Back To Top
31 Mart’ı geride bırakmadan olmaz

31 Mart’ı geride bırakmadan olmaz

 - Son Güncelleme: 23.04.2019 Salı 08:34
- A +

31 Mart’taki yerel seçimin sonuçları iktidar cephesinde iki tür tepkiye yol açtı. İlki, “seçmenin mesajını okuyup kendimize çekidüzen verelim” diyen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın da ilk günlerde “Başkanlığı CHP almış olsa da İstanbul ve Ankara belediyelerinde meclis çoğunluğu bizde, her istediklerini yapamazlar” şeklindeki açıklamalarıyla benimsemiş göründüğü rasyonel tutum. İkincisi ise bazı “çok ciddi riskleri” de göze almayı gerektiren seçim sonucunu kabul etmeme tavrı.

Gördük ki süreç içinde bu ikinci tavır giderek diğerini geri bıraktı. Sandıkta yolsuzluk yapıldığını ileri sürerek önce oyların yeniden sayılmasını, sonra bundan bir sonuç çıkmayınca seçimin yeniden yapılmasını isteyen taraf öne çıktı. Erdoğan’ın da sonradan ağırlığını bu görüşten yana koymasıyla malum tartışma iyice uzadı.

Ne var ki İstanbul’da seçimi kazanan İmamoğlu’na mazbata verilmemesinin yolları aranırken CHP’li başkanın meşruiyeti tahkim edildi, toplumdaki desteği yükseldi. Buna rağmen hâlâ seçimin yenilenmesine yönelik çabalar sürdürülüyor.

Seçimin yenilenmesi lafı telaffuzu edildiğinde şu soruyu sormuştum: “İstanbul seçimleri yeniden yapılırsa yeniden halkın önüne getirilecek sandıkta ‘İmamoğlu mu Yıldırım mı’ tercihleri oylanmış olmayacak artık. Toplumdaki algı itibarıyla AK Parti iktidarı ve Erdoğan yönetiminin güven oylamasına dönüşebilecek bir seçimde arzu edilen netice alınamazsa ortaya çıkacak tablonun siyasi yükü nasıl taşınacak?”

“AK Parti medyası içeriden, müttefiki MHP dışarıdan bastırıyor ‘seçim yenilensin’ diye, ama…” diyerek sormuştum bu soruyu.

Diğer yandan, kamuoyu araştırmalarının da gösterdiği üzere AK Parti’nin “geniş” tabanında İstanbul seçiminin hileyle kazanıldığı veya seçimin yeniden yapılması gerektiği şeklindeki görüşler yeterince destek bulmuyordu.

***

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme geldi, biliyorsunuz. Şunları söylemişti Erdoğan: “Seçim sürecindeki ve sonrasındaki tartışmaların milli menfaatimizin önüne geçmesine izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği her türlü politik hesabın üzerindedir. Özellikle içinde bulunduğumuz hassas dönemde siyasetçiler sorumlulukla hareket etmelidir. Önümüzde 4,5 yıllık bir icraat dönemi var. Dönem, kızgın demiri soğutma, kucaklaşma dönemidir.”

Erdoğan bu konuşmasında ayrıca “Türkiye ittifakı” şeklinde bir ifade kullanıyor ve 82 milyonun birliğine vurgu yapıyordu. Bilahare “Türkiye ittifakı” sözünün kapsamlı bir “yeni siyaset önerisi” -ve hatta formülü- olduğuna ilişkin haber ve yorumlar çıktı sağda solda. Gerçi burada aktarılan önerilerin veya formüllerin “yenilik” içerdiği söylenemese de bir “arayış”ın sözkonusu olduğunu düşündürten emareler vardı.

***

Erdoğan’ın “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” sözlerine müttefiki MHP lideri Bahçeli’nin tepkisi dikkat çekiciydi. “Türkiye ittifakından bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır” diyordu Bahçeli, “Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhurladır, bizim ittifakımız AKP’li kardeşlerimledir. Siyasi görüş ayrılıklarını elbette kenara itmeyiz” diye ekleyerek…

“YSK’nın 7 asil 4 yedek üyesi zillete göz yumamaz. İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” diyordu ayrıca... Yani, seçim kampanyası süresince kullanılan çatışmacı dilin, kutuplaştırıcı söylemin devam ettirilmesini istiyordu bir anlamda.

Oysa bu açıklamanın yapılmasından birkaç saat sonra gerçekleşen vahim bir olay kutuplaştırıcı dilin bir an önce terk edilmesinin ve toplumu kucaklayıcı bir tavrın gereğini acı şekilde gösterdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef alan menfur saldırının toplumdaki kutuplaşmadan, kışkırtıcı ve sorumsuz yayınların seçim dönemindeki hızıyla sürdürülmesinden bağımsız değerlendirilemeyeceği ortada.

Ne var ki AK Parti’nin bu aşamada “yeni bir dil” tercihinde bulunmasının “yeni bir siyaset” tercihi anlamına geleceği düşünülürse, mevcut yapı içindeki aktörlerin buna kolayca izin vermesini beklemek de fazla hayalcilik olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 23:17
Davutoğlu’nun açıklamasını bir sosyal demokrat olarak çok önemsiyorum. Parti Başkanı ve Devlet Başkanı aynı kişi olamaz.
Karar Okuru 23 Nisan 2019 20:22
Gençlerin bu ülkede geleceği kalmadı. Küçük kızımız Almanyada okuyup alman vatandaşı olmak istiyor!! Haksız mı? Ümit her zaman vardır ama hayatta gerçeğin hükmü sürer bu kafa ile aklı başında kimse kalmaz burada. Kemalizm diye haykıranlar çok arar M. Kemal’i daha. Uzatmayalım bu kumaştan elbise olmuyor 400 yıldır çöküşteyiz
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 23:19
0
Benim kızım da Almanya’da okumak istiyor. CB İstanbul seçimini yenileyince kazanacağını düşünüyor, ancak kazansa da kaybetmiş olacağını, hatta şimdi bile kaybetmiş olduğunu görmüyor. Şimdi bazıları da empati yapmayarak vatanını sevmiyorlarsa gitsinler diyecektir.
Murat 23 Nisan 2019 18:53
Sayın Erdoğan Bu saatten sonra doğru hiç bir karar alamaz. Etrafı kuşatılmış durumdadır. Yalaka basın onu yanlış yönlendiriyor. Bir yandan da MHP ortaklı lığında Devlet Bahçelinin yörüngesin dedir. onun için yolun sonu görünmektedir.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 17:18
Bu ulkede sağlikli hic bir şey yapilmiyacakmı.her sene secim olurmu.bu ulkenin en buyuk beka sorunu.parti başkanlaridir.onlardan bir kurtulabilsek.keşke
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 15:56
YENİ BİR DÖNEM BAŞLAMALI VE ÜLKE OLARAK GELECEĞE KONSANTRE OLMALIYIZ. KISIR DÖNGÜ SİYASETİ BİZİ KURTARMAYACAK. AMA BU ARADA MEMELEKETE MUSALLAT OLAN TERÖRİSTLERE DE KİMSE PİRİM VERMEMELİ VERDIRMEMELI. BAZEN ZAMAN EN İYİ REÇETE OLARAK KARŞIMIZA ÇIKAR VE EN İYİ TEDAVİYİ KENDİLİĞİNDEN UYGULAR.
realist 23 Nisan 2019 15:24
YSK, AK Parti'nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanamayacağına yönelik itirazını reddetti. Kurul ayrıca, 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar verdi. son dakika
Sri Lanka'da 310 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının sorumluğunu terör örgütü DAEŞ üstlendi. Sri Lanka Savunma Bakanı Ruwan Wijewardene, bugün parlamentoda yaptığı konuşmada, saldırının Yeni Zelanda'daki cami saldırılarının intikamını almak için gerçekleştirildiğini iddia etti.
E.K 23 Nisan 2019 13:06
"Vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği her türlü politik hesabın üzerindedir." demis Sn Erdogan. Haftalarca meydanlarda muhalefete terorist,fasit, zillet, illet, vatan haini diye itham eden Sn Erdogan'in inandiriciligi kaldi mi? Sn Erdogan acisindan her seyin ustunde bir tek sey var: Akp iktidari. Secim surecinde ektikleri zehirli tohumlar meyvesini vermeye basladi. Muhalefet lideri 70 yasindaki adam cenaze meresiminde saldiriya ugradi. Acaba niye? Bunlar terorist diye meydanlarda bagirirsan, yalaka basin bunlari mansetten verirse, cahil vatandas durumdan vazife cikariyor..suc kimin
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 23:18
0
AKP iktidarı değil bence kendi yakın bir grubunun iktidarı sayın Davutoğlu’nun dediği gibi.
Nurettin 23 Nisan 2019 12:26
Sn Yazar, parti meclisi çoğunluğu bizde her istediklerini yapamazlar görüşünü rasyonel bulmuşsunuz da hangi her istedikleri? bu konu havada kalmış. Yani halka hizmet etmek,personelin maddi yönden rahatlatmak için alınacak kararlara itiraz etmek,yani İsanbul halkının günlük hayatını rahatlatacak önlemleri almasını sırf halkın gözünden düşsün diye engellemek rasyonel bir düşünce mi oluyor. Bu davranışın seçmen gözünde bir bedeli olmayacak mı?
A.Ş. 23 Nisan 2019 11:53
Sayın Kiras, demiri kızdıran mimse omu soğutmak da ona düşmez mi?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 23:24
0
Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun deme inceliğini kibirlerinden dolayı gösteremeyenler mi Demir’i soğutacak. Kızgın Demir’in bize faydası var diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar.
Görünen o ki akp yakasını paçasini kaptırmış daha doğrusu Erdoğan in sağlıklı karar verebilmesi etrafındakilerle imkanlı görünmüyor.Siyasilerin birbirleriyle anlaşmak gibi bir dertleri de yok.Aslinda milleti ekonomiyi düşündükleri de yok.O güçlü devlet ve lider profili sallantıda dünya bize gülüyor.Başlarını gömdükleri kumdan bir çıksalar da etraflarına baksalar başta ekonomik sorunları çözmeye baslasalar güven ortamının oluşması için birlikte çalışsalar gerisi gelecek gibi görünüyor.Ama niyetine bile girmiş değiller Seçimde takılı ka
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 11:17
İbrahim bey (yayınlansın diye yazmıyorum) Seçmen göçüne yasak başlıklı haber yazınınız içeriği fecaat bazıları : "Seçimden önce 200000 kişinin seçim için nakillerini aldırdığı görülmüştür" Evet mutlaka olmuştur.ama İstanbullu/seçmen göçü yılın her vaktinde car sadece seçim için olduğunu sanmak saçmalamaktır. "AK Parti kurmayları, yer değiştiren seçmenlerin büyük bölümünün kendi seçmeni olduğunu tespit etmişti. " Yoksa ihsan yavuzun sayıklamalarınımı buraya haber olarak taşınmış anlamadım.Bu kurmaylar tek tek seçmen incel
musto 23 Nisan 2019 11:04
Ak parti seçimin yenilenmesini istemiyor Bahceli baskısıyla istiyor görünüyor biliyorki açık ara kaybedecek ve esas beka sorunu başlayacak bahcelinin istediğide bu. 23 nisan Bayramında yüze yakın Ülke katılır çocuklarını gönderirdi 9 ülke katıldı onlarda bildiğimiz ülkeler.
Yurdun İnsanı 23 Nisan 2019 08:35
RTE-BAHÇELİ toplumu ekonomik, siyasi,sosyal,toplumsal olarak böldüler.SADAT.HÖJ.HOH.OSMANLI OCAKLARI.diye paramiliter yapı kurdular.Yetmedi yargı,polis,medya, ekonomiyi, orduyu, diyanet,bekçi,muhtarları DEVLET VE MİLLETE değil, AKP ve RTE ye bağımlı yapı haline getirdiler. Askeri,ekonomik, siyasi dış konjöktür gerçekleri RTE VE BAHÇELİ için vardiya değişim zamanına denk geldi anlamıyorlar. Olayların yönlendirme gücü olmayan ikili dışarıya kaos çıkarma ile şantaj yapıyor. Adamların 576 milyar $alacakları var.Ya bizim ya kara toprağın modundalar.Geçmi
Deli Emin 23 Nisan 2019 08:26
Gözünü sevdiğim İbrahim bey,bir psikiyatriye sarf edilen sözü iki ve bunun sahibi için teşhisini ve karakter tespiti söyle deyin.Hasta ve Paranoyak derler.Bir zarfa 4 tercih oy pusulası koyuyoruz. Sadece B.Ş.B.Başkanlığı hileli oluyor.RTE,nin "Başkanlık onlarda çoğunluk biz de her istediğini yapamazlar." Bahçeli"YSK’nın 7 asil 4 yedek üyesi zillete göz yumamaz. İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” diyorlar Ülkeyi siyasi, hukuki,sosyal, ekonomik toplumsal olarak getirdikleri yere bak! Utanmadan halkın bir kısmını aşağılayıp tehdit ediyorlar
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:05
Bu zamana kadar seçimlerde %10 veya biraz üstü bir oy almış bir parti inanılır gibi değil ama resmen ülke yönetiyor ve gündem belirliyor bu bir başarımı yahut diğer partilerin basiretsizliğimidir , artık ülkede herkes Bahçeli’nin ne yapacağını ne söyleyeceğini takip eder oldu
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:03
AKP nin ipini Kürt hareketi çekti, mevcut iktidar koalisyonunun Hdp ye öfkesi ve kini esas olarak bundandır
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:58
Akp, MHP, devletin Ergenekon kanadı ( soylu, ağar, Feyzioğlu vs) yönetici sınıf koalisyonu işleri eline yüzüne bulaştırdı, riskleri iyice attırdı. Yumuşama, demiri soğutma olmadan bu gerginliğin sürdürülmesi büyük riskler içerdiğinden Egemen sınıflar( TÜSİAD, ve yabancı tekeller, finans), ve emperyalist merkezler yeni alternatif oluşturma arayışındalar. Bahçeli vs sadece küçük hizmetkarlardır.
evin 23 Nisan 2019 07:21
akp büyük şehirleri kaybetmeseydi "yeni bir dil" ister miydi? kaybettiği için "yeni bir dile" mecbur kalmış olmasın?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 03:31
Akp den hiçbişey olmaz bu saatten sonra. İsterse 3 dönem daha seçim kazansın. Akp nin bizi götürebilecegi biryer yok. Sorunlari derinleştirmekten baska birsey yapamazlar.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:54
20
akpnin yeteneğini küçümsüyorsunuz. sorunları derinleştirme yeteneğinin yanına, hiç yoktan sorun yaratma, olmayan sorunla mücadele etme gibi daha pekçok yeteneği ilave etmek gerekir. Karşıyız diye akpye haksızlık yapılmasına gönlüm razı olmaz
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 03:22
Terimleri doğru kullanın. Kutuplaştırıcı bir dil değil, iktidarın dışlayan düşmanca bir dili var. CHP kutuplaştıracak ne dedi? Kutuplaşmadan iki taraf sorumludur. CHP’nin PKK’ya en ufak bir sempatisi yok.
KARAR tirt. 23 Nisan 2019 03:11
YSK iptal etsin o zaman görürsün bay yazar sen muneccimin neresinde durdun da Ekrem kazanır diyosun ak partililerin tamamı hile yapıldığından emin geçersiz oyların sadece yüzde onu sayıldı onaltı bin indi fark birde sağcı olacaksınız bak solculara ne olursa olsun ayrı dusuyorlarmi biraz örnek alın .
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 23:27
0
3870 oyla kazanan kimdi?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:38
Suleyman Soylu istifa etmeden, Devlet Bahceliyle ittifak bitmeden bu kavga, bu nefret, bu dusmanlik bitmez.
"İstanbul seçiminin hileyle kazanıldığı veya seçimin yeniden yapılması gerektiği şeklindeki görüşler yeterince destek bulmuyor" diyorsunuz. Kamuoyu yoklamaları mahkeme midir? Seçimi hukuken yenilemek gerekiyorsa yenilenir. Gerekmiyorsa anketler yenilensin demekle yenilenmez...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:19
41
Hukuken yenilenmesi mümkün değil zaten... Neyin kafasını yaşıyorsunuz kuzum?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:21
3
7.19, Sen kendini mahkeme mi sanıyorsun? Bir sabret, mahkeme kararını versin. Yedi aylık mısın, nesin?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 20:37
0
Hukukmus, mahkemeymis...Hala farkinda degil misiniz kardesim? Bu ulkede hukuk yok, yargi da tarafsiz degil. Bu yeni birsey de degil. Hicbir zaman hukukun ustunlugune saygili bir devletimiz olmadi. Yargi hep iktidarin sopasi gibi kullanildi. Mesela YSK tarafsiz degil bugun. Referandumda bunu acik secik gorduk. Istanbul secimini iptal edip etmeyecegine iktidar karar verecek, YSK da o karari uygulayacak. Henuz karar vermis degiller. Iptal edilirse kendilerine ne kadar zarari dokunur, onun hesabini yapiyorlar su anda.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:21
Thomas Hobbes “İnsan insanın kurdudur” der... “Türkiye ittifakından bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır.Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhurladır." diyen,Bahçeli ise AK Partinin kurdudur. Türk Milliyetçisiyim diyen birinin, 82 Milyon yerine,Cumhur ittifakı ile sınırlı kalma isteği ise,aslın da AK Parti yi merkez den uzaklaştırıp küçültme arzusu dur...Gerçek olan şu ki, AK Parti,parlamento da MHP ye mahkum.Yol ayrımı olur ise,erken seçim gündeme gelir.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:11
Bahçeli'nin Türkiye ittifakını (yalan da olsa) istememesi de bizim kafamızdaki soru işaretlerini çoğalttı. TC tarihinin en ilginç günleri.
Has Parti 23 Nisan 2019 01:01
Devlet Bahçeli muhtemel ki hayatında hiç kimseye aşık olmamış, hatta hiç kimseyi sevmemiş muhtemelen... Daha acı tarafı onu da kimse kendisi olarak sevmemiş. Masalda dendiği gibi 'Bir gün birini gerçekten severse ve sevdiği kişi de onu gerçekten severse', bambaşka biri çıkacakmış gibi geliyor hala bana. Gökten üç ittifak düşüyor bu arada Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve Türkiye İttifakı...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 19:57
0
Bahçeli'ye en son, bu minvalde kimin yüklendiğini hatırlıyoruz, sonrasında acayip kanka oldular. Kendine dikkat et Has parti:-)))
ahmet davut oglu 23 Nisan 2019 00:15
Hukuk güç biriktirme alanı değil, gücü denetleme ve ahlaki çizgiye getirme alanıdır. Yargının kontrol altına alınması çabası hangi gerekçeyle ve kim tarafından yapılırsa yapılsın en büyük suç olarak görülmelidir.
ahmet davut oglu 23 Nisan 2019 00:13
Kendisini partimizin kurullarının üstünde gören ve adeta paralel bir yapı gibi partiyi yönetmeye çalışan bir odağın ortaya çıkması ve partinin seçilmiş yetkililerini ve kurullarını devre dışı bırakmaya kalkışması teşkilat kurumsallaşmasının özünü sakatlamıştır.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 03:25
5
Ahmet Davutoğlu’da öyle kuzu kuzu bırakmasaydı başbakanlığı. Şimdi manifesto yayınlıyor. Onda o kapasite derinlik yok. Kendisini bir şey zannediyor. Şam’da namaz kılacaktı. N’oldu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN