Back To Top
Bir türlü gelmeyen bayram

Bir türlü gelmeyen bayram

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 11:34
- A +

A‘Kamu Özel İşbirliği - KÖİ’ projeleri ama sanırım ortada işbirliğinden ziyade başka şeyler de var. Kamusal malların kamu tarafından yapılması gerektiğini ilerleyen yıllarda çok daha iyi anlayacağız.

Rahmetli Turgut Özal zamanında devlet tarafından yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) uzun bir bakıma alındı. Köprünün 4 şeridi ulaşıma kapatıldı. Rahmetli Süleyman Demirel zamanında yine devlet tarafından yapılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü de trafiği kaldırmıyor.

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu özel sektöre yaptırılan KÖİ projelerinden Avrasya Tüneli ile Yavuz Selim Köprüsü ve yollarında FSM’deki bakım sürecinde geçiş ücreti fiyatının indirimi talebinde bulundu.

Ulaştırma Bakanlığı ise kabul etmedi.

***

Şimdi bir hatırlatma yapmak durumundayım:

Geçen yıl 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde özel sektöre yaptırılan köprü ve otoyollar yine tartışma konusu olmuştu. O tartışma konuşmalarından bazı bölümleri aktarmak istiyorum:

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Haziran 2018 konuşması:

“Ne diyor, onun şöyle ücreti var, bunun böyle ücreti var. Kardeşim öyle veya böyle sen işine gelen köprüden geç. O pahalı olandan geçme, onu biz özel sektöre yaptırdık, bu kaynakların çeşitlendirilmesidir. Parası olan özel sektörün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçer, diğerleri diğerlerinden geçer.”

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Haziran 2018 konuşması:

“Devletin köprüleriyle, kamu özel ortaklığı ile yapılmış köprünün ne demek olduğunu bunlar anlamaz. Şu anda bayramda devlete ait köprüler yollar ücretsiz dedik dimi. Çıkmış, ‘Demirel ve Özal’ın yaptıkları bayramda bedava Erdoğan’ın yaptığı ücretli’ diyor. İnşallah bir daha ki bayrama başka bir formülle inşallah onları da ücretsiz yaparız.”

***

Bu konuşmanın üzerinden 2018 yılı Kurban Bayramı 21-24 Ağustos günlerinde geçti gitti. Hatta 2019 yılında Ramazan Bayramı bile 4-6 Haziran günlerinde gerçekleşti...

Ancak ne Yavuz Selim Köprüsü ne Osman Gazi Köprüsü ve otobanlarıyla ne de Avrasya Tüneli bayramlarda Demirel ve Özal’ın yaptırdığı köprüler ve otobanlar gibi ücretsiz oldu. İki yıl önce kamera yapımı nedeniyle iki şeridi kapatılan FSM Köprüsü’nde asfalt bakımını bile planlayamayan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün en azından bugün bakım sürecinde özel sektör yollarında bir indirime gitmesi beklenebilirdi.

Hadi dini bayramları kaçırdık, bari bu sefer vatandaşı mağdur etmeyecek bir fırsatı kullanabilirdik. Ve bu sayede Demirel ve Özal’ın kamu parasıyla düşük ücrete köprü ve yol yapmasının alternatif fırsatını Vatandaş lehine kullanabilirdik.

ALMANLAR NEDEN GELMEDİ?

Bu yıla oldukça hızlı başlamıştık. Hatta gelen ön bilgilere göre İngiliz turistlerde erken rezervasyon yüzde 30-50 arası artış olmuştu. “Üç yıl sonra İngilizler Bodrum’a geri dönüyor” demiştik.

Alman turistlerde de benzer haberler vardı; “Ön rezervasyonda ciddi artışlar oluyor” deniliyordu. Nitekim yılın ilk dört ayında ülkemize gelen Alman turist sayısı 672 bin kişiden yüzde 16.4 artışla 804 bin kişiye yükseldi.

Ama tam turizmin en cafcaflı dönemi başlarken mayıs ayında ülkemize gelen Alman turist sayısı 437 bin kişiden 410 bin kişiye geriledi. Artış yerini azalışa bıraktı.

İngiliz turist sayısındaki artış oranı da ilk 4 ayda yüzde 16.65 iken mayıs ayında yüzde 11.87’ye düştü.

Ve AB’den ülkemize en fazla turistin geldiği Hollandalılar. Onlarda yılın ilk dört ayında yüzde 18.25 artışla 222 bin kişi oldu. Ama mayıs ayında Hollandalılar da yüzde 2.25 azalışla 105 bin 574 turistte kaldı.

3 Mart 2019 günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içerisi girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil” demişti.

Acaba fatura mı ödemeye başladık, yoksa başka bir neden mi var? Bilen varsa lütfen açıklasın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 18:48
Alman turist denilen şeyin içinde bizim alamancı türkler de var çünkü genelde türkiye'ye alman pasaportuyla giriş yapıyorlar. Bunun haricinde genelde yaşlı emekli almanlar Türkiye'de bir ay herşey dahil tatil yapıyor. Almanlar mayıs ayında neden az geldi? Belki bu sene mayıs ayı ramazana denk geldi ve almanlar da yiyecek ve icecek bulamayabilirler diye mayısta az geldiler.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 13:41
Almanlar faizsiz borç verecek güvenilir ülke arıyor. Biz degiliz o ülke maalesef. Akp yüzünden aç geziyor millet. Çok yaşa reis ustalık döneminde bizi duvara toslattın bravo sana.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 13:12
Hayatı yaşamasını bilene, her gün bayramdır.
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 12:37
Avrupali turist gidecegi ulkede demokrasi isliyor mu diye bakar, islemedigi kanaatina varirsa alternatif yerlere kacar. Sonucta Turkiye'deki deniz, sahil, mutfak, tarih vesaire Yunanistan'da, Ispanya'da, Portekiz'de falan da var. Otokratik ulkelerin ekonomisini desteklemek istemezler. Bilincli tuketici hikayesi yani.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:12
3
O yüzden mi mısıra bae ye gidiyor
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 12:31
İbrahim Bey; Köprü konusunda Rahmetli S. Demirel ve T. Özal ile Tayyip Bey arasındaki farkı EN BAİT ŞEKİLDE yazmışsınız. Rahmetli S. Demirel ve T. Özal' ın yaptıklarından vatandaşlarımız BAYARAMLARDA BEDAVA geçiş yapabiliyor. Tayyip Beyin yaptıklarından BAYRAMLARDA BİLE BEDAVA geçilemiyor. İşte Milletin parasıyla MİLLETE HİZMET için yapılan köprüler ile Zenginin ve Birilerinin parasıyla ZENGİNE ve BİRİLERİNE HİZMET için yapılan köprüler. Rahmetli S. Demirel ve T. Özal = MİLLETE, Tayyip Bey ise = ZENGİNE Hizmet etmiş. Saygılarımla
Erdem 04 Temmuz 2019 11:58
Ödemeye başladık ama bunlar daha proforma faturalar resmi faturayı daha görmedik bile.
takip'ciniz 04 Temmuz 2019 11:05
Üretimi ve Üretkenliği yakalamalıyız, Bukadar borç yükü altındaki belediyeleri verimli hale getirmek zor. Öncelikle borçlu devredilen belediyeleri yargılamalı ve sorgulamalıyız.. Bu borcu niye yaptın? diye. Bu bir milat olmalı ki bundan sonra devredilen belediyeler düzgün ve enaz borçla devredilsin veya karlı duruma geçebilsin.. Veya belediye yetkilileri bir harcarken bin düşünsün...
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 09:36
Alman ekonomisinin ne halde olduğuna bakılsa cevap görülürdü, ayrıca Alman ekonomisindeki düşüşe göz yummanın karşılığı olarak Türkiye'deki Alman basın yayın organlarına konuk olunuyorsa Alman ekonomisinin durumu göze gelmez.
Erdem 04 Temmuz 2019 12:03
0
Alman ekonomisinin ne hâlde olduğu mu? Çok da iyi değil milyarlarca dolar fazla verdi sadece o kadar.
Demircan 05 Temmuz 2019 09:16
0
Biz görüyoruz da senin bi şey görmediğin çok ortada.
Musto 04 Temmuz 2019 09:27
Köprü yol ve tünellerin yap işlet devret modelinde bir bit yeniği var bukadar çaresiz degildik ülke imkanları ile her türlü yapılabilirdi telekomun satışı şehir hastahaneleri amerikan tütününe muhtaç edilmemiz ancak iktidar değişimi ile gerçekler ortaya çıkar.
Rasim 04 Temmuz 2019 20:16
1
Bütçede geçiş garantisi için ayrılan paralar ile her sene1 adet boğaz köprüsü yapılabiliyor.Madem bu kadar para ayırabiliyoruz o zaman neden bütçe imkanları ile değil de Yap işlet soy yöntemiyle yapılıyor? Yapımcı şirketleri ihya etmek için olmalı.
Demircan 04 Temmuz 2019 09:27
Özel sektör köprüleri geçiş garantili değilmi.geçilmeyen kısmını devlet ödüyor.fiyatlarını indirseler en azından devleyin ödediği.tutar azalmazmı.bunları geçiş garantili değilde ciro garantili yapsalardı daha iyi olmazmıydı.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:41
0
Ortada iktidarın avantasi var. O kesilecek. Milleti düşünen yok.
Nurettin 04 Temmuz 2019 21:58
0
Bir de şu var köprüden eksik araç geçtiğinde devlet bu farkı ödüyor. Peki garanti edilen araçtan fazla geçiş olduğunda şirket hazineye fazla kısmın bir bölümünü ödüyor mu hayır. Yani eksik geçiş oldu mu devlet ödesin (Ki bu anlaşmalar 20 yıllık Artan nüfus ve araç sayısı düşünüldüğünde ilerleyen yıllarda geçiş sayısı çok artacak) Fazla geçiş olduğunda devlet seyretsin. Paralar şirket kasasına girsin.Oh ne güzel dünya. Sokaktan adam çevirseniz devlet aleyhine böyle sözleşmeler yapmaz. Nüfusumuz sürekli artıyor, paralar böyle çarçur edilirse ileride ihtiyaç halinde yeni köprüleri yolları hangi p
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 08:08
Avrupada artik isler iyi degil turkiyedeki gibi kimse olmayan parayla tatil yapmiyor en kotu evin kirasi olmus 1000euro en iyi aylk2000euro Adam ne yapsin turkiyedekigibi! 6 ayda bir zam yokki hele memurlar 2 senede birzam ordada isler kotu
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 07:34
Almanya' da yaşıyorum. Havalar çok sıcak buralarda. Bir çok Alman artık tatilini artık kendi ülkesinde yapıyor. Güneşse burda da var diyor. Rezervasyonlarını iotal edenler bile var. Anlamıyorum doğrusu. İşiniz gücünüz kötülemek. Bir eksiklik, yanlışlık aramak. Ülke batsa göbek atarsınız. Faturayı birine kesebilmek için. Patolojik bir hal. Yazık.
Erdem 04 Temmuz 2019 12:01
0
Çok beğeniyorsanız Türkiye'ye bekleriz. 2 yıl boyunca öğlen yemeği yemeseniz buradan ev alırsınız. Kira derdi de yok oh miss.
Kerem 04 Temmuz 2019 14:55
1
Yurt dışında yaşayan vatandaşların ülkemiz için hamaset yapmaya hakkı yoktur. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız yılda 10 gün gelip geziyor ve gidiyor. Emeklilikte bile Türkiye'ye kesin dönüş yapmıyorsunuz. Kesin dönüş tabutla oluyor. Biz burada geminin içindeyiz, batarsa beraber batacağız. Hiç bir şeyin kötü olmasını da istemiyoruz. Siz dışarıdan gemiyi seyrediyorsunuz, içinde değilsiniz, içinde yaşananları tam olarak bilmiyorsunuz. Yaşamadığınız ülke için oy kullanmanızı, nasıl yönetileceğini belirlemenizi bile doğru bulmuyorum. Kesin dönüş yapanlar hariç...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:48
0
İstersen 4 yıllık bi değişim yapalım sen buraya gel gani gani sürekli binen vergileri, haksızlıkları, beyinlerin ülkeden kaçmak için yol aradıklarjnı 4 yıl boyunca izle sonra zaten koşa koşa dönersin almanya ya
Karar okuru 04 Temmuz 2019 08:50
1
Ne yapsaydik?? Memleket sahaser, tum hapisanelerimiz agzina kadar dolu, hukuk on numara bes yildiz, adalet desen kulaklarimizdan fiskiriyor, ulkenin demografik yapisi mukemmel hale geldi Kilis de suriyeli nufusu yerlileri asti, insan haklari, kadinin toplumdaki yeri, egitimde hersey dort dortluk... Uzakdan ahkam kesmek kolay... Patolojik hal bizden ziyade sizinki …
Demircan 05 Temmuz 2019 09:17
0
Yok işsizlik maaşı yok çocuk parası diye almanlar besledi. Hadi gelin Türkiye'ye yok dimi.bekara karı boşamak kolay gelir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 07:12
İbrahim bey Biz hekimler -en azından kendini geliştirmek yenilemek isteyenler- dünya bu işi nasıl yapıyor onlar ne yapıyor biz ne yapıyoruzu merak eder ve okuruz, gerekirse gider yerinde görürüz. Biz onların yaptıklarının ne kadarını yapabilir durumdayızı biliriz. Nereden nereye geldikleri de. Hukukçularımızın böyle bir kaygısı olmadığı belli. Ekonomistlerin iktisatçıların da mı olmaz... Lütfen 2002 yılı ile 2018 kişi başı gelirleri bile kıyaslayıp verseniz çok mu zor..Polanya, Bulgaristan G. Afrika ve bizi....Biz buraya gelirken başkaları ne kadar gitmiş.Relativitekuramını duymuş olmalısınız
Karar okuru 04 Temmuz 2019 09:05
1
Beyefendi baskalarinin ne kadar gittigi COK guzel bir kiyaslama olur... Turkiye ekonomik buyuklugunun Dunya da 90 larda kacinci sirada oldugu ile su anda kacinci sirada oldugunu karsilastirin... Gorunen bir Arpa boyu yol gitmedigidir… Fazla laf kalabaligina gerek yok bencede…
ÇELİŞKİLER YUMAĞI 04 Temmuz 2019 09:20
0
kötülemek nedir ? gerçek olmayan bir durumdan bahsederek olumsuzluk pompalamak...burda gerçek olmayan bir durum varmı ? o adam o lafları söylemişmi söylemiş..tehdit etmişmi etmiş ...sence hangi durum patolojik..?
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 04:43
İbrahim Bey; Halk arasında Almancı diye tabir edilen komşumuz var. Geçen bayram da ziyaretine gitmiştik. Çocuklarından ALMAN ile Evli Olan Türkiye' ye hem tatile hem de annesini ziyarete gelmiş, eşinin yabancı olması sebebiyle annesinde değil de şehirdeki 5 * lı bir otelde konaklamışlar. Annesine anlattıkları, tam 4 yıl önce aynı otel de 70 EURO ya kalmıştık, şimdi 30 Euro ya kalıyoruz. Eşimin yanında ÜLKEM adına hem ÜZÜLDÜM hem UTANDIM demiş. Sayı artarken GELİR düşüyordu, şimdi sayı da DÜŞÜYOR sa, Vay Halimize. Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:01
16
Demekki 4 yil once bir avrupali için 70euro verebiliyordu simdi 30 cok geliyor ordada isler pek iyi degil Alman isini bilir
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 12:35
0
Yorumuma "Demekki 4 yil once bir avrupali için 70euro verebiliyordu simdi 30 cok geliyor ordada isler pek iyi degil Alman isini bilir" diye yorum yazan arkadaş. Bu rakamlardan UTANMAK gerekirken GURUR duyuyorsun ya, pes sen ve senin kafadakilere. Bu kafa ne kafası diye fazla düşünmedim; FETÖ kafası olduğunuzu anladım. Siz hala UTANMADAN FETO Kafalılığına devam edin. Ülkemizin parasının ne kadar değer kaybettiğine üzüleceğine GURURSUZLUK yapan sizlere ne diyelim. ALLAH Islah etsin.Saygılarımla
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN