Back To Top
Davutoğlu ve Babacan niye ayrı?

Davutoğlu ve Babacan niye ayrı?

 - Son Güncelleme: 26.09.2019 Perşembe 16:32
- A +

Epeydir görüşmediğimiz dostlarla bir araya gelip iki lafın belini kıralım diye Anadolu yollarına düştüm.

O şehir bu şehir fark etmedi; sohbetler hep Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan liderliğindeki yeni parti teşebbüslerinin etrafında döndü.

Bulunduğum ortamlarda bu teşebbüslere umutla bakanlar çoğunluktaydı.

Bunların istisnasız hepsinin içinde bir ukde var ama: ‘İkisi niye ayrı?’

***

Davutoğlu, youtube’daki Bidebunuizle programında bu ayrılığın sebebi sorulduğunda “Ben de bilmiyorum ve anlam veremiyorum” demişti.

Çok sevdiği, saydığı, takdir ettiği Babacan ve arkadaşlarıyla beraber olmak için aylarca çabalamış, fakat beyhude.

Liderlik konusunda bir anlaşmazlık mı vardı?

Ciddi siyasi görüş farklılıkları mı ortaya çıkmıştı?

Ne biri ne öteki diyor Davutoğlu: “Aramızdaki ayrılık, genel başkanlık ya da aradaki görüş ayrılığı sebebiyle de değildir.”

***

Kulislere vakıf olanların zaten bildiği gibi; beraberlik, Babacan’ın etrafındaki bazı kimselerin Davutoğlu’na rezervi yüzünden gerçekleşemedi ve gerçekleşemiyor.

Bu rezervin sebebini kamuoyuna nasıl anlatacakları merak konusu.

Babacan’ın Karar’a verdiği mülakattaki açıklama, aslında açıklama filan değil.

Davutoğlu ile dost olduklarını vurguladıktan sonra "Ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı” dedi Babacan.

Halbuki yeni bir harekete niye gerek duyduklarını izah ederken zikrettiği siyasi öncelikler (özgürlük, adalet, akılcı ekonomi yönetimi vs, vs, vs), Davutoğlu’nun “manifesto”sundakilerle yüzde yüz örtüşüyor.

“Yöntem”den istişare prensibine riayeti anlayacaksak, o da iki hareketin müştereği.

Ve Babacan tüm toplum kesimlerini kucaklayacak çoğulcu bir hareketten söz ettiğine göre, o harekette üslup farklılıklarına tahammülsüzlük düşünülemez.

Aynı tornadan çıkmış kimselerden müteşekkil bir kadroyla çoğulculuk mu olur?

***

Neyse işte…

İkisinin yolları şimdilik ayrı ve belki bunda da bir hayır vardır.

Bidebunuizle’deki mülakatta “Ben beraber olabilmek için elimden geleni yaptım. Şu anda da bu bir süreçtir. Önümüzdeki dönem neyi gösterir bilemem” diyen Davutoğlu ve arkadaşları, beraberliğe hâlâ şans tanımakla beraber, mevcut durumun gereğini yapıyor, kendi yollarını çiziyorlar.

Ciddi bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından son üç ayda yapılan ve müşteriye mahsus olduğu için sonuçları kamuoyuna açıklanmayan iki ayrı ankette “Davutoğlu’nun kuracağı partiye oy vermeyi düşünür müsünüz?” sorusuna olumlu cevap verenlerin ortalaması yüzde 8'in üzerinde imiş; öyleyse bu yol bereketli bir yol olacağa benziyor.

Daha ortada parti yokken yüzde 8-9…

İşittiğimize göre söz konusu anketlerde “Babacan’ın kuracağı partiye” destek de bu bakımdan hiç azımsanacak gibi değil; yüzde 6-7 civarında.

Ve dünya dönmeye devam ediyor.

***

Siyasette alternatifsizlik çürüme getirir.

Muhafazakâr taban, bidayetteki ilkelerinden uzaklaşan AK Parti’ye mahkûm edilemez.

Türkiye de AK Parti – CHP diyalektiğine mahkûm edilemez.

Bir taraftan Davutoğlu ve arkadaşlarının yeni partisi, öbür taraftan Babacan ve arkadaşlarının yeni partisi, siyasete yeni bir soluk getirerek bu kısır döngüyü kırmaya aday.

Beraber olsalar belki solukları daha kuvvetli olur, ama belki de ayrı olunca daha geniş bir potansiyele hitap edecekler; dediğimiz gibi, hayırlısı…

Her halükârda hoş gelip sefa getiriyorlar.

AK Parti’de ısrar edenlerimiz de konuya böyle yaklaşmalı, ‘Umulur ki bu yeni partilerin tazyikiyle AK Parti kendine çekidüzen verir. Olmadı mı? Bari iktidar değişikliği kaçınılmaz hale geldiğinde bizim içimizden çıkmış alternatif adayları bulunsun’ demeli.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ALPAS 28 Eylül 2019 02:21
Başkanın BM deki konuşmasını eskiden olsa 5-6 gün yazar övgüler düzerdiniz , şimdi ise tek kelam yok , sizi tanıyamıyorum , İmamoğluna Kılıçdaroğluna çalışıyorsunuz , yazıklar olsun...
ZEHİR HAFİYE 27 Eylül 2019 20:17
Arkadaşlar nasıl bu kadar saf olabiliyorsunuz aklim almiyor. Tekrar söylüyorum bu partiler Tayyib Beyin himayesinde kuruluyor siz neyin peşindesiniz. Selamlar
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:58
0
Haaaa haaaaaa harika
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 06:09
1
Ak partinin Erbakan hocanin projesi oldugunu dusunen biri olarak Acikcasi bu ihtimal dahilinde diyorum:)
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 19:50
Sayın Yazar Araştırma şirketinin verdiği rakamlara inanıyorsunuz. Peki sizi kac tatmin eder. Bu oranların yanına bile yaklasilmazsa acaba nasil bir yazı kaleme alırsınız. Ak partiyi değerlerinden uzaklaşmakta olduğunu otoriter bir yapılanma olduğunu düşünüyorsunuz. Davutoğlu ile babacanın ayrı ayrı siyaset yapmasını zenginlik diye Y aziyorsunuz. Size maşallah diyor selametle bu yolda Allah akıl fikir vermesini niyaz ediyorum. Saygilarimla
Feraye çalayer 27 Eylül 2019 09:04
Tatlı rüyalar. Günaydın diye de zamanı gelince biri der sizin için.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:06
Sol un ve hdp nin aralarindan su sizdirmadigi su donemde ayrilip parti kuracak zamani buldular...dertleri tayyip erdogani yikmak...baskada bir dertleri yok...17 25 aralik, 15 temmuzda yikilamayan erdogani kendi iclerinden cikardiklari figuranlarla yikmayi hedefliyirlar..bu filmler 100 yil (abdulhamid han donemi)onceye cok benziyor...2023 e dogru zor zamanlar ulkemizi bekliyor..ve bu olanlar tamamen ortadogu politikasiyla alakali.erdogan Abd nin istediklerini yapsaydi ekonomi gulluk gulistanlik olurdu.nitekim 2012 a kadar onun icin oyleydi yoksa bubacanlik bi durum yok.
Recep Gündoğan 26 Eylül 2019 23:39
Evet bu partinilerin alacakları oy topu topu Bu %6-7. O da Davutoğlu ' nun ve Babacan' nın partilerinin alacağı toplam oy. Zaten bu partiler de bunun için kuruluyor. Amaçları iktidar olmak değil, Recep Tayyip Erdoğan'nın önünü kesmek. Ama Allah her zaman olduğu gibi "Uzun Adama" yardım ediyor. İkisinin yakasını bir araya getirmiyor. Böylece bir tuzak daha bertaraf oluyor. "Direnen Adam" direnmeye devam ediyor.....
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:38
Kendi hayallerinizi toplumun gerçeği olarak sunmak size çok yakışmış
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:32
Siz dindarların bu zamana kadar istdikleri haklarının fazlasını bile verdiği için Reise çelme takıyorsunuz. Bidayette her başörtülü eşleri ile resmi toplantılara katılamıyorlardı hrhalde onu arzuluyorsunuz
Mustafa YILMAZ 26 Eylül 2019 21:58
Bu ayrılığın nedeni Davutoğlu'nun zamanında RTE ile birlikte iş tutup Abdullah GÜL'ün partinin başına geçmesini engellemesi ve Babacan'ı bakanlık koltuğundan etmesi olabilir. Davutoğlu bu işi kitabını okumuş olsa da uygulama konusunda pekte iyi olduğu söylenemez. Ben AKP'nin üçe ayrılmasının yine AKP'ye yarayacağı fikrindeyim. Keşke birleşebilseler de AKP kendini düzeltme eğilimine girse. Eğer ayrı kalırlarsa ne onlar bir şey başarabilir ne de AKP şu andaki hatalarından vazgeçer...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:18
1
Bu palavraları kim öğretiyor size. Ve siz neden bu kadar acınacak seviyede safsınız. Yok öyle şeyler.
Hilmi Ünlü 26 Eylül 2019 21:35
Babacan-Davutoğlu ayrılığını veya bir arada olamama nedenini niçin merak ediyorsunuz? Menfi/olumsuz zihin ve fikir yapısına sahip olanlar asla bir araya gelemezler. Zira onların farklı fikir ve zihin sahibi olmaları yapıları gereğidir asla birlikte olamazlar. Ancak müsbet/olumlu fikir ve zihin sahibi olanlar bir arada olurlar. Çünkü o yapıya sahib olanlar daima vahdet içinde olurlar.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 21:25
Teknik bir devlet, bilinen liderler arasında ancak Babacan ile kurulabilir. Tek soru işareti; yiyici, kulisçi, kumpasçılar karşısında liderlik gücü..
Yusuf- 2. Bölüm 26 Eylül 2019 20:05
Gelelim Babacan'a, aslında Babacan'ın toplumda bir karşılığı var. Ancak onda da pek lider özelliği yok gibi. Çok -mıy mıy. Sanki ülke devasa bir krize girse de biz partimizi o zaman kursak havası var. Bir de A. Gül'ün gölgesinde gibi. Birazcık "liderlik cesareti" varsa bu iş olur. Ancak fırsat kollamadan gümbür gümbür gelmeliydi. Beton ekonomisini yerin dibine batırıp; ülkeyi tarım, sanayi ve teknoloji üretimi yapan bir ülke haline getireceğini, söylemeliydi. Hatta müteahhitlerinde bir an önce sanayici olması gerektiğini, kendi iktidarları döneminde beton yatırımı olmayacağını açıklamalıydı. U
Yusuf- 2. bölüm 26 Eylül 2019 20:03
Gelelim Babacan'a, aslında Babacan'ın toplumda bir karşılığı var. Ancak onda da pek lider özelliği yok gibi. Çok -mıy mıy. Sanki ülke devasa bir krize girse de biz partimizi o zaman kursak havası var. Bir de A. Gül'ün gölgesinde gibi. Birazcık "liderlik cesareti" varsa bu iş olur. Ancak fırsat kollamadan gümbür gümbür gelmeliydi. Beton ekonomisini yerin dibine batırıp; ülkeyi tarım, sanayi ve teknoloji üretimi yapan bir ülke haline getireceğini, söylemeliydi. Hatta müteahhitlerinde bir an önce sanayici olması gerektiğini, kendi iktidarları döneminde beton yatırımı olmayacağını açıklamalıydı.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 20:05
1
Bir de ikincisi varmış bu saçma yorumun. Aşkolsun tahammülünüze.
Zaten Davutoğlu'nda bir 'stratejik derinlik' olsaydı; Edoğan'dan sonra partinin başına geçince etrafındaki 'Hakan Albayrak'ların gazına gelip, partinin tek patronu olduğu havalarına hemen kapılmazdı. Neymiş "Reis dönemi bitmiş, Hoca dönemi başlıyormuş., Herkeste konumunu ona göre alacakmış." ..vay,,,vay... Yahu arkadaş Davutoğlu gram siyaset bilseydi, etrafındaki muhterislerin gazına gelmez. Erdoğan'la ilişkilerini iyi tutar ve toplumda vazgeçilmez hale gelince zaten parti kendisine kalırdı. Neymiş "%49.5 oy " almışmış. Buna kargalar bile güler. Davutoğlu %2 bile oy alamaz. (yorumun devamı var
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 19:59
2
Ne saçma ne sapan ve ne yalaka bir yorum. Karar gazetesine de bravo trollere de açıyor.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 19:22
Sayın hakan paradoks değilmi madem iki arayışında ilkeleri aynı ve ak partiye alternatif hazır bulunsun nasıl olsa muhafazakar oylar torbada peki alternatif oldukları ak partinin ilkeleri farklı mı
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:46
Avucunu yalarsın
Muhtefi. 26 Eylül 2019 17:55
Olmaz Bu Arkadaşlardan Bi şey. Aynı Deprem proflari gibi. Olabilir. Olmayabilir, ne zaman bilinmez 1 sene 100 sene oradaki fay kırıldı, buradaki destekledi falanda, filanda. İç politikada böyle. :)))..O da oyle,,,bilmiyorum niye böyle davranıyor, ben olsam yapmazdım demek istiyor. :))..politika dipsiz kuyu at, atabildigin kadar dolmaz, ses de gelmez. Unuturuz hemen. .:)))
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:50
Babacan soğukkanlı ve akılcı politikaları temsil ediyor Davutoğlu duygusallığı. Davutoğlu deyince 'kimse Türkiye'nin sabrını ölçmesin' diyip yuttuğumuz aklıma geliyor. Babacan deyince mali kural, temkin. Artık karizmatik lider değil sistem istiyorum. O yüzden Davutoğlu bana hitap etmiyor. Yolları açık olsun
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:24
Ahmet Davutoğlu iyidir parti kurmalıdır
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:13
Yaa aç tavuk kendini darı anbarında sanır mış
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 23:01
0
17.13, İmamoğlu da iyidir. O da parti kurmalıdır...
E.K 26 Eylül 2019 17:10
Bu yeni parti olusumlarinda niye fikrilerden ziyade sahis isimleri onde? Lider particiligine, sultasina doymadik mi? Kendi aralarinda anlasamayanlar ulkeyi nasil yonetecekelr?
Erhan Balcı 26 Eylül 2019 17:01
Allah rızası için Davutoğlu ve Babacan birleşsin ne olur kişisel hırsları bıraksınlar
Nadir Baba 26 Eylül 2019 16:22
EYY reisçiler! Reisin kendisi aday olmaya korktu ve Abdullah Gülü ortaya attı. İkincisi e-muhtırayı yiyince yine korktu ve bu kez aday değiştirip vecdi gönülü aday yapmaya kalktı ama Abdullah Gül ve Bülent Arınç resti çekip adaylıkta ısrar ettiler. Ortalık süt liman olunca da Sayın Gülün ikinci kez aday olmasına razı olmayıp ben olacağım diye tutturdu ve oldu. Reisiniz böyle işte Başkanlık seçimlerinde. İbrahim Kalın ve Hulusi Akar'a niye Gül'ü ziyaret ettirdi acaba?
Nadir Baba 26 Eylül 2019 16:12
Nedeni belli değil mi? Ahmet Davutoğlu'na güvenilmiyor. Zira, Reisle beraber davranıp Abdullah Gül'e kazık atmalarını kim unutabilir? Reisin Cumhurbaşkanlığına çıkarken yangından mal kaçırırcasına parti kongresini erkene alıp bugünkü tek adam olmasını sağlayan Davuoğlunun vebali unutulabilir mi? Gül'ün Cumhurbaşkanlığı süresinin dolmasına iki gün kala kongre yapıp başbakan olmasını ve reisle birlikte planlar yapıp Gül'ün partiye dönmesini engellemesini unutmak mümkün mü? Sonunda kendisi de Binaliyle aldatıldı diye mi güveneceğiz? Reisin kötü bir kopyası sadece!
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 16:47
4
Diyelim öyle. Bütün bunlar olurken Abdullah bey me yapıyordu. Bir adım atsa bunlar olur muydu? Laf salatası söylediğin. Gül istese Cumhurbaşkanı da olurdu Başbakan da.
Nadir Baba 26 Eylül 2019 17:33
0
Diyelim öyle diye cevap yazan arkadaş! Sende kösele gibi surat varmış. Utanmazlığa bak hele! Parti ikisinin ellerindeyken ve kongreyi istedikleri zaman yapabilirlerken ve cumhurbaşkanı adayı olmak için milletvekillerinin aday göstermesi gerekirken Sayın Gül nasıl aday olabilirdi! Hiç mi hırsızın günahı yok fıkrasındaki gibi algılamışsın olayı! Aferin sana. Lider oligarşisi düzeninde; reis ve ona teslim olmuş Ahmet Davutoğlu gibilerine bağlı milletvekilleri mi Abdullah Gül'ü aday gösterecekti. En son ortak aday olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaya kalktığında da neler olduğunu görmedin
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 15:00
Nerede Davutoğlu'nun Paris'te carli hebdo ezikliği nerede reisin BM konuşması Davutoğlundan da bbaacandan da lider olmaz. Bir Abdullah Gül var o da hesapci
KA 26 Eylül 2019 14:48
Hakan bey. Siz Davutoğlu / Babacan kime oy vereceksiniz. Ben de sizi takip edeyim. Ayrıca biri asgari yüzde 6-7 alırsa, diğeri ne alır?.
erhan balcı 26 Eylül 2019 14:48
biz vatandaş olarak babacan ve davutoğlu nun beraber olmasını gönülden istiyoruz
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:52
1
Hiç alakaları yok ve hiç istemiyorum
ÖZGÜR SARIKAYA 26 Eylül 2019 14:03
‘...Bari iktidar değişikliği kaçınılmaz hale geldiğinde bizim içimizden çıkmış alternatif adayları bulunsun’. Anahtar cümle budur. A. Gül, Babacan, Davutoğlu vd. Rolü olası bir zayıf AKP iktidarını tahkim etmek, baston görevi görmekten öteye geçmeyecektir. Tabi karşılığını da alacaklardır.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:58
1
Akp ye baston olacaksa niye oy vereyim.Aslina veririm,suretine niye vereyim.davutoglu ve babacanin kuracakları partiler iyi parti ve MHP ve akp den oy alır.iyi partiyi bitirir.mhp yi azaltır.kuskunler akp den ciddi bir şey kopoaramaz.Gul babacanin ipini tuttukca Davutoğlu oraya giremez.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 13:36
Sayın Davutoğlu ile sayın Babacan'ın ayrı ayrı hareket etmelerini yanlış bulup anlamayanlar; Bu değerli siyasilerin Ak Parti'den ayrılmasını nasıl nasıl anlamlandırıyorlar. Biraz ağır olacak ama, zamanla su almaya başlayan gemiyi onarmak yerine sıvışmaktır yaptıkları. Hatta batması için yeni delikler açmaktır. 15 yıl her şey iyi idi de ne değişti ki? Ak Parti'nin ilk 10-15 yılındaki yönetimi de mükemmel değildi şimdiki de.
Osman K. 26 Eylül 2019 17:42
0
Su alan geminin kaptanı aklı başında mı acaba? Gemiyi onarabilecek olan tüm ehil insanları gemiden atarken onlar gemide kalıp nasıl onaracaklardı. Fesuphanallah! İnsan, biraz değerlendirme yaparken biraz insaflı olur. Sen en iyisi yukarıdaki Nadir Babanın iki yorumunu oku da geminin reisi hakkında bir fikir edinmiş olursun.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:58
O değil de İslami harekete ne oldu bilen var mı? İslam hukukunun uygulanacağı bir Müslüman devleti idealine?..
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:44
1
Hiç olmadı, olmayacak da.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:07
1
Şeriatı bekliyorsunuz? İyi şanslar....
can 26 Eylül 2019 12:26
Davutoğlu yeni lider olma çabasında. Babacan ise oy bölme derdinde. Biri halka hizmet etmek istiyor. Diğeri birilerine destek olmak.
Karar okuru. 26 Eylül 2019 11:59
Davutoğlu yıllarca Erdoğan'a danışmanlık yaptı. Ortadoğu politikalarını beraber belirlediler. Bütün komşularla dostluk, sıfır düşmanlık anlayışlarıyla girdikleri yolda yine beraber herkesle düşman-arap baharı (Aslında Karakışı)nı desteklediler.Davutoğlu savaşmayı seven agresif biri. Özellikle dışpolitikası hep hüsran olur. Ali Babacan daha sakin ve düşünerek adım atan biri.Bu nenenle ikisi bir arada yürümez.
hurşit GÜNDOĞAN 26 Eylül 2019 11:35
hakan by,bu iki isiminde emin olun millet nezdinde bir karşılığı yok.verdiğin rakamın on da biri bile olmaz.onlar anadolu tabiri ile kağnı gölgesinden güneşe bir çıksınlar yanlarındakileri dahi kendi gölgelerinde tutamazlar.Ama kararda yazdığın için A.Davutoğlu nu savunmanı normal buluyorum.ve Recep Tayyip ERDOĞAN.ın BM Genel kurulundaki konuşmasını ve çözüm önerilerini nefes alan her müslümanın savunması,ve siyasetende savunması boynunun borçudur.Her insan da yanlış yapar.Önemli olan uyarıları dikkate alarak yanlışta ısrarlı olmamasıdır.Vesselam
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:15
2
Madem değeri yok o zaman dert etmeyin. Kursunlar partilerini...
Vatandaş Adem 26 Eylül 2019 22:56
0
Hurşit bey bı zahmet seçim meydanlarında ki otekilestirme,hakaret,yalan ile şimdi BM salonlarında yapılan otekilestirme karşıtı açıklamalarında bir aciklarsan seviriz.Hayaller BM gerçekler Türkiye seçim meydanlari.
Ark Berkman 26 Eylül 2019 11:14
Erken çıkmış bir hareket. Ak partiye seçim kaybettirip ceberrut CHP ziyniyetini iktidara taşımaktan başka bir rolleri olmayacak. İkinci seçime kadar bildik CHP baskısı yeniden muhafakar insanlar üzerine yoğunlaşında siyasetten yok olup giderler. Ama geriye sadece üzüntülü insanlar bırakırlar. Yeniden 28 şubatı yaşatırlar. Yapılan işler bir iki yılda tersine döner. İstanbulu görüyoruz. Gelir gelmez ilk yaptıkları binlerce insanın işine son vermek. Gerekcesini bile açıklayamıyorlar. Bizler bu kadar m aptalız.
Sosyolog 26 Eylül 2019 19:58
0
Yani Reis'in sürekli bahsettiği o "yeni Türkiye" yalan mı? Sizin yazdıklarınızdan Türkiye'de hiçbir şey değişmemiş. Ben ise hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağına inananlardanım. Asker gölgesinde ya da öcü siyasetiyle işini götürmeye alışık eski siyasetçiler buharlaşacak. Halkı daha iyi dinleyen, anlayan, gerilim ve düşmanlık yaratmak yerine iş ve aş üretmeye odaklanmış adaptif kişi ve siyasi kurumlar yükselecek. o 8 milyon denilen üniversitesi gençliği her şeyi değiştirecek!
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 11:15
KONDA BAROMETRE ölçtü. Soru şu: “Hayallerinizi gerçekleştirebilmek için bir şeyden vazgeçmeniz gerekseydi aşağıdakilerden hangisinden vazgeçerdiniz?”. Cevap seçenekleri: Ülkem, ailem, dinim. Katılımcıların yüzde 63’ü “ülkem”, cevabını vermiş. Kimmiş bu %63, diye merak edenlere: Kendini modern olarak tanımlayanlar (Hadi, sekülerler, diyelim.) %58; geleneksel muhafazakarlar %66; dindar muhafazakarlar %63.
senbakendişine 26 Eylül 2019 11:08
TR'de bir gizli akıl var: tek parti olursa şunlar düzelir dediler! eş başkanı olursan neyin eşiysen parmağındaki balı yalarsın dediler! inancı kullanalım bir kereden birşey olmaz dediler! etniği ayrı onlar tu kaka dediler! işlerine gelmedi koca devleti bakkal dükkanı gibi yönettiler. yap boz karala çiz. bilinmeyen birşey var: bu halk biribirine düşman olmaz. dürüst lideri gözünden tanır, peşine takılır. yanlışı görürse siler. başkasının eşine yan gözle bakmaz. inancı kutsalı önemlidir, söz söyletmez. ne yapacağına karar vermiştir bile size artık laf düşmez. işinize bakın..
şamil 26 Eylül 2019 10:50
Birleşecekler belkide birler 2 den birler karşılarındaki rakipleri inanılmaz halkın yüzde 40 na karayı ak olarak gösterip inandırabiliyorlar doğru sıtrateji seçim arefesine kadar böyle devam etmeliler karşı çok kurnaz hedef seçmekte sıkıntı yaşıyolar böyle devam 2 den birler bunu yazın bi kenara böyle devam
Ahmed Cemal 26 Eylül 2019 10:42
Sayın Albayrak, Yıllardır desteklediğiniz ve ayrıştırdığınız insanları yine ayrıştırıyor ve doğru adresin bulunmasında kafa karışıklığına hizmet ediyorsunuz. 18 yıl siz konuştunuz, susun artık. Yıllardır destekledikleriniz bu ümmete merhem olamadığı gibi bugün destek verdiğiniz bu ayrılıkçılar da merhem olamayacak. Armudun sapı, üzümün çöpü demeden 18 yıllık hatalarınızı (Babacan ve Davutoğlu'da dahil) itiraf edin ve "Karargah"a teslim olun 10 yıl (diğerlerine 18 yıl çalıştınız) bir er gibi çalışın sonra konuşursunuz. Baki selam...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 10:12
Trenden atlarken karpuz gibi ayrılmışlar ondan birlesemiyorlar. Ama verdiğin oranlar ak partiyi iktidardan etmek için yeterli hatta çok fazla bile. Maksat hasıl olmuştur. Umutla bakan çoğunluk ortamını da merak ettim. Demek artık aynı ortada değiliz. Sahillerde gezdim herhalde...
kazım özaslan 26 Eylül 2019 10:00
siyaset öyle bir olgudur ki kimin etrafına bir kaç kişi toplansa aç tavuk misali kendini makamların en büyüğüne layık görmeye başlıyor.. ne yazık ki Davutoğlu ve babacanın Osmanlının son dönemindeki enver,cemal ve talat paşalardan pek farkları yok. i. Terakkicilerin hayali osmanlıyı yeniden diriltmekti, lakin İngilizlerin oyuncağı olmaktan ve osmanlıyı parçalamaktan öteye geçmediler. sonları hepimizce malum.. şimdi kimse onları hayırla yad etmiyor. oysa en büyük eleştirilere hakarete maruz kalan sultan abdulhamit hanı hepimiz rahmetle yad ediyoruz. şimdi erdoğana yapılan abdulhamide yapılandır
Hüseyin Er 26 Eylül 2019 11:20
12
Tüm sayfadaki tek doğru düzgün kelam bu arkadaşın yazıkları. Biraz tarih bilen herkes hakverir ama tarih bilgisine hased duygusu eşlik ediyorsa allame olsa şaşı bakmaktan kendini kurtaramıyor. Siz AKP yi iktidardan düşürürseniz bir daha yüzyıl Allah'ını kitabını bilen birisini yönetici seçtirmezler size. Sonra şair Rıza Tevik'ın Abdülhamid'in ardından yaptığı gibi siz de Erdoğan'ın arkasından ahü figan şiirleri yazarsınız Hakan Bey. Yada Osmanlıya baş kalırıp da Kıbrısta başını döverek ölen Şerif Hüseyin gibi.
Sosyolog 26 Eylül 2019 20:07
0
Eğer bir hükümet üyesi "Bakara makara" diyip islamiyeti aşağılıyorsa ve iktidar sahipleri bu kişilere hayatı dar etnek yerine, kendi şahsi çıkarları doğrultusunda bu tür zavallıların elindeki bilgilerden korkarak büyükelçi olarak atayabiliyorsa, hiç kimse artık ucuz kurtarıcı olarak bu milletin karşısına çıkmasın.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:53
Abdüllatif Şener 'de cumhurbaşkanı olacağım diye ayrıldı, parti kurdu, sonra kapattı. Daha sonra CHP 'den milletvekili oldu. Biz bu filmi daha önce seyretmiştik. Şimdi de bu filmin yeni galası mı? Aynı filmi seyretmekten sıkıldık.
Vatandaş Adem 26 Eylül 2019 22:56
0
Evet bir film izliyoruz.Adi Titanik...Gemi su alıyor batacak.Orkestra çalmaya yolcuları kandırmaya çalışıyor.Ama sonuç değişmeyecek gemi su alıyor...
TURAN dan. 26 Eylül 2019 09:46
oranlar abartılıdır.akp nin başında sn. Erdoğan olduğu ve sahada bulunduğu sürece partinin oranı %30 gibi yerlerden aşağı inmez çünkü bu orandaki seçmenin tamamına yakını Erdoğancıdır. sn. Erdoğan olmadan partisi (artık bu durumda) barajı aşamaz. yeni parti oyları, topluma iktisadi pay verme söylemiyle orantılıdır, halkımızın (maalesef)önceliği cüzdanı ve alacağı yardım miktarıdır. üç şair adı bilemeyen, padişahları Türk zanneden, cumhurbaşkanlarımızı sırayla sayamayan toplumun menfaat önceliğini(!) iyi bilelim lütfen.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:36
Yada sizin içinizden CHP ve çok yetenekli genel başkanı iktidar olarak çıkar
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:29
Sayın Albayrak yazınızı okudum ve benim kanaatim şudur ki artık sistem değişti cumhur başkanlığı hükümet sistemine geçildi o yüzden partileirn kaç aldığının bir ehemmiyeti yok gözüküyor çünkü artık devlet kararnameler ile yönetiliyor o yüzden kuvvetli bir cumhur başkanı adayı çıkartmaları gerekiyor saygılarımla
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:18
Birbirlerine tahammülleri yok bide millete fayda olacaklar
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:11
Cevabı basit, "liderlik" kavgası. Karakterleri "lider"den aşağı konum kabul etmelerine müsade etmiyor.
Mustafa Soylutürk 26 Eylül 2019 09:09
Sayın yazar; anlaşılan o ki Davutoğlu bu işi yapamayacağını anlamış ki Babacan'a partiyi birlikte kuralım teklifi yapmış aldığı cevap olumsuz olmuş!..Benden duymuş olma ama ikisini bir de Gül'ü topla üçü bir parti etmiyor..Kamu oyu maalesef öyle diyor.....
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:08
Türkiye’de asıl sorun parti içi demokrasinin yokluğudur. Bizdekiler kişi partisidir. Sürekli yeni partilerin ortaya çıkması, parti içi demokrasiyi garanti altına almadığı sürece, çürümeyi önlemez. Oturmuş demokrasilerde partiler aynıdır değişen sürekli liderleridir. AKP’de parti içi demokrasi olsa idi o ayrılmalara gerek kalmazdı.
kazım özaslan 26 Eylül 2019 11:37
8
parti içi demokrasi diye millete rağmen lider değişmez, millet reisin yerine ne davutoğlunu ne de babacanı koyar..
Karar Okuru 26 Eylül 2019 09:04
Brexit dolayısıyla ayrılar. Çünkü biri Alman destekli, diğeri İngiliz destekli.
kazım özaslan 26 Eylül 2019 10:31
7
parti içi demokrasi diye millete rağmen lider değişmez, millet reisin yerine ne davutoğlunu ne de babacanı koyar..
kazım özaslan 26 Eylül 2019 11:12
6
parti içi demokrasi diye millete rağmen lider değişmez, millet reisin yerine ne davutoğlunu ne de babacanı koyar..
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:59
Aynı beklentisi olanlar niye ayrı, çünkü bunlar iktidar olmak değil, mevcut iktidarı yıkmak için varlar. Ne kadar bölersek o kadar küçülürüz. Sağı böl solu iktidar yap. Kendi küçük ihtiraslarında boğulup yok olup gidecekler. Toplumda bunun bir karşılığı yok. Üç beş küskünle bir yere varılmaz. Bunların bu topluma vereceği hiç bir şey yok. Sağ gösterip sol vurma derdindeler. Fakat toplum bunlara güzel bir ders verecek insanların içine çıkmaya bile yüzleri kalmayacak. Olsun yaptıkları hizmetten dolayı bunlarada CHP birer koltuk verir herhalde. Dava koltuk değil mi?
vartolu 26 Eylül 2019 10:33
2
sağ bölünse bile sol iktidar falan olamaz korku pompalamakla ne kadar gidebilirler.benden beteri var diye kampanya mı olur ?
Bahadır Alparslan 26 Eylül 2019 08:57
Ali Babacan ve ekibinin Ak Parti'den şikayet edip, Davutoğlu'nu dışlaması gerçekten garip ve Ak Parti'den umudunu kesenler için üzüntü verici bir durum. Ama Sayın Albayrak'ın dediği gibi belki yollarına ayrı ayrı devam etmeleri daha hayırlı olacak. Zaten günümüzdeki siyasi yapı eninde sonunda ittifakı zorunlu kılıyor. Biz de ülkemiz için hayırlısını diliyoruz.
M.T.K 26 Eylül 2019 08:57
sistemin sorgulanması gerekirken biz lider kim olmalıyı sorguluyoruz. bu sistem batıl bir sistem. kim gelirse gelsin bu çarkta dönüyor ve eski vasıflarından, duruşlardan, tavırlardan hatta imandan eser kalmıyor. onun için bırakın aliyi veliyi siz bu vebale ortak olmamak için ahiretinizi heba etmemek için OY KULLANMAYIN.. her seçim ilk konuşlanan "Katılım oranı" olmakta. neden? çünkü %70'in altına düşen bir katılım meşruluğu sorgulatır.
alican 26 Eylül 2019 08:54
hayalleriniz bunları size söyletiyor galiba sayın albayrak. tek niyetleri sadece YÜZDE İKİ VEYA ÜÇ DE OLSA Erdoğanı devirmek olan bir projeyi canhıraş bir şekilde savunmanız, gözünüzü ne denli ihtiras ve hırsın böründürdüğünün açık göstergesidir. Yazıklar olsun size
Takipci 26 Eylül 2019 08:50
Babacan(aslinda Gul) hareketi sanki dis destekli gibi, Davutoglu daha bir yerli gorunuyor.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:43
Davutoğlu akpartinin devamı gibi bir siyaset izliyor yine din eksenli zaten akpartiden çekip gidemedi düzelir diye babacan ise akpartinin siyaset tarzının bittiğini görüp kendisi çekip gitti ve şuan izlediği siyasette farklı artık din eksenli partilere cemaatlere ümmet soylemine seçmen tok tarıma sanayiye hayvancılığa işsizliğe çare olacak bir siyaset lazım umarım babacan başarır din siyasete alet edilmemeli alet edildi mi en büyük zararı gerçek din görür
KARAR OKURUYUM 26 Eylül 2019 08:35
Ahmet Hocam bekliyoruz.Memleketi sahipsiz bırakmayınız. Millet birilerine mecbur kalmasın.Allah yol açıklığı versin. Anadolu sizi bekliyor. Hasretle, umutla.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:35
Babacan ve Davutoğlu kazanmak için değil kaybettirmek için çıkıyorlar.Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Sen savrulduğun yerden memnun olabilirsin ama biz İsraili sevindirmeyeceğiz
Türk oğlu ! 26 Eylül 2019 12:55
1
"İsrail'i sevindirmek" ha ha ha gülüyorum aklına. Zaten, Erdoğan, İsrail için bulunmaz Hint kumaşı, gürleyipte yağmayan. Eyyt atıp tutmaktan başka ne yapıyor. Adam Yahudi'lerle her işi tutuyor, siz hâla kafa tuttuğunu sanın. Erdoğan'ın tek derdi, kişisel İktidarıdır, bu böyle biline.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:19
Bence bu iki hareket birleşsin, ama sn. Davutoğlu lütfen milli eğitim vb bakanı olsun, lider, Başbakan, Dışişleri ona göre değil. Hani sn. Babacan karizması da soru işareti bir lider olarak, ama en azından sabrımızı sınamasınlar diye çizgi çekip defalarca o çizgiyi çiğnetmedi geçmişte ...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 11:23
1
Babacan davutoğlunu uzak tutmakla çok iyi etti. Adamın kibri ve ben bilirim tavrı büyük sorun olurdu. Keşke Gülü de uzak tutsa idi. Ama gül, perde gerisindeki yönetici tavrı yerine ikinci adamlığı kabul edecek olgunluğa sahiptir diye düşünüyorum. Yoksa zarar verir. Hayırlısı olsun. Babacan samimi bir insan bence. Davutoğlunun politikası şimdikine benzer olur.
Türk oğlu ! 26 Eylül 2019 08:15
"Türkiye de AK Parti – CHP diyalektiğine mahkûm edilemez." Niye Hakan bey niye. Sayenizde sistem buna evrildi. %2-3 veya fazla oyla, bunlara eklemlenip iktidarda belli bir söz sahibi olabilirsiniz anca, bu yeni düzende. Bakınız Bahçeli'ye, gerçi o iyice uçtu, tam muktedir gibi davranıyor, ama olsun adam işini görüyor sonuçta. Aksinin olması, bunların (chp-akp) gitmesi için ülkecek çok büyük bir çalkantıya (ekonomi-siyasi-askeri-) girmemiz gerekir gibim.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:13
Bahçeli ve Perinçekgiller bıraksa akp tekrar akparti olacak ama adamlar devlette ve partide reisten daha etkinler.Bunu da açık açık söylüyorlar.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:04
Sorarım size herşey çok güzel olacak diyen adamı destekleyip , İstanbulumuzu kaybettirdiler bize (Bu oluşumcular)Sonuç ne oldu .Duraklarda bile azgın Chp konuşmalarıyla müslümanlar rencide oluyoruz. Birde bunların başa geldiğini düşünelim. Ak partinin hataları var yok değil. Ama Reis kalkıp dünyanın gözünün içine baka baka AYLAN bebeğin dramını - Siyonist Israilin filistin işgalini ve Avrupa ülkelerinin adaletsizliğini tüm ülkelerin önünde haykırıyorsa ÜMMETİN başı bellidir zaten. Bu konuşmayı Ne Abdullah Gül ne Babacan nede Davutoğlu yapamazdı. Çünķü böyle bir dertleri yok.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 10:15
2
Kesinlikle yapamazlardı. Erdoğan sayesinde bugün Filistin özgür, aylan bebekler yaşıyor, arakan Müslümanları huzurlu. Bir de bu uygur ve kırım vardı ama artık onlara başkası baksın. Ümmet liderliğinin de bir kapasitesi var en nihayet.
Türk oğlu ! 26 Eylül 2019 08:04
Daha parti yokken diye oran vermişsin de Hakan bey. Soralım, Davutoğlu'nun Konya'da, A.Gül'ün Kayseri'de % kaç desteği var. Babacan'ın zaten yerel bir karşılığı yok. Konya'dan deyim sana, Davutoğlu'un işi çook zor. Bana sorsan Davutoğlu derim çünkü daha yerel, ama bir dönem Akparti'ye oy veren olarak, Suriyelilerin olduğu yere benden oy moy yok, Sayın Hakan. Başarılı olmak için Çekirdeği kırmaları lazım. Davutoğlu zoru seçmiş, çekirdeğe oynuyor, ama çekirdek çok katılaştı. Babacan-Gül kolaya kaçıp, sonradan katılan ve hazır da kopan seçmene oynuyor, ama orda da artık bir İmamoğlu türedi.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 07:51
Hakan bey Ak parti çizgisinden ayrıldı diyorsunuzda peki Ali Babacanın nasıl bir vizyonu var ki, Zülfü Livaneli gibi sol görüşe sahip bir sanatçıyı partisine davet ediyor du. Zülfü beyin görüşünü biz dindar kesim biliyoruz. Madem bu iki oluşum hak adalet özgürlük ıçın yola çıktılarsa NİYE nefislerini bir kenara bırakıp ÜMMET için birlik beraberlik sergileyemiyorlar??? Peki bunlar hiç mi düşünmezler ayrı partilerde dindarların oyu bölününce bu durum CHP nin iktidara gelmesine vesile olacaktır.İstanbul seçimlerini verdiler Chp ye. Birleşin ÜMMETE yazık etmeyin. Chp-ABD --iSRAILİ sevindirmeyn
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 10:19
5
07:51 Halk ekmek, iş özgürlük istiyor sen hala Ümmetten dem vuruyorsun. Filistinleri düşündüğünüzün onda birini de şu Uygur Türklerine verseydiniz keşke.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 16:09
2
Zülfü Bey kaliteli bir müslümandır ve vicdan sahibidir
Erdal 26 Eylül 2019 07:44
Akpartiyi eleştirir yeri gelince de burada sayılan sıkıntılarını fark ederiz. Alternatifleri bulunması gerektiğine de inananlardanım. Ancaaak : ne bu alternatif bu iki siyasetçi eskisi ne de bunların kurduğu partinin amacı yeni bir soluk getirmek. Karşı taraf olabildiğince birleşirken bizim tarafı olabildiğince bölmekten başka bir amaca hizmet etmiyorlar.
hüseyin 26 Eylül 2019 07:39
davutoğlundan bir şey olmayacağını gördünüz değil mi?? devlet adamı 7- haziran 1 kasım arası diye tehdit etmez.tehdit ederse devlet adamı OLAMAZ.
zeki ciftci 26 Eylül 2019 04:52
ak partinin yanlislarini soylemek,tankit etmek ,hatalarini, eksikliklerini dile getirmek her akl i selim sahibinin yapmasi gereken bir vecibedir(ak parti davasina gonul verenler icin) , ancak bunu yaparken Allah rizasi icin yapmali, yoksa seytanin avanesi olur, seytana avukatlik yapar. simdi sayin albayrak,davutoglunun veda konusmasini bir daha dinleyin ve soyleyin, su anda kendisini acikca desteklediginize gore,sizce ortada bir samimiyetsizlik,iki yuzluluk, kendini inkar ve acik bir yaian yok mu? tabiki yok diyeceksiniz degil mi? lutfen gidin bir aynaya bakin,bir de cocugunuzun masum yuzune ?
mustafa alıç 26 Eylül 2019 01:00
babacan ile davutoğlu senin demene göre toplam %14 oy lacağını iddaa ediyorsun.bende diyorum ki ikisi bereber birleşşsn %5 den fazla oy alamaz sen herhalde izmirde dolaşıyorsun seni trollemişler.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:59
:)
Erol ozmen 26 Eylül 2019 00:32
Ilahi sayin albayrak guzel yaziyorsunuz iyi ve halis niyetlisiniz lakin siyaset iyi niyet gozetmiyor sayin davutoglu ve sayin babacan hangi sebepten parti kurmaya kalkisti yuz yillik chp bile % 20 lerde dolasirken iktidar icin basariyi nasil yakalayacaklar karizmatik liderlik ikisindede yok o halde yapabilecekleri tek is altlarina birer tane makam koltugu basin medya gundemde kalabilmek birde ak partiyi bolebilmek bu veballi bir is cok yazik olacak.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:46
1
Ekonomi dibe doğru gidiyor ne yazık ki. Dibi bulduğunda ekonomi, millet karizma pişirmeyecek mutfağında. Yada çocuğuna harçlık olarak karizma vermeyecek. Faturaları da ödeyemez karizma ile. O zaman belli olur bu işin sadece karizmayla devam edip edemeyeceği.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 10:37
3
AK Parti'den ayrılmak neden veballi bir iş, afedersiniz ama ?!
Erol ozmen 26 Eylül 2019 13:05
5
06 46 yasiniz kac bilmiyorum eger 2000 sonrasi dogduysaniz anne babaniza sorun ekonomi nasil dibe vurmus faizler enfilasyon milyon rakamli paralar yokluk kuyruk simdi o gunlerden daha iyi ama yetermi yetmez daha da iyi olmali bunun icin ayri parti kurmaya gerek yok ayrica ekonominin kotu gidisatina ic ve dis etkenler sebep oluyor cevreye bir bakin ne demek istedigimi anlarsiniz karizmaya gelince elbette gerekli dis politikada onemli isler yapiyor
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:28
siz gayrimüslimler misiniz? siz kimsiniz anlamadım. yoksa memleketi soyan hırsızları mı biz diye kastediyorsunuz?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:17
2
100 yıllık CHP %25 alıyo ama 1 senelik AK parti %34 aldı. partiler arsamıki zaman geçtikçe üstüne koysun ilahi erol bey
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 11:28
5
yorumum 28 tane tık almış. Anlaşılan insanların siz-biz diye bölünmesinden bu vatandaşlar gayet memnun. Ben "bizden" diyenlerden değilim. özellikle de islamcı ve ırkçılardan hiç değilim. Siz "bizden birisi olsun" diyorsanız, ben de "sizden birisi olmasın" diyorum. Çünkü her türlü halt sizlerde var. 17 yıl bunu çok net gösterdi. hala utanmadan kendinizi bir halt zannediyorsunuz.
Erol ozmen 26 Eylül 2019 13:16
3
06 17 evet 1yillik ak parti %34 oy almisti neden cunku ulke her seyiyle dibe vurmustu rutbeli bir asker dostumuza sormustum bunlar erbakanin adamlari onu yasaklayip bunlari neden serbest birakiyorsunuz diye cevabi soyle olmustu hersey bozuldu ve cok kotu hersey iflas TC nin son sansi gelip duzeltsinler sonra gondeririz demisti gelis o gelis gonderecek babayigit daha ortaya cikamadi sebebi cunku millet bu karizmatik REIS i sevdi sevmeye oy vermeye devam edecek ayrilikcilarin isi imkansiz bos ve gereksiz
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:18
Geç kaldığında bazı şeyler istediğin gibi olmazsa/gitmezse, geç kaldığın içindir. Bunu yanına al, yola öyle git. Ki ağlayıp sızlamayasın. Bu arkadaşlar için, güzelleme yapanlar için değil. Onlar herşeyi biliyor :)
KARAR OKURU hoca 26 Eylül 2019 00:06
Ahmet hocayla babacan birleşmeli ancak ozaman daha çok etkili olurlar .ben bu hareketin muhafazakar camia için hayırlı görüyorum.hakan beyin tedbirlerine katılıyorum muhafazakarlar ak partiye mahkum edilemez.istanbulu chp nin almasının en büyük sebebi akpdir.çünkü altarnatif olanların hepsini bertaraf etti.chpye yaradı.bu gidişle bidahaki seçimde chp li cumhurbaşkanı bile olabilir.neyseki ahmet hoca muhafazakarların yeni umudu..
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 23:43
islamcı-milliyetçi hiç bir oluşuma -ama hiç bir -bırakın oy,destek vermeyi umut bağlamak yok..ailecek düşürüldüğümüz bu tuzak-mecburiyet bitti..kaç nesili kullandılar.sermayenin oluşumu imiş hepsi.hiç bir sorunu çözemediler aksine yeni sorunlarla beraber büyüttüler..
Alp İnce 26 Eylül 2019 07:07
1
Türkiyenin muhafazakarların yönetiminde geldiği durum belli iken hala ısrar niye? Ha ülke batarsa batsın ama muhafazakarlar yönetsin batarken diyorsan o ayrı tabi
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 23:42
AK PARTİ ESKİ İL BAŞKANLARI VE TEŞKİLAT ÜYELERİ DAVUTOĞLU BEYİN ARKADINDA BU BAKIMDAN DAHA ŞANSLI GÖZÜKÜYOR. Bu iki güzide Anadolu çocuğunun iki ayrı parti kurmaları üzücü.sanırım sorun Abdullah Gül bey ve uluslar arası sermaye cevrelerinden çıkıyor. Umarız seçime ittifakla girerler.İkdidarın en büyük ADAYI OLARAK ZAFERLE SEÇİMDEN ÇIKARLAR.
Ali yazıcı 26 Eylül 2019 05:52
12
İkisi birmiş. Ayrıymış bize ne. Mevcut partiler neye yetmiyor. Asistanlar dönemi mi geliyor acaba?
Türk oğlu ! 26 Eylül 2019 08:11
8
Reisin davasını sürdürenler Reisin yolundan ayrılmayacaktır. Ne Davutoğlu ne Babacanın şansı çok az olacak. Farklı partilerde dindarların oyu bölünüp Seçimin Kazananı CHP ve büyük bir Proje olan Ekrem İmamoğlu olacaktır. Babacan ve Gül ekibi hiç heveslenmesin. Ne de Davutoğlunun ekibi.CHP liler şimdiden ülkeyi IMF ye peşkeş çekmek için anlaşmaya başlamış bile. Her şey çok güzel olacak diyenler şimdiden Bir çok şeyi kaybettiler. ( Ekrem Imamoğlu'nun kazanmasına vesile olan sağ kesim için diyorum)
Türk oğlu ! (Gerçeği) 26 Eylül 2019 15:32
0
08:11. Chp'nin icra yetkisi mi var.Asıl İmf ile gizli görüşen Erdoğan'giller.Batırdıkları ekonomiyi düzeltemiyorlar, kibirlerinden, imf'yi öcüleştirdiklerinden bunu söyleyemiyorlar.İmf'in her sene görüştüğü muhalete, bilgi verip kendi görüşmelerini ifşasından korkuyor olmalılar.Ülkeyi yabancı sermayeye peşkeş çek, vay İmf.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN