Back To Top
Bu krizi nasıl aşarız!

Bu krizi nasıl aşarız!

 - Son Güncelleme: 07.06.2018 Perşembe 14:39
- A +

Bazı okuyucular; “Sorun söylemenden bıktık; çözümün varsa onu söyle” diyor.

Bir dönem de; “Eskiden sorunları yazmıyordun; şimdi ne oldu da sorunları yazıyorsun” diyenler vardı.

1- Eskiden, daha eskiden gelen sorunlar çözülmeye çalışılıyordu. Ayrıca şimdi ortaya çıkan sorunların açığa çıkma dönemi bu kadar yakın olmamıştı.

2- Eskiden bir çok çalıştığım, konuk olduğum yerde bugün ortaya çıkan sorunları daha başlangıç aşamasında zaten işliyordum. 

Şimdi gelelim bugüne;

Nerede ise bir ekonomik krize girdiğimiz kesinleşti. Yani bugün henüz ilk günlerini yaşıyor olabiliriz ama aradan geçen her süre zarfında ekonomik sorunlar artarak devam edecek.

Önümüzde iki yol var:

1- Ya ‘dış mihraklar’ sloganı ile devam ederek Venezuela olacağız. (Ki, Millet bu slogana epeyce inanmış durumda).

2- Ya da aklımızı kullanıp çözümler arayacağız.

SİL BAŞTAN

Çok defa tekrarladığım somut adımlardan kısa kısa bahsetmek istiyorum:

1-Çalışma hayatını sil baştan yenilememiz gerekiyor. Çalışmayı özendirici, çalıştıkça kazancı artırmayı teşvik edici ve 50 yaşlarında emekliliği  bitirici önlemler almalıyız.

2-Finans sistemini yenilemeliyiz: Bugün kısa vadeli mevduat ile uzun vadeli yatım ve kalkınmamın mümkün olmadığını görüyoruz. Her yer ve kurum kredi bataklığında ama kalkınma sağlanamıyor. Sermaye piyasaları sorumluluk üzerine oturmadan gelişmiyor.

3-Maliye politikası kümesteki kazları yolmaktan vazgeçmeli ve gerçek kazları kümese almalı: Üretim ve istihdam vergileri düşürülerek, rant üzerine yönelmeli. Bilim-teknoloji ve kalkınma hamlesinin temel bileşeni olarak yeni bir maliye politikası yazılmalı. Hatta “Yatırıma dayalı bütçe açığı” bile ele alınabilmeli.

Bunlar aslında alt ve daha da alt dallarla bir bütünün çözüm yolları olacaktır. Ama bu modelin her noktası siyaseten sorumluluk üstlenmeyi gerektiriyor.

Bir siyaset, yurtdışından milyarlarca dolar borç alıp, bunu yurt içinde alt gelir grubuna ulufe olarak dağıtıyor ve bu sayede hiçbir seçimi kaybetmiyorsa ne yapılabilir. Sizce bu topluma “yatmayın, ayağa kalkın ve çalışın” diyen bir başka siyasetin hiç şansı olabilir mi?

Olamaz tabii ki...

Bu ülkedeki vatandaşlar artık iki şeye inanmış durumda:

1- Herkes Türkiye’ye düşman

2- AB ve ABD bizim ekonomimizi çökertiyor.

Şimdi bu topluma nasıl bir akılla çözüm önerisi sunacaksınız? Önce bir ortak aklın oluşmasını nasıl sağlayacağız diye düşünmemiz gerekmiyor mu?

FAİZLER KRİZ DEDİ

Döviz fiyatları kriz diyeli epey oldu ama dün itibari ile artık faizler de yüzde 18,0 sınırını aşarak resmen kriz demiş oldu. Bir tarafta yüksek faiz, diğer tarafta yüksek döviz.

Yani iki yüksek maliyet birleşti.

Yeterince üretmediğimiz halde çok tükettirmek için yurt içi talebi dış borçla itelediğimizde karşımıza yüksek enflasyon ve sonuçları çıkıyor.

Ya ayağımızı yorganımıza göre uzatarak, üretime yakın büyüyeceğiz; ya da üretimi artırıp yeni bir büyüme yoluna gireceğiz.

Şimdi karşımıza acayip bir denge çıktı: Enflasyon yükseldi diye faizler yükseldi. Faizler yükseldi diye döviz de  yükseldi....Döviz yükseldi diye enflasyon da yükseliyor.

Merkez Bankası faizleri yüzde 20 sınırın üzerine çıkarmaz ise artık dövizde düşüş olasılığı çok zor. Hatta yeni bir döviz sarmalına bile girebiliriz.

İyi ama yüzde 20’nin üzeri bir faizde bu ekonomide yaprak bile kıpırdamaz. Ekonomik felaket olur.

Geriye kalıyor tek seçenek: Piyasaya ve ekonomiye güven vermek. Yani dengeli ve öngörülü ülke yönetimi oluşturmak.

İyi de böyle bir yönetim için kurumların çalışması gerekiyor. Adalet gerekiyor; hesap verebilir bir kamu idaresi gerekiyor. Kısaca adına demokrasi dediğimiz bir yönetim biçimi gerekiyor.

Ya demokrasiye döneceğiz

Ya da yüksek faiz ve yüksek döviz sarmalında boğulup gideceğiz.

Tercih bizim...

Ya da dış güçler hikayesi ile aç-susuz-evsiz-parksız insanların yaşadığı bir ülke haline geleceğiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 23:34
erdoğan atama bekleyen öğretmen adayına ''herkesin atanmasını beklemeyin.öğretmenlik dışında şeyler de düşünün.biz yavrularımız 'üniversite okudum' diyebilsin diye herkesi üniversiteli yaptık'' demiş.demek her şehre,her ilçeye üniversite açmanın sebebi buymuş.o okullara para harcanıyor,umutla okunuyor.işsiz kalacaklarsa neden okuyorlar?
Halil 07 Haziran 2018 20:10
çözüm belli arkadaşlar akp iktidarından kurtulmak.bu kadar basit.bundan sonra akp nin bu millete hiçbir katkısı olmayacaktır.akp gitmeden demokrasi gelmez, ohal bitmez.peki kim gelmeli ki düzelsin.bana kalırsa hiçbiri de düzeltemez.birazcık temel reisten ümitliyim ama millet ye ona oy vermiyor.yapacak birşey yok.hep beraber batıyoruz.krize en az borçla ve en çok nakitle giren en güçlü çıkacak.
Nuri 07 Haziran 2018 19:32
Bahane üretmiyorum ama yorumlara baktığımda aramızda kriz seviciler olduğunu görüyorum. Ülke adına üzülüyorum. Bindiği dalı sevinerek kesenler var aramızda faizler yükseldi kına yakarsınız artık.
Nuri 07 Haziran 2018 19:24
Öncelikle çalışacağız iş beğenmemezlik yapmayacağız maşallah herkes patron olmak istiyor ülkede... kimsenin çalışmak işine gelmiyor ama konuşmaya gelince vay şöyle kriz var vay dolar böyle yükseldi (gerçekten iş arayıpta bulamayanları tenzih ederim). Ayrıca sağolsun kriz kriz demekte bardağın sürekli boş tarafını halkın gözüne sokmakta üstümüze yok. Piyasalar manipülatif yapılardır halk da öyle.. şu iki aydaki olumsuz piyasa hareketlerinin seçimlere denk gelmesi tesadüfmü sizce ?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 23:08
0
Gayet güzel bahane üretmişsiniz.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 23:28
4
kimin işine gelmiyor?insanlar gece gündüz çalışıyor!çoğu asgari ücret alıyor!kendilerini değil patronlarını zengin ediyor!azıcık vicdanlı olun
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 16:15
0
iş beğenmiyor diyorsun da sen yükselme imkanının ve 1800 tlye günde 12 saat haftanın 6 günü çalışır mısın? insanların istemediği işler bunlar. Yapmak istediği şeyleri de lisans-yasak-regülasyonlar yüzünden yapamıyor.
karar okuru 07 Haziran 2018 19:14
işsizlik azaltmak için erken emeklilik doğru temel bey doğru söylüyor günü dolan emekli olmali gençler e iş yeri acılsın genç ögretmen polıs özel sektör yeni gençleri iş alsın 50 yaşindan sonra insanlar verimli olamıyor gerçek bunlar
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 18:39
Üretim ekonomisi memur yetiştiren değil üretken yaratıcı eğitimle Mütehait rant ekomisi değil bilgi teknolojisi gündem olmalı
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 22:17
0
NE GEZER. MİLLETİN ÇALIŞIP PARA KAZANACAĞI YERLER AÇILMIYOR, YOK MİLLET BAHÇESİ, ŞİMDİDE MİLLET KIRAATHANESİ AÇACAĞIZ DİYORLAR. HER TÜRLÜ TÜKETİM EKONOMİSİ.
Nuri 07 Haziran 2018 23:00
3
Her yerde yazıyorum teknik lise reformu şart...mühendislerin teknik lise mezunu olması gerek...bazı bakanlıkların güzel çalışmaları ama fazla duyulmuyor arada kaynıyor.
Mesut TOPAK 07 Haziran 2018 17:36
Sayın yazar çözüm önerin nedir dedik önerilerine bakınca çözümün ne olduğunu sende bilmiyorsun.1. Önerin şu un zaten mevcut 2. önerin ise o da üretim ve istihdama yönelik teşvikler kobilere ve esnafa zaten sağlanıyor.Diyorsunki devlet aldığı krediyi alt gelir gruplarına dağıtıyor bumu batıyor size devlet elbette muhtaç vatandaşlarının yanında olacak ,ya iş verecek ya aş verecek bunun üçüncü yolunu biliyorsan söyle.Bundan 16 yıl önce bu insanların yüzüne bakan olmazken bugün o insanlar sadece devletine güveniyor ve o devlete minnet duyuyor.Siz ve s
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 19:01
0
@Mesut yazıda bahsedilen sensin.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 21:20
0
Diyorsunuz ki" devlet her gün millete balık versin". Sayın Kahveci de diyor ki "Devlet vatandaşına balık tutmasını öğretmeli". Siz bağımlı ve her şeye boyun eğen itaatkar KUL olmayı savunuyorsunuz! Sayın Kahveci de her vatandaş üretime katkı verecek yetilerle donatılıp,ekonomik bağımsızlığına sahip özgür vatandaşlar olsun. Siz yandaş medyanın yayınlarını izlemeye devam edin. Ama millet bu defa TAMAM diyor TAMAM.
Cagri 07 Haziran 2018 16:37
sayin kahveci koyunde hayvancilik yapana asgari ucret ve sgk prim ucretini devlet versin ,Turkiyenin tarim ve hayvancilik problemi biter..Asgari 100 kucukbas veya 10 buyukbas hayvani kendi temin edecek ve bizzat koyde yasayacak kesin taahhut ederim tarim ve hayvanciligin birde sehirlerdeki issizlik ve asayis uyusturucu problemlerine kesin cozum olur,birde RUSVET yemek orucu bozarmi bozmazmi saygilarimla
Efe Ataroğlu 09 Haziran 2018 16:21
0
Malesef o dediğin maaşlar primler vergi verenin sırtına yüklenecek, daha ağır vergiler alınmak zorunda kalınacak. Devlet ekonomiden elini çekmeli. ÖTV'Yi kaldırmalı, özel sektörün daha iyi ve ucuz sektörlerden elini çekmeli (bknz eğitim ve sağlık). Gereksiz kurumları kapatmalı.
Karar Okuru 07 Haziran 2018 16:21
Merkez Bankası faiz artışı yaptı Paşaların Paşası tuş ...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 15:56
Bu ülke tek yumruk olup kenetlenme li Türk'e yapılan tek ve son saldırı değil cumhuriyet öncesini yok sayanlar üç günlük tarihle yetinir derslerde de iyi not alırlar türkle binlerce yıldan beri savaşıyorlar Dün kılıçtı Bugün silah Yarın siyaset Ertesi gün para Aynı senaryo yu deniyorlar nerede açık bulsalar içerdeler
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 14:32
Daha düne kadar merkezin faizleri yükseltmesi gereki diyordunuz, bugün faiz yükseldi, enflasyon aratacak diyorsunuz, sizin dediğiniz o güven seçimlerden sonra gelecek, merak etmeyin.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 17:16
0
bosuna okuyorsun dostum.
Okur 07 Haziran 2018 17:21
0
Asıl dalga seçimlerden sonra gelecek. Bu günler iyi günler.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 19:15
0
Secim kararini hukumet kucuk ortagi uzerinden almadi mi? Madem hersey yolundaydi neden seçim zamaninda yapilmadi? Secimden sonra yapacagini elinde OHAL varken, KHK ile her turlu yetkiyi kullaniyorken neden yapmiyor? Madem ekonomi o kadar iyi seçim sonucuda cepte neden secime kadar yapmasi gerekenleri secim oncesinde rusvete donusturdu AK Parti? Aaa tabi bunu soran Fetocu, hain ve gayri milli. Yerseniz.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 14:32
Demokrasi, hukuk devleti, hak ve özgürükler dedikçe ayağına beton mikseri değmiş gibi feryad eden istemezükçüler varken bu dediklerinizin gerçekleşmesini beklemek hayalden ibaret. Herkes dibe vuracak ve anlayacak ki yanlış yaptılar, yanlışı seçtiler...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 17:17
0
Onca tarihsel ve bilimsel birikime ragmen ancak kafayi duvara vurduktan sonar anlayanlara aptal denir literaturde.
Karar Okuru 07 Haziran 2018 13:59
Ya ibrahim Bey Krizden falan bahsedip durmayın Reis Ekonomi çok iyi dedi artık sözün bittiği yer hala kriz diyorsunuz .Buzdolabımız var çamaşır makinamız var bulaşık makinamız var emekli ikramiyemiz var her şey var yok olan ne ?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 19:02
0
İyi iki ay sonra onlarla akşam yemeğini hazırlayıp yersin
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 21:36
0
Daha fazla ne diyebilir diye düşünüyordum ki her mahalleye "kıraathane" açacağını söyledi. Müthiş bir zeka ve hatta deha.
Durbirhe 07 Haziran 2018 13:25
Daha önceleri Aziz Nesine kiziyordum,az bile söylemis.Bu kafayla ,zihniyetle daha cok duvara toslariz.94 yasindaki annem bile buradaki yorumculardan daha iyi analiz yapiyor.Sözün bittigi yerdeyiz demekki.Ilk önceligimiz egitim seferberligi olmali.
MUHASEBE 07 Haziran 2018 12:17
Sayın Kahveci;dış oyunların Ülkemiz üzerindeki etkisini yurdum insanına anlatabilirsek kendi içerimizdeki sorunlara odaklanmamız ve çözmemiz tecrübeli bir hükümet ile daha kolaylaşır.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 17:18
2
ya sen içerdeki oyunlara bak.birak dışarıyı.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:14
Karar kalitedir
Abdullah hasan 07 Haziran 2018 21:15
0
İbrahim beyin yeri başka.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:14
Erken emekliliğe karşı önlemler almalıyız demişsiniz ama saadet partisinin seçim beyannamesinde bunun tersi şeyler var. Keşke bir iki satırda bu konuda yazsanız
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:46
5
Akp varya?!
Abdullah hasan 07 Haziran 2018 11:10
İbrahim bey yakında sunumda diyebilirler; bunları bize önceden niye söylemedin? Ben yıllardır yazıyorum desen farketmez, niye ikna etmedin derler. Biz korduk, göremedik, duyamadik diyen olmaz, niye ikna etmedin denilir. Çünkü bana öyle söylediler ve söylüyorlar.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 17:18
0
yok öyle demezler şu cehape yüzünden oldu her sey derler
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:01
Yari egitimli cehalet ulkeyi perisan etti: ekonomi, dis politika, kurumsal yapi, egitim, toplumsal baris vb.vb. darmadagin...bu kadar sorumsuz bir iktidar olmadi tarihimizde...
Şenol 07 Haziran 2018 12:24
28
Taş gönülde ne biter.Dilinde ağu tüter.nice yavaş söylese,sözü savaşa benzer.2001 Krizi unutuldu herhalde.İrtica yaygaralarını.laiklik elden gidiyor hezeyanlarını.cumhuriyet mitinglerini,ordu göreve diyenler toplumsal barışa hizmet ediyorlardı.27 nisan e muhtırası,367 krizi hep tam eğitimlilerin işi zaten.MİT krizi,Gezi olayları,17-25 aralık yargı darbesi ve hain final 15 temmuz .Bunların hepsi toplumsal barışa hizmet eden unsurlardı !!! zaten..
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 13:03
34
Bunların hepsi kendilerinden gayri herkesi cahil goren CHP zihniyeti hep bunlar bilir hep bunlar yapar halk bişey bilmez halka muhdac olduklarını dah bilmezler o kaos günleri bile hatirlamazlar
HACI MURAT 07 Haziran 2018 10:48
Şu cümle İbrahim Bey'in yazısından: "Bir siyaset, yurtdışından milyarlarca dolar borç alıp, bunu yurt içinde alt gelir grubuna ulufe olarak dağıtıyor ve bu sayede hiçbir seçimi kaybetmiyorsa ne yapılabilir." Dış borçlarımızın çok büyük bir kısmı özel sektöre ait.Özel sektör içeride ulufe olarak dağıtmak için dışarıdan borç alır mı?
hamza akyol 07 Haziran 2018 11:32
2
hacı murat! biliyorum sana tıntın ama okuyacaklar için bilgi, 16 yılda 2 trilyon doların üzerinde vergi toplamı akp. avrasya tüneli 1.2 milyar dolar. o da borçla. normalde topladığı vergilerle 2000 küsür tane avrasya tüneli yapması lazımdı. ama hiç avrasya tüneli yapmadı (yapılan toplanan vergi ile değil borçla). topladığı vergiyi paypay etti. O vergileri de borç alan kişilerden topladı.
Karar Okuru 07 Haziran 2018 13:34
2
En azından dış borcumuzun olduğunu anlamışsınız
HACI MURAT 07 Haziran 2018 14:06
12
Hamza Akyol!O 2 trilyon verginin ne kadarı savunmaya, terörle mücadeleye,ne kadarı eğitime,ne kadarı emekliye,ne kadarı sağlığa,ne kadarı cari harcamalara, ne kadarı yatırım harcamalarına, ne kadarı borç anapara ödemesine ve faizine...gitti.Bi zahmet bunları da yazıver.Yuvarlak konuşma,rakamlarla konuş.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 10:43
Ya demokrasiye donecegiz derken ak partiyimi elestirdin sayin yazar..yoksa ak parti demokrasiyi yokmu etti ne munasebet kimin haddine, ulkemiz demokrasinin altin cagini yaşiyehh
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 09:58
Adaletinizi, vicdanınızı, memleket severliğinizi gördük, test ettik sayın Kahveci. Kim ne derse desin yureğinize kendi yuregim kadar güveniyorum. Allah işinizi gücünüzü rast getirsin sevgili kardesim.
murat 07 Haziran 2018 09:43
Sayın Yazar ve yorum yapanlara soruyorum.Ekonominin neresindesiniz? Yani bir üretim yapan şirketinizmi var?Ya da bir şirkette yöneticimisiniz?Piyasa da nasıl bulunuyorsunuz?Devam edin böyle yazmaya.Bizler yani ekonomi çarkının içinde yer alanlar sizin göremediklerinizi yaşıyoruz.Siz sadece eleştiri yaparak birde kötü senaryolar üreterek insanları umutsuzluğa sevkediyorsunuz.Yani ülkeye zarar veriyorsunuz.Kendi ateşinize odun taşıyorsunuz.Devam edin.Kriz olduğunda Yazar kardeşim ilk işten çıkarılan olacak.Sizlerde öyle.Bağırın bağırın kriz var diye.Biz çare
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 14:11
0
sen ekonominin neresindesin peki murat? hangi çarkın içindesin, hangi şirkette yöneticisin, söyle de bilelim. yok söyleyebilecek durumda değilsen millete üstünlük taslamayı bırak.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 21:43
0
"Bizler yani ekonomi çarkının içinde yer alanlar sizin göremediklerinizi yaşıyoruz" Çok haklısın. Sıfıra yakın işçi ve sigorta maliyeti, Sıfır vergi, sıfır stopaj. Daha ne olsun. padişah, vezir soyu görmedi sizin yaşadıklarınızı.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 09:29
AHMET DAVUTOĞLU BAŞBAKAN KALSAYDI EKONOMİMİZ ÇOK İYİ OLURDU KESİN YAZAR...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:48
0
Suriyeye bakalim
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 16:25
17
Ben 30 yıldır ekonominin içindeyim.İhracat yapmak için 50 takla attığımız ve kdv sini ise alamadığımız günleri unutmadım.Hatta halen devletten alacaklıyım.Gümrüklerden rüşvetsiz malların geçirilmediği,bir imza için yediğimiz hakaretleri unutmadım.Şimdi faturamı kesiyorum,gümrükçüm rüşvetsiz masrafsız malımı gönderiyor.Kdv iadesi ile uğraşmıyorum.Mahsup yapıp bitiriyoruz.Vergi dairelerine hiç yolum düşmüyor.Yapılan iyi şeyler çok.Benim itirazım kriz çığırtkanlığı yapanlara.Size bir misal getireyim.En büyük sermayeye sahip banka hakkın
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 08:56
Yaw insan utanır Bugün dış güçler ekonomimizi bozdu diyen adam birgun sonra İngiltere ye dış güçlere para dilenmeye Mehmet şimşek i gönderdi
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:49
13
Yaw Devlet planlama teskilatindamisin?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 08:25
Bu milletin iki asırdan beri batı emperyalizminin saldırısı altında olduğunu yok sayıyorsun.İktisadi kalkınma hamlelerimizin nasıl akım bırakıldığını,türlü oyun ve hilelerle onumuzun kesildiğini bilmezden geliyorsun.Darbeler ve krizler bu ülkenin kendi iç dinamiklerinden mı üretildi ki dış güçler sözünü alaya alıyorsun.Cumhuriyetin tek adam ve tek parti modelini Türk Milleti mı kabul etti? Çok partili sistemle kalkınma hamleleri nin zirve yaptığı bir dönemi askeri darbeyle sona erdirenler dış güçler değil miydi.Yakin tarihin tüm darbe ve kalki
Okur 07 Haziran 2018 12:18
2
A haberden mi yazıyorsun?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 07:02
Suçu sürekli olarak ülkeyi yönetenlere atarak da sonuç elde edemiyoruz.Gerçekleri konuşmadan,hastalığı doğru teşhis etmeden doğru tedavi uygulayamayız.Bu milletin kalitesi bundan 20-30 sene önce daha iyiydi,taşradan şehirlere göçenler geldikleri şehirlere uyum sağlamak için çaba sarfeder,çoçukları ise şehirli gibi yaşarlardı,Türkçe’yi düzgün konuşur,çoğunlukla kanunlara uyan vatandaşlar okurlardı.Ancak günümüzde şehirlerimizde yeni tipler türedi,çoğunlukla taşradan gelip şehirlerimizi köye çeviren,kanun tanımayan eşkiyalar türedi ülkemizde
Elvan 07 Haziran 2018 09:06
15
ne alaka şimdi
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:47
11
Sen ne kullanıyorsun kardeşim? Sabah sabah güldürdün :) Kemal Sunal filmleri izle bu ülkenin eski halini anlarsın!
Efe Ataroğlu 09 Haziran 2018 16:31
0
İnsanların bilgi düzeyi Internet sayesinde artmaya başladı. Eskiden beri kandırılmamız ve ezilmemiz malesef ailede başladı, okulda devam etti. Bence alttan gelen nesil daha başına buyruk ve bilgili. Ve bu iyi birşey.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 07:01
Artik sanirim ilk defa birisi 7haziran2018 itibari ile kose yazisinin basligindan icerigine kadar uzun suredir surmekte olan krize kriz dedi ve yazdi. İcerigi okumadim. Ama krizden cikmak istiyorsak hukuk demokrasi insan haklari gibi kavramlari yeniden diriltmek gerek. Cunku uluslararasi yatirimci ulkede hukuk isliyomu ona bakarak parasini getirir. Hukukun olmadigi yerde adamin parasinin guvenligi olmaz Bide japonya dun bizim kredi notunu indirdi aciklmasina bak ulusal rezervler kisa vadeli borcu karsilamiyor. Bunun uzerine ne denilebilir ki?
Salih 07 Haziran 2018 04:27
Petrol zengini değilsek. Toplumca toplu taşıma araçları kullanmalı. Bu doğrultuda, özel araçlar için şehir içi yollar ve şehirler arasi yollar paralı. Benzin mazot bireysel araçlar için 10 lira olmalı. Kaçak elektrik caydırıcı cezalandırılmalı. İmkan dahilindeki üretimden başlayarak hayvancılık tarımda zerre boş yer kalmadan tavizsiz üretim başlamalı. Resmi araç kullanımı kaldirilmali. Üretim ve sonuç odaklı teşvik verilmeli. Üretime yonelik fon kurulmalı ve bu fon üretimin her aşamasında denetleyici ve sonuçlandirma hedefinde calismali.
Erdem 07 Haziran 2018 04:04
Bu dış güçler senaryosu iyi tuttu aynen devam son perdeye dek. Diğeri için iktidarın çalışması gerekiyor. Böyle bir iktidar ise bu ülkede başa gelemez tüketmek çok güzel zira. Hele ki üretmeden tüketmek.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 09:16
12
Dış güçler senaryosu tuttu diyenler, dış güçlerin içimizdeki piyonlarıdır. Türkiye Taaaaa Osmanlının yıkılışından beri işgal edilmek istenen bir ülkedir. Onun için bu gerçeği örtbas etmek hiçkimseye bir şey kazandırmaz. Bir ve beraber olmanın zamanıdır. Dış güçler ASLA mütteflkte değildirler. (abd. ingiltere, israil, almanya, fransa, rusya, ispanya, italya, hollanda, belçika, ermenistan, avusturya vs....)
Erdem 07 Haziran 2018 13:21
0
Dış güçler dış güçler deyip kendi dizini döven mi piyondur? Evet böyle bir gerçek var ama biz ne önlem aldık diyen mi piyondur? Reisinizin kendi beyanatı var dış güç deyip bilinmeyene topu atmayıp çalışmamız gerek diye...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 03:59
Küresel liberal kapitalist ekonomik sistem içinde kalkınma gelişme mümkün değildir bu sistem gerek ülke gerek birey bazında zengini daha zengin fakiri daha fakir etmek üzere kurulu sömürü sistemidir kalkınmak gelişmek ancak dışa kapalı korumacı dış ticaret içinde sosyalist ekonomik sistem ile mümkündür fakat korkarım ki küresel liberal kapitalist ekonomik sistem içinde toptan bir ekonomik çöküş olmadan sosyalist ekonomik sistemin değeri anlaşılmayacak
Sinan 07 Haziran 2018 03:44
''Ya demokrasiye döneceğiz...'' başka söze gerek olmasa da ''....ya demokrasiye döneceğiz !'' diyerek de vurgu yapılabilirdi. İbrahim bey bu kadar açık ve net ifadenizden dolayı tebrik ve teşekkür ederim. Sanırım söylemediklerinizi de anlıyorum. Ekonominin ilacı demokrasiye dönmek, evet ; demokrasiye dönmenin ilacı da artık milletin irfanında. O da var mı, yok mu yakında göreceğiz...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 03:17
İbrahim hocam güzel 50 yaşında emekli olmayın diyorsun bir. Çalıştıkça emekli maaşı düşüyor iki Türkiye şartlarında özel sektörde kim 50 yaşından sonra işçi çalıştırır üç Türkiye de sendikalaşma sıfır işten çıkarmak kolay zaten yeni yasa 65 yaşında emekli şartı getiriyor velhasıl Türkiye'de bu uygulanamaz gençlere nasıl yer açacak siniz
vay be 07 Haziran 2018 11:19
13
millette öyle bir irfan varki 16 yılda türkiyeyi üçe katlayan reisi cumhuru tekrar iktidara getirecek
ferhat 07 Haziran 2018 03:11
Seçimde Eline Kuranı alıp ta bir ülkede "Bu kitap var ya bu kitap .."derseniz İslama siyaseti bulaştırsanız.Ülkeyi tarımda dışa bağımlı kılarsanız ekonomide borçlarınız sürekli artar ise,ülkede seçimde "Kürtte burda laz da çerkezde" deyip ayrıştırıp sonrada Mİlli ve yerli olmaktan söz ederseniz. CUmhuriyetin ekonomik kazanımlarını yandaşlara (en son şeker fabrikaları) değerinin altında üç beş kuruşa peşkeş çekerseniz. Eğitimde her yıl 3 kez sistemi değiştirirseniz.Cumhuriyeti yıkıp yerine tek adam rejimi getirmek isterseniz asla ve alsa bu
Osmanlı Devleti 07 Haziran 2018 02:02
Bu milletin duası bu devletin bekası iledir. Kimse tasalanmasın hazine-i hümayün sağlam durumdadır. Küresel piyasalardan kaynaklanan gel gitler elbette olur. İsrailli şaronlar boş durmuyor ve Osmanlı'nın tekrar kurulmasına mani olmaya çalışıyorlar. En büyük silahımız bor madenleri olacak. Tüm dünyanın en kritik madeni bizde. Vakti gelince değerlendireceğiz ve siyonistlere, masonlara, haçlılara ve tapınak şovalyelerine rağmen başaracağız. Seyredin bak. Osmanlı Devleti geri geliyor. Tekrar süper güç olacağız. Evlad-ı Fatihan'ın duası tutacak.
KARAR OKURUM 07 Haziran 2018 02:49
4
allah akıl fikir versin
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 03:16
3
trt dizilerini kaçırmıyorsunuz belli:)
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 03:29
4
Beyefendi Osmanlı milleti yok. TÜRK milleti var. Ne ile küresel güç olacaksın. Saman ithal ediyorsun saman.... Neyin kafasını yaşıyorsun.İsrail bizden daha teknolojik ürün üretiyor. İsrail' den tohum ithal ediyoruz. Dağlar kadar dış borcu kim aldı.... Bor madeni bizde onu işleyecek teknoloji yok... Ülkenin akıllı çocukları ülkeden kaçmaya çalışıyor....
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 03:45
2
Adam senin gibi kafaları eleştiriyor yazıda zaten hala gelip şuraya slogan atıyosun kardeşim be. pes
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 07:44
1
Yani bu dış gucler kafasiyla adam batacagimiz kadar battik boyle gidersek venezuela gibi olacagiz diyor su yorumu okudum hakikaten bize mustehak valla bak
Ayaz Resul 07 Haziran 2018 08:55
2
O Kadar Osmanlı Devletini Biliyorsan Sorarım; Osmanlıyı Batıran Kapitülasyonlar nedir? Duyuni Umumiye nedir ne gibi zararları oldu? Osmanlı Ne Yaptıda da kendi valisine söz geçiremeyecek hale geldi? Osmanlı ne yaptıda 1. balkan harbini kaybetti?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 10:54
0
Osmanlıyı senin gibi cahil hayalperest insanlar yıktı, bi bitmediniz, bi kurtulamadı bu millet sizin gibi zır cahillerden..
Karar Okuru 07 Haziran 2018 10:56
0
Yazının başlığı "bu krizi nasıl aşarız". Benim önerim önce bu gibi düşünen insanları eğitmekten geçiyor.
Abdullah hasan 07 Haziran 2018 11:21
0
Osmanlı devleti rumuzlu arkadaş Osmanlı'nın Osmanlıyi Osmanlı yapan şartları yerine getirmeden Osmanlı olmak isteyenler Osmanlı'nın halkına yani Ecdadımıza saygısızlık olur, onlar birşey yapmadan yattığı yerden mi böyle oldu.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:29
0
O dua hangisi...Biliyorsan söyle biz de okuyalım..Hatta Filistinliler olmak üzere bütün İslâm alemi okusun belki faydası olur..Öyle bir dua bilmiyorsan Yunus Suresi 100.ayeti oku..O zaman aklını kullanmayı denersin...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 15:59
0
Arkadasa bor madenleri dunya rezervlerinin % 73'luk kismi Turkiye'de olmakla birlikte, dunyanin diger ulkelerindeki % 27'lik kisminin bile dunyanin en az 300 yillik ihtiyacini karsilamaya yettigini birinin soylemesi gerekiyor... Tabii yeni rezervler bulunmazsa... Bor madenini silah olarak kullanacakmis... Cehalet gercekten zor sey...
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 01:58
Alt gelir grubuna ne dağıtıldı!?İhale mi aldık,geri ödemesi 2 yıl sonra başlayan kredi mi!?Bunlar hep yandaş şirket ve dostlara gitti!Somut bir çözüm ben okuyamadım!
Karar Okuru 07 Haziran 2018 10:58
1
Kömür, erzak dağıtıldı. İnsanlar bunları kaybetmek istemediği için kulağının üstüne yatıyor.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 01:46
Tayyip gitsin kafi... Kriz, miriz kalmaz. Ekonomi allameleri öyle diyor. Mesela İnce gelirse, ne hikmetse, dolar kendiliğinden düşecekmiş.. Bunu yutan muhalif seçmenin işi zor.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 08:10
0
Tayyip kalırsa da düşmeyeceğini kabul ediyorsunuz demek ki?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 12:52
16
Tayyip güven veriyor insana. Ince kim? Adama CHP bile teslim edilmelis, 80 milyonumu teslim edelim yani??
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 16:03
1
Ekonomik krizi kimse bir iki günde, bir iki ayda önleyemez. Değişmesi gereken borçla tüketimi teşvik ederek kriz koşullarını körükleyen ekonomi politikası. Ülkenin üretim yapısının, eğitim politikasının yeniden yönlendirilmesi ise, şu ya da bu partinin değil tüm ülkenin hayrını düşünen, dünya ekonomisi hakkında da bilgili olanların birlikte kafa yormasıyla olabilir ancak. Bugünkü durumdan hiçbir sorumluluk hissetmeyenlerin yapabileceği bir iş değil.
Okur 07 Haziran 2018 17:22
0
Ekonomik krizi kimse bir iki günde, bir iki ayda önleyemez. Değişmesi gereken borçla tüketimi teşvik ederek kriz koşullarını körükleyen ekonomi politikası. Ülkenin üretim yapısının, eğitim politikasının yeniden yönlendirilmesi ise, şu ya da bu partinin değil tüm ülkenin hayrını düşünen, dünya ekonomisi hakkında da bilgili olanların birlikte kafa yormasıyla olabilir ancak. Bugünkü durumdan hiçbir sorumluluk hissetmeyenlerin yapabileceği bir iş değil.
Deli bekir 07 Haziran 2018 01:24
2 3 oy fazla almak siyasi zafer getirebilir ama savaşın kazananı olmaz acaba maçı kazanmak için tarumar edilen sahayı darp edilen hakemi ne zaman görüp uyanacak bu necip millet takım oyunu oynamayı ne zaman öğrenecek futbolcular kolektif akıl yürütmeden bir seçim 5 yıl daha kazandık demek hangi sorunu çözecek yahu olup bitene bakınca herkes çıldırmış olmalı deyip kafama huni takasım geliyor.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 01:04
Ben kararımı verdim.TAMAM.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:54
Bu krizi nasil mi asariz? 24 Haziran'da secim varya, daha baska nasil olacak?
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:30
En başta devlet tasarruf yapmalı israf kapılarını kapatmalı. Hazineyi talan eden verimsiz altyapı yatırımlarını durdurmalı. Eşe dosta ihale işi bitmeli. Uzatmayalım bu iktidar değişmeli. Bu kafayla olmaz!
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:15
Daha dur, Ay'a 4şerit yol yapacaaz! Gözümle gördüm buna bile inanan var, yani damat şaka yapmıyor!
gölgeler... 07 Haziran 2018 00:40
3
PEYGAMBER GURUR YAPTI BİZ GURUR YAPMADIK DİYENLERE İNANANLAR , IMF YE BORÇ VERDİK BORCU BİZ ÖDEDİK DERKEN, 450 MİLYAR DOLARI GÖRMEZDEN GELENLER , AY A 4 ŞERİTLİ YOLA BİLE İNANIRLAR... BAKAN ALBAYRAK DOĞRU SÖYLÜYOR, KİMSE KIZMASIN, AKP KADAR KENDİ SEÇMEN KİTLESİNİ TANIYAN BİR PARTİ , SİYASETE HİÇ GELMEMİŞTİR...
külyutmaz 06 Haziran 2018 23:40
60 darbesinin, 71 muhtırasının, 80 darbesinin yaptığı kötülüklerden biri de popülist politikaların sahiplerine fatura kesilmesini perdelemesi oldu.Adnan Menderes de , Demirel de dünya piyasalarındaki büyümeden bize düşen bir kaç damlayı oy için köylüye dağıttı ,geri ödeme zamanı gelince dünya piyasaları daralınca, ,işler sıkışınca darbeciler Hızır gibi yetişti ve bu kafayı siyaseten kurtardı.Halkın gözünde bu tür oy avcıları hep "milletin adamı" kaldı. (Ecevit ayrı bir konudur.Onun ekonomik dehası Erdoğan'la yarışır :)
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 00:50
0
demek ki tarih tekerrür ediyor:((
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 02:33
0
23.40 Popülist bir yaklaşım. At suçu geçmişe. Menderes ve demirel zamanlarını iyi incelemenizi öneririm. Şu an iktidarın sattığı ne varsa o yıllarda ve daha önceden yapılmıştır. 1965 -71 arası bu ülke % 5 enflasyon %7 kalkınma sağlamış. Birçok ağır sanayi yatırımı ve barajlar yapılmıştır. 1974 kıbrıs barış harekatı ile gelen ambargoyu hatırlıyormusunuz. Elimiz kolumuz bağlanmıştı. Gap projesi ne oldu, çivi çakılmıyor. Tarıma yönelik en büyük yatırımdı.Tarım politikaları askıya alınınca İstanbulun nüfusunu 15 milyona çıkarm
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 02:35
0
gün senden kat be kat fazla hayvansal ürün ihraç etmektedir. Destekler kesilincede 1980 li yıllarda buğday ve et ithal eder, 2018 yılındada saman ithal eder duruma gelmişsiniz. yol,köprü gibi yatırımlar gereklidir ancak ülkeyi kalkındırmazlar. Üretime yönelik yatırımlar yapmazsanız veya teşvik edip yaptırmazsanız, Tarımı geliştirmezseniz, Bu günkü gibi cari acıklar ve tüketim toplumu haline gelir, İthalat cennetine dönersiniz. Siz külü yutmuşsunuz bence.
külyutmaz 07 Haziran 2018 12:06
13
Verdiğiniz rakamlar ve bilgiler yanlış.Sadece 1967'de %6.8 büyüme (buğdaya verilen anormal sübvanselerle) var ardından 68'den 70'e neredeyse yazıyla SIFIR rakamla 0.Asker gelir muhtıra verir Demirel'i kurtarır.Demirel bir daha gelir.Aynı şeyi bu kez büyük devlet yatırımlarıyla bir kez daha yapar. İlk anda %8 büyüme görünür ardından 1980'e kadar durmaksızın çöküş başlar.80 öncesi kargaşanın sebebi de bu çöküştür.Ambargo'nun rolü fazla değildir.Ecevit'in para düşmanı politikaları daha etkilidir.600 harfle bu kadar.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 23:30
Tembelliğe alışmış sürekli hazırdan yiyen insanları nasıl geri kazanacağız. Padişahım çok yaşa diyerek ver coşkuyu, sonra krizzz. İnceldiği yerden kopsun, bizene sürekli söylediğiniz gibi üreterek büyümek lazım, lakin rüya olur o biraz.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 23:24
Yazının sonunda ki acı manzara yaşanacak gibi gözüküyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN