Back To Top
Hukukun üstünlüğü şeytan işi olabilir mi?

Hukukun üstünlüğü şeytan işi olabilir mi?

 - Son Güncelleme: 04.12.2019 Çarşamba 07:29
- A +

Hemen bütün yazılarımda hukukun üstünlüğüne, özgürlüklerin teminat altına alınmasının önemine ve insan haklarına dikkat çeken cümleler kurmaya özen gösteriyorum. Bu yüzden de özellikle bazı dindar çevrelerden ve de Kemalist paradigmaya iman etmiş ulusalcı kesimlerden eleştiriler alıyorum.

Mesela bir okur diyor ki: “Batı’nın değerleri olarak bilinen ve bir bakıma şeytan işi olan hukukun üstünlüğü, insan hakları ve özgürlükleri adeta putlaştırıyorsunuz. Bu yaptığınız İslami değerleri yozlaştırmaktır ve bu ülkeye ihanettir.”

Hemen belirtelim, bu zihniyet yapısına göre hakkı-hukuku, adaleti savunmak, insanın en temel hakkı olan ifade özgürlüğünü istemek bazı dindarlar için bir ihanet ve şeytan işidir.

Yani dindarlar hakkaniyete dayalı bir adalet anlayışından yana değildirler, bireyin özgür olması gerektiğine inanmazlar ve hukukun üstünlüğünün şeytan işi olduğuna inanırlar öyle mi?

Herhalde Allah’ın akıl ve irade bahşettiği hiçbir aklı başında Müslüman, ya da bir birey böylesine akıl dışı bir anlayış içinde olamaz.

Ama kabul etmek gerekiyor ki, son dönemde ciddi bir akıl tutulması yaşayan, adeta hezeyan halinde evrensel değerlere saldıran bir kesim var ve bunlar aramızda dolaşıyorlar.

Doğrusu açık yüreklilikle şöyle bir soruyu sormak gerekiyor. Acaba hak-hukuk, adalet gibi değerler, gerçekten Müslümanlar için bir anlam ifade etmiyor mu?

Eğer böyleyse, İslam’ın iki ana temel kaynağı olan Kur’an ve Sünnetin insanlığa önerdiği evrensel doğrularla, hukuka ve özgürlüklere karşı çıkan dindarların İslam’la olan bağlarını yeniden gözden geçirmekte yarar var demektir.

Çünkü Kur’an’ın yöneticiler dahil herkes için bir vecibe olarak önerdiği ‘adalet’, en üst değer ve erdem olarak tarif edilmektedir. Dahası, Kur’an’da özellikle yöneticiler ve karar verici konumunda bulunan herkese adaletle hükmetmek dini bir ödev olarak yüklenmiştir. (1)  İnsanın Allah nezdinde en üstün değer ölçüsü olan takva(2) erdemine nail olabilmesi için adil olması(3) ve adaletli söz söylemesi (4) gerekir. Esasen doğrulukla (sıdk) birlikte adalet (adl) de ilahi kelamın birer niteliğidir. (5)

Hakka-hukuka riayet ve adaletin sağlanması konusunda Kur’an’ın açık emirleri ve Hz. Peygamber’in uygulamaları olmasına rağmen, özellikle bazı dindar kesimlerin adeta bir cahiliye anlayışıyla hareket etmeleri, “hukukun üstünlüğü” kavramını şeytanlaştırmaları kelimenin tam anlamıyla bir talihsizliktir.

Maalesef son yıllarda dindar kesimler, çoğu kez bilinçli bir tercih olmamakla birlikte hamasi nutukların da etkisiyle ulusalcı bir iklime evrilmiş bulunuyorlar. İşte tam da bu yüzden, dindar kesimler dahil toplumun hatırı sayılır önemli bir bölümü gerek İslam’ın insani ve ahlaki değerlerini, gerekse demokratik değerleri bile memleketin bekası üzerinden değerlendirmekte ve gerektiğinde reddedebilmektedirler.

Kısacası, memleketin bekası söz konusuysa dindarlar, ulusalcı Kemalistler ve milliyetçiler ittifak halinde demokratik değerlerin, özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün feda edilmesinde bir beis görmemektedirler.

Ülkenin bekası elbette herkes için önemlidir, ama unutmamak gerekiyor ki hukukun düzgün işlemediği, özgürlüklerin kolaylıkla feda edilebildiği, en doğal insani hakların yok sayıldığı bir ülkenin bekasını sağlamak da mümkün değildir.

1- 196, Nisa 4/58; Maide 5/42; Sad 38/26, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İslam’ı Doğru Anlıyor muyuz?, s. 196

2- Hücurat 49/13; 3-Maide 5/8; 4-En’am 6/152 5-en’am 6/115, a.g.e, s. 197

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 05 Aralık 2019 01:03
**Hukuk** İnsanın Guvenligi,Huzuru,Temizliği, Sıhhati, Selameti,İnsanca Yasam Kalitesine Ulaşması vb için vardır. Müslüman kendi referanslarına gore hareket eder,etmeli, etmelidir. !..Referanslari alıp sadece Soylemde kalirsa/sak işte sizde onun içn bu yazıları ciziktiriyorsunuz.:)...laftan cok Aklımızla, elimiz,ayagamiz iş,değer, pratik üretmeli .Alemi Ahirette Makamın,Rütben,düşüncen,İlmin degil..Ne.yaptın ve kimin Adina yaptin .!.Aksam eve gidince Elinde ne var *kime aldin* onu soruyorlar. :)..gibi.
KARAR OKURU Mürsel 04 Aralık 2019 18:43
"Avrupa( değerleri) ikidir.Biri insanlığa her türlü faydalı değeri üreten 1.Avrupa. Bu Avrupa İsevilik ve insanlığın ortak tecrübesini temsil eder. 2.Avrupa ise; Eski Yunan Roma'nın tüm olumsuzlukları ile Yahudi egosunun ürünüdür.Biz 1.Avrupa değerini teşhis edip kendimize uyarlayabiliriz/ mecburuz.Çiifte standardını herkes biliyor.Sen çifte standartlı olmak zorunda mısın?Avrupa değeri yağ ve su gibi karışık.İman şeriat süzgeciyle damıtabiliriz.Mecburuz buna.Demokrasiyi doğrudan yönetim yerine, yönetim tekniği olarak görmeliyiz.Said Nursi ve C.Meriç okuyarak işe başlayabiliriz.
Insan faşist değil 04 Aralık 2019 20:53
3
Sen seçimle değilde seçkinlerin yönetiği bir yere git. Biz 150 yildir seçiyoruz yöneticileri bundanda cok memnunuz. Batidaki hukuk ilkeleride insan oğlunun şimdiye kadar tarih boyunca insanca yaşamak icin aklin,mantiğin ve hakaniyetin süzgecinden geçirilerek ortaya çikartiklari kuralar manzumesidir ve her insana aittir dini ırkı ne olursa olsun. Islamin hakaniyet faraziyeside batidakinden ayri değildir. Hepsi insanca yaşamak için insan için kral ve şehler için değil.
Sabır! 04 Aralık 2019 18:26
Sayın yazar,bir okuyucunuz dan yola çıkarak genelleme yapmanızı yadırgadım.Hak hukuku adalet kavramı olmayanın müslümanlığı sorgulanır.Mahşer günü herkes kendi hesabını verecek dolayısıyla herkesin ayrı bir dindarlık derecesinde olduğu muhakkak,kendimizi sorgulayalım doğruların üzerine şal örtüp,yanlışları süsleyip doğru gibi sunanların vay haline!
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 17:48
“Hukukun üstünlüğü şeytan işidir demedim, çarpıtmayın” diyen okura hatırlatma. O yorum, karar yorumdan alınmış bir cümle değildir, özel mailime gelen bir yorumdur. M. Ocaktan
Sayın Ocaktan, batının değerleri, ŞEYTAN İŞİ demedim sözümü çarpıtmayın lütfen. demokrasii, insan hakları, hukukun üstünlüğü kendileri için var da niye başka toplumlar için yok. evet putlaştırdığınız bu değerler bizim inandığımız medeniyet değerlerimizde eksik mi.... evet bu değerlerde ne eksik ki bunları da yazsanız daha iyi olmaz mı karar yazarı diye adlarını bile yazmaktan korkan müzmin troller benim nasıl eğitimci olduğumu,sizde DİNDAR KESİMLER diye sadece hakikatin savunuculuğunu hür ve bağımsızca yapma cesareti gösteren samimi insanları siyasi trollük yaparak suçlamadan vazgeçi
e.k 04 Aralık 2019 18:05
0
En buyuk sorunumuz da bu zaten. Sızın gıbı kısılere egıtımcı sıfatıyla yetkı ve gorev verılmesı. Sız yazarın yadıklarını bıle anlayamamıssınız. Burada kendınce ahkam kesıyosun. Yazıyı bır daha oku lutfen.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 19:00
0
Bazi yorumcularin adlarini yazmamasinin sebebi iktidarin gazabina ugramamak icindir Sayin Gokbulut. Bu ulkede son bir yilda 26 bin civarinda vatandasimiz sosyal medyada iktidari elestirdigi icin haklarinda sorusturma acilmis, binlercesi gozaltina alinmis. Bu konuda dunya sampiyonuyiz.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 16:19
Size mektup gönderen kişiyi sıkı sıkıya eleştirmeniz hakkınız. Ama o yazıyı göndereni değil önce "bir kısım dindarlar"ı arkasından "dindarları" itham etmeniz bühtan oluyor beyim. Sizin ve bir kısım yorumcuların derdi dindarlarla ve dertlenmekte haklı değilsiniz. Kemalisti, Atatürkçüsü, Liberali, Sol Liberali, Komünisti dünyayı kan gölüne çevirmiş ateşe atmış, kibriti çakan onlar siz vurun abalıya yapıyorsunuz. Bunca pisliğin kurucusu Müslümanlar değil. Ama siz görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, hissetmiyorsunuz. Hegeliniz, Kantınız, Aristonuz bunca ateşin fikir babasıdır
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 16:13
13:59:Sizi tebrik ediyorum. Mert ve dürüst olsun, düşmanım olsun. Amerikalı Zenci müslüman Malkom İks derki:"Ben arkadakilerden değil, yanımdakilerden korkarım. Çünkü çoğu zaman yanımızda olduğunu zannettiğimiz kişiler tarafından ihanete uğrarız. Rahmetli Şehit Lider Muhsin Yazıcıoğlu zulme uğradığı halde Aİ mahkemesine başvurmamış. Devlet bizim babamızdır demiş. İnsan babam beni dövdü diye mahkemeye gidermi.Devletimizi siyasi saiklerle düşman devletlere şikayet edenler, bu vatana hizmetmi ediyorlar?
İlkeli 04 Aralık 2019 20:12
1
Muhsin Yazıcıoğlu'nun şehitliğini çok merak ettim. Hangi savaşta şehit düştü hatırlayamadım.
cumhur 04 Aralık 2019 16:08
İnsanlığın ve insanca yaşamanın belli ölçüleri vardır.Medeni bir insan ile ilkel bir insan arasındaki farklar bu insanca yaşamanın ve ayrılığın bir göstergesidir.İlkel insan ne hukuk bilir ne adalet ne hak !Tüm bunlar medeni insanların insanca yaşama kurallarıdır.İslam dini ise medeniyet dinidir.Bunu ilkelleştirmeye çalışanlar islama en büyük zararı verenlerdir...
İlkeli 04 Aralık 2019 20:10
2
ilkellik baktığın yere göre değişir. Hayat şekli ilkel olmaz,düşünce şekli ilkel olur. Çok ara ama önce aynaya bak.
Türk oğlu ! 04 Aralık 2019 16:02
Mehmet bey, kime neyi anlatıyorsunuz. Şeytan'a ne gerek, sizden iyi şeytan mı var diyeceksin onlara.Onların dini,imanı,kitabı, kısaca her şeyi para olmuştur. Güce, menfaate, paraya ve makama taparlar. Onların yolu Ebuleheb,Ebu cehil ve Muaviye gibilerin yoludur.
Demokrasi, bazı iklimlerde olgunlaşan, bazı iklimlerde hep ham kalan Trabzon hurması mıdır? Demokrasi kemale erer mi? Ya da demokrasi kemale erdi denildiği an bir düşüncenin yörüngesine girmiş olmaz mı? Eşitsizlerin eşitliğini vaat ederek sürekli bir anarşi içeren demokrasi, Batılı ülkelerde bunu neden yapamaz? Beyinleri papağanlaşan, yani Batılı emperyalizm ne dayatırsa sadece onu tekrar eden müstemleke entelektüeller, demokrasiyi hiç bir zaman anlayamayacaktır...
Kartal Vakur 04 Aralık 2019 15:32
Bizim ülkemizde müslüman çocuklara ilk namaz sureleri ve abdest almak öğretilir. Adalet, Hukuk, İnsan Hakkı ise hiç bir yerde öğretilmez. Kişi özel merakıyla sonradan öğrenir bunları. Tabi merak ederse
KARAR OKURU Mürsel 04 Aralık 2019 15:16
Kaderinde asker millet yazılı bir toplumun, yönünü değiştirmek kolay değil.Altında paranoya yazan; üstünde daima tetikte; daima uyanık ol parolası bulunan bir milletiz.İhanet ettin sözü en öldürücü silahımız.Milliyet din içiçe geçmiş.En sahih dini değer kolayca milli/ ırki ile yer değiştirir.Amma; akılsız başın cezasını ayaklar çeker, yörüğün aklı başına yola çıkınca gelir atasözlerine uyar şekilde, hafızasız bir toplumuz.Her nesil her şeyi yeniden keşfediyor.Göçebelik kaçınılmaz oluyor.Yerleşik/ göçebelik artık sürdürülebilir değil.Anadolu toplumlar mezarlığı.Sıramızı bekler gibiyiz Allah..
Bu memlekette bir akıl tutulması yaşanıyor sn Ocaktan. Allah sonumuzu hayreyleye.
Ya da şöyle diyelim "Demokrasi sonuna kadar skandal olduğu taktirde demokrasi olabilecektir." Peki Batılı ülkelerde demokrasi sonuna kadar skandal olabiliyor mu? Bizim gibi ülkelerde demokrasi daimi skandala dönüştüğü halde demokrasimiz neden aşağılanıyor? Buna kim nasıl hangi güçle karar veriyor.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 14:18
Kulaktan dolma bilgilerle, İslam dininin ortaya koyduğu usul ve esasları eleştiriyorsunuz. Mürted(Müslüman olduğu halde, müslümanlıktan çıkıp, inkârcı olan kişi) hakkındaki hüküm islam hukukuna ait bir hükümdür.Bu hüküm ise ancak Şeriat yönetimlerinde verilir. Ancak bununda şartları vardır. Hırsızlık yaptı diye her kişinin eli kesilmez. Kişiyi hırsızlığa götüren sebeplere bakılır ve ondan sonra yapılması gereken ne ise o yapılır. Bu hükümler cezanın üst sınırıdır. Beşeri hukukta bile üst sınıra değil hafifletici sebeplere bakılır. İslam hukukundada böyledir.
Abdullah GARİB 04 Aralık 2019 14:12
S.A Sayın Mehmet OCAKTAN Beyefendiye; Yazınız gerçekten mükemmel. Özellikle Saadet Partisi Genel Başkan Sn.Temel KARAMOLLAOĞLU'nun devletin dini adalettir' söylemi gerçekten kayda değer bir görüş. Yine Sn. Karamollağlu'nun adalet size karşı düşmanınız hakkında adaleti savunursanız gerçek adaleti savunursunuz. söylemi önemli. Maalesef iktidar 28 Şubat belki 100 katını şimdi kendi milletine uyguluyor. İşin garibi 28 Şubat halktan destek görmemişti. İktidarın yaptığı bu hukuk katliamını bir sürü halk kesimi destekliyor. Ne yazık ki memleketin hali her geçen gün kötüleşiyor.Selam ve dua ile
Hukukun üstünlüğünü tartışan yok. Hukuku kim, neye göre belirleyecek? Asıl mesele o. Bu konuda ateist Marksist düşünür Daniel Bensaid: “Toplumsal hayatın en doğru kurallarını koymak için, insanların tüm ihtiraslarını görebilen ama hiç birini hissetmeyen üstün bir zekaya ihtiyaç varıdır” diyerek en mükemmel kural koyucunun Tanrının iradesi olacağını kabul eder... Sayın Ocaktan, Tanrıya inanan biri olarak sizinde en azından bir Tanrısız düşünür kadar Tanrının iradesine saygı göstermeniz gerekmez mi?
İlkeli 04 Aralık 2019 20:25
2
O düşünürü bulamadım yumurtlamışsın.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 21:49
0
20.25, Sen yumurtacı başı mısın? Bulamadıklarını yumurta sanıyorsun.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 13:50
Hangi dine bağlı olursa olsun, hangi görüşe, izm'e, şuna, buna cemaate, biat ederse etsin. Herkes için adaleti olmayan hiçbir rejim er yada geç sürdürülemez hale gelir ve çöker. Adalet, laiklik ve bağımsız medya olmadan hiçbir rejim ayakta kalamaz.
Vehbi 04 Aralık 2019 13:28
Hukukun Üstünlüğüne dindarların ya da sözde dindarların itiraz etmelerini anlamak zor. Çünkü bizim mensup olduğumuz din Hak ve Hukuk kavramlarına o kadar değer verip yüceltmişken kendini dindar atfeden bir insan buna nasıl karşı çıkar. O zaman ya bu kişi gerçek manada dindar değildir ya da inandığı dinden bi haberdir...
Karar Okuru 04 Aralık 2019 13:14
“Müslümanlar” teorik olarak adalet, hak, şeriat(hukuk) gibi kurallar ve ilkeleri dillerinden düşürmezler ama pratikte uygulamaya gelince kendilerinin dışındakilerin hak ve hukuklarının olabileceği akıllarına gelmez, tıpkı Batılılar gibi. Onlar da demokrasi, fikir hürriyeti filan derler ama bu değerleri sadece kendilerine layık görürler. Yani genelde “müslümanlar” ile Batılılar aynı kafa yapısına sahiptirler.
Nail Ersöz 04 Aralık 2019 12:12
Tanımlama ve söylemlerin kim ya da hangi anlayıştan olduğuna bakmaksızın gerekçeler üretmeksizin doğruluğunu ya da yanlışlığını kabul edebilme erdemine toplumca ulaşmamız lazım. Bir başka deyişle kendi anlayışımıza göre yanlış insanın doğrularını görebildiğimiz ve kabul edebildiğimiz, kendi anlayışımıza göre doğru insanın yanlışını görebildiğimiz ve düzeltmek için çaba göstermeye başladığımız zaman birçok problem kendiliğinden çözülmüş olacak. Her kesim yakın hissettiği insanlara bu anlayışı tavsiye ve telkin etmeli. İnsanlar daha kolay biraraya gelebilir.
Kimin hukuku? 04 Aralık 2019 11:31
İnanmayanlara göre tanzim edilmiş bir hukukun üstünlüğü şeytan işidir. 28 Şubat'ta Erbakan'ın partisine karşı yapılan zülum gibi.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 14:19
1
28 şubat hukuk üstünlerin elindeydi hukukun üstünlüğü yoktu o yüzden o zulüm oldu ,sen meseleyi hiç anlamamışsın be kardeşim !
METİN P. 04 Aralık 2019 11:19
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE ŞEYTANİLİK DİYENLER YABANCI İSİTİHBARAT ÖRGÜTLERİNİN YÖNETTİĞİ KİŞİLERDİR.İŞLERİ GÜÇLERİ TROLLÜK YAPMAK,DEĞERLERİMİZİ YOZLAŞTIRMAK,KIŞKIRTICILIK YAPMAK.İŞTE ŞEYTAN OLANLARIN TA KENDİSİDİR.BUNLAR.KAFASINA BİR BEZ PARÇASI GEÇİRİP HER TARAFI MEYDANDA OLAN MAKYAJCI MÜNAFIKLAR NEYSE BUNLAR DA O ŞEYTANİ VE REZİL ODAKLARIN KUKLASIDIR.BUNLAR HAKKINDA HİÇ KONUŞUP YAZMASAK BELKİ DAHA İYİ OLUR.
METİN P. 04 Aralık 2019 11:09
sayın ocaktan batı dilinde hukuk üstünlüğüne nomokrasi deniyormuş.bunu kullansanıza.
Demokrasi ne alemde? 04 Aralık 2019 14:13
0
11.09, Batılıların ortak bir demokrasi tanımı yok, Batılı entelektüellerin demokrasi hakkındaki çelişkilerini görmek için Metis Yayınlarından çıkan "Demokrasi Ne Alemde?" kitabını okumakta fayda var.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 14:19
1
Metin, Batının böyle bir dili yok. Ancak müstemleke zihinler Batıyı böyle kutsar...
iyildiz 04 Aralık 2019 11:04
İslam’ın iki ana temel kaynağı olan Kur’an ve Sünnetin insanlığa önerdiği evrensel doğrularla, hukuka ve özgürlüklere göre "LGBT"lilerin hukuku var mıdır, size göre varsa, nedir...
Asım mahşer 04 Aralık 2019 11:01
Ey yazar. .! Hangi hukukun üstünlüğü. .?Roma hukuku nun üstünlüğü mü? Senin dindar lara salvo yaparken anlamak istemediğin ayrım tam da burası! Dindarlar hukuk suzluk. ..adaletsizlik istemiş gibi yanılmalar pompaliyorsun! Anlaşılan sen dindar değilsin, seküler düşünce sistemine aitsin! Biz Dindarlar ne zulm ederiz, nede Rıza gösteririz. senin anlamak istemediğin şey :İslâm hukuku olsun diyoruz, batı, roma hukuku adaletsizlik üretiyor diyoruz! Allah'In vaz ettiği hukuk, adalet olsun demek müslüman san eğer adaletsizlik istemek demek mi? ?
Ali Rıza ERDOĞAN 04 Aralık 2019 10:45
Çok güzel bir yazı aklınıza ve yüreğinize sağlık.
Karar okuru 04 Aralık 2019 10:10
''Hukukun üstünlüğü şeytan işi olabilir mi?''Üstünlük iyi anlamda kullanılırsa şeytanın hoşunu gitmez.Kötü anlamda bizde problem var demektir.Düzeltmemiz lazım.Hukuk her şeyin ilacıdır.Şeytanı,kini,hesaplaşmayı,tembelliği,görmemezliği ,duyarsızlığı halk olarak,insanlar olarak kaldırmalıyız.
e.k 04 Aralık 2019 10:07
Ozelıkle akp donemınde hastalıklı bır zıhnıyet kendını daha barız bır sekılde gostermeye basladı. Bu marazalı sakat zıhnıyetın koklerı tarıkatlarda, cemaatlerde seyh ve sıhlarda zaten vardı. Su yuzune cıktılar. Egıtımın dınılestırılmesıyle sayıları gıderek arttı. Turkıye hızla Iran ın Sunnı versıyonu olmaya aday. Dınbaz softalar ahlaklı bıle olmayı beceremıyorlar. Hukukun ustunlugu ve ozgurlukler ınsanın temel hakkı. Yanı kul hakkı yememek. Ama bu orumcek kafalılar bunu anlamaktan bıle acız.
War v 04 Aralık 2019 11:31
4
Örümcek kafalı diyerek. .bir iki arızalı müslüman a bakarak geneli karalayamazsin. ..!!utan! Ve kendine gelin! bir Müslüman olarak sana iade ediyorum. ..dediğin kafalı ancak sen ve senin gibiler dir! !
e.k 04 Aralık 2019 18:13
0
Zaten ben bu yorumu bır musluman olarak yaptım. Ve kendımdeyım. Merak buyurmayınız. Sız yorumu tam olarak anlayamadınız galıba. Hak ve hukuk kul hakkıdır. Insan hakkıdır. Bunu anlayamamak ıse orumcek kafalılıktır.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 10:06
İşidi , bokoharam ve bilcümle sapkın örgütlerin yeşerdiği ve taraftar bulabildiği tek din ne yazık ki benim dinim.
muhacir 04 Aralık 2019 09:15
Gerçek tarifi insanın dünyaya bakış açısıyla orantılı olan hak-hukuk ve adalet kavramlarını ideolojik dürtüleri(bu din de olabilir) olan bir iradeye anlatmak ve benimsetmek kesinlikle zordur!.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 09:14
Allah kudret sıfatının tecellisi olan cümle mahlukatı(yaratılanları)ve içinde en önemlisi olan insanı bir kanun, hassas mizan(ölçü) ve nizam üzerine yaratmıştır. Allah'ın kâinatta koyduğu kanunlar milyonlarca yıldır tazeliğini koruyor. Yer çekimi kanunu gibi. Kudret sıfatından gelen bu kanunlardan herhangi birisini, mesela çekme ve itme(cazibe-dafia) kanunun tek birisini farzımuhal çektiğinizde, olacakları düşünün. Kâinâtı kudret sıfatının tecellisi olan kanunlarla mükemmel bir şekilde çekip-çeviren ilahi kudret, kelam sıfatının tecellisi kanunlar hususunda da aciz değildir.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 10:54
2
İnsana dünyada düzen kurabilmesi için bir hakimiyet alanı bırakmış. Üstelik bu kuralların aklın ürünü olmasına imkan vermiş. Ve bunların hiçbirisi dine ters değil. Sizin anlamadığınız nokta burası.
İlkeli 04 Aralık 2019 20:18
0
Hassas ölçü GDO yu hesaplamamış.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 08:36
Hukukun üstünlüğü, insan hakları, adalet, özgürlük kavramlarını şeytan işi ve batının satılan malıymış da müslümanlara zorla satıldığını sanan bu zavallı insanların kendisini müslüman sanması ne kadar acı bir durum. Bunların sayısı ciddi manada çok.Eğer az olsaydı durumumuz böyle mi olurdu? Bu adamkarın birde dini anlattığını düşünün. İslamın mesajlarını ya hiç anlamışlar, yada islamın ilkelerini kendi statüsüne, haksız elde ettiği mevki ve makamlara, dünya metaına engel gördükleri için hukukun üstünlüğüne şeytan işi diyorlar dır. Rabbim içimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eylem
KARAR OKURU FD 04 Aralık 2019 08:08
Sokakta birbirine karşı tahammülsüz ve saygısız insanlar, hamasi nutuklar ve siyasi demagoji sayesinde milli ve yerli kardeşliği oluşturmuşlar...Ne kadar değerli (!)
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 11:35
0
08.08, Milli ve yerli insanlar, sokaktaki bütün saygısız insanlar öyle mi? Çok basit bir görüş.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 07:35
İslamın temeli adalettir.Cumhuriyet,demokrasi,hukuk,insan hakları, düşünce, fikir ve ifade hürriyeti islamın potasına girince kemalini(mükemmel) bulur ancak. Başka türlüsü hezeyandır, safsatadır, edepsizliktir. "Dinsiz felsefe safsatadır." (Bediüzzaman)
KARAR OKURU İbrahim DİRİ 04 Aralık 2019 10:28
2
Hangi islam? Örneğin nurcu islamında adalet varmı? Mürtedin hakkı ölüm diyen,ganimet adı altında köleliği onaylayan cahilin sözler'i bunlar,Çağrıcı hocanın bahsettiği müçtehit tipide tam bu zat işte
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 14:17
0
10.28, Nurcu İslam'ı deye bir İslam yoktur. İslam tektir. Onu anlamayanlar hangi İslam der.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 07:30
Sayın Yazar:Sıkışınca Kur'an ve Sünnet diyorsunuz. Oysaki batının dinsiz felsefesinden doğan cumhuriyeti, demokrasiyi, hukuku, düşünce hürriyetini, insan haklarını adeta kutsuyorsunuz. Şeytanın sağdan geldiğini, kendini çok ustaca kamufle ettiğini bilmeniz gerekir. Hıristiyan, Yahudi, Mecusi, Berahime vs.müslüman olduğunda artık bizim canımız, ciğerimiz, baş tacımız ve sevimli kardeşimiz olmuştur. Siz yukarıda sayılan kavramlara islami elbise giydirin ve bizlere sunun. O zaman o kavramlar için canımız feda. Yoksa İnancımızı zedelen ve itikadımızı bozan kavramlara bizim ihtiyacımız yok.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 10:39
1
rüşvet, hırsızlık, adam kayırma, yolsuzluk, baskı, yoksulluk itikadını bozmuyor da hukuk, demokrasi, adalet ve insan hakları mı itikadını bozuyor?
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 14:41
3
10.39, Bu söyledikleri ciddi ithamlar. Somut bildiğin bir şey varsa, makam, şahıs vs. açık, açık yaz. Ancak iddialarının somut bir delili yoksa iftira atma.
İlkeli 04 Aralık 2019 20:19
0
14.41 sen biliyorsun ne olup bittiğini. eğer biraz etrafına bakarsan ayan beyan ortada her şey.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 21:52
0
20.19, Anlaşıldı, boş konuşmuşsun.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 07:25
"ALLAH, AKLINI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE MURDARLIK/PİSLİK BIRAKIR'ım (Yunus/100)buyurmuş "Kur'an surkundur, onu insanlar konuşturur."Hz.Ali(ra).
Aliş 04 Aralık 2019 08:51
2
Bakın bakalım üzerine pislik, murdarlık, zillet olan toplumlar hangileri. Şifa niyetine belkide sadece Malezya vardır. Diğerleri birbirini boğazlayan, korkak diktatörler başında, açlık, rüşvet, cinayet, hırsızlık VS.. Üretme yok talan, ganimet ekonomisi hakim. Allah, din, cennet pazaralanıp eşşekleştirilmiş kitleler ile iktidar okunur. Bedavadan aş verilir köleleştirilir insanlar.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 07:02
Hukukun üstünlüğünü şeytanlaştıran ve aramızda dolaşanların sayısı o kadar artmış durumda ki. Hükümet bu ortama destek oluyor. Onlara göre insan kendi din anlayışlarına itaat etmek zorunda olan, yapmazsa yok edilmesi gereken bir varlıktır. Kendilerini hurafe doldurulmuş dini, insanlara zorla yaşatmak zorunda olan görevliler olarak görüyorlar.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 05:43
Hukuk da neymiş hazır biat etmek varken hukuk şeytan işi allah korusun...
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 02:37
Amacı tekrar seçilmek, güç, para pul olan politikacı nasıl her zaman adaletli söz söyleyebilir? Dinimizi oy istemek için kullanan ancak adalet, hak, hukuk kavramıyla yakından uzaktan ilgisi olmayan politikacılar yüzünden çocuklarımız her gün dinden uzaklaşıyor. Onun içindirki son zamanlarda camilere kadar giren politikayı dinden ayırmak, laik yaşam felsefesine sarılmak geleceğimiz ve dinimiz için elzemdir.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 01:28
Çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş sayın yazar,o aşırı uclar ve cahiller yüzünden bu ülke 100 yılinı kaybetti,ve bugünde 50 yil daha geriye gittik,mualesefki bu toplum mutlaka başina bir coban istiyor,ki buda gösteriyorki güdülmeyi seven bir vatandaşımiz var,nezamanki dürüstlükten,adalet ve hukuktan,liyakat ve insana deger vermekten,özgürluğü insanca yaşamak olarark algilayan bir toplum yetiştirirsek o zaman adam oluruz,çalışmanın uretmenin ve paylaşmanin değerlerinide o zaman anlarız ancak,bu gidişle buna ulaşmakta 300 sene surer bence.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 00:47
Dusunce ve ifade ozgurlugu, hukukun ustunlugui, demokrasi, insan haklari...Muslumanlar icin bunlar seytan isi cunku Batililarin icadi hepsi. Dusunce ve ifade ozgurlugu herseyi sorgulama, elestirme hakki demektir. Oysa dini sorgulamak, elestirmek gunah degil midir? Hukukun ustunlugu derken Batililarin hukukundan soz ediyoruz. Oysa islam'in hukuku seriat degil midir? Demokrasiyi Eski Yunan icad etmedi mi? Ya insan haklari? Kadin haklari? Kadin - erkek esitligi? Cok esli evliliklerin yasak olmasi? 12 - 13 yasindaki kizlarin babasi yasindaki adamlarla evlendirilmesi suc mudur Kuran'da?
Salih 04 Aralık 2019 02:29
2
Batının dediğiniz hak hukuk ve adaletle İslamınkinden bir farkı yok aslında, gerçek olan şu ki batı bunları aldı uyguladı aydınlandı İslam dünyası ise batının saltanat ve despotizmini aldı karanlığa gömüldü. Hukuk ayrı şeriat ayrı bir şey. Herkes dini sorguluyor zaten kimse bilmediği bir dine iman etmez, sorgudan amaç küfür ve hakaret ise, kimse kimsenin kutsalına/değerlerine hakaret etme hakkına sahip değildir. Yanlış örneklere bakarak hüküm vermek hakkaniyete uyarmı?
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 12:51
1
Salih rumuzlu vatandas, islam'in hukuku seriattir. Cumhurbaskanimiz da yillar once bir tv programinda soylemisti bunu. Youtube'de var. Bati islam'dan almadi hak, hukuk, adaleti. Bati'nin hukuku Eski Yunan'dan gelir. Sokrates'in, Plato'nun hukuk, adalet hakkindaki sozlerini nette bulabilirsin. "Kimse bilmedigi bir dine iman etmez" demissin. Bilakis, insanlarin buyuk cogunlugu inandigi dinin kutsal kitabini okumamistir. Okusalardi Kuran'in da, incil'in de celiskilerle dolu oldugunu gorurlerdi. insanlarin %90indan fazlasi ebeveynlerinin inandigi dine inanir.... Kimsenin inancina hakaret edilmez,
Adalet,hukukun üstünlüğü,insan hak ve hüriyetleri konusunda taktire şayan bir ısrarcılıkla mücadele ediyorsunuz,anladığım kadarıyla islamcılardan gelen tekfir ve tahkirleri hafifletmek için kemalistleri bu kavramlara ve demokrasiye islamcılar gibi karşıymış gibi denkleme katarak eşitlemeniz başlı başına bir adaletsizlik.Her şeyden öte ismet paşanın sandığı koyup kaybedince iktidarı kansız devretmesi başlı başına yeter 2019 da istanbul seçimlerindeki islamcıların verdiği sınav ortadayken hemde,adaleti hiç yazmayayım kendileri bile şikayetçi,saygılarımla.
Salih 04 Aralık 2019 02:42
5
Niyetiniz bağcıyı dövmek galiba, Islamci dediğiniz o kapitalist güruh Islamdan nemalaniyor, diğerleride Kemalizm yada demokrasi ile insanları aldatıyorlar, yok aslında bunların birbirinden farkları. Rant olmasın hepsi istifa edip yazlıklarina çekilirler.O İslam dediğiniz şey göklerde, müslümanlarda mezarlarıda yatıyorlar.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 12:32
2
ibrahim Diri rumuzlu vatandas, Kemalist vesayet rejimi hicbir zaman hukukun ustunlugune ve insan haklarina saygi gostermedi. Irkci bir zihniyetle yonettiler bu ulkeyi. ismat pasanin sadece gayrimuslum vatandaslara yaptigi zulum yeter de artar bile. Varlik Vergisi Kanunu, Askale Surgunu, 20 Kura Amele Taburlari Kanunu...Bunlari hic duymadiysan netten oku, ogren. Kemalistler 80 sene iktidarda kaldilar ama hukuk devleti kurmadilar. Irkxi nesiller yetistirmekten baska bir is yapmadilar. Hukuku, insan haklarini ayak bagi olarak gorduler. Simdi iktidari kaybedince "hukuk, adalet" diye bagiriyorlar.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 04 Aralık 2019 17:49
0
Avrupa medeniyetinin ve hukukunun temeli sadece eski Yunan'a değil Hristiyan ve Yahudi medeniyetine yani İncil ve Tevrat'a ve Roma hukukuna da dayanir. Islâm dünyasından da birşeyler aldılar. Yüzlerce yıllık bir tecrübe ve acıların sonucudur. Akıl suzgecinden geçmiştir. Demokrasi temelde Islâm ile de az çatısır. Buna kafadan karşı cikmak doğru olmaz. Islâm'la ayni olmasa da yakındır.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 20:52
0
17.49, Bir tane demokrasi anlayışı yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN