Back To Top
Her şeye rağmen ve her zaman “La vita è bella”

Her şeye rağmen ve her zaman “La vita è bella”

 - Son Güncelleme: 12.05.2019 Pazar 08:32
- A +

Hayatın acımasızlıkları, zalimlikleri karşısında her zaman tutunabileceğimiz bir güzellik ya da sığınabileceğimiz bir liman hep vardır. Belki de bu liman umutlarımızdır

Yıllar önce İtalyan yönetmen Roberto Benigni’nin “La vita è bella” (hayat güzeldir) filmini izlemiştim. Bir babanın evladı için savaşın ortasında bile, bir varoluş destanı yazabileceğini gösteren muhteşem bir filmdir. Hatırladığım kadarıyla “La vita è bella”nın baş kahramanı Guido güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Guido, oğluna esir kampında savaşı bir oyun olarak anlatır; eğer oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tank hediye edecektir. 

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğu düşüncesini en güçlü şekilde verir.

Gösterime girdiği dönem büyük ses getiren film, Akademi’nin de büyük ilgisine nail olmuş, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştı.

Her gün pek çok şey yaşıyoruz, üzülüyoruz, seviniyoruz ama şehirlerimize-sokaklarımıza durmadan karanlıkları çağıran insanları gördükçe hayatımızın bütün pencerelerini kapatmak geliyor içimizden. Hakka-hukuka riayet etmeyen, merhametsizliği neredeyse bir meziyet gibi gören ve aramızda karanlıklar prensi gibi dolaşan mahallemizin din bezirganları artık kalbimize ağır geliyor...

Ve zarif şairimiz Cahit Zarifoğlu yetişiyor imdadımıza... “Yaşamak” kitabında diyor ki:

“Bir kalbiniz vardır onu tanıyınız.

Bir şehir kadar kalabalıktır bazıları

Bir dehliz kadar karanlıktır bazıları

Konuşurlar

İsterler

Susarlar.”

Eminim zaman zaman yaşamanın zor geldiği, doğduğunuz topraklarda kendinizi adeta bir yabancı gibi hissettiğiniz anlar olmuştur. Ama unutmayalım ki “hayat güzeldir” demeye devam ettikçe, yaralarımızı tedavi etmek için de daha fazla umudumuz olacaktır.

Vicdanların yaralandığı, umutlarımıza kara bulutların çöktüğü günlerde alıp başımı bir yerlere gitmeyi çok istesem de hiç yapamadım, çünkü içimde esen “La vita è bella”

rüzgarlarına, şiirlere takıldım, hiç gidemedim...

Ve Edip Cansever’in dizelerini mırıldanarak, hayata yeniden tutunmaya çalıştım:

/Bütün iyi kitapların sonunda

bütün gündüzlerin,

bütün gecelerin sonunda

meltemi senden esen

soluğu senden olan

yeni bir başlangıç vardır.../

 

Her birimizin yüreklerinde ne tür fırtınalar estiğini, hangi umutlarla yeni başlangıçlara hazırlandığını bilemeyiz, ama Bob Dylan’ın “Blowing in The Wind” şarkısındaki rüzgarın sesini dinleyerek yeni bir güne başlayabiliriz.

/Evet, ve bir adamın kaç kulağı olmalı)
İnsanların ağladığını duyabilmesi için
Evet, ve kaç ölüm olmalı onun bilmesi için
Ne kadar çok insanın öldüğünü?
Cevap, dostum, rüzgarda esiyor
Cevap rüzgarda uçuyor/

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 16:49
Sayın ocaktan bizde kültürlü bilgi birikimi yüksek sanatçı yok malesef bu böyle sisteme hükümete muhalefet yapacaksan biraz kendini yetiștirmiș bilgi birikimi en azından minimum olacak abi sen sanatcıyım muhalifim de George orwell tanıma halimiz bu iște
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 14:01
Ben de başlıkta La'yı görünce "La ilahe illallah" gelecek sandım...
E.K 12 Mayıs 2019 12:45
Sn yazar, hafta ici yazilarinizi severek okuyoruz... Ancak, niye hep yabanci muzik veya sinama uzerinde yaziyorsunuz pazar gunleri? Kac kisi biliyordur, yazdiginiz isimleri ve sarkilari veya muzisyenleri? Mesela Muzaffer Sarisozen'in yazin bize.... Mesela Nesimi'yi, Davut Sulari'yi, Mahsuni Serif'i yazin. Baris Manco'yu yazin, Dede Efendi'yi yazin...Karacaoglan'i yazin. Iyi Pazarlar.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 14:44
2
bence yazarlara sipariş vermek iyi bir fikir değil. yazar sizin zihninizin aynası olmak için var değil, kendi zihnini anlatmak için var. ki bu sizin için de daha iyi.
E.K 12 Mayıs 2019 18:24
1
Estegfurullah. Siparis yok. Nacizane bir gorus. Sn Ocaktan'in yazilarini cogunlukla zihin acici bulurum. Soyleyecekelrini merak ettigim icin bir oneride bulundum. Yorumunuz icin tesekurler.
zeynel 12 Mayıs 2019 08:51
YAZILARINIZ DEMOKRASİ KÜLTÜR FİLM,KİTAP,MÜZİK(hemde batı) NE GÜZEL BENDENİZ YAZILARINIZI BEĞENENLERDENİM. TERİKLER
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 06:50
Filmle ilgili en önemli ayrıntıyı atlamışsın. Filmin senaryosu esir kampında değil yahudi toplama kampında geçiyor. İkisi arasında büyük fark var. Ondan sonra ikinci dünya savaşının “sivillerin” üzerindeki yıkıcı etkisini anlatan derkende “yahudileri” es geçmişsin gene. O bahsettiğin güzel film ikinci dünya savaşında yahudilerin çektikleri acıları anlatıyor. Hani bizim kendi toplumuza doğru düzgün anlatmadığımız acılar.
İNSAN, SADECE İNSAN 12 Mayıs 2019 12:29
0
Tanrısı değişir, kendisi değişmez tek din faşizmdir. (Ahmet ŞIK) Bu toplum faşizmin solcusunu görmüştü, sağcısını da gördü.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 12:44
0
Haklısınız.Dünün ezileni de bugün aynı eziyeti başkasına yapıyor. Babasından şiddet gören çocuğun kendi çocuğunu dövmesi gibi. Bu durumda bence grupların isimleri pek farketmiyor, insan yapısı itibari ile yetersiz bir varlık.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 01:13
Hayat o kadar yoruyor ki çoğu zaman kalbimi taşımakta zorlanıyorum. Ağlamak, haykırmak, birilerine dert anlatmanın anlamsızlığında boğulurken. Birden sizin yazılarınız çıkıyor karşıma. Sonra işte bu diyorum ve kırgınlıklarımı kızgınlıklarımı sollayıp devam diyorum. Selamlar
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 00:03
AKP 17 senedir iktidarda. Sence, Ankara Çubuk’ta ya da onun gibi ilçelerde, AKP’nin seçimlerde silip süpürdüğü yerlerde kaç kişi “La vita e Bella” izlemiştir yada izleyebilmiştir? Keşke izleyebilseler. AKP kültür dünyamıza ne kattı?
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 02:36
2
Yanlis anlama birader akpli degilim. Ama sanki yaziyi acarken ne olursa olsun bir sekilde akpyi gomecem diyerek acmis, sonra yazinin ruhuna uygun olarak gommus biri havasi sezdim sende :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN