Back To Top
Bir teorinin maliyeti

Bir teorinin maliyeti

- A +

Gerçekten yüksek faiz verdiğimizde, döviz belasından kurtulmuş oluyor muyuz?

Ver faizi = al dövizi

formülü ile 2003-2015 arasında ekonomiyi bir güzel idare ettik. Ettik ama 2002 sonunda sadece ve sadece -6,5 milyar olan reel kesimin döviz açık pozisyonu 2015 sonunda -189,7 milyar dolara ulaştı.

Ya dış borçlar?

2002 sonunda 129,6 milyar dolardan, 2015 sonunda 399,5 milyar dolara çıktı.

Kısacası reel ekonomi yönetiminde yapısal bir başarıdan bahsetmek maalesef zor. Ana eksende finansal göstergelerle oynayarak, bir denge politikası izlenmiştir.

O kadar...

Oysa Türkiye’nin yapısal bir değişimden ve dönüşümden geçmesi gerekiyordu. Çalışma hayatından tutun da, finans sistemine kadar bütün bir yapı yeniden revize edilmeliydi. Bu sayede üretim ve ekonomik kalkınma yoluna girilebilirdi.

Ama olmadı.

Geçmişteki her faiz artırımı ile oluşan kısa vadeli nefes alma fırsatları, yeni borçlanma ve yeni boğulma alanları oluşturdu.

Ve artık o alanlar şimdi sorunların merkezi olmaya başladılar. Özellikle 2016 sonrasında yanlış teoriler-yanlış yollar ile adeta kendi kendimizi krize taşır olduk.

SORUN BİZDE

Geçmişte, bol para döneminde, paraları heba eden bizdik.

Şimdi durum zorlaşıyor. Durum tespitini bile hainlikle suçluyoruz. Oysa sorun geçmişten çok daha büyük.

2002 yılında 63 milyar TL gibi cüzi bir kredi piyasası vardı. Yani kimse bankalardan borç kullan(a)mazdı. Kimsenin bankalara öyle büyük borcu yoktu. Milli gelirin yüzde 10-12’si kadar bir kredi piyasamız vardı. İşte o nedenle faizler yüzde 3-4 binlere çıktığında bile ekonomide tek haneli daralma yaşandı.

Ama şimdi faizler hele bir çıksın ...

Önceki gün kısa vadeli tahvil faizleri yüzde 17,0’yi aştı. Bu ne demek biliyor musunuz? Artık bankalar mevduat toplarken yüzde 16-17 faiz vermek durumunda.

Peki, yüzde 16-17 oranlarında mevduat faizi oluşursa, bunun kredi faizi kaçta olur?

Bugün, herkes kredide. Şirketinden, köydeki çiftçiye kadar kredi ruhumuza işledi. Artık mevduatın yüzde 120’sini geçen bir kredi piyasamız var. TL mevduatının ise yüzde 150’sine yaklaşan kredi piyasamız var. İşte o nedenle faiz artışları da ekonomiyi etkiliyor.

Etkiliyor da, ana eksen faiz midir?

Bakınız 2002 sonunda reel kesimin döviz açık pozisyonu -6,5 milyar dolardı. Şubat 2018 itibariyle  reel kesim açık pozisyonu -222 milyar 746 milyon dolara çıktı.

GSYH’nın yüzde 3,0’ü olan döviz açık pozisyonu, artık GSYH’nın yüzde 30,0’una dayanmış durumda.

Şimdi de 2016 ve sonrasına bakalım. Çünkü Türkiye olarak o tarihten sonra emsallerimizden koptuk.

Reel kesimin döviz açık pozisyonu 190 milyar dolardı. O günlerde de 1 dolar 3,0 lira ediyordu. Yani reel kesimin döviz açık maliyeti 570 milyar liraydı.

Şimdi döviz açık pozisyonu 222,7 milyar dolara yükseldi. Ayrıca artık 1 dolar en azından 4,40 TL ediyor. Oldu mu açık maliyeti 980 milyar TL.

Sadece 2,5 yılda dünya paraları dolara karşı değer kazanırken, TL’nin değer kaybetmesi reel sektöre 980 milyar liralık maliyet oluşturdu. İşin en acı tarafı da bu maliyetin 410 milyar lirasının sadece son 2,5 yılda oluşmasıdır.

Kendimize ait bir faiz teorisi oluşturduk ve bunun maliyeti sadece 2,5 yılda reel sektöre 410 milyar liraya patladı. Acaba bize dışarıdan bir “şer güç lazım mı” diye sorsalar ben hayır derim.

OHAL NE DEMEK?

Bir kere şunu gördük ki; ne kadar az demokrasi o kadar yüksek maliyet demek oluyor. Demokrasi eşiği düştükçe, yabancı sermaye gelmiyor ve hayat pahalılaşıyor.

Bugün dövizi düşürecek iki formül var.

1- Ucube para teorisi ve faiz sistemini dillendirmekten vazgeçmek

2- OHAL’i kaldırıp demokrasiye dönmek.

Bu iki adım bile dolara 4,0 liranın altını gösterebilir.

Aslında hayat bize çok fırsat sunuyor; yeter ki onu kullanabilelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2018 09:31
Lafı çok gevelemiş büyük ekonomist İ.Kahveci... O kadar satırları heba etmiş, sadece OHAL kaldırılsın yazsaymış yazı ana amacına ulaşırmış
KARAR OKURU 18 Mayıs 2018 04:36
Yazar ne öneriyor problemi temelden kavrayabilmiş mı çözüm önerisi ne bilmiyoruz ben size söyleyeyim. 1) devlet mutlak para kazanması gereken bir mekanizma olmamalı yani ekonomik hayatın taraf bir unsuru olammalı regülasyon ve denge unsuru olmalı taraf olduğunda ise adalet yer ile yeksan oluyor piyasa devletle rekabet edemiyor (yasa olarak) geriye düşüyor (meraklısı ibn-i haldun un bu konuda ki görüşlerini okuyabilir 700 yıl öncesinden yazmış) yani devletin vatandaşın parasını bir şekilde elinden alma hastalığını bir kenara bırakmalı ( bak ÖTV kdv diğer
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 23:58
Yazar ekonominin kötü gidişatının sorumlusu olarak biz diye tüm toplumu göstermiş Tipik bir liberal aynı gemideyiz masalı Sermaye sınifı var bir de emeğiyle geçinen işçi sinifı var Ekonomiye yön veren de ülkeyi vekaletle yöneten de hatta ekonomi dümenini elinde tutan yazarın ilan etmediği akp iktidarini yaratip başımıza bela eden de sermaye sınifı İşçi sınıfının iktidarda olmadığı kesin dolayisiyla tablodan en az sorumlu olan da o Sorumluluğu nazımın" demeye dilim varmiyor ama kabahat biraz da sende canım kardeşim"akrep gibisin kardeşim "
AngryEngineer 17 Mayıs 2018 23:28
Elektronik komponent (transistor, chip, aktif, pasif elemanlar) katma deger vergisi yuzde 18 fazla. Bu verginin yuzde 8 olmasi daha mantikli. Disardan gelen bitmis elektronik urununun kdvsi yuzde 18 olsun ki ic uretim rekabet alani bulsun. Bu vergileri, uretimi ve yurtdisi rekabeti engelleyecek sekilde kimler boyle ayarliyor anlamadim gitti. Anlamadigim nokta yabanci yatirimci Turkiye'ye bir usb flash bellek veya bir sd kart uretmek icin bile gelmiyor. Neden gelmiyor? Neden Uzakdoguya gidiyor?
Erkan Özyürekli 17 Mayıs 2018 21:12
Sayın Kahveci Belgeli,kanıtlı Çok güzel yazıyor da kime duyuruyor ki... İktidardakiler sağ duyulu açıklamalara asla kulak asmayıp yanlış üstüne yanlış yapmaya devam ediyor "Dediğim dedik Öttürdüğüm düdük" olayı
y.burak 17 Mayıs 2018 20:42
Ibrahim Bey ! iki imkansizi talep ediyorsunuz. Demokratik sisteme, yani ohal-siz, oha-siz demokrasiye gecersek üst akil martavalina kimi inandiracagiz? Dört tarafi düsmanla sarilmis bir ülke avantajini-cazibesini kaybetmis oluruz. Maazallah kafirsiz-issiz gücsüz kaliriz. Bindirilmis mobil güclerimizi ne ile motive edecegiz? Birakalim dünya bizi kiskansin. Yazar Halit Bülbül bey gibi insanlarin yorumlarini okuyan kitleler basini kaldirip saga sola bakinirlarsa, inanin büyü bozulur, memleket aynaya bakar, kendi gercekligi ile yüzlesirse, EKONOMI DÜZELIRSE vatan millet ticaretimiz
Misafir 17 Mayıs 2018 19:05
2- OHAL’i kaldırıp demokrasiye dönmek. cumlesinden yola cikarsak; O zaman Fransa da OHAL var iken demokrasi yokmuydu Ibrahim Bey...
Almanya dan aldığın ineği, Romanya dan aldığın koyunu, Bulgaristan dan aldığın saman,İran dan aldığın ot, ile beslersen tarım ülkesiyim demekten utanmak gerekir.Avrupa Japon Kore firmaları na köprü tünel yaptırırsan,gene onlardan aldığın araçlar la oralardan geçersen,bizi kıskanıyorlar demek için suratın meşin olması lazım.Bilmem anlayan oldu mu?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 19:38
0
Eskide hayvanciligin deposu Dogu ve Gineydogu Anadoluydu. Yaylalar yasak, insanlarin cogu batiya yada koy-sehirlere goc etmis. Cogu koyde uretici olan millet sehirlerde vasifsis halde, kahvehanelerde pinekler durumda. Goc ettikleri yerlerde arazi firlamis, koylu biraz tarlasi para edince satip oda sehire yerlesmis. Gerisi bildik hikaye... Beyin gocu, tahamullsuzluk, kavga, paranin her birkac yilda pul olmasi...
sürçü lisan ettiysek, affola. 17 Mayıs 2018 21:49
0
kıskanma abicim kıskanma , hacı robot yapmadıkmı , hoşafımız ödül almadımı... sen PISA 2016 ya ne bakıyosun , neymiş matematikte 45. olmuşuzda , okuduğunu anlamada sonuncuymuşuzda ,falan filan... bişeyide beyenin be güzel abicim , deli olucam yaa...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 16:09
bence yazınızın başlığı "bir inadın maliyeti" olmalıydı.
atilla pehlivan 17 Mayıs 2018 15:11
16 koca yıl. cumhuriyet tarihinde hiç bir partiye nasip olmamış bir fırsat verilmiş bir parti. hemen her konuda istediği yasayı, yönetmeliği çıkarma imkanı var. hesap da vermek zorunda değil. sağlık alanı dışında (ki o da kirlendi) hiç mi bir kurumsal alanda kalıcı bir iyileştirme olmaz! yamalı bohça gibi yasa üstüne yasa, yönetmelik üzerine... bu sefer nasıl düzelteceğinizi vaad ediyorsunuz?
İbn_i Haldun 17 Mayıs 2018 14:18
"Komşu da pişer, size de yeter" Türkiye milli güç unsurları bakımımdan küçük veya orta ölçekli bir devlet değildir. Türkiye büyük devletler liginde yer alır. Bu nedenle işgal edilemez. İçten sosyo ekonomik olarak tükenmesi için gayret edilir. Dedikodu üretenlere odunu nereye taşıdığınızın farkında mısınız diye son kez sormak isterim.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 17:22
1
Başımızdaki yöneticilere bakınca savınızın doğru olabileceğini düşünüyorum.
Ibn_i Zeytun 17 Mayıs 2018 20:49
0
Evet gercekten Ülkeyi yönetenler icten sosyo-ekonomik yöntemlerle cökertiyorlar. Bir ülkenin insanlarini düsmanlastirarak, bizden olmayanlar haindir diyerek sosyal dokuyu-bütünlügü, fakirlestirerek de ekonomik dokuyu bozarsaniz, Ülke de cökmüs olur. Ibn_i Haldun beye katilmamak mümkün degil.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 13:39
Nasil olsa ceplerinden cikmiyor para, beceriksizliklerinin hesabini da odemiyorlar, ancak enkazin altinda kalirlarsa kurtulur Turkiye. Keske secimi kazansalar...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 12:51
İşi ehline vermeyince böyle oluyor . Bugün Ak partili bir millet vekili Ak partili bakanın tarımın "T"sinden anlamadığını söyledi .Bunda yanılıyor olabilir mi? Ülkeyi bunca borca batırdılar ama suçu dış güçlerin oyunu içerde ve dışarda ki şer odaklarının tezgahı diyerek anlattılar.Ve hala milletten oy istiyorlar.
musto 17 Mayıs 2018 12:35
80li yılların sonu izmir torbalı,opel otomotiv fabrikası montaj hattını kuruyoruz robot sistemlerini bursadan bir türk firması yaptı 20 sene sonra bir bakan kalktı biz ancak ara malı üretiriz diye beyanat verdi, bu zihniyet ile nasıl çağı yakalayacağız.
Erdem 17 Mayıs 2018 12:28
İki öneriniz de uygulanırsa dolar 4'ün altını görür kesin. Lâkin ucubeye ucube demek başınıza dert açabilir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 19:52
0
Yok inmez, kadinlar ulke nufusunun yuzde ellisi, uretime katilmazsa, dogu ve guney gogu hayvanciligin besigi, yani ulkenin 1/3 uretime kapali. Bu kosullarda hic bir ulke kalkinamaz, A partiesinin, B partiesinin basta olmasi fark etmez.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:21
Olumun ve sehitligin bu kadar kutsandigi, insanlarin olmek ve cennete gitmek icin kostugu bir ulkede, guzel ve akilli yasama dair bu tespit ve gereklilikler teferruat kaliyor
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 20:33
0
100 tane korumayla gezen politikacı da şehit yakınlarına "inşallah ben de şehit olurum" diyor. Güler misin, ağlar mısın. Milletin gazını almanın bin bir türlü yolu var tabii.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 09:30
Türkiye'ye karşı abd.son koz olarak dolar hamlesine start verdi. Dünyanın en güçlü bankaları Türkiye'deki birkaç banka ile birlikte dolar artışı sağlıyorlar. Bunu görmek lazım. Ekonomideki bu zorluk iktidar yönetimiyle ilgisi olmayıp ve bunu da hükümete mal etmek yanlıştır. Bermude ŞEYTAN üçgeni (abd.ingiltere ve israil) Türkiye'yi yıkmak ve kaos çıkararak 7 koldan hareket etmektedirler. Şu tarihi gerçeği bir yere yazın; Türkiye yıkılırsa tüm dünya ateş topuna girecektir. Çünkü Hz. ALLAH Tarihin en şerefli ve adaletli ülkesini küffara YÂR etme
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:02
3
boşuna ümitlenmeyelim, bu kafa ile gidilebilecek bir yer yok. başımıza gelecek yıkıma hazırlıklı olalım. Bu sefer uzun da sürecek.
16 senenin hikayesi 17 Mayıs 2018 11:04
2
1 ay önce IMF ye borç verecektik, dünya lideriydik, %10 büyümüştük, Dünya liderimizin önderliğinde dünya lideri olacaktık. YİNEMİ KANDIRILDIK.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:14
1
Adam efsunlanmış, hükümetin hata yapabileceğine inanmıyor. Hem de kaç kez "kandırıldık" diyen hükümet için söylüyor bunları. Hükümetin kendisi "ben hata yaptım" diyor, bu zevat "hayır, sen hata yapmamışsındır, olmaz öyle şey, dünyada inanmam" diyor. Allah zihin açıklığı versin. Yalnızca kendilerini batırsalar neyse, bizim kabahatimiz ne ya?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:18
1
O zaman mevcut yonetim de bu oyunda ortaklardan biri Ingiltere ve ABD nin ortagi olarak. Bazan kotu sonucun sebebi bizatihi siz olursunuz ama sebebi disarida ararsiniz
Sercan 17 Mayıs 2018 11:24
0
Bu yorumları iktidara muhalif bir gazete yazarı yapsa belki dedikleriniz doğru olmasa bile anlaşılabilir olurdu ama bir Karar yazarı böyle dostça bir eleştiri yapıyorsa ciddiye alın derim.
turan, 17 Mayıs 2018 13:12
0
09.30 yorumcusuna , ülkem insanı gerçeğini , büyük bir fikir ifadesiyle gözler önüne serdiğin için ,sana teşekkür ederim... birde sitemim var , bu yorumu okuyunca , bu ülkenin geleceğinden senin sayende , genç nesiller adına , gerçekten korkmaya başladım...
ALI 17 Mayıs 2018 13:27
0
Kusura bakma ama bu ulkede adalet yok bol bol idari zaafiyet var. Baskalarinin ne yaptigi beni ilgilendirmez. Sen guclu isen hic bir sey yapamazlar. Idarede sadece sen ne kontrol ediyorsun ona odaklan. Kendi kusurlarini unutup sucu baskalarina atmak bence basiretsizliktir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 17:24
0
Hükümete neyi mal edebileceğimizi şaşırdık, hiç bir şeyden sorumlu değillerse memleketi neden yönetiyorlar?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 19:46
0
Dogruya dogru, gardas taş yokmu, taş! Bide at olsa, Monşerler viz gelir !
cevat karakalem 17 Mayıs 2018 08:54
Ne kadar konussak bos gibi gozukuyor ne yazik ki. Sorunlar yazida belirtildigi gibi cok acik. Ozellikle dis tuketimde frene basilmali. Fazi vs. deyip piyasalar daha cok huylandiriliyor, sonucta cezasi herkese. Benim icin hava hos, sabah kahvaltim 3 dilim kurt boregi, oglen yarim ekmek arasi helva, aksam mercimek yemegi ve bulgur pilavi. Haftasonu da hovardalik yapip halka tatli yiyecegim seyyar arabadan. Zaten simdi Ramazan da basladi.
Hala da,kıt kaynaklarımızı betona gömmek için çabalıyoruz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 16:02
0
iyi de betonda kısa dönemde nakde dönen rant var, paylaşım var. kazan kazan ilişkisi var.
atilla. 17 Mayıs 2018 08:46
bu kez çok hak veriyorum.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 09:33
2
ithal elektronik aletlerimizi ve arabalarımızı 1 yıllığına değiştirmemek gibi bir seferberlik önerdim arkadaşlarıma.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:13
0
@0933 hocam işe yaramaz. Çünkü tasarruf yapanın karı olmuyor. Şimdi 5000 tlsi var bununla telefon almak yerine tasarruf edeyim desin. Tlde tutsa para erir. Mevduat faizi enflasyona eşit reel getirisi yok ayrıca muhafazakarlarda faize olumsuz bakış var. Borsa deseniz 1001 katakulli ile keriz kovalanıyor. Dövizin getirisi liraya göre, her şey döviz artış oranında zaten zamlanıyor. Ayrıca neyin vergisinin ötvsinin artacağı belli değil. Bu şartlarda neden tasarruf yapsın ki?
Hasan 17 Mayıs 2018 04:19
Bu yazıdan bir şey çıkmaz okumaya gerek yok
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 08:37
2
Okumaya gerek duymadığın yazıya, yorum yazma gereği duymuşsun amma!
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 12:13
1
Niye? Okuyunca kafan mı karışıyor? Gerçekler canını mı sıkıyor?
Hasan 18 Mayıs 2018 04:13
2
Siz ne anlarsınız okuyupta da bana ayar vermeye çalışıyorsunuz hadi yalnızca ama yalnızca yazı özelinde ne anladığınızı yazar mısınız
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 03:31
İnsaata gitti paralar tamam da neye yapacaz yani ne üretip de satabiliriz? Veya en azindan disardan aldigimiz neyi uretebiliriz? Hayvancılık tarım filan ok ama daha başka ne üretebiliriz? İnsaat işini ihraç ederek belki bi miktsr döviz elde edilebilir. Bunun dışınds bi şey?
engineer 17 Mayıs 2018 09:47
0
bulgaristandan saman alıp,yakmak için tezek üretebiliriz, böylece enerjiye giden para cebimizde kalır, dış ticaret açığı da kapanmış olur.
Muzaffer Polat 17 Mayıs 2018 02:25
Senin derdin başka küresel güçler sana öylemi emrediyor ? O yüzdenmi bu kara tabloyu yazıyorsun?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 08:58
2
Kirada oturuyordum 250.000 TL. ev aldım. 10.000 TL tapu masrafı ödedim. Babamın fındık bahçesini kendim işçi tutmadan 3 sene toplayarak 12,5 ton fındık biriktirdim. 6,5 Ton fındık, 3000 dolar ve 300 gr altın akrabalarımdan borç aldım. 5 yıllığına bankadan 65000 Tl çektim. 2015 yılında 20 Tl olan fındığı 2017'de 8,5 Tl den satmak zorunda kaldım. Ev alırken Altını 150 Tl den, Doları 3,7 Tl den bozdurdum. Aldıktan sonra evin fiyatı artmazken altın, fındık ve dövizdeki artış nedeniyle borcum şuan 240 bin TL oldu ve 3 sene uğraşıp biriktirdiğim 110 TL
Karar okuru yazının devamı 17 Mayıs 2018 11:23
1
5 Sene boyunca yıllık izinlerim ve cumartesi pazarlar dahil bütün resmi tatillerde fındık bahçesinde çalıştım nasıl alın teri akıttığımı ben bilirim, şuan 110 bin TL birikimimin 90 bin TL si döviz ve altındaki yükselmeyle yok oldu. Halbuki devleti yönetenler her şeyin iyi olduğunu dövizin artmayacağını söylemişlerdi. Bu mu sizin pembe tablonuz ?
KararsızBİRi 17 Mayıs 2018 02:19
almanyada yasıyorum ve faizler negatif arkadaslar. konut kredileri inanilmaz düsük ve karı koca herkes calişiyor. enflsyon yerlerde. oturdugum yerde muazzam dümdüz araziler var hepsi elmalık ciftlik. 80 milyonluk bir ülke. bütün bu olumlu duruma karşın asla ama asla inşaat rantı olusturmuyorlar.. muazzam günes panelleri yatirimları var. sermayeleri oldugu halde 60 80 m2 evlerde idare edip hayat sürüyorlar. peki soruyorum biz bu ülkeyi nasıl gececegiz.? canım ülkeme ve sevgili karar okurlarına selam.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 09:05
0
İşte sıkıntı da burada. Alman Türk'ün 4 katı zengin ama lüks yaşam derdinde değil. Bizim insanımızın üretme, çalışma isteği yok ama gelirinin çok üzerinde yaşama hevesi var. Üretmeden tüketiyor, tükettikçe tükeniyoruz. Kafamız da inşaattan ötesine basmıyor.
Misafir 17 Mayıs 2018 09:16
27
Almanyanin nufus artisi ile Turkiyenin bir mi guzel kardesim.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 10:00
0
Hah işte tam da bu sebepten Almanlar kıskançlıktan patlayıp çatlıyorlar! Tamam bizde bilim yok teknoloji yok felsefe yok ammaaa heryere inşaat var, heryere yayılan imam hatip medreseleri var ve en önemlisi yerlere tükürebiliyoruz istediğimiz gibi!
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:05
0
Misafir, yoksulluğu nüfus artışına bağlamış görünüyor. Kısmen de haklı. O durumda ya hızlı nüfus artışını kompanse edebilecek daha akılcı üretim ve ekonomi politikaları uygulayacaksın (ki bunu beceremediğimiz ortada) ya da nüfus artış hızını yavaşlatacaksın. Yani pastayı büyütemiyorsan ama paylaşanların sayısını sürekli yükseltiyorsan, herkes her geçen gün daha az beslenecek demektir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:19
0
@0219 hocam haklısın. Özellikle avrupalıların evleri bizimkilerin yarısı. Adam betona gömeceği parayla yatırım yapıyor zenginleşiyor. Bizde ise ev 4+1 den ufaksa kulübe muamelesi yapılıyor. Ama sorun da TRde tasarruf araçlarının problemli olması. Tüketmeyen cezalandırılıyor neredeyse.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:41
0
itibardan tasarruf ediyorlarsa onların ayıbı
BizdenAdamOLMAZ 17 Mayıs 2018 17:29
0
nasıl gececegiz ilk adımı söyleyeyim. o ülke insanına adliyenin nerde oldugu sorulup bilmiyorum cevabını aldıgımızda. oslo da yasiyorum insanlara sorun adliyenin yerini geneli bilmez.. isi düsmez . hersey hukuk icerisinde devam eder.
musto 17 Mayıs 2018 02:11
rahmetli özal partiyi kurduğunda kimse üye bile olmuyordu söylemleri bizleri etkiledi destek olduk ceplerimiz boşalttık seçim kazanıldı tüm leş kargaları partiye üşüştü bizler çekildik ak partinin durumuda özalın durumunu andırıyor.
Okuyan 17 Mayıs 2018 12:03
0
andırmıyor hatta tıpa tıp aynı durum. Ama bence bu sefer Erdoğan da çok değişti. Baksana adam hatasından asla geri adım atmıyor.
Ataullah 17 Mayıs 2018 01:34
bunlarin olmasi icin iktidarin degismesi gerek, siz bunu mu soyluyorsunuz, kime oy vereceginizi yazar misiniz? sebebiyle.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 12:59
0
Ben söyleyeyim İYİ Partiye
musto 17 Mayıs 2018 01:10
sn yazar yaklaşık 1senedir yazılarınızı takip ediyorum çevremdekilerede muhakkak okumalarını tavsiye ediyorum dürüstlük doğruluk çizginizden hiç sapmadınız ilk defa dün yazınıza yorum yazdım sizin gibi başka konularda yazı yazan severek okuduğum selahattin duman vardı yolunuz açık ve aydınlık olsun.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 00:54
2013 te ev icin 180gr altin borclandim 68 tlden simdi 185 tl altin. Evi satip odeyecegiz galiba. Allahtan revami bu. Buhale getirenlerin allah belasini versin
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 09:09
31
Aldığın evin değeri yerinde mi saydı kardeş? Altın üzerinden borcun üç kat artmış,evinin değeri de eminim bir o kadar artmıştır.
1-2-3 17 Mayıs 2018 10:42
0
ALTINI SATMAK KOLAY, BU DURUMDA EVİ SATABİLİR Mİ?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:17
0
09:09'un dediği gibi olsa da durum, ev satıldığında elde 0 kalacaktır. E o zaman evi alan arkadaş bu haltı niye yemiş olacak? Ve bu süreçten kim kazançlı çıkmış olacak? Müteahhitler olabilir mi mesela?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 00:31
Umut var demek ki.
Sezai Akkenç 17 Mayıs 2018 00:03
Faiz biz inşaatla uğraşanların belini büküyor. Ben de 100 insana ekmek veriyorum. Bu topluma ihanet mi ediyorum. Doların artması da demir fiyatlarını artırdığı için maliyetlerimizi artıyor. Yine de AK Parti'ye oyum. Bu işi çözeceğini söyledi Reis. Seçimlerden sonra da indirecek ve gelişim sürecek. Bu faizlerin şimdilik %0.98'e inmesi iyi oldu ama onun devamı lazım.
BizdenAdamOLMAZ 17 Mayıs 2018 02:12
0
inşaatçılar para kazanacak diye ülke finans sistemini riske mi atalım? bu ne bencil bir yaklaşım. parasal genişleme bitti artık anlayın.abd ve bu yıl sonunda ECB faiz artirip imha edecek bastıkları paraları. dünyanın heryerinde faizler mecbur artacak ve doymak bilmez mütehitlerin şişirdiği balon sönecek.ve bedelini gene gariban halk ödeyecek.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 03:35
0
ev alan aldı. geri kalanlar ya hiç alamayacaklar ya da faize bulaşmayacaklar. geçen sayın kahveci oranları verdi. nüfusa göre ev sahibi oranları değişmemiş hatta azalmış. yani bardak doldu. bence geç olmadan başka sektörlere bakmak lazım.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 04:42
0
Geçenlerde Konya'da hayat mikemmmmmel diyordunuz, hangi ara beliniz büküldü?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 08:33
0
Sezai güldürmek için mi yazdın
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 09:46
0
'Milletimmmmm' madara oldu, Sezai mi olmayacak?
En azından Demokrat 17 Mayıs 2018 12:24
0
100 insana ekmeğini bedava mı veriyorsun?Onlarda sana emeğini veriyor. bu ne ukalalık kendini bilmezlik. yakışır sana "Reis" gibi yöneticiler. Havada bulup tavada yersiniz artık hep beraber..
Kıyas 16 Mayıs 2018 23:42
Demokrasiden uzaklaştıkça batağa saplanıyoruz. Ana ohali kaldırmazlar çünkü şimdi iflas erteleme yasağı var. Demokrasi vaadi veren bir iktidar sizce de komik değil mi? Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin başında 15 yıl kaldı. Cumhuriyetten öncesini de dahil ederseniz 19 yıl. Savaşlar, tartışmalar, 1929 buhranı vb. birçok sorunla boğuştu. Şimdi ki yöneticiler 16 yıldır iktidar. Hiç bir mazeret başarının yerini tutamaz....
KARAR OKURU 22 Mayıs 2018 22:02
0
Mustafa Kemal i binlerce altınla görevlendirenler vardı kendileri hain ilan edilip gurbette öldüler ve torunları hala hain biliyor Elbette Mustafa Kemal'in yaptığını kimse yapamaz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN