Back To Top
Türkiye İran olur mu?

Türkiye İran olur mu?

- A +

Başlıktaki soru iki ülkenin sosyolojik, kültürel ve ideolojik zeminini dikkate almayan bir ‘paranoya’ olarak, laik kesimde uzunca süre dolanmıştı. Oysa bu tür benzetmelerin gerçekçiliği ancak iki ülkeyi buluşturan ortak bir bağlamla mümkündü. Nitekim küreselleşme bugün ekonomiyi tüm ülkelerin aynı çerçeve içinde değerlendirilmesine müsait bir dinamik haline getirdi. Artık herkes aynı genel kurallara tabi ve başarının anahtarı ülkeden ülkeye değişmiyor.

Dolayısıyla ekonomi alanında Türkiye’nin İran olması o kadar da şaşırtıcı bir ihtimal değil. Geçen haftaların ABD ile Rusya arasındaki ticaret gerilimine Esad’ın kimyasal silah kullanımının eklenmesi, haliyle ekonomiye de yansıdı. Sarsılan dengeler karşısında İran banka işlemlerini on bin avro ile sınırlarken doları da 42 bin riyal olarak sabitledi. Ne var ki dolar hemen ertesi günlerde serbest piyasada 62 bine çıkmıştı…

Üstelik bu gelişme Çin’in otomotivde yabancılara uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağı ve gümrük vergilerinin indirileceği açıklamasından sonra yaşandı. Küresel piyasalar hızlı yükselişler yaşarken, İran içe kapanma adımları atmak zorunda kaldı. Aynı günlerde Rusya da rublenin değer kaybının önüne geçemedi.

***

Bu iki ülkenin kaderini küresel piyasalardan ayrıştıran ortak özellikler bulunabilir. Ama herhalde Türkiye’nin de onlarla aynı kabın içinde yer alması ve olumsuz yönde savrulması fazlasıyla umut kırıcı bir durum. Ne var ki Türkiye’ye ilişkin beklentiler o denli bozulmuş durumda ki, Merkez Bankası’nın ‘radikal’ bir hamle yapmaması halinde, ekonominin dengeleri piyasanın insafına kalmış gözüküyor. Hemen ekleyelim ki iş dünyası yatırımlarını yurt dışına kaydırırken, Türkiye vatandaşlarının bankalardaki döviz mevduatları da artmakta. Sonuçta Merkez Bankası dövizinde azalma var ve kısa vadeli dış borçları karşılama oranı düşüyor…

Öte yandan ortada bizzat devlet spekülatöre rant sağlayan bir politika izliyor… Merkez Bankası gecelik ‘pencere’sinden yüzde 12.75 ile para dağıtırken, Hazine yüzde 14.50 faiz ile iki yıllık tahvil ihalesine çıkıyor. Diğer deyişle herhangi bir bankanın Merkez’den alıp Hazine’ye yatırdığı paradan kolayca para kazanması mümkün… Ama bu bile olmuyor. Çünkü Merkez Bankası faizinin gerçeği yansıtmadığını, dengelerin her geçen gün ancak daha yüksek faizle kurulabileceğini herkes görüyor. Böylece Hazine istediği fiyatta istediği kadar alıcı bulamazken, faizin yükseleceği beklentisi daha da güçleniyor.

Birileri bu durumu ‘bürokratik oligarşi’ adını verdikleri bir ‘hayalete’ yıkmaya çalışabilir. Ya da ‘ülkemizi parçalamaya çalışanların şimdi de kur üzerinden bunu yaptıkları’ safsatası ile kendisini avutabilir. Gerçek şu ki ekonomi yönetiminde açıkça gözlemlenebilen bir basiretsizlik devam ederken, Suriye’de Rusya ve İran’a mahkumiyet mesajının alınması, piyasa aktörlerini Türkiye ile ilgili fazlasıyla muhafazakâr ve tedirgin bir konuma itti. Faizin enflasyonun nedeni olduğu ya da bankaların enflasyon kadar kâr etmemesi gerektiği gibi cahilce yorumlar ise, ekonominin ehil ellerde olmadığı kanaatini pekiştirdi. 

***

Teşvikler büyümeyi ‘şişirse’ de söz konusu istikrarsızlığın çaresi değil. Gelir ve gümrük vergilerine, KDV’ye, sigorta primine indirim uygulamak, enerji ve kâr payı desteği vermek iş adamını heveslendirebilir ama enflasyonu da yukarı iter. Öte yandan bu kredileri verecek olan bankaları da mecburen yüksek faizle mevduat toplamak zorunda bırakır. Diğer deyişle karşı tedbiri alınmadan yapılan teşvikler faizin de kontrolden çıkmasına neden olur.

Nitekim esnafa tanınan düşük faizli ‘Nefes Kredisi’nin üçte birine bir hafta içinde müracaat edilmesi hükümetin doğru ekonomi politikasının değil, esnafın ne denli çaresiz olduğunun göstergesidir. Böylesine kırılganlaşmış bir ekonominin döviz kurlarını bir anda zıplatması hiç de şaşırtıcı değil…

Hükümet kısa vadeli siyasi hedeflerinin gereklerine öncelik verdikçe, iş dünyasının da İran’la benzerlikleri kollamaya devam etmesini doğal karşılamak lazım…     

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efsane 17 Nisan 2018 22:45
Aşağılık satılmış yorumlara uygun yorumda benden olsun. Çizgin belli zaten. Erdoğan düşmanlarının olduğu safta duruyorsun. Mosmor olacaksınız
ADEM TEKDAĞLI 17 Nisan 2018 21:32
AKP HÜKÜMETİ MİLYONLARCA İŞSİZ ÜNİVERSİTE MEZUNU VE MİLYONLARCA KPSS DEN BEKLİYEN VE MİLYONLARCA DİĞER İŞSİZLERİN HAKINI ALIP MÜTEAHİT (TAŞERON) A VERDİ BU HİÇ BİR VİCDANA VE NEDE İSLAMI VE NEDE İNSANIDIR BU MİLYONLARCA ÜNİVERSİTE MEZUNU ASGARI ÜCRET İLE DAHİ İŞ BULAMAZKEN O, SÜSLÜ ÇALIŞMA BAKANI TUTUP ASIL KADRO ALMASI GEREKEN ÜNİVERİTE MEZUNLARININ HAKINI MÜTEAHİT ELEMANLARINA VERDİ YÜCE ALLAH KAHAR İSMİ İLE KAHR ETSİN BU NASIL BİR VİCDAN
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 16:52
İran eveet :)) çok masal anlatıldı eskiden danteller,GAZteciler piyasasinda. Oysa petrol komşularımızda aramızi öcü, bocu ile oyaladilar. Tarihimiz, Dinimiz, Kültürümüz ortakti.(Kültür ve Din aynı De-gil-dir) LAİK yobazları ve Dinci yobazlar hep beraber yapıldı algı, asimetrik defermasyon ENERJİ'ye ulasmayalim diye. .Yüce DİNİMİZE Gerici dediler bazı Din tüccarlarıni vitrin ederek. Bugünde Kur baskısı elbette var olacak. Sen uyudun, uyuttun Sanayi ve Bilimde geri kaldın. İhracat ve ithalat cipasi açık. .La Fontaine masalları.anlatıyor yukarıdaki Abi.. :
Okur 17 Nisan 2018 20:33
0
Madem bu kadar çok bilip anlatılanlara hemen masal diyorsunuz, bari bir zahmet edip anlatsanız şu faiz – dış borç, cari açık – dış kaynaklı paraya ihtiyaç ilişkisinin doğrusunu da anlasak. Faizler düşünce, kur da yüksekken nasıl gelecek dışardan para sermayesi? Gelmezse borçlar nasıl ödenecek? Giderek yiyeceğimizi de dışardan almak durumundayken, daha fazla ne ihraç edebiliriz kısa dönemde?
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 15:29
Ekonomiye ilişkin "safsata"ları ve yapılan "cahilce yorumları" her gün gördükçe, iktisat öğrenimimden şüpheye düşüyorum. Ekonometri konusunda aldığım yüksek lisans diplomamı üçgün suda bekletip, suyunu şifa niyetiyle bu yorumculara içiresim geliyor!...
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 14:52
"Komşunun külüne muhtaç olma" sözü ne kadar doğru ise; komşularla iyi geçinmekte o kadar doğru, güzel ve elzemdir.
Karar okuyucusu 17 Nisan 2018 14:04
Şimdiye kadar ABD emperyalizminin İran'a yönelik taciz ve tecavüz işlemlerinin aynısı bize de yapılmaya başlanırsa, Türkiye İran'ın ayakta kaldığı gibi zor kalır. Bu anlamda Türkiye İran olmaz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:27
İhsan Eliaçık hapis cezası suçu neymiş ki? Görüşlerini beyan etmesi teröristlik mi? Tam demokrasi biat etmezsen seni cezalandırırım.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:00
Etiyen bey bu yazıların artık kabak tadı verdi anladık yahudi sermaye si yok üst akıl yok hepsi normal piyasa şart lari içinde yapılıyor siyonist yok gezi kalkışması yok hepsi erdoğan yaptı
Dr. Furkan Taş 17 Nisan 2018 11:32
İran'ın yurt dışına ithal edebileceği petrol gibi bir ürünü var, peki bizim cari açığımızı kapatacak rekabetçi bir ürünümüz var mı?
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 21:07
0
Doktor (!) bey yurt dışına yapilan satışa ihracat diyorlar.
engineer 18 Nisan 2018 12:09
0
istanbolluların dili gobattur, sarı zıtlağa ilimon diyala..
1 17 Nisan 2018 09:52
Ülkede AB kaynaklı sermaye yerini körfez kaynaklı sermayeye bırakıyor. Her değişim gri alanlar oluşturur. Yakında gri alanlar netleşir. Kur hareketleri ekonomik ve siyasi kriz yaratacak seviyeye asla gelmeyecektir. AB güneşine! bakıp kendine yön çizen yazar-çizer takımımızı karanlık bir gelecek bekliyor. Karanlığa bakıp bize aydınlık bir gelecekten bahsetmeleri beklenemez.
Muhsin 17 Nisan 2018 13:02
5
Güzel tespit, dünyayı batıdan müteşekkil zannedenlerden farklı bir yorum beklenemezdi.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:42
0
Aydınlık geleceğin nasıl olacağına bir yazsanız?
MG 17 Nisan 2018 17:40
0
Sayin 1; Sermayenin kaynagi farkli olabilir ama sermayenin davranisi aynidir. Yani, AB kaynakli sermayenin ciktigi yere korfez sermayesi gelmez. Yurt disina kacan yerli sermayen bunun ispatidir...
Okur 17 Nisan 2018 20:57
0
AB Bankalarından borç alan, AB şirketlerine teşvikler vererek ülkeye davet eden, onlara ihaleler veren Mahçupyan, ya da onun gibiler mi demek istiyorsunuz? Ya da, Batı´ya değil de körfeze borçlanınca, aydınlığa mı çıkarız diyorsunuz? Gerçekten böyle düşünüyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Ama size iyi geliyorsa, ekonomi politikasının harika olup hepimizi aydınlığa çıkaracağını düşünerek teselli bulmaya devam edebilirsiniz tabii.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 21:13
0
Sayın 1, her halükarda borç bulur, el parasıyla tüketim ekonomisini sürdürürüz diyorsunuz. Ciftlikbank ta benzer şeyler söylüyordu sanki:)
Özgür Adam 17 Nisan 2018 09:35
Sayın Mahçupyan,Artık Sizi okurken hayretler içersinde okuyorum.Başlıklarınızla bile korkutucu fiğürler kullanmaya başladınız.Bütünleşmekte fayda var ama kasıtlı kaşımaları bırakmak lazım,İnsanlığz zarar getirir.Saygılarımla.
Okur 17 Nisan 2018 21:13
0
Kardeşim, diyeceğini açık söylesen de anlasak. Mesele, kurun yükselmesi, böylece dış borçların durduğu yerde katlanması ve cari açığın da büyümesi. Ya üretir, daha çok satarsın rekabet gücün varsa; açıkları kaparsın, enflasyon düşer, faizler de düşer. Daha fazla üretip satamıyorsan, mecbur faiz yükselteceksin ki borçlarını ödeyecek para sana gelsin. Beğenelim, beğenmeyelim, sistem maalesef böyle işliyor. Yok, başka türlü işliyor diyorsanız, öyle kaşımaya kaşınmaya vs girmeden, bir bir anlatın, biz de anlayalım.
Okur 17 Nisan 2018 21:20
0
Bir nokta daha ilave etmek istiyorum. Korkmakta haklısınız. Açıkçası ekonominin gidişatından pekçok kişi gibi ben de çok endişeliyim. Ama malum korkunun ecele çaresi yok. Onun için konuşup, birbirimize danışıp çıkış yolları aramak son derece olumlu olur. Sonunda işler kötü gitse bile, hiç değilse, düşündük taşındık, elimizden geleni yaptık demenin huzurunu duyarız. Yoksa, insan korkudan gözlerini kaparsa, hem çare bulma imkanı azalıyor, hem de sonunda hüsran yaşamaktan kaçamıyor.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 08:25
İran israille ortadoguda liderlik icin cekisiyor. Abd deki israil yanlilari irani sevmiyor. Ekonomisi her ne kadar hafifletilsede ambargolu. Turkiyenin ekonomisi ise dibimizde avrupa var ve buyuk bir pazar. Ortadoguda israil arabistan ve iran ile diyalog kurabilen ulkeyiz. Yani aslinda cok ama cok fazla potansiyeli olan bir ulkeyiz. İste burada dis politika kabiliyeti one cikiyor. İngiltereye bakin israili kuran ulke o arap sermayesini ulkesine cekende o. Hani keske bir yerlerde Cuma namazi kilma sevdasi olacagina keske oralarla ticaret yapma sevdasi olsaydi...
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 11:43
0
Hani kibris ta misirda israilde dogalgaz bulundu ya bunlarin hepsini topla iran dogalgazi kadar etmiyor. Uzun vadede rus gaziyla tek bas edebilecek iran gazi guney pars sahasinin alti fokur fokur petrolde cok yani adamlar yolunu bulur biz nolacagiz
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:49
0
İran bugun itibari ile 33 trilyon kubik gaz rezervi ile dunyada1. 140 milyar varil petrol rezervi ile dunyada 4. Simdi bu kadar yeralti zenginligi olan bir ulke ekonomik olarak cok asiri zor durumda kalmaz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 06:58
Ülkemiz maşallah doktor öğretmenden çok imam çıkarıyor. İmam hatiplere verilen bütçeye bakarmısınız inanılır gibi değil. Yav bu ülkeye yetecek kadar imama okey. Fazlalığın sebebini açıklamalılar. Doktor öğretmen neden eksik onuda açıklamalılar. Gerçi bu halka iyidir boşverin.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:42
0
Yoook o öyle değil. Bizdeki doktor da mühendis de aynı zamanda imam olmalı.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 20:57
0
Öğretmen açığı mı var? Kafanız iyi mi? Bir yığın öğretmen atama bekliyor. Hangi açıktan bahsediyorsun. Ama nedense kimsenin aklına eğitim fakültelerini kapatalım diye bir sivri fikirler gelmiyor?
KARAR OKURU 18 Nisan 2018 08:52
0
O yüzden mezun olanlar şakır şakır ingilizce konuşuyor. İran İngilizcede neden bizden iyi.
KARAR OKURU 18 Nisan 2018 14:37
0
Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacı belli oldu. MEB Ocak ayı özür durumuna bağlı yer değiştirme tercihleri ile birlikte öğretmen açığı da ortaya çıktı. Eş durumu tayinlerinde öğretmenlere açılan normlar, öğretmen açığını da gösteriyor. Buna göre toplam 142.186 öğretmen açığı bulunuyor. Branş branş listeyi aşağıda bulabilirsiniz.Öğretmen atamaları son derece önem taşıyan ve belirleyici olan branş branş öğretmen açığı göz önüne alındığında, en çok açığın özel eğitim alanında olduğu görülüyor. Özel eğitim alan
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 06:30
seri cuvallama yazilarinizin sonunda buyuk ekonomist:) ve pkk uzmani! Hasan Cemalin geldigi noktaya geldiniz tebrikler...buna gore dirada IMF yi tekrar davet olmali;)
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 12:51
2
Hadi yaaaa aynaya baktın mı hiç. Önce şu türkçeyi katletmeden yazmayı öğrensen iyi olur. Türkçe dilini doğru yaşatmalısın
Okur 17 Nisan 2018 21:38
0
Önümüzdeki bir sene i
Okur 18 Nisan 2018 12:09
0
Önümüzdeki bir sene içine ekonominin ihtiyaç duyduğu yabancı kaynak, 238 milyar dolar düzeyindeymiş. (185 milyar dolar dış borç; üstüne de 53 milyar dolarlık cari açığı n karşılanması gerekiyor. ) Toplam dış borç ise, halihazırda . 453 milyar dolar olduğundan, gelecekte de durumun düzelmesi beklenemez, ola ki üretimde, ihracat değerlerinde önemli artış vs. olmasın. Anlayacağınız, mesele Mahçupyan´a ya da Hasan Cemal´e hakaret edilerek çözülecek gibi değil; akıl, insaf ve bilgi gerektiriyor.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 04:15
Sırf İran'dan ayrışmak için yarın gidip dolarlarımı bozduracağ...Şimdi hatırladım, dolarlarımı en son CB'nin işaretiyle bozdurmuştum, milli demişti, yerli demişti, fonda mehter vardı, sonrasını hatırlamıyorum zaten.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 04:07
Endişeye mahal yok, bunların hepsi spekülatif atak, geçicidir, piyasa dengesini bulacak, spekülatörlerin oyunu, endişeye mahal yok, bunların hepsi speküla....ay pardon döngüye girmişim asdfghhjjklşii
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 02:06
Fakirleşeceğiz kısa sürede. Bunu herkes anladı. İşadamları çoktan tedbiri alıp malı mülkü kaçırmış yurtdışına, yeniden yapılandırma af şu bu ile bizi soyacaklar yine. Olan düz maaşlıya oluyor hep. Adaletsiz bir dünya bu. Kimseye de hesap soramıyoruz.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 01:41
Leylek mevsimi... Herkes lak lak modasına uymuş...
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 13:46
1
Sen neye uydun ilahi adalete inanmanı öneririm.
Okur 17 Nisan 2018 21:43
0
Galiba önemli ölçüde haklısınız . Bu sefer ne hikmetse yorumlara epey trol dadanmış gibi geliyor bana. Küstah edada içi boş ifade pek çok.
Dert sahibi... 17 Nisan 2018 00:19
Çözümü size söyleyeyim. Günü kurtarma, seçimi atlatmak için ekonomi politikası uygulanmaz. Kriz kapıda. Bunun için Atatürk'ün yaptığı politikalar yapılmalı. Günümüzde sanayi tarzı değil robotik yazılım vb. Konulara ağırlık verilmeli ve eğitimi rayına oturtulması gerekir. Kaynaklar eğitim ve araştırma gibi altyapıya yatırılmalı ve sonucunu 2030 gibi hedefler konulmalı. (sadece imam hatip ve cami değil). Adalet gibi devlet kurumları güven tazelemeli. Son olarak da bu konularda iyi olan dünyaca ünlü kişileri Türkiye de çalışması için teşvik ve
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 10:20
1
Sadece cami mi yapyorlarmış...
CEMALETTİN GÜLEÇ 17 Nisan 2018 11:07
1
Bıkmadan Usanmadan doğruları söylemeye devam edicez. Dert Sahibine sevgiler
Okur 17 Nisan 2018 21:46
0
10:20 Hayır, borçlanıp köprü yol, AVM vs de yapıyorlar bildiğim.
Andromeda 17 Nisan 2018 00:18
Doğru söze ne hacet.Yazar haklı.Hükümet oyunu kuralına göre oynamalı.Toplanan vergilerin ulufe dağıtır gibi vatandaşa yaşlılık-bakım aylığı altında dağıtılması sosyal devlet anlayışı değildir.İsraf ve tüketim ekonomisinden üretim ve istihdam ekonomisine geçelim artık.
aspnetturkiye.com 17 Nisan 2018 09:07
22
saçma sapan yazmaya utanmıyorsunuz ya ne atatürk'ü atatürk ne politikası yapmış komik komi,k cümleler onu yapmalı bunu yapmalı ne kadar kolay dimi ? :)
atilla pehlivan 17 Nisan 2018 09:45
1
sosyal devletin gerekliliklerinin yerine getirilmesine tepki olmamalı... evet, üretim ve istihdam, ekonomik sorunun ta kendisi. ancak devletin bu alana yapacağı katkı mali anlamda olmamalı. yapısal denilen değişimlerin bir an önce sağlanması, hızla demokrasiye dönülmesi, ohalin kaldırılması, devletin normalleştirilmesi çözüm. ha bir de, hükümetin bağırtkanlığına da bir son verilmesi...
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 10:23
9
00:18 Tayyip alerjisi demansa çevirmiş...
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 12:27
0
KO 09:07; zırvalamanın ötesinde, yanlış yere mi yazdın? Zırvalamanla birikte zırlamak ta prim mi yapıyor?
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 14:41
0
10:23 Benim Tayyip hakkındaki düşüncelerim belli.Önceki yorumlarıma bakabilirsin.Ama ekonomi konusunda; bürokraside savurganlık olduğunu,uzun vadeli stratejilerin geliştirilmediğini düşünüyorum.Senden-benden toplanan vergilerin yardım olarak dağıtılmasının hem devlete hem millete faydalı olmadığını düşünüyorum.Çalışacak insan bulamıyorum.Tecrübeyle sabit
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 14:45
0
Son 15 yılda Türkiye’de hizmet sektörü,bankacılık gelişti-büyüdü.Sanayi,madencilik yerinde saydı.Halbuki bu iş kollarının ekonomiye çarpan etkisi çok daha fazla. Rahmetli Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi boş bir laf değildi.
Okur 17 Nisan 2018 22:01
0
00: 23 Bakınız, geçim her insanın sorunu. Zengin değilse, daha da önemli bir sorunu. Dolayısıyla kendi ya da çevresindekilerin cebindeki para eriyince, ihtiyaçlarını karşılayamaz olunca, ya da halkın bu duruma düşebileceğini görünce, konuyla ilgileniyor. Bunun Erdoğan ile doğrudan bir ilgisi yok. Yani herkes herşeyi Erdoğan´ı tasdik etmek, ya da Erdoğan´a itiraz etmek için demiyor.
Okur 17 Nisan 2018 22:11
0
Sosyal devlet toplumsal dayanışma (“milli birlik”), toplumsal huzurun temel koşullarından biridir, vazgeçilemez. Nihayet üreticilerin daha çok yararlandıkları birçok alt yatırımın da masrafı herkesin, dar gelirlilerin de vergisinden ödeniyor. Yalnız insanların geçim sıkıntısı çekmemesi, sağlık eğitim gibi hizmetlerden gereğince yararlanabilmesi nasıl bir sistemle sağlanır, bu tartışılır.
cevat karakalem 17 Nisan 2018 00:17
TL'nin Dolar karsisinda diger para birimlerine gore cok daha fazla kiymet kaybettigi dogru ama bu gerekli bir sey. Hep dedigim gibi kisa vadede tuketimin acilen ciddi miktarda asagiya cekilmesi lazim, ozellikle ithalate dayali tuketimin. Tabii ki uzun vadede daha cok uretelim, ihracat yapalim ama bunlar 2-3 sende anlamli sekilde degisecek parametereler degil. Ev yanarken ne kurtarilsa kardir. ayrica kanaatkarligi yeniden kesfetmekte de belki bir hayir olabilir ahlaki acidan da.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 01:34
10
Uzayıp kaybolsana, abuk- subuk yorum-laf salatanla birlikte. Bak, aşşağılığını gösteren ikonu bile işaretlemiyorum...
Metin Emre 17 Nisan 2018 10:01
1
Evinde tüketimi aşağıya çekebilir kanaatkarlığı keşfedebilirsin, bu tip tedbirler oğlanın batırdığı işin borcunu kapatıncaya veya tarlayı müteahhitten kat karşılığına çevirinceye kadar seni idare edeceklerdir. Ne var ki küresel ekonomik sistem için durum farklı. Dünyanın bir seyir şekli var, her an kaynaklar tekrar üretiliyor, tekrar paylaşılıyor, dün var olmayan şeyler bugün ekonomik değer haline geliyor. Facebook filan dünyada kaç ülkenin hasılasından büyük? O yüzden ülkemizi Moğolistan yapalım fikrinden daha gerçekçi planlar yapıp kaynakl
selman 17 Nisan 2018 10:45
0
Cevat Bey doğru söylüyor, fakirleştikçe daha az abur cubur yiyeceğiz ve zayıflayacağız. Zaten son zamanlarda herkeste kilo sorunu, şeker, tansiyon başlamıştı. Arabaya benzin de alamayınca yürüyeceğiz, o da sağlık için çok iyidir. Dolar 10 tl olmalı.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 15:27
2
Cevat bey sizin yorumlarınızı okuyunca, masa başında sıkıntıdan yazan belediye personeli gözümde canlanıyor. Mercimek fasulye yi bile ithal eden mazinin tarımda kendine yeten ülkesinde ithalatı tüketimi buyurun kısın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN