daha detay alabilir miyim?.. şimdiden teşekkür...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 18:31
1
Cumhurbaskani'nin kullandigi kelimeleri papagan gibi tekrarlayan biri daha. Bugunlerde "kayik" kelimesi cok populer oldu.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 22:00
2
18.08, AKP cenahına, ne bu surat, ne bu gerginlik, rahatlayın biraz, hele bir GÜLün bakayım, diyorum. Daha bir celalleniyorlar. Anlamadım gitti. :))
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:45
Yani Tayyip beyin söyledikleri gerçek değil. Abd nin terör örgütüyle iş tutması. Orada yaşan kürtleri bertaraf edip, sindirip at koşturması. Bunu da sadece kendi çıkarı için yapması gerçek değil. Bunu bir bilgi ilemi söylüyorsunuz. Bölgede yaşan topluluklardan haberiniz varmı? Umurunuzda bile değil. Konu abdyse yaptıkları kesin doğru ve gerçekliktir zinhar eleştirmeyin. Bu mu demokratik ve özgür düşünce manifestonuz? Vah ki vahhhh.
ORHAN 09 Ocak 2018 16:09
SİZDEN ÖTÜRÜ.SİZDEN ÖTÜRÜ.
nuray 09 Ocak 2018 15:53
Gerçekliği siz mi belirliyorsunuz?Bu halinizle hem de?
Okur 09 Ocak 2018 18:03
1
Kimse, ama hiç kimse, gerçekliği tek başına belirlemiyor. Gerçeklik dünyadaki farklı niyet, farklı görüşte, amacı ve davranış biçimi değişik insanlar, sayısız insan topluluklarının davranışlarının sonucu ortaya çıkıyor; sonuçta ortaya çıkan gerçeklik de hiç birinin niyetiyle toptan örtüşmüyor. Akıllı olanlar, bu gerçekliği geniş çerçevede, olanı biteni nesnel olarak inceleyip anlamaya, kendi konumlarını da saptamaya çalışıyorlar ki az çok etkin olabilsinler, amaçlarına ulaşabilirsinler.
dexterds 09 Ocak 2018 21:59
1
Evet, okurun dedigi gibi akilli insanlar ez azindan 'dunya' gerceklerini (mutlak gercek, Hak akilla bulunamaz) gorup, gerekli adimlari atiyorlar ve neticede ulkeleri de gelisiyor, kalkiniyor... Dunya gerceklerini gorenler, bilenler gercek dunyaya hukmederken, hayal dunyalarinda yasayanlarsa kafalarinda yaratmis olduklari hayal dunyasina hukmediyor... Bir ulkenin sosyo ekonomik gelismislik ve o ulkede ki bireylerin akil ve egitim duzeyinden gerceklikle olan iliskisini anlayabilirsiniz... Bizim ne kadar gerceklere hakim oldugumuz halimizden ortada... Etyen Bey'in de dedigi gibi yerimizde saymaya
Elif-lara 09 Ocak 2018 15:43
Makalenin giris kismi mükemmel.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 15:28
Gelisme ve Kalkinma, buyuk ulke olma, ZIHINSEL bir sorundur. Istediginiz kadar iktidara egemen olun, ne istersenizin yapin, zihinsel sorun cozulmedigi surece yerinizde saymaya mahkum olursunuz. Zihinsel sorun ise kisaca Bilimsel zihniyetin egitimde, yonetimde, iktidarda vb. egemen olmasidir. BugunTurkiye tarihinde hic olmadigi kadar bilimsel zihniyetten uzaklasmaktadir. Sonuc acik olarak buyuk bir husran olacaktir...
Bence geri gidiyoruz
HACI CAVCAV 09 Ocak 2018 14:48
Aydınlarımız,medya "Güneydoğu'daki sorun ancak daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi ile çözülür"dediler.Hükümet de bu görüşe uyarak çözüm sürecini başlattı.Şunu gördük:Daha fazla özgürlük denen şey,daha fazla hendek kazma,evlerin altına daha fazla tünel kazma,yollarda asfaltın altına daha fazla patlayıcı yerleştirme özgürlüğüymüş.Aydınlarımızın önerisi fos çıktı,ama hiç kimse bir özeleştiri yapmadı bu konuda.Şimdi Erdoğan terörle mücadelede "Biz vurduk mu oturturuz" noktasına gelmesin de ne yapsın?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 17:36
3
Yine karıştırıyorsun Cacav. Kimse terör için özgürlük istemedi. Yakışmıyor sana. Dün Fikri Sağlar bu hendeklerle ilgili olarak bir kaymakamın söylediklerini aktardı. Kaymakam meseleyi yetkililere iletmiş, lakin "ellemeyin" cevabını almış. Karşısındaki Ak Partili de "o kaymakam FETÖcüdür" dedi hemen. Beni bir gülme tuttu tabii. Sağlar da, "o kaymakam hala görevde, niye almadınız o zaman?" diye sordu. Ak Partili devam etti, "o kaymakam FETÖcüdür".
A.A. 09 Ocak 2018 18:01
2
Tamam, söz konusu çözüm sürecinde de (şahsen hiç sevmediğim) Kemalistler bas bas bakın hendek kazıyorlar, bomba döşüyorlar, savaşa hazırlanıyorlar diyorlardı. Şimdi Erdoğan da aynı şeyi söylüyor. İstenen şey açık olması, Kemalistlerle aynı noktaya geldiğini, onların haklı olduğunu ifade etmesi. Zaten kendisi kabul etmese de yer gök söylüyor, hükümet medyasında bile "hayır,Kemalist olmadık" diye feveran ediliyorsa, paralellik kitlelerce görülmüş demektir
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 19:31
2
Çözüm sürecinde iki taraf burnundan kıl aldırmadı. PKK nominal özerklik, de facto bağımsızlık istedi, AKP de sadece PKK'ya af belediyelere biraz daha yetki verdi. İki taraf da ortaya daha yaklaşmalı idi. Suriye'nin dağılması da PKKyı iştahlandırdı tabi. Haksız da çıkmadılar kendileri açısından. Burada hükümetin daha yaratıcı çözümler bulması gerek.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 22:17
1
Barış sürecinde, aydınları, sanatçıları, iş adamlarını yani topluma dokunma yeteneği olan 63 kişiyi AKİL ADAMLAR adı altında, örgütleyip, sahaya gönderen Erdoğan, hazırlanan raporlardan hangi sonucu üretti, hangi adımı attı ? Onun yaptığı sadece Dolmabahçe’de kurulan barış masasına tekme atmak oldu. AKP barış sürecini oyalamayla ve hendeklere göz yummakla geçirdi. PKK şehire devletin gözü önünde silah depoladı.
Özkan 09 Ocak 2018 14:33
Etyen Bey bu ülkeye 20 yıl uzaksınız ...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 14:29
TÜRKİYE KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEDİĞİ SÜRECE YERİNDE SAYAR ERDOĞAN DA İRADESİNİ ÇÖZMEME YÖNÜNDE KULLANDI OYSA KÜRESEL GÜÇLER ORTADOĞUDA KÜRTLERE ROL VERME KARARLILIĞINDALAR BUNU NE TÜRKİYE NE İRAN ENGELLEYEMEZ BU KADAR FEVARAN ETMELERİNİN NEDENİ HER İKİ ÜLKEDE DEDE KÜRTLERİN YAŞADIĞI BÖLGELER GERİ KALMIŞ HER İKİSİNDEDE KÜRTLER EN YOKSUL KESİMİ OLUŞTURUYOR YANİ TÜRKİYE VE İRAN ŞUNU İYİ BİLİYOR BİR KIVILCIM EŞİTTİR YUGOSLAVYA VE HALA İNATLARINDAN VAZ GEÇMİYORLAR HALA KÜRTLERLE BARIŞMANIN YOLUNU ARAMIYORLAR YÜZ YIL ÖNCEKİ GİBİ GÜVEN
erol karaca 09 Ocak 2018 13:59
"Tarihi hakikatler hic bir zaman Turk milletinin gercek menfaatlerine mugayir olamaz." Fuad Koprulu. Turkiyedeki mevcut durum bu yazidan daha iyi anlatilamaz. Tesekurler ustad.
necdet torgay 09 Ocak 2018 13:49
bu gazete tarafsız mı, muhalif mi ,, anlamadım.!!!
Karar Okuru 09 Ocak 2018 16:04
14
Ne oldukları ortaya çıktı.SİNSİLER.
Okur 09 Ocak 2018 18:15
1
Hep akla karayı mı seçmek gerek? Gazete yaşanan olayları aktarıyor, yorumluyor, tartışmaya açıyor. İlgili konularda bilgisi, fikri olan da, gerekçelerini göstererek tartışmaya katılıyor, yaşadığımızı daha iyi anlamamıza katkısı oluyor. Kamuoyu ancak böyle aydınlanır. Kamuoyu dünyadan habersiz olur, ya da bir iki kişinin dediğini – doğru yalnış - “mutlak gerçek” kabul ederse, “milli irade” nasıl herkesin menfaatine karar verecek?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 21:44
1
necdet ve karar okuru. eleştiri yapacak düzeyde bile değilsiniz. kararın niteliğini nasıl belirleyeceksiniz. herkese yorum hakkı tanıyorlar. senin yorumun da yayınlanıyor. senin yorumuna bakınca, "bu gazete trol gazetesi mi?" diye mi yorum yapmamız lazım.
güven Can 09 Ocak 2018 13:49
mahçupyan efendi yerli ve milli demek devletin tırları giderken birilerinin onun önünü kesmemesi demek birilerinin bunu dünya basınına taşımaması demek ihanet içinde olmamak demek. daha düne kadar erdoğanın yanındayken hiç sesin çıkmıyordu şimdi adamı bir yerde yalancılıkla itham ediyorsun halkı kandırdığını söylüyorsun neye göre ve kime göre kandırmış eğer sana göreyse istediği kadar kandırabilir önemli değil
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 18:41
3
Ulke disindaki yabanci guclere Meclis'in onayi olmadan silah gondermek kanuna aykiri.
Okur 09 Ocak 2018 19:22
1
Mahçupyan anladığım fikir ve basın özgürlüğünü savunuyor. Halkın olumlu olaylar kadar olumsuzlar hakkında da bilgi alma hakkını savunuyor, ki halk ne oluyor ne bitiyor olabildiğince bilsin, milli iradenin öznesi vatandaş olarak menfaatinin de ne olduğuna kendi aklı, muhakemesi ile karar versin diye. Mahçupyan´ı beğenmeyebilirsiniz; fikrinizi özgürce söylüyorsunuz. O zaman fikir ve basın özgürlüğüne neden karşısınız? Hep susmak mı istiyorsunuz? Ya da herkes susacak, sırf benim gibiler konuşacak mı demek istiyorsunuz?
Takma isim 09 Ocak 2018 13:11
Yani demek istiyor ki, ABD'nin yarattığı gerçeklik algısı, Türkiye'nin yaratmak istediğinden daha gerçek. :)
Okur 09 Ocak 2018 20:31
0
Alakası yok. ABD´nin siyasetini nesnel, gerçekçi incelemeli, nedenlerini, nereye gittiğini anlamalıyız diyor. O zaman kendi siyasetini de kendin için daha olumlu sonuç verecek şekilde oluşturma imkanına kavuşursun diyor. Gerçeklere gözünü kapatırsan, olmayacak hayallerle kendini aldatma, sonunda hüsrana uğrama ihtimali büyüyor.
Okur 09 Ocak 2018 20:37
0
Alakası yok. ABD´nin siyasetini nesnel, gerçekçi incelemeli, nedenlerini, nereye gittiğini anlamalıyız diyor. O zaman kendi siyasetini de kendin için daha olumlu sonuç verecek şekilde oluşturma imkanına kavuşursun diyor. Gerçeklere gözünü kapatırsan, olmayacak hayallerle kendini aldatma, sonunda hüsrana uğrama ihtimali büyüyor.
Ali Adıyaman 09 Ocak 2018 12:53
Ne Kemalizm ne dincilik, İsviçre gibi olmak türkiyelilerinde hakkı olmalı.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 15:57
9
Sen önce cevap ver İsviçre'de çukur kazıp milleti bölmeye çalışan kaçta ne hendeksever var.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 18:18
1
isviçrede "sen önce cevap ver isviçrede çukur kazıp milleti bölmeye çalışan kaçtane hendeksever var" diye soran çok kimse olmadığını, dahası da, olmayacağını biliyorum. isviçrede hendek olsaydı (olmaz da, diyelim ki olsaydı) insanlar, bunun nedenlerini ve en insani çözümün nasıl olabileceğini sorarlardı.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 19:35
1
15:57 İsviçre'de neden kimse hendek kazmıyor? Mesala Bern'de yaşayan frankofonlar, arkadaş biz kendimize Bern'de frankofon kanton istiyoruz dediler. Ne dedi dersin federal hükümet?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 22:19
0
15.57 İsviçre bir hukuk devleti. Eşkıyanın, gözüne baka baka hendek kazmasına izin vermez. Hendek üzerinden yapacağı bir hesabı yoktur çünkü !
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 22:49
0
isviçrede kimse hendek kazmıyor, çünkü insanların o aşamaya gelmesine yol açan akılsızlık isviçrede yok. (bu akılsızlık durumu heriki taraf için de geçerli, hem hendek kazanlar, hem de insanlara ayrımcılık yapıp, baskı uygulayanlar için)
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 12:31
Etyen beyi okudukça liberallerin yeni sloganları şunlar olabilir mi acaba diyorum: "BENİM GİBİ DÜŞÜNENLER bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler", "bana batıda ve abd de kumpas ve adil yargılama, ırkçılık, kendisine benzemeyenlere de özgürlük YOKTUR DEDİRTEMEZSİNİZ""Batı ve abd oportünist ve emperyalist olsa da ziyanı yok biz liberal iç siyasetimize bakalım", "Yerli ve milliyi isteme benden, buz gibi soğurum senden" " gerçeklik ve ekonomi, en doğrusunu bilen liberalden sorulur"...:)(katkılara açıktır)
ramazan gün... 09 Ocak 2018 11:59
başladım 'zihniyetler teorisine'; sorun şu ki, (şimdilik gördüğüm haliyle) bu düşünce aletleri olmayan bir ustaya benziyor; kendince bir kategorizasyona gidiyor (hakkıdır) ama edilgen duruyor ve hayata müdahale edemiyor (mızmızlık buradan mı doğuyor acaba) müdahale için elini uzattığı her alet başkası tarafından kapılmış. ahlak alanına 'emanet aletlerle' giriyor. 'aldığı takımı yerine koyarsa' buna da lafım olmaz; bakacağız. işte bu sebeple yukarıda eleştirdiğin adamların basit bir negatif iz düşümü olmaktan kurtulamayacaksın gibi geliyor. neden
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:34
3
Yazarın denetmeni misin? Ayrıca bu görevi sana kim verdi? Yorumlarına bakan ülkenin patronu sanır.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:50
4
ramazan gün, her gün her gün "boş konuşmak nedir" dersi vermek mecburiyetinde misin?
ramazan gün... 10 Ocak 2018 10:50
1
1 numara: bu söze ne deneceğini herkes biliyor değilmi; 'sen avukatıysan filan filan) allahtan buradaki ve bir çok mecradaki 'laylon' köşe yazarı gibi ilk aklımıza geleni söyleyerek 'yorumculuk' yapmıyoruz. yani öyle demeyeceğim. ne diyelim? mesela, böyle işte birader 'etyen önde ben arkada' yıllardır yürür gideriz; uyar mı?..
ramazan gün... 10 Ocak 2018 10:55
1
2 numara: bi 'dolu cümle' kur üzerinden konuşalım... senin 'bi ton koyu' olanın vardı bir ara buralarda, laf geldi, adamcağız alenen 'ben bunlardan bişey anlamıyorum' a gelen cümleler kuruyor; uyardım. bu seferde bana kinlendi.
ramazan gün... 10 Ocak 2018 12:34
1
bir hakikat beyanı: bu yazıda etyenin demokrasi ikliminden 'beklediği' farklılıklara sahip çıkma, ayrı düşüncelere alan yaratma vb hususları aynıyle onaylıyorum. genelde bunun 'demokratik metod' ile gerçekleşmeyeceğine dair kanaatim yanında, bu yazı özelinde, tüm fikri meselelerini diğer müzmin ak parti muhalifleri ile aynı kısır çerçeveye sıkıştırarak hakikati 'nefsani çekişmelere' feda edici diyalektik gütmesinedir itirazım. bu 'çelişik durumda' ise, erdoğan tarafındayım.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:48
Birisi de çıkıp demiyor Yerli ve milli batıda olunca faşist yabancı düşmanı oluyor ya bizde milli sayılıyor be hikmetse
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 14:51
9
Millilik ile nasyonalizm ayni şey değildir. Biri ırka bağlılıktır diğeri medeniyete bağlılıktır.
Karar Okuru 09 Ocak 2018 15:59
12
Yerli ve milli batıda olunca yabancı düşmanlığı olmaz.Faşistlik yaptıkları için olur.Yabancı düşmanlığı yaptıkları için olur.Insan hakları ,demokrasi kendi sömürgeci politikalarına kılıf olduğu sürece geçerlidir.Terörle mücadele gibi bir dertleri olmadığı için bizim başımıza sardıkları terör örgütleriyle mücadelemizi engellemek için uydurulmuştur.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:42
ağzına sağlık biraderim.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 09:25
*******
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 09:20
Türkiye treni kaçırdı. Bir daha da yakalayamayacak.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 08:59
0
Sorun halkta
anonim 09 Ocak 2018 09:07
Bugünün Afganistan toplumunu alıp birkaç yılda İsviçre toplumu yapabilir misiniz? Üç aşağı beş yukarı Kemalizm 1923'de kendini bu sorunla karşı karşıya bulmadı mı?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:32
7
Niye öyle bir derdin var? Afganistan toplumu Afganistan toplumu olarak kalsın. Sadece her yıl öncekine göre daha mutlu/tatminkar yaşasın. Geliri artsın, sağlık, barınma, beslenme, ulaşım, iletişim, eğitimde git gide daha iyi bir noktaya gelsin yeter.
Porticos 09 Ocak 2018 09:02
Erdoğan'a göre yerli ve milli olmak demek, bila kayd ü şart Erdoğan'ı desteklemek demek; aksini yapmak üst aklın hizmetine girmektir. Yani sorgulamayın, itaat edin. Yazarın dediği gibi Kemalistler de aynen böyle Yaptılar, geldikleri yer ortada.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 08:18
Ya senin bu zekice önerilerinin hiçbir gerçekliği yok bence etiyen bey bu aklıyla bir parti kursun
kararlı okuyucu 09 Ocak 2018 08:03
Ethem beyi bu yazısından dolayı tebrik etmek gerekir, kuran hakikatlerine uygun yazmış. İslam peygamberinin topluluğunu inşa etme metodu ve kuran iyilik kötülük ayırt etme , hakiki iyilik kavramlarınada girseymiş derdimki bu bir hutbe olabilirdi. Eksiksiz bir mesaj olurdu.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:34
2
Siyasette Kuranın ne işi var?
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 08:59
0
Halk bunu istiyor sa kullanmak caizdir
evin 09 Ocak 2018 07:30
belki sizin gibi özeleştiri yapmayı bilmeyen "aydınlar" yüzündendir. senelerce savunduğunuz siyasi akım türkiyeyi ne hale getirdi ama sizde herhangi bir kişisel üzüntü belirtisi göremiyorum. olanlardan siz de sorumlusunuz...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:35
13
Sanki Türkiye kemalist rejimde daha matah bir yerdi.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:11
5
olanlari ilk baslatan ve hatta asli sebebi olan senin zihniyetindeki kesim, evin..guzel yorumlarin var..lakin keske biraz da ozelestiri yapabilsen..
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:40
2
Senin övdüğün eski düzenin eleştirdiğin yeni düzenden farkı neydi ? Türkü yine o türkü, sazlarda tel değişti, Yumruk yine o yumruk, bir varsa el değişti
Güven 09 Ocak 2018 07:02
Demokrasi batının bulduğu en gelişmiş idare şeklidir. Ama illa da en iyisidir demek değildir. Bu şuna benzer. En son teknoloji bir araba yaptık. Artık bundan daha iyisi yapılamaz demek de bir çeşit bağnazlıktır. Türkiye partiler, seçimler, meclisi oluşturmak, hükümet kurmak falan filan gibi işlere ne kadar zaman ve para harcadığına bakın. Oysa üniversitelerde ekonomi profları, tarımda ziraat proflarımız, makine, elektrik, dış politikada bir çok yetişmiş öğretim üyemiz var. İlla seçimmi olması lazım. İnsanlar ne istediklerini zarfa koyup sandığa ats
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:39
1
Hiç anlamamışsın demokrasinin niye gerekli olduğunu. hiç bir işte tek doğru yoktur. on tane birinci sınıf diplomatı bir araya getir, en iyi dış politika nedir üzerinde anlaşamazlar. On mühendis en iyi otomobil üzerinde anlaşamaz - anlaşsalar tek model otomobil olurdu. Temel tercihler değerlerle ilgilidir, teknik bir konu değildir. O yüzden siyaset ve demokrasi gereklidir.
Ben 09 Ocak 2018 04:59
"Eğer birileri gelip karşımıza ‘Sen düşünme! Sen akıl etme! Sen muhakeme etme! Sen söyleneni yerine getir! Gerisine karışma’ diyorsa... Bilin ki orada bir şeytanlık vardır." Demek ki eleştiri ve bireysel düşünme kritik önemde, kimseyi farklı düşünüyor diye ihanetle, yerli ve milli olmamakla suçlamamak gerekir. FETÖ'nün sorgulayamayan mankurtlarını bir taraftan haklı olarak yerin dibine batırırken kendinizi aynı duruma düşürmemek gerekir.
cevat karakalem 09 Ocak 2018 04:58
"Tek yumruk olalim" devletin bekasi icin bu gerekli zihniyetinin handikaplari su goturmez bir gercek. Ara not olarak duseyim, aslinda kemalist sistemin ilk 30 senesindeki girisimlerinden aldigi sonuclar, bu sonuclari begenelim ya da begenmeyelim, aslinda yuzeysel ve yapay olmaktan daha derine gidiyor. Kendi acisindan nispeten basarili olmus bir girisim bence. Gunumuzde hala arkasinda kemiklesmis %20-25 destegin olmasi bile bunun gostergesi degil mi?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:41
1
O %20-25 desteğin kemalizm ile ilgisi yok. Sosyolojik bir gelişme. Kemalizm olsa da olmasa da Türkiye'de 20. yy. başında %20-25 seküler olacaktı.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:59
2
20. yy değil 21. yy olacaktı.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 11:37
1
10:41 onun için anıt kabire giden ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 12:26
0
11:37 o sekülerleri birleştiren bir sembol. ama sekülerleri mustafa kemal ortaya çıkarmadı. sosyoekonomik evrim ortaya çıkardı. suudi arabistanda da iranda da mısırda da seküler cemaatler var. ha şunu diyebiliriz kemalist rejim olmasaydı seküler oranı %25 değil, %15 olurdu. evet sonuçta para ve güç seküler azınlıkta idi, para ve güç de insan çeker.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:43
0
12:26 sen istersen bir 29 ekimde veya bir 10 kasımda anıtkabirin kapısında dur ve anket yap bakalım. ziyaret edenler kendilerini kemalist hissediyor mu?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 17:53
0
16:43 Elbette kemalistim diyecek. o bir sembol. bunun benim söylediğim ile alakası yok. ben diyorum ki kemalizm olmasaydı da o insan yine seküler olacaktı. ikisi farklı.
Resneli Niyazi 09 Ocak 2018 04:35
Etyen bey, yazılarınız ve fikirlerinize ilgi ve saygım azalmış değil. Ancak 7 Şubat MİT krizi, Gezi, 17-25 Aralık, 15 Temmuz olmamış ve ülkeyi yönetenler bunların travmasını yaşamıyormuş gibi yazıyorsunuz. Efendim burası Ortadoğu. Bir yanağınızı tokatlayana öbür yanağınızı çevirirseniz "enayiye bak" der ve daha şiddetli vurur. İnsaf ve vicdana gelmez. "Yok bu şehr içre senin vasfettiğin dilber" demiş şair kendi kendine.
A.A. 09 Ocak 2018 17:53
1
Kurduğunuz denklemi tam anlayamadım. Cümlelerinizden şöyle bir silsile çıkıyor: "Ortadoğu'da yaşıyoruz. Burada birileri bize tokat vurmaya çalışıyor. O halde insafsız ve vicdansız olmalıyız. Ayrıca bu yüzden, bizim yaptığımız her şey mübahtır ve eleştiriden azadedir". Sanki biraz silsilede mantık boşluğu olmuyor mu?
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 01:58
hepiniz oradaydiniz
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:50
4
sen de
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 01:25
Cook eskide kalan Etyen Mahcupyan soykemis olsaydi daha yararli ve inandirici olabilirdi, bu degerlendirmeler. O zamanlar iletisim araclari bu kadar yaygin degildi, Turkiyede ABD/ Batinin gladyo-a/b gibi NATO destekli orgutlerinin de silah, istihbarat b ve burokrasi iicindeki etkinligi sayesinde "rahatca kontrol edilen kullanisli ulke" durumundaydi. Duruma itiraz ederek yerli-milli-bagimsiz politikalar izlemeye basladik, o zaman demokrasi/ozgurluk/hukuk/humanizm numunesi olarak anlatilan ABD/BATI nin gerclek irkci, saldirgan,oportunist,emperyalist yuzunu gorduk.Kotu emsal olmaz vazgecmeyelim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN