Back To Top
Zaten o ödül Orhan Pamuk’a verilmedi

Zaten o ödül Orhan Pamuk’a verilmedi

 - Son Güncelleme: 12.12.2019 Perşembe 07:09
- A +

Nobel edebiyat ödülleri tıpkı barış ödülleri gibi büyük ölçüde siyasi ödüller aslında. Siyasi derken dünyayı yöneten gizli bir cemiyetin üyelerinin karanlık bir odada toplanıp “bu sene falancaya ödül verilsin” diyerek düğmeye bastıklarını kastetmiyorum. Dolayısıyla “Sırplar Boşnakları katletmedi” diyen Peter Handke’ye de bir komplo çerçevesinde verilmedi ödül.

Ancak şu var: Bu ödüller, belki ödüllendirme kurumunun doğası gereği, Batı dünyasında hâkim olan hissiyata ve özellikle Avrupa entelektüel kamuoyundaki genel eğilimlere en azından ters düşmeyecek bir anlayışla belirleniyor.

Demek ki “Sırplar Boşnakları katletmedi” diyen birinin ödül alabilmesi Avrupalıların bu meselede böyle bir bakışa kapalı olmadığını gösteriyor.

Bazıları diyor ki “Avrupa’da düşünce özgürlüğü diye bir şey var kardeşim. Yazarın edebi başarısı başka, siyasi görüşleri başka bir konu. Nobel jürisi bunları birbirine karıştırmadan bu ödülü vermiş işte.”

Keşke bu doğru olsa. Ama doğru değil. Sözgelimi Holokostu inkâr eden bir yazara verilebilir miydi bu ödül? Holokosta kadar gitmeyelim, faraza Orhan Pamuk “Ermeni tehciri soykırım değildir” deseydi bu ödülü alabilir miydi? Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bunun ne imkânı ne de ihtimali sözkonusu olurdu. İsveç akademisinin jüri üyeleri Türk romancının eserlerine ayılsalar da bayılsalar da ödül vermeye kalkışamazlardı.

Ama aynı ödül “Sırplar Boşnakları katletmedi” diyen bir yazara verilebiliyorsa bunun sebebi sözkonusu iki olay konusunda ödül jürisindeki kişilerin bizimkinden farklı bir görüşte olmaları değildir, bu görüşün Avrupa kamuoyu nezdindeki meşruiyetidir.

***

Nobel ödülleri rastgele kişilere sırf yazdıkları eserlerin edebî kalitesi var diye verilmiyor. Winston Churchill’in bile bu ödülü aldığını unutmayın. Soğuk Savaş döneminde ödüllendirilen Rus yazarların hepsinin antikomünist -veya hiç değilse rejime mesafeli- kimlikte olması tesadüf olamaz herhalde. T.S. Eliot’ın ödül alıp “il miglior fabbro” Ezra Pound’un almaması da öyle.

Bu ödülü kazanan “ilk Müslüman yazar” olan Mısırlı Necip Mahfuz’un öne çıkan özelliği ülkesinin İsrail’le yakınlaşmasını destekleyen politik tavrıydı. Aslında ödül her ne kadar Necip Mahfuz’a verilmiş gibi görünüyor olsa da asıl muhatabı Mısır hükümetiydi. Mahfuz’un veya Mahfuz gibi bir yazarın başka türlü bir konjonktürde bu ödülü alması düşünülemezdi. Mahfuz’un edebiyat ödülü Avrupa kamuoyunun o sırada Mısır’da olup bitenlere yönelik bakışının ifadesinden fazla bir şey değildi.

Nobel edebiyat ödüllerinin belirlenmesinde “edebi değer” kriteri hiç rol oynamıyor demek elbette doğru olmaz ama bilhassa “üçüncü dünya” yazarlarının ödüllendirilmesinde bu kriterin de bir hayli gevşetilerek tercihlerde bulunulduğu ortada.

***

2005 yılında “Artık Orhan Pamuk’a da sıra geldi” diye yazmıştım. Çünkü hem mezkûr yazarımız bu ödülü hak etmek için gereken her türlü girişimi fazlasıyla yapmış hem de Türkiye’nin o günlerdeki yönelimleri Avrupa’nın ilgisini fazlasıyla çeker bir haldeydi. Hatta Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakereleri o sıralarda başlamıştı (3 Ekim 2005). Ayrıca Kıbrıs’ta çözüm arayışları başta olmak üzere Türkiye’nin başlattığı bazı politikalar da Avrupa’dan destek görüyordu. Türkiye hem “dindar” hem de “liberal demokrat” kimliğini bir arada üzerinde taşıyan hükümetiyle Ortadoğu’daki diğer Müslüman ülkelere “model” olarak gösteriliyordu. Neticede ertesi yıl (2006) Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülünü kazanması sürpriz olmadı.

Necip Mahfuz için söylediğimi Pamuk için de söyleyeceğim: O ödülü Türk romancıya verdiler ama aslında Türkiye’deki toplumsal ve politik atmosfer başka türlü olsaydı, edebî kalitesine ve Avrupa’daki edebiyat muhitlerinin onca sempatisine rağmen yıllarca hep aday olarak kalan Yaşar Kemal gibi Pamuk için de Nobel ödülü uzak bir hayalden ibaret kalabilirdi.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 12:44
Pamuk nasıl bir yazar bilmiyorum ama terörist olmadığına eminim
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 01:20
Boşuna dememiş Şerif Mardin hoca Türkiye' de islami kesim milliyetçidir diye, sayın Kiras da aynı entel takılan ama özünde milliyetçi aslında. Orhan Pamuk nobeli almadan önce onlarca saygın edebiyat ödülü almıştı zaten, nobel reklam boyutu oldu bir nevi,
Mustafa İzgü okuru 13 Aralık 2019 00:14
Şu platformda, Ankara'dan daha doğuya gitmemiş bir steril akvaryum yazarından bahsetmek Kemal Tahir, Tanpınar, T.Buğra hatta Yaşar Kemal'e, Sebahattin Ali'lere hakarettir. Cemil Meriç "-Bütün Kur'anları yaksak , bütün camileri yıksak yine de batının gözünde barbar bir topluluğuz" diye kadim fanatizmi işaret etmişti. Evrensel demokratik değerler ile yol almalı; ama onların taltiflerini de filtreden geçirmeliyiz. O mevzu edilen yazar seküler dünyanın A.Günbay Yıldız' ı gibi değil mi !
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:34
Abicim keşke yoğurt dışında bir şeyler hediye etseydik şu dünya uygarlığına,ne bileyim,roket teknolojisi,bilgisayarla ilgili bir iki şey, mouse mesela en azından,ya da cep telefonu,içten yanmalı motor.yoğurttan başka hiç mi bir şey yapamadık?Baklava,bamya yemeği,ayran,bunlar da iyi ama satmıyor cep telefonu ya da dizel motor kadar.
Bias 12 Aralık 2019 17:00
Avrupalilarin da sizin ve herkes gibi onyargilari ve bias'lari var; ama o odul Orhan Pamuk'a verildi demek yazara cok buyuk saygisizlik, yazarin emeklerinin/uretimlerinin inkari (benim pek okudugum bir yazar degil Pamuk). Orhan Pamuk gibi eserleri dunyanin pekcok ulkesinde okunan ve taninan kac kisi var Turkiye' de? Hic yakismiyor!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 14:45
Bencede ödül orhan pamuka değil o dönemin iktidarına verilmişti...
Erdoğan, şimdi Boşnakları bahane ediyor,Nobel Ödülü konusunda.Bosna olaylarında,vaktiyle sadece tv den seyretti Boşnakları.Sadece Sıbistan ı telin etmekle yetindi.19992 de Erdoğan ı Boşnakların yanında elinde silahla gören var mı?Saraybosna ablukada iken ,Erdoğan İstanbul da gününü gün ediyordu.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 16:11
2
Arkadaş hastamizin,nesin eline silah alıp gidecekmiş arkadaş Rambo mu o .Siyasetçi siyasi tavır kor.o zaman erdogan ,bahçeli olumlu oy kullanan kilictaroglu hepsi silah alıp idlibe gitsin. Bir Arif Verimli hocaya görünün.
Özay İbrahimbaş 12 Aralık 2019 12:26
Birincisi 1907 yılında Fizik dalında Albert Abraham Michelson, sonuncusu da 2013 yılında Kimya dalında Arieh Warshel olmak üzere, bu güne kadar tam 178, (anlamayanlar için yazıyla, yüz yetmiş sekiz) Yahudi bilim insanı Nobel Ödülü kazandı. Sayın yazar, Orhan Pamuk'un aldığı Nobel ödülünü değerlendirdiği anlayış çerçevesinde, 178 Yahudi bilim insanının aldığı Nobel Ödüllerine de bir açıklama getirebilir mi acaba. Sanıyorum ki Tarih gerçekleri yazdığında, Orhan Pamuk'u karalayanlar ve kendilerince küçültenler için bu, onur duyulmayacak ve utanılacak bir şey olacak..
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:54
Çok doğru. Ama bu tutum sadece Avrupanın değil, biz de dahil, tüm dünyanın geleneğidir. Siyaset dışı kurumlar bir hayaldir. İşte Papalık işte Diyanet. Bu olayda, 'her söylediği söz arkasından tashih edilen Başkan' eleştirisi daha uygun olurdu.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:15
Bundan sonra Nobel odulunu veren komite, Kulliyeye...ve Icisleri Bakanina odul vermeyi dusundugu adaylarin listesini onceden bidirmeli !!! Eger onay alinirsa devam edilmeli ...Kulliyenin red ettigi adaylar, aday listesinden kesinlikle cikarilmali !! Hukuk devleti.... Ifade ozgurlugu...Adaletin isleyisi... Insan haklari.....Kayyum demokrasisi.... uygulamalari cenneti .... ve lideri.... olarak bu onceden aday kontrolunu.. istemek cok dogal ..ve minimum demokratik.... haktir !!
Erdoğana Nobel Ödülü verilseydi problem olmazdı.O zaöan,bakın gördünüz mü,Erdoğa na değer verildi.Erdoğan ın dünya lideri olduğunu tanıdılar.Dünya Türkün gücü önünde eğilmelidir denilirdi.Ödül verilmeyinceproblem oldu.Erdoğan küstüm, oynamıyorum diyor.Maden ödül bana verimedi;ben, bu oyunu bozarım diyor.Her zaman yaptığı o zaten.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:05
Çok doğru bir tespit. Avrupa ülkelerinde milletvekili olan müslümanlar da Türkler de kendi kültürlerine yabancı olmaktadır. Bunun tesadüf değil bilinçli bir seçim olduğu gözükmektedir.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:38
Ben de Orhan Pamuk'un tarihte yaşanmış bir acılı dönemi tek taraflı olarak sadece bizi suçlayıcı bir bakışla ele almasını onaylamıyorum fakat tarihteki büyük edebiyatçılar ya da bilim adamlarının devletle, hükümetle arası iyimiydi kötümüydü kimse bakmaz. Başarılı olan Türk tarihine geçer. Orhan Pamuk'ta tarihe Nobel ödülü almayı başarmış bir TÜRK edebiyatçı olarak geçmiştir. Gelecekte ona karşıt olanların adı unutulsa bile bu ödülü almış bir edebiyatçı olarak TÜRK lüğü yüceltmiş bir şahsiyet diye anılacak
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:53
Tahammül demokrasinin vazgeçilmezidir Orhan Pamuk hakkıyla almıştır bize de tebrik etmek düşer laf atmak değil
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:41
Yayim islerinden sorumlu olanlarin dikkatine: Sayin Beki'nin makalesine ulasamiyoruz. Bir ariza mi var?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 07:57
İyi günler Bay Kiras, ülkemin dışarıda itibarını takip edeceğim,yükselme trendine geçtiğinde bir kitap yazacağım.Sizin eseriniz olacak...Saygı ile.Güngör Komşuoğlu
HACI MURAT 12 Aralık 2019 07:26
Sayın Kiras'ın değerlendirmesi çok gerçekçi bir Nobel değerlendirmesi olmuş.05.02.2095 tarihli Hürriyet'teki şu haber de Kiras'ı doğruluyor:"Orhan Pamuk, bir İsviçre dergisiyle yaptığı söyleşide "Kimse söylemediği için ben söylüyorum.Türkiye’de 30 bin Kürt öldürüldü. Bir milyon da Ermeni" dedi. "Kar" adlı romanı Almanca’ya çevrilen ve bu nedenle Almanca yayınlanan bir çok dergi ve gazetenin kendisiyle röportaj yaptığı Orhan Pamuk, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu." Orhan Pamuk da Nobel'i almak için roman yazmanın yeterli olmadığını biliyor olmalı ki bu lafları etme ihtiyacı hissedi
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:26
1
Sen Orhan Pamuk'un romanlarini okudun mu? Bir tanesini bile okudun mu? Pamuk'un romanlari sadece Almancaya degil 42 dile cevrilmistir. Kar romanindan once 1990da yazdigi "Kara Kitap" ve 1998de yazdigi "Benim Adim Kirmizi" romanlari dunya edebiyatcilari tarafindan buyuk ovgu almisti. Yani, 1 milyon Ermeni oldurduk dedigi 2005 yilindan seneler once butun dunyada taniniyordu ve Nobel'e aday olacagi konusuluyordu. Kurtulun bu onyargilardan artik.
HACI MURAT 12 Aralık 2019 09:48
0
Hürriyet'in tarihi 05.02.2005 olacaktı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 06:40
Bu ödüle edebiyat ödülü denilmesin o halde!!!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 06:25
Aziz Sancar'a Nobel Odulu verdiler. Ustelik Avrupa ile kavga ettigimiz bir donemde. Turkmus, Turkiye'de dogmus, muslumanmis, Avrupa'da Turkler'e karsi hosnutsuzluk varmis demediler. Nobel siyasi amaclarla odul veren bir kurum olsaydi Bosna soykirimini inkar eden Irkci bir yazara odul vermezdi. Irkcilik lanet olasi bir ideolojidir. Soykirimi inkar da vicdansizlik, ahlaksizliktir. Ama Nobel Odulu vicdanla, ahlakla, ideolojiyle ilgili degil; yetenekle, katkiyla ilgili. Bir bilim adami onemli bir kesif yapmis veya bir yazar saheser romanlar, siirler yazmis. Yeni bir stil yaratmis. Buna bakarlar.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 07:56
3
Nobel Bilim ödüllerinde politikadan hep uzak durdu. Çünkü ödül bilimsel buluşa veriliyor. Ayrıca Aziz hoca o seneki ödülü iki kişi ile paylaştı. Sadece kendisine verilmedi. Ayrıca Aziz hoca’nın nobeli alması bilimsel çevrelerde amerika’nın başarısı olarak görülür çünkü buluş o ülkede yapıldı. Türkiye kendine haksız pay çıkarıyor. Bu açıdan bakarsak Türkiye’den nobeli alan tek kişi, bütün çalışmalarını Türkiye’de yapmış Orhan Pamuk’tur. Aziz hocayla gurur duyarız ama Türkiye kimya alanında nobel almadı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:46
0
Yazar da siyasi saikler devreye giriyor derken edebiyat ve barış ödüllerini kastetmiş zaten. Hemen Nobel'e güzelleme döşüyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 06:16
Avrupalı liberaller bile müslümanlardan hazzetmiyor. Bu böyle biline. Kibarlıklarından, faşist gözükmek istemediklerinden açık açık söylemiyorlar. Bosna müslümanları, Amerika olmasaydı, kıtır kıtır kesilirdi. Amerika’nın kıymetini bilin.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:49
0
Bu yorumu beğenmeyenler muhtemelen bosna katliamını ve olaylarin nasıl geliştiğini yaşları yetmediği için hatırlamayanlar. Ama ben rusyanin nasıl sırpların arkasında durduğunu, avrupanın nasıl kafasını diğer tarafa çevirdiğini ve de amerikanın askeri ve politik gücüyle olaya nasıl müdahale erdiğini, avrupayı da peşinden sürüklediğini ve boşnakları kurtardığını dün gibi hatırlıyorum.
Karar Okuru 12 Aralık 2019 13:54
0
Bizim entel ve bağnazlar ABD yi de batıyıda lanetler başı sıkışınca da oralara kaçar. Ortadoğunun şark kurnazı ve ezik ruhu bu!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 16:24
0
Haklısınız. ABD askeri güç gönderdi, sorun çözüldü. Arnavutluk’ta da diplomatlar dahi can güvenliği derdine düşmüştü oradaki kargaşada, ABD güçlerinin yardımıyla bir savaş gemisine canlarını zor atmışlardı. Fakat müslüman dünya ne yaptı haberimiz olan var mı? Cep doldurmaya devam, benim hatırladığım. Bir biz elimizden geleni yapmaya çalışmıştık. İşte durmadan müslümanız diye kendi çöplüğünde ötenlerin yapabildiği hiç bir şey oluyor! Bir baksınlar kendilerine, hiç olmazsa ayna gördüklerinde!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 17:22
0
Siz mesajı yazana ve 16:24 yorumuna olumsuza tıklamaya devam edin sorun yok. Yalnız bu arada arada bir aynaya bakmayı unutmayın! Size de saygılar!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 05:28
Orhan Pamuk’un romanları Nobel’i hakediyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:33
Orhan Pamuk'un romanları ''en''lerim arasında değildir, Nobel'i de hakkedip hakketmemesi umurumda değil. Ancak durup dururken adamın terörist ilan edilmesi umurumda. Eğer terörist olduğunu düşünüyorsan devletin başı olarak gerekeni yap, yok değilse adamı TV'den hedef gösteremezsin. Bıktık artık her beğenmediğinizi terörist ilan etmenizden, siz kendinizden bıkmadınız mı:(((
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:46
0
Aslında o kadar sakıncalı bir yoldayız ki. Hain gibi, ajan gibi, terörist gibi son derece önemli kavramlar anlamını ve değerini kaybediyor, içleri boşalıyor, herkesin herkese söylediği gündelik kelimeler haline geliyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:24
Batılılaşma süreci, Batıya yaranmak için kendi ecdadına küfreden garip bir güruh türetti...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 07:39
2
Bizdeki de ne ecdatmış maşallah..
Karar Okuru 12 Aralık 2019 13:56
2
O batı olmasa bugün tarlada ektiğini karanlıkta yiyen, hastalığı tedavi edemeyen bir durumda olurduk.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:13
0
Şehirlileşmiş Batı’nın hayat tarzı bütün köylüleri rahatsız ediyor. Şehirlileşemeyen köylü garez biriktiyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:21
Sayın Kiras, öyleyse bize Nobel'den.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:58
İbrahim bey. Yorumlardan anladığım kadarıyla sizin yazınız anlasilmamis.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:36
İbrahim Bey de bu köşede (benim için hala köşe) yazıyor. Onun bir ceza hakimiyle anısına dair videosu dolaşıyor internette, ben onu o zaman anladığımı sanıyorum. O da bir yazar/Bu köşede yazar/Konjonktür insanı ne yapar? / Kim bilir?/Bir gün belki açık, anlaşılır yazar/ Olsun, ben yine de her yazısını okuyorum.
Karar okuru 12 Aralık 2019 01:35
Doğru bir yorum!; hiç bir şey çevresindeki siyasal alanlardan bağımsız olmaz. Bırakın ödülleri günün çerçevesine uygun haber üretmeler, yöneltilmek istene yönelten girişimler vs. Bunların hepsi yaşandı, yaşanıyor. Bizim gibi entellektüel kökü çok sığ toplumlarda bilgi, sosyal kavramlar gibi konular ilk kelimesini öğrenip, yarım yamalak heceleyen çocuk misali biraz beceriksizce algılanır. İlginç ve farklı olmak uğruna olayları gerçek bağlamından koparıp, burnu havada bilgiçlik taslanır. ama arkası çoğu boştur. Bu arada Orhan pamuk ile ilgili intihal suçlamaları da oldu ama pek sesi çıkmadı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:16
Avrupa'da Bosna soykirimini inkar edene rastlamadim Sayin yazar. Hatta diyebirim ki Avrupa'da Holokostu inkar edenlerin sayisi buyuk ihtimal daha fazladir. Sirplar'in cogu inkar etmekteler ama bu birsey ifade etmez. Sirplar genel olarak asiri milliyetci bir toplum. Butun dunyanin Sirplar'a dusman olduguna ve Bosna soykiriminin yalan olduguna inaniyorlar.
Karar Okuru 12 Aralık 2019 02:18
0
Bizim gibi yani dünya düşman
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:29
Ulusalcı bir yazı. Size yakışmadı İbrahim bey. Ya da yakıştı ben bilmiyorum!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:27
Avrupa' daki hissiyat "sirplar bosnaklari katletmedi" degil, sirplar bosnaklara soykirim yapti seklinde. Zaten bu yonde mahkeme karari var. Acele bir yargi sizin ki...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:25
Söylediklerinizin tamamı doğru olabilir. Sonuç itibarıyla Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülünü almış. Var mı siyasi veya dini herhangi bir örgütünüz benzer şekilde ödüller veren? Dünyada şimdilik genel kabul gören oldukça prestijli bir ödül bu. Bizim yazarın kitapları da bir çok dile çevrilip yayınlanıyor. Gurur duyulacak bir durum, nedeni ne olursa olsun. Acaba Sayın Cumhurbaşkanı ‘Açılım Projesi’ konusunda başarılı olsa ola ki Nobel Barış Ödülü verilse yine aynı şekilde mi değerlendirecektiniz?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:25
Sayin yazar, Orhan Pamuk cok yetenekli bir yazar oldugu icin Nobel Edebiyat Odulunu aldi. Nobel'i kazanmadan once kitaplari 42 dile cevrilmis, milyonlarca insan tarafindan okunmus, 8 uluslararasi edebiyat odulune layik gorulmustu. Ermenilere soykirim yaptik dedi diye Nobel Odulu verildi diyenler ya Pamuk'un kitaplarini okumamislardir, ya da milliyetci reflekslerinin ustesinden gelememektedirler...Ote yandan tehcir soykirim degildi diyenler, soykirimin hukuki tanimini bilmeyenlerdir.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:27
0
Yorumumun son birkac cumlesi yayimlanmamis. Kufur, hakaret olursa anlarim ama yok. Soykirimin hukuki tanimina gore bir devletin kendi vatandaslarini etnik temizleme amaciyla tehcir etmesi soykirimdir. Mesela 1850lerde Rusya'nin Cerkesleri tehcir etmesi veya Balkan savaslarinda Balkan devletlerinin kendi vatandasi olan muslumanlari tehcir etmesi. Soykirimdir bunlar. Hatta tehcir esnasinda can kaybi olmasa bile soykirimdir hukuki tanima gore.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:33
2
Hatam varsa duzeltin. Uluslararasi hukukta etnik temizlik ile soykırım aynı şey değildir. Ikisi de suçtur ama aynı şey değildir. Ayrıca hukukta suçlar ve cezalar tanımladıkları andan sonrasını bağlar. 1945 ten geriye doğru soykırım veya etnik temizlik ararsak temiz çıkacak tek millet yoktur. En basiti kongoda belçikaliların yaptığı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:41
0
11:33...ilginc bir noktaya deginmissiniz. Etnik temizlik soykirimdir ama soykirimin kapsamina baska eylemler de girer. Yani soykirim daha genis kapsamli bir kavram. Soykirim (genosid), Rafael Lemkin tarafindan 1944de yaratilmis bir kelimedir. Lemkin bu kelimeyi 1915de Ermeniler'e ve ikinci dunya savasinda Yahudiler'e yapilanlardan esinlenerek yarattigini soylemistir, 1950lerde bir tv programinda. Youtube'de var. Cezalar tanimlandiklari andan sonrasini baglar, haklisiniz. Tarihte soykirim yapmamis millet cok azdir, o da dogru.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN