Back To Top
Dindarlık anlayışımızı sorgulamalıyız

Dindarlık anlayışımızı sorgulamalıyız

- A +

Dindarlar olarak zaman zaman birbirimizin yüzüne bakmaktan bile utandığımız çok talihsiz günlerden geçiyoruz. İslami duyarlılığı olan her insan bilir ki Hz. Peygamberin en önemli vasfı Muhammed’ül-emin, yani güvenilir olmasıdır. O’na bir çok iftirada bulundular, getirdiği akideye karşı açıktan mücadele ettiler, ama hiçbir zaman güvenilmez ve doğru söylemez demediler. Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hoca diyor ki: “Hiç ikinci bir meşruiyet ölçüsü olmadı. Tek bir çizgisi oldu, ok gibi bir çizgisi oldu. Ne dedi? ‘Benim saçımı ağartan bir sure var.’ Ne diyor bu surede? “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.”

Önümüzde böylesine evrensel bir mesajın olmasına rağmen, günümüz dindarlarına baktığımızda yürek burkan bir tablo ile karşı karşıyayız. Dindar dünyaya mensup insanların o kadar çok “meşruiyet ölçüsü” var ki, kısacık ömürlerinin neredeyse her anında farklı istasyonlara savruluyorlar ve hiçbir evrensel ilkeyle kendilerini bağlı saymıyorlar.

Son 20-30 yıllık Türkiye fotoğrafına baktığımızda dindarların nasıl bir savrulma yaşadığını eminim çok daha iyi anlarız. Zira bu süreç adeta sosyolojik bir laboratuvar özelliği taşımaktadır. Herkesin çok iyi bildiği gibi Türkiye’nin insan hakları ve özgürlükler konusunda son elli yılda yaşadığı tecrübeler bir bakıma mağduriyetler tarihidir. Bu konuda özellikle ‘90’lı yıllarda en büyük mağduriyeti de dindar kesimler yaşamıştır.

Düşünün ki başörtülü bir öğrenci tıp fakültesi öğrencisi 5. sınıftayken başörtüsü yasağı yüzünden sınavlara ve derslere alınmıyor, bu ayrımcılığa karşı eylemlere katıldığı için DGM’de yargılanıyor ve sonunda ülkesindeki üniversitelerin kapıları kendisine kapatıldığı için eğitimini Avrupa’da tamamlamak zorunda kalıyor.

Bilindiği gibi o günlerde de devletin en önemli meselesi yine “beka” sorunuydu. O gün ülkeyi yönetenler, “devletin bekası”nı başörtülü kızlara karşı korumak için ilkel bir yasakçı zihniyete sarılmışlardı.

İşte o günlerde bu derin mağduriyeti yaşayan yüzlerce kızdan birisi de Leyla Şahin’di. O şimdi milletvekili, aynı zamanda AK Parti’de İnsan Haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı... Leyla Şahin’in geçtiğimiz günlerde insan haklarıyla ilgili yaptığı açıklamayı görünce içimde derin bir sızı hissettim. İlk okuduğumda inanamadım, daha doğrusu inanmak istemedim. Bu Leyla şahin, 28 Şubat’ın en azgın günlerinde mağduriyetler yaşayan Leyla Şahin olamazdı. Ama ne yazık ki o Leyla Şahin bugün bize, tıpkı geçmiş Türkiye’de olduğu gibi gücü simgeleyen ‘devletli’ bir eda ile özetle şunları söylüyor:

“İnsan hakları ihlali deyince akla somut söylenebilecek bir iki tane olay bile gündeme getiremiyorlar. Bu çok algı ve yanlış söylemlerle birlikte aleyhimize kullanabilecek bir alan olarak görülebiliyor. Aslında bunların hiçbiri doğru değil.

Türkiye’de insan hakları ihlali olduğunu söylemek artık abesle iştigaldir. Sonuçta hukuk ve kanunlar herkes için geçerlidir. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuka aykırı kim iş yapıyor ve ülkeye zarar veriyorsa ve terör örgütleri ile iş birliği içerisinde kanuna aykırı iş yapıyorsa elbette hesabı sorulacaktır. Burada kişinin mesleği, kimliği, görevi ve makamı hiç önemli değildir. Türkiye o yüzden bir hukuk devletinin kuralları neyse ve anayasamızın bize verdiği yetki ve sorumluluk neyse bu kurallar içerisinde bütün kanunlarımıza saygılı bir şekilde ve hukukun üstünlüğünü de koruyarak insan hakları noktasında insan onuruna yakışır bir tavır sergileyerek dünyaya örnek bir ülkedir aslında Türkiye.”

Bu açıklamadaki özellikle “Türkiye’de insan hakları ihlali olduğunu söylemek artık abesle iştigaldir” cümlesini okuduğumda, Türkiye’deki dindarlık anlayışının sorgulanması gerektiği yönündeki kanaatim daha da güçlendi. Maalesef dindarlar geçmişte yaşadıkları acıları o kadar çabuk unuttular ki, bugün küçücük de olsa bir empati yapma gereği bile duymuyorlar. Oysa özgürlükler ve insan hakları konusunda en çok duyarlı olması gerekenler dindarlardır. Çünkü hem unutmamaları gereken bir mağduriyet geçmişleri var, hem de dinin hak-hukuk ve özgürlük konusunda kendilerine yüklediği büyük bir sorumluluk var.

Unutmayalım, bugün hem Cumhurbaşkanı Erdoğan adaletle ilgili sorunların altını çiziyor, hem de Uluslararası Af Örgütü, Mazlum-Der ve İHD gibi kuruluşlar bugün Türkiye’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili raporlar yayınlıyorlar. Ve biliyoruz ki bu kuruluşlar geçmişte devletin ve AİHM’nin karşısında Leyla Şahin’in yanında yer almışlardı. Demek ki insan hakları örgütleri o gün Leyla Hanım’ı savunurken abesle iştigal ediyorlarmış...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 22:57
Yine islamcilar biri birine islamciligi anlatma telasina girmis. Daha 100 sene once uskudarda cariye pazari vardi.
KARAR OKURU 22 Ocak 2019 11:43
2
50 sene once ateist mao stalin milyonlarca insani öldurdu ?? Simdi humanizm yersen .
KARAR OKURU 22 Ocak 2019 14:39
2
11:43 ama unutma ilki Allah diğeri Mao. Arada bir fark olmalı dimi
KARAR OKURU 22 Ocak 2019 21:43
0
Allah ve mao yu bir tutmak,haşa nasıl darlık !
BoC 21 Ocak 2019 21:52
Geçmişte Kemalistler başörtüsü yüzünden yaşanan mağduriyetleri insan hakkı olarak görmüyorlardı. Çünkü onlara göre başörtüsü ile okumak isteyen dindar kızlar insan olarak görülmüyordu. Artık başörtülü olmak mesele olmaktan çıkarıldığına göre, Leyla Hanım Türkiye'de insan hakları ihlali yoktur derken belki de sadece başörtülüleri ve de Öz Ak Partilileri kastetmiştir. İnsandan kast etiği de adı geçen kesimler olabilir. mantık kemalistlerin mantığından farklı değil.
Meşhur ateistlerden Prof. Dr. Celal Şengör, organ bağışı taraftarı olmadığını belirterek, "Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok" ifadesini kullandı. Bu söz ahlaklı bir söz değil. Buradaki yorumcuların çoğu sözde dindarın ahlaksızlığını bahane ederek deist olma kuyruğuna girmiş... Merakla bekliyorum bu adama kızıp ateislikten vaz geçen olacak mı?
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:45
5
Sen ne bakıyon onlara :) sozcu tayfası buraya ugrayip boş yorum kasıp duruyorlar. Apo ateist. Apoya kizip ateistligi biraksinlar . :)
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 22:46
2
Cogu dondarin dayandigi bir yer var. Hadisler gibi. Verilen fetvalar sozde degil. Celal'in ise kendi gorusu.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 20:28
geçenlerde akp li bir yönetici aynen şöyle dedi, AKP YE OYVERMEYENLER İMANLARINI KONTROL ETSİNLER ONLAR ŞEYTANIN HİZMETKARLARIDIR dedi işte dini sömüre sömüre bu hale getirdiler akp li olmayanlara yakında müşrik demeye başlarlar. gelde deist olma şimdi
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:04
6
gece karına kızsan sabah deist olacaksın... Ne olacaksan ol da yakamızdan düş...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:02
4
bunun islamla alakası olmadığını kabul edip kabahati islamda bulmayı nasıl beceriyorsunuz hakikaten anlamıyorum. atatürkçülerde banka hortumladı bu ülkede. tüm atatürkçülere hırsızmı diyelim
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:18
4
Biraz kitap oku da baskalarina gore iman belirlemeyecek kadar zeki ol.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:20
6
Bunlar troll inanmayın.her konuya akp karsiti yazı kasıyorlar.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 22:52
0
Musruklugun islamcilik ile alakasi yok mu?
ben eski türkiyeyi özledim eskiden akp yokken ne iyiydi komşuluk vardı sadakat vardı tevazu ve merhamet vardı sabah komşumuza gider çay içerdik şimdi ise bir apartmanda 20 daire var kimse kimseye selam bile vermiyor herkes birbirine şüpheyle bakıyor yurtlarda kurslarda çocuklara tecavüz ediliyor rüşvet yolsuzluk zulüm aldı başını gidiyor eskiden cuma namazlarında caminlerden dışarı taşardı cemaat şimdi zar zor doluyor saflar herşey riya oldu gösteriş ve bayalık akp sayesinde ibadete bile yalan karıştı zulüm meşru oldu rant sıradan
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:22
8
Hahahah cok komiksiniz :)
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:28
6
Bingöllü çok acıklı bi tablo cizdin.biraz cahil olsak yutcaz hani.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:55
8
Akp yokken genelev patronicesi vergi rekortmeni oluyordu.dindarlara zulum vardi.enflasyon 80 120 faizler 70 80 arasindaydi.17 bin faili mechul vardi.ulkeyi asker yonetirdi. Kürtler ikinci sınıftı. Çöpler patlar 40 kisi ölürdü simdi donusuyor. Sokakları tok götürürdü copten kanalizasyondan gecilmezdi .trafikte ölüm oranı yuksekti.dogalgaz nerde komur aranırdı.sosyal haklar sosyal.destekler cok cok azdı . Simdi engellilere yaslilara annelere ogrencilere bir suru hak geldi.
Hümanizma gibi hiç bir kural içermeden hüdayinabit gibi bir ahlak olmaz. Ahlakın kuralları vardır ve emek ister. Her medeniyetin kendi içinde kuralları olan ve iyilikler içeren ahlakı olabilir. Tek tip ahlak yoktur. Müslüman ahlakı Hz. Peygamberin güzel ahalakıdır ve ilk şartı tevhidin kabulüdür. Müslüman Allah'ı reddeden hiç bir görüşe ahlaklı diyemez.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 19:46
"Ozgurlukler ve insan haklari konusunda en cok duyarli olmasi gerekenler dindarlardir" cumlesine takildim. Ibrahimi dinlerde ozgurluk ve insan haklari yoktur Sayin yazar. Dini sorgulamak gunah sayilir cunku ozgur dusunce dine aykiridir. Peygamberi elestirmek de oyle. Kadin haklari konusunda da Islam'in kurallari acik secik bellidir. Kadin, erkekle esit konumda degildir. Nufusun yarisinin esit gorulmedigi bir dinde insan haklarindan bahsetmek abesle istigaldir. Nedense dindar insanlar dinin ozgurluklere ve insan haklarina aykiri kurallari oldugunu gormemezlikten geliyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 20:32
9
Akıl Tanrıyı bulmak içindir . Tanrıyı bulamyanın aklı beş para etme.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:27
3
Aklı olmayanın dini yoktur. Kuran insanlara delillerle iman önerir. Biraz daha aydınlanman lazım evlat.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:41
3
20:32 tanrıyı bulanlar ile bulamayanların aklını karşılaştırdığımızda empirik sonuçlar, iddianın aksini gösteriyor. tanrısız japonyanın aklı, tanrılı irana on basıyor mesala.
KARAR OKURU 22 Ocak 2019 11:37
1
Tanrisiz koreyi tanrisiz cin i simdi ve tarihteki vahsetlerini ne yapacagiz.enduluste tanrisi olanlar bilimi ilerletti.ortacagda tanrisi olanlar bayragi devraldi.sanayi devrimini tanriya bagli ingiltere yapti.suan teknoloji ve bilim devi abd de tanriya bagli .kendi tanrilarina.
Muhtefi. .. 21 Ocak 2019 19:20
Dindarlık ANLAYIŞI. .peki ama çok Soyut bir tanımlama. Kime göre, nasıl, ne kadar, ne şekilde vb uzayıp gider. Kim karar verecek Dindarlık Ölçüsünü. !.oysa çok basit Adalet ve Ahlakta (şefkat, fedakarlık vb) amasiz, lakinsiz, fakatsiz kim ondeyse o dur örnek karakter Islam toplumunda. Yoksa sakal, bıyık, şalvar, Namaz kılmak, Kuran çok okumak değildir sanırım. Pratik Hayatta ortaya koydumuz değer önemlidir. İMAN adına. .Her mativasyon ideoloji, pagan,Budist, ateist,deist vb mensubları ile Görünür sahada Üstün olmalıyız. .
Şahin Gündüz 21 Ocak 2019 18:54
Hz. Aişe validemize Peygamberimizin ahlakı ne üzerineydi diye sorduklarında "hiç kur'an okumuyormusunuz" diye cevap verdiği rivayet edilir. Peki hem müslüman olup hem müslümanca yaşayamamanın nedenlerini düşünürken cevap Dücane Cündioğlu hocadan geldi "Aç insanlara din ve ahlak anlatılmaz"
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 19:58
3
Dücane halt etmiş. Hz. Peygamberi ilk kabul edenler açlığa razı oldudar...
Muhtefi. .. 21 Ocak 2019 21:54
0
19:58 elbette gunumuzde sabah 06'ta kalkıp akşam 21'de ve asgari ücretle çalışana ne soracaksin.?.Peygamber Efendimizden bahsetmek ise başka konu çünkü kendileride aç idi.!..ilk önce Her alanda kendileri örnek idi. !..önderim aç ise banada uyar her hal ve şart ama günümüzde öyle mi? ?.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 23:08
1
Hz. Peygamber günün şartlarına göre aç, açık biri değildi. İslam tebliği yüzğnden uygulanan ambargolarla sıkıntılı günler yaşadı.
Eminlik+ güvenirlik= İmanın göstergesi. " Sual: Bize en evvel ne lazım? Cevap; sıdk.Sonra;doğruluk.Sonra;yalan söylememek.Bir tane sıdk bir harman yalanı yakar." (Münazarat).
Muhtefi. .. 21 Ocak 2019 17:56
Dindarlık ANLAYIŞI. .peki ama çok Soyut bir tanımlama. Kime göre, nasıl, ne kadar, ne şekilde vb uzayıp gider. Kim karar verecek Dindarlık Ölçüsünü. !.oysa çok basit Adalet ve Ahlakta (şefkat, fedakarlık vb) amasiz, lakinsiz, fakatsiz kim ondeyse o dur örnek karakter Islam toplumunda. Yoksa sakal, bıyık, şalvar, Namaz kılmak, Kuran çok okumak değildir sanırım. Pratik Hayatta ortaya koydumuz değer önemlidir. IMAN adına. .Her mativasyon ideoloji, pagan,Budist, ateist,deist vb mensubları ile Görünür sahada Üstün olmalıyız. !!.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:09
0
kararı veren ölçüyü koyan Allahtır. bunuda açık seçik bildirmiştir. namazın önemi yatsınamaz ama bir tek namzla olmuyor tabiki
Muhtefi. .. 21 Ocak 2019 21:47
0
Ne kadar coooook zekisin Tebrikler. Sen okuma beni yazık bu Zekana. Koreltir seni. !..Belki anlarsin ölçüyü koyanın adına kim beni, seni, onu, bunu sorgulama hakkına sahip. !..İslam Kul hakkı der. İlk önce sonra Adalet emreder. Banane senin sakalindan, biyigindan , salvarindan, vb..Beşeri ilişkileri üst seviyede tutalım. Senide, benide sorgulayacak olanın işine karışmaya ne denir .onu da sor sana bu zihniyeti ogretenden. !.
xxx 21 Ocak 2019 17:52
Bugün devlet acısından insan hakkı ihlali olduğunu iddia etmek zordur.Hdp gibi pkk nın legal uzantısı olan bir parti bile kapatılmamakta,sadece suç işleyenler hakkında yasal işlem yapılmaktadır.Fetö bir darbe yapmağa kalkmıştır.Tehdit olduğu 2019 da yeni darbe peşinde koştuğu belirtilmektedir elbette devlet tüm uzantılarıyla bu tehdidi kaldırmakla mükelleftir.Uyuşturucu ile mücadele edilmektedir.Kadın ve kadının istismarı ile mücadele edilmektedir.Önem sırasına göre hapishaneler bu suçu işleyenlerle dolmaktadır. hangisi insan hakkı ihlalidir anlat
Muhtefi. .. 21 Ocak 2019 17:40
Dindarlık ANLAYIŞI. .peki ama çok Soyut bir tanımlama. Kime göre, nasıl, ne kadar, ne şekilde vb uzayıp gider. Kim karar verecek Dindarlık Ölçüsünü. !.oysa çok basit Adalet ve Ahlakta (şefkat, fedakarlık vb) amasiz, lakinsiz, fakatsiz kim ondeyse o dur örnek karakter Islam toplumunda. Yoksa sakal, bıyık, şalvar, Namaz kılmak, Kuran çok okumak değildir sanırım. Pratik Hayatta ortaya koydumuz değer önemlidir. İman adına. .Her mativasyon ideoloji, pagan,Budist, ateist,deist vb mensubları ile Görünür sahada Üstün olmalıyız.
Eminlik+ güvenirlik= İmanın göstegesi. "Sual: En evvel bize ne lazım? Cevap; sıdk.Sonra; doğruluk.Sonra; yalan söylememek.Bir tane sıdk bir harman yalanı yakar."(Münazarat, b.s.Nursi.).
sertan gündoğan 21 Ocak 2019 17:01
28 şubatta her eleştrene ve yazılarıyla destek verene irticacı damgası yapıştırıldığı gibi bugünde eleştri ve muhalefet yapan insanlara fetöcü damgası yapıştırıyor.paralaks yaparsak yol ve köprüler dışında özgürlüğün acısını herzaman duyarlı ve el emin olanlar çekmeye devam edecek.
KARAR OKURUbozeren 21 Ocak 2019 16:44
Yazınızın baş tarafına aynen katılıyorum. Ama, iyi başladığınız bu yazıyı getirip bağladığınız yer yanlış. Terör ile iş tutanlara müsamaha gösterilmesini - hele de bunun insan hakları adı altında yapılmasını - istemiyorum.
Av. Mehmet SEVİM 21 Ocak 2019 16:38
Sayın yazar çok önemli bir konuyu güzel işlemişsiniz... Bardakoğlu Hocamızın YÜZLEŞME adlı eseri muhteşem. İki defa okudum, hala elimin altında... İslamı sevdirecek muhteşem alimler neden kızağa çekilir de meczupların etrafında raks eden Hristiyanlık uzmanları baştacı edilir anlamak mümkün değil... Diyanetin başına geçecek liyakatte ne harika hocalar var... Ah şu siyaset, herşeyin önüne geçiyor! O zaman da ilim ve bilgi değersizleşiyor! Bardakoğlu hocamdan yeni eserler bekliyoruz...
mehmet balcı 21 Ocak 2019 16:05
dindar Allah'ın istediği gibi yaşayan kimseye denir. Allahın emirlerine muhalefet edene, yasaklarını çiğneyene, sadece namaz kılıyor diye sadece başı kapalı diye sadece sakallı diye dindar denemez.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:59
buradaki yorumcular eğer sorgulammalarında samimi iseler dertleri hakikat ise eğer Nureddin yıldız'ın dindar kim videosunu mutlaka izlesinler.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 19:55
2
ketçapcı mayonezci asansörcü nurettinmi
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:07
2
samimiler dedik arkadaşım sen bak dalgana. o iftira ve hakaretlerin hesabı verilecek nasıl olsa
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:48
Insan oglu herseyi sorgulamalidir,buna dinde dahildir,konusulmayan tartisilmayan hersey icerisinde suphe vesaibe barindirir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 20:06
5
15.48, Din zorla dayatılmamaz. Din kabul edilir ya da ret edilir ama sorgulanmaz. Dini sorgulamak akla uygun değildir.
Ali Veli 21 Ocak 2019 15:33
Güzel bir konuyu işlemişsiniz Ama eskiden dindarlık acısı karşısında feveran edenler genellikle derin devletin tekelindeki insanlardır, burdaki saydığınız isimde Merve kavakçıda aynı kategoridendir... yoksa gerçekten masum anadolu çocuğu sessizce sinesine çekiyordu acısını. acı toplum tarafından duyulmayınca kıymet arz etmediğinden yırtık tiplere bu işler yaptırıldı, yani kısaca uzun zaman kontröllüolarak toplum yavaşça dinden çıkartıldı, ben artık Türkiyeyi müslüman bir ülke kabul etmiyorum
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:27
Gazetecilerin terör faaliyetinde bulunabilecegine inanmayanlara göre tr de insan hakları ihlali var. Nooldu hollandali gazeteciye basin ozgrlugu ayağı yapacaklardı kendileri kovdu.
Eminlik güvenirlik=İmanın temel göstergesi. Sual: Bize en evvel lazım olan nedir? Cevap: Sıdk.Sonra; doğruluk.Sonra; yalan söylememek.' Bir tane sıdk bir harman yalanı yakar.' ( b.s.Nursi ra).
mehmet balcı 21 Ocak 2019 15:12
ne zaman ki islama dil uzatmayı bırakıp akpnin yaptıklarından ötürü akpyi eleştirmeye başlarsınız o zaman bir farkındalık oluşmaya başlar. siz akp üzerinden islama sallarsanız adamda partisini dini gibi savunur. iktidar yanlıları anlamıyor diye feveran ediliyor ama gelinen noktada muhalefetinde bişeyden anladığı yok. 16 yıldır kısır döngüden çıkamadı iki tarafta
Deli Emin 21 Ocak 2019 15:03
AKP'liler,Leyla ŞAHİN'den (İsra,16.ayette kast edilen KİBİRLİ,ŞIMARIK lar!)farklı mı düşünüyor! "Ve onların ardından sizi o yerde iktidar/halifeler yaptık,ki bakalım nasıl ameller işleyeceksiniz"(Yunus/14)"Sizden öncekiler hakkında da Allah’ın sünnet/kanunu böyledir. Allah’ın kanununda asla değişme yoktur" (Ahzab/62)Eğer Allah'ın, insanların bir kısmı ile diğerini def'i olmasaydı, yeryüzü fesada uğrardı.Ancak Allah alemlere karşı büyük rahmet sahibidir.(bakar/251) Yaşadık gördüğümüz ayetler,Allah'ın bu kelam ayetlerini teyit etti.Biz b
Empati yap diyene bile duyarcı yaftası basıp aşağılıyorlar.İnşallah o makamlar kaybedilince aynı konuma düşerde biz de deriz kendisi için aynı şeyi. Bu tipler böyledir.Yerine göre magduru yerine göre magruru çok iyi oynarlar ama elbet bir yerde hesaba çekilecektir
BLACK EAGLE 21 Ocak 2019 14:41
SOLCULAR KOMÜNİSTLER BİLE BU AKLARDAN ADALETLİYDİ 28 ŞUBAT DÖNEMİNDE BAŞÖRTÜLÜ KIZLARA SAHİP ÇIKAN ÖĞRETİM ÜYELERİNİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU AK PARTİLİLERİN BUGÜN TERÖRİST VATAN HAİNİ DEDİĞİ SOL SOSYALİST GÖRÜŞE SAHİP KİŞİLERDİ
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 17:59
0
Başörtüsü yasağı olmayan tek okul Boğaziçi idi, ama yakın bir tarihte bir devletlimiz malum okulu yeterince milli olmamakla suçladı.
Davut Doğrucu 21 Ocak 2019 14:39
Güç....veee ŞİRK! Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!
efedamat 21 Ocak 2019 14:33
abesle iştigalmiş.biz bunun için cop yedik trt tv ye çıktığı gün gözümüzün yaşını akıttık.yediğim cop akıttığım göz yaşı zehir zıkkım olsun. kafana taktığını sadece bez parçası sayar onu gönlüne koymazsan olacağı budur.
Dindarlık anlayışımızı da,müslümanlığımızı da hesaba çekmeliyiz.Arap bir yazar kitabına yıllar önce:"Hel nahnü müslimun"(Biz müslüman mıyız?)ismini vermişti.Gerçekten biz neye veya kime göre müslümanız.Kitab'a göre müslümansak yandık,hiç uymuyor.Biz müslümanlığı(dindarlığı),Kitab'a değil,kitabına uyduruyoruz. Herkes kendine göre müslüman veya dindar.Ölçü Kitap değil,ölçü Peygamber değil.Dindarlığımızı Kitab'a ve Sünnete vursak bir çoğumuzun karnesi kırıklarla dolu olur. Bir kere dindar olmak,güvenilir olmayı gerektirir.Güvenil
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 20:48
0
Müslünanları dindar olanlar ve olmayanlar diye ayırmak moda oldu... Kitaptan ve sünneten sadece dindar müslümanlar mı sorumludur? Dindar olmayan Müslümanların başka kitabı başka peygamberi mi var? Kitap ve sünnetten bütün Müslümanlar sorumludur. Dini yaşayan Müslümandan rahatsız olanlar bu ayırımı yapıyor...
Adnan Cöktü 21 Ocak 2019 13:47
Mehmet Bey, her ne kadar DİNDAR kelimesini anlamsız bulsamda, yazınızla ilgili aklıma geleni de burada sizlerle paylaşmak isterim. DİNİN temeli AHLAK ve özü de SAMİMİYETTİR. Bu iki öenmli kavramdan hareketle şunun altını çizerek söyleyebiliriz. "Semavi DİNLER veya özellikle İSLAM DİNİ öncelikle BEŞERİ insan yapmak için uğraşır." Sizin bahsettiğiniz DİNDARLIK ise insan olmadan müslüman olmaya çalışan veya müslüman olduğunu iddia edenlerin dejenere olmuş yaşam biçimidir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 13:16
Sayın yazar, öncelikle yazı için teşekkürler. Bence bizim en büyük açmazımıza ( problememize ) parmak basmışsınız. Her Cuma Hoca Hutbede şöyle bir ayet okur " Allah adaleti , iyiliği ve akrabaya yardım etmeyi emreder . Fenalığı ve azgınlıgı yasaklar. O düşünüp tutasınız diye size öğüt verir. " Dikkat edilirse ilk önce " ADALET " ten başlıyor. Adalet yoksa düzen yoktur ancak ve ancak kaos , anarşi , insan hakları ihlalleri vardır. Adaletin olduğu yerde herşeyden önce hukuk vardır. Bugün dünyanın en ferah ülkesi NORVEÇ ' e bakın . Demokrasi v
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 13:13
Bir vekil adayı seçim çalışmalarında başından geçeni anlatmıştı . İki aday seçim gezisinde, bir yaşlı teyzeyle karşılaşmış.Teyze şu tasiyor. Birisi kovayı kapmis,diğeri koluna girmiş. Teyze kim olduklarını sormuş. Aday partisini söyleyip oyunu istemiş. Teyzenin cevabı: "Keşke baştan deseydiniz. Ben o suyla abdest alacaktım." şeklinde olmuş. Teyzenin din algisi? Gerci yakın zamanda farklı versiyonu İstanbul da yaşandı. Baska bir teyze rakip adaya "haddini bildirince," nasıl da özel olarak arandi. Gerekli motivasyon yapıldı.Bu anlayis gayet iyi anlaya
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:45
Sorun Dindarlık değil,Ahlaksızlık ve ilkesizliktir.Riyakar,münafıkta bir DİNDAR dır.Muhammed (sav) içinEMİN diyorlar,DİNDAR demiyorlar ki. Mekke müşrikler de kendince sapına kadar dindar değil miydi! Zaten bu nedenle kılık ve söze değil eyleme,somuta bakmamızı istemiş ki,Resulallah"Müslüman, diğer müslümanın EL ve DİLİNDEN EMİN olduğu kişidir.Mümin ise insanların MAL VE CANI için güven duyduğu kişidir"buyurmuş. Siyasi,dini lider ve diğer insanlar içinde kaç adam var hadiste tarif edilen?Ahlakı olmayanın dini, DİNBAZLIK tır.
Ahlak çeşitlidir... 21 Ocak 2019 16:01
12
Bir "ahlak" dogması aldı başını gidiyor. Neyin ahlakı, kimin ahlakı?.. Hz. Peygamber insanlardan, Allah'ın birliğini ve kendisinin Allah'ın elçisi olduğunu tanımalarını istemişti. Ret edenlere de, kafir demiştir. İslam ahlakı her işinde Tanrıyı hesaba katmaktır. İman önemli değil, önemli olan ahlaktır diyerek Müslüman olunmaz. Müslümanım diyen dikkatli olmalıdır. Tanrıyı hesaba katmayan, bütün iyiliklerin hümanizma adı altında yaşanabileceğini sanan ateist ahlak ile İslam ahlakının farklı olduğunu bilmelidir...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 20:20
0
16:01 yorum yapan arkadaş sanırım senin tarifini iyi yapmış. :)))...sıkıntı işte bu. !..bilmek ve anlamak! !
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:39
Bunlar yuzunden dinden, sakllidan, basörtülüden sogudum...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:14
5
bahane aramayın. siz zaten sevmiyordunuz. benim babam sakallı annem başörtülü bi kere bile akpye oyvermedik.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:43
5
12.39, Ne zaman sıcaktın ki?
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:40
7
Dindar bahane, dinden soğudum demek şahane...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 16:50
0
Din Ahlaktır/.Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim/ O'nun(sav) ahlakı Kur'andı..sözü neyi anlatmak istiyor.. Ahlak doğruluk,güzellik,merhamet,adalet,ilkeli olmak değil mi.Din başka şey mi istiyor.Emredildiğin gibi doğru ol ne demek?
deist 21 Ocak 2019 20:50
2
din akp lilerin tapulu malı oldu artık bu dinde bizlere yer yok başımızın çaresine bakalım
Karar Okuru 21 Ocak 2019 12:27
Kadin olsaydiniz musluman olmak ister miydiniz? Esinizin dort karisindan biri olmak, mirasda erkek kardesinizin yarisi kadar pay almak, mahkemelerde tam kabul edilmeyen sahitliginizle asagilanmak ister miydiniz? Istediginiz meslegi, sanati, sporu yapamamak ve ekonomik acidan erkegin merhametine terkedilmek hosunuza gider miydi? Evrensellik iddiasindaki islamda kadin haklarina yer var mi?
- 21 Ocak 2019 13:10
14
Kadın ile erkeğin yaratılış açısından farklı özelliklerde olduğunun aksini iddia eden yoktur sanıyorum. Adalet hususunda da herkesin kendi özellikleri ve bulunduğu durum göz önünde bulundurularak karar verilmesi gerekir. Burdan anlaşılıyor ki kadınlarla alakalı bazı hüküm ve düzenlemeler bu kıstaslara göre oluşturulmuş. Kadının miras payı ve evlilikteki durumunu bunun ile açıklayabiliriz. (Burda zaman ve yaşam koşulları da göz önüne alınmalıdır tabiki) fakat hak ehliyetinin bununla bi ilgisi olmadığı aşikar. Unutulmamalıdır ki islamda hata olma
KARAR'LI ADAM 21 Ocak 2019 13:35
7
Sayın okur;yazınız fevkalâde önyargılı.İşin aslı öyle değil.İslam'da kadın ve erkek,bir bütünün iki parçasıdır,İslam kadına hakettiği değeri vermiştir.Dört evliliği değil,tek evliliği teşvik etmiştir.Mirasdaki payı da son derece âdildir(İslam'ın miras hukukunu iyice araştırmanızı öneririm).Şahitlikte de;kadının duygusallığı,psikolojisi,yaratılışı dikkate alınmıştır.Dolayısıyla İslam,kadını koruyup kollamış ve hakettiği değeri vermiştir.Şimdiki yanlış uygulamalara bakıpta,lütfen hüküm vermeyin.Aynı zamanda; İslam'ın evens
Menderes Fırat 21 Ocak 2019 13:45
10
İlk bakışta edinilen intiba her zaman doğru olmayabilir. Sizin teoride kesin doğru kabulünüz pratikte istenmeyen neticelere varabilir. Örneğin mahkemede 2 kadın 1 erkek sayılıyor diyorsunuz. Halbuki şahitlik bir hak değil ödevdir. İslam kadının hakkını elinden almıyor ödevini hafifletiyor. Yanında bir kişi daha yoksa şahitlik etmek zorunda değilsin diyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:21
demokrasi bir doğrular yanlışlar rejimi değil, tercihler rejimidir. o an için ekseriyeti oluşturan tercihler hükümet edenleri belirler. hükümet edenler benim tercihim tek doğru tercihdir, diğerleri sapkındır, münafıktır, haindir, iç düşmandır v.s. demeye başladığı anda artık rejim demokrasiden uzaklaşmaya, otokrasiye yaklaşmaya başlar ve allah korusun diktaya kadar gidebilir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:18
Yaradan tarif ediyor insanı ne diyor ayette biz onları denizde dalgalar ile yakalayınca başlar yalvarmaya karaya ayağı basınca her şeyi unutur gider işte ya ders alan herşeyi unutan hangisinden olmak isterseniz ?
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:04
demokrasi bir doğrular yanlışlar rejimi değil, tercihler rejimidir. o an için ekseriyeti oluşturan tercihler hükümet edenleri belirler. hükümet edenler benim tercihim tek doğru tercihdir, diğerleri sapkındır, münafıktır, haindir, iç düşmandır v.s. demeye başladığı anda artık rejim demokrasiden uzaklaşmaya, otokrasiye yaklaşmaya başlar ve allah korusun diktaya kadar gidebilir.
METİN P. 21 Ocak 2019 11:13
DİNDARLARIN SORUNU AHLAKİ BİR SORUNDUR.LAİKLERİN SORUNU İSE İDEOLOJİK VE TEMEL SORUNLARDIR.İTTİHAT VE TERAKKİ ZİHNİYETİNİN BU TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA VE PARANOYADA BÜYÜK BİR ROLÜ VARDIR.BU ZİHNİYET DEĞİŞMEDEN BİZ ADAM OLAMAYACAĞIZ GALİBA.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 13:48
3
Yeni sorun 'METİN P.' sorunudur, adem uyuyup kalmış, İttihat ve Terakki sayıklıyor, bu güne varması olası görünmüyor; adam olması da olmaması da hikaye, tercihi belli.
METİN P. 21 Ocak 2019 10:58
DİNDARLARIN SORUNU AHLAKİ BİR SORUNDUR.LAİKLERİN SORUNU İSE İDEOLOJİK VE TEMEL SORUNLARDIR.İTTİHAT VE TERAKKİ ZİHNİYETİNİN BU TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA VE PARANOYADA BÜYÜK BİR ROLÜ VARDIR.BU ZİHNİYET DEĞİŞMEDEN BİZ ADAM OLAMAYACAĞIZ GALİBA.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 11:54
3
sorun ittihat terakki zihniyeti değil, toplumun ata erkil ve otoriter yapısı. ittihat terakki de bu yapının ürünüydü, akparti de. en doğruyu ben bilirim, ben düşünürüm. tek doğru benim doğrumdur. benim gibi düşünmüyorsan hainsindir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 11:58
1
demokrasi bir doğrular yanlışlar rejimi değil, tercihler rejimidir. o an için ekseriyeti oluşturan tercihler hükümet edenleri belirler. hükümet edenler benim tercihim tek doğru tercihdir, diğerleri sapkındır, münafıktır, haindir, iç düşmandır v.s. demeye başladığı anda artık rejim demokrasiden uzaklaşmaya, otokrasiye yaklaşmaya başlar ve allah korusun diktaya kadar gidebilir.
Karar Okuru 21 Ocak 2019 10:23
Dindar olmak zorunda miyiz? Din neden bu kadar gunluk hayatin icinde? Gunluk hayati inanc gibi soyut kavramlara gore duzenlersek herkes inanci baska turlu algiladigi icin kaos kacinilmaz olur. Uygar dunyanin hukuk kurallari ise acik seciktir ve nesneldir, taraf tutmaz. Dunyevi hayat hukuk icinde duzenlenmeli ve inanc insanlarin bireysel maneviyatina birakilmalidir. Dinin kutsalligini korumanin da yegane yolu budur.
METİN P. 21 Ocak 2019 11:38
23
SAYIN KARAR OKURU;İSLAMIN DA KENDİNE ÖZGÜ BİR HUKUK SİSTEMİ VARDIR.HEM DE 1400 KÜSÜR YILDIR AŞILAMAYAN BİR HUKUK SİSTEMİ.BATILI FİLOZOF VE DİN ADAMLARI BİLE BU HUKUK SİSTEMİNİ TAKDİR EDERLER.BİR KERECİK ARAŞTIRALIM LÜTFEN.SENİN O MODERN HUKUK SİSTEMİNDEKİ SÜRESİZ NAFAKA BİR ZULÜM DEĞİL Mİ?BİR İKİ SAAT BİLE EVLİ OLUP BOŞANAN BİR ERKEK ÖMÜR BOYU ELİN KIZINA NEDEN NAFAKA ÖDESİN Kİ?AMA ÖBÜR YAHDAN İSLAM HUKUKU SADECE ÜÇ AY NAFAKA VERİLMESİNİ ÖNGÖRÜR.VE EĞER ÇIKMAK İSTEMİYORSA BİR YILLIK BARINMA İMKANININ VERİLMESİNİ EMREDER.HANGİ
Adım Soyadım 21 Ocak 2019 13:24
4
Metin P. arkadaşım; Nafaka verirken bile erkeği kayırmış bir hukuk sistemini övüyorsun. Ben gerçekten çok merak ediyorum acaba hangi batılı filozof ve din adamıymış İslam hukununu takdir eden isim verirmisin. Mesela İslam hukukuna göre yeni regl olmuş (kriter bu çünkü) 12-13 yaşında bir kız çocuğu 60 yaşında ve 3 karısı olan bir adamla evlendirilebilir. Bu mu takdir edilecek? Efendim kimse bunu yapmaz falan filan yok İslam buna müsade ediyor mu ediyor, dünyada örnekleri var mı, var. Söz bitti!
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:11
2
Adım soyadım Metin p nin yazdıklarını okurken aklıma geldi; Efendimizin kayın babası olan Hz Ömer, torunu yaşındaki Hz Ali nin kızını alması, İslami olabilir ama insanı değil. O yüzden bir dindar olarak laiklik ve modern hukuk diyorum.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 16:53
3
15.11, Senin efendin kim?..
Alp-Er Tunga 21 Ocak 2019 10:13
Dindarlık bu topraklarda bir ideoloji olup çıktı.Maneviyat,şefkat ve iyilik gibi kavramlar gereksiz birer lüks oldular. Günümüzde yaşanan "emevi müslümanlığı"dır ve o dönemde Türkler müslümanlığa geçmiyor red ediyorlardı.(Abbasilere kadar bu devam etti) Aynı şey günümüzde gençler arasında dinden uzaklaşma olarak gerçekleşiyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:08
3
10.13, Dindarların böyle bir iddiası yok. Seküler siyasi beceriksizler demokratik yarışta dindarlara karşı kaybedince, kendilerine göre masallar uyduruyor... Yenilen doymaz...
göktürk börü 21 Ocak 2019 10:10
siyasal islamcılar ülkeninde dünyanında anasını aglattılar bundan sonra sittin sene ikdidar olamaz siyasal islamcılar olsalar bile yine battıkça batacaklar leyla şahinin twiter hesabına bakın anlarsınız erdoganı putlaştırmaktan öteye gidememiş
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:10
2
Siyasal İslamcılar emperyalistlerin uykularını kaçırıyor. Ama sömürülen eblehlere ne oluyor anlmak zor...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 09:34
"Hakkı söyleyin korkmayın! İnsanların korkusu sizi Hakkı söylemekten men etmesin! Hakkı söyleyin, çünkü Hakkı söylemek ecelinizi size yaklaştırmadığı gibi rızkınızı da sizden uzaklaştırmaz!" Hz. Muhammed (sav)
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 09:18
"İnsanlar, sadece 'iman ettik' demekle, imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı sanırlar?" (Ankebut-2)
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 08:37
Dindarlık yada Seküler lik değil,Asıl sorun; zihin kodlarının yanlış işlenmesidir.Bu coğrafyada İttahat Terakki zihniyeti, dindarlık çeşidini de,sol seküler çeşitlerini de zehirlemiş adeta.Evrensel yada kitabi normlardan uzaklaştırmış.Gücü ele geçiren bekasıyla beraber kendini haklı görüyor.
Adım Soyadım 21 Ocak 2019 09:50
5
Tek şeytan İttihat Terakki mi yani. 100 yıldır devleti yönetemeyen Terakkiciler suçlu ama neredeyse kurulduğundan beri devleti yöneten dindarlar masum öyle mi? Sıkıcı olduğunuzun farkında mısınız? Dindarların mağduriyeti bile samimi gelmiyor bana artık.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:17
3
9.50, Dindarlar; İslam devleti değil, seküler bir devlet yönetiyor... Bir uçak pilotu bisiklet kullandı diye o bisiklet uçak olmaz... Emperyalistlerin Türkiye'de baş edemedikleri bir milli akım var. Dışarıdan ve içeriden hangi kahpeliği deneseler de bu milli potansiyeli tamamen yok edemiyorlar...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 08:32
Mahallenizin her köşesi pespayelik içinde. Çıkar birlikteliğiniz öylesine vardı ki mide kaldırmıyor. Halinizi gören gençler soğuyup kaçıyor.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 08:12
Buradan da şunu anlıyoruz ki dindarların geçmişteki hak, hukuk ile ilgili şikayetleri, sızlanmaları mağduriyetten değil, mahrumiyettenmiş. Mahrum olduklarına kavuştuklarında şikayetler de bitmiş oldu...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:00
0
Süper bir yorum
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 19:18
2
Kimdir bu dindarlar?..
Hikmet 21 Ocak 2019 07:56
Sn. Yazar diyorsunuz ki başörtüsü konusunda zulüm yapıldı.Sadece o konuya odaklanılıyor.Bakın devletin kılık kıyafet konusunda bazı kuralları vardı. O kurallara uymayanlara da aynı şekilde davranılıyordu. Eskilerde erkek öğrenciler de şapka takıyordu.Takmazsanız okula alınmıyordunuz.eylem yaparsanız da mahkemeye veriliyordunuz..Şimdi de belirlenen kıyafetle gitmezseniz okula alınmıyorsunuz. hep eskiler kötüleniyor. Mesela bir gurup öğrenci kapatılan devlet liselerinin yeniden açılması için eylem yapsın bakın başlarına neler geliyor.
evin 21 Ocak 2019 07:46
tekamül çalışıyor...ayak uyduramayan, geride kalan yok olur...enseyi karartmayın...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 21:12
0
Evin tekamül etmeye niyet etti...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 07:16
Yahu sen önce bi kendini sorgula. Kimsin nesin neye hizmet ediyorsun? Neye inanıyorsun? Senin için Allahın kanunlarımı yokda kulların kanunlarımı geçerli? Burdan başla sorgulamaya
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 08:31
1
Okumadan sallamışsın.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 11:17
7
yazıya değil yazara.. genel söylemlerine. demokrasiyi islamdan üstün tutan zihniyetine bu yorum
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:18
6
maksat hasıl olmuş bvak başlamışlar sorgulamaya ateistler. evet bizim dinimiz 4 hanıma izin variyor varmı lan. size dinmi beğendiricez. gidin 7 kocalı hürmüz olarak yaşayın her hafta sevgili değiştirin sizi zorla müslüman yapan mı var hadeee
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 07:19
Tarih boyunca müslümanlar çile çekmiş zulme uğramış çünkü bu imanın gereğidir hak ile batılın mücadelesidir ama maalesef çok zamanda müslüman bir birine zulüm yapmıştır buda nefsine uyanların eksikliğidir bu dünya işte doğru ve yanlışın hak ile batılın imtihan yeridir kim cenabı Allah a doğru bir şekilde ulaşacak
eski islamcı 21 Ocak 2019 06:54
akp nin islamı ve dini kullanması sonucu türkiyede binlerce genç deist oluyor 17 yıldır rte ve akp liler dini o kadar çok kendi çıkarları için kullandılarki insanlar bu din sadece akp lilere gönderilmiş demeye başladı
AKP ye kız yeter... 21 Ocak 2019 19:22
0
Gavurun bahanesi bitmez. Hesap günü de AKP ye kızdım derler. Günde 99 kere AKP ye kızdım diyen cennete gideceğini sanıyor.
Mazlum 21 Ocak 2019 06:31
Allah Kuran’da “biz insanı hayırla da şerle de imtihan ederiz” diyor. Yani sıkıntılı günlerde istikamette kalmak yetmiyor, güzel günlerde de sapıtmamak lazım diyor. Leyla Şahin ve türevlerinin hali budur. Üç günlük dünya menfaati için ahiret servetlerini bozuk para misali harcıyorlar. Allah mübarek etsin. Gün gelir ben de sorarım: Sana zulmedilirken ben eylemden eyleme koşuyordum. Bana zulmedilirken sen ne yaptın peki?
28 Şubat zulmunun yanında olanlar, şimdi de Fetö ve PKK yargılamalarını insan hakları ihlalleri gibi göstermek istiyor... Bu güruhun dışında olmak için somut misaller vermeniz gerekir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 05:48
1400 yildir sorguluyorsunuz da ne oldu. Bence birde sirgulamamayi deneyin.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 05:48
Aynı fikirdeyim. Benim eskiden namaz kılan insanlara karşı bir güvenim vardı, namaz kilandan zarar gelmez derdik. Artık namaz kilanlarin vicdansız, hain olabildiklerini, ikiyüzlülük yaptıklarına şahit oldum. Bence önce insanî değerlere sahip olmak gerekir. İyi bir insan olamadan iyi bir müslüman da olamayız.
mehmet 21 Ocak 2019 07:22
2
Bu sizin cahilliğiniz. Hz. Aliyi katleden ibni mülcem beş vakit namazlı bir adamdı. Kişinin namazı sizi aldatmasın diyor Efendimiz
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 07:22
0
"Kişinin namazı sizi aldatmasın"
ÖTÜKENLİKURT 21 Ocak 2019 11:55
1
Kuran kurslarındaki, İslami vakıflardaki erkek çocuklarına tecavüzleri unuttuk mu! Elbette namaz ölçü değil... Ölçü iyi insan olmak, dürüst olmak, namuslu olmaktır. Bunun da dinle ilişkisi yoktur.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 12:08
13
5.48, İnsani değer nedir? İsraile göre Filistin'de katliam yapmak, Esed'e göre halkına bombalar yağdırmak, Batıya göre iki dünya savaşında 70 milyon insan öldürmek, Hiroşimaya atom bombası atmak insani değerdir...
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 14:05
0
insanî değer; evrensel insan haklarıdır. Verdiğiniz örnekler çok alakasız ama sizin mantigizla örnek vereyim. Japonların 2 milyon tanrısı var, Hollanda Danimarka gibi İskandinav ülkelerinin yarıdan fazlası ateist insani gelişmişlik endeksinde bu ülkeler en üst sırada lar işin ilginci İslam ülkeleri bu sıralamada yerlerde. Suçu "kâfire" atıp kurtulamazsın
Muzaffer 21 Ocak 2019 14:24
0
12.08 Elbeşir'i unutmuşsun..
atıf 21 Ocak 2019 14:38
0
namaz elbette bir ölçüdür ama hangi namaz.namaz eğer insanı kötülükten alıkoymuyorsa o kişinin namazını sorgulaması lazım.eskiden ,nsanlar jimlastik değil namaz kıldıkları için kötülüklerden uzaktı ve istisnalar da kaideyi bozmuyordu.ya şimdi....
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 15:20
1
dinble ilişkisi yoktur diyen arladaşım insan bilmediğinin düşmanıdır önce islamı öğren. bak bakalım ilişkisi varmı yokmu?
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 19:17
0
14.05, İnsani gelilmişlik endeksi nedir, bunun üzerine mantıklıklı beş cümle kur. Sonra tekarar düşün.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN