Back To Top
Kamyonlara uzay yolu bedava!

Kamyonlara uzay yolu bedava!

- A +

Haziran seçimlerinden önce (1 Haziran) dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak bir konuşmasında şöyle söylüyordu: “Seçmenlerle onu konuşuyorduk. Biri dedi ki, “Valla AK Partiye o kadar güveniyoruz ki, Cumhurbaşkanımız çıksa şuradan Ay’a kadar 4 şeritli yol yapacağım dese valla inanırız”.

Şimdi ikinci konuşmaya gelelim. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan özel sektöre Hazine garantileri ile yaptırılan köprü ve otoyollar için şöyle söylüyordu

“Diyorsunuz ki bunlar niye pahalı? Vatandaşa ücretsiz yol hizmetim var. Zorla buraya kimseyi davet etmiyorum. Burayı kullanan kendi menfaatini düşünerek zamandan, akaryakıttan sağladığı tasarruf karşılığında bu parayı veriyor.”

Şimdi iki konuşmanın bağını kuralım.

Sayın Bakan kimseyi pahalı köprülere mecbur etmedik diyor. Bu yolları kullananlar kendi menfaatlerini düşünerek, zamandan, akaryakıttan sağladığı tasarruf karşılığında bu parayı veriyor diyor. Bir de vatandaşa ücretsiz yol hizmetim var diyor.

Gerçek mi?

Ya da ne kadar gerçek?

Osmangazi Köprüsü (İzmit Körfezi üzerindeki asma köprü) alternatifi olan bir köprü. İsteyen bu köprüyü 70 TL ödeyerek kullanır, isteyen feribot hizmetini kullanır, isteyen de Körfezi dolaşarak bedava yolu kullanır.

Bu gerçek.

Burada şu noktayı düşelim: Önceki yılarda da bir korkuyu yazmıştım ve tekrar ediyorum. Kamyoncularda büyük bir korku var. Körfezi dolaşarak yüksek köprü ücreti ödemekten şimdilik kurtulmuş durumdalar. Ama her an Körfez yolunun büyük araçlara kapatılacağını söylüyorlar. Yani büyük araçlara Osmangazi Köprüsünün mecburi tek güzergah olarak kullandırılacağı korkusu var.

Tıpkı İstanbul’da yapıldığı gibi.

Dün KARAR Gazetesi ekonomi sayfasında haberi verdik. İstanbul’da büyük araçlara tek mecburi istikamet, yüksek fiyatlı özel sektör yolu olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyoludur. Alternatif ucuz köprüler gece yarısında dahi büyük araçlara yasaktır. Ucuz otoban da büyük araçlara doğal olarak yasaktır.

Bedava alternatif yol ve köprü ise hiç yoktur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yukarıdaki açıklamayı yaparken sanırım alternatif ve bedava yol olarak uzay yolunu tarif etmiş olabilir.

ÇİFT TARAFLI ÜCRETLENDİRME

Yine tekrar edeceğim.

İstanbul’da boğaz köprüleri çok uzun sürmeyecek bir zaman diliminde çift taraflı ücretlendirilecektir.

YSS Köprüsü çift taraflı ücrete tabi. Avrasya Tüneli aynı şekilde çift taraflı ücrete tabi. Zaten bu iki köprü+tünel geçişi ve Osmangazi Köprüsüne Hazinden yapılan garanti ödemeleri nedeniyle Demirel ve Özal’ın yaptırdığı köprülere de fahiş zam yapıldı.

Son iki yılda Demirel’in ve Özal’ın devletin kaynakları ile ucuza yaptırdığı köprülerin geçiş fiyatı 3,40 TL’den 8,75 TL’ye artırıldı.

Sadece iki yılda nerede ise hiçbir gideri olmayan bu iki köprüye neden yüzde 157 zam yapılır?

Her ne kadar eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bu köprü ve otoyollara yapılan Hazine garantisi ödemelerinin 3 yıl, bilemedin 4 yılda biteceğini açıklasa da, bu konuda mevcut araç sayısı vs hiçbir yeni gelişme yoktur. Kısaca özel sektöre çok yüksek Hazine garantileri ile yaptırılan hizmetlere öyle görülüyor ki, daha uzun süre ödemelerde bulunacağız.

Yine öyle görülüyor ki, özel sektör köprü ve yolları için geçenler 1 akçe öderken, geçmeyenler 3 akçe ödemeye devam edecek.

Ve de muhtemeldir ki, köprülerin Hazine garantileri eski yapılar üzerinden vatandaşa fatura edilerek kapatılmaya çalışılacak.

MUHALEFET NE YAPAR?

Şimdi bir kaç soru da toplumun sorunlarının çözümünde iktidara alternatif yollar gösterecek olan muhalefete iletelim.

İstanbul’da büyük araçlara tek bir güzergah zorunlu yapıldı. Alternatif güzergahlara göre ise fiyat farkı çok yüksek.

Acaba bu uygulama ne kadar yasal?

Bakan’ın açıkladığı gibi, herkes gönlüne göre istediği yolu mu kullanıyor; yoksa tek yol yüksek ücretli özel sektöre mi çıkıyor?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Şakir 09 Kasım 2018 11:55
12 Tl yaparlar kopru gidis gelis 8 tlden 6 tlye indirdik diye haber yaparlar.:))))
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:57
Milletimiz her seyin en iyisine layiktir. Pahalılık bu durumdan hariç degil
Timur 08 Kasım 2018 17:37
..Sorun dipte...AKP ve CHPde degil, dipte... Dünyada hangi halkin söyle bir ata sözü var: Devletin mali deniz yemiyen keriz. Mesala söyle bir söz, "okuda Adam ol", okuda benim gibi cahil olama, sonra istersen bekci ol...Halkin yasam felsefesi bu...Hükümettekiler, mualefettekinler bu halkin icinden cikmadimi? Facebook kullaniminda Türkler kacinci sirada biliyormusunuz? Yani insanlar neyle mesgul oluyorlar?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:36
Kimse zorla köprüden geçirilmiyor. Beğenmeyen Karadenizi dolaşsın
e.d. 08 Kasım 2018 15:28
tünel yapımları durdu örn. çubukbeli . iyi mi oldu sanki.
H.n 08 Kasım 2018 16:39
2
Niye satafata para bulunuyorda ,tünele para bulunmuyor?Bir sor bakalim.
imanlı nesil 08 Kasım 2018 14:36
Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum. Camileri ahıra çeviren ezanı türkçeye çeviren zihniyetemi oy verelim... Kime verelim haaaaa kimeeeeee.... Elbette İslamın temsilcisi olan imam hatipleri çoğaltan başörtüsüne serbestlik getiren faizi kaldırmak için uğraş veren dolara savaş açanlara oy verecez
ERKAN DOĞAN 08 Kasım 2018 16:00
2
Şu Türkçe ezan konusu çok sıktı."Sizden öncekilere de Kitap verildi.Ama bu apaçık Arapça okunuşlu ki iyice anlayın yarın hesap günü anlamadık demeyin" gördüğünüz gibi Türkçe yasağı yok. Sorun ezanın bütün dünyada standart olması.Müslüman için evrenselliği. Orjinal hali uygun olanı bu kadar.Ahıra çevrilen Cami koca bir yalan
musto 08 Kasım 2018 16:37
1
Demiri betonu üreten bir ülkede dolarla köprü tünel yaptırmak neyin nesi konuyu saptırma gücün yetiyorsa o antlaşmaları tl çevirt .
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 17:28
2
Babamın hocası medresede yetişmiş cami imamıydı. CHP'ye asla laf söyletmez, çok partili sisteme geçtikten sonra da oyunu hep onlara verirmiş. Bu ne iş diye soranlara onlar vatanı kurtardı dermiş (başörtüsü vatan kurtarmanın yanında ne ki öyle değil mi?) bence siz de CHP'ye oy vermelisiniz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 18:02
0
Avrupanın köylüsü denen Polonyanın bile 1990 da milli geliri bizim milli gelirin yarısı iken , şimdi bizi geçmişse (13500 usd) kimi sorumlu tutacağız , uzaylıları mı :
Serkan 08 Kasım 2018 19:14
1
Her halde sende nemalananlardınsın galiba. Tuzun kuru.
musto 08 Kasım 2018 13:22
Adamlar üretimi artıracağım demiyor ithalat yapıp burunlarınızı sürteceğim diyor mahalli seçimler geçsin soluduğumuz havadan oksijen oranı kadar para alınması gerekecek başka türlü bu borçlar ödenmez..
ERKAN DOĞAN 08 Kasım 2018 13:10
Sayın Kahveci Bu millet yalana o kadar inanmış ki ne deseniz boş.Bir de tutturmuşlar bizden önce yoktu diye.Afrikalı kabileler bile lap top kullanıyor. İnsanlık doğal olarak ilerler. Amerikalılar mesela deve ile yolculuk yapıyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:09
yap işlet devret modeli ancak riski müteahhit alıyorsa verimli bir modeldir. riski devlet, garanti kazancı müteahhit alıyorsa, yapılan iş servet transferidir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 12:26
Milletin önünde büyük fırsat var 2019 yerel seçimler ak partili de olsa vatandaş artık bu seçimde bu partiye oy vermesin başka partiye vermiyeceksede boş atsın yoksa hükümet vurdum duymazlıktan devam eder bakın yapılan köprüler yollar havaalanlari pahalı maliyet edilmiş milletten zam yaparak parasını çıkarıyorlar şaka gibi asagari ücret hala 1600 TL dünyanın pahalılığı oldu
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:12
2
enflasyon memuru etkilememiş ki zam %8 civarında ama sayın cumhurbaşkanı ciddi etkilenmiş ki enflasyondan maaşına %26 zam yapıldı.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:19
2
Seçimlerin artık bir önemi yok, hala anlamadınız mı? Yargı, medya, her şeyin kontrolü ellerinde. Böyle bir ortamda bağımsız seçim olabilir mi?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:52
İlgililere...Kamyon ve otobüs şöförleri olarak gişe girişinden çıkışına kadar size dua ediyoruz. ama pek hayırlı cümleler kurmadan. anladınız siz onu.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:30
Köprüye bakma parası kessinler mesela. Ya da köprü dediğin zaman para kesilsin. Yazdigin zaman iki para kesilsin. Nefes hesabı yapılsın para kesilsin günlük. KDV dâhi uygulansın. Aman yeter ki itibardan tasarruf edilmesin. (Belâ okuma diyorlar, ne yapayım dua mı edeyim!)
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:25
Buna da sukur etmek lazim, daha da kotusu olabilirdi, Hazine yol, kopru, hastane, havalimani icin 4 katina kadar Hazine Garantisi de verebilirdi. Ne de olsa hazine kontrolorlugu ve uzmanligi mulakatinda hazine 2 kati aday degil 4 kati aday cagiriyordu belli ki bu yonetmelik adam kayirmak icin cikarilmis.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:12
YAP İŞLET DEVRET YATIRIMLARININ ŞEFFAF, SONUÇLARININ BELLİ VE REKABETE, EŞİTLİĞE AÇIK OLMASI GEREKİR. bizim bunları bilme hakkımız var. Bunların maliyeti, maliyetle devletçe karşılanan bedel ödendiğinde kar payı yüzdesi, ihaleler rekabetçi ve eşitliğe acık ortamda yapılıp yapılmadığı dahakaç. Sene ödeme yapılacağı. BUNLARI BİLMEK BİZİM HAKKIMIZ.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 14:35
0
kolin diye bir firma var. ne mutlu!
ÖZGÜR SARIKAYA 08 Kasım 2018 11:06
Bence Körfez yolunu araç trafiğine kapatalım yaya yolu yapalım. Ayrıca Türkiye’deki tüm motorlu araçlara yılda en az 3 kez paralı olan otoyol, köprü, tünel ve bilumum yolları kullanma zorunluluğu getirelim.
Cemal Esen 08 Kasım 2018 11:01
Ulaştırma yatırımları maalesef memleketi değil sermaye birikimi yapması hedeflenen kısıtlı bir yandaş kapitalisti kalkındırmanın vesilesi oldu. On milyarlarca dolarlık alt yapı yatırımları sermayenin el değiştirmesinin bir enstrümanı oldu. Bu ekosistemden istifade eden şımarık, egoist, ahireti çoktan unutmuş, dünyevi zevkler müptelası, para ve ihtişamdan sarhoş olmuş, kibirli bir yandaş kitle oluştu.
1 08 Kasım 2018 10:35
"Demirel’in ve Özal’ın devletin kaynakları ile ucuza yaptırdığı köprüler" ifadesi içerisinde geçen kaynak kelimesi Milletin parası değil mi? Ya Demirel ve Özal'ın yaptığı gibi faturayı tüm Millete ödetirsiniz, yada şimdiki sistemde olduğu gibi faturanın büyük kısmını veya tamamını köprüyü kullanan öder, varsa kalan kısmını Millet öder. Her halükarda bu fatura ödenecektir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:22
3
Kullanmayan ödüyor ve sorun bu. Okumuyor musunuz? Garantiler ve bütçeden garantiye ayrılan paylar. Döviz sözleşmesi. Köprü geçiş ücretleri... Neyi anlamıyorsunuz. Umutları bitirdiniz ya. Daha ne olması lâzım uyanmak için. Önceki köprülerden geçiş ne kadar yeni köprüden geçiş ne kadar? Hesapta mı bilmiyorsunuz?
Okur 08 Kasım 2018 12:27
0
Kaynak kelimesini kullanmışsın. O cümle de bir de "ucuza" kelimesi var. Onun için ne düşünüyorsun.
Musa 08 Kasım 2018 12:52
1
Hocam bu şunun gibi bir şey , millet mesela yediği sokak iftarını bedavadan yiyor sanır ama bu iftar parası da cebinden çıkar ama haberi olmaz. BU da buna benziyor çok pahalıya mal edilir yatırımlar güya devletin yani milletin cebinden 5 kuruş çıkmadan yapılır , ama sonuçta 1 e 3 kazıklanırız.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:17
0
En azından o zaman millet bedelini ödüyordu, şimdi köprü maliyetinin altı katı hazine garantisi veriyoruz yüklenici firmaya.
Engerekli İnsan 08 Kasım 2018 13:45
0
Devletin kendi yaptırdığı köprüye verdiğim 10 TL'ye acımam sonuçta para devletin kasasına gidiyor ama yandaşa gidecek 2 TL bile bana ağır gelir mesele bu. Ben niye birilerini zengin etmeye mecbur bırakılıyorum devlet tarafından?
Serkan 08 Kasım 2018 09:29
Yap işlet devret modeli demek. Yandaşları zengin etmek demektir. Devletin kasasında para mı yoktu. Her halükarda vatandaşın cebinde çıkan para. Hazine garantileri ve vergi istisnaların dolayı. Ayrıca bu şirketlere finansman Türk bankaların dan sağlan dı. Bu bankaları da finanse eden. İşsizlik fonu. Eeee ne anladık bundan. Biraz düşünelim.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:16
Otobana köprüye doktora ilaca sigortaya hastaneye parasını kendim ödüyor üstüne kazandığımdan peşin harcamalarımdan peşin vergimi de veriyorsam sanki sanki bi gariplik var anlayamıyorum.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 08:00
Dünyanın en pahalı benzinine en yüksek vergiyle aracına ve çok yüksek fiyatlardan otoyol ve köprü geçişlerine sahibiz. Örneğin bir Alman bizden altı kat daha zengin ve aynı araca bizden daha ucuza binebiliyor. Bunun neresi normal?
Mensur Bin Ubeyde 08 Kasım 2018 02:10
Bu köprülerin olmadığı zamanları hatırlayıp şükredeceğinize ettiğiniz lafa bakın. Bu ülkede köprüsüz yolsuz zamanları bir hatırlayın. Şöyle 50'li ve 60'lı yılları yaşlılar anlatsın size. O zaman her şeye muhalif bu anarşist bakış açısının ne kadar kusurlu olduğunu anlarsınız.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 06:12
1
Yıl 2018, isterseniz günümüzü 60'lı yıllarla değil 1800'lü yıllarla kıyaslayın. İktidar için çok daha olumlu bir tablo ortaya çıkacaktır. Bu kıyaslama yöntemiyle her seçimi kazanırlar.
Ahmed Hanbel 08 Kasım 2018 06:45
0
Ne enteresan bir bakış açısı... Adam köprü olmasın mı diyor, adam köprüler ekonomik olsun, devlet garantisi verilerek vatandaşa yük olmasın demiş. Kim geçer Osmangaziden?
N.Öztürk 08 Kasım 2018 08:25
0
Sayın Mensur Bin Ubeyde : ÇOK DOĞRU DEMİŞSİNİZ, ASLINDA DAHA EVVELİNİ, HATTA ATLA EŞEKLE DEVEYLE YOLCULUK YAPILAN DEVİRLERİ HATIRLAYIP MUTLULUKTAN ÇATLAMAMIZ LAZIM !
Abdullah hasan 08 Kasım 2018 09:16
0
Mensur Bin Ubeyde; arkadaşım yapılan hizmetemi buradaki eleştiri yoksa ulaştırma ya konulan rayiş fiyatın ulaştırmayı, ulaştırmamaya dönüştürmesimi. Ulaştırmaya yapılan fazladan her fiyatın kendi üreticine ve tüketicine olumsuz etki etmesi derken, idarecilere de olumsuz etki eder. Çünkü fazladan ulaştırmaya yüklenen fiyat EFLASYON u da yükseltir. Anladınızmı , anlamadıysanız bırak öyle kalsın.
Serkan 08 Kasım 2018 09:24
0
Her halde budurumdan nemalananlardasın galiba.
Okur 08 Kasım 2018 10:37
0
Yaşlı birine sordum o zamanı. Mesala dedi kağıt fabrikaları vardı, petkim vardı, tekel vardı, sümer holding vardı, şeker fabrikaları vardı dedi. Ne anarşistmişiniz dedim. Ne işimiz var bizim fabrikalar ile. Neden yol yapmadınız dedim içimden.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:38
0
Bak yazar da yazmış özal ve demirelin yaptığı köprüler diyor birde ordu da sel gidince yıkılan köprüler vardı hatırlarsanız reis biz yapmadık bu köprüler 60 larda yapıldı demişti bende ozamn trollere bir daha bizden önce yol yapan köprü yapan yoktu derseniz size iyi demem demistim
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 11:01
0
Geçmediğim köprünün parasının benden çıkması bana dokunuyor. Böyle saçmalık mı olur. Cebinden çıkanı hissetmediğin için insanlara anarşist bakış yaftası yapıştırmışsın. Ama bir de şöyle düşün belki anlarsın. Kalmadığın eve kira, gitmediğin kursa, yemediğin yemeğe, içmediğin suya para ver deseler verir misin? Vermezsin değil mi? Bu durumda geçmediğin köprüye neden seve seve para veriyorsun arkadaş.
Dr. 08 Kasım 2018 11:48
1
Mensurcum. Mimar Sinan'ın yaptırdığı onlarca köprü var. Hepsinden ümmeti muhammed ücretsiz geçti. Deve başı, kelle başı akçe istemediler. Osmanlıcılık yapıyorsunuz ama maşallah deve yükü rüşvet ve ganimeti de götürüyorsunuz. Bari şu isminin hakkını verebilseydin önce.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 01:15
duble yol ile övünen tek milletiz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:21
0
Birde naziler vardı
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 01:03
Bakan milletle dalga geciyor geçiyor buiktidar tamamen dalga geciyor milletle. Isterse köprülerin ortasınada gişe koysa kimse ses çıkarmaz
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:38
Çift taraflı ücret yetmez, inşallah en az beş katına çıkarırlar, yarasın tosunlarıma. Daha çok teknik gezi düzenlesinler Tayland'a, sadece zabıta müdürü değil, zabıta memurları da teknik bilgilensin Taylandlarda. İnşallah aya yol yapacağız vaadiyle vergileri de artırırlar, süper olur. Müstehakız biz bu ''teknik '' insanlara.
Abdullah hasan 08 Kasım 2018 09:08
1
00:08 karar okuru köprüleri isterlerse 100 misli yapsınlar bize ilgilendirmez diyemeyiz, sponuçta kamyon da taşınan ürününe konacak masraf yine bize dönecek bi şekilde.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:07
0
@Abdullah hasan, Bilakis Abdullah kardeş, ilgilendirsin diliyorum, kat kat, kat kat, belli ki biz prensiplerin adamı değil, cebimizin adamıyız, ancak böyle terbiye oluruz:))))
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:31
Albayrak ne çok isterdi ay'a dört şeritli yol yapabilmeyi. Böylelikle bir süre daha beton yerdik, yandaşların cebi dolardı. Tey tey tey, kafamız ne kadar da güzel.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN