Back To Top
Sarmalın son halkası

Sarmalın son halkası

- A +

İktidar Meclis çoğunluğunu ve cumhurbaşkanlığını alacağından emin, ama Uber’i engelleyerek, bedelli askerliğin umudunu canlı tutarak elinden gelen tüm popülist ‘tedbirleri’ almaktan da geri durmuyor. Çünkü özellikle parlamento seçimini kazanmasının hiçbir garantisi yok.

Erdoğan’ın ‘ustalık’ dönemi, adalet ve özgürlükler alanındaki olumsuzluklar ve nepotizm iddiaları yanında, ekonomideki bariz bilgisizlik ve yanlışların da görünür hale gelmesine neden oldu. Türkiye halkının hak ve özgürlükleri öne alan bir tercih mantığına sahip olduğunu ileri sürmek zor olsa da, eğitim, sağlık ve ekonomi gibi daha ‘teknik’ konularda iyi yönetim beklentisi içinde olduğu göz ardı edilemez. Dolayısıyla ekonomide göz göre göre sürdürülen yanlış tutumun iktidara oy kaybettirme ihtimali fazla.

***

Erdoğan bunu engellemek üzere ‘bazı çevreler bize ekonomik savaş ilan etti’ söylemini kullanıyor ama ‘paralarınızı liraya yatırın, bu oyunu bozun’ çağrılarının tam tersi netice vermesi, Türkiye halkının en az ‘bazı çevreler’ kadar rasyonel olduğunu gösteriyor. Küresel piyasalara entegre olmuş bir toplumda, döviz kurlarının yönetim hataları nedeniyle aşırı yükselmesinin sandıkta bir karşılığının olmayacağını ve insanların ‘üst akıl’ hamasetiyle oyalanabileceğini varsaymak gerçekçi değil.

Düşünün ki faizlerin artırılması, faiz politikasının sadeleştirilmesi, ihracatçılara düşük kur garantisi verilmesi gibi ‘soğutma’ adımları bile işe yaramıyor. Yandaş medyanın ‘işin arkasında masonlar var’ ya da ‘yerli para adımı ABD’ye korku saldı’ türünden ‘haberciliğinin’ de iktidar militanlığına intisap etmemiş olanlar için itici olduğu açık.

Bir yanda ‘ben ekonomistim’ diyen ve her şeyi tek elden yöneten bir cumhurbaşkanı, diğer yanda aynı kişinin ekonominin gereklerini anlamakta ve yapmakta yetersiz kaldığı izlenimi… Yönetim dövizdeki yükselmenin ürün maliyetine etkisinin faizdeki yükselmeye oranla kat be kat fazla olduğundan bihaber gözüküyor. Enflasyonu aşağı çekmek için faiz artırımından korkarken, dövizin zıplamasına neden olup yüzde 15’lik enflasyonu yapısal hale getiriyor.

Buna çare olarak öne sürülen yerli para ile ticaretin ise, aslında Türk lirasından ziyade ticaret açığı verdiğimiz ülkelerin paraları ile ticaret anlamına geldiği bilmezlikten geliniyor. Örneğin Çin’den TL ile ithalat yapma ihtimalimiz olmadığına göre, gereken Çin Yuan’ının da piyasadan bulunacağı ve yine dolar üzerinden hesaplanacağı söylenmiyor.

Bu somut yaşananlara Merkez Bankası’nın yürütmeye olan bağımlılığını ve hiçbir temeli olmayan ‘milli para’ söylemini ilave ettiğinizde, analiz yapmak da anlamını yitiriyor. Mesele sadece ekonominin gereklerini eksik veya yanlış yapmak değil… Ekonominin gereklerine ilişkin afaki kanaatlere sahip olup, bunlara inanmak ve üstelik o kabuller üzerinden giderek ‘ustalık’ ve ‘cesaret’ adına keyfi tasarrufların cazibesine kapılmak.

Son iki yılda iktidar Türkiye’yi güçlendirmedi… Aksine kırılgan hale getirdi. Yanlış yönetimi dengeleyecek kurumları zayıflatırken, söz konusu yanlışları yönetim kültürünün içine yedirdi ve bunu sürdürmeyi sağlayan bir liderlik kurumsallaşması yarattı.

***

Bu düzenleme içinde ekonomide doğrular yapılabilseydi, belki Türkiye halkı adalet ve özgürlük eksikliğine razı gelebilir, ülkenin birçok alanda gerilemesi ve yalnızlaşmasını ‘dış güçlerin fıtratına’ havale ederek iktidara ihtiyaç duyduğu desteği verebilirdi. Ama hükümet inanılmaz bir biçimde kendi ayağına sıktı… En teknik alanda ısrarlı ve istikrarlı biçimde yanlış tutumu sürdürmekle kalmadı, bunu açıkça seslendirdi…

Sonuçta seçimin kazanılması için her alanda ve olabildiğince çok kişiye popülizmle ulaşmaktan başka yol kalmadı. Bu popülizmin ülkeye ve yönetime maliyeti büyük olacak ve muhtemelen daha radikal bir hamaset ve kutuplaştırma ile geçiştirilmeye çalışılacak. Söz konusu dengeden de ancak bir erken seçim daha çıkacak…‘Yeni’ AK Parti bir sarmalın içinde, siyasete tutunmak üzere son bir hamleye soyunmuş gözüküyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 21:07
Ekonomi gerçekten en önemli konu.Biz Akparti'ye vergiler bu kadar yüksek diye sormazsak.Maalesef bir Akparti kalmayacak.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 19:52
Çözüm "millet "olmaktır.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 15:37
Görünen o ki Erdoğan ve Ak Parti seçimi kazanacak. Ekonomi de başarılı olacaklarını düşünüyorum. Ancak "Milli" Eğitim konusunda endişelerim var. Bir kaç TV dizisi, topluma "milli" şuur vermek için kafi değildir.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 15:29
Çok zaman kaybettik çok geldiğimiz noktada dibi vurmamak için hiçbir neden yok ama en kötüsü dibi vurmak değil tekrar kalkamayacak olma ihtimali. 16 yılda ülkenin geldiği nokta burası kahroluyorum kahroluyorum daha 21 yaşındayım ama daha şimdiden tükenmiş yıpranmış hissediyorum. Ülkenin bütün kurumlarının içini boşalttılar sadece kurumlarla kalsa yine iyi ama siyasal islamın istismarı aynı zamanda hastalıklı bir toplum yarattı. Hep sayageldiğimiz o Anadolu irfanından ferasetinden adaletinden geriye ne kaldı?
Hasan hoca 08 Haziran 2018 20:01
Yıllarca bunlara nasıl oy verdim valla anlamıyorum.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 15:32
5
Ters manyal yapma...
Karar Okuru 08 Haziran 2018 15:15
Ülke de asla ve asla Hak hukuk ve adalet eksikliğine razı gelmem zaten bunlar olmadığı için ekonomik olarakta çöküyor bu ülke, yağma talan adam kayırma adaletsizlik torpil liyakatsızlık daha ne kadar gider ki böyle ülke hangi iyi ekonomik düzenden bahsedilir böyle bir ülkede hangi refah düzeyinden bahsedilir ki böyle bir ülke de .
sadi 08 Haziran 2018 12:32
biz Muslumanlara gore oncelikle la dememiz gereken ,reddetmemiz gereken demokrasi dinidir.demokrasi ;diger izmler gibi (komunizm,sosyalizm,kapitalizm ,laiklik vs..)yeryuzu kaynakli beseri bir dindir.islam bunlarin hepsini reddetmek icin gonderilmistir.demokraside kanunlari insanlar yapar ve ornegin;zina,escinsellik,faiz serbesttir. Islamda; tek kanun koyucu her seyin yaraticisi olan Allahtir ve anayasa yapilirken mutlaka Kuran-i kerim referans alinmalidir.bu temel konu halledilmeden hicbir cozum ise yaramaz.ummet olmus halifesine kavusmus cumalara erismek dilegi ile.
Yaşar Genç 08 Haziran 2018 14:53
0
Bahsettiğiniz kurallarla yönetilen ülkeler: Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, İran, Yemen vs... Bu yorumu yazdığınız telefonu bu ülkelerden birisi üretiyor olabilir mi??? Biz genç Türkler olarak artık çok sıkıldık bu kafadan. Bizi aptal, kör mü sanıyorsunuz siz? Daha iyi bir yaşam sürmek için bilime, tıbba, felsefeye ihtiyacımız olduğunu görmüyoruz mu sanıyorsunuz!? Yıl 2018, yettiniz artık ya!
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 18:03
1
Sadi gibilerinin istedigi seriatla yonetilen bir Turkiye. Kendisiyle hemfikir olan milyonlarca insan var bu ulkede. Din referansli siyasi parti iktidar olursa din giderek radikallesir. Adamlar 2 yetiskin insanin cinsel iliskisine "zina" deyip bu "suc"u isleyenleri oldurmek istiyor. Escinsellik de "suc". Cogu dogustan escinsel ama yine suc. Faiz haram, gavur icadi haram ama hepsi bilgisayar, iphone kullanmakta sakinca gormuyor...
kayıt altında, 08 Haziran 2018 18:04
2
yazdığın yorumun aynısını , esin rumuzu ile ,1.haziran 2018 cuma günü , saat 13.00 da , sn. mahçupyanın yazısı üzerine de yapmıştın, unuttunmu ... her yazıya aynı yorum , biraz gelişin artık ....
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 22:37
1
Sahte hocaların saçmalığını dinmi zannediyosun sen hangi bilimi teknolojiyi ürettinde islam yapma dedi ayrıca osaydığın ülkelerin islamla alakası olmadığını sende biliyorsun pireye kızıp yorgan yakmaya devam et
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 23:50
0
Dun "esin" bugun "sadi" ama yorum kelime kelimesine ayni. Papagan gibi ayni kelimeleri tekrarlamis :)))))...Uyariniza tesekkurler.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 05:39
0
Belli ki provokasyon yapma derdinde..yorum degil...
sadi 09 Haziran 2018 12:29
4
bizler muslumanlar olarak net mesajimizi vermeye devam edecez.biz mesajimiz Kuran-i kerim kaynaklidir ve asla degismez.uyarildiktan sonra 2 yolunuz var;ya kayitsiz sartsiz Allahin hukmune razi olacaksiniz veya ates azabi.
sadi 09 Haziran 2018 12:41
4
biz musluman olarak bu mesajlarla sadece uyari gorevimizi yapiyoruz.elestiri veya begeniler bizi etkilemez.Allah ve melekleri herseyi kayit altina aliyor.yakinda kimin hakli oldugunu kesinlikle goreceksiniz.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 16:24
0
Sadi, niyetin temiz olabilir..lakin kuran in verdigi mesaji anlamisa benzemiyorsun..hz.peygamberin hayatina bakarsan, her onemli karari istisare ile aldigini gorursun..bu ayet ile de sabit..ote degisle tek bir kisinin salt otoritesini islam reddediyor..bu da demokrasi ile pek paralel bir durum..tabi ki hakimiyet kayitsiz sartsiz tum bu alemi yaratanindir..ama Allah, hristiyan kaynakli cizgifilmlerde gosterildigi uzere bulutlarin icindeki tahtinda oturan bir buyuk adam degil.haliyle biz insanlar kendi aramizda yonetici secip yonetimi kontrollu bicimde ona devredecegiz tabi ki..ote yandan..ser
Yaşar Gençe 10 Haziran 2018 12:48
0
İstediğiniz dini, istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Bizi hiç ilgilendirmez sonuna kadar saygı duyarım. Fakat biz bunlara inanmak ve bu kurallara göre yaşamak zorunda değiliz. Sizin için inançlarınız ne kadar ulvi ise benimkiler de benim için öyle. Herkes inançlarını başkalarına karışmadan yaşamaya özgürdür.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:07
0
Araba hurafe uydurmalar
ramazan gün... 08 Haziran 2018 09:58
(2) herkes şahit ki bu adamcağız tüm polislik hayatında tek kuruş rüşvet almamış, eşine dostuna, kahvedeki arkadaşına dahi 'çevirmede' istisna yapmamış adamdı. devleti-hükümeti sevmezdi. ama kural ne ise anında fişini keser muhatabına cezasını teslim ederdi. sonra, ceza kestiği arkadaşı ile akşama okeyde eş olmayı teklif ederdi... bu 'efsanenin' lakabı, tüm semtte ALLAHSIZ ZEKİ idi!.. 'ironik' mi?.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 11:35
12
Annesi babasi nerde idi huzurevinde mi? Dilencileri hic doyurdu mu? Yakin ve uzak akrabasinin elinden tuttu mu? Gozlerini yere indirdi mi? Ahlakli olmayi nefsini kontrol etmeyi nerde ogrendi kahvede mi?
ramazan gün... 08 Haziran 2018 11:58
2
'ironik'?. ibni arabi.. şamda.. ayağını yere vurarak çevresindeki kalabalığa 'SİZİN RABBİNİZ AYAĞIMIN ALTINDA' diye bağırıyor.. 'küfür' ima eden bu sözden herkes şok.. allahtan orda bir kaç 'muhatap anlayış sahibi' var da.. ayağını vurduğu yeri kazıyorlar; bir küp altın!..
ramazan gün... 08 Haziran 2018 09:49
(1)bir polis zeki amca vardı. rahmetli. küçükköy civarında eski polislik zamanlarında 'efsane' idi. özellikle dolmuş, otobüs taksi filan çevresinde, bunların müdavim oldukları kraathanede kime sorsan gösterirdi. 'doktor 3 tertip ilaç yazdı' diye girdiği bir cümlede '3 tertip ilaç' terkibine bayılmıştım. hususiyeti şu idi ki; tüm 'babam kuşağı' gibi sert mizaçlı idi 'adam görmedi isek, ...da mı basmadık ülen' dediydi bir sohbette bir bahsi anlatırken; yine bayılmıştım.. kırım tatarı olmasının da bu mizaçta etkisi vardı muhakkak...
atilla pehlivan 08 Haziran 2018 09:26
aşağı tükür sakal yukarısı bıyık. iktidarın başarısızlığı ortada. yeni bir oluşum seçim kazanırsa neler olur? iktidarın yerleştirdiği kadrolar dövüşmeden çekilmez. yenilerin yerleşimi ve adaptasyonu en az iki yıl. zaten bıçak sırtı ve kırılgan bu ekonomi nereye gider? kötü günlere gebeyiz.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 11:03
36
Cumhur ittifakı yüzde 55 ile geliyor. DEVAM
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 18:50
0
Ne yani sonuç? Kavga çıkmaması için mevcuta devam?
ramazan gün... 09 Haziran 2018 17:18
0
n'aber atilla, nasılsın?. ehveni şerler dünyası değil mi?..
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 09:21
hocam bol keseden sallayın . nasılsa bahaneniz hazır. 24 hazirande herzamanki gibi kaybedince ''oyları çaldılar'' ersiniz olur biter. sakin
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 10:15
0
asıl bahane seninki arkadaşım ...Yani senin yaptığın,üstteki metni neden çürütemiyorsun?Neden yalan yazdıkların diyemiyorsun.Seçime giderken açılan para musluklarının karşılığı varmı?Sebebi seçim kaybetme endişesi olmasın. MHP gibi bir parti ile yol arkadaşı olunur mu?Ha!tüm bunları yaparsa "Oyları çalmaya"gerek yok ki ..
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 11:22
0
Gerçekleri görmemek için sizin bahaneniz nedir? Misal; faiz artırımı zamanında yapılabilseydi döviz bu kadar artarmıydı? Sorusuna bir cevabınız var mı? Herkes bugün yaşadıklarımızın olacağını iki yıldır yazıp, çiziyordu. Ama kimse kılını kıpırdatamadı. Neden? Nedenini aklı ve vicdanı olan herkes biliyor...
cevat karakalem 08 Haziran 2018 06:28
Son senelerde ekonomik alandaki soylemler, politkkilar ve uretilen "teoriler" tek kelimeyle felaket. Isin aci bunun yanlis oldugunu bilen, goren iktidarin kimi uyeleri de bu ise bir dur diyemiyor. Kendi kendilerine uydurduklari hikayeye inanan bir ust yonetim soz konusu ama cezasini tum toplum cekecek. Hep dedigim gibi bana gore "hava hos": Mercimek corbasi, ekmek, tahin/pekmez, nohutlu pilav, evimde kitap ve Kur'an okumak, dusunmek, disarda yuruyup dolasmak, geceleri goz yuzune bakip tefekkur etmek.
Ali Hakan 08 Haziran 2018 04:16
'Torbacılar', 'yüksek kuryüksek faiz' operasyonuyla saldırıya uğramış ülkenin, mali yapısı zayıflatılmış özel sektör şirketlerini, özel sektöre ait fabrikaları, yatırımları gerçek değerinin onda biri, yirmide biri değerlere kapatan, operasyonun son aşaması, sontimi.'Çakallar','sırtlanlar've'torbacılar' 24 Haziran seçimlerinden istedikleri sonucu elde etmek için, pusuya yatmış durumda, Türk özel sektörünü yıldırmak, usandırmak, kur ve faizler konusundakuşkuyadüşürmek üzere, 'algı operasyonu'na yönelik yeni stratejivetaktiklerüretmeyisürdürme
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 08:49
0
siz ekonominizi bu saldırılara açık hale getirmeseydiniz, önlem alsaydınız derler adama...
abdullah 08 Haziran 2018 10:30
1
Guclu olanlara degil, gucsuz olanlara saldirirlar. Neden biz bu saldiranlara karsilik veremiyoruz. Neden onlara doviz operasyonu yapmiyoruz?
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 02:40
geçti Bor un pazarı, başkanlık sistemi Türkiye yi bitirmek için dizayn edilmiş. Başkanlık gelirse Türkiye bir daha düzelmez
oğuz 08 Haziran 2018 15:25
14
parlamenter sistemin ülkemizi getirdiği seviye bu işte; daha fazla gitmiyor. zorlamayla bu kadar oluyor. başkanlık sistemi ile ülke daha hızlı ve etkin bir yönetime kavuşacak.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 01:04
Giderler mi kalırlar mı, sarmalın sonu nereye varır bilemem ama yaptıklarının karşılığını (iyi ya da kötü) bu dünyada görmelerini dilerim.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 08:37
0
Evet vicdanını ipotek ettirmemis herkes yaptıklarının karşılığını bu dünyada görmelerini istiyor ...
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 00:32
Baskanlik sisteminin ozelligi budur ama ana kitleyi sabit tutup bir miktar oyu artirip secimi kazanmak. Amerikada boyle oluyor. Parlementer sistem olsa idi en buyuk parti olan AK Parti sunu sunu yapacam deyip yan gelip secimin sonucunu rahat bir sekilde beklerdi di mi ya. DEVAM RECEP TAYYIP ERDOGAN.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 01:31
1
00:32 Yüksek derinlikli analizleriniz bize güç katıyor,ufkumuzu genişletiyor.Sen neredeydin bu zamana kadar.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 03:52
1
İş bu kadar basit idi ise ne demeye Türk işi başkanlık sistemine geçildi? Bence siz bu köşedeki yazıları şöyle bir yıl kadar geriye gidip okursanız... Ya neyse boşver kardeşim. Bak yazar ne diyor. Daha çok hamaset olacak diyor. Sen şunu düşün: Bu ülke ahvali nasıl olur, ben razı mıyım bu kadarına, vs.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 08:52
34
Baskanlik sistemine gecildi cunku CHP’li bak burda muhafazakar gazete okuyup bilmedigini ogreniyor. Yoksa kendi mahallesinde oturup evinin onundeki BMW’sini seyrederdi. DEVAM RECEP TAYYIP ERDOGAN.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 10:08
1
08.52 tamam:)
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 12:58
0
Hangi Amerika? Güney Amerika mı? ABD'deki hangi seçimde başkan seçim ekonomisi ile ulufe ve sadaka dağıtarak oyunu artırmaya çalışmış. ABD torba yasa ve KHK'larla mı yönetilir? FED başkanı parti genel merkezine mi çağrılmış? USAF generali üniformayla parti toplantısına mı katılmış? Bakın geçenlerde ABD'de federal mahkeme, ifade özgürlüğü gerekçesiyle, Trump'ın Twitter'da vatandaşlarının bloklamasını yasakladı. ABD mi? Komik olmayın!
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 14:39
0
Sondan ikinci cümlede "Trump'ın Twitter'da vatandaşlarını bloklamasını yasakladı." yazılacaktı.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 15:01
0
İnternette sözlerini DEVAM diye bitirenler yüksek ihtimal maaşlı trol. Hep mantıksız cümleler, hep boş hamaset. Ak Parti seçmeni bu kadar abuk subuk şeyler söylemez.
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 19:26
8
Maasli trol degilim ama AK Parti secmeniyim. Niye oyle dedin simdi bana. Senin oy verdigim partiyı bana soyle boylece omur o partıye boyu oy veryeyım. Bana hareket edenin partisine oy verememem takdir edersin ki. Hangi partiye oy verdigi soyler misin biliyim? Baskanlik siteminin FEDle ilgisini kuramadim. Baskanlik sisteminde alman gereken yuzde 50+1 oy yuksek bır oy o ulkenın degısık kesımlerının ıcıne aldıgı ıcın ulkenın butunlesmesını saglar. Butun buyuk guclu demokratık ulkelerde bu sıstem var aksı takdırde bu ulkelerde partıler o kadar buyuk uyelı ve zengın ol
Vak vak 08 Haziran 2018 00:25
Son hamle de kurtarmayacak. Maymun gozunu acti
KARAR OKURU 08 Haziran 2018 20:10
3
Hangi gözünü?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN