Back To Top
Yeni bir nefes için…

Yeni bir nefes için…

- A +

Her seçimde oyunun rengini açıklayan biri olarak, içinden geçtiğimiz siyasi durumda nasıl bir tercihte bulunacağımı paylaşmak istiyorum... Konumum geçmişte AK Parti’ye destek vermiş milyonlarca kişininkine benziyor. 90’lı yıllarda Refah Partisi’ne oy verirken kendi cenahım açısından sıra dışı bir pozisyona sahiptim. Ama AK Parti ile birlikte bu tercihi daha özgüvenli bir şekilde yapma fırsatı doğdu ve on altı yıl boyunca (cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu hariç) tüm seçimlerde oyum aynı yönde oldu.

Bu tercihte üç ölçütün etkili olduğunu söyleyebilirim. Bir, diğer alternatifler çok zayıftı. İki, AK Parti zaman içinde tedricen niteliksel bir zafiyet sürecine girmiş olsa da, ‘fabrika ayarlarına’ dönüş imkanı açıktı. Ve en önemlisi üç, tarihsel maceramızı göz önüne aldığımızda, Türkiye’de işleyen ve hazmedilmiş demokratik temaüllerin kalıcı olarak yerleşmesinin ancak muhafazakarların demokratlaşması ile olabileceğini düşünüyor ve iktidar sorumluluğunun sağlayacağı olumlu etkiye şans vermek istiyordum.

Bugün çok farklı bir tablo ile karşı karşıyayız… AK Parti’nin 2016 başından itibaren sergilediği tutum her üç ölçütü de anlamsızlaştırdı. Bir, Erdoğan yönetiminde keyfiliği öne çıkaran tek adam idaresi ve onunla birlikte gelen oportünist kültür, alternatiflerin kalitesini önemsiz kıldı. Ülkenin acil ihtiyacı ‘normalin’ geri gelmesi ya da ‘normale’ geri dönülmesi olarak betimlenebilir hale geldi. İki, ‘yeni’ AK Parti’nin kuruluş ilkelerine, kadrolarına ve ahlaki tercih kalıplarına dönme ihtimali kalmadı. Ve üç, ‘yeni’ AK Parti iktidar sorumluluğunu muhafazakar siyaseti uzun vadede meşru kılacak ve iktidarda tutacak şekilde kullanmayıp, kısa vadeli bireysel ve kimliksel kaprislere kurban etti.

***

Muhafazakar camianın sosyolojik değişimini ve bu değişimin siyasete yansımasını Türkiye’nin demokratlaşması açısından (yeterli olmasa da) hayati addeden biri olarak, bugün karşımızda olan ‘yeni’ AK Parti’nin, ya da ‘reisçiliğin’ artık dindarlara, genelde muhafazakarlara ve sonuçta ülkeye zarar verdiğini düşünüyorum. Hatta ileride yazılacak tarafsız tarih metinlerinin Erdoğan’ı muhafazakar aleme, muhtemelen farkında bile olamayacağı kadar zarar vermiş biri olarak kaydetmesini çok olası görüyorum.   

Erdoğan, sahiciliği ve cesareti ile vesayetçi sistemi yıkmak açısından etkili bir liderdi… Bu özellikler AK Parti’nin ortak aklı ile birleştiğinde yeni bir toplumsal daveti mümkün kılmıştı. Ancak şimdi yıkım değil inşa dönemindeyiz ve kaybedilmiş ortak akıl artık zorunlu bir önkoşul. Öte yandan inşa için liderlik de lazım… Ama görünen o ki Erdoğan o lider değil… Şu an için bir başkası olmasa bile muhafazakar cenahın sakinleşmesi ve yeni bir ‘nefes’ için hazırlanması lazım. Aksi halde Türkiye’nin orta vadede demokrasi eşiğini aşması mümkün gözükmüyor.

Bu değerlendirme ışığında, benim gibi AK Parti’nin kuruluş ilke ve kriterlerini desteklemiş ve hala desteklemeye niyetli seçmenler için ‘tercih’ muhalefet yelpazesini işaret ediyor. Normalleşme açısından HDP’nin Meclis’te olması gerektiği açık olsa da baraj sorunu yaşayacağını sanmıyorum. Dolayısıyla parlamento seçiminde oyum Saadet Partisi’ne gidecek. Çünkü Meclis’te muhafazakar ‘sesin’ sadece ‘yeni’ AK Parti tarafından temsil edilmesini tehlikeli buluyor ve dini duyarlılığı yüksek bir partinin sağduyulu duruşunun normalleşmeyi teşvik edeceğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Muharrem İnce’ye oy vereceğim… Çarpıcı meziyetlere sahip olduğunu varsaydığımdan veya ülkeyi bir anda rasyonel yönetime geçireceğinden emin olduğum için değil… Siyasetin dilini rahatlatan bir rakibin güçlenmesi ve belki de kazanmasının bu akıl dışı zorlama gidişatı, insanların ruhi dengesini bozan atmosferi normalleştirebileceğini umduğum için. Ve de bu sayede dindarların ve genelde muhafazakarların (bilerek ya da bilmeyerek) kendilerine daha fazla zarar vermelerinin engellenmesi, basiretli algı ve değerlendirme kapasitelerini yeniden kazanmalarına yardımcı olunması, kısacası yeni bir ‘nefes’ için…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 20:40
Elhamdülillah bugün artık daha temiz nefes alıyoruz.Rabbim havamızı kirletenleri temizledi.Bu temiz hava güzel ülkemin bütün insanlarına yeter.Paylaşmak erdemdir.
Karardaki Yılgın 24 Haziran 2018 05:56
Senin ısrarın benim ısrarımdan daha ısrarlı diyor yazar burada. Vs. Vs.
Vatan sever 24 Haziran 2018 00:17
15 temmuz da bu millet vatanı ve başkomutanı için canını vererek şehit oldu şimdi size bir soru fetö ,pkk , dhkpc ve vatan haini terör odakları kimin seçilmesini istiyor bunların yandaşları kime oy verecek tabiki ağzından bunlarla ilgili bir tek kelime bile çıkmayan inceye şimdi lütfen herkes iyi düşünsün ve yarın ona göre sandığa gitsin 15 temuzda bu millet canını verdi ben oyumu vermezsem ömür boyu vicdan azabı çekerim
dilek 23 Haziran 2018 23:38
Size diyecek bir söz bulamadım.İnsan çok değişken bir varlık.Yazdıklarınıza inanıyorsanız vaesefa......
Yusuf 23 Haziran 2018 19:40
Doğru yazıya ne denir . Her tespitiniz çok hakli. Doğru yolda yürümeye devam.
Delidumrul 23 Haziran 2018 17:05
Türkiye kritik eşiği 15 Temmuzda tankların üstüne çïkanlar sayesinde aşmıştır. Şer odaklarının iç ve dış işbirlikçileri, kendilerini yırtsalar da treni kaçırdılar, Türkiye artık durdurulamaz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 16:38
"- Akp ve Erdoğan önlenemese de nasıl zayıflatılabilir-" diyen odakların taktiği...
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 16:30
Kismen katilsamda ülkemiz icin suanki yönetimin devam etmesi kanatindeyi
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 15:35
Etyen bey simyacı: Israrla dört elementden altın yapılacağına inanıyor. Bir islamcıyla olmadı başkasıyla deneyelim. Allah'ın hakkı üçtür. Bol şans.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 13:00
fetöcüler gibi sizlerde bizim KOYUN ve bu işin OYUN olduğunu zannediyorsunuz!! yanılıyorsunuz!.. HER GÜN 15 TEMMUZ, HER AN 15 TEMMUZ!..
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 10:48
”Muhafazakarların kendine zarar vermemesi için Saadet”. Tam anlamıyla tepeden bakmacı zihniyetle kaleme alınmış çok talihsiz bir yazı. Oryantalizm yaftasını yerli yersiz kullananlara tahammül edemiyorum ama bu kez aklıma başka kelime gelmiyor doğrusu...
fatih 23 Haziran 2018 09:50
Cumhurbaşkanlığı sisteminde doğru yönde oy kullanmamışsın demek ki şimdi muhalefet bile uzlaşamıyor, o ipe sarılıyor...şimdi de yanlış yoldasın...
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 09:20
İnşallah bütün AKP'ye oy verenler öyle düşünür
Ofluya sormuşlar... 23 Haziran 2018 02:18
Ofluya sormuşlar: "İnceye oy verirsen ne olursun". Of'lu: "Çok Mahcup olurum" demiş... :)
ceren 23 Haziran 2018 00:38
sizin kime oy vereceğiniz bizi hiç ilgilendirmiyor sayın yazar..ister inceyle haşrolun.ister karamollayla..istersiniz demirtaşla.hiç mühim değil..
Agır E Sor 23 Haziran 2018 10:18
3
İlgilendirmiyorsa niye okuyorsun?
Mahmut YAVUZ 23 Haziran 2018 00:10
Tam bir mühendislik harikası bir yazı... %100 manipülatif. Hiçbir cümlenin altı dolu değil. Okuyucusunun zihniyle resmen dalga geçen bir yazı... Buyurun: "Ancak şimdi yıkım değil inşa dönemindeyiz ve kaybedilmiş ortak akıl artık zorunlu bir önkoşul. Öte yandan inşa için liderlik de lazım. Ama görünen o ki Erdoğan o lider değil. Şu an için bir başkası olmasa bile muhafazakar cenahın sakinleşmesi ve yeni bir ‘nefes’ için hazırlanması lazım. Aksi halde Türkiye’nin orta vadede demokrasi eşiğini aşması mümkün gözükmüyor." Sondan ik
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ...... baki olan bu kubbede, TÜRKİYE CUMHURİYETİ dir......
ramazan gün... 22 Haziran 2018 23:05
(3) bu havaalanı.. nasıl ki, 'sürgünlerin annesi' manası eteğinin altında gizli ÖZGÜRLÜK HEYKELİ doğuya bir 'temsil' penceresinden dönük yüzüyle hem davet ediyor, hem meydan okuyor.. onun gibi, bir BÜYÜK ASYA, BÜYÜK DOĞU vb temsil manasıyla batıya meydan okumanın ve DAVETİN remzi olsun!.. BURADAN tüm dünyaya sefer düzenleyen uçakların da manasına denk, bir iddiası olsun: DOĞSUN BÜYÜK DOĞU BENDEN DOĞARAK!..
ramazan gün... 22 Haziran 2018 22:57
(2) muhammed ali.. freyzır mıydı?. bir yumruk sağ gözüne; 'adımı söyle ayı'!. bir yumruk sol gözüne; 'ayağa kalk ve adımı söyle TOM AMCA'!.. ismin manasını MUHAMMED ALİDEN ÖĞRENELİM!.. ve 3. havalimanına layık olduğu ismi verelim: ADIMI SÖYLE!..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 23:14
5
Muhammed Ali islam'in ne oldugunu bile bilmiyordu. Evliyken metreslerinin sayisi belli degildi. "Adimi soyle ayi" da dememistir. Ayi Amerika'da kufur anlaminda kullanilan bir kelime degil; bilakis iltifat icin kullanilan bir kelimedir. Bazi eyaletlerin sembolu bir hayvandir. iskembeden atma ramazan aga.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 05:00
1
"adimi soyle ayi"... :))))) ...bizde ayi hakaret etmek icin soylenir ya, her ulkede aynisidir saniyor adamcagiz. "ayaga kalk da dememistir Ali Fraiser'e. 3 kez karsilastilar ikisini Ali kazandi, birini Frasier. Ali Frasier'i hic yere dusuremedi. Frasier Aliyi bir kez dusurdu, o yumruk Ali'nin cenesini kirmisti. Frasier cok yoksul bir ailenin cocuguydu. Okula gidememisti. Bir kasap dukkaninda calisirken kesfedilmisti. Sonraki yillarda Ali Frasier'e yaptigi hakaretler icin ozur dilemisti...belki ramazan bunu okur ama gene faydasi olmaz. Onyargili insanlardan ne koy olur ne kasaba.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 11:05
2
e, farzet ayı demedi BEN DESEM KABUL OLURMU ağır siklet boks uzmanı!.. ayrıca bu kadar 'lüzumsuz bilgi' biriktirdiğine göre, bilirsin ki, FRAZERİN ANNESİ DE TÜRBANLI İDİ değil mi?..
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 16:54
0
Bilginin luzumsuzu olmaz. Bilmedigin konularda roman yaziyorsun burda. Ali askere cagirildi, gitmedi vicdani redci oldu. Turkiye''de de vicdani redciler var. Biraz da bizimkilere ne yapmis devletimiz onu ogren. Bugun bir vatandas kalkip "ben PKK ile savasmam, askere gitmiyorum" derse ne yapar devlet? Vatan haini diye 20 sene hapis cezasi verir. Hele bir Hristiyan vatandas vicdani redciyim askere gitmeyi red ediyorum derse? Amerika'da Musluman Ali askere gitmiyorum dedigi icin kahraman, ayni seyi Ahmet, Seymuz, Agop yapsa alcak kprkak vatan haini.
Delidumrul 23 Haziran 2018 17:00
0
Muhammad Ali , kendisine sırf hakaret olsun diye ısrarla Cassius Clay diyen Joe Freazer'e o keskin zekâsı ile "-Whats my name, uncle Tom ?-" Benim adım ne Tom amca ? diyerek, Harriet Beecher Stowe'n Tom amcanın kulübesi romanındaki, özgür olabilecekken beyaz ırkı hala efendisi gören Tom amca karekterine gönderme yapmıştır.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 19:23
0
Aliye Cassius Clay diye hitap eden Flloyd Patterson ve Bonavena idi. Frasier Clay ismini kullanmamistir. Muhammed Ali butun rakiplerine hakaret etmistir. Zenci rakiplerine Goril, Cirkin, Tom Amca, vs gibi hakaretler savurmustur. Kendisinin ten rengi normal bir zenciden daha acik oldugu icin rakiplerine goril demesi hos karsilanmamistir. Goril, sempanze, maymun zenciler icin kullanilan Irkci kufurlerdir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:53
Saadetin kendi çapında patlama yapacağını düşünüyorum. Iktidarın oyununa gelmeden muhalefette yer alması çok stratejik bir karar. Aksi takdirde AKP içinde asimile olacaktı. Eğer Saadet %5 alırsa bu ülkede iktidar değişir. Benim oyum Saadete. Daha önce MHPye vermistim. Hoş referandumda ise Hayır demiştim. Ben kendimi hiç bir partiye ait hissetmiyorum.
Bircan Yeşil 23 Haziran 2018 00:10
2
Sen de bizdensin arkadaş merak etme. Hakka ve hakikate taraf olalım yeter.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:51
Yeni bir nefes için İnce'yi tercih etmek, yeni bir nefes için sigara içmek gibi bir ey...
ramazan gün... 22 Haziran 2018 22:50
3. havalimanı için isim önerisi kampanyası başlatıyorum!.. 'zamanda süreksizliğe' vurgu yapan, fani şahısları işaret eden isimler yerine, 'şahsiyetlerin' alametlerini sergileyen, kişiye 'anlam katan', zamanı-mekanı bir noktada durdurmayan, 'zamanda sürekliliğin' temsilcisi bir isim olmalı!.. bir 'temsil' ve 'varoluş gayesi' gütmeli.. ve tüm dünyada dost ve düşman kutuplara -cebren- ismini zikrettirmeli!. mesela?. 1- BÜYÜK ASYA HAVALİMANI... 2- BÜYÜK DOĞU HAVALİMANI.. varsa düşüncesi olan ve 'eşya'da bile 'mana' arayanların fikirlerini beklerim...
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:27
Erdoğan kazansada kaybedeceksiniz. Erdoğan kaybetsede yine kaybedeceksiniz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 00:55
3
Ergogan kazanirsa türkiye kaybeder. Erdoganin kendisi kazansa da kaybetsede kaybetmistir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:20
Nefes almak için.PKK tescilli siyasi uzantısı Hdp nin, katliam talimatı sanıgı Demirtaşın cezaevini türbeye çevirenlere oy mu verelim. Değişim diye CHP nin genel başkanı olamamış ( CHP delegesinin güvenmedigi)Muharrem inceye ve 10 secim kaybetmiş koltuk sevdalısi kemal kılıcdaroglunun Chp sini mi degism diye oy verelim. Sayın Mahçupyan çok lafı ve sözü dolaştırıyorsunuz.Net olmak ve sade olmak daha güzel olmaz mı? Değişim derken tavsiye ettiğiniz Cumurbaşkanı adayınızı ve milet ittifakıni da şöyle; HDP, kandil,10 seçim kaybetmiş kılıçdaroğl
İnsiyator. ... 22 Haziran 2018 21:40
Yeni bir nefesi insan yine Kendisi alır :))..iki el bi baş için yaratılmıştır. .İnsan ilk önce kendisinde bağımsız olmalı, ne aradığını ne istediğini bilmeli dürüst ve ahlaklı olursa gerisi daha kolay olur. Siyaset bitmez atarlar, tutarlar. Sonra yine atarlar, tutarlar böyle sürer gider bu iş. .:))..kimseyi kirmaya,incitmeye değmez. Siz nasıl olursanız İDARECİLERİNİZ'de öyle olur. .Kıyamete kadar değişmez formül. .!!!!
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 21:34
Bazı fanatikler bile doğruyu bulmaya başlamış. Bu iş TAMAM. Sen de imana geldin.
Adem yolcu 22 Haziran 2018 21:30
Mesele ahlak vicdan dostum yalanlar üzerine kurulu iktidarlar ergeç yıkılmaya mahkumdur ülke altında kalmadan gelin geç olmadan özgür basın için yasa çıkarın ülkeye en büyük faydanız olsun
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:35
Mahçup olucaksınız.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 23:12
1
Bir muhalif olarak seni tebrik ederim iktidar cenahında orjinal ve ince mizaha pek rastlanmıyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:27
Fetocu hainler sevinmesin die oylar reise...
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:26
ABD kuklası fetocu hainler ak parti ve Erdoğan kazanırsa çökerlermi evet çökerler bu benim için yeterli kriter...
KARAR OKURU lider 22 Haziran 2018 20:21
1 alternatiflerin zayıflığı önemsizleşti yerine normalleşme ihtiyaç oldu 2 fabrika ayarlarına dönme imkanı ortadan kalktı yani kurulus kadro ilke ve ahlaki tercihleri ne dönme şansı kalmadı 3 muhafazakarların demokratikleşmesine iktidar sorumluluğunun olumlu etkisi beklenirken yerine muhafazakar siyaset kaprislere kurban edildi. Muhafazakarların soyolojik değişimini önemsiyordum lakin reisçilik muhafazakarlara zarar veriyor. Tarihin Erdoğanı muhafazakar aleme zarar veren olarak kaydedeceğini düşünüyor/u/m/uş . Vesayetçiliği yıkmada etkili bir lider
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:10
Keşke bütün yazarlar sizin gibi şeffaf olsa
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 01:50
0
Bu kadarı da transparan oldu.
anothervorld 22 Haziran 2018 19:43
Davudoglu, Gul, Babacan ! hepiniz hayal kirilgisiniz ! bu surecte dik duramadiniz..bu surecin resicileri unutulmayacagi gibi sukunetinizle ikrar ettiginiz icin siz de unutulmayacaksiniz ! siyasetci olmak degil ama 'dava' adami olmak atesten gomlek giymektir.. yapamadiniz bunu siz..
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 00:58
7
Komik olma iktidarin kuyruguna yapisip sebeplenmek ne ara atesten gömlek olmus. Ismini saydiklarin yalaka olsalardi simdi bakanlik koltuklarindaydilar.
alican 22 Haziran 2018 19:21
Bende HDP;ye (barajı gecmesi gerekir yoksa milletvekiler hepsi AKP ;ye gider ) ve INCEYE oyum.
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:11
(6)Bu seçim, o çocukların ‘kendilerini iktidar olmuş hissetmeleri’ için son dönemeç; bırakınız ak parti kazansın.. ve bu akpartiye ne büyük sorumluluk yüklüyor; bu sefer başardı, başardı.. başaramadı; BU ÇOCUKLAR YAKACAKLAR PARİSİNİZİ!..
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:10
(6)Bu seçim, o çocukların ‘kendilerini iktidar olmuş hissetmeleri’ için son dönemeç; bırakınız ak parti kazansın.. ve bu akpartiye ne büyük sorumluluk yüklüyor; bu sefer başardı, başardı.. başaramadı; BU ÇOCUKLAR YAKACAKLAR PARİSİNİZİ!..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 23:21
1
Uzun bir ara yazmayınca kesin dedim bunu fetöden içeri attılar. Eskinden yazdıklarını okurdum. Okuyana bilgi veya değer katmıyor. Şimdi atlayıp geçiyorum. Yazıların ana fikri "ego"ma yazılar. Amacı Etyen'in kalemini benim kalemim döver.
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:10
(5)Tüm kesimler için; bu çocukların aradığı ‘haysiyet’; 2,5 liraya tekstilde makinacı ve 12 saat vardiyalı çalışan çocuk, buna razı!. Tek, onuru olsun!.. safiyane ve samimi olarak bu çocuk ‘hollandaya kafa atmak istiyor’, parmak sallanamasın istiyor!.. ‘demokratlığı’ bile layıkı ile hissediyor; BANA BİRŞEY DAYATMA!.. sırf ‘iktidar’ hırsı ve partili-zümreli itiş kakışlarla bu çocukları rahat bırakmadınız. Şimdi onları ‘molaya’ davet ederek çözeceğinizimi sanıyorsunuz?.
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:09
(4)çünkü ak partide temsilini bulan kitlenin ÇOK GERİLDİĞİNİ ve sakinleşmesi gerektiğini düşünüyor.. bu gerginliğin sebebine inmiyor; ‘kadrolu ak partililerin şımardığını’ düşünüyor ki, buna itiraz edebilir miyim bilmem?. Etmeyeceğim!. Ama sebep bu değil; sebep, temsilini ak partide bulan ve ruhlarında ‘değişim’i arayan ideolojik nosyonu olmayan sokaktaki çocukların AĞIZ TADIYLA İKTİDAR OLDUKLARINI YAŞAMALARINA İZİN VERMEMİŞ OLMANIZDIR!.
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:09
(3)Oysa, aslolanın maddeler olmadığı üzerine örnekler de vermiştik.. (bunu niye anlatıyorum ki?.) Şimdi!.. şunca zaman sonra, referandum neticesinin pratik karşılığının olup-olmadığının sınanacağı bir zamana geldik.. ve sayın mahçupyan beyefendi, tüm ‘rasyonel sebepleri aşıp, bir NEFES KAABİLİNDEN ak partiyi reddetmeyi’ teklif ediyor!.. değişim… nefes… ‘muhafazakar’ olarak adlandırdığı Anadolu-islam milletine TEKLİFİ ‘bir nefeslik mola’; bu bize iyi gelecek!..
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:08
(2)Ve sayın bay mahçupyana da, (o zaman arkadaştık) ‘bir demokrat olarak, bu fikri en çok sizin desteklemeniz, BU ZİHNİYET DEĞİŞİMİ, -farzedelim- bir yanlıştan diğer bir yanlışa geçiş vazetse bile, ilk defa karşılaşılan bu HAMLECİ yaklaşımı en çok sizin olumlamanız gerekmez mi?’ demiştim.. Ama –nedense- o da ‘rasyonel verileri konuşmanın’ gerekliliği üzerine bir dünya yazı yazmış ve nihayetinde, ‘evet cephesinin en makul ve tutarlı argümanı ‘değişim vurgusunda’ kalıyor’ deyip, maddelerin önemine geri dönmüştü.
ramazan gün... 22 Haziran 2018 19:07
(1)Referandum sürecinde burada süren tartışmalarda, ‘partili’ kitlenin kayıkçı kavgaları ve bana ısrarla dayatılan ‘maddeler hakkında bişey söyle’ söyleminden (ne tuhaf, tüm söylediklerim, maddeler hakkındaki fikrimi de zımnen içeriyordu oysa) sıyrılıp, meselenin DEĞİŞİM de düğümlendiğini, 80 senedir milletin şuuraltına yerleşmiş ‘değiştiremezlerin’ değişebileceğine dair bir YOL AYRIMINDA olduğumuzu ve işte tüm ‘ikinci dereceden’ sebepler yerine bu sebebe ‘farkındalık’ ile iltica ederek, referandumda ‘evet’ diyeceğimi söylem
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 19:05
Sayın mahçupyan, sizin yazınıza dair yapılan tüm yorumları baştan aşağı okudum.Dünya görüşünüz nedeniyle değil,derinliğiniz için sizi sürekliolarak takip ettim,karar gazetesini açarkende öncelikle o gün yazıp yazmadığınızı kontrol ederim,bu yüzdendirki sayenizde daha önce hiç takip etmediğim Mustafa Karaalioğlu ile İbrahim kahveciyi de takip eder oldum.Bu nedenle size teşekkür ederim,yorumlara gelince gerçekten rahatsız edici buldum,dünya görüşleri aynı olmak zorunda değil insanların.Ancak biz ne ara birbirimize karşı bu kadar tahammülsüz olm
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:56
İlk günden beri Ak Partiye muhalif olanlara siyesi saygım var. Ama 17-25 Aralık Fetö müdahalesinden sonra Ak Partiden vazgeçtim diyenlerden tiksiniyorum. Bu 15 Temmuz darbesini engellediği için Ak Partiden vazgeçtim demekle aynı şeydir... Mezardakileri çıkartıp Ak Partiye oy verin diyenler, o zamanlar Tayyip iyi adamdı. Ne oldu?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:55
Adalet kazansın Etyen Bey. Bu ülkede en çok hukuka ve kardeşliğe ihtiyaç var. ALLAH bu ülkeyi biribiriyle barıştırsın.
Neden Ak Parti?.. 22 Haziran 2018 18:37
PKK ve Fetö ile aynı dili kullanan siyasetten rahatsız olduğum için Ak Parti... Muhalefet bu dili kullandıkça Türkiye için tercihim Ak Parti olacak...
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 01:03
0
Kusura bakmada senin gibi düsünenleri kontrol etmek kolay. Kendi ilkeleri olmayan sadece karsit fikirlerle kendi yolunu bulan düsünce güdüktür. Secimden sonra hdp ile koalisyon yapar bu reis demedi deme.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 10:42
1
Onaltı yıldır ayakta mı uyudun be kardeşim?
Yasin 22 Haziran 2018 18:35
Akşener'i ve ekibini fötöcülükle suçlamak kadar ahmakça bir iddaa olamaz. Saadet partisi umut veren bir muhafazarlık çizgisinde (en sekülerinden en solcusuna kadar sempati kazanmış durumda. bu oldu farklı düşünsel grupların ortak yaşam alanı oluşturmasına zemin hazırlayacaktır. fırsattır). hdp ise pkk ya ve AKP ye rağmen silahsız bir politika alanını kovalamaktadır. HDP yi hem AKP hem de pkk sıkıştırmaktadır. Kılıçdaroğlu da avrupa vari birdemokrasi pratiğini ve hayat görüşünü CHP içinde güçlendirmiştir. toplumu AKP ve Reise rağmen bölmekten/b
yılmaz 22 Haziran 2018 18:33
ben cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, parlamentoda ak partiye oy verdim. doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. iyi bir işim ve ailem var. Çocuklarımın benim hiç sahip olamadığım ya da hakettiğim halde elimden alınmış olan imkanlarla büyüdüğünü görmek istiyorum. İşim gereği Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen firmaların seçim sonuçlarını beklediklerini ve Ak partinin seçimden güçlü çıkmasının yatırımcı için de istikrar anlamına geldiğini görüyorum. Ve artık biran önce seçim havasından çıkmak, işime ve ülkeme hizmete yoğunlaşm
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:17
Etyen bey, tercihini tacizci, küfürbaz, kavgacı bir cumhurbaşkanından yana koydu. Saygı duymaktan başka çaremiz yok. Hayırlısı olsun, ne diyelim. Yalnız sadece Allah’ın dediği olacak
Concerned citizen 22 Haziran 2018 18:16
Desenize butun emekler bosa gitti.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:12
Hizmetle ticaret ayrı şeydir. Parasını ödediğiniz hiçbirşey hizmet değildir? Parkta yuvarlanmak bedava. Köprü tünel paralı. Sadece soru kaça yapıldığını bilmediğin köprü ve hastanelere 25yıl devlet garantisini kim verir. Saygılarımla.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN