Back To Top
Ya demokrasi ya fakirlik

Ya demokrasi ya fakirlik

 - Son Güncelleme: 15.04.2019 Pazartesi 09:01
- A +

İki kez kağıt üzerinde revize ederek artırdığımız GSYH, 2018 yılı itibariyle 784 milyar dolara ulaştı. Ama unutmayın ki, 2006 yılında 400 milyar dolar olan eski hesap GSYH’yı hesap revizyonu ile 526 milyar dolara artırmıştık. Sonra ise, 2015 yılında yine 719,6 milyar dolar olan GSYH’mızı bir kez daha kağıt üzerinde revize ettik ve 861,9 milyar dolara yükselttik.

İşte o iki kez kağıt üzerinde 268,6 milyar dolar revize ederek artırdığımız GSYH’mız yine de 784 miyar dolarda kaldı. Eğer bu revizeler olmasaydı son GSYH’mız 500 milyar doların altında kalıyordu.

Neyse ki revizyonlar vardı ve çalışarak başaramadığımız muazzam artışı kağıt üzerinde gerçekleştirdik.

Ocak 2003 - Şubat 2019 dönemi içerisinde toplam 577 milyar dolar cari açık vermişiz. Cari açığımızın ana nedeni ise 2 trilyon 086 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 2 trilyon 867 milyar dolarlık ithalatımız olmuş.

Kısaca yabancılara sattığımızdan tam 780,9 milyar dolar daha çok mal almışız. Yani, ürettiğimiz az, tükettiğimiz ise çok fazlaydı.

Bizim bu açığımızı kim finanse etmiş?

Tabii ki yabancılar. 210 milyar doları doğrudan yatırım olmak üzere, yabancılardan ülkemize gelen para 597,3 milyar dolar olmuş. Ama aynı zamanda kaynağı belli olmayan “Net hata-noksan” kaleminden de 58,2 milyar dolarlık bir net giriş olmuş. Böylece yabancılar bize toplamda 655,5 milyar dolarlık bir para yollamışlar.

Yabancılardan gelen paranın asıl kaynağının ise dış borç olduğunu artık hepimiz biliyoruz. 2003 başında 129,6 milyar dolar olan toplam dış borçlarımız 2018 sonunda 444.9 milyar dolara çıkmış. Dış borçlardaki artış 315,3 milyar dolar...

Hazine verilerinde “Şubat - Aralık 2019” dış borç ödeme projeksiyonu görülüyor: Kamu 4,9 milyar dolar faiz olmak üzere toplam 16,9 milyar dolar dış borç ödemesinde bulunacak. Buna karşılık özel sektörün de toplam 65,7 milyar dolar dış borç ödemesi var.

Kısaca şubat- aralık 2019 dış borç ödememiz 82 milyar 617 milyon dolar ediyor.

Şubat ayında ödemeler dengesi -718 milyon dolar, ocak-şubat aylarında da -1 milyar 307 milyon dolar açık verdi. Evet, geçen yıl bu açık -11 milyar 491 milyon dolardı ama açık vermeye devam ediyoruz.

Bu ne demek biliyor muyuz?

Biz artık dış ödemeler için çok ciddi cari fazla vermemiz gerekiyor. Eğer yabancı sermaye ihtiyacımızı üretim ve dış satış ile karşılayacaksak cari işlemlerimizden dış borç ödeyecek kadar fazlalık vermemiz gerekiyor.

Aksi halde yine yabancı sermaye bulmamız gerekmektedir.

Geçmiş 17 yılda biz GSYH’mıza reel olarak sadece 300 milyar dolardan daha az bir gelir ekleyebildik. Buna kağıt üzerindeki revizyonları eklediğimizde rakam 512 milyar dolara ancak çıkıyor. Oysa aynı dönemde yabancılardan bize gelen sermaye 655,5 milyar dolardı. 

İster revizyonları kabul edin, ister kabul etmeyin. Ya da ister dış borçlar özel sektörün deyin, veya kamunun dış borcu az deyin fark etmiyor.

Bize dolar lazım dolar...

Özel sektör de ihtiyacı olan doları dışarıdan alamadığında, mecburen içerden alıyor ve kurlar yükseliyor.

Nitekim geçen yılın nisan ayından aralık ayına kadar özel sektör iç piyasadan 22 milyar doların üzerinde bir kaynak çekmek zorunda kaldı.

Bankalar sendikasyon kredilerini yenileyemeyince kredilerden tahsil ettikleri kaynaklar ile dış borç ödediler.

Bunun sonucunda kurlar düşmedi, yeni banka kredileri de verilemedi.

Şimdi ABD pazarında 23 Martta TL manipülasyonu ile suçladığımız JP Morgan organizasyonunda dolar arıyoruz.

Ama son aylarda yaptıklarımıza bir bakalım: Mesela yabancı basın ajanslarının 10-20 yıllık çalışma izinlerini yenilemeyince “Türkiye’yi Tahran’dan anlatma” durumuna düşmüştük.

Ya da, İç İşleri Bakanımız Bodrum’a öylece gelip güneşlenemezsiniz dediğinde en büyük turist gelir kapımız olan Almanya’da tam da fuar zamanıydı ve iptaller başladı.

Bugün nasıl bir süreç yaşadığımızı hepimiz görüyoruz. Demokrasimiz adına İstanbul üzerinden seçimler 31 Mart gecesi veri akışı ile adeta dondu. Yine bir gece yarısı ‘fikrine katılır veya katılmazsınız’ hiç önemli değil, ülkemizde bir ekonomist (Mustafa Sönmez) bir paylaşım üzerinden gözaltına alınıyor.

Gece Yarısı Ekspresi filminin kötü izlerini silmek için kaç yıl uğraştık hatırlayanınız var mı? Acaba benzer süreçleri yeniden hortlatmak için neden bu kadar uğraşıyoruz?

Türkiye AK Parti döneminde yaşamış olduğu ekonomik refahı demokratikleşme paketleri ile sağlamıştı. Karnımızı da adeta demokrasi ile doyurmuştuk.

Bugün tam tersi yolda ilerliyorken, karnımızın tok kalacağını da kimse beklemesin.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mensur Bin Ubeyde 16 Nisan 2019 00:12
Kim ne derse desin bu sürecin sonunda kazanan müslümanlar olacak ve Türkiye, ortadoğunun süper gücü olacak. Ekonomimiz bundan 20 yıl öncesine kadar 6 kat daha büyük. İç ve dış hainlerin çabaları ile küçülecek değil.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 00:08
Breh. Breh .bu ne finans bilgisi. :))))..evimizde bağıralım bundan sonra Tam Demokrasi vaaaar. .herkes istediğini yapsın. .çocuk Baba şuna ihtiyacım var. Demokrasi geldi, evin Hanımı boya, badana vb lazım, Demokrasi vaaaar. .kim takar bu lakirdilari. .:)))..Üretim lazım üretim. Tam MİLLİYETÇİ ŞUUR ile. .çalışmadan, üretmeden, Demokrasi de olmaz. Bugün tam Birlik şuuru lazım .Adalet ve Ahlak, Edep ile iş lazım. .borçlardan bir an önce kurtulmalıyız. !..
ahmet 15 Nisan 2019 22:06
ülkemizde milyonlarca suriyeli azerbeycabeycanlı türkmenistanlı özbekistanlı afrikalı ve ve ve yüksek ücretli kamu işcisi çift çalışan memuru hepsi döviz bürolarına koşuyor devlette dövizi karşilamak için faizle dişardan dolar bu faizi ülkenin fakir insanları ödüyor
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 21:28
İbrahim bey neden bu kadar karamsarsınız biz de bu kadar şark kurnazı insan potansiyeli varken elbet bir çıkış yolu buluruz!. bu kadar dert etme bizide karamsarlığa sürükleme ! .Allah c.c nin verdigi akıl nimetini hamaset edebiyatı ile doldurarak nereye varacağımızı bilmiyoruz bildigimiz ve görünen tek şey Ortak Aklı kullanan toplumlar kullanmayan toplumları yutacağıdır.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 19:46
Biz hizli trene okuz gibi bakariz. Rusya gaz vermez ise tezek yakariz. Patronlarimiz cok para kazansin diye madenlerde , hizli trenlerde oluruz. Sonra onlar daha da cok kazansin diye, onlarin vergilerini kendi kazanclarimizdan yine biz oderiz. Amerikanin kendi cikardigi sonra da, askerini gondermedigi savaslar icin kendi evlatlarimizi cepheye gondeririz. Butun bunlari da ulkenin bekasi icin yapariz. Yoneticilerimiz rahat olsun bize hicbisey koymaz.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 18:06
Vermedi mabud neylesin sultan mahmut. Dunyada bazi ulkeler var petrolleri var ama hava asiri sicak ve insanlar calisamiyor. Para olukla petrolden geliyor. Ornegin Arap ulkeleri.
Abdulah 15 Nisan 2019 16:28
Şark kurnazı insanlar; gerçekleri değil, zaman ve zeminin icap ettiği yalanlarla kendilerini kandırıp, başkasını da kandırdığını sanan sahtekarlardırlar. Evet gerek e muhtara gerek diğer antidemokratik uygulamaların ayyuka çıktığı günlerde, kimlerin suskun bekle gör politikasını güttüğünü çok iyi hatırlıyoruz. Amma maalesef karşı çıkanların hemen hemen tümü susturulmuş durumda.Buda bize sistemimizin riyakar toplum inşa ettiğini gösteriyor.O günlerde milli iradeyi adeta ağzından düşürmeyen hükümet, bugün milli iradeyi basit çıkarlarına
hacı 46 15 Nisan 2019 16:14
Binali Yıldırım İstanbul seçimleri mundar oldu demiş... kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş deyişini bosuna soylememişler. sayımı iki haftada tamamla(t)mayan zevatı şahaneye daha çok uyuyor. YSK ve hükümet can ciğer kuzu sarması olup süreci tıkadikca itibar kaybetmeye devam edecektir.
YORUMSUZ 15 Nisan 2019 14:18
a haber "Ocak dönemi işsizlik oranı 14,7 oldu.. Bu dönemde istihdam edilenlerin oranı %44.5 oldu" şeklinde veriyor:)
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:32
Devletlulerimiz hala algıyla, hamasetle ülke yönetilir sanadursun, sayın yazar reçeteyi koymuş. Ne kadar demokrasi o kadar ekmek, ne kadar hukuk o kadar gelişme. Türkiye son 2-3 yılda beka vs söylemleriyle sürekli demokrasi ve hukuktan feragat etti, AKP hep savunageldiği bu değerleri resmen rafa kaldırdı. Sonuç olarak AKP nin ilk 10 senesinin tam zıttı bir sekilde her konuda gerileyen, fakirleşen, zayıflayan bir ülke durumuna evrildik. Yani aslinda 2-3 senedir hakim duruma gelen beka söylemlerinin tam tersi olarak demokrasi ve hukuk azaldı, beka da tehlikeye girdi demek
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 12:58
Bu yabancılar babalarının hayrına bize para vermiyorlar. Bindirdikçe bindiriyorlar faizi. Ve bizim hükümetimiz faizli para buldu diye seviniyor. Bu faiz sarmalı nereye kadar devam edecek.türkiyeyi uluslararası tefecilere mahkum ve mecbur etmişler. 80 milyon Türkiye halkı batılı faiz lobilerine çalışıyoruz. Bu gidiş gidiş değil.Batış kaçınılmazdır.tefecinin eline düşüp muaffak olmuş biri var mı?
Ağzınıza sağlık Ibrahim Bey. Siz üstünüze düşen görevinizi yaptınız. Daha ne denenilir ki. Gerisi onlara ve Mevla'ya kalmış. Görelim mevlam neyler. Neylerse güzel eyler.
Mesut 15 Nisan 2019 12:08
Allahu Teala hiç kimseyi ülkenin durumu kötüye gidiyor diye sevinen ülke düşmanlarından etmesin.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:00
10
Amin. Sevinen yok. Eleştiriyoruz yanlışları kardeş. Sen de ülkeni sevip yanlışları eleştirebilirsin. Bu iyi bir şey. Kötü olan yanlışda ısrar.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:48
13
Kardesim,biz ülkenin kötüye gittigini dilimiz döndügünce anlatmaya calistik,görmek ,anlamak istemeyen ,isine gelmeyene yapacak bir sey yok,herkes bir sekilde bunu gelirlerinde hissedecek,ne derler anlayana sivrisinek saz...!
Karar Okuru 15 Nisan 2019 18:22
6
Yani ülkenin durumu kötüye gidiyor ve ülkeyi yöneten de belli. E akıl ya rabbim diyorum
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:23
'Türkiye AK Parti döneminde yaşamış olduğu ekonomik refahı demokratikleşme paketleri ile sağlamıştı. Karnımızı da adeta demokrasi ile doyurmuştuk.'... Yok, hacı, yok. Ekonomik refah 'borç' kaldı, demokratikleşme 'zıbardı', karnımızı demokrasi ile değil soğan+patates ile bile dolduramıyoruz artık. Dedim ki... Yoh Yohhhh. Yemeyin artık şu 'milletimi' hacı!
aldatılan vatandaş 15 Nisan 2019 14:01
9
sevinen kim kerata, her şeyi siz iyi yapıyosunuz, her şeyin en iyisini siz biliyorsunuz, siz neymişiniz
.....bakış..... 15 Nisan 2019 11:20
dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ol, en iyi demokrasi sende olsun. kadınlara seçilme hakkını ilk sen ver 1907 de. eşitlikçi demokrasi ile, tarım ve eğitim ile kalkın, yıllık kitap okuma oranın kişi başına 53 adet olsun. milli geliri 32000 Euro,asgari ücretli emekli maaşı 1600 Euro ile en zenginler sınıfında yer al.basın özgürlüğü 1. sırada olup, alem kıskansın seni.70 li yıllarda bizimle birlikte aynı seviyede adın geçsin. demokrasi ile zenginliği o buz ülkesinde başar 5 milyonluk nüfusla, bizde ardından bakalım..
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:36
4
BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 10:49
ya beka ya demokrasi!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 14:13
13
dogru soyluyorsun demokrasi olsaydi beka sorunu olmazdi, demokrasiyi kendi cebi icin rafa kaldiran akil, koskoca ulkenin bekasina tehdir oldu!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 15:12
4
demokrasi
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 10:04
Işsizlik rakaminı %14,7 olarak aciklamişlar.Geçen hafta kurumda bizzat gözlediğim olaydan sonra bir vatandaş olarak buna inanmamı bekliyorsunuz öyle mi?..
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:41
8
Nedir bahsini ettiğiniz olay? Yarım kalmasın.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:53
9
Enflasyonu tek haneye düşürdükleri gibi işsizliği de tek haneye çekecekler,üstelik bu yıl içinde 2.500.000 kisiye de yeni iş alanı yaratılacaktı :)
ÖTÜKENLİKURT 15 Nisan 2019 10:07
Sayin yazar, bir noktaya dikkatinizi cekmek isterim, devletin ust katlarındaki zevatın akla izana sığmayan nice beyanlarını alaya alıp geçiyoruz.. Meseleyi gülmek yerine, bizi kimler yonetiyor sorusunu sormalı durumun vahametini kavramalıyız... Kabzimallar karpuz satarken çok saygı değerdir de, devet yönetiminde yer alınca işte ülke bu hale geliyor... Ülkemizi maalesef kabzımal kültüründeki mollalar yonrtiyor...
musto 15 Nisan 2019 09:55
Milli gelirdeki artış oranına ben ve benim gibi çoğu insan inanmıyor DİE veri sağlarken çıkartıldık başka yerlerden veri alıyor tarımda Anadoluda ekim zamanı gübrenin tonu 3.500 tl oldu insanların çoğu gübresiz ekim yaptı buğday,arpa vb ürünlerde rekolte olmayacağı açıkca görülüyor.Gelecekte para bulabilirsek tamamen ithalata bağlı bir ülke olacağımız anlaşılıyor.
Ya Batı ile barışık Türkiye ya fakirlik.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:21
Yakın zamanda dövizin yeni bir yukarı hareketini göreceğiz. Paralelinde enflasyon da yukarı gidecek. Bu fırtınaya açıkta yakalananlar bayağı bir ıslanacak. Ardından iktidardan saldırı altındayız, bekamız tehlikede gün birlik olma, fedakarlık günüdür denilip maaş dondurma, yatırımların durdurulması hamleleri gelecek. Tıpkı futbol kulüplerinin borçlar dağları aşınca oyunculardan indirim, taraftarlardan yardım istemesi gibi. Halkın öfkesi dinsin diye de bazıları koltuğundan olur tabi.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:12
birkaç sene öncesinden bugünü görüp "yahu yapmayın etmeyin, bu gidiş doğru değil" diyenleri hain ilan ediyorlardı. sonuç ortada! Ak parti kuruluş felsefesine dönmek ZORUNDA.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:49
36
O felsefeyi oluşturan ekipten kimse kalmadı. O yüzden dönemez. Mevcut ekipte de, idealist değil sonradan görme rantçı olduğu ve sadece çıkar kovaladığı için, adamakıllı yeni bir felsefe yazacak ne vizyon ne talep ne arayış ne de kifayet var. Bu sebeple artık akp den tekrar birşeyler beklemek yerine, dersler çıkarıp yeni arayışlara yönelmek lazım.
??? 15 Nisan 2019 09:15
Uçuk bir yorum,hem demokrasi ile buraya geldik,hem borçlandık eleştirisi.Bak kardeş ihracatın ithalatı karşılama oranı, aradaki orandan borç çıkarma mantıksız.bizim gibi ülkelerin turizm geliri,İnşaat şirketlerinin yurt dışındaki kazançları,işci dövizleri,yabancı yatırımcının getirdikleri de en az ihracat kadar önemlidir.bunları da hesap etmen gerekir.Bizdeki borçlanma yatırım içindir bunu unutma!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:52
21
Yabancı yatırımcının getirdiği senin paran değil. Turizm kaç ay gelir getiriyor?
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 10:26
21
Cari açık zaten bu dediğin rakamlar da düştükten sonra geriye kalandır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. Yazıktır %52 hep beraber ülkeyi ateşe atıyorsunuz. İçinde ben de olmasam neyse kendiniz bilirsiniz diyeceğim de. Yapmayın artık.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 12:55
4
Düşük kalite düşük ekonomi
??? 15 Nisan 2019 13:43
12
Çok bilmiş davranıyorsun.Ben hem bilgi hemde fikir sahibiyim.Yanlışlarını düzeltme yapsam kitap çıkar.Mesela köylü şehre geldi,tarım bitti öylemi? Adam ilde ziraat odası başkanı,5000 dönüm tarlasında üretim yapıyor.Adam Ticaret borsa başkanı,3000 ineği var süt,peynir,et,sucuk üretimi yapıyor.Adam şehirde tarım koparatifi üyesi en büyük sera sahibi,Bizde borçlanma yatırım içindir.Nokta!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 15:48
4
Ben kime laf anlatmaya çalışıyormuşum ya. Cari açıktan ne ara tarımsal üretime geldin oradan geri atladın. Ayrıca alınan borç ağırlıklı olarak ara malı ithalatına ve tüketime gitti. Yatırıma gitmişse bile yanlış alanlara gitmiş. Çünkü cari açığımız hızla arttı.
Karar okuru 15 Nisan 2019 08:29
Bu iktidar ile demokrasi mumkun degil. Ekonomi bakaninin paketinden calisan ureten vatandasa daha fazla kazik cikti. Parlamenter sisteme donmeli ve tarafsiz bir cumhurbaskani secmeliyiz. Toplumsal baris saglanmali, yeniden isimize gucumuze ve uretmeye odaklanmaliyiz. Siyasi gerginlikten onyedi senedir kimsenin eli bir ise gitmiyor cunku ongorulebilirlik yok. Adalet ve hukuk yok.
Tercih! 15 Nisan 2019 09:39
53
Parlementer sisteme içinde olsaydık şu an, dolar 15, enflasyon % 70, gecelik faiz % 1000 olurdu.Dış baskılara boyun eğer İmf kapısında olurduk.On yıllarca oluşturduğumuz her şey elimizden alınır.Bizede aval aval bakmak kalırdı.
murtaza 15 Nisan 2019 08:16
Hesap baska. Turkiye'nin demokrasiden uzaklastirma bilerek yapilan bir haraket. Avrupa, ABD ve Bati ile entegrasyon ne kadar artarsa; islak hayallerin gerceklesme sansi azalmakta. Liberal, Bati kulturel degerleri, demokraci ve hukuk beklentisi bati ile devam ettigimizde daha yuksek olmakta; buda iktidari korkutuyor. .Unutmayin AKP sisteme muhalif bir parti olarak geldi. Devrimciydi. Ama simdi sistem partisi oldu. Sistemden beslenen, guc zehirlenmesi olan, cok dusmani olan ve bir gun hesap sorulacak diye korkan bir party halkin demokrasi, hukuk, liberal degerleri almasini istemiyor.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 08:04
Bu temel kuralı (demokrasi=kalkınma) bence muhalefette iktidarda herkes biliyor Fakat Türk toplumunu bir birey gibi ele alırsak eğitim ortalamamız 8.sınıfın 2 .yarısında yada bilemediniz 9.sınıf düzeyinde bu düzeyde düşünme yeteneğine sahip halk iç politikadaki başarı için yapılan birçok şeyin maliyetini kendi ödeyeceğini farkında değil .(Avrupa birliği . Amerika Kanada İsrail Japonya ,bu ülkelerde ortalama eğitim 12-14 yıl aralığında ) Arkadaşlar gerçekçi olalım Toplumsal düzeyinin Hukuk , Demokrasi,refah, Zenginlik üretecek düzeyde değil.
Karar okuru 15 Nisan 2019 09:14
16
İşte bütün mesele bu. Olaylara akıl ve bilim yolu ile bakmıyoruz. Oysa mesele basit; sınırlı niteliklere sahip kişi/ toplum ihtiyaç ve arzularını maddi manevi karşılamakta yetersiz kalır. Bu sonuçta çaresizlik ve öfke yaratır. Zihinsel savunma hemen hayaller üretir. Mazeret vardır, mağduriyet vardır, haset ve nihayet gerçeği ters düz eden hamaset vardır. Dış güç vardır, dünya aleyhimizedir, eyy .....sen kimsin vardır, hamaset olarakta Almanya bizi kıskanır. Bu kısa vade de çözülmez ve çözülene kadar ülke ayakta kalmayabilir. Örnek bir zamanların s
evin 15 Nisan 2019 06:59
akp sayesinde avrupa liginden ortadoğu ligine düşmüştük zaten. ama şimdi kaybettikleri seçimi iptal ederlerse direk afrika ligine düşeriz sanırım...somali, nijerya falan gibi...
??? 15 Nisan 2019 09:29
41
Doğru,Bir ülke düşün oyların % 95 i yeniden sayıldığında 16 bin oy çalınmış olsun.Bir sandıkta 265 oy birleştirme tutanağında 1 e insin.Bir ilçede 11 bin seçmen silinsin yerine 16 bin seçmen yazılsın.Bunun adı da demokrasi olsun vah zavallılar!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:15
41
11 bin silinen seçmen içinden de 1 kişi çıkıp "benim seçmen kaydım nerede?" diye ortaya çıkmamış. Soran eden yok nasılsa. Yalan bunların ağzına yuva yapmış. Atıyorsunuz bari biraz gerçekçi atın.
??? 15 Nisan 2019 15:31
5
Ne biliyorsun itiraz etmediğini?Adamın silindiğinden haberi yok!Farkına vardığında askı süresi geçmişse ne yapsın?4000 civarında böyle seçmen var.
Karar Okuru 15 Nisan 2019 21:43
0
Devletin bütün gücü elinde seçmenim silinmiş?? Anlat heyecanlımoluyor
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 03:40
Reçete çok basit. Hür düşünce, iyi eğitim, bağımsız adalet, güçlü demokratik kuruluşlar ve insan kaynaklarımız. Tabii bunların meyveleri sabır ile ancak bir yirmi yıldan sonra gelir.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 07:48
47
Neyin hür düşüncesi kardeşim?Iktisatçıları bile eleştirdi diye gözaltına alıyorlar artık memlekette.Ucundan-kenerından azbiraz eleştiriyor diye yarın öbürgün Kahveci bile gözaltına alınırsa şaşırmam ben..
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:37
Simdi şöyle bir yanılgı da var. Rekabetci olalim, Cari fazla verelim diye gelir vergisini arttirinca ucretleri dusurunce ve kurumlar vergisini azaltinca zaten yuzde 55i yabanci olan cok uluslu ozel sektor dusen isci maliyetinden daha cok kar edip daha cok yurtdisina kar transferi yapiyor olacaktir. Bakiniz Yunanistanin IMF antlasmasi ve ozellestirmeler ve orada istenen yapisal reformlarla neler olmasi beklenirken neler olmus.
Sabır! 15 Nisan 2019 09:58
Bak kardeş,her şey yolunda giderken.15 temmuz, arkasından kaçınılmaz tutuklamalar,yurt dışı baskıları,ABD Başkanının bir geçe yazdığı yazı dolar 7 lira, Arkasından faiz % 24 enflasyon %21 arkasından işsizlik,deflasyon,yerel seçim, iktidarın çok az bir hasarla bunu atlatması,Şimdi de,akdeniz doğal gaz baskısı,s-400 gibi kuşatmalar Allah bu ülkeyi yönetenlere kolaylık versin!
Davut Doğrucu 15 Nisan 2019 00:34
Erdoğan, BOP eş başkanı olduğunu ikrar ve ilan ettiği günlerde bir de “Bize hizmet sektörünü uygun gördüler!” demişti meydanlarda. Dolar’ın bol geldiği zamanlar acaba böyle şarta mı bağlıydı? ABD demir-çelik vb. yatırımlara sıcak bakmadığı için Demirel SSCB’ye yaptırmıştı İskenderun Demir Çelik, Seydişehir alüminyum gibi fabrikaları. Sonra da 12 Mart olmuştu! Daha eski bir örnek: Devrim otomobilleri sadece Cemal Gürsel’in teşvikleriyle yapılabilmiş, bir talihsiz durumla benzini unutulan! otomobili herkes görmüştü de diğer otomobilleri
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:15
Başlık olmamış...
Karar okuru 15 Nisan 2019 08:15
19
Adamcağız bir şeyler açıklamaya çalışıyor. Sen de kendince doğrusuna doğru, yanlışına yanlış demeye çalışırsın. Başlık olmamışmış, pöh. Ne hastalıklı bir toplumda yaşıyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN